Sydney-Saigon in drie dagen Japans opperste oorlogsraad bijeen Dr. Hugo Eckener 70 jaar sasNWi-tömm-Gcwtesp* HEVIGE GEVECHTEN BIJ TSJANGKOEFENG Het nieuws van heden VROEGER DRIE WEKEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938 - AVONDBLAD Tokio verklaart zich nogmaals bereid het incident met Moskou te regelen De sterkte van de Russische troepen De man, die Zeppelin's levens- werk voltooide Helaas geen luchtschip aan den hemel Dr. Hugo Eckener Ontploffing aan boord van een bananenboot Acht dooden Runciman houdt besprekingen Nationaliteitskwesties en het incident bij Glaserwald DE REIS VAN ROOSEVELT EêkM. Om het bezit van den Tsjangkoefeng- heuvel wordt al dagen lang verwoed gestreden. Hierboven een phase uit den strijd: Japansche troepen rukken op naar de Russische loopgraven Maarschalk Balbo, gouverneur van Lïbye, is Dinsdag te Berlijn aangekomen, waar hij eenige dagen de gast zal zijn van veldmaarschalk Hermann Goering. Van links naar rechts: de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Bernardo Attolico, maarschalk Italo Balbo en minister Goering in gesprek, kort na de aankomst van Balbo Nieuwe luchtlijn van de K.N.I.L.M. maakt een snelle verbinding van Australië met China mogelijk Reizigers- en post vervoer Gunstige perspectieven DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Kentering in de weers gesteldheid Vooruitzichten zijn onzeker Het Weer BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIER EN ZESTIGSTE JAARGANC No 21319 TOKIO, 10 Aug. (Reuter). Vanoch tend is de opperste oorlogsraad van Japan bijeengekomen, teneinde het rapport van generaal Itagaki over den strijd in China en aan de grens van Madsjoekwo te hoo- ren. De conferentie werd bijgewoond door prins Kanin, chef van den generalen staf en prins Asaka, een oom van den keizer. Het ministerie van Oorlog heeft medege deeld, dat in den afgeloopen nacht bij Tsjang koefeng verwoed is gestreden. Aan beide zijden werd druk gebruik gemaakt van handgranaten. Te zeven uur in den ochtend waren de Japan- sche stellingen nog niet gewijzigd, aoch de Russen waren wel dichter bij de stellingen ge komen. Het gevecht duurt nog voort. Uit Yoeki wordt gemeld, dat de Russen gis teravond twee aanvallen hebben gedaan op heuvel 52. Eerst vielen 2100 man infanterie kan, voorafgegaan door dertig tanks, zij wer den echter met zware verliezen teruggedreven. De tweede aanval, welke kort voor het aanbre ken van den dag volgde, werd eveneens afge slagen. In den ochtend was alles kalm. De 'Uchtmacht was niet actief. De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft bevestigd, dat Japan bereid is een verhou ding van twee Russen tegen een Japanner en een Mandsjoe te aanvaarden bij het sa menstellen van de commissie, welke het incident van Tsjangkoefeng moet regelen De correspondent van de Times te Tokio wijdt nog eens een beschouwing aan de uit latingen van den naar Japan gevlucht en Rus sischen generaal Ljoetsjikow en hij vult de berichten daaromtrent nog eenigszins aan. Over de kracht van de Sovjet-Russische troe pen van het Verre Oosten heeft Ljoetsjikow gezegd, dat deze legers bestaan uit 250.000 officieren en manschappen met 20 afdeelingen scherpschutters. Samen met de legers van het Zabaikal- district en die van het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, stijgen deze krachten tot 400.000 man en 25 afdeelingen scherp schutters alleen al ten Oosten van het Za- baikalmeer. Er zijn ongeveer 2000 vliegtui gen geconcentreerd langs de grens en meer dan 20 duikbooten te Wladiwostock, Na- odoka, Oliga enz. De meeste commandanten van de verschillende afdeelingen zijn vol gens den Russischen generaal echter ge arresteerd. De correspondent van de Times voegt daar aan toe, dat de indruk welken de vlucht en de gevangenneming van Ljoetsjikow op de Japan sche openbare meening gemaakt heeft, zeer groot is, hoewel zijn verklaringen eigenlijk niets bevatten aan „nieuws", wat men niet reeds vele malen eerder gehoord had. Er zijn natuur lijk ook Japanners die twijfelen aan de waar heid van de woorden van den generaal, doch het groote publiek aanvaardt alles en luistert dankbaar naar den generaal als naar een nieu wen verteller van een oude geschiedenis. In het algemeen is men van meening, dat Japan rustig door kan gaan met zijn opmarsch in China, zonder zich bezorgd te hoeven maken over de Russische legers. Te Tokio loopen voorts geruchten, dat een 300 oudere Sovjet-Russische officieren het voorbeeld van generaal Ljoetsji kow hebben gevolgd en ook naar Japan ge vlucht zijn. doel, schonk het land zijn luchtschip, de „Graf Zeppelin", dat dan tot baanbreker van het luchtschipverkeer in de geheele wereld werd. Dit volbracht in October 1928 den tocht naar Amerika, waarbij Eckener's zoon Knud zich onderscheidde, door een der stuurroeren tijdens de vaart te herstellen. De Graf Zeppelin was al spoedig door geheel Europa: Nederland en Engeland, IJsland en Finland bekend. In 1929 voer het luchtschip om de wereld en in 1930 werd daarmee de geregel de dienst op Zuid-Amerika geopend. De groote verdiensten van den bejaarden kapitein werden in 1934 te Parijs openlijk erkend door diens be noeming tot „Wereldmeester der Luchtschip commandanten." Nog versch ligt in het geheugen de vreeselijke ramp, welke op 6 Mei 1937 het luchtschip Hin denburg te Lakehurst door ontploffing verniel de. Hierdoor werd wel duidelijk de noodzakelijk heid onderlijnd, om voor de vulling van lucht schepen het onbrandbare heliumgas te gebrui ken. Daarom ziet Dr. Eckener zich andermaal voor de derde maal, gesteld voor de taak, de Zeppelin uit de gevolgen van een catastrofe die van Lakehurst te redden. Hij werd be noemd tot lid van een commissie van onder zoek, die daarheen gezonden werd en toen bleek, dat de Vereenigde Staten van Amerika hun belofte, het noodzakelijke onbrandbare helium voor een nieuw luchtschip ter beschik king te stellen, niet hielden, reisde hij nog maals naar New-York en Washington. Hier trachtte hij op grond van zijn persoonlijke be trekkingen te bereiken, wat bereikt moest wor den, wilde het werk van graaf Zeppelin verder blijven bestaan. Eckener's ontvangst bij het Amerikaansche leger en de marine en ook bij het meerendeel der civiele autoriteiten was zeer hartelijk, zulks geheel in overeenstemming met het aanzien, dat hij in Amerika geniet. Maar desondanks strandden, tenminste voorloopig, zijn pogingen om het onmisbare helium te ver krijgen op den tegenstand van het Amerikaan sche ministerie van Binnenlandsche Zaken. Zoo moet de thans zeventigjarige zijn ge boortedag vieren, zonder dat een van de door hem zoo geliefde Zeppelins aan den hemel kan verschijnen. Zeppelin, de naam van den ouden graaf aan het Boden-Meer, is in Duitschland en de geheele wereld reeds lang tot een zeer bepaald begrip geworden: Zeppelin heet niet slechts de uitvinder van het luchtschip, niaar ook het luchtschip zelf. De Zeppelins die in den loop der jaren een internatio naal verkeersmiddel geworden zijn, betee- kenen voor Duitschland echter veel meer dan dat. Zij hebben een eigenaardige ver houding tot het land en zijn bewoners, zij zijn het voorwerp van liefde, geestdrift en trots, waar zij ook verschijnen. Dit alles moet men zich voor oogen hou den, wanneer men een man herdenkt, zon der wien Duitschland geen Zeppelins meer zou hebben: dr. Hugo Eckener, die van daag 70 jaren oud wordt. Hugo Eckener werd 10 Augustus 1868 te flensburg geboren, waar zijn ouders een ta bakszaak dicht bij de Mariakerk hadden. Uit zÜn gymnasiumtijd gaf ons zijn medeleerling °ttomar Enking de volgende persoonsbeschrij ving: •,Zijn geheele wezen was oorspronkelijk. Wat by deed, daarvoor stond hij in. Hij verwaar- °Osde niets, maar streefde er ook niet naar °*n in bijzonder aanzien te komen. Hij was 6een Streber, maar wilde alles aan zichzelf te banken hebben. Hij had een buitengewonen op het weer. Met de handen in de broek rokken slenterde hij langs de havenkaden en eek naar de lucht. En als Hugo tot de con fusie was gekomen, dat de wolken zouden op fokken, en de wind naar het Oosten draaide, °u het dwaas geweest zijn om aan deze ver andering te twijfelen: zij trad Juist op tegen fat uur, door hem berekend. Deze „weerzin" het ook die, voorzoover ik weet, er toe bü- fr°eg hem de gunst van Graaf Zeppelin te "ezorgen.» e Na het gymnasium te Flensburg te hebben °orioopen, ging hij naar Leipzig en studeer- be wijsbegeerte en economie. Bij den beroem en psycholoog Wilhelm Wundt vond hij de en den steun voor zijn dissertatie: „On- erzoekingen over Veranderingen in het Waar- emen van minimaie zintuigprikkels." Toen tendde hij zich meer tot de economie en vatte -Muc XT ij zi cu meer WJt ue cluhuhuc ch vaiic f besluit op, om een groot werk te schrijven aarvan het eerste deel onder den titel „Ge- v pk aan Arbeiders of Geldnood?" te Leipzig 'scheen, en groote waardeering in vakkun- r'e kringen vond, zoodat hierdoor voor Ecke- een academische loopbaan openstond. Om jjfb geheel aan dit wetenschappelijk werk te k "ben wijden, had Eckener zich teruggetrok- ïSi 'n s^'be van Friedrichshafen aan het °fen-Meer, waar hij tevens als correspondent Voor de Frankforter Zeitung optrad. atuurlijk ontmoette hij daar ook Graaf fpelin. Dezen leerde hij bij de watersport h**n. Hoe hij diens medewerker werd, ver- J- hij zelf als volgt: da'r. was in 1904. Wij zaten op een goeden Sie elkaar en voerden een levendige discus- kriti07er de „Zeppelin". Toen men mij om rCn vroeg, liet ik vrijuit mijn meening hoo- ent'' zal u zeggen, Excellenz, wat er nog 2 Uw navigatie lijkt nergens op. Eer. *ooai is Per slot van rekening een schip <ja ieder ander, en het Alpha en Omega an is een goede navigatie." Nadat ik de TRIEST, 10 Augustus (Havas) Zondag avond heeft zich aan boord van de „Ramb 2", welke op weg was met een lading bananen uit Italiaansch Oost-Afrika, een ontploffing voor gedaan. Acht leden van de bemanning werden gedood. Nadere bijzonderheden worden niet mede gedeeld en een officieel communiqué is niet ge publiceerd. beginselen had uiteengezet die het besturen van booten dienen te leiden, vroeg Zeppelin mij, of ik op de werf voor deze dingen wilde gaan zorgen. Slechts aarzelend en met voor behoud stemde ik toe. Maar toen kort daarna een betrekking te Hamburg werd aangeboden, en ik naar mijn lievelingsstudie wilde terug- keeren, besloot Zeppelin kort en bondig: „Nu komt u niet meer los." Graag of niet: ik moest bij Zeppelin blijven. Ik bevond mij in de klau wen der luchtscheepvaart." In 1924 werd Hugo Eckener president der maatschappij voor Zeppelin-Luchtscheepsbouw. In hetzelfde jaar werd zijn naam wereldbe roemd door den tocht naar Amerika met de Z. R. III. Na 8157 K.M. in 81 uur te hebben afgelegd, landde hij op 15 October te Lake hurst, waar het luchtschip de latere Los Angelos aan de Amerikaansche regeering werd overgedragen. Hierdoor was de werf te Friedrichshafen gered, omdat op deze wijze een oorlogsschuld werd afgedaan, en tevens de Zeppelin-werf aan het werk kon blijven. Voor de tweede maal redde Eckener de werf, toen 't er om ging van een wat op den penning zijnde regeering de middelen te verkrijgen, die noodig waren voor den bouw van een nieuw luchtschip, de LZ 127 „Graf Zeppelin": slechts aan een man van de koppigheid van een Hugo Eckener kon het, gelukken, de vele teleurstel lingen te overwinnen en dat uit te voeren, wat hij zich voorgenomen had. Slechts zijn door zettingsvermogen, zijn taai vasthouden aan het PRAAG, 9 Aug. (Havas). De afgevaardigden der Sudeten-Duitschers hebben vanmiddag een langdurige bespreking gehad met de leden der missie van Runciman. Zij waren vergezeld van dr. Ulrich van den persdienst der Sudeten- Duitsche partij, die als tolk optrad. Om 5 uur 50 kwamen de Sudeten-Duitschers. Even na achten vertrokken zij. Lord Runciman heeft zelf deelgenomen aan de besprekingen. Behalve nationaliteitskwesties, hebben de ge delegeerden met Runciman gesproken over het incident bij Glaserwald, waarbij een Sudeten- Duitscher door een Duitschen sociaal-demo craat werd gedood. Zij hebben Runciman een document ter hand gesteld, waarin gewezen wordt op het feit, dat dergelijke incidenten een atmosfeer van span ning kunnen scheppen, die weinig gunstig is voor de huidige besprekingen. PENSACOLA (Florida), 10 Aug. (Havas). President Roosevelt is gisteren in de golf van Pensacola aangekomen, waar hy met twintig saluutschoten werd begroet. Hij zal een bezoek brengen aan de vlootbasis en de haven van Barrancas. ■yrfc-.-K Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek De Opperste Oorlogsraad van Japan be raadslaagt. Te Berlijn gaan geruchten, dat Goering binnenkort een bezoek zal brengen aan Londen. Dr. Hugo Eckener is vandaag 70 jaar geworden. Bij overstroomingen in Britsch-lndië zijn honderd menschen om het leven ge komen. Het twintigste Intern. Congres van Kath. Esperantisten te Llubljana geopend. Dominicaansche onderscheiding voor H. M. de Koningin. Benoemingen bij de Paters Redemp toristen. Ook van Menangkabau zal een vertegen woordiger deelnemen aan de Jubileum feesten. Bijzonderheden over de Jaarbeurs, die van 7 t.m. 16 September te Utrecht wordt gehouden. 30 Augustus opent de K.N.I.L.M, de nieuwe luchtlijn BataviaSaigon. Arbeider gedood bij instorting in een grindgraverij. Na langdurige onderhandelingen heeft de K.N.I.L.M. thans definitief toestemming van alle betrokken Fransche instanties ontvangen om naar Fransch IndoChina te mogen vliegen, zoodat 30 Augustus de regel matige K.N.I.L.M.-dienst Soerabaja, Batavia, Palembang, Singapore, Saigon officieel geopend zal worden. Reeds geruimen tijd had de K.N.I.L.M. van de Fransche regeering de gevraagde toezegging gekregen. Er moesten nog slechts verschillende formaliteiten vervuld worden, die thans hun beslag hebben gekregen en Dinsdag mocht de president van de K.N.I.L.M., de Seer Enthoven, een in zeer vriendelijke bewoordingen gesteld telegram van den Gouverneur-Generaal van Indo-China Brevier, ontvangen, waarin deze hem mededeelde, dat de K.N.I.L.M. met ingang van 16 Augustus naar Saigon kan vliegen. De K.N.I.L.M. heeft een overeenkomst ge troffen met Air France waarbij o.a. bepaald is, dat de K.N.I.L.M. behalve passagiers, ook post mag vervoeren. Dat dit resultaat bereikt kon worden, dankt men, behalve aan de welwillendheid van de Fransche luchtvaartmaatschappij, vooral ook aan de groote medewerking van den directeur- generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme. De instelling van de luchtlijn naar Saigon heeft door twee recente gebeurtenissen ver hoogde beteekenis gekregen. In de eerste plaats door de K.N.I.L.M.-lijn Nederlandsch Indië—Australië, die 2 Juli tot stand kwam en waardoor nu een uitstekende verbinding tusschen Indo-China en Australië is ontstaan. Een. reiziger, die des Zondags uit Sydney vertrekt, is reeds Dinsdagmiddag in Saigon, nadat een overnachting voor rekening van de K.N.I.L.M.; in Batavia gemaakt wordt. De bootreis duurt ongeveer drie weken! De tweede gebeurtenis, die aan deze lijn relief geeft is gen verlenging van den dienst der Air France, zoodat deze thans wordt ge vlogen van Bangkok via Saigon en Hanoi naar Hongkong. Thans is dus niet alleen een directe ver binding tusschen Nederlandsch-Indië en Indo-China (Saigon en Hanoi) ontstaan, doch er is ook een directe verbinding met Hongkong verkregen. Hieruit volgt, dat Australië een zeer snelle en belangrijke ver binding met China verkregen heeft. Het streven van de K.N.I.L.M. ls er op ge richt, om zoowel met de Australië-lijn als met de binnenkort te openen Saigon-lijn, aanslui ting te geven op den dienst der Air France, die op haar beurt aansluiting geeft op den dienst naar China. De nieuwe lijn schept nog tal van andere mogelijkheden voor de verbinding van Saigon met Borneo en met Bali, terwijl de passagiers der mailbooten, die op Dinsdag te Singapore aankomen, nog denzelfden middag Saigon kun nen bereiken. Alvorens 30 Augustus de regelmatige dienst begint, zal 23 Augustus een proefvlucht naar Saigon gemaakt worden. De nieuwe verbindmg met Saigon komt tot stand door net doortrek ken van den bestaanden dienst Batavia-Sin gapore.. Evenals tot nog toe zal eenmaal per week in beide richtingen gevlogen worden met Douglas D.C. 2 vliegtuigen. De toestellen ver trekken des morgens te acht uur van Batavia en arriveeren des middags te 16.40 uur pl. tijd te Saigon, met een kwartier oponthoud te Pa lembang en een half uur te Singapore. Uit Saigon vertrekken de vliegtuigen op Woens dagmorgen te 7.30 uur en zij arriveeren des na middags 17.10 uur te Batavia. De afstand Bata viaSaigon is ruim 2000 K.M. Te Saigon wordt de gronddienst door Air France verricht. Zoowel van Fransche als van Nederlandsche zijde gelooft men in de groote economische beteekenis van de nieuwe verbinding, waaraan men vooral in Indo-China groote waarde necht Eenigen tijd geleden heeft de Kamer van Koophandel te Saigon in een adres aan den Gouverneur Generaal van Indo-China op een spoedige opening van deze ljjn aangedrongen, ter bevordering van het handelsverkeer, dat tusschen Nederlandsch-Indië en Fransch Indo- China, een geblefl dat 21 millloen menschen herbergt, zeer intensief is en in de afgeloopen jaren sterk is toegenomen. De K.N.I.L.M. blijft na haar groote succes, n.I. dat zü kort na elkaar twee belangrijke intercontinentale nieuwe verbindingen kon openen, niet stilzitten. Haar volgende uitbreiding hoopt zij over enkele maanden tot stand te kunnen brengen, n.I. als het in aanleg zijnde vliegveld te Ambon gereed is. De Makassar-lijn zal dan tot Ambon worden uitgebreid. Wat de toekomstige luchtverblndlng met Ma nilla betreft, duren de onderhandelingen nog steeds voort en ondanks de moeilijkheden die van Amerikaansche zijde zijn gerezen, mag ver wacht worden dat uiteindelijk ook hier de ge- wenschte toestemming zal worden verkregen. Nu de K.N.I.L.M.-diensten zich naar alle richtingen uitbreiden, zal ook de gouVerne mentssubsidie, die momenteel f 240.000 be draagt, worden uitgebreid, hoewel nog niet be kend is met welk bedrag. Het materieel kan voorloopig nog in de uitvoering der nieuwe diensten voorzien. Men beschikt over drie Dou glas D. C. 2-toestellen en over vijf nieuwe Lockheeds, en vooral deze laatste „renpaarden' kunnen ontzaglijke afstanden ln betrekkelijk korten tijd afleggen. Ook het karteeringsweik is, na voltooiing van de opdracht op Nieuw Guinea, weer opgeleefd door een zeer groot aantal nieuwe opdrach ten, ten deele van het gouvernement, doch grootendeels van particuliere ondernemingen. Aangezien de directeur van de K.N.I.L.M., jhr. K. Rendorp, reeds gedurende eenige maan den vrij ernstig ziek is, is de hoofdvertegen woordiger in Nederlandsch-Indië, de heer H. Nieuwenhuis, uit Indië naar Nederland ontbo den om hier als waarnemend directeur op te treden. Vermoedelijk zal hij op 20 Augustus per K.L.M. naar Nederland vertrekken. In Indië zal hij vervangên worden door kapi tein Versteegh, wiens functie dan voorloopig zal worden waargenomen door jhr. „Wittert van Hoogland. j Onze weerkundige medewerker schrijft: Na de vele en wijd verbreide onweders, die ook in de ons omringende landen gevallen zijn, is de weersgesteldheid in ons land en omgeving vrij sterk achteruit gegaan, zoodat het den schijn kan hebben, dat het nu weer gedaan is met den mooien zomer. Inderdaad is een ken tering ingetredeh in de verdere ontwikkeling, die de vooruitzichten onzeker hebben gemaakt. In Oost- en Noordoost-Europa is de alge- meene weerstoestand nog zeer goed en stabiel met hooge temperaturen. Er ligt daar nog een gebied van hoogen druk, dat zich opnieuw schijnt te versterken en zeker voorloopig een bolwerk vormt tegen depressies, die van het Westen uit ons werelddeel zouden willen bin nendringen. In elk geval heeft deze ligging ten gevolge, dat nog steeds een stroom van warme en droge lucht uit Oost-Europa naar het Wes ten loopt. Dat is gunstig. Over West- en Mid den-Europa echter liggen verschillende zeer ondiepe depressies, die nog onweershaarden vormen voor de ontwikkeling van onstuimig en koel weer, zoodat de thans over West-Europa heerschende weerstoestand met eenig wantrou wen moet worden beschouwd. Wy zullen dus de verdere ontwikkeling van den algemeenen weerstoestand scherp in het oog moeten hou den, daar zoowel de kans op een omslag als de mogelijkheid van terugkeer van het mooie warme weer ongeveer even groot zijn. Er zijn trouwens wel enkele aanwijzingen, dat het weer opnieuw zonnig zal worden en dat het gebied van hoogen druk zich weer over Midden- Europa zal uitbreiden. Dit kan een paar dagen duren en gedurende die dagen blijft het eenigs zins onzeker in welken zin zich de algemeene weerstoestand 'zal ontwikkelen. De achteruit gang van de weersgesteldheid heeft dus nog niet te beteekenis van het definitief einde van den mooien nazomer. (Nadruk verboden). EE Hoogste barometerstand 768.7 te Nordoyan S Laagste barometerstand 757.7 te Isafjord §j VERWACHTING: In het Noorden zwakke tot matigen wind uit Oostelijke rich- tingen, meest licht bewolkt, droog warm weer behoudens geringe kans op onweer; in het Zuiden zwakke tot matigen veran- |1 j= derlijke wind, zwaar bewolkt tot betrok- ij ken met nog kans op eenigen regen of onweer; vrij warm weer. H Zon op v.m. 5.35 onder n.m. 8.35 uur. Licht op n.m. 9.05. Maan op n.m. 7.48 =j onder v.m. 4.50. Volle Maan 11 Augustus. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiif vp-J 1 v v i.ii t i r Stand op Woensdag I uur n.m.: 760,0 yorige stand: 759,8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1