y y y i D We luisteren naar... FINANCIEN Instantine Lucht Verdediqi.igs Fond: Ook Uw steun! Insianiine Vrijdag 12 Augustus Dagfilm DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 Onderwijskwesties in den Volksraad Indië en de spellingkwestie TRAGISCH EINDE VAN EEN EENDENJACHT Jongeman te Oudenrijn verdronken DE COLORADO-KEVER TE WOUW Op één dag ruim honderd exemplaren gevangen INSCHAKELING VAN DEN MIDDENSTAND Staatsexamen tot toelating aan de universiteit Examen hoofdakte HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw bijdrage aan het i<vj Minister dr. H. Colijn hersteld Dezer dagen zal hij zijn werk zaamheden hervatten DIEF IN HET NOORDERBAD TE ZANDVOORT Het toppunt van brutaliteit GEIT ALS ZOOGMOEDER VAN LEEUWEN-WELPEN Dierenvriendschap in Artis LIJK UIT SLOOT OPGEHAALD 73-jarige Amsterdammer verdronken NIEUWE VLIEGVELDEN IN ONZE OOST DE RAADSVERKIEZINGEN IN INDIË Tegen pijnen Toch op tijd Pas-, visum- en douane voorschriften Paspoorten Visa VIsa)" Griekenland Albanië Egypte Polen Hongarije Zuid-Slavië Enkele douanevoorschriften GEMEENTE NIJMEGEN Inschrijving 3*/4 obligatiën a pari ZWEMMEN DE EUROPEESCHE ZWEM- KAMPIOENSCHAPPEN De polowedstrijd Nederland Engeland 43 ATHLETIEK DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN De Finsche ploeg CRICKET R. G. Ingelse's elftal tegen Merton C.C. VOETBAL Mitropa-cup WIELRENNEN Het werelduurrecord Bartali naar Valkenburg BATAVIA, 11 Augustus (Aneta). De di recteur van het departement van Onderwijs in Nederlandsch-Indië heeft heden, namens de re geering, het volgende in den Volksraad ver klaard. Men staat sceptisch tegenover de gedachte, dat het analphabetisme onder volwassenen zou kunnen worden verminderd door cursussen bui ten schoolverband. De proefneming daarmee wordt echter met aandacht gevolgd. De regeering verzoekt verder het aan haar te willen overlaten, het tijdstip te bepalen, waarop de opriching van een litteraire facul teit gerechtvaardigd is. De inheemsche MULO zal, zoo mogelijk, strekken tot vorming van een inheemschen middenstand. In de toekomst lig gen voor deze inrichtingen echter nog allerlei mogelijkheden. Op de opmerking van den heer Thamrin in den Volksraad, die de subsidie voor het Kolo niaal Instituut te Amsterdam wilde verminde ren, antwoordde dr. Idenburg, dat deze instel ling voor Indië nog heel wat mogelijkheden bergt en indien deze kwestie van die zijde werd bezien, de discussie over de subsidie wel een ander stempel zou dragen. Over het spellingsvraagstuk zeide de heer Idenburg, dat de Indische regeering van mee ning is, dat een beslissing hieromtrent uitslui tend bij de Nederlandsche regeering ligt. Het is moeilijk te zeggen, dat de spelling be trekking heeft op Nederlandsch-Indië, daar het gaat om het belang van ieder die Nederlandsch schrijft, waarbij het gebied, waar men dit doet, niet van essentieele beteekenis is. De Indische regeering meent het hare te hebben gedaan, wanneer de in, Indië naar vo ren gebrachte opmerkingen ter kennis worden gebracht van de bevoegde organen in Neder land. Woensdagmiddag waren de heéren Van der Kr. uit Utrecht (vader en zoon) en W. van V. uit Oudenrijn op de eendenjacht op de plassen van de uitzanderij van de firma Van Broek hoven te Oudenrijn. Nadat eenige eenden wa ren geschoten, begaf de 21-jarige zoon zich ont kleed te water om het wild te halen. Halver wege verdween de jongeman in de diepte en verdronk. De jagers, die niet konden zwemmen, moesten het ongeluk aanzien zonder te kun nen helpen. nlsi dij 'sunoï Op een aardappelveld van den landbouwer M. de W., aan de Boterstraat te Wouw, hebben eenige kinderen, die er hun vacantietijd aan besteedden, over de honderd Colorado-kevers gevangen. De plaats waar de kevers werden gevonden is gelegen op de grens vsfci Roosendaal en Wouw en was tevoren reeds twee maal bespo ten met het voorgeschreven loodarsenaat. Tot dusver was de Colorado-kever te Wouw ■feeds op drie andere plaatsen ook gevonden. Het was een grief van den georganiseerden middenstand, dat de Vereeniging van Ned. Ge meenten de benoodigde kantoor- en schoolbe- hoeften centraal inkocht. Naar we vernemen, is hierin thans verande ring gekomen. In samenwerking met de fede ratie van Nëderlandsche vereenigingen voor den kantoorboekhandel is een regeling tot stand gekomen, waardoor het mogelijk is geworden den plaatselijken middenstand bij de distribu tie van bedoelde benoodigdheden in te scha kelen. AMERSFOORT. Voor diploma A slaagden de heeren A. de Goede, H. D. M. Dolk, J. p. J. v. d. Pol en J. W. Rutgers. Voor diploma B de heeren J. A. Schuring, J. L. Nieuwenhuis, C. O. Rommerts en J. P. A. v. d. Hoeven. Na voortgezet examen slaagde voor diploma A de heer E. H. J. v. Hees. HAARLEM, 10 Aug. Geëxamineerd 2 vr. en 5 mnl. candidaten. Geslaagd: W. M. Breuring, Hoofddorp: P. Butter, Wormer; Chr. A. Koop- Postgiro 287177 Den Haag, ten name ran de Vereeniging voor Nationale Veil man, Den Helder; M. A. Koeman, Zaandam. 9 Aug. slaagden niet C. van Tak te St. Pan- cras en P. J. Wijs te Haarlem, doch C. v. d. Tak te St. Pancras en P. J. Nijs te Haarlem. UTRECHT. Geslaagd de heeren F. Beekhuis, Bunschoten; A. H. H. Lenstra, Utrecht; J. M. J. Schoonenberg. ZWOLLE. Geslaagd de heeren C. A. de Walle, Meppel; Y. Kamphuis, Zwolle; W. Visscher, IJselmuiden; M. Pol, Zwolle; H. W. Rodink, Zwolle. Naar wij vernemen is Minister Colijn thans weer geheel hersteld en zal dezer dagen zjjn werkzaamheden ten departemente hervatten. Dr. Colijn zal morgen echter nog niet naar Zeist gaan om de opening van het „Nationaal Centrum" te verrichten. Deze opening zal verricht worden door Minister Romme, die vergezeld zal zijn van den directeur-generaal der werkverschaffing, inr. dr. Draayer en van den hoofdingenieur der werk verschaffing, den heer Meyer de Vries. Een medicus liet Zondag zijn colbertjasje in een wisselcabine van het Noorderbad te Zand- voort hangen. Toen hij zijn vergissing ontdekte en zich naar de cabine begaf, bleek het jasje al bij de directie gedeponeerd te zijn. Een porte feuille met 38 en een gouden horloge waren echter verdwenen, zoodat de marechaussee er bij te pas kwam. De directeur van het Noorderbad deelt ons thans mede, dat hem door de posterijen een pakje, afgezonden uit Amsterdam, ter hand is gesteld. Daarin bleek het gouden horloge te zitten. Ook de portefeuille trof de directeur aan, maargeld en bescheiden waren verdwenen. De afzender deelt in een begeleidend schrijven mede, dat hij de voorwerpen in een der W.C.'s van het Noorderbad heeft gevonden. Het briefje is in blokletters geschreven en niet ondertee kend, zoodat de zaak geenszins opgehelderd is. Op het oogenblik beschikt „Artis" over een zeer groote attractie voor zijn bezoekers! Men heeft er n.l. een geit en zes jonge leeuwen, waarvan er drie geboren werden den 28en Mei en drie den 28en Juli, aan eikaars bijzijn ge wend en het zelfs zoover gebracht, dat de jongste drie leeuwen geregeld door de geit gezoogd worden. Van dit zeer bijzonder schouw spel kunnen bezoekers dagelijks, des, morgens om tien uur en des namiddags om twee en vijf uur, getuige zijn. Daar een geit haar jongen staande zoogt, terwijl een leeuwin bij het zoogen ligt, heeft men in „Artis" een soort veldbedje vervaardigd, waarop de jonge leeuwen liggen, wanneer .ze bij de geit zuigen. De waarde van dit schouwspel voor het pu bliek is in de eerste plaats hierin gelegen, dat de toeschouwers er uit leeren, hoe een roof dier volstrekt niet van huis uit bloeddorstig en verscheurend is tegenover elk dier, dat hem later als prooi zou kunnen dienen. Krijgt een roofdier geregeld voldoende te eten, dan is er geen sprake van, dat het steeds zal aanvallen op een dier, dat als prooi zou kunnen dienen, vooral niet wanneer dit dier van jongs af aan tot de omgeving van het roofdier behoord heeft en wanneer zich op grond van het zoo gen en drinken een zekere band tusschen de dieren gevormd heeft. Het is zelfs mogelijk, dat de geit ook later, wanneer de welpen tot leeuwen opgegroeid zullen zijn, in het gezel schap der leeuwen zal kunnen blijven vertoe ven, zonder dat zulks gevaar-voor haar op levert. De oudste drie van bedoelde zes jonge leeu wen loopen op bepaalde uren van den dag ook vrij rond tusschen kippen, eenden, kalkoenen, schapen en varkens, menschenkinderen niet te vergeten en al wat er verder dooreen krtoelt in den kinderdierentuin van „Artis". Uit de ondiepe sloot langs de laan naar Dui- vendrecht heeft men vanmorgen ter hoogte van de Julianastraat het lijk opgehaald van den 73-jarigen heer E. H. Scheper uit Amsterdam, die sinds eenige dagen in Diemen logeerde en sedert Woensdagavond vermist werd. BATAVIA, 11 Augustus (Aneta). De heeren ir. Van Braam en ir. Van Oyen, van het bureau voor de luchtvaart van het departement van Verkeer en Waterstaat, zijn naar Celebes ver trokken, om daar het vliegveld te Masamba te keuren. Ir. Hovestadt is naar Nieuw-Guinea vertrok ken in verband met den aanleg van een vlieg veld bij Tanah Merah, ten behoeve van de exploratie-vliegtuigen van de mijnbouw maat schappij Nederlandsch-Nieuw-Guinea. BATAVIA, 11 Augustus (Aneta). De in voering van het evenredigheidsstelsel voor Euro peanen bij de gemeenteraadsverkiezingen, welke thans worden gehouden, en waarbij het meerderheidsstelsel voor inlanders en uitheem- sche onderdanen (vreemde Oosterlingen) is ge bleven, stelt de stembureaux voor een moeilijke taak. Hierdoor zyn de uitslagen, vooral in de grootere gemeenten, later bekend dan vroeger. Van de thans bekende uitslagen, welke slechts gaan over een negental meest kleinere, gemeen ten, kan men afleiden, dat in deze gemeenten het Indo Europeesch Verbond en de Christe lijke Staatspartij achteruitgingen, n.l. van 51 tot 43 zetels voor het I.E.V. en van 6 tot 4 zetels voor de C.S.P. De Vaderlandsche Club kon een kleine winst boeken. De uitslagen in de groote steden zijn nog niet bekend. Voor Batavia, waar gisteren is gestemd, kunnen eerst hedenavond de uitslagen voor inheemschen worden ver wacht. ook al begint de dag met hoofdpijn en lusteloosheid. Neem dan direct stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zendt ons het volgende overzicht van de verschillende pasvoorschriften enz., voor zoover deze voor toeristen van belang zijn. Voor 'n reis naar 't buitenland moet men als algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxemburg is 'n gel dig bewijs van Nederlanderschap of een Neder landsch paspoort, dat niet langer dan 5 jaar vervallen is, voldoende. Voor België kan ook volstaan worden met een z.g. toeristenkaart verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consulaire ambtenaren, onder overlegging van een foto en een bewijs dat men Nederlander is (kosten pl.m. 1 belga). Paspoorten vraagt men aan bij het gemeen tebestuur, de kosten voor het rijk bedragen f5, waarbij nog eventueel gemeentelijke en pro vinciale leges komen. Bij de aanvrage (welke, evenals het afhalen in het algemeen persoonlijk dient te geschie den) moeten 1 i 3 onopgeplakte foto's worden overgelegd. De geldigheidsduur is 2 Jaren (ver lenging nog mogelijk binnen zes maanden na afloop). Een familiepaspoort kan worden uitgereikt voor man en/of vrouw en kinderen tot 15 jaar, de kosten voor het Rijk bedragen f 7.50, waar bij nog eventueel gemeentelijke en provinciale leges komen. In Duitschland kunnen kinde ren beneden 15 jaar binnenkomen op een be wijs van onderdaanschap (Kinderausweis), dat voor kinderen boven 10 jaar van een foto voor zien moet zijn, in andere gevallen is het ge- wenscht. Alleen gemeentelijke en eventueel provinciale leges. In de praktijk kunnen in Bel gië kinderen beneden 15 jaar, mits door hun ouder(s) vergezeld, vrij binnenkomen. Ook bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd: de geldigheidsduur hiervan is 5 jaren. Uitslui tend gemeentelijke leges. Het viseeren van paspoorten is voor Neder landsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Australië, Basutoland, Bechuanaland, België, Bolivia. Canada, Ceylon, Costa Rica, Cuba, Cyprus, Danzig, Denemarken, Duitsch land, Engelsch Oost-Afrika, Estland, Finland, Frankrijk, Fransch Equatoriaal Afrika (ver schillende voorwaarden), Fransch West-Afrika (verschillende voorw.), Groot Brittannië en N. Ierland, Haïti, Honduras, Ierschen Vrijstaat, Italië, Japan, Liechtenstein, Luxemburg, Mexico Monaco, New Foundland, Nicaragua, Nieuw Zeeland, N. en Z. Rhodesië, Noorwegen, Nyasa- land, Panama, Peru, Portugal, Salvador, San Marino, Siam, Swaziland, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, IJsland, Zuid-West Afrika, Zuid-Afri- ka (Unie), Zweden en Zwitserland. Voor Zwe den moet de handteekening op het paspoort alsmede de foto gelegaliseerd zijn door de au toriteit, die het paspoort afgaf. Voor de overige landen is een visum wel ver- eischt, de handteekening van den paspoort houder moet dan vooraf gelegaliseerd worden door den burgemeester. De navolgende bepalin gen gelden voor de visa (April 1938). Achter de landen is de plaats vermeld, waar het vi sum afgegeven wordt (desgewenscht belast de A. N. W. B. zich met het verzorgen van pas- (Rotterdam, Zalmhaven 45; Vice-Cons.). Vi sum geldig voor één reis, gedurende 3 maanden na afgifte f 9.15. Transitvisum, geldig voor één doorreis (max. oponthoud 4 dagen) f 0.61. Fa ciliteiten en reductie op visakosten voor speci ale reizen. e nederigste arbeid wordt van eeuwige waarde, mits hij met zuivere intentie wordt verricht. (O.a. Londen, Balfour House, 119 Finsbury Pavement, Cons.-Gen.; Brussel, 36 Rue Léonard da Vinci; Cons.). Op vertoon van een toeris tenkaart (te verkrijgen bij de Cons.) gratis vi sum. Visum voor één heenreis, Alb. Goudfrs. 10.—; voor één reis heen en terug, Alb. Goudfrs. 20.voor verschillende reizen heen en terug, geldig 3 maanden vanaf den datum van afgif te, Alb. Goudfrs. 30.—; faciliteiten voor spe ciale reizen. (Den Haag. British Passport Control Office, Nieuwe Parklaan 57). Toeristenvisum, 1 maal geldig voor oponthoud van 3 mnd. f 6.05. Tran sitvisum voor één doorreis (72 uur geldig) en terug)voor verschillende doorreizen f 4.20. f 0.65. Verschillende restricties. (Amsterdam, Vossiusstraat 54/55; Cons.). Vi sum voor één reis heen en terug, max. 3 mnd. geldig f 8.75: voor één of meerdere reizen heen en terug, max. 6 mnd. geldig f 14.Transit visum f 0.90 (in één richting) f 1.75 (heen Diverse faciliteiten. (Amsterdam, Heerengracht 214; Cons.-Gen.; Den Haag, Oranjestraat 8; Legatie; Heerlen, Akerstraat 104; Cons.). Visum voor enkele reis met verblijf f 4.32 (3 mnd. geldig, kan koste loos door de politie verlengd worden). Meer dere reizen f 8.10 (1 jaar geldig). Transitvisum voor één doorreis f 1.19 (3 mdn. geldig). Tran sitvisum voor 2 doorreizen, geldigheid afhanke lijk van duur der reis f 2.38; max. oponthoud van beide transitvisa 48 uur. (Amsterdam, Binnenkant 46; Cons.-Gen.; Rotterdam, Witte Huis, Wijnhaven 3; Cons.-, Gen). Voor toeristen is een visum, ook wel verblijfsvergunning genoemd, vereischt. Kosten f 0.50, geldig 3 maanden. In andere gevallen visum voor verschillende in- en uitreizen f 6. (6 maanden geldig)dito voor één in- en uit reis, 3 maanden geldig f 3.—. Transitvisum f 0.50 (voor één enkele doorreis) f L(één doorreis heen en terug), uitsluitend voor trein reizen en ten hoogste 1 maand resp. 2 maan den geldig. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts en kele grepen kunnen doen; nieuwe voorwerpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrechten onderworpen, boven dien kan de invoer verboden zijn (contingen- teering!). Gebruikte voorwerpen, ook foto- en smalfilmtoestellen, kijkers enz., worden in den regel zonder formaliteiten toegelaten, in som mige gebieden wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloei stoffen zijn schier overal aan zeer hooge in voerrechten onderworpen; kleine hoeveelheden laat men meestal wel toe. Men moet de douane vrijwillig mededeelen, wat men mee wenscht te nemen. Bij reizen naar Frankrijk en Engeland moet men sigaren, enz. steeds aangeven, ook al heeft men uitsluitend de- hoeveelheid, welke vrij mag worden meegenomen, bij zich. De Hollandsche Bank-Unie N.V., de firma H. Oyens en Zonen N.V., de N.V, Bankierskantoor van Lisse en Kalm en de N.V. De Haagsche Commissiebank berichten, dat de inschrijving op f 1.052.000.3)4 pCt. Obligatiën, Derde Leening 1938, in stukken van f 1000.nominaal rjDtJ,CpC(5£pCf>CpC(3CpCp[fCf,CpCpCj3CflCj3q5CpCflCpCj3Cj3Cj3Cj3C(3Cj3C{5CpC}4C(5C}5CC)C|4CpCj3cpcj3Cj3«)3Cj5Cj3Cj3CpC)3Cf>q5C)3Cf>CpC|3tpCj3Cj3CpCj3C(3Cfiq4CpC]3 3- -8 HILVERSUM I. 1875 M. (8 00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten. 10.20 Gramofoonmuzlek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' orkest. 12.15 Berichten. 2.00 Voor tuinliefhebbers. 2.30 Orgelspel. 3.00 Variété-programma. 3.45 Sportreportage. 4.00 Gramofoonmuzlek. 5.30 Gramofoonmuzlek. 6.00 Esmeralda-septet. 6.50 De Ramblers. 7.20 Berichten ANP. 9.00 VARA-orkest. 10.00 Esmeralda-septet en zang. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 301.5 en 415.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuzlek 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.15 Zang en piano. 12.00 Berichten en Gramofoonmuzlek. 12.30 Ensemble v- d. Horst. 1.00 Gramofoonmuzlek. 2.30 Christ, lectuur. 3.00 Haagsch pianokwartet. 4.40 Gramofoonmuzlek. 6.30 Causerie van Heesters. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP, SOS-Berlchten. 8.15 NCRV-orkest en solist. 9.00 Causerie over het bezoeken van zieken. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 BBC-Wels-orkest en solist. 12.10 Orgelspel. 12.40 Harry Leader's Band. 1.35 BBC-Northern Ireland-orkest en solist. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Carlton Hotel-orkest. 4.05 Harmonie-orkest en solist. 5.20 Zang. 5.40 Bernard Crook-kwintet. 7.05 Mary Palmerkoor. 7.40 Reg. King's orkest. 8.20.„De barbier van Bagdad.", opera. 9.20 BBC-Variété-orkest en solisten. 10.45 Orchestre Raymonde. 11.25 Lou Preager's Band. 11.45 Dansmuziek. RADIO-PARIS. 1618 M. 8.10, 9.00, 10.10 12.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05, 2.25 en 3.05 Gramofoonmuzlek. 4.20 Pianovoordracht. 4.35 Zang. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Piano- en orgelvoordracht. 7.20 Uit Salzburg: „Der Rosenkavalier", opera. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Twee orkesten. 2.30 Instrumentaal concert. 4.20 Omroeporkest. 6.35 Zang en piano. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Kurorkest. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Dansorkest en solisten. 12.20 Orkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Oude muziek. 6.20 Pianoduo. 6 50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 en 9.20 Kleinorkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 1.00 Omroepsalonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Fluitvoordracht. 5.35 Gramofoonplaten. 5.50 Pianovoordracht. 6.05 Harmonica-voordracht. 6.38 Gramofoonmuziek 6.50 Salonorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.35 E. Loiseau's orkest. DEUTSCIILANDSENDER. 1571 M. 7.35 Omroepkoor en solisten. 8.30 Adalbert Lutter's orkest. 11.20 Concert. 12,20 Omroeporkest en solist. aan toonder, (deel uitmakende van een lee- ning, groot f 3.302.000.ten laste der gemeen te Nijmegen, tot den koers van 100 pCt., zal zijn opengesteld op Dinsdag 16 Augustus 1938 bij de kantoren van bovengenoemde firma's. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- scbe coupons, vervallende 1 Januari en 1 Juli. De eerste coupon zal vervallen 1 Januari 1939 en heeft een looptijd van vier maanden. De ncteering der obligatiën ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. De leening is a pari aflosbaar in 40 jaar. De leening is aangegaan krachtens Raads besluit van 10 Augustus 1938, No. 1, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Gelderland bij besluit van 10 Augustus 1938 No. 329. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde voorbehouden, met inachtne ming van het hierachter dienaangaande nader bepaalde. De coupons verjaren vijf jaren en de obliga tiën dertig jaren na den dag van betaalbaar stelling. De opbrengst dezer leening dient: le. voor het verstrekken van kapitaal aan het gemeentelijk woningbedrijf ter buitengewone aflossing van de restanten der door het Rijk. ingevolge de Woningwet verstrekte voorschot ten, tot een bedrag van f 3.214.000. 2e. voor het verstrekken van kapitaal aan het gemeentelijk woningbedrijf voor den nieuw bouw van woningen, tot een bedrag' van f 88.000. De rente dezer geldleening, alsmede de aflos singen in de jaren 1939 tot en met 1977 zullen worden gevonden uit de gewone middelen der Gemeente; van de aflossing in 1978 zal f 16.000 worden gevonden uit de gewone en f 191.90G uit de buitengewone middelen der gemeente, met dien verstande, dat, mocht de gemeente over gaan tot versterkte of vervroegde aflossing der leening, die aflossing uit de buitengewone mid delen der gemeente zal worden gevonden. Tot besluit van den dag werd gisteravond te Londen de waterpolowedstrijd tusschen Nederland en Engeland gespeeld. De Ne- deilandsche ploeg scheen danig vermoeid na de zware wedstrijden op beide voorgaande dagen tegen Duitschland en Hongarije. Ook telde het zevental eenige invallers, maar toch wisten on ze landgenooten nog een overwinning' op het overigens zwakke Engeland te behalen. In de eerste helft ging het vrijwel gelijk op. Dank zij twee zeer gelukkige doelpunten kon Engeland de stand bij de rust gelijk houden, n.l. 33. Van Rootselaar, Van Overhagen en Maier scoorden voor Nederland. Na de rust kregen onze landgenooten weinig kans tot doelpunten voornamelijk door het schitterend werk van den Engelschen keeper. Het leek erop, dat de wed stiijd nog in een gelijk spel zou eindigen toen van Aelst, die weer een uitstekende partij ver tolkte, twee minuten voor het einde het win nende doelpunt maakte. Hierna werd er niet meer gescoord, zoodat Nederland een magere, zij het welverdiende overwinning bevocht. Ons 4 staat thans in de ranglijst op de vijfde plaats. Deze ranglijst luidt: Duitschland 4 4 8 18—3 Hongarije 3 3 6 21—1 België 3 1 1 1 3 12—11 Frankrijk 3 1 1 1 3 5—7 Nederland 4 1 1 2 3 11—17 Italië 3 1 2 1 1—14 Engeland 4 4 0 6—21 Voor de Europeesche athletiekkampioenschap- pen, welke van 35 September a.s. te Parijs zullen worden gehouden, zal Finland door de volgende sterke ploeg worden vertegenwoordigd: Tammisto op 200 en 400 meter. Peussa op 800 meter. Hartikka en Sarkama voor 1500 meter. Pekuri en Maeki voor 5000 meter. Salminen en Lehtinen voor 10.000 meter. Lindblad en Tuominen voor 3000 meter hin dernisloop. Tamila en Myionen voor den Marathonloop. Kotkas en Kalima voor hoogspringen. Rajassaari en Noren voor den hinkstapsprong. Kotkas voor discuswerpen. Nikkanen en Jaervinen voor speerwerpen. Baerlund en Kotkas voor kogelstooten. Hannula en Anttalainen voor kogelslingeren. Het R. G. Ingelse's elftal speelt Dinsdag a.s. tegen de Merton Cricket Club. In dezen wed strijd zal de vermaarde Engeland- en Sürrey- cricketer J. B. Hobbs voor Merton uitkomen. De finales om de Mitropa-Cup zijn na besprekingen van de clubleiders van Ferencvaros en Slavia vastgesteld op 11 September en 9 October. De wedstrijden vinden plaats in Praag en Budapest. De Franschman Richard heeft zijn poging, die hij op een wielerbaan nabij Parijs zou doen, wegens den regen moeten uitstellen tot Don derdag- of Vrijdagavond. Voorts overweegt Felicien Vervaecke ook eens zijn kans te wagen. Hij moet in September en kele wedstrijden rijden te Milaan en zal van deze gelegenheid gebruik maken een poging te doen het wereld-uurrecord te verbeteren. Van de italiaansche ploeg, die in de wereld kampioenschappen op den weg te Valkenburg zal rijden, zijn Bartali en Bizzi reeds definitief aangewezen. De winnaar van den Tour de France zal slechts één dag tevoren op de plaats van bestemming arriveeren. Hij berijdt 'n fiets van acht kilo, zulks in tegenstelling met de Ronde van Frankrijk, toen hij op een fiets zat die elf kilo woog De Braziliaansche regeering doet het voorstel, om de buitenlandsche schuld in rubber te betalen, hetgeen niet doeltreffend kan zijn, gezien het geringe surplus, dat het land voor uitvoer beschikbaar heeftVan Britsche en Nederlandsche zijde zal men vermoedelijk weinig gevoelen voor dat voor stel en het denkbeeld zal alleen voor de Vereen Staten voor overweging in aan merking komen. In de Londensche City meent men, dat de goudvraag aanmerkelijk vermindert. Men overtuigt zich er van, dat de normale ver houdingen ov de goudmarkt in zeer sterke mate afhankelijk zijn van de ontwikkeling van den internationalen toestand en van de vermindering der ongerustheid omtrent den rnonetairen toestand. Als gevolg van een krachtiger optreden der instanties kwam het Pond Sterling te Londen ten opzichte van den Dollar in ge deeltelijk herstel. Baissiers zijn hierom tot dekkingsaankoop en overgegaan. Op de Londensche goudmarkt werd min' der omgezetn.l. 1.519.000. De goudprijs daalde met 1¥* d. tot 142/6 mede in verband met het gedeeltelijk herstel van het Pond Sterling De beurs te Parijs blijft op 13, 14 en 1$ Augustus wegens Maria Hemelvaart geslo ten. In verband hiermede geschiedt de af rekening der premies en de medio-liquidatie in het parket op 16 Augustus a.s. De General Gas and Electric keert op do 5 prior preferente aandeelen een onver anderd kwartaal-dividend uit van 1.25. De Delaware and Hudson heeft de bank" schuld verminderd van 1 millioen op 2 Mei tot 624.000 op 31 Juli. De staalproductie in Amerika wordt op onveranderd 40 pet. der capaciteit geraamd. De productie moet nog aanzienlijk stijgen, willen de staalmijen niet met verliezen werken. De voorraden van de Pontiac, dochtermij. van de General Motors, nemen af. Leidende personen uit de automobiel-industrie voor spellen, dat de verkoopen in het vierde kwartaal van dit jaar ongeveer 800.000 auto mobielen zullen bedragen, terwijl in het laatste kwartaal van 1937 1 millioen wagens werden verkochtIn dit geval zou de Gene ral Motors een winst kunnen behalen van 1 per aandeel. Het electrisch stroomverbruik in Amerika is in de afgeloopen week tot den hoogsten stand gestegen sedert 8 Januari j.l., gedeel telijk als gevolg van de toenemende in- dustrieele bedrijvigheid. De International Nickel of Canada be haalde in het tweede kwartaal een netto winst van 6.61 mill, of 0.42 per gewoon aandeel, tegen 10.11 mill, of 66 p.a. in het eerste kwartaal In het eerste half jaar 16-73 mill, of 1.08 p. a., tegen 25.91 mill. of 1.71 p.a. in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De American Tel and Tel behaalde in Jun' een netto-winst van 775.000, tegen 1.54 mill_ in Juni 1937. Inclusief het dividend d#r dochtermijen bedroeg de winst 37.12 mill" tegen 42.39 mill. In het eerste half jaar 4.95 mill- tegen 10.63 mill, in het eerste half jaar 1937; inclusief dividend-ontvang sten 75.74 mill, tegen 87.32 mill. De American Sugar keert geen dividend uit op de gewone aandeelen, in verband met den ongunstigen gang van zaken in de suikerindustrie. De ruwe-suiker-prijzen waren onregelmatig, de arbeidersloonen hoog en het verbruik liep sterk terug. D# afleveringen bedroegen in het eerste half jour 2.88 mill, ton, tegen 3.31 mill, ton in het eerste half jaar 1937. De Western Union boekte in het eerstC half jaar een netto-verlies van 1-51 mill" tegen een netto-winst van 2.13 mill. °t 2.04 per aandeel. In het jaar per 30 JuPf bedroegen de netto-ontvangsten 325.000 tegen 6.27 mill, in het vorig jaar. In het tweede kwartaal bedroeg 't verlies $438 000i tegen een winst van 687.000 of 0.66 pet aandeel in het tweede kwartaal 1937. Eastman Kodak boekte in het eerste half jaar een winst van 7.05 mill., of S 3.05 per aandeel, tegen 11.47 mill., of 5.01 p.a. in het eerste half jaar 1937, als gevold van de hoogere bedrijfskosten, verliezcP door de waardevermindering van den frank de crisis in Japan en China en de gering#' ren afzet van de gelieerde kunstzijde mij. De spoorwegontvangsten in Amerika wa ren in de vorige week 10.8 pet. kleiner dciP in dezelfde week van het vorig jaar. De productie van benzine in Amerika be droeg in Juni 45.718.000 vaten, het verbruik 48.293-000 vaten en de uitvoer 4.284.000 vet ten, tegen respect. 48.159.000, 44.911.000 #P 4.576.000 vaten in Mei j.l. De kopervoorraden in Amerika bedroegeP Dinsdag 1.32 mill, lb., tegen 1.86 mill. W- Maandag j.l. De New York Central leed in Juni nadr raming een verlies van 2.71 mill., teg#P. 1.97 mill, in Mei en 1.14 mill, in Jum 1937. In het. eerste half jaar een verlies vaP 17.29 mill., tegen S 6.49 mill, aan netto- ontvangsten of 1.01 per aandeel in de zelfde periode van het vorig jaar. Ut De U. S. Steel Corporation boekte in Juli aan afleveringen 442.000 ton, tegen 478.000 ton in Juni en 1.187.000 in Juli 1937. In d# eerste zeven maanden 3.452.000 ton, tegeP 8.801-000 ton in de overeenkomstige period# van het vorigr jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.958.95 'A (v. slot 8.95%), de Dollar op 1.83%—-1.83% (1.83%)' de Frank op 5-00—5.01 (5.00'A), de Belga oP 30.8530.90 31.021Aen de Zwitsersch Frank op 41.95—42.00 (42.00). De arm van fletser Is geen too- varstaf: vóór hat veranderen va» richting moet hij zich ervan over» tulgen of de mo» noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6