Haarlem, 9 Aug. Het kunstgieten Kort en volledig NEDERLANDSCHE HANDELSMAATSCHAPPIJ N.V. VACANTIE-SEIZOEN DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 Bestaansstrijd in het Bollenbedrijf ALGEMEENE JAAR- VERGADERING R. C. H. H.O.V.-CONCERT ONGELUKKIGE VAL Slooperspatroon ernstig gewond Programma Radio-Centrale Het zilveren priesterfeest van pastoor Bosch GEEN VOORRANG VERLEEND Ongeluk op het Kennemerplein C. H. WENSING Gevonden dieren en voorwerpen Voorzitter H. Scheen afgetreden en benoemd tot eere-lid i;, aai Groote nationale figuren in gips bijeen in de Leidsche fabriek Mooie opdrachten ARBEIDSONGEVAL ZANDVOORT TE Hoofdakte UIT DEN OMTREK SPAARNDAM Levertraan in den zomer Waar het onaangename luchtje vandaan kwam BLOEMENDAAL AGENDA Bioscopen 10 Augustus Bioscopen IJMUIDEN V. Z. V.-NIEUWS UIT HET POLITIERAPPORT GEEN HARDDRAVERIJ? K.Z.O.S. van STAD Er wordt het valt niet te ontkennen in het bollenbedrijf een harde strijd om het be- staan geleverd. De slechte toestand in hettuin- ^ersbedrijf heeft menigen kweeker er toe ge dacht, het ook eens „in de bollen" te pro beren, zoodat de met bloembollen beteelde °Ppervlakte steeds grooter werd. De autarchie 'P Verschillende landen en de in andere landen Poodig geachte contingenteeringen maakten an- öerzijds het afzetgebied voor de kweekers klei- Per- De onderlinge concurrentie in het bedrijf ^as van dien aard, dat de menschen elkander er onder gewerkt zouden hebben indien niet bjdig maatregelen waren genomen ter be- 5cherming van het vak. Maar merkwaardig ge- h°eg over het nut van die beschermingsmaat- len bestond zelfs bij de ingewijden verschil meening. Wij behoeven hierbij maar te brinneren aan de uitspraak van de Alge mene Vereeniging voor Bloembollencultuur, m zich verleden jaar in meerderheid voor af- s°haffing der saneeringsbepalingen uitsprak en aaP die van alle andere betreffende vakorgani- s&ties, die zich daar vierkant tegenover stelden. Thans zal het hoofdbestuur van de Alge mene Vereeniging voor Bloembollencultuur de leden wederom de vraag voorleggen of bt bloembollenvak het h.i. zonder bedrijfs- matregelen kan stellen. *ïet hoofdbestuur acht de omstandigheden in jm vak zoo, dat deze hebben aangetoond, dat Pvijfsmaatregelen onmogelijk kunnen worden bttiist. L>at het hoofdbestuur op de algemeene ver kering van 29 Augustus a.s. gemakkelijk werk bl hebben om de oppositie te bezweren, ge- 'ooven wij niet. Set verzet tegen eiken bedrijfsmaatregel bhijnt nog al groot te zijn. Althans heeft een kot aantal vooraanstaande menschen in het het noodig geacht hun collega's met aan hang te verzoeken de vraag van het hoofd- estuur Qf zjj bescherming van het vak noodig achten, met „ja" te beantwoorden. Se omstandigheden in het bollenvak zijn wel 'Ppg niet zoo rooskleurig als verleden jaar, toen Cl* een opleving op komst scheen te zijn, maar fle voorstanders van het recht van den sterk- m in den concurrentiestrijd verwachten blijk bar alleen heil van een uitsnijden der zieke Wekken en geven daarom de voorkeur aan de 6r°otst mogelijke vrijheid van beweging aan alle boefenaren van het vak. ®et laat maar waaien-systeem zou bt is zeker! den ondergang van b' van kweekers ten gevolge hebben. dat nu uitsluitend de zwaksten zullen zijn b' van de omstandigheden afhangen. Het is belemaal niet zeker. Wanneer de kladderadatsch mocht ontstaan °P een oogenblik, dat sterke firma's groote ver- Wlchtingen hebben loopen, zouden ook zij het ''bchtoffer van de crisis kunnen worden. kar hoe dan ook, in ieder geval zou een ^ergelijk uitzieken op een enorme beschadiging VaP ons nationale vermogen uitdraaien. Gedurende langen tijd zou er zoo goed als bets verdiend worden in het bollenvak en mis kien zou Holland een groot afzetgebied voor Soed ontvallen, omdat de regeeringen van an- ere landen het gevolg van de Hollandsche Pptnpingsprijzen door contingenteeringen zou- bp trachten te keeren. Een lange lijdensweg zou worden. kt is wel zeker, dat een betere en voor de filanghebbenaen minder onbarmhartige weg bstaat. Vooral in een gesloten vak als dat der bloem- °Üenkweek zijn de verschillende factoren, die W-iizen en omvang der productie beheerschen, b overzien en tot op zekere hoogte te regelen. Eoo bekeken moet het antwoord op de vraag VaP het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni- giPg niet moeilijk zijn. Bedrijfsmaatregelen zijn b dezen tijd noodig. van belang is, dat er bij het behartigen van bt bollenvak eenheid van inzicht bestaat en bt naar buiten althans niets van verschil van beening te merken is. Jaren geleden zijn de bollenkweekers tot de c°Pclusie gekomen, dat zij zich moesten vereeni- ^P om elkanders belangen te behartigen, om- Öat wei gebleken was dat zij, gescheiden, elkan- schaadden. bat men nu niet afbreken, wat met veel b°eite js opgebouwd. uws ningm. en J. Kuit, comm., het volledige bestuur vormen. Na zijn aftreden werd de heer H. Scheen als eere-lid benoemd. Vervolgens werd een flink aantal nieuwe le den geballoteerd, kascomm. benoemd, bestaande uit de heeren D. Smit, J. Paape en C. Meyer, waarna een geanimeerde rondvraag en een op wekkend woord van den nieuwen voorz. het slot vormden van deze nuttige vergadering. Bloemendaalsche Bosch De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft op Woensdag 10 Augustus een concert in het Bloe mendaalsche Bosch onder leiding van Marinus Adam. Het programma vermeldt: 1. Turksche Marsch van W. A. Mozart; 2. Ouverture „La Gazza Ladra" van G. Rossini; 3. Ballet uit de Opera „La Gioconda" van Poncielli; 4. Humoresque van A. Dvorak; 5. Fragmenten uit de opera „Carmen" van G. Bizet; 6. Ouverture „Piqué Dame" van F. v. Suppé; 7. Intermezzo uit „1001 Nacht" van Joh. Strauss; 8. Wals uit de ope rette „Walzertraum" van Joh. Strauss; 9. Frag menten uit de opera „La Tosca" van Puccini- Tavan. Om 12 uur gisterenmiddag heeft een sloopers patroon een onaangenaam avontuur beleefd. De oude boerderij aan de Marsstraat wordt ge sloopt en de patroon was op den vloer boven den koestal geklommen. Maar de vloer was zóó vergaan, dat hij den patroon niet meer dragen kon weshalve deze laatste er doorheen zakte en in lagere regionen terecht kwam n.l. op een bijna 3 meter lager gelegen steenen goot. Zoo iets geeft niet mee en de gevolgen van de aan raking waren dan ook zeer ernstig. De man kreeg een rib- en wervelfractuur en is na voor- loopig verbonden te zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overge bracht. Levensgevaar is gelukkig niet aanwezig. Woensdag 10 Augustus Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: Keulen 810.05; Parijs Ra dio 10.20; Radio Nord 12.05; Ned. Brussel 12.20 1.50; London Regional 2.203.20; Keulen 4.20; London Regional 6.20; Diversen 7.05 7.20; Keulen 7.20; Deutschlandsender 8.05; Ned. Brussel 8.20; Fransch Brussel 8.50; Ned. Brus sel 10.20; Keulen of Weenen 11.05. Programma IV: Ned. Brussel 8—9 uur; Di versen 9.20—10.35; London Regional 10.35 11.05; Droitwich 12.056.45; London 7.20; Droit- wich 7.40—8.20; London 10.00; Droitwich 10.20 —11.50. Programma V: 8.007.00 diversen; 7.008.00 eigen populair gramofoonplatenconcert; 8.00— 12.00 Diversen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het zilveren priesterfeest van pastoor Bosch te Aerdenhout Zondag gevierd wordt. De plech tige Hoogmis wordt om half tien door den ju bilaris opgedragen. Van 121 uur recipieert pastoor in de pastorie. Agentschap HAARLEM Groote Houtstraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Wij leveren reischeques voor Hongarije, Joego-Slavië en Tsjecho- Slowakije. Vraagt ons alle gewenschte inlichtingen. Om half 5 Maandagmiddag hebben twee niet- Haarlemmers, uit van hier verre streken af komstig, elkaar groote moeilijkheden bereid op 't Kennemerplein. Een 42-jarige wielrijdster uit Groningen, die in Haarlem logeert, kwam van het viaduct Jansweg en wilde naar het Bolwerk. Van het viaduct Kruisweg reed een auto uit Breezand, die haar voorrang moest verleenen, maar nog net voor haar langs wilde passeeren, hetgeen een botsing tusschen beiden veroor zaakte. De dame kreeg een kneuzing aan haar enkel en knie. Na voorloopig door een lid van den Ongevallendienst verbonden te zijn is zij per taxi naar huis gebracht. De bestuurder van den auto ontving niet alleen van de politie een procesverbaal, omdat hij geen voorrang ver leend had, maar ook omdat de voetrem van zijn wagen niet in orde was. De wagen moest voor herstel naar een garage gebracht worden. Na een ziekte van slechts enkele dagen is te Haarlem overleden de heer C. H. Wensing, eigenaar van het bekende advertentie-bureau aan de Tempeliersstraat en verzorger der toon kunstconcerten. De heer Wensing werd in 1887 te Haarlem geboren en kwam na zijn schoolopleiding in be trekking bij den boekhandel Vernout, waar men hem de leiding van het agentschap van het Algemeen Handelsblad en van het Concertbu reau Vernout toevertrouwde. In 1924 stichtte hij een eigen advertentie bureau en verkreeg hij het beheer over het zelf standige bijkantoor van het Handelsblad. De teraardebestelling geschiedt Vrijdagmid dag om 12 uur op de algemeene begraafplaats te Bloemendaal. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Schakelarmband, Kolk, Pijnboomstraat 123; Bril, Kaart, v. Zeggelenstraat 53; Bril, Eich- horn, Spaarnhovenstraat 105; 2 kinderbadpak ken, Politiebureau Smedestraat; Bankbiljet a f 25,—, Handgraaf, Pres. Steijnstraat 52; Auto- crick, Koning, Harmenjansstraat 44; Auto- crick, v. Leeuwen, Schouwbroekerstraat 8, Heemstede; Photo's, Swaanswijk, Lange Hee ren vest 92; Horloge, Hirsch, Zonnebloemstraat 18; Horloge, Brunot, Bantamstraat 102; Hon denpenning no. 2066, Smeeman, Fabriciusstraat Bruijnstraat 187; Zwemkaart t. n. van G. Jan sen, Politiebureau, Smedestraat; Portemonnaie met inhoud, Smit, Gen. Cronjéstraat 86; Porte monnaie inh. rozenkrans, Housing, 2e Hooger- woerddwarsstraat 40; Schep, de Vries, Berken straat 4; Zakspiegeltje in etui, Politiebureau Smedestraat; Kinderschoen, Perk, Maerten v. Heemskerkstraat 25; Actetasch inh. gereed schap, Politiebureau Smedestraat. Ukteravond heeft R.C.H. in een vlotte ge weerde Jaarvergadering het vereenigingsjaar '3S afgesloten. Ondanks de weinig geschikte t-Ï^Peratuur voor vergaderen was 'n groot aan- j ]eden opgekomen, die met belangstelling derfVerslaBen van secr' en Penningm. aanhoor- e3 daarvan vooral dat van den secr. weer Van Verzorgd was en een duidelijk beeld gaf Crt het afgeloopen jaar. Beide verslagen werden len luid applaus goedgekeurd, uit dat van 8an penningm. bleek, dat ondanks den terug ras van de inkomsten nog een, zij het ook ge- jS, batig saldo aanwezig is. gin de contributie-regeling kwam geen wijzi- Za,S. Wel echter in de elftalcommissie, die thans staan uit de heeren Ruis, Krom, Nieu- bop S en A. Scheen, terwijl het vijfde lid d°or het bestuur aan te wijzen is en ver- ftdelijk Nachtegeller zal zijn. hot het bestuur vielen eenige mutaties te Scvferen' wegens aftreden van de heeren H. V «een, w. Hazevoet en H. Vrugt, die niet meer knn, een herbenoeming in aanmerking wilden ViCrcn' Voorzitter werd de heer S. Hazevoet, her Oorz- p- J- Nachtegeller, 2de secr. P- Kaest- Van' d'e thans met de heeren De Geus, secr., Leeuwen, penningm., Jongkind 2de pen- Duizenden trekken bij 'warm weer uit de steden naar de zee In lange files moeten zij soms voor verkeer solo stakels geduld oeoejenen Niet zoo erg als het lijkt. Een aantal „gewonden", die figureerden bij de demonstraties van de R.K. Ver. E.H.B.O. StGerardus Majellate Beverwijk In de kunstgieterij van de N.V. Eerste Nederlandsche witmetaalfabriek aan de Doezastraat te Leiden verblijven den laat- sten tijd hooge heeren. Geruimen tijd was er Joan Melchior Kemper, een staatsman uit het begin der vorige eeuw, te gast en hij voelde zich behaaglijk in de nabijheid van niemand minder dan Johan de Wit en Prins Maurits, die weer op hun beurt kennis maakten met het gipsen wezen van Dr. Berlage, Dr. Ariëns en Generaal van Heutsz. Wij namen in deze gieterij een kijkje naar aanleiding van de opdrachten, die de directie ontvangen heeft voor den nieuwbouw van den Hoogen Raad te 's Gravenhage. Onlangs werd afgeleverd een beeld van Joan Melchior Kern- per, ontworpen door prof. Wenckebach, hoog 1.70 en nu is aan de beurt een bronzen beeld van den rechtsgeleerde Cor. van Bynkershoek, ontworpen door Albert Termote. Voor de groote zittingszaal van den Hoogen Raad worden straks 36 rijk bewerkte plafonds van lichtme taal gegoten. Maar er is meer te doen in dit bedrijf, dat sinds 1919 gedreven werd door den Duitscher Prowaseck (een kunstenaar in zijn vak!), maar dat verleden jaar door de Witme taalfabriek werd overgenomen en belangrijk uitgebreid. Het pand werd verdubbeld en ge kocht en de beste outillage werd gekozen. Bo vendien kan de kunstgieterij loonend zijn, om dat het industrie-gietwerk er ook vervaardigd kan worden, wanneer de opdrachten aan de beeldhouwers minder rijkelijk toevloeien. Thans werken tien menschen in de fa briek, ku.nstgie.ters, die het vak, dat ze lief hadden, door de slechte tijden moesten ver laten en die nu weer hier en daar in de ijzergieterijen ontdekt zijn. Drie metaalovens kunnen in gebruik gesteld worden, een kleine en twee groote, waarvan weer een in den grond gemetseld is. Interessant en afwisselend is het werk van de kunstgieters. Tijdens onzen rondgang door de fabriek waren ze bezig met het maken van een plaquette van twee maal een meter, voor stellende een adelaar met in het midden het portret van den gevallen Bosschen vliegenier Bakker. Anderen legden de laatste hand aan een fijn-geciseleerd werk van Richter uit Hil- legersberg, bestemd voor een der grootste boo ten van de Holland-Amerikalijn. Weer ergens anders zagen we een Boerhaave- plaquette, bestemd voor Harderwijk en een buste van St. Hyppolytus voor Delft. Van het R.K. Werkliedenverbond kreeg het bedrijf ook opdracht om 25 beeldjes van Dr. Ariëns te gie ten. Overal en in alle hoeken en gaten zagen we gipsen modellen. De zittende figuur van de Kcningin-Moeder, een ontwerp van wijlen Aug. Falise, bekroond met den tweeden prijs; een buste van wijlen pastoor Perquin, Prins Maurits in zetel, een der prachtige werken van den overleden beeldhouwer T. Dupuis, waarvoor de heer Prowaseck talrijke opdrachten heeft uit gevoerd; de zittende figuur van Mgr. Zwijsen 'een der moeilijkste en gevaarlijkste werken is in 1935 uitgevoerd, n.l. het radio-monument voor Eindhoven, voorstellende een zwevende vrouwenfiguur, ter lengte van 5.30 meter. Een interessant geval was ook het Avro-sierhek, 2 maal 1.60 meter, geheel uitgevoerd volgens de verloren wasmethode. Het hoofdkantoor van de Witmetaalfabriek is te Loosduinen gevestigd. Daar vervaardigt men zetmachine of stype-metaal, wordt lood- asch van drukkerijen uitgebrand en wederom gelegeerd, ontstaat het Babbitsmetaal voor scheepswerven, machinefabrieken, cultuurmaat schappijen, wordt soldeer gefabriceerd in blok ken, staven en draadvorm, met'hars, stearine of salmoniak-glycerine vulling etc. Ook worden er looden pijpen vervaardigd en kan de glas- in-lood-industrie er het z.g. voorloop-lood ver krijgen. Van de kunstgieterij heeft de directie groote verwachtingen, omdat het bedrijf voor de grootste opdrachten is ingericht en door zijn gemengden aard zeer economisch kan werken. Vanochtend is te Zandvoort de zestigjarige arbeider Paap van een 4'A meter hoogen stei ger gevallen. De man werkte aan de christe lijke school. Dokter van Fraassen verleende de eerste hulp. In bewusteloozen toestand en met een gebroken enkel en een zware hersenschud ding is het slachtoffer naar het Diaconessen- huis te Haarlem vervoerd. Goedkoope trein Er gaat een goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen op de Dinsdagen tot en met 30 Au gustus. HAARLEM. Geslaagd de dames J. Kerkhoff, Haarlem; M. J. Gigengack, Santpoort; H. J. Dik, Haarlem; M. C. A. van Iersel, Noordwijker- hout. Honderden, duizenden fietsbanden zuigen zich vast in het kleverige, bijna kokende asphalt van den Zeeweg naar het Bloemendaalsche strand. Zwoegende en zweetende zeezoekenden trappen moeizaam op de pendalen van hun fiets, die hen bij ieder traag gemaakten cirkel dichter bij het verkoeling brengende strand brengt. De man, die nooit uit den vorm komt, torst ook nu zijn dikke colbertje en zijn tot pap gedegradeerden boord naar de golven; de man, die lak heeft aan etiquette en voorschriften, laat den wind door zijn openbaar getoonde flanelletje spelen en schaamt zich niet voor zijn tegen elkaar ge groeide teenen, die tusschen de riemen van zijn sandalen onwellevend bloot naar het asphalt loeren. En de vrouwen? Dertig, veertig modes kan men bij tachtig graden Fahrenheit aan schouwen om nog maar niet te spreken van de modes die in de mode zijn! Daar peddelen ze, wieltje aan wieltje, wiebe lende naar rechts en naar links en dan weer met tusschenpoozen even staande, om het zadel ge legenheid te geven tot het happen van een wei- nigje zeelucht. Hier en daar puilt een kind naar buiten, pa gebiedt „ga recht zitten, versta jë me, anders hou ik m'n stuur niet sommige pa's hebben twee spruiten te vervoeren, een zit op de voorplecht van zijn piepende rijwiel, eèn ziet tijdens het rijden uit op vader s zesden of ze venden wervel, die bij het natter worden van pappies hemd scherper naar voren komt. En nu laten we de tasschen met eten en zwempakken, die ook aan vader zijn toegewezen nog buiten rekening. Toch zit er niets oneerlijks in deze verdeeling, want mamma is zwaarder van gewicht, is bovendien minder getraind en heeft genoeg te houden met haar stuur, dat soms liever recht de duinen in gaat. „Moederrr, ik heb zoo'n dorst, krijg ik straks een ijsco?" ,Zout water kan je drinken, zamkwiebel „Vaderrr, de bagagedrager kraakt zoo, kan u niet effe stoppen?" ,,'t Zijn je botten, ezel, omdat je je bord van middag niet leeg gegeten hebt!" „Zeg, mamma, jij hebt toch de badpakken, niet?" „Gut, nee man, ik dacht dat jü er voor gezorgd zou hebben „Mot je 'n ulevel, Pietje?" D'r zit 'n wesp op m'n voorhoofd, pappa „Stil laten zitten, jongen, goed voor de rheu- matiek, kijk maar eens naar je moeder, die joeg de wespen vroeger weg...." Al rijdende heb ik de gesprekken van de ver schillende zeezoekenden gevolgd. Tien, twintig huisgezinnen ben ik gepasseerd en weer wil ik een zwaar-beladen vader voorbij rijden, als ik plotseling wordt teruggedrongen door een hoogst onaangenamen reuk. Wat ik ruik, ik weet het niet. Ten koste van een serie extra dikke drup pels op mijn glimmend voorhoofd neem ik een spurt om in betere luchtlagen te geraken. Dat gelukt en vol goeden moed peddel ik naar de rijwielstalling aan het eind van den Zeeweg, die al zichtbaar is, Aansluiten achter de rij. Er zijn zooveel men schen, die hun ijzeren paard willen stallen, dat er queue gemaakt moet worden. Plotseling ruik ik wéér dat ondefinieerbare reukje. De men schen voor me en iets verder achter me hebben het ook in de gaten en heffen hun neus in de lucht om één etage hooger adem te kunnen halen. Eenige dames halen zakdoekjes te voor schijn en dopen er hun vervellende reukorgaan demonstratief in. Iedereen trekt een leelijk ge zicht en probeert een naderende onpasselijkheid te overwinnen. Neen, toch niet iedereen, want de man, die ik op den Zeeweg passeerde, kijkt triomph'antelijk rond. Als hij het geproest en gesnuif rondom ziet en hoort, zegt hij laconiek; Ik zal jullie wel even uit den droom helpen. Kijk 'ns hier, jullie ruiken doodgewone levertraan. Ja, dat is een vinding, hé! Ik heb geen geld om Nivea of andere zallevies te koopen, en wie niet sterk is moet slim zijn. D'r was thuis nog een restje levertraan van het vorige jaar en aan gezien alsdat je dat spul niet mag laten over- zomeren, heb ik er m'n body mee ingewreven. En de kinderen zullen er ook wél bij varen. Komen jullie vanavond maar met roode blaren en kapotte vellen thuis, bij mijn geen centje last Juist op tijd kwam een bediende van de stal ling assistentie verleenen, zoodat de man van de levertraan eerder aan de beurt kwam dan de grootste optimist onder de wachtenden had durven verwachten. Maar ik heb dien middag geen zee geroken; al stak ik mijn neus vijftig maal in de golven, als hij er weer uit kwam rook ik levertraan. Het water bij mijn middag eten riekte en smaakte naar levertraan, mijn hoofdkussen was in de levertraan gedompeld En nu ik u van dit historische gebeuren op de hoogte breng, is die lucht, die weeë, die warm- weeë lucht nóg niet geweken. Waarom, waarom is dan ook de walvisch geschapen?! W. Eerste H. Mis pater P. J. Reichwein M.S.C. Voor de tweede keer in dit jaar in de parochie Haarlemmerliede en voor de eerste keer in de bijkerk daarvan, de St. Adelbertuskerk te Spaarndam, zal een zoon van de parochie zijn eerste plechtige H. Mis opdragen aan God tot intentie van een vruchtbaar priesterleven. De weleerw. neomist begon en eindigde met goed gevolg de lagere studies op de Apostolische school te VelsenDriehuis en voltooide zijn hoogere studies te Beek bij Nijmegen en te Stein (L.) Zondag j.l. werd de neomist door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens tot priester gewijd. En het kleine dorpje maakt zich op, om dit heuglijke feest zoo algemeen mogelijk mede te vieren, zoowel kerkelijk als daarbuiten. De jonge priester zal Zaterdagavond 13 Aug. a.s. aan de grens der parochie met bruidjes en versierde fietsen worden ingehaald onder muzi kale begeleiding van Spaardams fanfarecorps „Crescendo". Daarna zal in hef. kleine kerkje een kort lof worden gehouden, waaronder de pasgewijde priester zijn eerste zegen zal geven. Zondagmorgen zal om kwart over tien de neomist zijn eerste H. Mis aan God opdragen, met assistentie. Des middags om half drie wordt de receptie gehouden, waarna om vier uur door den neomist het danklof zal worden gecelebreerd. 's Middags onder de receptie zal door den pastoor van de parochie, den zeereerw. heer C. F. Berkemeier, het cadeau van de parochianen worden aangeboden, waarna aan de verschil lende vereenigingen en aan alle aanwezigen de gelegenheid wordt gegeven den neomist toe te spreken of te feliciteeren. Ongeval nabij het kopje. Maandagmiddag half vijf reed de 35-jarige mevrouw F. R„ wo nende te IJmuiden, met haar 4-jarig kindje achter op het rijwiel, de gevaarlijke helling van het kopje af in de richting Zomerzorgerlaan. Door borden is duidelijk aangegeven dat dit verboden is; bovendien werd de dame nog door het publiek gewaarschuwd. Door de groote snel heid raakte zij de macht over het stuur kwijt en kwam in de bocht tegen het ijzeren hek aldaar. Zjj smakte op den grond en bekwam schaafwonden aan hoofd, beenen en hand. Het kind kreeg eveneens snijwonden aan hoofd, arm en beenen. Zij werden door een agent van politie verbonden, waarna zij met een autobus naar bun woning werden vervoerd. Het rijwiel was ernstig beschadigd. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur. Rechtskundig Bureau 8 uur. Kunstzalen fa. Boskamp en Zoon, Overveen. Tentoonstelling werk van P. v. Wijngaardt, 106 uur. Rembrandt-Theater „Ali Baba komt naar filmstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Cinema „De man, die De- slag legt" en „De Oesterprinses", 2 en 8.15 uur. Frans Hals-Theater „Drie handige Meis jes", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater ,Die vliegende zot" en de groote internationale prijsvraag, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilmvoorstellingen, 2.30 tot 1-1.30 uur. Gebouw H.K.B. „Acht dagen Wereldge schiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo. Melkhandel De Land bouw, 8 uur, Bestuur Bouwvakbond, 8 uur. Toonzalen fa. Boskoop en Zn„ Overveen. Tentoonstelling werk van P. v. Wijngaardt, 106 uur. Bloemendaalsche Bosch. H.O.V.-concert, 8 uur. Frans Halstheater: „Drie handige meisjes" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Ali Baba komt naar Filmstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Cinema: „De man, die beslag legt" en „De oesterprinses", 2 en 8.15 uur. Luxor-theater: „De vliegende zot" en de in ternationale prijsvraag, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Uurfilmvoorstellingen van half 3 tot half 12 uur. Gebouw H. K. B„ Tempeliersstraat: „8 dagen wereldgeschiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. De heer P. Halsema geeft Donderdagavond 11 Augustus om kwart over 8 uur een orgel concert in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal met medewerking van Chris. v. d. Glas, violist. Een brandje in den Zomertijd, het lijkt haast onwaarschijnlijk. Toch dreigde het gisteren zoover te komen nog wel in een straat, die naar een bekend Hollandsch product is genoemd, de Tulpenstraat. De bewoners van perceel no. 52 waren even afwezig en daarvan hebben twee brandende petroleumstellen in de keuken ge bruik gemaakt om te gaan walmen en het schuin oploopend houtwerk van den schoor steen te schroeien. Buren hebben met een em mer water erger voorkomen. De schade is ge ring en de brandweer, die wel aanwezig was, behoefde niet op te treden. De publieke belang stelling op het middaguur was echter zeer groot. Wederom heeft in de zweminrichting van V. Z. V. het afzwemmen plaats gevonden, waar voor zich een 40-tal deelnemers hadden opgege ven, van wie 28 voor het V. Z. V. diploma (be staande uit 100 meter schoolslag, 50 meter rug- zwemmen en watertrappen) en 15 voor het K. N. Z. B.-diploma (25 M. schoolslag, 25 meter borstcrawl, 25 meter rugcrawl en 10 minuten duurzwemmen)Voor het V. Z. V. diploma werd 1 deelnemer afgewezen. De proeven van be kwaamheid werden afgenomen door de heeren P. J. Borst en G. Vriend. Na afloop reikte de heer P. Borst, voorzitter van V. Z. V. het di ploma uit aan: V.Z.V. diploma: H. van Lies hout, B. v. Lieshout, A. Combe, W. van Zwol, G. Haver, J. Kramer, J. Stoker, G. v. d. Broek, N. Mensing, N. Verzijhlberg, L. de Groot, C. Broek, J. van Weelderen, A. Kooiman, T. Prins, W. Greve, mevr. C. SchaschtschabelLijnsla ger, J. Beets, C. Visser, R. van Dongen, J. Haa nepen, W. Vrenegoor, T. Buding, H. van Leeu wen, C. v. d. End, mevr. E. v. d. Zande—Lynsla- ger, D. Snijders en G. Wildeboer. K. N. Z. B.-diploma: U. Schaschtschabel, L. Wijker, H. van Beusekom, A. J. Tellier, C. Kooi man, H. van Eek, F. Kwak, W. Groen, L. Olden burg, H. Oostendorp, T. van Kempen, C. V. d. Raadt, J. de Jager en R. Jagtman. Ten nadeele van een bewoonster van Sant poort werd een damestasch ontvreemd waarvan de inhoud o.m. uit geld bestond. De ontvreem ding had plaats toen zij zich tijdens de kermis in een café aldaar bevond. Aan het Hoofdbureau van Politie zijn inlich tingen te verkrijgen over een gevonden heeren rijwiel. Na,ar wij vernemen overweegt het bestuur van de Harddraverijvereeniging „IJmuiden" dit jaar de Harddraverij niet te laten doorgaan, omdat het ledental zich niet genoeg heeft uit gebreid en het risico te groot is om de hard draverij met de beschikbare middelen te laten doorgaan. Voorts is de vereeniging zeer gedupeerd, door dat geen toestemming tot het houden van ker misvermakelijkheden kon worden verkregen. Het bestuur hoopt, dat neringdoenden en liefhebbers van de Paardensport alsnog gelde- 1 ijken steun zullen verleenen. In dat geval zou de draverij op 7 September a.s. wellicht kun nen doorgaan, omdat alsdan de Vereeniging „Prins Bernhard" bereid is voor een eventueel tekort in te staan. Naar wij vernemen heeft de R K. Tooneelver- eeniging „K. Z. O. S." een vroolijk blijspel ge titeld ,,'n Wespennest" in studie genomen. Dit is een blijspel in drie bedrijven. Personalia Naar wij vernemen, gaat de heer J. Vervelde, onderladingmeester bij de Ned. Spoorwegen met ingang van 14 Augustus van standplaats veran deren. Hij is benoemd tot ladingmeester te Delft. Ongetwijfeld zullen velen hem met leede oogen zien vertrekken, daar hij zich door zijn humaan optreden vele vrienden heeft verworven. Een merkwaardig feit is wel, dat de heer Vervelda juist in deze dagen, dat hij IJmuiden gaat ver laten den dag herdenkt, dat hij voor 35 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. Wij mee- nen, dat het hem op 14 Augustus niet aan be langstelling zal ontbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5