I Onweer boven ons land 1 We luisteren naarI FINANCIEN B I Dagfilm MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 1 Op tal van plaatsen is brand uitgebroken tengevolge van blikseminslag Gelukkig geen dooden Zware brand te Houten Drie branden te Gemert Drie bliksemflitsen achter elkaar HOOPVOLLE STEMMING OP DE „KARIMATA" Diepe kuil weer vol gestroomd met zand De vlag in top, maar. niet voor goud Verpleegster viel voor een trein Bestuurder kon den wagen nog juist bijtijds remmen Ernstig motor-ongeluk te Halfweg Bestuurder en duo-passagier onder invloed van drank VAN ONZE ADVERTEERDERS Een verfrisschende dronk Velen vonden weer den dood in het water WIELRIJDSTER AANGEREDEN Slachtoffer na eenige uren overleden GROOTE LANDBOUWSCHUUR VERBRAND Johan de Witt" heeft machineschade Lijk opgehaald VAN LADDER GEVALLEN EN OVERLEDEN Lijk van verdronkene gevonden In den Rijn verdronken Voor de oogen van zijn vader verdronken Zesjarig kind verdronken OP HAAR EENTJE AAN DEN WANDEL Zevenjarig meisje te Muiderberg vermist en teruggevonden Het schip ondervindt, vertraging Jongeman overreden en gedood Bij pogingen om een op hol geslagen paard te grijpen TH. VAN OYEN C. M. Een ijverig missionaris heengegaan e- e- Dinsdag 9 Augustus Politïe-agent schoot op zijn aanvaller Getroffen man in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis EERSTE LUSTRUM VAN DE JONGE WACHT Groot nationaal congres te Nijmegen INDISCHE VOLKSRAAD De beveiliging van onze Oost RETRAITEN In De Thabor te Rotterdam „Katholieke Gezondheidszorg" O E T E N STILLMAN'S FRECKLE CREAM WIELRENNEN VAN VLIET WINT TE KOPENHAGEN Scherens eindigde op de tweede plaats ZWEMMEN Nieuw wereldrecord 1000 yards borstcrawl SCHAATSENRIJDEN Wereldkampioenschap kunstrijden PAARDENSPORT Nieuw succes voor den stal E. Graaf van Bij landt Omstreeks vier uur Zondagmiddag heeft zich boven het noorden van Friesland een hevig onweder ontlast. Daarbij sloeg de bliksem in de groote boerderij van J. Odinga bij Deinum in de gemeente Menaldumadeel. De boerderij werd geheel in de asch gelegd. Op ongeveer hetzelfde tijdstip is door blik seminslag brand ontstaan in een boerderij te Bovensmilde, bewoond door den heer Schuring. De geheele boerderij ging verloren. Een var ken en een hond kwamen in de vlammen om. Tijdens een hevig onweer sloeg Zondagavond om zes uur de bliksem in de groote landbouw- schuur van den heer Spit aan den Rossumer- weg nabij Oldenzaal. In een oogwenk stond al les in lichter laaie. De schuur brandde tot den grond toe af. De groote voorraad hooi en landbouwgereedschappen gingen in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. Tijdens de zware onweersbuien, die Zondag nacht boven de omgeving van Houten woedden, sloeg de bliksem in een hooiberg van de boer derij van de wed. H. S. in 't Goy. In enkele oogenblikken laaiden de vlammen hoog op. die gretig voedsel vonden in den ge heel met koren gevulden berg. De vrijwillige brandweer, o.l.v. commandant F. W. Roelofsen, had een verre van gemakkelijke taak, daar zij allereerst een in de nabijheid staanden hooi berg en een met een riet dak bedekte boerderij voor uitbreiding van den brand moest vrijwa ren. Nadat zij hierin geslaagd was, kon zij aan het eigenlijke blusschingswerk beginnen, waar mede zij daarna nog geruimen tijd volop werk had. Zondagochtend is tijdens een onweer de blik sem ingeslagen in de boerderij van J. van Hout, te Gemert. De geheele boerderij is een prooi der vlammen geworden. Een paard, enkele varkens en kalveren zijn omgekomen. De geheele inboe del, de hooi- en roggeoogst en de landbouw- inventaris zijn vernield. Verzekering dekt de schade. Zondagavond is de boerderij van J. Reynen te Gemert door blikseminslag in vlammen opge gaan. Ook hier zijn de inboedel, landbouw- ir.ventaris en de hooi-oogst vernield. Eenig vee is omgekomen. De moeder van het gezin, dat uit zes kinderen bestaat, lag ziek te bed. Zij kon ternauwernood worden gered en werd bij buren opgenomen. Voorts sloeg de bliksem in een hooimijt, be- hoorende tot de boerderij van H. Helvoirt. Deze brandde geheel af. Aan het woonhuis van de weduwe Kruis, waar de bliksem eveneens insloeg, werd geen schade aangericht. Verscheidene wijken van Gemert zijn door het wiweer geruimen tijd zonder licht geweest, door dat de bliksem de lichtleiding had getroffen. Tijdens een onweer dat vannacht is uitgebro ken sloeg de bliksem in in de woning van den landbouwer Til te Drempt, gemeente Hummeio en Keppel. De electrische verlichting werd to taal vernield. Brand werd echter niet veroor zaakt. Daarna sloeg de bliksem in een boom, dicht bij de woning staande. Een derde bliksemflits dood de een koe in de weide, eveneens bij de woning van landbouwer Til. Het opmerkelijke van dit geval is, dat na el kaar drie afzonderlijke bliksemflitsen binnen een kring van 200 Meter insloegen. De berichten, die in de laatste 48 uur van de „Karimata" zijn binnengekomen, bevatten heel weinig vermeldenswaardige feiten. Zater dagavond werd een klein model kanon naar boven gehaald, benevens veel wrakhout, een stuk want en een koperen huidplaat. Men zat dus weer precies boven het wrak en dat gaf nieuwe hoop en spanning. Des nachts om twee uur echter stortte het talud In en stroomden groote hoeveelheden zand in den 20 meter die pen kuil. Toen werd de „Karimata" een tien tal meters teruggebracht, want eerst moet het in den kuil gestroomde zand weer worden op gebaggerd. Daarmede was men Zondagmiddag nog bezig. Men hoopte hiermede in den loop van den avond gereed te komen. Ruw geschat is thans een oppervlakte zeebodem van 70 M2 verwerkt en tot een diepte van ongeveer 20 meter onder den waterspiegel afgegraven en naar boven gebracht. Thans rest nog een op pervlakte van 30 meter lengte en 70 meter breedte. Zullen de verwachte schatten zich hier bevinden? De stemming aan boord van de „Karimata' blijft hoopvol. Allen hebben het grootste ver trouwen in den goeden afloop van deze groot- sche onderneming en vooral: men heeft een groot vertrouwen in het prestatievermogen van den machtigen molen. verspreide wrakstukken van de „Lutine" be vindt. En zoolang dat het geval is is er goede hoop. Nieuwe zandinstortingen deden zich in' den afgeloopen nacht niet voor. De 51-jarige verpleegster C. Rens, wonende aan den Oudedijk te Rotterdam, is Zondag middag op het perron van het station Delft- schepoort te Rotterdam door de warmte be vangen en van het perron tusschen de rails gevallen. Juist op dat moment zette een trein, die van Rotterdam naar Den Haag vertrekt, zich in beweging. De bestuurder, die tijdig op het ongeval opmerkzaam kon worden gemaakt, trachtte door sterk te remmen nog een aan rijding te voorkomen. Heelemaal gelukte dat niet, het slachtoffer kreeg nog een duw van den eersten wagen, maar doordat de trein op zeer korten afstand tot stilstand kwam, werd zij niet overreden. Zij klaagde over inwendige pijnen, zoodat zij per auto van den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, daarna naar het diaconessenhuis is overgebracht. Daar is zij vermoedelijk met in wendige kneuzingen opgenomen. Een Haarlemsche aannemer en diens zoon zijn Zaterdagavond omstreeks negen uur te Halfweg de dupe geworden van hun roekeloos rijden op clen motor. Met een snelheid, welke naar schatting van verschillende ooggetuigen ongeveer 80 K.M. be droeg, naderde op dat tijdstip uit de richting Amsterdam een D.K.W.-motor, welke werd be stuurd door den Haarlemschen aannemer J. v. d. P., terwijl diens zoon achter hem op de duo was gezeten. Hoewel het op dat oogenblik in het dorp zeer druk was met voetgangers, wielrijders, automo bilisten en motorrijders, werd deze groote snel heid in het dorp geen oogenblik verminderd: enkele andere motorrijders werden gepasseerd, alsof zij stilstonden, zoodat velen hun hart vast hielden en dachten: Als dat maar goed afloopt! Zij behoedfen op het antwoord niet lang te wachten! Met een dergelijke snelheid van de Boezembrug afkomende, kon de bestuurder in de bocht voor de Suikerfabriek „Holland" onmoge lijk zijn motor langer houden. Hij vloog uit de bocht en kwam op de trambaan terecht, waar hij slipte en viel. Mede als gevolg van de groote snelheid werden zoowel de bestuurder als de duo passagier nog een eind over het wegdek gesleurd alvorens het motorrijwiel tot stilstand kwam. Het bleek, dat de duopassagier er het ergst aan toe was. Deze bleef zwaar gewond op den weg liggen, terwijl zijn vader met een gewonde linkerhand en gescheurde kleeren er nog tame lijk goed afkwam. Ook het motorrijwiel werd zwaar beschadigd en moest later naar een ga rage worden gesleept. Onmiddellijk schoten voorbijgangers toe om hulp te verleenen, terwijl anderen geneeskundige hulp inriepen en de gemeente-politie waar schuwden. Deze was spoedig ter plaatse, terwijl even later ook dr. Kuipers arriveerde, die den gewonden de eerste hulp verleende. Het bleek, dat de jongen een gapende kniewond had opge- loopen, terwijl hij voorts aan hoofd en handen ernstig was gewond. Na voorloopig te zijn ver bonden, werd hij naar een der Haarlemsche zie kenhuizen overgebracht. Inmiddels stelde de politie een onderzoek in, waarbij bleek, dat beiden onder den invloed van alcoholhoudenden drank verkeerden, zoodat te gen den bestuurder bovendien nog proces-verbaal werd opgemaakt. Men deelt ons mede, dat de firma de Gruyter tijdens deze warme zomerdagen aan de klanten in haar winkels een glas limonade aanbiedt, terwijl het personeel opdracht gekregen heeft, voor alle personen, die in de buurt dienst moeten doen of werkzaam zijn, b.v. de gemeentewerkers, brievenbestellers, en vooral de politie-agenten, eveneens een glas limonade te schenken. Zondagmiddag om twaalf uur is op den Lekkumerweg bij Giekerk een wielrijdster, een gehuwde dame uit Leeuwarden, aangereden door een auto van den heer G. A. de Jong uit Stiens. Zij liep een ernstige hersenschudding en in wendige kneuzingen op. In een der zieken huizen is de vrouw na eenige uren overleden. De sleepboot „Stortemelk" met aan boord de afgeloste nachtploeg van de „Karimata" stoomde in den vroegen Maandagmorgen de haven van Terschelling binnen met de vlag in top. Het kleine groepje belangstellenden, dat zich op de kade had verzameld en de komst van de sleepboot afwachtte, zag het reeds van verre. Zou dat goud beteekenen? Zou men in den af geloopen nacht erin geslaagd zijn, den „Lutine"- schat naar boven te brengen? De spanning onder de wachtenden was groot. Het antwoord kwam, toen de „Stortemelk" aan de kade had gemeerd. Maar goud beteekende de vlag niet. Zij was geheschen ter eere van den verjaardag van een molenbaas, die met de nachtploeg naar het eiland terugkeerde. Wij blijven dus wachten. De „Karimata" is in den afgeloopen nacht goed opgeschoten. Opgehaald werden onder meer een kogel, een ballastbroodje, een stuk anker, eenige spijkers en stukken wrakhout. Al deze voorwerpen zijn afkomstig van het Engel- sche goudschip, waaruit dus blijkt, dat de „Karimata" zich nog steeds boven de wel zeer Zondagmiddag omstreeks één uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van de gebrs. Elemans te Ravenstein. Door de groote droogte was de geheele schuur in een minimum van tijd een vlammenzee, zoodat aan blusschen niet te den ken viel. De in de schuur geborgen roggeoogst alsmede alle landbouwmachines, waaronder een electrische dorschmachine, zijn geheel verloren gegaan. De in de onmiddellijke nabijheid staan de woning bleef dank zij de gunstige wind richting gespaard. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. In de Nieuwe Binckhorsthaven te Den Haag waar in deze warme dagen vrij druk wordt ge zwommen, is Zondagmiddag de 15-jarige J. C. R. verdronken. De jongen, die de zwemkunst niet voldoende machtig was, bleek zich in het diepe gedeelte van de haven te hebben gewaagd. Kunstmatige ademhaling is, nadat een andere zwemmer den drenkeling had opgedoken, nog een tijdlang toegepast, doch zonder resultaat. van Muiderberg naar Valkeveen was gewandeld, zich op het politibureau te Naarden bevond. De ouders hebben zich toen onmiddellijk ge haast, om hun dochtertje af te halen. De man viel met zijn hoofd op een emmer en daarna op een betonnen vloer. Zondag is hij in het Roode Kruis ziekenhuis aan de gevolgen bezweken. Uit de rivier 'de Waal is thans opgehaald het lijk van den 37-jarigen G. T., vader van twee kinderen, die onder Nijmegen bij zwem men in de Waal was verdronken. Aan het strand te Kijkduin is Zondagochtend het lijkje opgehaald van het elfjarige meisje A. J. M., uit Den Haag, welk kind 3 Augustus nabij een golfbreker in zee was gaan baden, doch door een onderstroom was weggesleurd. Bij het baden in den Rijn te Opheusden is Zondag de 26-jarige G. v. d. Wardt verdronken. Vergeefs hadden eenige zwemmers getracht den jongeman, die zelf niet zeer goed zwom, te redden. Na anderhalf uur dreggen was het lijk nog niet opgehaald. Zondagmiddag is een achtjarig jongetje, dat met zijn vader in de Kromme Rijn, onder de gemeente Bunnik, was gaan zwemmen, ver dronken. Het stoffelijk overschot is door den G.G. en G.D. van Utrecht naar het Stads- en Academisch ziekenhuis vervoerd. Het kind was de zwemkunst niet voldoende machtig. Tijdens afwezigheid der ouders is het zesjarig zoontje van den heer Th. de Wit te Bovenkar- spel, jammerlijk verdronken. De kleine, die een oogenblik aan de waakzaamheid der dienstbode wist te ontsnappen, wilde blijkbaar inplaats van direct naar de kerk te gaan, nog even varen. De dienstbode, die voor zekerheid nog eens ging kijken of de kleine al heengegaan was, vond hem liggen in de sloot achter het huis. Genees kundige hulp mocht niet meer baten. Zaterdagavond is in het Vuile Gat te Zuid- geyerland de 19-jarlge landarbeider P. van Brakel bij het zwemmen in een kuil geraakt en verdronken. Het lijk is korten tijd later opge haald. Zondagmiddag kwam de familie B. uit Diemen, die met haar kinderen naar Muiderberg was gegaan, om den Zondag aldaar door te brengen, tot de ontdekking, dat het zevenjarig dochtertje niet meer met de andere kinderen speelde. Oogenblikkelijk ging men het strand afzoeken, zonder echter de kleine te vinden. De politie werd gewaarschuwd en deze fietste het geheele dorp door. Overal werd navraag gedaan, maat het meisje was nergens te zien. Men meende, dat zij wellicht met een neef was meegeloopen, doch ook daaromtrent kon men geen zekerheid krij gen. De gemeente-veldwachter begaf zich per auto naar Diemen, teneinde te informeeren bij de politie aldaar, of men wellicht iets van het meisje vernomen had. Inderdaad bleek dit het geval te zijn, want in Valkeveen had de Naar der politie de kleine aangetroffen en de politie in Diemen gewaarschuwd, toen zij vernam, waar het meisje woonde. Inmiddels verkeerden de ouders, die zich nog steeds in Muiderberg bevonden, in doodelijke ongerustheid, totdat de gemeente-veldwachter weer ijlings per auto was teruggekeerd en kon mededeelen, dat het meisje, dat geheel alleen De N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt mede, dat het s.s. Johan de Witt, dat 3 Augustus van Amsterdam naar Batavia is ver trokken, vertraging ondervindt wegens machi neschade. Het schip is op het oogenblik in de Golf van Biscaye en zal waarschijnlijk Zater dag 13 Augustus te negen uur v.m. te Genua fcinnenloopen. Omtrent het tijdstip van vertrek uit die haven, zoomede de regeling van den boottrein en de aankomst in verdere aanloop- havens, zal de maatschappij zoo spoedig moge lijk nadere bijzonderheden meedeelen. Bij 'n poging om 'n op hol geslagen paard tot staan te brengen, geraakte Zaterdagavond de 21-jarige ongehuwde landbouwerszoon G. A. ter Braak, wonende te Haaksbergen, onder den zwaar beladen wagen, waarvoor het dier ge spannen was. De wielen gingen hem over hbofd en borst, waarbij de ongelukkige zware inwen dige verwondingen opliep, aan de gevolgen waarvan hij Zondagochtend in het St. Anto- niusgasthuis te Haaksbergen is bezweken. Zaterdag is in het Canisius-Ziekenhuis te Nijmegen, na een zware operatie, zacht en kalm overleden de weleerwaarde pater Th. van Oyen, van de Congregatie der Lazaristen. De overledene werd geboren te 's Graven- hage den 28sten September 1890 Zijn lagere studies tot het H. Friesterschap heeft hij ach tereenvolgens te Gemert, Kuilenburg en in het Juvenaat der Lazaristen te Zundert (Wern- houtsbrug) gemaakt. Den 18den September 1910 begon hij het Noviciaat in de Congregatie der Missie dér Lazaristen te Helden-Panningen (Limb.). Aldaar heeft hij den 19den September 1912 zijn eeuwige geloften afgelegd, zijn hoogere studies voleindigd, en is den 15den Juli 1917 ook priester gewijd. Dadelijk kreeg hij zijn bestemming voor China en is vertrokken naar het Vicariaat van Ning-Po. In 1925 werd dat Vicariaat verdeeld en kreeg zijn Chineesche confrater, Jozef Hou. een gedeelte er van, om het als Apostolisch- Vicaris te besturen. Mgr. Jozef Hou heeft de bisschoppelijke consecratie uit de handen van Z. H. Pius XI ontvangen. Pater van Oyen werkte toen onder Mgr. Hou. Deze Chineesche bisschop heeft voor kort nog gevraagd, wan neer hij weer naar China kwam. Zijn groote activiteit maakte hem bij al zijn superieuren en confraters zeer gewaardeerd. Geen wonder, dat Mgr. Hou dezen ijverigen missionaris weer in China terugwenschte. Pater van Oyen heeft echter maar een tiental jaren kunnen werken in zijn geliefd China. Ziekte heeft hem belet, in China zelf te blijven arbeiden. Teruggekomen in Nederland gaf hij zich met al zijn krachten, talenten en zwak gestel aan zijn „missie-actie" in Nederland. Nog een tien tal van jaren heeft hij door heel Nederland gesjouwd voor de missies. Te midden van zijn bezigheden werd hij, voor enkele weken, met een zware ziekte beproefd. Aan de gevolgen daarvan is hij nu bverleden. .g - - -8 II8- HILVERSUM II. 301.5 en 4.15 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KBO-Melodistec, m.m.v. solist. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Piano en zang. 3.45 Gramofoonmuziek. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over bewegingsopvoeding. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 KRO-Orkst. 8.45 Pianoduo. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vervolg pianoduetten. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gizzi Royko met haar Hongaarsch orkest. 11.10 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I. 1875 M. AVRO-Uitzending. (8.0011.00; 11.306.30 en 7.0012.00). 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Eddy Kila's ensemble. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. Kovacs Lajos' orkest. 1.00 Stafmuzlek. 6 R. I. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.20 Stafmuzlek 6 R. I. 3.00 Ensemble Jonny Kroon. 4.30 Kinderzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 7.00 AVRO-Dansorkest en soliste. 7.40 Interviews. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Sportreportage. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.40 Radiotooneel. 9.30 Zang, orgel en viool. 10.30 Karoly Arpad's orkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Dansmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.05 BBC-Northern-Ireland-orkest. 1.05 Gramofoonmuziek. 2.20 2.35 3.40 3.50 4.30 5.20 5.40 6.50 7.50 8.20 8.50 10.45 11.35 11.50 Pianovoordracht. Militair orkest. Gramofoonmuziek. J. Kantrovitch's orkest. Gramofoonmuziek. Pianovoordracht. Luigl Voselli's Hongaarsch orkest. BBC-Orkest. Z.-Afrikaansch programma. Orgelspel. Amusementsreportages. Internationaal strijkkwartet. Maurice Winnlck's Band. Dansmuziek. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.10, 9.00 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-orkest. 1.50 Vervolg concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianovoordracht. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.52 dito. 8.35 Kamermuziek. KEULEN. 456 M. 8.50 Omroepscxtet. 12.20 Weensch Symphonie-orkest. 1.35 Klcin-orkest, koor en solisten. 2.30 Schrammelensemble en solisten. 4.20 Orkest m.m.v. solist. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Dansorkest en solisten. 12.20 Weeensch Kamerorkest, Schrammel ensemble en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeosalonorkest. 1.5C en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Zang en harmonica. 9.20 Operette „Schwarze Veilchen." 11.00 Gramofoonmuziek. 481 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Luc Darcy's orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Cellovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Salonorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Concert uit Oostende. 11.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCIILANDSENDER. 1571 M. 8.20 Gevarieerd koor- en orkestconcert. 11.20 Dansorkest, solisten en pianoduo. 12.20 Zie Keulen. Bij aanhouding door de politie van een ver dacht persoon is het vannacht in de omgeving van Blijdorp bij Rotterdam tot een schietpartij gekomen, waarbij de 28-jarige J. van der Val, uit de Groote Visscherijstraat te Rotterdam, ernstig is gewond. Een agent van politie van het bureau Ooster- vantstraat bemerkte op zijn ronde, dat iemand zich verdacht ophield in zijn wijk. Hij sommeer de den man naderbij te komen, maar aan dit bevel werd niet voldaan. Toen de agent daarna op den man toeliep, haalde deze een hamer te voorschijn en. wilde daarmede den agent te lijf gaan. Uit zelfverdediging trok de agent zijn revolver en vuurde op zijn aanvaller. Deze stortte neer en bij het onderzoek, dat een dokter uit de buurt instelde bleek, dat de kogel in de linkerzijde van de borst was gedrongen en het lichaam aan de rechterzijde weer had verlaten. Per auto van den G.G.D. werd het slachtoffer, dat, zooals reeds gemeld, een bewoner van de Groote Vis scherijstraat bleek te zijn, na: het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Daar werd gecon stateerd, dat zijn toestand zeer ernstig was. De K.J.C. afd. Jonge Wacht schrijft o. m. het volgende ter aankondiging van het 20 en 21 Augustus te Nijmegen te houden congres van de Jonge Wacht. We zijn er aan gewoon, aan marcheerende colonnes, aan demonstreerende vereenigingen. Soms lijken onze straten een staalkaart van alle mogelijke uniformen. Propaganda heet dat. Ongetwijfeld is propaganda geoorloofd, ook voor het katholieke moderne jeugdwerk. Maar als de „Jonge Wacht" straks haar eerste lustrum gaat vieren, dan.... zeker zullen er wellicht menschen zijn, die schouderophalend vragen: „Weer iets nieuws?" Pardon, heelemaal niets nieuws! Maar we hebben er zoo weinig van gehoord of gezien? Dat is niet onmogelijk, want het is een van de princiepen geweest van de Jonge Wacht: géén propaganda, géén re clame, vóór er een sterke drang daartoe ont staat van binnen uit. Ongetwijfeld heeft elke demonstratie iets van: „te koop loopen" en zeker is geen propa- gande verantwoord, als er niet werkelijk iets is, om reclame voor te maken. Thans, na vijf jaar werken, binnenskamers, aan echten inwendigen bloei, barst de bloem knop open en vraagt de Jonge Wacht de be langstelling van heel Nederland. Op 20 en 21 Augustus a.s. wordt te Nijmegen een groot nationaal congres georganiseerd: de „Nazori" (Nationale Zomer-Ring). Op geheel eigen wijze zal de Jonge Wacht hier zijn eerste lustrum vieren, tevens herden kend het 7e lustrum van het katholieke z.g. „vrije jeugdwerk". Een nationale bijeenkomst van alle leiders uit de beweging en vertegenwoordigers van alle afdeelingen zal worden gehouden in heel so- beren stijl. Nijmegen wordt niet .versierd,.met eeerepoor- ten, er worden geen geweldige demonstraties ge houden, er wordt geen grootsch tooneelwerk voor het voetlicht gebracht. En toch zal op den avond van 20 Augustus de Keizer Karei-stad worden ingenomen door het leger van duizend frissche jonge mannen, die weten, wat ze wil len, die doorzetten ondanks moeilijkheden, die durven fier te gaan op hun katholicisme, die als devies hebben: „Aan Christus trouw". Geen massale huldebetoogingen aan de ener gieke topleiding, geen groote speechen en feest redenaars, maar wel zal het hoogste kerkelijke gezag in ons land: Mgr. de Jong, de Aartsbis schop van Utrecht, de congreszitting bijwonen en ook zal aanwezig zijn Z. Exc. Minister Go- seling en wel zal de K.R.O. zijn microfoon op het podium plaatsen, om heel Nederland ge tuige te doen zijn van dit feest. BATAVIA, 8 Aug. (Aneta). De legercomman dant, luitenant-generaal Boerstra, heeft heden in eersten termijn geantwoord op de opmerkin gen betreffende de begrooting van het departe ment van Oorlog. Spr. wees er op, dat belang rijke bestellingen aan luchtafweer-middeien in uitvoering zijn. Weldra zal de aflevering var, geschut beginnen. Met verschillende ondernemingsgroepen zoo zeide spr. zijn besprekingen gaande over een onderzoek naar de mogelijkheid tot ves tiging van een eigen chemische industrie. Voor de vliegtuigindustrie is in Nederlandsch- Indië nog geen gezonde economische basis aan wezig. Vervolgens ging de volksraad over tot behan deling in tweeden termijn van de begrooting van het departement van Verkeer en Waterstaat. g. Dinsdag 9—12 Aug.: Meisjes. Zaterdag 13—16 Aug.: Meisjes Congreganisten en anderen. Dinsdag 16—19 Aug.: Voor haar, die meer godvruchtig willen leven én dames van het Leeken-Apostolaat. Zaterdag 2023 Aug.: Meisjes van Huishoud en Vakscholen en anderen van 14-15-16 jaar. Dinsdag 23—26 Aug.: Meisjes. Zaterdag 27—30 Aug.: Meisjes. Dinsdag 6—9 Sept.: Gehuwde leden Derde Orde H. Dominicus. Maandag 121„ Sept.: Gehuwden. Maandag 19—22 Sept.: Meisjes. Maandag 26—29 Sept.: Gehuwde en ongehuw de leden van de H. Familie. Verschenen is een extra-nummer van het maandblad „Katholieke Gezondheidszorg waarin is opgenomen een volledig verslag van het geslaagde congres van het Wit-Gele Kruis, dat op 12 en 13 Juli te Utrecht gehouden is bij gelegenheid van het vijftien-jarig bestaan van de Nationale Federatie. Behalve de redevoeringen van den federatie voorzitter, mr. T. J. Verschuur en van Z. H. Exc. den Aartsbisschop vinden wij in dit num mer afgedrukt de inleidingen gehouden door arts Nolet, dr. Koenen en zr. v. d. Meyden. Voor allen die belang stellen in het werk van de sociale gezondheidszorg in ons land, is dit nummer een waardevol bezit. Wanneer deze ver zachtende, zuivere crème op de huid wordt aangebracht, verdwijnen zprroe- ten, 'vlekken, puist- I'es, geelheid en vale tleur, de porién worden gezuiverd en de teint wordt blank en jeugdig. Stillman's Sproeten crème doet de sproeten langza merhand vervaaen en plaats maken voor een prachtige blanke teint. De sproeten verdwij- nen terwijl U slaapt. (Sproeten crème) maakt tevens de huid blank. Prijs Fl. 1.25 per pot. Verkrijgb. bij Apoth. en Drog* IMP. G. LINDNER CO.. SINGEL 115. A'DAM-C. De uitvoer van ondernemingsrubber door Nederl. Jndië in Juli bedroeg 14.168 tons, te gen 12.878 tons in Juni, waarvan 7096 tons vit Java en Madoera, tegen 4621 tons en 7072 tons uit de Buitengewesten, tegen 8257 tons. De uitvoer van bevolkingsrubber be droeg 21.483 tons tegen 11.941 tons in Juni. De voorraden bevolkingsrubber bij erkende exporteurs bedroegen einde Juli 11.598 tons, tegen 160.51 tons einde Juni. De Bataaf sche Petroleum Mij. berichtte aan de directie der Algemeene Exploitatie Mij. dat in Juli de productie 13.400 K-G. ton ruwe tegen 14.140 K.G. ton in Juni bedroeg De Nivas verkocht 1453 tons superieure suiker en 108 tons bruine suiker voor con sumptie. Tot 4 Augustus j.l. werden op 5.465.000 ba len katoen voorschotten verleend, tegen 5.464.000 balen een week te voren. Het be drag was 239 millioen. De staalproductie in het Pittsburgh- district wordt in het begin der week op 28 pet- der capaciteit geraamd, tegen 33.7 pet. in het midden der vorige week. In het Youngstown-district xverd echter de pro ductie op onveranderd 42 a 43 pet. geraamd. De Brown Shoe heeft de loonsverlaging van 10 pet., welke 1 April j.l. was ingevoerd, voor de helft opgeheven. De zaken hebben voel is het waar het niveau van het vorig jaar nog niet bereikt, maar de maatschappij wil het risico op zich nemen in verband met den gunstiger geworden afzet. De geheele loonsverlaging zal ongedaan worden ge maakt, wanneer de omzetten weer het vroe gere niveau bereiken. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.95A8.96 (v. slot 8.96), de Dollar op 1.831.83(1.83/s), de Frank op 5.01'A—5.02% (5.02%), de Belga op 30.96—40.021/, (40.02'A) en de Zioitsersche Frank op 41.87A—41.95 (41.89). De Goodyear Tire and Rubber zal een nieuw soort autoband op de markt brengen, die kunstzijde bevat. Zij verwacht dat de vraag hiernaar zal toenemen, aangezien o.utomobilisten verklaren, dat de band goed voldoet. Onze landgenoot Arie van Vliet won gisteren op de Ordrupbaand en grooten prijs van Ko penhagen. De uitslagen van de eindstrijden, welke alle in matches a trois werden ver reden, luiden: Ier it: 1. Scherens. 2. Richter. 3. Falck Han sen, 12 sec. over laatste 2O0 Meter. 2e rit: 1. Van Vliet. 2. Scherens. 3. Richter, tijd 11% sec. 3e rit: 1. Van Vliet, 2. Falek Hansen. 3. Rich ter, tijd 11 4/5 sec. 4e rit: 1. Van Vliet. 2. Falck Hansen. 3. Sche rens, tijd 12 sec. Einduitslag: 1. Van Vliet. 3 punten. 2. Sche rens, 6 punten; 3. Falck Hansen, 7 punten. 4. Richter, 8 punten. De 17-jarige Tenny Petersen verbeterde het wereldrecord over 1000 yards crawl door dezen afstand af te leggen in 13 min. 15.9 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Heien Madison (V.S.) met een tijd van 13 min. 23,6 sec., gevestigd op 17 Juli 1931 te New York. In de bestuursvergadering van de Interna tionale Eisla.uf Vereeniging zijn ook de plaat sen en data der wereldkampioenschappen kunst rijden vastgesteld. Op 11 en 12 Februari 1939 worden te Praag de wereldkampioenschappen kunstrijden voor dames gehouden, op 18 en 19 Februari de wereldkampioenschappen kunst- rijdenv oor heeren en paren te Boedapest. Gisteren won te Keulen de 5-jarige „Smike" van „Prince Galahad", uit „Glistening Armour" het Burgunder Flachrennen over een afstand van 1800 m. .'oven het recht op eigendom gaat het recht op leven en beide rech ten liggen verankerd in de natuurwet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6