Katholicisme „in actie We luisteren naar... SCHUDT UW LEVER WAKKER FINANCIËN HET WERELDLIJK TERREIN Dagfilm DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 99 Ruim 500 deelnemers op de 14de Limburgsche Sociale Studieweek Dr. Poels' richtlijnen Godsdienst en maatschappij Eén naar buiten R. K. LEERGANGEN Opleiding voor maatschappelijk werker Staatsexamen tot toelating aan de universiteit Hoofdakte Examen Handelskennis L. O. Examens voor belastingconsulent Woensdag 10 Augustus AT H LET 1 EK DE DRIELANDENWEDSTRIJD TE ROTTERDAM De Duitsche ploeg samengesteld 478ste STAATSLOTERIJ NIEUW SCHIP VOOR DE K.P.M. Trekking Staatsloterij op Grooten Verzoendag ROLDUC, 7 Augustus Nu reeds voor de veertiende maal zijn honderden katholieke sociale leergierigen naar Limburgsche verste zuiden getrokken ter bijwoning van de Rolducsche Studie week. De drukkende weersgesteldheid ten spijt, waren ditmaal zelfs meer dan 500 deelnemers opgekomen: vertegenwoordi gers van alle standen, priesters en leeken. Na kennismaking of nemieuwing daarvan en na het gebruik van de traditioneele Limburg sche vla kwamen de deelnemers samen in de ruime aula, waar Rulducs directeur. Mgr. A. van der Venne, wachtte. Onder de aanwezigen waren mgr. dr. Bern. Eras uit Rome, mgr. Hendrikx, vicaris-generaal van het Bisdom 's-Hertogenbosch, oud-minister mr. H. P. Mar- chant, de Kamerleden Henri Hermans en jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, ir. Jos. Cuypers, de zeereerw. heer A. J. M. Jansen, directeur van de katholieke actie in het Aartsbisdom, magister dr. Siegfried Stokman, leider van het sociaal bureau van het R. K. Werkliedenver bond te Utrecht, en voorts de Limburgsche aalmoezeniers van den arbeid. Maandag wor den verwacht minister Romme, oud-minister Verschuur en nog enkele bekende figuren. Klokslag half vijf viel dr. Poels' eerste hamer slag. De doctor verklaarde, dat zijn hamer op de studiedagen onverbiddelijk en onmiddellijk stilte eischt. En dan gaf hij sappig en schilder achtig de gebruikelijke jaarlijksche instructie. Alvorens zijn eigenlijke rede ter opening te houden, legde spr. nog uit, dat de deelnemers aan de Sociale Studieweek gasten zijn van den R. K. Werkliedenbond. Zij allen werden welkcm geheeten en spr. hoopte, dat zij door den ge- moedelijken omgang waardeering zullen too- nen voor elkanders stand en opvatting. Verder wees spr. op de geroemde gastvrijheid van Rolduc: zonder deze befaamde onderwijsinrich ting zou de Sociale Studieweek niet kunnen slagen. Op Rolduc voelt men zich volkomen thuis en men waardeert er elkander in den geest van de oudste christenheid. Komende tot zijn woord van welkom, be groette spr. de aanwezige Vlamingen en Ëlzas- sers,, sociale organisatieleiders en de dit jaar talrijk opgekomen seminaristen. In verband met de komst van de Katholieke ministers en oud-ministers, sprak dr. Poels en kele hulde-woorden aan het adres van mr. Romme, mr. Steenberghe en mr. Marchant, ver der een welkom tot mgr. dr. B. Eras, den ver tegenwoordiger van Katholiek Nederland bij den Heiligen Stoel en tot den Bosschen vicaris mgr. Hendrikx. Verwijzende naar het pas geplaatste pronk stuk in een der corridors van Rolduc, bracht spr. hulde aan de nagedachtenis van doctor Alphons Ariëns, die vandaag juist tien jaar geleden naar den Hemel is gegaan. Ariëns aldus dr. Poels was voor ons land tegelijk een pastoor Van Ars en een Don Bosco. Tenslotte zeide de doctor, dat hij een inlei ding op deze Studieweek had willen geven, waarvan men echter den tekst kan vinden in de bladen, die op de Studieweek hun redactie- vertegenwoordiger hebben. De groote vraag die velen op dit oogenblik zich stellen, is, wat het worden moet wat er te doen staat in een met zoo donkere woiken overhuifde wereld, waar voortdurend nieuwe vulkanen open barsten en velen meenen in de verte den donder te hooren grommen van een allengs meer nabij komende wereldrevolutie? Het is op deze vraag dat Paus Pius XI ant woord geeft in twee woorden, die een klein kind kan verstaan maar die voor veel moderne socio logen en economen een soort raadsel zijn. .Katholieke Actie", de glorievolle leuze van den nu regeerenden Paus, doet ons Nederlan ders onwillekeurig aan „Credo Pugno", de leuze van onzen onvergetelijken grooten Schaepman denken. Een Kerk zonder .Katholieke actie" zou niet zijn de „Strijdende Kerk", die zij op aarde al tijd maar speciaal nu noodzakelijk moet zijn. Katholiek geloof zonder katholieke actie ware heel zeker nu een „dood" geloof. Wie een juist denkbeeld heeft van wat „ka tholiek" beteekent en tevens den geweldigen ernst beseft van den toestand waarin wij leven, begrijpt volkomen waarom de Paus nu reeds Ja ren de millioenen katholieke leeken bidt en smeekt zich eindelijk, eindelijk rekenschap te geven van wat het is „katholiek" te zijn. Het is alleen een alom oplaaiende „katholieke actie" die nog redding kan brengen aan de zon- der haar ten ondergang gedoemde maatschap' PÜ- Het wereldgebeuren leeren zien in het licht van de goddelijke openbaring en van de kerk geschiedenis: ziedaar het doel van alle Sociale Studieweken van Rolduc. De lesgevers zullen ons dit jaar toonen hoe de leuze van Pius X „ommia instaurare in Christo" levende werkelijkheid worden kan en worden moet door de onder Pius XI nu overal ingezette „Actio Cathollca". Wie eenig begrip heeft van „Actio Catholica", weet dat dit onderwerp zeer veelzijdig is. Om redenen die aanstonds wel duidelijker zullen worden, wordt op deze Sociale Week de volle aandacht alleen gevraagd voor een zijde van het onderwerp, waarop men tegenwoordig in veel gedachtenwlsselingen over „katholieke ac tie" naar mijn meening niet genoeg het volle licht laat vallen. Laat mij beginnen met twee dingen vast te stellen. Spr. wijst er op dat, op zich zelf beschouwd, „katholieke actie" onmogelijk iets anders kan beteekenen dan „Katholicisme in actie" en verder dat de Paus ook op wereldlijk terrein het Katholicisme terdege wil „in actie" zien. Hoe bekend dat alles zij, het is noodig hierop attent te maken om te voorkomen dat wat lou ter een kwestie is van terminologie sommigen zou verleiden tot wat zonder eenigen twijfel een verkrachting zou zijn van de evidente bedoelin gen van den Paus. Het is toch al te groote dwaasheid, aan de katholieke leeken op hun eigen wereldlijk terrein de altijd erkende recht matige zelfstandigheid en daarmee gepaard gaande eigen verantwoordelijkheid te willen laten ontnemen door een Paus, die door zijn .hiërarchisch leekenapostolaat" luider dan ooi tevoren aan de katholieke leeken oprechte medezeggenschap toekent op het terrein zelf der kerkelijke hiërarchie. Voor de wijze waarop tal van katholieke spre kers sommige groote vraagstukken en o.a. ook het werkloozenprobleem behandelen kan spr. geen andere verklaring vinden dan het feit dat het liberalisme In de kerk is binnengeslopen. Al hadden wij in Nederland het beste minis terie, dat denkbaar is: wie het volk wil doen ge- looven, dat hij dit groot en brandend vraagstuk in korten tijd weet op te lossen is een volksbe drieger of een onnoozele hals. Als het er op aan komt, begrijpen natuurlijk de meeste menschen wel, dat een radicale en finale oplossing van dit zoo evident interna tionaal probleem voorloopig ondenkbaar is; speciaal in een klein land als het onze, waar het streven naar economische autarchie nog grootere dwaasheid zou zijn dan elders. De voornaamste oorzaak, evenwel, waarom hetgeen zoo noodzakelijk gebeuren moet, thans ook in ons land toch niet gebeuren kan, is, dat in de moderne wereld het economisch leven van de volken veel minder door de leiders van politieke partijen en door de landsregee- ring dan door de georganiseerde macht van een heidensch kapitalisme wordt beheerscht. Waar de Paus zelf zoo luid verkondigt, dat om weer letterlijk zijn eigen woorden aan te halen „deze concentratie van macht en in vloed het meest karakteristieke kenmerk is van de jongste economische ontwikkeling", behoe ven onze katholieke sprekers toch waarlijk niet te aarzelen om dit ook zoo luid mogelijk te verkonden op onze volksvergaderingen. Maar waarom maken wij dan aan de macht van dat heidensch kapitalisme niet inééns een einde? Warom beginnen wij dan b.v. niet ter stond met den opbouw van een „corporatieve maatschappij"? Waarom- wordt dan niet al thans hier één en dezelfde lijn getrokken door alle politieke partijen, die toch alle niets vuri ger willen dan aan die rampzalige werkloos heid voor goed een einde te maken? Waarom moet het dan zoo lang duren eer ook werke lijk geschiedt wat ik voordurend zeg dat nog eerst gebeuren moet? Het zijn, geloof ik, deze vragen, waarmee men verlegen zit en het zijn dan ook juist de hier gestelde vragen, die aan de lesgevers van deze Sociale Week zijn voorgezet; en waarop wij dus een antwoord zullen krijgen bij de behandeling van bepaalde onderdeelen van het algemeen onderwerp. Om de kwaal te leeren kennen, die zich heeft geopenbaard door het uitbreken van zoo massale werkloosheid, is het natuurlijk noo dig de moderne samenleving goed in oogen- schouw te nemen en dan constateert spr. o.a. dat de grondslag, waarop recht en gezag nu rusten, het drijfzand is eener meerderheid, die vandaag orthodox of katholiek, maar over vijf en twintig jaren bolsjewiek kan zijn. De van wetenschappelijk standpunt zoo dwaze bloed en bodem"-theorie van de nationaal-so- cialisten is een in pantheïstisch kleed gesto ken atheïstische theorie, in wier wezen zelf een openlijke oorlogsverklaring- ligt aan de volgelingen van den Jood, die het Christendom heeft gesticht. - De voornaamste hinderpaal voor herkerste ning der maatschappij is gelegen in het feit, dat evenals de tot echte heidenen geworden kapitalisten niet eens meer denken aan de de leer van Christus, er onder ons Katholieken zijn, die, bij het zoeken naar een oplossing van de wereldcrisis, praktisch niet eens meer denken aan het echt heidensch karakter van de maatschappij waarin zijn leven en waarin tal van overigens katholieke menschen zich blijkbaar volkomen thuis gevoelen. Ziedaar wat het ergste van alles is. Het moderne heidendom is doorgedrongen op alle terreinen van het maatschappelijk leven. De geleidelijk diepere ontkerstening is het werk van eeuwen. De herkerstening kan geen onderneming van slechts enkele jaren zijn. Het is de herkerstende mensch maar ook de herkerstende mensch alleen die ook de maatschappij herkerstenen kan. Onder de millioenen heipalen heide men er in Amsterdam geen één zoo vast als deze hier voor ons alles beheerschende waarheid, die in katholiek Nederland werd vastgeheid op onzen eersten algemeenen Katholiekendag De eenige maar ontzettende moeilijkheid waarvoor wij staan zit in de levensopvatting en wereldbeschouwing van die ontelbare menschen die weer christelijk denkende en christelijk levende menschen moeten worden, willen wij met recht spreken van christelijke cultuur en christelijke maatschappij. Vier dingen zijn er, die er ook bij het gewone volk moeten worden in- gehamerd. Onze eigen menschen moeten op de eerste plaats nooit of nimmer de over tuiging laten schieten, dat inderdaad zonder dralen en koste wat het kost, aan deze massale werkloosheid een einde komen moet. Zij moeten op de tweede plaats zich ten volle rekenschap leeren geven van het geweldig complex van moei lijkheden, waarvoor ook de beste regeerders staan. Zij moeten op de derde plaats lee ren begrijpen, dat juist de grootste moeilijkheden op terreinen liggen, waaraan hierby de meesten niet eens denken. Zy moeten op de vierde plaats de richting zien, die moet worden inge slagen; en zelf de wegen leeren ken nen, waarlangs, ondanks alles, ook voor deze wereldcrisis noodzakelijk een oplossing komen moet. Daarbij mogen zij dan met volle recht vertrouwen, dat deze oplossing ook komen zal na verloop van heel wat korter tijd dan veel intellec- tueelen denken. Waarop ik nochtans prijs stel u nog te wijzen, aldus spr., is het motief waarom ik ge loof, dat de oplossing van de wereldcrisis niet zoo lang op zich zal laten wachten als vooral veel geleerde menschen meenen. De hoeksteen van de door Christus geopen baarde wereldorde die het algemeen onder werp was van de vorige Studieweek is het bekende woord van den Verlosser: „Zoekt eerst het Rijk Gods en Zijn Gerechtigheid en dit alles zal u worden toegeworpen". Zoodra de moderne mensch, die zich auto noom verklaarde, deze goddelijke wereldorde weer erkent, wordt, naar mijn heilige overtui ging, ook de oplossing van deze wereldcrisis ons „toegeworpen". Al zie ik sommigen reeds meesmuilen, wan neer ik dit zeg: zoodra weer een christelijke cultuur opbloeit, komt ook aan deze ramp zalige werkloosheid van zelf een einde. Onze visie op de wereld is geen visie van „defaitisten"! De Rolducsche Week kweekt geen defaitisten, maar durvers: die althans de goede dingen wel gaarne „laten groeien", maar die toch warme voorstanders zijn van het doorhak ken van knoopen; waarvan men, door daaraan te lang te futselen, alleen nog voortdurend moeilijker te ontwarren kluwens maakt. Wanneer men mij op den man af vraagt waarom ik voor deze Studieweek de voorkeur gaf aan acht lessen over „Katholicisme in Actie op wereldlijk terrein", dan antwoord ik rondborstig, dat het gevaar voor een ver krachting van de evidente bedoelingen van Pius XI my niet zuiver denkbeeldig lijkt. Naar mijn herhaaldelijk uitgesproken over tuiging, zou het belemmeren van den uitgroei en den bloei van onze katholieke standorgani saties de grootste ramp zijn, die katholiek Nederland in dezen tijd kan treffen. Het is zonder eenigen twijfel te danken aan het werken van deze niet kerkelijke maar daarom niet minder katholieke organisaties, dat in ons door velen nog Protestansch geheeten Nederland om van het politiek terrein maar heelemaal te zwijgen sociale toestanden heerschen, die, ook van kerkelijk standpunt bekeken, al de nog katholiek genoemde landen, helaas, niet anders kunnen dan stil benijden. Het Katholicisme kan ook op kerkelijk oer rein niet bloeien, wanneer het niet te gelijker tijd bloeit op wereldlijk terrein; gelijk het veel minder nog op wereldlijk terrein kan bloeien, wanneer het niet tegelijkertijd tijd bloeit op kerkelijk terrein. Dr. Poels gaf vervolgens het woord aan prof. dr. Seb. Tromp S. J. te Rome, over het onder werp „Godsdienst en maatschappij." Spr. kondigde aan, dat deze geheele studie week zal worden gezet tegen den hoeksteen van de Christelijke totalitariteit. Het gaat er ons om, het totale Christendom te bereiken over eenkomstig de leer van de Kerk: de kerstening der maatschappij. In het kort wees spr. op het onaantastbare recht van de Kerk: de prediking, de verde diging en de verwezenlijking van het christe lijk geloof en de christelijke beginselen op elk gebied van het menschelijk leven met alle cul- tureele middelen, die haar op een bepaald oogenblik volgens den stand der beschaving ten dienste staan. De dubbele dwaling rond de ontkerstening der maatschappij heeft volgens spr. onder meer gedemonstreerd, dat de autonomie der rede leidde tot de autonomie der gemeenschap. Daartegenover moet staan de herkerstening van de maatschappij door middel van de katho lieke actie. Die actie behoort te worden onder nomen zoowel op kerkelijk als op wereldlijk terrein. Op kerkelijk terrein is noodig de samenwer king der leeken met de hiërarchie op elk ge bied, waar de Kerk alleen-zeggenschap of medezeggenschap heeft. Op wereldlijk terrein stippelde spr. de katholieke actie uit bestaan de uit het apostolaat der leeken, om alle tak ken der cultuur volgens de leer en directieven der Kerk te doordringen in den geest van Chris tus. Hierbij ontwikkelde spr. zoowel het indi vidueel als het sociaal apostolaat. Spr. legde voorts uit, dat de Katholieke actie moet zijn gebaseerd op rechtvaardigheid en liefde, dat ze in ruimen zin moet worden ge voerd, diep doordrongen van religieuzen geest. Met nadruk verzekerde spr. hierbij, dat de Katholieke actie in strengen zin moet letten op het gevaar in uiterlijkheid te vervallen. Overeenkomstig den wil van den Paus moet de „K. A. in strengen zin" echter zoo breed mo gelijk worden uitgebouwd. Eensgezind, schou der aan schouder, moeen de Kaholieken van ons land hun zaak verdedigen. Het kan voorkomen, dat de Kerk in sommige landen moet afzien van bepaalde actie, wijl de staat aan Christus en de Kerk vijandig is. Dan kan slechts het meest noodzakelijke priester- werk worden voortgezet. Doch w-y, in ons land, moeten het Katho licisme in actie zoo hoog mogelijk opvoe ren. Dat werd spr. nog pas een week ge leden van gezaghebbende zijde aanbevolen te zeggen. In eensgezindheid moeten wij optrekken, soms met opoffering van wat ons persoon lijk misschien beter leek, bovenal onder het offer van de gehoorzaamheid. Als wij gehoorzaam blijven en trouw, dan staan wij heel sterk; dan kunnen onze bisschop pen beter geraken tot versteviging van de maatschappij overeenkomstig de Christelijke leer. Er volgde nu een wisseling van gedachten. Rector Mommcrsteeg had in de rede van prof. Tromp veel overeenkomst gevonden met de rede via Radio-Vaticana, over de Katho lieke actie. Spr. vroeg nu of die radio-rede ernstig moest worden genomen. In zijn antwoord herinnerde inleidex er aan, dat de „Osservatore Romano" weliswaar noch officieel, noch officieus de genoemde radio-rede heeft gedekt; maar dat behoefde volgens spr. niet een diskwalificatie te beteekenen. In verband met een gestelde vraag over het houden van geestelijke oefeningen op fabrie ken, zeide prof. Tromp, dat in de practijk met prudentie moet worden opgetreden. Tijdens het lof in de oude Abdijkerk hield de zeer-eerwaarde heer E. Beel, aalmoezenier van Sociale werken te Kerkrade, de predicatie. Na dat spr. had gewezen op onze eenheid in Chris tus, uitte hij de verwachting, dat wij die een heid aan de wereld zullen toonen, dat wij het woord van waarheid door Katholicisme in actie zulten uitdragen. Meer uitvoerig bepleitte spr. de eenheid tusschen standgenooten en tusschen de standen. Tot slot van den eersten dag werd de gebrui kelijke praatavond gehouden, waar dr. Poels den schepter voerde, waar prominente figuren op den Katheder werden geroepen, doch om trent welken praatavond wij overeenkom stig het goede gebruik geen verslag zullen doen. Voor het voorgenomen examen vooi maat schappelijk werker, hetwelk door verschillen de instanties zal worden ingesteld, en dat op dezer verzoek zal georganiseerd en afgenomen worden door de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen, is naar veler meenïng ook een katholieke opleiding ten zeerste ge- wenscht. Om die reden hebben de R. K. Leer gangen te Tilburg die opleiding thans in studie genomen, en zullen zoodra mogelijk daarom trent nadere gegevens worden verstrekt. AMERSFOORT. Na voortgezet examen slaag de voor diploma B de heer J. J. Seidel. UTRECHT. Geslaagd: mej. H. M. Ploegers te D-iemen en de heeren J. Bogaard te Utrecht en H. J. Dengerink te Zeist. ZWOLLE. Geslaagd de heeren C. H. W. Steentjes te Delden, H. v. d. Linde te Ambt Vollenhove, J. P. Lijding te Slagharen, J. J. Klooster te Stad Hardenberg. H. D. W. Boven te Zwolle, H. J. Jansen Klomp te Nijverdal, G. Huisman te Wanneper- veen, A. C. Huiberts te Zwolle, H. E. van Tuyl te Rijssen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren S. de Vries, Ruurloo; H. C. Vrugt, Westwoud; J. Wiersma, Heiloo; F. W. J. Wilschut, Arnhem; W. J. Roelfsema, Groningen. DEN HAAG. Het diploma belastingconsulent kon worden uitgereikt aan de heeren E. Ph. Prins, Santpoort; J. J. P. Kraamer, Amster dam; H. P. van Lente, Amsterdam; G. J. Stephan, Elburg; D. P. A. Mars Amsterdam; mr. L. E. Pieters, Rotterdam; A. Bijmans, 's Gravenhage; P. P. de Koster, 'sGra- venhage; G. Metz, Rotterdam; H. Buesink, Rot terdam; mr. P. G. van Harpen Kuyper, 's Gra venhage; P. J. Theuws, G. Bergeijk, J. C. J. Isbruecker, Eindhoven. ,fccfe<fc4jeb*cfecfeefecbcbct>cfc<&Acbcij4Kb<f>cbcfcc{jci>cfecfc<iicfecbcfcfc<fccfe<i>ebet>cfeefacfeci>efetfc<t>tfe<i>ct>cfe<ij<fc<fetb&d>ct><fe<fcA<fccb<}., HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. VARA-uitzending 8.0010.00; 10.207.30 en 8.00—12.00. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.30 VARA-orkest. i .30 Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonplaten. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.30 De Ramblers. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Fantasia. 7.10 Causerie over zweefvliegen. 8,05 S.O.S.-berlchten. Berichten ANP. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotoonee!. 9.00 VARA-orkest en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 Esmeralda-septet en soliste. 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10,30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang, piano. 12.00 Berichten. Gramofoonmuziek, 1.00 „AU Round"-sextet. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Pianovoordracht. 4.15 Gramofoonplaten. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taa'les en causerie over het Binnen- aanvaringsreglement, 7.C0 Berichten. 7.15 Lar.d- en tuinbouwcursus. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. S.O.S.-berlchten, 8.15 Dubbel-Mannen-kwartet „Kunst naar kracht". 9.00 Causerie over Stanley Jones. 9.30 Christ. Muziekcorps „Euphonle". 10.00 Berichten ANP. 10.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.25 Orgelspel. 12.05 BBC-Wels-orkest en soliste. 12.50 Uit Berlijn: Krepela-sextet, Berlijns Radio-kwartet en solisten. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.05 Jazz-vioolsoli. 2.20 Aston Hippodrome-orkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Jack Hardy's kleinorkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 5 40 Larry Brcnnan'-- Band. 6.45 Orgelspel, zang en piano. 7.40 Jack Payne's Band. 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solisten. 10.45 Cabaret. 11.20 Lew Stone's Band. 11.50 Jazzmuziek. RADIO PARIJS. 1648 M. 8.10, 9.00, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang 2.05, 2.25 en 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 3.35 Gramofoonplaten. 4.50 Gramofoonplaten, 5.20 Giardlno-orkest. 6.20 Zang. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Vioolvoordracht. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 8.50 Orkest. 12.20 Fabrleksconcert. 1.35 Schrammelensemble. 2.30 Fritz Weber's orkest. 4.20 Orkest, koor, het Krepela-sextet en solisten. 6.50 Bonner Collegium Musicum. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Zie Deutschlandsender. 11.05 Amusementsorkest, 12.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonplaten. 5.35 Vioolvoordracht. 5.50 Zang. 6.05 Vervolg vioolvoordracht. 6.20 Vervolg zang, 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Jan Steurs en zijn musette-ensemble. 8.20 Omroepkleinorkest. 10.30 Concert uit Blankenberghe. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 6.35 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert m.m.v. planosollst. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Jeugdkoor- en orkestconcert. 11.20 Ausumentsorkest. 12.20 Concert. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carters Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. De Duitsche ploeg, welke op 21 Augustus a.s. te Rotterdam zal uitkomen tegen Nederland in het kader van den drielandenwedstrijd Neder landDuitschlandBelgië, is als volgt samen gesteld: 100 meter: Borchmeyer (Stuttgart) en Koenze (Berlijn). 200 meter: Riether (Krefeld) en Gillmeister (Stolp). 400 meter: Klupsch (Jena) en Cramer (Stutt gart) 800 meter: Eichberger (Weenen) en Schu macher (Diisseldorf). 1500 meter: Stroessenreuther (Augsburg) en Dompert (Stuttgart) 5000 meter: Eberhardt (Berlijn) en Jacob (Torgau). 110 meter horden: Wegner (Berlijn) en Glaw (Berlijn) Verspringen: Biebagh (Quedlinburg) enStaib (Stuttgart). Hoogspringen: Gehmert (Keulen) en Lang- hoff (Rostock). Polsstokhoogspringen: Eding (München) en Sutter (Freiburg). Speerwerpen: Eding (München) en Buesse (Berlijn). Discuswerpen: Sievert (Eimsbüttel) en Jan sen (Berlijn). KogelstootenSievert en Jansen. 4 x 100 meter estafetteBorchmeyer, Gill meister, Riether en Koenze. (Niet officieel) Ze Klasse, 2e Lyst Trekking van Dinsdag 9 Augustus 1938 Hooge prijzen 20.000.— 19207 5.000.— 10177 2.000.— 15261 1.500.— 8935 1.000.— 10063 12317 400 1519 5938 8113 200 18350 19146 100.— 2646 19848 7895 11135 11820 14840 18840 i-- Prijzen van 30.— 1057 1086 1088 1092 1105 1117 1186 1215 1281 1335 1341 1363 1370 1382 1389 1396 1432 1463 1467 1571 1579 1606 1635 1636 1743 1750 1756 1773 1778 1789 1807 1848 1856 1899 1931 1959 1968 1984 1991 2025 2090 2133 2147 2185 2192 2196 2249 2254 2263 2278 2290 2307 2357 2380 2434 2435 2446 2453 2473 2499 2566 2630 2634 2636 2704 2814 2817 2842 2854 2886 2901 2952 3008 3014 3069 3130 3158 3159 3182 3205 3239 3253 3260 3278 3281 3307 3362 3395 3406 3413 3427 3456 3458 3516 3531 3582 3630 3661 3677 3681 3683 3762 3766 3782 3844 3850 3855 3882 3897 3931 3966 4000 4068 4080 4086 4097 4141 4144 4167 4170 4191 4224 4230 4252 4266 4276 4299 4340 4342 4373 4407 4417 4462 4475 4434 4505 4536 4543 4634 4672 4686 4690 4692 4750 4799 4814 4831 4875 4902 4904 4907 4915 4949 4973 4983 4987 4990 5023 5062 5086 5109 5173 5251 5310 5368 5391 5455 5467 5487 5509 5514 55-19 5525 5541 5553 5572 5583 5591 5609 5671 5685 5705 5847 5861 5-879 5889 5926 5937 5960 5976 6004 6012 6015 6025 6050 6057 6063 6070 6076 6115 6201 6203 6224 6242 6281 6287 6288 6303 6304 6312 6376 6378 6463 6500 6541 6553 6614 6630 6659 6668 6682 6687 6704 6717 6748 6751 6805 6830 6845 6853 6887 6896 6915 6951 6978 6990 6991 7054 7065 7084 7092 7102 7112 7178 7183 7252 7254 7258 7269 7398 7400 7416 7425 7439 7459 7467 7593 7623 7649 7724 7759 7765 7766 7813 7835 7863 7897 7906 7916 7925 7975 8034 8041 8082 8093 8142 8160 8176 8195 8202 8255 8307 8315- 8331 8381 8413 8484 8516 8526 8532 8559 8599 8610 8651 8673 8728 8745 8767 8792 8811 8854 8879 8946 9015 9037 9046 9047 9053 9058 9062 9066 9137 9167 9178 9181 9192 9213 9251 9266 9275 9289 9319 9326 9406 9439 9457 9475 9552 9573 9612 9619 9663 9668 9682 9762 9764 9785 9857 9909 9941 9946 9948 9949 9961 9966 9975 10000 10055 10062 10072 10082 10091 10150 10171 10219 10223 10260 10273 10289 10317 10360 10523 10548 10615 10618 10706 10713 10714 10762 10763 10773 10813 10822 10858 10875 10892 10943 10967 10983 11015 11033 11070 11076 11085 11101 11110 11133 11199 11212 11224 11229 11264 11334 11372 11380 11453 11458 11495 11512 11547 11609 11611 11668 11684 11697 11707 11768 11785 11847 11913 11928 11937 12007 12018 12043 12106 12127 12183 12188 12189 12203 12220 12285 12301 12313 12340 12403 12405 12426 12491 12503 12566 12571 12611 12640 12691 12697 12797 12855 12861 12878 13022 13050 13061 13113 13129 13173 13205 13263 13286 13381 13437 13514 13602 13611 13738 13840 13867 13967 13978 14046 14062 14087 14128 14134 14144 14172 14188 14203 14216 14233 14242 14262 14271 14317 14341 14342 14396 14501 14513 14536 14542 14557 14570 14584 14588 14657 14669 14683 14720 14750 14763 14780 14792 14849 14880 14881 14887 14930 15016 15092 15103 15133 15160 15168 15218 15233 15238 15266 15310 15331 15368 15412 15421 15623 15642 15667 15691 15724 15784 15848 15859 15872 15922 15945 16029 16065 16154 16181 16266 16284 16301 16305 16309 16332 16336 16410 16417 16434 16444 16491 16493 16507 16544 16599 16693 16694 16723 16730 16759 16777 16783 16818 16828 16843 16857 16887 16891 16904 16923 16927 16934 17004 17055 17083 17120 17156 17192 17252 17279 17291 17365 17374 17455 17479 17543 17641 17675 17687 17720 17726 17740 17741 17781 17834 17842 17867 17877 17890 17959 18017 18030 18047 18062 18078 18086 18088 18149 18216 18256 18268 18288 18307 18354 18380 18384 18396 18418 18427 18457 18469 18526 18580 18610 18625 18696 18710 18723 18775 18782 18790 18888 18932 18951 18959 19005 19012 19106 19123 19158 19232 19234 19253 19295 19321 19344 19346 19393 19399 19417 19420 19431 19464 19475 19481 19536 19588 19621 19624 19638 19727 19803 19804 19812 19875 19904 19913 19923 19929 20013 20102 20113 20127 20136 20137 20168 20176 20184 20203 20226 20235 20275 20278 20316 20322 20329 20346 20362 20424 20450 20514 20519 20547 20570 20587 20604 20607 20619 20645 20693 20734 20769 20776 20791 20813 20856 20887 20957 20993 21077 21089 21157 21165 21166 21174 21187 21219 21252 21293 21315 21325 21340 21353 21360 21367 21368 21379 21385 21485 21503 21681 21703 21751 21775 21815 21843 21863 21904 21919 21956 21960 21983 In de algemeene vergadering van de Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij. deelde de voorzitter, dr. A. F. van Hall, mede, dat het bij de reorganisatie heeft voorgezeten, nieuwe aandeelen uit te geven. Dit is echter onmogelijk, zoolang de koers beneden pari blijft. Een missie zal derhalve eerst aan de orde komen, wanneer de koers dit mogelijk maakt. Deze koers is dan weer afhankelijk van het verloop der suikermarkt. De „Indische Courant" deelt mede, dat de Koninklijke Faket Mij. te kampen heeft met een minder vrachtvervoer, als gevolg van den onevenwichtig en economischen toe stand. Men gelooft echter dat binnenkort het vrachtvervoer weder in normale banen zal komen, nu de producten-noteeringen, althans voor rubber en suiker, gunstiger zijn geworden. De invoer van Nederland bedroeg in Juli f 120 mill., tegen f 119 mill, in Juni en f 146 mill, in Juli 1937De uitvoer beliep f 78 mill., tegen f 81 mill, 'en f 102 mill. In de eersts zeven maanden bedroeg de invoer f 820 mill, tegen f 892 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar en de uitvoer f 576 mill., tegen f 634 mill. Het invoer-overschot bedroeg in Juli f 42 mill, tegen f 38 mill, in Juni cn f 44 mill, in Juli 1937 en in de eerste zeven maanden f 244 mill, tegen f 258 mill, in dezelfde periode van 1937. De vraag naar goud op de Londensche goudmarkt houdt nog steeds aan als gevolg van het feit, dat de onzekerheid op mone tair terrein nog niet is geweken. 1.562.000 werd aan goud omgezetDe goudprijs werd met niet minder dan VA d. tot 142/3 ver hoogd, d.i. de hoogste vrijs sedert Maart '37. De internationale toestand is niet van dien aard, dat hiermede een vaste beurs te Parijs in overeenstemming is te brengen Ook de binnenlandsche toestand van Frank rijk geeft geen aanleiding tot een opgewekte marktstemmingAls gevolg van het optre den van de dokwerkers te Marseille, die zelfs voor hooger loon niet meer dan 40 uur per week en geen enkelen Zondag willen wer ken, waardoor bijv. de vruchten- en pri meur kweekers uit Noord-Afrika, wier zen dingen bij de thans heerschende hitte be derven, schade lijden, wordt de beurs ont stemd. Op de regeering wordt critiek uitge oefend, die tot dusver niet ingrijpt-. De New York Central Railway is voorne mens, 5 mïllioen van de National City Bank te leenen op notes, welke de Recon struction Refiance Corporation waarborgt De leening heeft ten doel, verbeteringen en onderhoudsuitgaven te financieren, waaron der 28.000 ton rails en reparatie van 185 lo comotieven, 300 reizigers- en 100 vracht wagens. De staalproductie in Amerika bedroeg in het begin der week 39.4 pet. der capaciteit' tegen 39.8 pet. de vorige week en 84.8 pet. in de overeenkomstige week van het vorig jaat Veertien Amerïkaansche staalmijen werk ten in het eerste kwartaal gemiddeld oP 31.6 pet. der capaciteit en leden een verlies van 4.23 mill. In het tweede kwartaal was de productie 30.8 pet. der capaciteit en wer den verliezen geleden van 9.49 mill, dis gevolg van de daling der staalprijzen. De staalproductie in het Chicago-district bedraagt thans 33.7 pct_ der capaciteit, tê-n gen 37.4 pet. in de vorige week. De General Motors boekte in Juli aan ver- koopen door handelaars aan verbruikers if* de Vereen. Staten 78.760 auto's, tegen 76.070 auto's in Juni. Aan verkoopen aan hande laars in de Vereen. Staten 61.830 wagens, te gen 72.600 stuks. Aan handelaars, Canada en overzeesche gewesten inbegrepen, 90.030 wagens, tegen 101.910 stuks. In de eerste zeven maanden aan binnenlandsche ver bruikers 576.878 wagens, tegen 1.03 millioen stuks in dezelfde periode van het vorig jaat en aan alle handelaren 703-983 tegen 1.3* mill, wagens. De American Viscose Corp., de grootste Amerïkaansche kunstzijde-producent, gaaf te Nitro in V/est-Virginië een tweede stapel- vezelfabriek bouwen, die een capaciteit zal hebben van jaarlijks 20 mill. lb. Met de andere fabrieken in West-Virginië zal de productie tot 45 mill. lb. worden uitgebreid. Hierdoor zal het mogelijk zijn, den grooten invoer van de moedermij., de Engelsche Courtaulds, uit te schakelen. De katoenoogst in Amerika bedroeg op 1 Augustus naar raming 11.988.000 balen. De oogst 1937 bedroeg 18.24 mill, balen en werd op 1 Augustus 1937 op 15-59 mill, balen ge raamd. De raming was 500.000 balen groo- ter dan verwacht was. De katoenprijs te New York daalde met 1 per baal en de noteering te Liverpool 10 a 14 punten. De raming van den oogst der voornaam ste groenten in Amerika, die door de con- serven-industrie worden gebruikt, is slechts 10 pet. lager dan in 1937. Onlangs was de raming 15 pet. kleiner. Voor aandeelen Ame rican Can ontwikkelde zich hierdoor ld M'allstreet een zeer vaste stemming. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.94V28.951* (v. slot 8.96Va), de Dollar op 1-83%—1.833/* (1.83 3/16), de Frank op 5.00—5.02 (5.01% de Belg a op 31.Q2V,31.07 V* (31.00) en de Zwitsersche Frank op 41.9542.05 (41.91), De netto-bedrijfswinst van alle Ameri- kaansche spoorwegen bedroeg in het eerste half jaar gezamenlijk 70.28 mïllioen, tegen 299.46 mill, in het eerste half jaar 1937- 61 der eerste klasse spoorwegen konden de onkosten en de belastingen niet verdienen De Interstate Commerce Commission deelt mede, dat het netto-verlies in de eerste vijf maanden 165 mïllioen bedroeg, tegen een surplus van 20 millioen in dezelfde periods van het vorig jaar. BATAVIA, 8 Augustus. (Aneta.) De Kom Paketvaart Maatschappij heeft bij P. Smit® Scheepswerf te Rotterdam een zusterschip be steld van het m.s. „Janssens". Dit schip den naam krijgen van „Van der Capellen". He' draagvermogen is pl.m. 1900 ton. De nieuW® bodem is bestemd voor den dienst op Sumatra® Oostkust en zal worden ingericht voor het ver' voer van palmolie in bulk. Naar we vernemen, heeft de nieuwe direc teur van de Ned. Staatsloterij gebroken me' we gewoonte om ten believe van de Israëlieten geen trekkingen te houden op Grooten Vet* zoendag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6