DUINEN DROGEN UIT... MIVA krachtig MISSIE machtig Haarlem, 11 Aug. duivensport NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ a.v VACANTIE-SEIZOEN l'iih 25 JAAR GELEDENmih DOOR DE WATERLEIDING Kort en volledig DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 Haarlem op vacantïe S ziin DE BOOM VAN JUT BADPAK-EXCESSEN sstuk - Programma Radio-Centrale Goedkoope trein BURGERLIJKE STAND CRICKET Programma voor Zondag Overgang De competitie WATERPOLO H.P.C. Ill—H.V.G.B. II 1—1 I Gevleugelde Vrienden, Heemstede BLOEMENCORSO TE BERGEN Zon, bloemen en duizenden men schen op hun zomersch VRAGENBUS Hoe ik de 20.000 won Het geluk zag ik in een klein hoekje Reeds in 1909 werd er in uitvoerige rapporten over geklaagd Wat bewijzen proef velden Prof. Dubois Heidemaatschappij AGENDA Bioscopen 12 Augustus Bioscopen STAD Scheen het in het eerste deel van het reissei- Zoen, dat er dit jaar minder liefhebberij voor ket reizen zou zijn dan andere jaren, in de laat- st5 weken is daarin een grondige verandering ^komen. De reisbureaux werken onder hoogen en de onzekere internationale toestand ke«ft maar bij weinigen de voorzichtigheid zoo Vs" kunnen drijven, dat zij er hun buitenland se reis aan gaven. Neele straten, heele villaparken liggen dan °°k als uitgestorven en het is voor de achter- Seoleven 'Haarlemmers hier eigenlijk niet pret- meer. Van hun huisgenooten zijn er dikwijls velen °P stap; kennissen en vrienden geven bij be- ^k of op een telefoontje geen gehoor en wie ach voorneemt dan maar zijn clubavond te be keken, is uit louter baloorigheid een uur vroe- ger thuis dan anders, omdat het er saai is van- Wese de les ge stoelen. Waar zijn al deze Haarlemmers heen? De litii goedkoope treinen hebben over belangstel- S niet te klagen en ook de weekabonnemen- hebben wel aftrek, doch als vanouds hebben Nederlanders er een hekel aan gehad in e'8en land te blijven. Haarlemmers maken hierop geen uitzon dering. Bijzonder in trek bij hen is dit jaar Zwitser- ^d en dan Frankrijk, waar geprofiteerd kan *Wden van de veertig procent reductie op de keinprijzen. Ook België en Luxemburg vallen wel in den s,baak. maar langzamerhand is toch wel te berken, dat heel reizend Nederland daar nu op dezoek is geweest. Scandinavië is iets voor de fijnproevers, die Sendien over een goede beurs beschikken. Aan bezoek gaat in den regel eerst een boot- *°®ht vooraf en ook het gevaar van zeeziekte Sc'bijnt velen af te schrikken. Eigenaardig is de tegenspraak, welke er be- s'aat over de animo voor reizen naar Duitsch- kbd en Oostenrijk. ®cn leider van een reisbureau deelde ons "bede, dat deze dit jaar minimaal is. Hij schreef ^at toe aan de bekende politieke internationale Verwikkelingen. Enkele groote groepen der be cking hebben een principieelen afkeer voor Straal Europa. Maar volstrekt in tegenspraak met deze mee- Hillg stond het enthousiasme van een autocar- °bdernemer, die juist voor Duitschland en Italië de meeste klanten boekte. Voortdurend ''eeft hij vijf a zes wagens in Duitschland rijden. "S minder dan vijf groote reizen haar Italië Sen door hem vol afgeleverd. Hiervan waren 6r brie uitsluitend bezet met Haarlemmers. Rei- van vijftien dagen naar Beieren en Tirol ook zeer gewild. Wf] kregen den indruk, dat aan de grens te genover autocar-reizigers met groote welwillend er wordt opgetreden. 4 an den aanvoer per autocar kunnen echter -cistencentra niet leven, zoodat de conclusie *°or <je hand ligt, dat het vreemdelingenbezoek bie landen te wenschen overlaat als de in- rbationale treinen niet kunnen juichen over a <3ruk vervoer. Ec zijn in Haarlem nog altijd ruim vijfduizend erkloozen. Er wordt veel geklaagd door den middenstand °Ver den slechten gang van zaken. Eedereen kan in zijn omgeving menschen aan- fyi; jZen, die in schitterende huizen wonen, doch tor over hun ooren in de zorgen zitten. °p cje reisbureaux is daarvan niet veel te erken. Ee liefhebberij om van de wereld te genieten ki, biisschien niet grooter, maar zeker ook niet eiher dan vorige jaren. op^ri 1300111 van Jut> alias de trotsche kastanje Eiiih n Eoek van den Kinderhuissingel en de blo t heeft gisteren weer eens een por vast vei'bragen. Een dame, die overigens met °btd hand een auto bestuurde, hoorde een knal, Sen elCte daZ een band van haar auto gespron- We ,Was. raakte haar stuur kwijt en.... de boom Sten St slachtoffer. Eenige consternatie, vast- verben van be schade aan auto en boom, proces- aaI- daarna geschrokken. C'est tout! ®6b huismoeder schrijft ons: het mooie zomerweer en daarmee het bad- Jcö'c°cn z'n intrede heeft gedaan, moet het •hel ^bcber, die behalve aan het licha- h;,a' °ok aan het geestelijk heil van opgc kinderen denkt, wel opnieuw zijn "en, dat het met onze badcostuums den Zelf "rbcn kant uitgaat. Degene, die voor zich bib»-?1 voor baar dochters een dergelijk klee Var; wilde aanschaffen, zal evenals ik er- EPv, Ais. Cl - eep L, en' bat het bijna niet mogelijk is ®Chr^l30orlÖÉ badpak te koopen. De mode blo. 'bier nu eenmaal voor; hoe minder, hoe ep en dus is het zaak om alles zoo kort haar Sölal m°geIijk te maken. Vraagt men Vepj een badpak, dat behoorlijk (niet overdre- 8ezie 8esl°ten is> ban wordt men minstens aan- een halve begijn en met een tikje bat da worbt Mevrouw dan medegedeeld, EtCeW81" geen vraag naar is; dat wordt immers «te g^aal niet meer gedragen, in het gur.stig- kez0ch.al w°rdt U dan, nadat men een half uur, Cep v heeft tusschen stapels badpakken er ciat 0l'gelegd van zoo'n onmogelijke kleur, 'ets er onmiddellijk mee moet opvallen als mtzon 00 het 2qu z°nderlijk.s. Verarid Been lijb worden, dames, dat hierin biet 0nKlne komt? wij katholieken vormer, een biogen belangrijk deel van onze bevolking, wij Vastst met recht eischen, dat er ook bij het 'ekepin °n der nrodellen met onze wenschen vcrwiJt gehouden wordt. Ligt er eigenlijk geen ?E®N °ns adres in be bewering: ER is 1 °t in uAAG NAAR? Laat er dan van onzen 'atep We et vervolg WEL vraag naar zijn en „Men wnfet kalm berusten en eenvoudig maar K hen ons tvordt- opgedrongen! Laten we J'3ellinr-r.at de winkelier bij het doen van zijn h. b ?°k rekening houdt met onze wen- e 1J bat niet, dan koopen wij niet; in het uiterste geval maken wij ons badpak zelf! Een mooie bezigheid voor de a.s. winter maanden! Ik ben ervan overtuigd, dat wij, als we volhouden, ook winnen zullen. De winkelier immers, die erop bedacht is zooveel mogelijk cliënten te hebben en te behouden, zal een vol gend seizoen zorgen, dat hij ook ons tevreden kan stellen en zich naast de veel gevraagde mo dellen ook verzekeren van een collectie voor ons geschikte, maar toch ook aardige vlotte cos- tuums. Het een hoeft het ander immers niet uit te sluiten! Vrijdag 12 Augustus 1938 Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Hilversum I. Progr. III: 8.0010.05 Keulen, 10.20 Parijs Radio, 12.05 Radio Nord, 1.35 Droitwich, 2.35 Keulen, 3.20 Parijs Radio, 3.55 Radio Nord, 4.05 London Regional, 5.20 Keulen, 6.20 Brussel Ned., 6.50 Brussel Fransch, 7.20 Parijs Radio, 11.05 Keulen of Leipzig. Progr. IV: 8.009.00 Brussel Ned., 9.2010.35 Diversen, 10.352.35 London Regional, 3.356.20 Droitwich, 6.45 London Regional, 7.4011.45 Droitwich. Progr. V: 8.007.00 Diversen, 7.008.00 eigen gramofoonplatenconcert crooners en croonet- ten, 8.0012.00 uur Diversen. Blijkens een advertentie in dit nummer gaat er eiken Donderdag tot en met 8 September een goedkoope trein naar Goes, Middelburg en Vlis- singen. Geboren: z. van M. B. ten CateOud; z. van M. J. KerstenJanus; d. van A. UmmelsBos; d. van N. JonkerMuijs; d. van G. Vader Woudenberg. Overleden: F. W. van Gulick, 71 jaar, Scho tersingel; N. A. H. van der Meel, 11 maanden, Kleverlaan; C. G. van Alphenvan Duffelen, 92 jr., Jansstraat. Ondertrouwd: I. M. Timmerman en F. W. Josseaud; S. van Looij en J. M. Waleveld; W. H. E. Boogaardt en A. L. Priesman; A. R. Oost- heim en C. B. J. van der Wateren. Getrouwd: E. Th. Schilpzand en M. Biere; A. Eelman en M. J. van Mierlo; F. J. Luitjes en W. C. de Cock; J. H. Gieliam en W. M. Kaper. le klasse V.O.C.—H.C.C. 2 V.R.A.—V.V.V. H.C.C. IHaarlem R. en W.—H.D.V.S. H.C.C. 3—A.C.C. H.B.S.Quick SpartaExcelsior 2 A U.V.V.Kampong VR..A.R.I.O, Ajax AA.C.C. 2 V.V.Z. 2—R. en W. 2 Het eerste klasse programma voor Zondag a.s. bevat zoowel voor Rood en Wit als voor Haarlem een wedstrijd. De Spanjaardslaanclub krijgt bezoek van H. D.V.S., dat dit seizoen, niet het minst door den goeden vorm van den veteraan J. Offerman, in uitstekenden vorm is. De Rood en Witters hebben dit trouwens te Schiedam al eens aan den lijve ondervonden. Naar onze meening is er echter wel kans dat onze stadgenooten re vanche zullen nemen. Doch dan dienen de Rood en Wit batsmen zich ook danig te roeren. Haarlem staat voor een moeilijker taak en moet n.l. bij' H.C.C. I op bezoek, dat in verband met zijn kampioenskansen bovendien nog alle mogelijke moeite zal doen om zich ten koste van de Schoterwegclub met een extra-punt te verrijken. Zoover zullen Kleefstra c.s. het ech ter naar wij hopen wel niet laten komen. Te Amsterdam wordt voorts de wedstrijd V.R.A.V.V.V. gespeeld en wel op het terrein van laatstgenoemde club. Hier zal V.V.V. wel aan het langste eind trekken. V.O.C. krijgt bezoek van H.C.C. 2. Deze lei den momenteel, doch zullen te Rotterdam moeite genoeg hebben om deze positie te handhaven. De stand is thans: le klas: H.C.C. II H.C.C. I H.D.V.S. V.O.C. V.V.V. R. en W. V.R.A. Haarlem 10 7 1 - 2 15 1.50 11 1 5 3 - 2 16 1.45 10 - 7 - - 3 14 1.40 12 2 4 - 1 5 13 1.08 12 5 1 - 6 11 0.92 12 4 2 1 5 9 0.75 11 1 2 2 1 5 8 0.73 12 - 2 1 1 8 4 0.35 Door dezen uitslag is D.J.K. III kampioen dezer afdeeling. Wedvlucht van Valkenswaard op Zondag 7 Augustus, afstand 126 K.M. Los 8.35 uur met Z.O. wind. In concours 153 duiven. Eerstgetoonde duif 10 uur 46 min. 30 sec., af stand 942,94 M, per minuut, laatste prijswinnaar 11 uur 5 min. 34 sec., J33.32 M. per minuut. Uitslag: 1, 4, 11, 13, 24 E. Vrugt; 2, 19, 23 31 N. Leuven; 3 7 A. Zadel; 5, 6, 8, 15> 22, 27, 28, 35 G. v. Santen; 9, 20, 24, 33 A. Verdonschot Jr.; 10, 21 G. Breeuwer; 12 g. de Gast; 14, 25 H. v. Diik; 16, 18, P. v. Egmond; 17, 26 C. Boonacker; 29, 32 G. Vinke: 30. a. Eveleens. Agentschap HAARLEM Groote Houtstraat/Croote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Wij verzorgen, voor U de uitbetaling van Marken voor studiedoeleinden, ondersteuning en giften. Laat ons U inlichten De dag van Woensdag 10 Augustus is voor de parel van NOordholland, zooals het schoone dorp Bergen dikwijls gênoemd wordt, een glorie dag geweest, waarop 'n traditie in ouden luist ex- is herleefd. Twee jaar lang heeft Bergen geen bloemencorso gezien, omdat Bergens V. V. V. er niet het noodige geld voor had, maar dit jaar Is de reeks van fleurige optochten weer voortgezet en onder omstandigheden, die ideaal waren. Prachtig warm zomerweer voor de bloemen bijna te warm en een belangstelling van de zijde van het publiek, welke zeer groot was, waren factoren, die het corso mede tot een succes deden worden. Bergen heeft op het oogenblik bijna zes duizend gasten en verreweg de meesten van hen toonden hun belangstelling voor het corso en buiten hen natuurlijk de vele Bergenaren zelf en velen uit Alkmaar en ver dere omgeving. Van al die duizenden waren de meesten zeer zomersch uitgedoscht en zoo con curreerde de menschenmassa in fleurigheid schier met het corso zelf. Het corso trok drie maal het fraaie van Ree- nenpark door. Voorop gingen twee landauers, waarin o.a. de burgemeester en de wethouders van Bergen waren gezeten, alsmede de oud burgemeester. Een groep ruiters te paard in wit en zwart omgaf dit officieele gedeelte van den optocht, welke uit zeven en twintig num mers bestond, verdeeld in vereenigingsnum- mer^ kleine groepen, versierde wagens en ver sierde auto's en kleine nummers. Het is niet doenlijk een eenigszins volledige opsomming te geven van hetgeen er alzoo te bewonderen viel bjj dit feest van vorm en kleur, maar enkel'., onderdeelen willen we toch vermelden. Uit historisch oogpunt beschouwd was de groep van dr. H. C. Prinsen Geerligs interes sant. Ze stelde voor den intocht van Floris Wij lezen in de Nieuwe Haarlemsche Courant van Augustus 1913: Binnen enkele dagen zal een zeer oud voorschrift tot het verleden be- hooren n.l. het doen van huwelijksaf- kondigingen. Tot heden werd geregeld des Zon- dags in de morgenuren afkondiging gedaan van de voorgenomen huwelij- ken, d.w.z. de namen enz. van hendie alsdan in ondertrouw waren opgeno- men en alhier woonden, werden op het Stadhuis afgelezen door een der ambtenaren van den Burgerlijken StandDes middags om 12 uur kon men den ambtenaar zien verschijnen voor een der hoofddeuren van het stadhuis en hij begon daar iets te vertellen, dat niemand verstond, maar dat vele toevallige voorbijgangers ver- baasd deed stilstaan. Wat het beduid- de snapte geen mensch. Nu zal voortaan afkondiging van huwelijken geschieden door mAddel van aanplakking en wordt de Zon- dagsarbeid van den Burgerlijken Stand iets beperktTevens is men door de wetswijziging niet meer ver- plicht, om een kind. dat op Vrijdag geboren is, uiterlijk op Zondag aan te gevenMen mag dit voortaan op Maandag doen! den derden in 1188, die Bergen 't wapen kwam aanbieden. Wat met bloemen kan worden be reikt, bleek op schitterende wijze uit de voor stelling van Neptunus, omgeven door vier zee meerminnen. Zoowel vormgeving als kleuren- schikking verdienden bijzondere waardeering. Goed van opzet en uitvoering was eveneens de wagen van de Berger Esperantoclub, welke ver- eeniging het nut van Esperanto uitstekend wist te symboliseeren. Fijntjes was de Oud Holland- sche boerenbruiloft, voorgesteld door een groep Schermeerbewoners met hun eigenaardige, fraaie boerenwagens, een bruiloft, die, om de vroolijkheid der deelnemers, bijna echt leek en die aan het publiek een hartelijk applaus ont lokte. Schoorls Fanfare, welke er vlak voor liep. uitgedoscht in boerenkleedij, paste daar voor treffelijk bij en vormde er als 't ware een geheel mee. In de afd. kleine groepen trok Sneeuw witje met de zeven dwergen algemeen de aan dacht, terwijl in de afdeeling kleine nummers heel wat aardige dingen te zien waren. Het al lerkleinste nummer, een klein meisje van een paar jaar met poppenwagen, een Spakenburgsch meisje voorstellende, was heel geestig en bo vendien alleraardigst. Na den tweeden rondgang werd door jhr. Manfrides van Assendelft, raadsheer van Floris den derden, aan den burgemeester van Bergen, mr. van Reenen, plechtig de oorkonde over handigd. De burgemeester dankte daarvoor met een op rijm gestelde toespraak, waarna allen het liedje van den burgemeestr zongen. Een uur na den aanvang was het feest van bloemen weer voorbij. De groote moeiten, welke men zich getroost heeft om het corso tot een hoogtepunt van het seizoen te Fergen te ma ken, zijn niet voor niets geweest en bewezen is, dat in het noordelijk deel van NedeJand toch ook wel iets kan worden klaar gemaakt, dat den feestelijken zwier van het Zuiden naar de kroon steekt. Na het corso had in de Rustende Jager de prijsuitreiking plaats. De heer D. Klomp dank te in een korte toespraak allen hartelijk voor de medewerking. De burgemeester, mr. van Reenen, reikte vervolgens met een toepasselijke toespraak de vele prijzen uit en bracht nulde aan dr. Prinsen Geerligs, wien hij als bijzon der blijk van waardeering een aquarel van J. Roggeveen aanbood, welk geschenk door dr Prinsen Geerligs met een dankwoord in ont vangst werd genomen. Met een driewerf hoera op V. V. V. en haar medewerkers, ingezet dooi den burgemeester, werd de bijeenkomst ge sloten. De uitslag der prijstoekenning is als volgt: Vereenigingen: le prijs Berger Sportvereeni- ging met Neptunus. le prijs b: Berger Esperantoclub met We reldtaal Esperanto. 2e prijs a: Bergens Mannenkoor met Een pleidooi voor het behoud van den Hollandschen Molen. 2e prijs b; Berger Schaakvereeniging De Pion met Schaakbord. 3e prijs: Gymnastiekver. Be Quick met Schel- penvisscher. 3e prijs b: Koorver. Bergen meet Eergei Wapen. Versierde wagens; le prijs: Tilbury van den heer Fransen, Bergen. 2e prijs: Brabantsche huifkar van De Huif kar, Oisterwijk. Kleine groepen: le prijs: Sneeuwwitje met de zeven dwqrgen door de kinderen Vasbinder, Knorre, Brum en Bol. 2e prijs; Autopedclubje, door de kinderen Wout, Ridder, Baerken, Amoreus en Otter, Kleine nummers; le prijs; Mevr. MOnnier, Bergen met De klomp uit spelevaren. 2e prijs; Kindje in schelp, door mevrouw M. Peters, Bergen. 3e prijs: Versierde fiets, door Ina Muusse Zaandam. 4e prijs: Spakenburgsch meisje met poppen wagen, door Raja Philippo, Bergen. Versierde auto's: le prijs: G. Meinders, Amsterdam. 2e prijs: Jac. Met's autobedrijf, Alkmaar. 3e prijs: J. C. Bruin en v. d. Kommer en Zn„ Heiloo. Vr.: Zoudt u mij ook kunnen zeggen, of op lot no. 05267 van de Lodivo-loterij ook een prijs gevallen is? Antw.: Van deze loterij kregen wij geen trek- kingslijst toegezonden. Vr.: Kunt u mij mededeelen, wie de secreta ris (esse) is van het Prinses Beatrix-fonds en hoe zijn of haar volledig adres luidt? Antw.: Prinses Beatrix-fonds, secr. Van Heemstra, p/a. Nationaal fonds voor bijzondere nooden, Den Haag, giro Den Haag 75000. Een lange stoet van puffende en hijgende strandzoekers werkt moeizaam zijn ijzeren paardjes voort over de papperige asphalt- wegen, die glinsterend bakken onder de heete zonnekriebels. In een onverflauwbaar tempo trekken pa's met kindervrachten achter op de duo en soms ook nog op de ijzeren voorplecht de duinhellingen op. Zoo schommelt de pater familias met zijn zeurenden last naast ma, die zij moeten samen toch de ouderlijke lasten declen op den achtersteven een citybag, uitpuilend van zandemmertjes en badgewaden, meevoert. En vóór, tusschen en achter dezen famiiialen optocht, die op pa's vacantiedag naar Hollands kusten trekt, gaat een stroom van pennelikkers, winkeljuffers en een soort gelijk legioen, dat naar hun bleekgezichten te oordeelen, uit muffe kantoorlokalen is gevlucht. Tusschen al die snaken, die hun neuzen ste ken naar den hoek vanwaar de zeewind waait, rijdt een eenzame. En die eenzame ben ik. Goed te verstaan, eenzaam, wat het accom pagnement betreft van de lieve dubbeltjes, want de portemonnaie, netto: zes dubbeltjes, is net zoo schriel als het schamele pakje ach ter op mijn bagagerek. Maar ja, met die on vermijdelijke kwaal gaat iedereen op z'n laat- sten vacantiedag uit. Het vroolijke gezelschap op dien zonnigen tocht ontbreekt gelukkig niet. Een jolige Amsterdamsche kakelt lustig met haar vriendin je snapt niet, dat met zoo'n schroeiende hitte hun tong niet verlamt over de dikke beenen van „mevrouw" en de dagelijksche ochtendziekten, waarmee meheer 't ontbijt komt vergallen. Dit relaas van zwar te tongen duurt slechts tot aan het Bloemen- daalsche strand en daar verdwijn ik uit den stoet van gammele karretjes eii uit het gewee klaag van piepende wielen, die door te groote ballast aan het slingeren zijn geraakt. Heerlijk prikt die frissche zeewind in je neus en waait met de parelende druppels op je gezicht de miserabele gedachten aan die zwoegende men schenmassa weg. Alle narigheden spoelen uit je hoofd en in het warme zand kun je droomen zooveel en zoo hard je maar wilt. De eenzame ligt daar ook tusschen die zand bakkers en tuurt de blauwe lucht in, al is het dan met een gehalveerd vermogen, 'n Steen worp verder zit een veertigjarig madammeke, dat ik op den Zeeweg ook was gepasseerd en met een hooge duivenkorf had zien sleepen. Het was er toch niet een van de Zondagvlie- gersclub, want dan was ze wel wat al te vroeg, of ze zou een training op het oog moeten hebben. Ze prutste aan het deksel tot er plots een buldog met een orgineelen platgeslagen neus uitsprong. Snuffie heette het lieve beest en. deed zijn naam werkelijk alle eer aan. Het dier was behept met de eigenaardige gewoon te om met zijn voorpooten den grond om te graven en daarbij in een danig grooten cir kel 'n zandregen rond te spuiten, zoodat een luid protest van zonlustigen Snuffie's ba;gger- pogingen rtachtte te doen staken. Karimata's op 't droge moeten nu zoetjesaan toch ook in de mode komen. En nu de eenzame zoo'n uur tje onder de stovende stralen van de zon, die soms zoo lekker in je armen en beenen kie telt, heeft gedut, ging plots het wekkertje van de maag, gelukkig niet met zooveel gedruisch als de twaalf-uur sirene. Door de kleine kier tjes van m'n slaperige luiken tast mijn hand naar het pakje boterhammen, dat, ocharme, in een krantenvelletje is ingepakt. Ook al weer gevolg van den eenzame z'n magere beurs. Langzaam trek ik de vouwen uiteen eneen gil snijdt door de drukkende atmosfeer, de bo terhammetjes vliegen in het zand en de een zame tuimelt achterover met een fladderend stukje krant. Van alle kanten drommen de badgasten samen. Een moeder met een schaar van kleine krummels teemt meewarig: „Dat jog heit tuurlek 'n sonnesteek te pakke. Vort, Keesie, haal es effies 'n bakkie seewater. Toe, meheer, zout u nie effe de polisie wille waar schouwe." En terwijl Keesie met zijn korte beentjes naar zee schommelt en 'n dikke me heer zich de hooge duintrap ophijscht, ligt daar de eenzame met den glimlach van den stervenden Galliër op de lippen naar onaes- thetisch gestyleerde beenen van belangstellen den te turen. Eerst meende hij zijn telefoon- nummr in de krant te zien, maar bij het aan schouwen van de vetgedrukte 20.000 (en dat gaf den gil) herkehde hij het nummer van z'n Staatsloterijbriefje. En tot verwondering van de medelijdende schare nu klautert de zonne- stekeling even later vroolijk de duinen op. „Moesie," vraagt Keesie, met z'n halfvol emmertje zeewater, „heit de pelisi 'm er uit geslage?" (Keesie doelde op den zonnesteek). „Nee jo," snibt moesie terug, „hou nou je za- niktoet, ik snap 'r self ook nies van." Lustig peddelt de eenzame over den Zeeweg terug naar huis, niet gevolgd door een sleep van parasieten, die altijd om den „man met centen'" hangt, want hij heeft een vieze zon nesteek en.... da&r moeten wij niets van heb ben! W. S. Nieuwe Haarl. Courant Donderdagavond Mach. no. 16 Er is niets nieuws onder de zon. Dat geldt niet alleen voor de huidige groote hitte, door de zon veroorzaakt, maar ook voor de uitdroging der duinen, waaraan de zon part noch deel heeft hoe vreemd dit op het eerste gezicht ook klinkt. Want de zon wordt nu wel altijd als het droog middel bij uitnemendheid beschouwd. de duinen hebben hun voortdurende sterker wor dende uitdroging niet aan haar. doch aan de waterzuchtige menschen te danken, die der) zandhoopen ten eigen bate ontnemen wat de flora en fauna in de duinen doet gedijen: wa ter! De gevolgen van de wateronttrekking der duinen worden nu weer uitvoerig be sproken en beschreven, maar ze zijn niets nieuws onder de zon. In 1909 immers wer den ook ijverig rapporten over het ver schijnsel opgemaakt, rapporten die speci aal de Haarlemsche waterleiding tot mid delpunt van hun belangstelling maakten niet ten pleiziere overigens van dien ge meentedienst! Zij hekelden het systeem van wateronttrekking, dat niettemin on verdroten tot den huidigen dag bestaat. Voor ons liggen twee rapporten uit 't Haar lemsche gemeente-archief, het een van prof Eug. Dubois, het andere van de directie van de Heidemaatschappij, beide uit 1909. Prof. Dubois klaagt er allereerst over, dat hij geen medewerking kreeg van den toenmali- gen directeur van de waterleiding voor het verzamelen van de noodige gegevens, welke hij niettemin toch bijeen wist te harken. Hij geeft een beschrijving van het duingebied, waarin de Haarlemsche waterleiding gelegen is, van de geologische gesteldheid, van het water in 't duin en vraagt zich dan af: „In welke mate heeft de Haarlemsche waterleiding bijgedragen tot den tegenwoordigen lagen grondwaterstand in het Bloemendaalsche duin en tot hoever is die invloed thans merkbaar?" Hij zegt, dat men 'ook ver van de waterleiding dorheid en an dere teekens van droogte kan waarnemen en hij herinnert zich dat ook elders, waar geen waterleiding de schuld kan hebben, sedert jaren droogte heerscht. Het onderzoek van de berken geeft hem de conclusie in handen, dat de droogte reeds langen tijd vóór de waterlei ding begonnen is en dat de boomen gingen lijden door allerlei locale en individueele om standigheden. Is dus dit eerste onderzoek nog gunstig voor de „aangeklaagde" instelling, als hij de algemeene daling van den grondwater stand onderzoekt, is zijn oordeel veel on gunstiger. Hij constateert dan, dat de wa terleiding den grondwaterstand met onge veer anderhalven meter in haar nabijheid heeft verlaagd en dat die invloed reeds driekwart kilometer ver in 11 jaar tijds zich had uitgestrekt. En die uitdroging gaat nog steeds verder, zegt prof. Dubois, die het geheele stelsel van de Haarlemsche waterleiding ondoelmatig vindt. Wat dit laatste betreft kunnen we ge voegelijk een punt achter dit rapport zetten. Immers, prof. Dubois pleit voor een oppomping van diep water (water dat diep ligt en onder een beschermende veenlaag, zoodat het gewone grondwater er niet bij kan komen). Zijn stem was gelukkig niet gelijk die eens roe penden in de duinwoestijn, want inderdaad wordt thans ook reeds geruimen tijd door de Haarlemsche waterleiding diepwater opge pompt. Maar dit neemt niet weg, dat ook het ge wone Mondwater niet versmaad wordt; zoodat de rapporten van vroeger over de uitdroging der duinen nog steeds actueel zijn. Het rap port over den „invloed van de wateronttrek king door de Haarlemsche waterleiding op den cultuurtoestand van den bodem op het land goed Elswout, uitgebracht door de directie der Nederlandsche Heidemaatschappij", is even langademig en uitgebreid als de hierboven ver melde titel ervan doet vermoeden. Ook dit con stateert een daling van den grondwaterstand, die zeer schadelijk is voor planten met lange wortels. Dat wil zeggen voor planten, die er al groeiden toen de grondwatertoestand ging zak ken, niet voor degene, die erna werden geplant. Daarom lükt het ons toe, dat de proef velden in de duinen niet zoo heel veel con clusies mogelijk maken. Deze proefvelden dienen om aan te toonen, dat niet de wa terleiding maar de konijnen de cultuur be- nadeelen. Men heeft enkele omrasterde vel den aangelegd. De omrasteringen sluiten 't doordringen van de konijnen uit. Het lijkt ons echter mogelijk, dat hiermee wel bewe zen wordt, dat konijnen nu geen vat op de planten in de proefvelden kunnen krijgen, maar of ze ook iets bewijzen omtrent de mindere schadelijkheid van de waterleiding voor de planten lijkt ons de vraag nog. Immers, die proefvelden zijn aangelegd na dat de grondwaterstand was gedaald tengevolge van de wateronttrekking. De planten op de velden hebben zich dus daaraan tijdens den groei zelf al kunnen aanpassen en gedijen daar door goed. Maar de reeds bestaande planten hadden een veel harderen dobber om 't hoofd boven water te houden nu men hun het water zoo plotseling van onder de wortels wegtrok. En dat laatste heeft b.v. ruïneuze gevolgen, volgens het rapport, voor de aardappelteelt. Vroeger, werden in de duinpannen veel aard appelen geteeld en dit was een belangrijke bron van inkomsten, vooral in tijden, dat een deel der bevolking van Zandvoort weinig verdienen kan. Maar naarmate de uitdroging toenam, werd deze cultuur verdrongen. Er is echter verschil of de velden meer of minder ver van de waterleiding liggen. Die het dichtstbij de waterleiding zijn geheel verlaten. De duinpan nen zouden overigens voor nog meer gewassen gebruikt kunnen worden: erwten, boonen, aard beien, bloembollen en groenten, als de uitdro ging dit niet zeer moeilijk maakte. Het gras land op Elswout heeft ook ongunstigen invloed ondervonden en de bosschen al evenzoo. Elzen en berken sterven af en de bosschen groeien niet meer aan, omdat de zaden geen voldoend vochtigen bodem vinden. Het rapport berekende in 1909 reeds een schade van f 30.000 voor de bosschen alleen. Maar de schade kan weer ge deeltelijk worden goedgemaakt door den aan plant van nieuwe boomen, die zich aanpassen aan den verlaagden waterstand en dan goed kunnen groeien. Echter wordt de aanleg daar door moeilijker en kostbaarder. De hoogere duinen ontkomen vanzelfsprekend ook niet aan de nadeelen. Ook de plantengroei wijzigt zich. Wel blijven de meeste plantensoorten nog ver tegenwoordigd, maar vele nemen meer en meer een dwergvorm aan of komen in aantal in een andere verhouding tot de aanwezige planten soorten. De natuurlijke afstrooming van het duinwater naar lager gelegen plaatsen houdt op of wordt minder. Zelfs is door de waterlei ding een strooming, tegengesteld aan die van vroeger, ontstaan. Het rapport zet dan zijn pessimistische be schouwing voort over de mogelijkheden, die ontstaan kunnen als de waterleiding zich gaat uitbreiden. Dat heeft deze instelling ook ge daan, maar ze is toen een ander stelsel gaan toepassen om haar debiet te kunnen vergroo- ten. Toch is een van de voornaamste bronnen van haar bestaan letterlijk zoowel als figuur lijk nog steeds de onttrekking van 't grond water (het z.g. oppervlaktewater) en wij von den het dan ook op zijn plaats om hier eens te laten zien, hoe jaren geleden reeds des kundigen waarschuwden voor de gevolgen. Hun waarschuwingen zijn nog steeds actueel! Gebouw St. Bavo Saneering Groenten- en Fruithandel, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Expositiezalen fa. Boskamp en Zn., Over- veen Tentoonstelling werk P. v. d. Wijn- gaardt, 106 uur. Gem. Concertzaal H.O.V.-concert, kwart over 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Frans Halstheater: „Drie handige meisjes" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Ali Baba komt naar Filmstad, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Cinema „De man, die beslag legt" en „De Oesterprinses". 2 en 8.15 uur. JLuxor-Theater: „De vliegende zot" en de in ternationale prijsvraag, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Uurfilmvoorstellingen van half 3 tot half 12 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: „8 dagen wereldgeschiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: Harold Lloyd in „Pro fessor, pas op". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Broadway-Melody 1938". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Het meisje met de vier vaders" (Merry go round of 1938). 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-theater: The Ritz Brothers in „Drie malle invallers" en „Gevaarlijke Do cumenten". f Moviac: Uurfilmvoorstellingen van half 3 tot half 12. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: „8 dagen wereldgeschiedenis". 2.30 en 8.15 uur (Zondag geen voorstelling). Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat door hen is ontvangen een bekendmaking van burgemees ter en wethouders der gemeente Haarlemmer- liede c.a., dat ter secretarie dier gemeente te. inzage ligt een verzoek met bijlagen van de directie der Spaarndammer Scheepswerf Sta pel N.V. om vergunning tot het plaatsen van 39 electromotoren, resp. van 40, 30, 20, 2 x 15, 1 X 12, 3 X 10, 4 X IVz, 9 X 5, 7 X 3, 1 X 2Yi, 2 x 2, 6 x 1 en 1 X F.K. in haar werkplaatsen, plaatselijk gemerkt Lagedijk 18. Op Donderdag, den 18en Augustus 1938, des voormiddags 11 uur, zal ten raadhuize te Half weg gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de secretarie der gemeente Haarlemmerliede c.a. kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. m De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken maakt bekend, dat te haren kantore, Nassauplein 46, is neerge legd een afschrift van de Ministerieele Be schikking van 8 Augustus 1938, houdende ai- gemeen verbindendverklaring van een onderne mersovereenkomst tot verbetering van de toe standen in het schoenenbedrijf, alsmede een afschrift van de Ministerieele Beschikking van 8 Augustus 1938, houdende algemeen verbin dendverklaring van een ondernemersovereen komst tot verbetering van de toestanden in de wollenstoffenindustrie. Het danspaar Bleesing-Petrovitsch uit Zand voort behaalde bij de te Scheveningen gehou den danswedstrijden wederom het Nederland sche danskampioenschap. En wel voor de derde maal in successie In de vacature ontstaan door het overlijden van dokter Heijermans zal in de Provinciale Staten zitting nemen de heer mr. A. de Roos uit Amsterdam. Voor het examen Engelsch L. O. slaagde de heer J. H. Hendriks uit Badhoevedorp en voor het examen Hoogduitsch M. O. de heer N Bouerhuis uit Haarlem. Voor de Praktijkexamens, afgenomen door de „Vereeniging voor Handelsexamens op Practi- schen Grondslag", slaagden onze plaatsgenoo- ten: de heeren M. W. H. J. Kuipers (Engelsche Handelscorrespondentie) en B. Weber (Fransche Handelscorrespondentie) B. en W. van Haarlem hebben aan de N.V. Kremer's Koffie- en Theehandel te Haarlem vergunning verleend tot uitbreiding van haar koffiebranderij, gevestigd in het perceel aan de Kromme Elleboogsteeg nos. 8 en 10, door het daaraan bijtrekken van een nieuw pakhuis, ge legen aan de Kromme Elleboogsteeg no. 12, be nevens het bijplaatsen en wijzigen van werktui gen en electromotoren, zoodat in totaal 12 elec tromotoren zullen worden gebezigd met een gezamenlijk vermogen van 34.81 P.K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5