WAillllliilTlllTilli Rusland en Japan sluiten een wapenstilstand Hulde van land- en zeemacht aan H. M. de Koningin Vijandelijkheden gestaakt Het nieuws van heden WAPENSCHOUW IN DE RESIDENTIE ZAAD VOORT-B AO DE BAROMETER N.V. HEDERL.VeRZ.M!). VEREENIGDE katholieke pers DONDERDAG 11 AUGDSTUS 1938 - AVONDDLAD CATHARIJNESINGEL4ÖUTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ .DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21321 Troepen blijven in de stellingen welke zij 10 Augustus te middernacht bezet hielden De vier punten van de overeenkomst Moskou nog niet geheel gerust Aardbeving in Ecuador Hak van het bisschoppelijk paleis te Quito ingestort Bekend ruiter in Indië ernstig gewond Motor, in welks zijspan hij zat, omgeslagen >}Bataljon des doods" aan het muiten In het interneeringskamp te Sjanghai SULTAN VAN PONTIANAK AANGEKOMEN Hij zal Je Regeeringsfeesten meemaken De president van Ecuador afgetreden In het land is alles rustig DE EEM VERVUILD Zwemmen onmogelijk, zoo niet gevaarlijk Het Weer jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiiinig Grensschendingen door Duitsche vliegers Militair vliegtuig in Noord- Bohemen gedaald Brug bij de Lichtmis spoedig gereed Schout-bij-nacht H. Jolles inspecteert de deelnemers aan het zeekamp van het Nationaal Jongeren Verbond te Den Oever, die Woensdag een bezoek aan Den Helder brachten De kosten van leger en vloot in Rusland ?«n Het nieuwe anti-pantserwagen-geschut, dat bij het leger in gebruik zal worden genomen, tijdens proeven in de heide bij Laren Bedoeling is een goed, zij het ver kleind beeld te geven van wat onze weermacht is en beteekent Uniek schouwspel Vier hoofdgroepen Paradevlucht der vliegtuigen GROOT VUURWERK DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De verwoestingen in het bisdom Malaga Een schrijven van den Vicaris- Generaal KENTERING IN HET ZOMERWEER s VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd UWE HAABLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek TOKIO, 11 Aug. (Havas). Van middag te twaalf uur, plaatselijken tijd, heeft het Japansche commando bij Tsjangkoefeng bevel gegeven het vuren te staken. MOSKOU, 11 Aug. (Tass.). Omtrent het slui ten van den wapenstilstand wordt nader ge hield, dat de Japansche ambassadeur te Mos kou, Sjigemitsoe, gisteren opnieuw een bezoek had gebracht aan Litwinof. Na een gedachten- wisseling deed de volkscommissaris van Bui- teniandsche Zaken de volgende voorstellen: Ten eerste: de Japansche en Sovjet-Russi- sche troepen staken alle militaire actie te tevaalf uur in den middag plaatselijken tijd op H Augustus. De beide regeeringen zullen on middellijk bevel dienaangaande geven. Ten tweede: zoowel de Sovjet-Russische als ■te Japansche troepen blijven in de stellingen, Welke zij bezet hielden op 10 Augustus te mid dernacht plaatselijken tijd. Ten derde: een gemengde commissie van vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en twee vertegenwoordigers van Japan-Mand- sjoekwo, met een scheidsrechter door beide partijen te zamen gekozen uit de burgers van een derden staat, zal worden gevormd tot het regelen van de grens in den omstreden sector. Ten vierde: deze commissie zal werken op grond van de overeenkomsten en kaarten, wel ke de handteekening dragen van de gevolmach tigde vertegenwoordigers van Rusland en China. De beide eerste punten van het Russische voorstel werden door Sjigemitsoe zonder meer aangenomen. Hij verwierp in het derde punt evenwel de functie van scheidsrechter. Litwinof zette uiteen, dat de aanwezigheid van een niet belanghebbend scheidsrechter in de com missie de beste garantie zou zijn voor een succes van de regeling, doch hij wilde, ten aanzien van de tegenwerpingen van den am bassadeur, hier niet op aandringen. Hiermede was dus ook het derde punt geregeld. Geen overeenstemming is bereikt ten aan zien van het vierde punt. Sjigemitsoe heeft voorgesteld ook ander materiaal te gebruiken, dat tot nu toe nog niet Is gezien door de re geering van de Sovjet-Unie en waarvan deze geen kennis heeft. Sjigemitsoe heeft evenwel beloofd, dat hij zijn regeering zou raadplegen en zoo spoedig mogelijk antwoord zou geven. Men weet te Moskou nog niet hoe de Japan sche militairen de beslissing van de diplomaten zullen opvatten. Zoo ver men kan nagaan, is cie toestand opgehelderd, doch het conflict nog geenszins opgelost. Nieuwe incidenten Ir het omstreden gebied of elders zijn niet uitgesloten. In sommige kringen te Moskou vreest men, dat de Japansche militairen een oorlog met de Sovjet Unie zouden willen uitlokken. QUITO, 11 Aug. (Havas.) In den afgeloopen lacht is de stad opgeschrikt door elf aardschok ken. Het dak van het bisschoppelijk paleis is ingestort. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Bandoeng, ll Aug. (Aneta). Bij de leger- thanoeuvres in de omgeving van Soebang, welke 'hans worden gehouden, is aan den bekenden ruiter, ritmeester K. J. Schummelketel, een ei'nstig ongeluk overkomen. De heer Schummel ketel zat in een zijspan van een motor, welke Plotseling omsloeg. Ritmeester Schummelketel brak beide beenen en is opgenomen in het hospitaal van de Pamenoekan en Tjiasemlan- hen te Soebang. De Menadoneesche berijder van tte motorfiets werd licht gewond. SJANGHAI, 11 Aug. (Reuter). Het Chi- heesche „bataljon des doods", dat in de inter nationale concessie te Sjanghai is geïnterneerd, is aan het muiten geslagen. De muiters heb- kan de vlag van de Kwomintang geheschen. In allerijl is een regiment wit-Russische vrijwilli gs naar het kamp gezonden. Nader wordt gemeldt, dat de Wit-Russen met ^en gummistok de orde hebben hersteld. öe Japansche bladen melden, dat in den af- Beioopgn nacht een honderdtal communisten aanval hebben gedaan op de gevangenis te ■teotitsin. Zij slaagden erin tweehonderd gevan- ®ehen te bevrijden. Militairen kwamen de be- akers te hulp. Tien aanvallers werden gedood 11 tachtig gearresteerd. 20 ■Öe sultan van Pontianak (West-Borneo), die klasse wachtkamer aanwezig de vertegenwoor diger van de Koningin, kapitein Romswinckel, adjudant van Hare Majesteit, de vertegenwoor diger van den minister van Koloniën, de heer Petrus Blumbergen, de heer J. Ruys, lid van de firma Ruys en Co. en de heer M C. Heymans, chef de bureau dier firma. De assistent-resident le klasse, de heer M. E. L. Israel, toegevoegd aan den sultan gedurende diens verblijf in Nederland, was Zijne Hoog heid een eindweegs tegemoet gereisd. De sul tan'en zijn gezelschap hebben in hotel Paulez hun intrek genomen. QUITO, 11 Aug. (Havas). Generaad Enriquez is afgetreden als president van de republiek. De nationale vergadering heeft Manuel Mario Borrero tot voorloopig president gekozen. Te zamen met den president is ook het kabinet afgetreden. In het land is alles rustig. De rivier de Eem verkeert sedert Woensdag van Amersfoort tot het iJselmeer in groote mate van vervuiling, waarbij een dikke laag van een vetachtige substantie aan de oppervlakte van het water drijft. Groote hoeveelheden visch drijven dood op het water, welke een dankbare buit zijn voor honderden meeuwen, welke er op azen. Vermoed wordt, dat de oorzaak van deze vervuiling, welke ook voor de schippers, die de rivier bevaren, een groot ongerief beteekent, te wijten is aan de fabrieken te Amersfoort, Veenendaal of Ede, daar de laatste dagen een sterke stroom uit de richting' Amersfoort werd geconstateerd, iets wat in normale tijden niet voorkomt. Het zwemmen in de rivier de Eem is door de vervuiling niet mogelijk, zoo niet gevaarlijk. Hoogste barometerstand 766.0 te Ona. Laagste barometerstand 753.1 te Vardö. 1 VERWACHTING: Meest zwakke, ver- j| j|j anderlijke wind, in het Noordoosten ge- =j deeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe kans op onweer; ove- E= rigens meest zwaar bewolkt, waarschijn- lijk ecnige regen met kans op plaatse- lijke onweersbuien, vrij warm weer. Zon op v.m. 5.37 onder n.m. 8.33 uur. Licht op n.m. 9.03. Maan op n.m. 8.10 onder v.m. 5.56. Volle Maan 7.17 v.m. PRAAG, 10 Aug. (Havas). Vanmiddag is een Duitsch militair vliegtuig te Liberec in Noord- Bohemen gedaald. Het vliegtuig behoort thuis te Leipzig. Alvorens te dalen vloog het boven do streek van Turnof. Het werd bestuurd door een leerling-vlieger van Bulgaarsche nationa liteit, die thans in Duitschland in opleiding is. Voorts wordt uit Liberec aan het dagblad te Zed gemeld, dat een Duitsch militair vliegtuig gisteren op 5000 M. boven het grensgebied van Frydlant in Noordoost-Bohemen heeft gevlo gen. Het blad meldt, dat dit vliegtuig uit Lau- bau is gekomen en ook boven de gemeenten Hai Habartice en Cernousy heeft gevlogen. De „Manchester Guardian" maakt melding van de onrustbarende militaire voorbereidin gen in Duitschland. Deze voorbereidingen ziet men overal in het Westen, Zuiden en Zuid- Oosten. Kort geleden zijn tien of twaalf mili taire treinen binnen drie dagen de spoorlijn NeurenbergUlm gepasseerd. De boeren heb ben opdracht gekregen hun paarden gereed te houden voor de militaire autoriteiten met in gang van 20 Augustus. In sommige gebieden hebben mannen, die te oud zijn om nog te dienen, dcch die wel gebruikt kunnen worden in de garnizoenen, opdracht gekregen zich op 22 Augustus te melden bij de autoriteiten voor het maken van oefeningen, welke zullen duren tot 28 October. De soldaten, die met groot verlof zouden gaan en die een dezer dagen zou den afzwaaien, hebben bericht gekregen, dat zij nog een maand onder de wapenen moeten blijven. De werkzaamheden aan de nieuwe vaste brug over de Dedemsvaart bij de Lichtmis in den rijksweg Zwolle—Meppel zijn thans zoover ge vorderd, dat de ingebruikneming van de brug begin September kan worden tegemoet gezien. De brug met aansluitend viaduct zijn te zamen ruim honderd meter lang en geheel van gewa pend beton vervaardigd. Zij rusten op acht be tonnen jukken en twee betonnen landhoofden. Zoowel de Dedemsvaart als de provinciale weg van Coevorden naar Hasselt en een aan de an dere zijde van de vaart gelegen verbindingsweg naar de over het Lichtmiskanaal liggende draai brug, worden erdoor overspannen. Op het viaduct heeft de rijbaan een breedte van 7 M. geflankeerd door twee verhoogde rij wiel- en voetpaden van 2 M. breed. Op de op ritten zijn de rijwielpaden geheel vrijliggend gemaakt, zulks in overeenstemming met het aansluitende weg vak in de richting Meppel. Van dit wegvak dat de langgerekte dorpskommen van Rouveen en Staphorst zal ontgaan, is het grondwerk aanbesteed. Deze werkzaamheden moeten in het najaar gereed komen, waarna de verharding zal kunnen worden aanbesteed. De verbetering van de situatie bij de Licht- misbrug beteekent niet alleen het wegnemen van een buitengewoon hinderlijk verkeersobsta kel, maar is ook voor de veiligheid van het ver keer van groote beteekenis. Jaarlijks geschieden hier ongevallen ten gevolge van de scheeve lig ging der smalle brug in den weg en herhaalde lijk raakten hier automobilisten te water. MOSKOU, 11 Aug. (Reuter.) Zvertef, de volkscommissaris van Financiën, heeft in de ëe~ meenschappelijke zitting van de beide Kamers van het parlement bekend gemaakt, dat in 1938 voor leger en vloot een bedrag van 27000 mil- lioen roebel is gevoteerd 21 pet. van de ge- heele begrooting tegen verleden jaar 20.000 millioen. Juli met de „Baloeran" uit Ned. Indië is ver dokken met de bedoeling hier te lande het ®ertig jarig regeeringsjubileum van H. M. de oningin bij te wonen, is hedenmorgen in Den t-rsiTTUaI/3 vpildo w.A(. aangekomen. Zijne Hoogheid reisde met gemalin, zoon en schoonzoon. Te hunner v -. .iiHjni, zoon en scnoonzoon. "u.uier Broeting waren in de gereserveerde eerste S:-:vvk MxmiÈm a-:- 29 Augustus wacht Den Haag een schitte rende. indrukwekkende wapenrevue, welke een goed, zij het ook verkleind beeld belooft te ge ven van wat onze weermacht is en beteekent. In een onder auspicieën van den Regeerings- persdienst gehouden conferentie, welke ook de commandant van het veldleger, generaal Ba ron van Voorst tot Voorst, heeft bijgewoond, heeft de eerste luitenant, de heer Brugma, verschillende belangwekkende mededeelingen daaromtrent aan de pers verstrekt. Aan de Van Alkemadelaan te Den Haag, den allemieuwsten verbindingsweg UtrechtSche- veningen vlak bij de nieuwe kazernes aan den Waalsdorperweg, zal een baldakijn worden op gericht, waaronder onze jubileerende Vorstin zal plaats nemen om een troepenrevue te aan schouwen, zooals er in Nederland nog nimmer te aanschouwen geweest is. Tienduizenden Ne derlanders zullen mede mogen genieten van het grootsche schouwspel. Het défilé is bedoeld als een eerebewijs van de Weermacht, tevens als een eerbiedige hulde aan H. M. de Koningin, die 31 Augustus veer tig jaren lang het grondwettelijk oppergezag over Land- en Zeemacht zal hebben gevoerd. Aan het défilé nemen deel de Koloniale Re serve, onderdeelen van de Koninklijke Marine en van de Koninklijke Landmacht, zoomede vliegtuigeskaders van de Marine en de Land macht. Het défilé staat onder commando van den Commandant van het Veldleger, begint te 2 uur 's middags en zal ongeveer vijf kwartier duren. Naast het defileerpunt zelve zullen eenvou dige tribunes worden opgericht voor militaire er. civiele autoriteiten en genoodigden. Voor de niet-ingedeelde officieren en onder officieren, Vereenigingen enz. zal evenals voer de verdere genoodigden het gedeelte van de van Alkemadelaan worden gereserveerd tus- schen de tribunes en den Pompstationsweg. Hoewel, zooals gezegd, in de eerste plaats be doeld als een hulde aan H. M. de Koningin wil het défilé tevens een beeld geven van de Weer macht in haar tegenwoordige vernieuwde of zich nog moderniseerende gedaante. Het défilé wordt geopend door de troepen te voet. De formatie hiervan is in dubbele marsch- colonne, zoodat met 6 of 8 man in front wordt gemarcheerd, waardoor verkregen wordt, dat des te méér onderdeelen in den beschikbaren tijd voorbij trekken en des te méér manschap pen in de gelegenheid zullen zijn, Hare Ma jesteit bij gelegenheid van Haar Jubileum ts huldigen. Gedefileerd zal worden in vier hoofdgroepen. De eerste hoofdgroep .bestaat de uit de in -ons land als gast beschouwde Koloniale Reserve (ongeveer 200 man), uit onderdeelen van de Koninklijke Marine (ongeveer 800 man met muziekkorps) en uit troepen te voet der Koninklijke Landmacht. Van ieder der vier di visies nemen bataljons van twee tot vier regi menten aan het défilé deel. In totaal aan in fanterie 20 bataljons te voet. In deze groep zijn vier muziekkorpsen ingedeeld. Daarop volgen, onder bevel van den gouver neur der Koninklijke Militaire Academie, de Marechaussee en de Politie-troepen te voet, de inrichtingen van het militair onderwijs met on geveer 600 man en het detachement van de kustartillerie. Een belangrijk onderdeel in deze greep wordt gevormd door het regiment genie troepen met muziekcorps en twee bataljons, zoomede een detachement der Pontonniers en tovpedisten. Verder volgt het bataljon genees kundige troepen, terwijl het kaderbataljon uit Laren de eerste hoofdgroep sluit. Daarop volgen in de tweede hoofdgroep de bereden troepen, die in draf zullen defileeren. Hierbij rijden onder commando van den com mandant der Lichte Brigade, kolonel H. baron van Voorst tot Voorst, achtereenvolgens twee regimenten huzaren, een rijdende batterij van 7 veld van het korps Rijdende Artillerie, het regiment wielrijders als „blazend" en tege lijkertijd fietsend militair corps, éénig in de wereld met twee bataljons. Hierna nog te paard 50 man marechaussee en 50 man politie- troepen. De derde hoofdgroep delifeert eveneens in draf, onder bevel van den Inspecteur der Artillerie en bestaat uit acht regimenten veld-artillerie De verschillende batterijen bieden een beeld var, het aangespannen geschut. Na een pauze van enkele minuten volgen in de vierde hoofdgroep IV de gemotoriseerde troepen met een snelheid van 25 K.M. per uur. Deze groep geeft een treffenden indruk van de voortgeschreden moderniseering in de Land macht ten aanzien van motorisatie en mecha nisatie. De groep wordt geopend door twee compagnieën autotreinen van het corps Mo- tordienst (uit Haarlem). Vervolgens verschijnt een batterij van het nieuwe gemotoriseerde pantser-afweergeschut. Van de luchtbestrjj- dingsmiddelen zijn ingedeeld twee batterijen luchtdoelartillerie, twee pelotons luchtdoelmi- trailleurs en twee secties zoeklichten van de genietroepen. De vier verschillende divisiën zullen staan on der leiding van de generaals Alting von Geusau, Sillevis, Nijmatten en v. d. Bent. In totaal zullen ongeveer twaalfduizend man schappen voor H. M. de Koningin defileeren. Alle manschappen van buiten worden per extra-treinen aangevoerd voor zoover zij zich niet,van eigen motorvervoer kunnen voorzien. Aansluitend op dit défilé volgt de parade- vlucht van de vliegtuigen der Marine en Land macht. Ongeveer 50 vliegtuigen zullen in for matie boven het defilé-punt cirkelen, waarbij de. commandant van het veldleger In radiote- lefonische verbinding zal staan met den in specteur der militaire luchtvaart, luitenant- generaal M. Raaymaakers commando voerende hoog in de lucht. Voor een vlot verloop van het défilé en voor een goede regeling van het verkeer, alsook voor een organisatie, waarbij een zoo groot mogelijk aantal medeburgers het zeldzame défilé zal kunnen gadeslaan, worden alle denkbare maat regelen getroffen De Maliebaan het tradi- tioneele paradeveld van Den Haag is voor deze gelegenheid veel te klein geacht. Slechts 16.000 toeschouwers zouden hier van de parade kunnen genieten en dan nog slechts op een afstand) terwijl er thans aan niet minder dan 60.000 geïnteresseerden de gelegenheid geboden wordt, het défilé te zien hier en daar b.v. VRIJDAG 12 AUGUSTUS voor hotel Groot Badhuis. Aanvang 10 uur. REIST OP A VOND RETOURS! Tusschen de Japansche en Russische troepen is een wapenstilstand gesleten; vijandelijkheden zijn heden gestaakt. Muiterij in het Chineesche „bataljon des doods" te Sjanghai spoedig bedwongen. De president van Ecuador afgetreden. De regeling der wapenschouw van de koniridijke weermacht op 29 Augustus in Den Haag. De nieuwe vaste brug over de Dedems vaart bij de Lichtmis in September ge leed. De Sultan van Pontianak is in ons land aangekomen. Bijzonderheden over de nationale ten toonstelling op het kasteel Hardenbroek, eerste steunpunt van „Nationaal Centrum". in de duinen vanaf hoogten, die verrassende aspecten bieden. Den Haag rekent tegen 29 Augustus op een druk bezoek. Het militair schouwspel zal uniek zijn en het besef, dat men door bijwoning van deze troe penrevue mede deelneemt aan de hulde, H.M. de Koningin bij gelegenheid van Haar 40-jarig Regeeringsjubileum gebracht, zal tienduizenden Oranje- en dus nationaal-gezinden medebur gers uit Den Haag en uit heel het land er on getwijfeld toe verlokken, het Haagsche mili taire huldigingsfeest mede te vieren. De Vicaris-Generaal van het Bisdom Malaga, Dr. Julio de la Calle, heeft aan pater Bayle S.J. te Burgos het volgende do cument doen toekomen, omtrent de ver woestingen en verliezen in het Bisdom Malaga. Wegens den grooten omvang van dit schrijven, kunnen wij het slechts verkort weergeven. De Vicaris-Generaal wijst allereerst op de groote verwoestingen welke reeds bij de troe belen in 1931 werden aangericht. Talrijke ker ken en kloosters werden toen vernield In net jaar 1936 bevonden zich in het bisdom 132 parochiekerken, 86 kloosterkerken en 110 kapellen. In totaal 338 gebouwen. Hiervan zijn er 42 ongeschonden gebleven tijdens de over- heersching van de rooden. Zes gebouwen wer den door het vuur verwoest. De overige gebou wen werden geplunderd, gedeeltelijk -vernield en voor andere doeleinden bestemd. In bijna geen enkele kerk was nog een altaar, een schilderij of een beeld te vinden. In dit jaar werden ook de parochieele archieven vernietigd. Eveneens zijn vele kunstwerken verloren gegaan. Het aantal geestelijker,, dat vermoord werd, is zeer groot. Ziehier de cijfers: 110 wereldgees telijken, 27 kloosterlingen, 3 theologanten, die lagere wijdingen hadden ontvangen, 26 broe ders, 2 theologanten en 6 klooster zusters. Over het algemeen werden z\ gefusilleerd, zonder dat zij tevoren aan martelingen waren blootgesteld, hoewel dc slachtoffers in meerdere gevallen stervend werden achtergelaten. God dank is in geen enkel geval een geestelijke van zijn geloof afgevallen om den marteldood te ontgaan; zij stierven met een woorc'. van ver giffenis aan hun beulen op de lippen en in vol vei trouwen op God. Het laat zich aanzien, dat het warme zomer weer in het Noordoosten van het land nog zal aanhouden, behoudens geringe kans op on weer. Overigens wordt vrij zware bewolking verwacht met eenigen lichten regen of nog kans op plaatselijke onweersbuien, met vrij warm weer. De wind zal zwak en veranderlijk van richting zijn. L vv'vMvuuimiiiu/iu/yi//',' s Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 760.6 Vorige stand 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1