Het katholicisme in actie" Hoving's fraaie prestatie te Londen i N lel TWEEDE DAG TE ROLDUC NEDERLANDSCH RECORD VERBETERD DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 LAATSTE NIEUWS 99 Actiepunten op sociaal, economisch en politiek terrein Limburgsche Studie week De daad van ons sociale leven Katholicisme in actie op economisch terrein Middenstand boven coöperatie Katholicisme in actie op politiek terrein Wij mogen niet zwijgen tactisch" De pers als het zeekasteel aan den wal Katholicisme in actie op het gebied van wetenschap en kunst NED. R.K. BLINDENBOND „ST. ODILIA" Landelijk congres te Maastricht De Rotterdammer is de eerste Nederlander, die onder de minuut zwemt De moeilijkheden van een zware baan HongarijeNederland 71 Nog geen begin met den Z. O.-polder Ontzaglijke moeilijkheden bij de voorbereiding Eeuwfeest van de Spoorwegen Overeenstemming over een ten toonstelling te Amsterdam WEINIG VERANDERING IN HET WEER Historisch kasteel door brand verwoest Examen Engeisch L. O. Examen Fransch L. O. Doodelijk ongeluk te Gilze Duopassagiere van motor geslingerd JONGETJE VERMIST Men vermoedt, dat het een ongeluk gekregen heeft WAARSCHUWING Examen Fransch M. O. A. Examens Engeisch M. O. A. van den weg staande crato's mogen wanneer licht op ver plicht is géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Rolduc, 8 Augustus Nu reeds enkele jaren worden de lessen van de Limburgsche Studieweek gegeven in de nieuwe aula van Rolduc, een model schouwburgzaal, waar het aangenaam toe ven is. Intusschen moesten de getrouwe be zoekers van Rolduc constateeren, dat in deze dagen de oude aula in puin is gelegd. Maar dan werd bij hen de herinnering le vendig aan zoovee! voorafgaande studiewe ken. waar sociale problemen van allerlei aard werden behandeld, waar bovendien de beste herinneringen liggen aan de praat avonden. De praatavond! In ons vorig nummer her innerden wij er aan, dat daarvan niets naai buiten pleegt uit te komen. Gisteren werd slechts op één punt een concessie gedaan. Dr. Poels vond het namelijk belangrijk, in de pers bekend te maken een sympathiek idee van prof. Seb. Tromp S. J., hierop neerkomende, dat méér katholieken zich beschikbaar stellen als peters en meters van gezinnen, die in me nig opzicht verlaten plegen te zijn van de ka tholieke beleving. Het peterschap zou zich kunnen uitstrekken tot een leiderschap in gezinnen, waar leiding ontbeerd wordt. Vermelden wij nog, dat als nieuwe bekende gasten zich onder de deelnemers hebben ge schaard: kanunnik van Schaik, proost van hét Metropolitaan Kapittel van Utrecht, direc teur I. H. v. d. Berg, leider van het mannelijk jeugdwerk in het aartsbisdom, het Kamerlid IJselmuiden en mr. dr. ir. Waterschoot v. d. Gracht, hoofdingenieur van het Staatstoezicht op de Mijnen in Nederland. In zijn rede over het Katholicisme op sociaal terrein heeft prof. Kors enkele practische pun ten aangeroerd. Het komt aan, aldus spr., op de daad van ons sociale leven. Praten tot anderen is niet genoeg. Spr. vroeg, of katholieke werkgevers niet kunnen doen. wat in andere landen wordt opgelegd: het opnemen van meer arbeiders dan strikt noodig zijn; zulks uit sociaal plichtsbesef. Men vergete in geval van rationalisatie den menschelyken kaftt niet. Vooral dacht spr. aan de jonge menschen die onder gaan door de werkloosheidsramp. De arbeiders beklaagden zich altijd over het uitbuitend individualisme: maar spr. vroeg hun, of zij dat deden om eigen belang dan wel uit sociaal gevoel. Wjj moeten aan de wereld toonen een sociale gestrengheid te kennen, die ons doet geven, waar nood is. En er is overal een ontzaglijke nood. In onzen tijd, zoo vervolgde spr., kunnen groote dingen worden gedaan, als iets wordt geriskeerd om het bezit. Er ligt zooveel kapi taal ongebruikt. Bestaat ook hier geen gebrek aan kennis van den plicht, dién de eigendom meebrengt, maar ook aan edelmoedigheid en moed? De sociale rechtvaardigheid speelt ook een rol met betrekking tot het arbeidsloon. Wij staan nog te zeer op liberaal terrein. Als wij traag zijn in de toepassing der richtlijnen van Rome, dan moet men zich niet verwonderen, dat anderen anders doen. De rechten en plichten van het gezin moeten ook uitstralen in onze daden voor anderen. Wij moeten het Evangelie op de eérgte plaats ver kondigen door het voorbeeld. Ziet men het gezin niet te individualistisch, óók in het huwelijksleven? De katholieke hu welijksmoraal wordt teveel bekeken vanaf het individu. De huwelijksbeleving moet sociaal worden gezien. Door de daad, zoo vervolgde spr., moeten wij ons geloof beleven; en wij moeten niet staan naast de sociale natuur. Wij moeten tenslotte veel intenser denken, hoe wij anderen kunnen heipen. Dan komen wij tot vruchtbaar sociaal katholicisme van de daad. De gedachtenwisseling na de rede van prof. Kors nam dr. Poels te baat om de aanwezigen aan te sporen lid te "worden van den nieuwen „bond zonder naam", die mooie stichting van Henri de Greeve. Mede in verband met een aantal gestelde vragen van zijn gehoor, gaf de inleider nadere inlichting omtrent enkele punten. Met betrek king tot het sociaal gevoel bij katholieke werk gevers, zeide spr. te hopen, dat men ons geen liberale werkgevers zal ten voorbeeld stellen. Ten aanzien van onze verhouding met anders denkende sociale leiders, zeide spr. te hopen, dat een terminologie kan groeien, waardoor men elkander gemakkelijker zal kunnen verstaan. Sprekende over de rationalisatie in de bedrij ven, zeide prof. Kors de toelating van een be hoorlijk aantal arbeiders van meer belang te vinden dan het behalen van hooge dividenden. Tenslotte bepleitte spr. een absoluut gezinsloon boven het relatieve. In elk geval moet worden gestreefd naar een rechtvaardig gezinsloon; dat is ook het verlangen van Z.H. den Paus. Prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen, hoog- leeraar te Tilburg, bezag het katholicisme in actie op economisch terrein. Spr. zette voorop, dat tusschen de verschillende le vensgebieden, waarop de menschelijke ob jectiviteit zich uit, een verbondenheid be staat en een onderlinge beïnvloeding, die tenslotte haar grond vinden in de eenheid van de menschelijke natuur en haar stre vingen. Uitvoerig zette spr. dan sommige economi sche kwesties uiteen en vergeleek enkele eco nomische systemen. Omtrent het kapitalistisch stelsel zeide spr., dat het dikwijls gaat om de grootst mogelijke winst, waarop de productie dan H^rdt gericht. Ondanks tal van veranderingen wegens de omstandigheden, is volgens spr. het kapitalis tisch stelsel in zijn aard niet verandera In tusschen beweert de N. S. B,-er dr. van Ge- negten in zijn boek, dat het kapitalisme bezig is. zich. zelf te verstikken. Spr. beriep zich op „Quadragesimo Anno" en noemde het den plicht der overheid, een econo misch systeem door te voeren, dat het alge meen welzijn van de menschheid nastreeft. Het gaat bij dat economisch welzijn van de gemeenschap om het volbrengen van de sociale rechtvaardigheid en liefde. Spr. vond, dat als beste systeem kon worden gekozen de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Spr. noemde het den plicht van de katholie ken, zich met» de ontwikkeling van het econo misch streven in de gemeenschap positief te bemoeien en met alle kracht te streven haar een economische orde, die de noodige waar borgen biedt voor de verwezenlijking van 'een christelijke samenleving. Bij de gedachtenwisseling zeide prof. Cob benhagen nog, dat het sociologisch en econo misch noodzakelijk is, een zoo sterk moge lijken middenstand te handhaven. Voor dien middenstand moeten terreinen overblijven, nu de grootbedrijven zich zoo sterk hebben uitgebreid. Ook al zag spr. fouten bij sommige middenstanders, toch zal de overheid den middenstand moeten steunen en remmen aanleggen ten aanzien van de grootbedrijven en óók van de coö peraties. Verder sprak inleider de verwachting uit, dat méér propaganda worde gevoerd voor het stel- sel-Veraart inzake de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Dr. Poels wilde tenslotte ook iets zeggen over de coöperaties; hij vond, dat deze vooi me- r.igen arbeider beteekenis hebben gekregen. Daarna meende prof. Cobbenhagen toch, zijn standpunt te moeten handhaven. Het gaat er echter niet om, bestaande coöperaties stop te zetten, doch ze op den duur te beperken. De zelfstandige middenstander moet terrein be houden, om zich te cultiveeren. Echter wilde spr. opmerken, dat het groot-winkelbedrijf na tuurlijk veel gevaarlijker is dan de coöperatie. Na den middag sprak mr. A. J. M. Cortielis- sen uit Nijmegen over het Katholicisme in actie op politiek gebied. Een actueel onderwerp heeft dr. A. J. M. Cor- nelissen uit Nijmegen op kernachtige wijze be handeld, namelijk het Katholicisme in actie op politiek terrein. Spr. zette voorop, dat ook de politiek moet zün doordrongen van den katholieken geest. De studieweek van Rolduc doet natuurlijk niet aan practische politiek, doch wil georiënteerd zijn. Het gaat slechts om de melodie en niet om de noten. De wereld en dus ook de politiek aldus spr. zijn voor de Kerk geen onverschillige zakeh; en de staatkunde-staat niet zonder'ver band naast dén godsdienst. Reeds hét Evangelie sprak van de verbinding van den godsdienst en hetrmenschelijk leven. n* t In ons land nu en in dezen tijd achtte spr. de R. K. Staatspartij het meest geschikte ap paraat, om in politiek opzicht onzen aposto- laatsplicht te vervullen. Nu zijn er tegenstanders gekomen, die ons po litiek Katholicisme verwijten. Reeds het libera lisme en het marxisme richtten die verwijten, zoodat de meening der nationaal-socialisten niet oorspronkelijk is. Bovendien kan die meening niet waar zijn. Men verwijt ons, dat wij achter den gevel van godsdienst wereldlijke doeleinden nastreven. Maar ook hier is de waard, zooals hij zijn gas ten vertrouwt. Spr. kwam dan tot de geheel verkeerde op vattingen omtrent „daad" en „actie". Omtrent de actie zeide spr., dat ze totaliteit moet bezitten. Wat bij elkander behoort, mag men niet kunstmatig scheiden. Spr. laakte het zoogenaamde tactisch zwijgen, dat in dezen tijd overmatig wordt toegepast. Is het niet een vreemde zonde, als men niet bekend maakt, waartoe men verplicht is? Tegenwoordig schijnt het toppunt van politieke wijsheid te zijn: het vinden van een formule, waardoor wij compromissen met onze tegenstanders kunnen aangaan. Zoo kon het elders gebeuren, dat een com promis met het nationaal-socialisme werd aangegaan onder het motto: geeft God wat Gode en den Keizer wat den Keizer toe komt. Zoo vaak wordt onder het mom van hand having der beginselen het platste opportunisme bedreven. Men denkt voorzichtig te moeten zijn! Ook al is de beoefening van casuïstiek nood zakelijk, spr. vond toch, dat het beginsel er niet in mag ten ondergaan. Velen beschouwen de Katholieke moraal als een warenhuis, want: „wat men niet in de éta lage vindt, dat vindt men binnen." Spr. nam aan, dat men hem niet zal verden ken van nationaal-socialisme of communisme; doch hij wilde, dat vele katholieken overeenkom stig Mussolini's woord een gevaarlijk leven zou den leiden, en dat zij offers zouden willen bren gen, evenals de communisten. De voorzichtigheid van sommigen in de Ka tholieke staatkunde herinnert aan de bekende twee pannetjes op het vuur. Als iemand van ons eens 'n krachtig woord laat hooren, dan schrikken we er van en zijn zelfs bereid, te vluchten of te verhuizen. Sprekende over onze pers, wees inleider er op, dat deze in zoovele opzichten terecht aan de buitenlandsche als voorbeeld gesteld wordt. Zij maakt den indruk van een trotsch zeekasteel niet echter in volle vaart en het maximum aan tal knoopen loopend, maar stevig aan den wal gemeerd; of om het zonder beeldspraak te zeggen: spr. mist te vaak den noodigen moed, durf, spontane uiting en krachtige onafhanke lijkheid. Spr. vond in onze pers te dikwijls te veel aarzeling, te veel berekening; dit laatste woord in beide beteekenissen. Menig dagblad Is mij te veel hypotheekkantoor, waar nauwkeu rig, maar in een actie- en initiatieflooze sfeer, de daden van anderen worden geregistreerd, zonder dat men er zelf daden' stelt! Menige journalist schijnt veel last te hebben van zijn omvangrijke kennis van allerlei feiten; hij weet te veel, kan geen keuze doen en de noodzake lijke daad blijft uit. Spr. stelde hier tegenover de taal van de en cyclieken en den niet-aarzelenden Paus, die aan de grooten der aarde de waarheid durft zeg gen. Voorts zeide spr., niet te willen beweren, dat de redacties alle ingezonden stukken moeten opnemen en aan alle suggesties van de lezers gevolg behooren te geven. Verder wilde spr. opkomen voor de onafhan kelijkheid en de zelfstandigheid van onze jour nalisten, niet alleen tegenover de abonné's, maar ook tegenover sommige directeuren. Spr. vroeg vrijheid voor onze kranten, maar geen misbruik van die vrijheid; de kranten mogen geen voogd of curator over ons Katholieke volk spelen. Voor het verband tusschen de redactie-afdeeling en de commercieele afdeeling had spr. geen goed woord over. De totaliteit van het Katholieke dagblad en het Katholieke volk zal onze pers economisch geen nadeel bezorgen. Men beseffe ook in onze politieke acties, aldus spr., dat er slechts één wapen is dat wondt: de waarheid! Wij moeten getuigen, een zending vervullen, alles voor elkander te zijn en te trachten, het lot van de menschheid te verbeteren. Spr. besloot met het Pauselijke woord: het staat niemand, wien dan ook, vrij middelmatig te zijn! De rede van mr. Cornelissen was niet alleen met gespannen aandacht gevolgd, ze werd aan het slot met kracht toegejuicht. En dr. Poels was er van overtuigd, dat allen iets van het :gehoorde zouden mee haar huls nemen. Met het gehoorde waren allen het blijkbaar zóó eens, dat niemand zich meldde voor een ge dachtenwisseling. Een „lang zal hü leven" op den inleider besloot deze les. Voor dit onderdeel van het Studieweek-pro gramma sprak prof. dr. Gerard Brom, hoog leeraar te Nijmegen. Spr. was er van overtuigd, dat er terzake van onze cultuur nog wel iets te verbeteren valt. Wij moeten haar een even Katholieke kleur geven als de politiek dit heeft. Wij moe ten streven naar de leiding in de cultuur door de waarheid. Voor ons geldt de vraag, of wü inderdaad steeds klaar zijn om ons rekenschap er van te geven, of onze beginselen wel uitstaan boven het geestesleven. En staan wij wel genoeg naar het forum van de openbare meening gekeerd? Wü hebben weliswaar veel kunst en veel we tenschap; maar zijn die steeds geschikt om ons beter te maken? Het moet gaan om de werking van den geest. Waren wij lichtdragers, wij zou den nooit duisterlingen genoemd zijn. Reeds Ariëns heeft gezegd: „Als God de Heer is van de wetenschappen, dan moeten wü die naar van de wetenschappen zün." Nu moeten wij lichtdragers zün, of wü willen of niet. Wü moeten de wetenschap toepassen, is het mijndistrict, waarin wü hier samenzün, iets anders dan toegepaste wetenschap? En zoo bezien, is er oorzakelijk verband tusschen de wetenschap van Poels en het sociale werk van Poels. Wij kunnen de wetenschap niet uit sluiten; en ijver buiten de wetenschap is ver loren kracht. In dit verband noemde spr. de Katholieke Universiteit, waaraan alle standen meewerken, en waar zooveel mogelük speciali teiten op elk gebied moeten worden gevormd. Maar ook kan men zich vormen door de school binnenshuis. In andere landen zien wij, dat de kerk is beperkt gebleven tot vrouwen en kinderen. Waarom bleven de mannen er weg? Omdat zü weerhouden werden, te denken en te doen. 's Pausen boodschap is: actie, vruchtbaar maken naar buiten. Er wordt wel eens gecritiseerd op de gees telijkheid. Indien spr. critiek moest bren gen. dan zou hü zeggen: priesters, stelt toch hooger eischen aan ons; wij verlangen naar dogmatische preeken; wij verlangen geestelijk gevoed te worden door onze pries ters. En voorkomen moet worden, dat er katholieken staan op geestelük honger- diëet. Spr. eindigde met de opmerking, dat elke wetenschap en elke kunst verwüst naar Hem, die is de levende waarheid en de schoonheid samen Dr. Poels meende aan deze les een toevoe ging te moeten geven. Wij moeten een goede zaak met groot vertrouwen op O. L. Heer be ginnen, in de wetenschap, dat het gebeuren moet. Men zal daarbij zeker niet aan den ver keerden kant beginnen, als men maar weet, dat de zaak goed is. Voor wat de preeken be treft, zeide spr. tot dr. Brom, dat preeken zeker niet geleerd, noch hoogdravend moeten zijn. Ook deze tweede dag werd besloten met een interessanten praatavond. in braille-schrift te groote kosten medebrengt. Hierna werd de eerste dag van het congres gesloten en verzamelden zich allen 's avonds in het Stadspark, waar vanwege het gemeentebe stuur van Maastricht een feestconcert was aan geboden. In het gebouw van de Eerewacht te Maas tricht hield de R. K. Ned. Blindenbond St. Odilia zijn jaarlijksche bondsvergadering. Van alle af- deelingen waren afgevaardigden naar Maastricht gekomen om dit congres mede te maken. We gens ziekte van den bondsvoorzitter was de lei ding in handen van den vice-voorzltter, den heer de Jong uit Maastricht, die in het bü'zon- der welkom heette den burgemeester van Maas tricht jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, be nevens pater Andreas van de Brabantsche af deeling, en den heer de Knabe van den R. K. Vlaamschen Blindenbond. Na in groote trekken de sociale züde van het blindenvraagstuk besproken te hebben, waarin hij erop wees, dat de hedendaagsche samen leving meer en meer begint in te zien, dat ook de blinden zich verdienstebjk kunnen maken en naar aanleiding daarvan wees op de Philips Industrie, waar thans acht blinden als steno typisten werkzaam zijn, hoopte hij, dat ook eens de wetgever zal inzien, dat meer aandacht aan dit vraagstuk besteed dient te worden. Na deze inleiding van den vice-voorzitter sprak de burgemeester van Maastricht de ver gadering hartelijk toe. Hierna spraken nog de heer Moonen en de heer Houx namens de A.V.O.-werkplaatsen en de heer H. Linckens namens den Limburgschen Blindenbond, waarna de heer Knabe de groeten overbracht van de Vlaamsche lotgenooten. Tot slot van de morgenvergadering werd het Limburgsche volkslied gezongen. In de namiddag-vergadering werden speciaal de ingediende voorstellen behandeld. Alvorens hier echter aan te beginnen gaf de heer Hen driks nog een demonstratie van het gesproken boek, waarvoor de vergadering een zeer groote interesse had. De nieuwe bondsvoorzitter, pater Schulte S.J. uit Amsterdam, deed in deze namiddagvergade ring zün entrée in den bond en werd onder al gemeen applaus geïnstalleerd. Telegrammen werden vervolgens gestuurd aan H. M. de Koningin, Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond, en aan den voorzitter, waarin hem 'n algeheel herstel werd toegewenscht. Het bondsbestuur zal op het nationale blin- den-congres, dat dit jaar gehouden zal worden, er op aandringen om meer aandacht te schen ken aan een wettelijke regeling, die een tege moetkoming en aanvulling zal dienen te zijn van de door de blindheid belemmerde arbeidskracht. Aangenomen werd verder een voorstel ter be handeling op het Blindencongres, waarin aan gedrongen wordt middelen te zoeken om blinde musici te helpen, daar het copieeren van muziek Zooals wij reeds elders in ons blad be richtten, werd op den tweeden avond van de Europeesche zwemkampiocnschappen te Londen de 100 meter borstcrawl voor heeren op verrassende, maar niet minder fraaie wijze gewonnen door onzen landgenoot Kees Hoving uit Rotterdam, met een tüd van 59,8 sec. Hiermede vestigde hij een nieuw Neder- iandseh record. Het oude record stond sedert 9 Mei 1937 op naam van Scheffer met een tüd van 1 min. 0,2 sec., gevestigd te Rotterdam. Na het uitvallen van dr. Csik, den olympi- schen kampioen, was de Diiitscher Fischer fa voriet voor den Europeeschën titel. Na een prachtige race tikte de R.Z.C.'er als eerste aan, een wel heel onverwachte Nederlandsche zege welke uitbundige vreugde in het Hcllandsche kamp te Londen bracht. En toen het Wilhelmus ter eere van den nieuwen titelhouder ten go- hoore werd gebracht, zongen leiders, leidsters, onze meisjes en jongens uit volle borst mee. Voor het eerst in de geschiedenis van de zwemsport in Nederland is een onzer heeren beneden de minuut gebleven. En dan te beden ken, dat dit gebeurd is op een 50 meterbaan, welke bovendien als zeer zwaar beschouwd wordt. Waarom is deze baan zoo zwaar?, zal men zich afvragen. Na den start komen de deel nemers eerst over een afstand van 10 meter door vrü ondiep water. De diepte is daar 1.50 meter. Maar juist bij de 10 meter-grens daalt de bo dem plotseling en bedraagt de diepte ongeveer 4 meter. De zwemmer, die dezen drempel moet passeeren, meet met deze omstandigheid reke ning houden en wel in die mate, dat hij bü het heengaan er voor dient te waken, dat hü bü de plotselinge verdieping niet over zün eigen snelheid heen gaat en Mj het terugkeeren op enkele meters van den z.g. drempel wat meer snelheid zet om zender snelheidsverlies weer van het diepe in het laatste ondiepe gedeelte over te gaan. Hoving is in Augustus 1937 en in Mei van dit jaar in de Wembleypool te Londen gestart en onder leiding van den T. C.-secretaris, Dog. gerj hebben de Rotterdammer en ook de andere zwemmers en zwemsters op deze moeilükheid geoefend. Hoving was dus bekend met de bü- zondere omstandigheden van deze baan en kon er dus rekening mee houden. De Duitschers Fischer en Heiber waren niet met een en ander bekend en o. L verklaart dit voor een be langrijk deel het feit, dat juist Fischer, de favoriet, op de laatste 25 meter afzakte. Omtrent de race zelf kan nog worden mede gedeeld, dat Hoving een uitstekenden start had en met een prachtigen slag over de baan ging. Op de eerste 50 meter was er tusschen de vijf finalisten zeker geen meter verschil. Bü het keerpunt lag Hoving iets voor, gevolgd door den Engelschman Dove en Fischer. Op de laat ste 25 meter wist Hoving zün voorsprong te be houden. Heibel was reeds afgezakt, Fischer viel op de laatste 20 meter terug. Met duidelük merkbaar verschil tikte Hoving als eerste aan vóór Dove en den Hongaar Korosy, die zelfs Fischer nog had weten te passeeren. De uitslag luidt: 1. en Europeesch kampioen: Hoving 59.8 sec. (nieuw Nederlandsch record)2. Dove (Enge land), 1 min. 0,6 sec.; 3. Korosy (Hongarüe) 1 min. 1,2 sec.; 4. Fischer (Duitschland), 1 min. 1,8 sec.; 5. Heibel (Duitschland). Het resultaat van de z.g. troostrace over 100 meter borstcrawl heeren luidt: 1. Nakache (Frankrük) 1 min. 1,8 sec.; 2. Olsson (Zweden) 1 min. 2,1 sec.; 3. Tanberg (Noorwegen), 1 min. 2,2 sec.; 4. Scheffer, 1 min. 2,6 sec. De waterpolo weds trüd tusschen Hongarüe en Nederland eindigde in een 71-zege van de Olympische kampioenen. In de eerste helft hield het Nederlandsch polo-zevental uitstekend vol en slaagde er in bij de rust een gelijken stand, 11. te berei ken. In het Hollandsche doel was keeper Paerl prachtig op dreef, terwül van Aelst eveneens onder de uitblinkers behoorde en het eenige Nederlandsche doelpunt scoorde. In de tweede helft domineerde Hongarüe vol komen. Dank zü het prachtige tactische spel werd het eene Hongaarsche doelpunt na het andere gescoord en zoo eindigde deze ontmoe ting in een 71-overwinning van onze tegen standers. Niettemin was de indruk van het Hollandsche waterpolospel zeker niet ongun stig. Topscorer bij Hongarüe was Nemeth, die zes doelpunten voor zün rekening nam, terwül het zevende door Brandy gemaakt werd. Het slot van den avond werd gevormd door den waterpolowedstrüd FrankrijkEngeland, welke ontmoeting door de Franschen met 51 werd gewonnen. Onlangs heeft Minister Colijn aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat spoed zou worden be tracht met de uitvoering der werkzaamheden voor de inpoldering van den Zuid-Ooster Zuider zeepolder. In deze mededeeling hebben B. en W. van Amsterdam, nog zeer kort geleden ge steund door Gedeputeerde Staten van Noord holland, aanleiding gevonden in Den Haag op spoed aan te dringen. Zij hebben daarbü ge wezen op de beteekenis van uitvoering van dit werkobject voor de bestrijding der werkloosheid. Naar het Volk thans verneemt, heeft het departement van Waterstaat dezer dagen aan de betreffende instanties meegedeeld, dat de voorbereiding van dit groote werkobject zooveel tüd vergt, dat binnen afzienbaren tijd niet op een begin der werkzaamheden kan worden ge rekend. Naar onze parlementaire redacteur verneemt, is er inderdaad van het ministerie van Water staat een schrijven aan Ged. Staten van Noord holland en aan het gemeentebestuur van Am sterdam uitgegaan, waarin er op gewezen wordt, dat van een spoedige uitvoering der werkzaam heden voor de inpoldering van den Zuid- Oostelijken Zuiderzeepolder niet gerekend kan worden. Van uitstel kan men hier echter niet spreken. Er moet slechts rekening gehouden worden met het feit, dat de voorbereiding dezer werkzaamheden ontzaglüke moeilükheden met zich meebrengt. Vanwege Waterstaat zal de uitvoering der werkzaamheden intusschen zoo veel mogelijk worden bespoedigd. Wat in het bijzonder de Amsterdamsche werkloozen in dit verband betreft, heeft het departement van Waterstaat er op gewezen, dat men in Amsterdam geen te hooge verwachtin gen betreffende tewerkstelling mag koesteren, aangezien de werklooze stadsarbeiders over het algemeen weinig geschikt zün voor het polder- werk. Naar wü vernemen is in principe overeen stemming bereikt tusschen de directie der Ne derlandsche Spoorwegen en het gemeente bestuur van Amsterdam, over de inrichting van een spoorwegtentoonstelling te Amsterdam ter gelegenheid van het .eeuwfeest der Spoorwegen in Nederland in den loop van het volgende jaar. Het ligt in de bedoeling de inrichting der tentoonstelling te bestemmen tot werkobject voor jongere werkloozen. Hierover is het ge meentebestuur van Amsterdam thans in onder handeling met de regeering, die bü de uitvoe ring van een dergelük object haar steun zal moeten verleenen. Indien, wat te verwachten is, de gevraagde medewerking van de regeering wordt verkregen, zal de tentoonstelling in September 1939 wor den gehouden. Als plaats der tentoonstelling beeft men zich gedacht het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlüt, dat in verband met de plannen voor den raadhuisbouw nog wel beschikbaar is. Het ligt niet in de bedoeling dat op deze ten toonstelling het materiaal der spoorwegen als locomotieven en rütuigen wordt geëxposeerd. De tentoonstelling zal voornamelijk documenten, historische gegevens, maquettes en modellen be vatten. De weerstoestand blüft uiterst standvastig en in de luchtdrukverdeeling over het westelyke gedeelte van ons werelddeel en de aangrenzende zeeën komt practisch geen vèrandering. Over het algemeen nam de waarde van den lucht druk iets toe, doch de verschillen veran derden noch van richting, noch van sterkte. Langs den zuidrand van het gebied van hoogen luchtdruk over het oostelüke oostzeegebied en Zuid-Scandinavië beweegt een strooming van zeer warme en droge continentale lucht, uit de binnenlanden van Rusland afkomstig, zich naar de noordelijke Noordzee en de Noorsche zee. Scherp gescheiden van dezen luchtstroom, met een begrenzing, die ongeveer de Weser volgt, bevindt zich over het zuidelijke deel van centraal Europa, de kunsttanden en de Britsche Eilanden een vochtige, iets minder warme lucht- massa, waarin aan den grond de winden uiterst zwak en uiteenloopend van richting zijn. De oceaan-depressies blijven zeer ver in het noordwesten en verdwijnen langs de oost kunst van Groenland naar de Poolzee. De regénhoeveélheden, die hedenmorgen en Maan dagavond gemeld werden, zijn niet meer zoo groot. De Alpen-stations meldden hedenmorgen mooi weer, met zwakken wind. Voorshands is nog weinig verandering in den weerstoestand te verwachten. BRUSSEL, 8 Aug. (Belga). La Libre Bel- gique meldt, dat vanmiddag brand is uit gebroken in het historisch kasteel van Ry- menam bij Mechelen. Dit kasteel dateert uit de zestiende eeuw. Ongeveer een eeuw geleden werd het gedeelte lijk herbouwd. Tengevolge Van de groote droogte breidde het vuur zich snel uit. Ondanks de pogingen van de brandweer, het vuur, dat op de vliering ont staan was, te beperken, sloeg de brand toch over naar de twee lager gelegen étages, waar schil derijen uit de 16e en 17e eeuw een prooi der vlammen werden. De schade wordt op eenige millioenen francs geraamd. UTRECHT. Geslaagd de dames M, C. Mooy, Beekbergen; E. Claessen, Herkenbosch; E. J. A. Timmer, Groningen; de heeren J. Fraanje, Scheveningen; C. W. de Groot, Amsterdam; J. de Korte, Den Haag; W. Kwaadgras, Rotter dam; J. van Linschoten, Rotterdam; J. Okkerse, Rotterdam; J. H. Hendriks, Badhoevedorp; J. Onderdelinden, Maassluis; A. Versluis, Rotter dam; H. Banga, Harlingen; J. C. J. de Bok, Made; L. van den Broek, Loppersum; B. J. Prinz, Oudenbosch; B. Ruitenbeek, Nijkerk; G. W. J. Groot Bruinderink, St. Oedenrode; G. van der Heide, Rolde; A. Jager, Nieuwe Pekela; C. A, de Jong, Asperen. UTRECHT. Geslaagd de dames S. H. Hoek stra, Den Haag; A. Hoff, Den Haag; J. A. Hoo- genberg, M. R. Kouwen, Nijmegen; G. J. van Iersel, Den Haag; M. E. Klapwük, Den Haag; A. W.' Ph. Jl. Jacobs, Maastricht; A. J. Jansen, Breda; J. M. van der Werve, Dordrecht; en de heeren N. J. van Gorselen, Den Helder; H. J. D. van der Graaff, Rotterdam; Th. J. M. Groe- newoud, L. van der Groep, Amsterdam; J. W. Grundlehner, Dordrecht; A. J. Harthoorn, Schiebroek; L. C. Voorby, 's Gravesande; J. R. Zoutman, Wildervank; J. Eizenga, Gorredük; Y. Gemser, Ferwerd; J. Th. de Groot, Maas sluis; Th. S. Haakman, Nieuweveen; K. van der Haar, Laren (G.)P. B. Hamel, Middel burg; A. Harsema, Uithuizermeeden; B. van Hasselt, Enschede. Maandagavond is op den Rijksstraatweg on der Gilze een doodehjk ongeluk geschied, waar van een moeder van vier nog jeugdige kinde ren het slachtoffer is geworden. Uit de richting Baarle-Nassau kwam de heer O. v. d. V. uit Tilburg per motor en voerde het slachtoffer als duo-passagiere mede. Door onbekende oorzaak vloog het motorrij wiel ter hoogte van de steenfabriek uit de bocht en beiden kwamen te vallen. De vrouw kwam zoo ongelukkig terecht, dat de dood onmiddel- lük intrad. De héér v. d. V., dié' 'ëifistigé' Vteesbhwondeii had bekomen, kon ter plaatse worden verbon den, waarna hü door de marechaussee is ver-[„j hoord. Het stoffelijk overschot van de duo-pas sagiere is naar Tilburg, waar beiden woonach tig waren, overgebracht. Maandagochtend acht uur verliet de acht jarige P. Bijlsma de ouderlijke woning aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden, om deel te ne men aan de vacantielcinderspelen voor leerlin gen der lagere scholen. Toen het jongetje des middags twee uur nog niet was teruggekeerd, werden de ouders ongerust. Bij informatie bleek hun, dat het kind niet op het speelterrein ver schenen was. Onmiddellijk werden de gemeente politie van Leeuwarden en de Koninklijke Ma rechaussee gewaarschuwd. Deze stelden pogin gen in het werk om het ventje op te sporen, doch dit leverde tot nu toe geen resultaat op. Aangezien het kind aan vallende ziekte lijdt, vermoedt men, dat het een ongeluk is over komen. De commissaris van politie van den justitiee- len dienst te Den Haag ontraadt een ieder om in relatie te treden met de onderneming „Pros- peria", gevestigd te Praag I, Kralodvorska 23. Deze onderneming plaatst advertenties in Nederlandsche dagbladen, waarbij een vertegen woordiging voor reclame-artikelen wordt aange boden en een inkomen van circa f 3000.pet maand in het vooruitzicht wordt gesteld. De vereischte contanten zijn ongeveer f 4000. L UTRECHT. Geslaagd voor 't examen Fransch M. O. a: mej, C. Auerbach Amsterdam; W. F. J. Takkebos, Schiebroek. UTRECHT. Geslaagd mej. J. C. Veeris, Den Haag; mevr. H. O. H. van Lessen, Bilthoven; en de heeren H. W. Bressers, Dongen; P. N. J. van Doornik, Tilburg; W. G. Lap, Arnhem; H. Moret, Voorschoten; A. van Drunen, Almeloo. Rechts van den weg staande, moogt a In zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting ól één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geelt. -R00&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2