methode? Londen en twee geschillen DE JUISTE DAT VAN PRAAG EN VAN TSJANGKOEFENG Elke vacatrfie-dag is er één! De ongesteldheid van minister colijn Kerkelijk leven DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Het Tsjechische haart voortdurend zorghet Russisch-Japansche wordt niet tragisch genomen Matigend optreden van Engeland Electriciteitsbedrijf prijst co urantenreclame NEDERLANDSCHE MAIS- CULTUUR Behoorlijk kwantum zaaizaad verkregen MET DE FIETSSTUREN IN ELKAAR Jongen aangereden en ernstig gewond ONPRETTIGE RIJWIELTOCHT NAAR DUITSCHLAND Waarschuwing der vacantie- gangers DE TOESTAND IN HET KAPPERSBEDRIJF Invoering vestigingswet gevraagd -3 Samenwerking tusschen alle staten Vijftig jaar Interparlementaire Unie 34e congres in ons land Doel en wezen der unie 2800 GULDEN GESTOLEN VAN EEN SCHIP Vermoedelijke daders zijn voortvluchtig ZESTIG JAAR PRIESTER Em.-pastoor G. A. P. M. Massa PASTOOR H. GEERTMAN 25 JAAR PRIESTER EM.-PASTOOR P. HOPMANS Aardappelziekte EM.-PASTOOR A. LEDEL DE BEGRAFENIS VAN PATER PERQUIN Hedenavond een reportage van den K. R. O. 204 PAARDEN VOOR HET INDISCHE LEGER Aankoop in Australië INTOCHT DER KONINGIN IN DE HOOFDSTAD Eere-front van officieren op 5 September KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN X y iemand zal met recht en reder, kun- ,nen beweren, dat „De Opmarsch", het veertiendaags verschijnend propa gandablad der R.K. Staatspartij, niet actief en strijdbaar is. Het werkt met druk in ver schillende kleuren, met een zeer „koppige" yPographie en vooral met een fanfare- 6eluid, zoodat het in die opzichten heusch niet voor de propaganda-bladen van de eest felle andere politieke partijen onder- at- Men kan hiervoor bewondering hebben etl men kan deze methode rechtvaardigen verdedigen met de stelling, dat men zijn 'Senstanders met gelijke munt moet be en, maar men kan zich ook afvragen er- dit óók niet geheel zonder reden of de r°Paganda voor de R.K. Staatspartij op de ^arkt der politieke publieke opinie zich hu v voorkeur moet uitsloven om de hardst breeuwende concurrenten nog te over- ^kreeuwen en hoofdzakelijk reclame te fcaken voor eigen waar door die van an deren verachtelijk te verklaren. Wanneer bn b.v. het nummer van den 4en Aug. Q°wbladert en hier en daar leest, krijgt jben sterker den indruk, dat wat andere par- ->en doen, denken, zeggen en schrijven de ^ePste afkeuring verdient, dan dat wat de Staatspartij doet, denkt, zegt en brijft zoo boven alles voortreffelijk is. Weten wij wel, dat eigen lof kwalijk Weegt te rieken, maar het als maar vuil- Vbranden heeft nu juist ook niet een be- ^b'd aangename uitwerking op een eenigs- fcitis gevoelig reukorgaan. ®en offensief moge onder bepaalde om- ^andigheden al de meest effectieve vorm van zelfverdediging zijn, een te uitsluitend ®lfensieve actie vermoeit en put uit, en bigt tot steeds grootere krachtsinspan- big met een gewoonlijk daaraan even- bige krachtsverspilling. Hoe voortreffelijk en zegenrijk het ook moge zijn zijn lezers van de dwalingen en inconsequenties, van de gebreken f*1 tekortkomingen, van de leugenachtig- eid en de onwaarachtigheid van anderen overtuigen, beter, instructiever en con structiever lijkt het ons, anderen te over men van de waarheid en het goede recht dier waarheid, welke wij ons meest eigene :'t mogen noemen. Zoo wil het ons voor- bezi *bien, dat het reeds thans te zeer over 0 en dezelfde Herculeskam scheren van Duitsche nationaal-socialistische ras- s*s>ne en de nieuwbakken Italiaansche ras- bleer ais „rassistische dolheid" niet geheel •antwoord is. Zeker, de nieuwe rassisti- be her lil heigingen van het fascistische Italië gen de mogelijkheid van groote gevaren 1 ^ch, maar zij zijn op het oogenblik nog let zóó, dat zij op één en dezelfde dalejide haar de rassistische vervolging mogen A^elrf worden als de Duitsche, gelijk „De Phiarsch" het in een groenen kop doer,. c't is te hopen, dat het nooit zoo ver moge 0then en in ieder geval sluit het door „De barsch" terecht aan de kaak gestelde r'hcipieele opportunisme van den Duce de mogelijkheid in, dat hu weer een .bi zal nemen als de politieke wind an- Crs gaat waaien. Zoo bevat b.v. het artikel ^Vpr „Werkloosheidsbestrijding in Duitsch- nd" in hetzelfde nummer enkele wezenlijk phartigenswaardige critische gedachten, darmee men voor een juiste beoordeeling P de prestaties van het Derde Rijk op dit bd ter dege rekening moet houden, maar doelt „De Opmarsch" tegenover de con- Usie voor Duitschland: „Niet werkloos, ^®ar verarmd" voor ons land de conclusie betten: „Wel werkloos, maar verrijkt"? etl lijstje van nieuwe werken in het 2e Wartaal van 1938 voor een bedrag van Oi2500.000 in ons land aanbesteed vormt 'h dezen samenhang tegenover Duitsch- bi geen argument. elfs indien wij moeten toegeven en /.Wij cjoen dat uit werkelijkheidszin dat de algemeen verruwde politieke 5lr'Jd ook ons soms tot methoden dwingt, aartoe wij onder andere omstandigheden Uit K. eigen beweging niet zoo gauw zouden 1] Tl Overgegaan, dan nog meenen wij, wy katholieken voldoende zelfbeheer- e en vooral beschaving moeten be- j. ^eh om ons niet al te zeer te laten P®sleepen door de zuiging der troebele 'itieke draaikolken rondom ons heen, die aar de diepte van een den weidenkenden t s°drik inboezemende grofheid voeren. Wij Roeven niet het lammetje te zijn, dat tr'°os te midden van de wolven wacht, oat het wordt verslonden, maar van den a ben kant moeten wij ook niet den schijn kernen alsof wij ons zouden vereenzel- met de huilende wolven in het bosch, 0 nt dan zou de argelooze kudde ook voor Wel eens op de vlucht kunnen slaan. Vpn de voordeelen van een groot aan- 'Ssvermogen gaat de waarde van een lswn stijl, mits die stijl goed en waardig bt geldt óók voor den politieken strijd. OVe °Se "De Opmarsch" het vermijden uit ^bgens prijzenswaardigen ijver al te veel stormen, maar moge het blad straf en Jbüik gedisciplineerd in den pas opruk- U haar het gestelde en begeerenswaardige 1de doel. Het gaat er tenslotte niet alleen andere richtingen als heilloos aan te hlQn, maar ook en vooral om zooveien eelÜk in de als goed en uitkomst bren- ^,cnti erkende principieele richting te stu- leiden en steeds hooger op te voeren. »,bflr wij vernemen is de toestand van mi- onter Colijn in geen enkel opzicht ver- h^Ustend. Oe minister zal echter eenige dagen °P zijn departement komen. Maandagavond passeerde de stoet met het stoffelijk overschot van pater L. H. Perquin O.P. de K.R.O.-studio te Hilversum, waar een kruis van leliën in den volgauto werd gelegd dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drog. Het is een opvallend verschijnsel dat het conflict tusschen Japan en Rusland te Londen groote belangstelling, maar ternauwernood eenige bezorgdheid gaande ge maakt heeft. Formeele gevechten tusschen Japansche en Sovjet-troepen, berichten omtrent wederzijdsche aanvallen, en omtrent Russische ondernemin gen (met niet minder dan 160 tanks!) tegen Japansche stellingen, hebben hier minder on gerustheid verwekt dan een of andere schiet partij aan de Tsjeehisch-Duitsche grens, waar bij een Sudeten-Duitscher bijna gewond had kunnen worden. Het gebied van Tsjangkoefeng ligt ver van huis, zal men zeggen. Volkomen ten onrechte. Geen enkel gebied ligt ver van huis meer! Een Amerikaan heeft een paar weken geleden nog een reis om de wereld gemaakt in wier dagen. Bovendien is het Britsche Rijk over heel de aarde verspreid, en waar zich ook iets afspeelt, het gebeurt toch nooit zoo héél ver van het een of andere bij gebouw van Groot-Exittannië. In zekeren zin ligt de Tsjechisch-Du.tsche grens verder van Engeland verwijderd dan China of Japan, en den gemiddelden Engelsch- man laat zoowel de Sudeten-Duitscher ais de Tsjech ijskoud. Wat daar, in de Midden Euro- peesche „binnenlanden" gebeurt, raakt geen enkel Britsch belang, zoolang het maar gebeurt zonder oorlog. Maar van het grootste belang zijn, voor Engeland en het Britsche Rijk, de „machtsverhoudingen" in het Verre Oosten. De volmaakte onpartijdigheid van Engeland ten opzichte van het Tsjeehisch-Duitsche ge schil wordt gewaarborgd door zijn volmaakte onverschilligheid voor de geschilp u n t e n. Maar mocht het tot een botsing komen, dan is de kans op een algemeenen oorlog, waarin ook Engeland betrokken zou worden, zeer groot. Vandaar dat ieder grens-incident hier zoo groote bezorgdheid verwekt heeft Tsjechen en Duitsehers streven elk naar een bepaalde oplos sing van het geschil. Den Engelschen laat het volmaakt onverschillig hoe het geschil opgelost wordt, als er maar geen oorlog komt. Het wantrouwen tegen Hitler is in officieele kringen even groot als de wensch met hem tot een vergelijk te komen. Die wensch wordt trou wens door het wantrouwen versterkt. Al wordt hierover weinig gesproken en geschreven, de „teekenen" zijn allesbehalve geruststellend Al om in Europa stuit de Britsche diplomatie op Duitsche tegenwerking. De moreele waarde van het nog steeds niet in practijk gebrachte pact met Italië is bijna tot het nulpunt gedaald. Te Londen heeft men den indruk dat Italië, met of tegen zijn wil, volkomen aan Duitschland gebonden is, en das van Rome op geen gebied eenige medewerking te verwachten is, indien Duitschlands wenschen of belangen zich hier tegen verzetten. Dit bleek bij de kwestie der Oostenrijksche schulden; vervolgens bij de con ferentie te Evian (over de Duitsche en Oosten rijksche uitgewekenen), en thans opnieuw door de weigering van Italië om deel te nemen aan de bijeenkomst van de Europeesche Commissie voor de waterwegen van het Donaubekken. Het EngelschItaliaansche pact heeft niets bijge dragen tot verbetering van de verhoudingen in Europa, althans van Britsch standpunt be zien, en men krijgt den indruk dat, terwijl de Britsche invloed te Rome opnieuw sterk afge nomen is, de Duitsche invloed onnoemelijk veel grooter is dan vóór het pact tusschen Londen en Rome gesloten werd. Sinds de annexatie van Oostenrijk vormen Duitschland en Italië één aaneengeschakeld geheel, dat West-Europa van Oost-Europa scheidt. Hieraan hecht men nog meer beteekenis dan aan het feit dat de beide De president van het electriciteits bedrijf te Philadelphia verklaarde onlangs: „Het staat vast, dat adver- teeren ons voornaamste wapen is in den concurrentiestrijd. Couranten reclame is het machtige, universeele reclamemiddel, dat ons in staat stelt iedereen direct en geregeld te be reiken. Daarom besteden wij zooveel aan courantenreclame als wij ons maar permitteeren kunnen." landen vasten voet hebben in Spanje, want het is, met het oog op het geweldige overwicht der gezamenlijke BritschPransche vloten, twijfelachtig of zij hiervan in geval van oorlog ten volle gebruik van zouden kunnen maken. Maar dat Duitschlands positie, dank zij de inlijving van Oostenrijk, veel sterker is dan een half jaar geleden hieraan twijfelt niemand, en dit verklaart de groote bezorgdheid welke hier gaande gemaakt wordt door de Tsjeehisch-Duitsche crisis. Men vertrouwt Hitier niet. Het zou trouwens bespottelijk zelfbedrog zijn indien wij onszelf wijsmaakten dat Enge- lands koortsachtige bewapening en zijn Cor diale met Frankrijk ingegeven zijn door wan trouwen tegen Luxemburg of Lichtenstein! Indien de zooveel ernstiger gebeurtenissen aan de grens tusschen RuslandMandsjoekwo en Korea hier van het begin af zoo kalm Opge nomen zijn, dan is dit voornamelijk hieraan toe te schrijven, dat Londen geen oogenblik ge loofd heeft aan de mogelijkheid van een Rus sischJapansehen oorlog. Het kan zich vergist hebben, maar in ieder geval is het er van over tuigd dat het conflict van strikt plaatselijken aard zal blijven. De redenen liggen voor de hand. Ofschoon Japan in China niets anders dan overwinnin gen behaald heeft, eischt de strijd veel meer van zijn krachten dan het aanvankelijk ge dacht had. Dit is niets bijzonders. Het eenige land dat bij een „expeditie" tegen een zwak kere een gemakkelijker taak gehad heeft dan het zelf verwachtte, is Italië geweest, toen het optrok tegen Abessinië. Maar de Franschen in Marokko, de Nederlanders in Atjeh, de Engel schen in Zuid-Afrika hebben allen ondervon den hoe sterk een zwakkere zijn kan. Japan doet dezelfde ervaring op in China. Men kan dus van dat land niet verwachten dat het boven dien een oorlog zal uitlokken met het Sovjet- Rijk dat, met het Oog op zijn reusachtige be volking, zelfs op zijn zwakst een geweldige te genstander is, en waarvan niemand weet cf het misschien niet op zijn sterkst is. Toch waren kenners van het Verre Oosten in Engeland van oordeel dat, wat het eigen lijke geschilpunt betrof, Japan in het ongelijk was. De onofficieele oorlog werd bovendien ge voerd op Russisch gebied. Het groote strate gische gewicht van den Tsjangkoefengheuvel voor beide partijen wordt ten volle erkend, maar toch begreep men niet dat Japan hier aan voldoende waarde hechtte om er een oor log met Rusland aan te wagen. Hier en daar was men in Engelsche politieke kringen geneigd hierin een verontrustend tee- ken te zien van de werking van het anti-com munistische pact tusschen Berlijn en Tokio. Men wist dat Duitschlands welwillendheid je gens Japan den laatsten tijd nog toegenomen was. De Duitsche munitie-uitvoer naar China was stopgezet, en de Duitsche militaire advi seurs der Chineesche regeering waren terug geroepen Men dacht dus aan de mogelijkheid dat Japan bij wijze van tegenprestatie Rus- Iands aandacht wilde afleiden van Europa, en in 't bijzonder van Tsjecho-Slowakije. Onaan nemelijk klonk dit stellig niet, maar tegen deze onrustbarende opvatting werd aangevoerd dat zulk een „ruil" wel heel ongunstig was voor Japan, van welk land men niet verwachten kan dat het ook maar het geringste belang zal stellen in Tsjecho-Slowakije. De hierboven weergegeven opvatting is,voor zoover wij weten, de eenig werkelijk pes simistische geweest, welke te Londen met betrekking tot het Russisch-Japansche conflict gehuldigd werd. In officieele kringen schijnt men haar van het begin af verworpen te heb ben. Men hield er rekening met het feit dat Rus land voortdurend een politiek gevolgd heeft, welke er op berekend is Japan onzeker te stem men ten aanzien van d/ vraag of Moskou onder alle omstandigheden neutraal zal blijven tegen over de campagne in China. Deze onzekerheid heeft ten gevolge gehad dat het Kwantoeng- leger in Mansjoekwo steeds op het peil van minstens 300.000 gehouden werd. Door zulk een troepenmacht vast te houden, bewees Rusland China reeds een zeer belangrijken dienst, en het lag dus in de lijn van Moskou's politiek Japan in onzekerheid te laten ten aanzien van Ruslands bedoelingen. De laatste weken schijnt die onzekerheid nog toegenomen te zijn, en ook te Londen wist men dat Japan zijn troepen macht in Mandsjoekwo nog aanmerkelijk ver sterkt had. Dit strookte geheel met de bedoe lingen van Rusland, aangezien hierdoor de druk op de Chineezen verminderd werd. Men nam hier aan dat de plaatselijke Japan sche bevelhebber, nu een nog sterker leger tot zijn beschikking stond, buiten zijn boekje ging een verleiding waarvoor, onder soortgelijke ■omstandigheden, reeds menig aanvoerder be zweken is. In dit geval was zulk een ondoor dachte en gevaarlijke handeling des te ver klaarbaarder, niet alleen omdat het Russische gebied waarop de aanval gedaan werd, van zoo groote strategische waarde is voor de Japan ners, maar vooral omdat de waarde die het voor de Russen heeft, oorzaak is dat minstens 100.000 man Japansche troepen, die anders te gen de Chineezen zouden kunnen vechten, aan de grens vastgehouden worden. Men was hier dus geneigd het conflict wel als ernstig, maar toch slechts als plaatselijk te beschouwen. Verder had men de beste redenen om aan te nemen dat Rusland zich niet zou blootstellen aan een oorlog tegen Japan, maar tevens dat zijn positie te Wladiwostok zóó sterk is, dat het zich veroorloven kan in het Verre Oosten een zeer krachtige diplomatie te voeren. Dat Japan zulk een buitengewoon verzoenen de houding aannam, verwonderde Londen dan ook in het minst niet; integendeel: men schijnt dit verwacht te hebben. Wladiwostok is thans een geweldige duikbootbasis, van waaruit Ja pansche havens bestookt en de verbindingen met China en Mandsjoekwo bedreigd kunnen worden. Men heeft te Londen dus de overtuiging dat het Tsjangkoefeng-grensincident iets op-zich- zelf staands is, en niet verband houdt met de algemeene internationale politiek. Volgens be richten, waarvan de juistheid moeilijk na te gaan is, zouden Duitschland en Italië teleurge steld zijn door de tegemoetkomende houding van Japan, en in dit verband zelfs te Tokio zekere stappen gedaan hebben, maar te Londen neemt men aan dat Japan te zeer op zijn eigen directe belangen let dan dat het deze ook maar eenigszins zou willen schaden, alleen om de voldoening te smaken een of anderen „mo- reelen slag" toe te brengen aan het commu nistische Rusland. Met eenig recht evenwel kunnen Berlijn en Rome het thans verwijten dat het op weg is den Sovjets een moreel suc ces te bezorgen. Ofschoon de laatste dagen te Londen geen Engelsch-Russisch diplomatiek overleg gepleegd is, neemt men aan dat de Britsche Regeering door haar ambassadeur te Moskou op gema tigdheid heeft laten aandringen. Verleden jaar werd melding gemaakt van de geslaagde proeven van den heer A. H. Th. Kort- lang te Ermelo, met een eigen gekweekte vroeg rijpe productieve maissoort. Met de toen ver kregen zaden is een complex van meer dan twee H.A. beplant. De uitgestrooide zaden zijn uit gegroeid tot een graanveld van meer dan ge wone beteekenis. Ondanks het zeer ongunstige voorjaar, heeft het gewas zich ten volle ont plooid en zijn thans reeds zaadkolven zicht baar, welke in omtrek 20 c.M. meten. Buitengewone weersomstandigheden daarge laten, zooals zware hagelslag en onweerstormen, belooft het gewas geheel aan de gestelde ver wachting te beantwoorden en kan 'n behoor lijk kwantum zaaizaad voor den Nederland- schen landbouw beschikbaar gesteld worden. Reeds thans komen vele belangstellenden deze interessante cultuur bezichtigen. Maandagavond is in de Langestraat te Nij- kerk een ernstig ongeluk gebeurd. De zeventienjarige K. Demmer fietste met een vriendje in de straat. Hun sturen raakten in elkaar, met het gevolg, dat D. viel. Juist na derde een vrachtauto uit Utrecht afkomstig, uit de richting Zwolle. De jongen werd gegrepen. Ernstig aan het hoofd gewond werd hij bij om wonenden binnengebracht. Nadat het slachtoffer geneeskundige hulp was verleend, is hij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Dezer dagen hebben twee inwoners van Mui- derberg een rijwieltocht gemaakt naar Duitsch land. Zij wilden een familiebezoek brengen te Holdenberg über Moers bij Krefeld. Zij hebben hun bestemming niet bereikt en zijn bovendien nog eenigen tijd ingesloten geweest. Voorts moesten ze een boete betalen, die een niet on belangrijk gedeelte van hun spaarpenningen heeft gevergd. Naar aanleiding van hun belevenissen maken wij degenen, die per rijwiel of anderszins naar Duitschland willen gaan, er opmerkzaam op, dat zij de grens alleen mogen passeeeren via een douane-kantoor en niet langs allerlei kleine en onbekende wegen. Voorts heeft men zich nu eenmaal te houden aan de bestaande deviezen-voorschriften. Men doet goed zich te voren te overtuigen, hoeveel geld en goederen men mag meenemen. De Ned. Kappersbond heeft te Amsterdam vergaderd en een motie aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt dat onverwijlde invoering van de Vestigingswet-Kleinbedrijf voor het kappersbedrijf noodzakelijk is. De bond dringt er bij den minister van Eco nomische Zaken met de meeste klem op aan de Vestigingswet, overeenkomstig het door de ondernemers-organisaties ingediende verzoek, op het Kappersbedrijf zoo spoedig mogelijk van toepassing te verklaren. ■■•■.'.v.* Mgr. Taskin vereerde de Graal met een bezoek aan het Fort te Ooltgensplaat. Men ziet hem hier in gesprek met den directeur, prof. A M. A. Vollaerts en de Gr aalpresidente mej. I. Seybel De Interparlementaire Unie zal van 2227 Augustus in de Ridderzaal te Den Haag haar 34e conferentie houden. Voorzitter en secre taris van de Néderlandsche groep dezer Unie zijn ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaati en mr, L. A. Kesper, griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die dezer dagen enkele mededeelingen voor deze conferentie hebben gedaan aan een gezelschap journalisten, vereenigd aan een thee in hotel Paulez te Den Haag. In October van dit jaar zal het vijftig jaren geleden zijn, dat twee politici, William Randal Cremer en Frédéric Passy den stoot gaven tot de oprichting van de interparlementaire unie, die zich ten doel stelde de leden van alle par lementen te vereenigen in een gezamenlijk stre ven om alle staten in een algemeene organisatie te doen samenwerken tot de versterking en de uitbreiding van het internationale vredeswerk en tot de samenwerking van de volken. Zij steit zich voorts ten doel al die internationale vraag stukken te bestudeeren, waarvan de oplossing langs den parlementairen weg kan worden be vorderd. In deze vijftig jaren is de unie uitgegroeid tot een organisatie, welker leden zitting hebben in de volksvertegenwoordiging van vrijwel alle landen van Europa, de Vereenigde Staten, Ja pan, etc. Voorzitter van het algemeen bestuur der unie, den interparlementairen raad, is de Belgische minister van Staat graaf Carton de Wiart) se cretaris-generaal en hoofd van het interparle mentaire bureau te Genève dr. Boissier. De Ne- derlandsche groep telt 75 leden. De interparlementaire Unie heeft met haar werk belangrijke resultaten bereikt. Mede aan haar invloed is het te danken, dat de eerste Haagsche Vredesconferentie besloot tot de op richting van het permanente Hof van interna tionale arbitrage. Ook tot de bijeenroeping van de tweede Haagsche vredesconferentie heeft zij den stoot gegeven. Tot aan het uitbreken van den wereldoorlog heeft zij voortdurend op de bres gestaan voor internationale samenwerking en arbitraire beslechting van internationale geschillen. Dat in 1919 de geesten rijp waren voor de Volkenbondsgedachte, is niet in de laatste plaats te danken aan de jaarlijksche conferenties der interparlementaire unie, waar bij men met evenveel idealisme als volharding streefde naar den opbouw van een betere inter nationale rechtsorde. Na de oprichting van den Volkenbond zette de interparlementaire unie haar werk in de zelfde richting voort. Zij bereidde om slechts enkele onderwerpen te noemen de codifi catie van het volkenrecht voor, beval de toe treding tot het Kellog-pact aan, stelde een technisch ontwapeningsplan vast, hield zich bezig met economische en monetaire vraagstuk ken, met het actueele probleem van de natio nale minderheden, met den strijd tegen de ver- doovende middelen, stelde vaste studiecommissies in voor het vraagstuk van de koloniale man daten en voor de sociale vraagstukken. De interparlementaire unie vergadert thans voor de derde maal in Nederland: voor de eer ste maal in 1894 en voor de tweede maal in 1913. Maandag 22 Augustus, ües ochtends te 10 uur, opent de minister-president dr. H. Colijn de conferentie in de ridderzaal. Vóór deze zitting heeft de raad der unie haar eerste bijeenkomst dan al gehouden. Des avonds ontvangt de regeering de deel nemers aan de conferentie in het rijksmuseum te Amsterdam. In de plenaire zitting van Dinsdag 23 Augus tus wordt het grondstoffen-vraagstuk bespro ken waarover onze landgenoot, de heer P. J. S. Serrarens, lid van de Tweede Kamer, een rap port heeft uitgebracht. Den volgenden dag wordt een excursie naar Amsterdam en Volendam gemaakt. Des middags is er een excursie naar Rotter dam. In de plenaire zitting van Vrijdag 26 Augus tus wordt de internationale unificatie van de wetgeving op het gebied van het auteursrecht besproken aan de hand van de daarover uit gebrachte rapporten. Zaterdag 27 Augustus wordt in de laatste ple naire zitting het recht van initiatief en de tot standkoming van een wet besproken. De Nederlandsche groep heeft Maandag 29, Dinsdag 30 en Woensdag 31 Augustus excursies voorbereid, welke de deelnemers aan deze con ferentie, na de sluiting, kunnen medemaken. De eerste excursie, aangeboden door de Neder landsche Regeering, leidt naar de Zuiderzee werken. Dinsdag 30 Augustus wordt de keuze gelaten tusschen een excursie naar de fabrieken van Philips te Eindhoven en naar de mijnen in Limburg. Ook Woensdag 31 Augustus kan men kiezen, en wel tusschen een tocht naar „De Hooge Veluwe" en Giethoorn en een rit door het Westland, een boottocht over de plassen in Zuid-Holland en een bezoek aan Aalsmeer. Deze conferentie belooft een groot succes te worden. Op het oogenblik hebben zich 416 ge delegeerden met 239 dames aangemeld. Nog da gelijks komen nieuwe opgaven binnen. Uit de voorloopige lijst van gedelegeerden blijkt, dat ter conferentie vertegenwoordigers komen uit de Vereenigde Staten, België, Bulgarije, Denemar ken, Egypte, Spanje, Estland, Finland, Frank rijk, Engeland, Hongarije, Ned.-Indië, Ierland, Italië, Japan, Luxemburg, Noorwegen, Neder land, Polen, Roemenië, Zweden, Zwitserland Tsjecho-Slowakije en Turkije. Ook nemen aan de conferentie deel een vertegenwoordiger van den Volkenbond, van het Internationaal Ar beidsbureau en van het Internationaal Instituut voor intellectueele samenwerking. Bij den turfschipper Hut, die met zijn schip in het Hoendiep ligt te Enumatil, is een bedrag van 2800 gulden gestolen. De vermoedelijke daders, de 18-jarige A. v. d. V. en de 17-jarige H. v. d. V., woonachtig te Briltil, zijn voortvluchtig. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Ze zijn kostbaar die vrije dagen! Laat er géén verloren gaan, door hoofdpijn, migraine, onwelzijn of kou-vatten. Zorg zoo'n zakdoosje mei 3 „AKKERTJES" bij te hebben. Helpen direct 1 Slechts 20 cent. Woensdag gedenkt de zeereerwaarde heer G. A. P. M. Massa, rustend pastoor van Herwen en Aerdt (Geld.), thans verblijvend in het pen sion „St. Jozef" te Amersfoort zijn zestigjarig priesterfeest. Ongetwijfeld zal het Z. Eerw. op dezen zeldzamen feestdag niet aan belangstelling ontbreken. De 87-jarige grijsaard mag zich nog stëeds in een goede gezondheid verheu gen. Morgen, Woensdag 10 Augustus viert pastoor H. Geertman te Enschede zijn zilveren priester feest. Pastoor Geertman is de opvolger van Mgr. Ariëns, wiens tiende sterfdag Zondag te Maars- sen plechtig is herdacht. Jaren heeft hij in de zelfde parochie van deze Twentsche stad ge werkt. De jubilaris is een groot ij veraar voor de zaligverklaring van den Dienaar Gods, Alphons Ariëns. Hij is ook degene, die belast is met de stichting van een kerk te diens nagedachtenis, een nationaal monument te Enschede. Voor hen, die den jubilaris op zijn feest met een gift voor zijn te bouwen Ariëns-kerk willen verrassen, zij vermeld, dat het gironummer van pastoor Geertman'is: 147588 te Enschede. In het St. Catharinagesticht te Bergen op Zoom, waar hij sinds Maart vertoefde, is op 85-jarigen leeftijd overleden de zeereerw. heer P. Th. M. Hopmans, em.-pastoor van Kruis land, een broer van Z. H. Exc. mgr. P. Hop mans, den bisschop van Breda. Pastoor P. Hopmans werd 1 Juni 1853 te Standdaarbuiten geboren en werd 7 Juni 1870 priester gewijd. In 1912 werd hij benoemd tot pastoor te Kruisland, waar hij onafgebroken werkzaam bleef tot dit jaar. De plechtige uit vaartdienst is bepaald op Donderdag. In het etmaal van 's avonds 7 tot 's avonds 8 Augustus is in het midden van het land en op de Zuidhollandsche eilanden de weersge steldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens wellicht iets te weinig dauw. Naar wij vernemen heeft Maandagmorgen pastoor W. F. Amse, van Doetinchem, den zeer eerw. heer A. A. L. Ledel, emeritus-pastoor van Wijnbergen en wonende te Doetinchem uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Ster venden voorzien. In afwijking met het aangekondigde program zal de K.R.O. te 8.15 uur hedenavond een repor tage geven van de begrafenis van pastoor Per quin, benevens een gedeelte van de plechtige H. Requiemmis heruitzenden. Den 22sten September, aldus verneemt Ane- ta-AN.P. van het departement van oorlog te Bandoeng, zal een commissie, bestaande uit kapitein-adjudant M. F. Stenger (voorzitter), 'eerste luitenant der cavalerie D. F. W. Boes Lutjens en den militair paardenarts 2de klasse W. Paree, zich met de Nieuw-Holland naar Australië begeven. De bedoeling is om 204 paarden, voor het Indische leger bestemd, in Australië te koopen. De commissie zal in November of December a.s. weder terug zijn op Java. De garnizoenscommandant te Amsterdam be richt, dat aldaar officieren op 5 September te 14.00 een eerefront zullen vormen in de Laires- sestraat bij den intocht van H.M. de Koningin in de hoofdstad. Aan officieren, die daaraan wenschen deel te nemen, wordt verzocht, zich voor 16 Augus tus a.s. bij genoemden commandant op te ge ven (Sarphatistraat 108a, tel. nos. 30560, 41886, 43163, 43164, 55212) met vermelding van rang en adres. Maandagavond omstreeks zeven uur is in de Koningstraat te Utrecht een driejarig meisje in een tobbe met kokend water gevallen. Het ongeluk speelde zich in een heetwater- stokerq af, waar het kind woonde. Met ernstige brandwonden overdekt is de kleine naar het Stads- en Academisch zieken huis overgebracht. Voor het leven van het kind wordt gevreesd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9