De strijd om Palestina in een ernstig stadium RHiUMATIEK 7'jCRÈME Jlonden WAARDEERING VOOR DE PERS ARABISCHE STRIJDLUST De weerstoestand FYNNON SALT Kerkelijk leven DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 VOORZITTER DER LIBERALE STAATSPARTIJ BUITENLANDSCH OVERZICHT Doodelijke val Joodsche represailles Mededeeling aan den landbouw Merkwaardige weers toestand Er vallen zeldzaam veel onweersbuien VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN Strijd tegen de „wilde" autobusdiensten DUITSCHE MANOEUVRES Langs de Limburgsche grens Onbevoegden aan het werk een weldaad voor üw hu id Nationale gedachte en volkskracht Tentoonstelling op het kasteel Hardenbroek Wat te zien is Het verkeer in beeld EM.-PASTOOR G. MASSA Diamanten priesterfeest en in alle stilte gevierd OUD-STUDENTEN TE UDEN BIJEEN PATERS VAN DE H.H. HARTEN H. H. WIJDINGEN Soeur Liberata overgeplaatst ONGELUK AAN BOORD VAN NEDERLANDSCH SCHIP Hooggerechtshof in Indië FRANSCH TOERISTENSCHIP NAAR IJMUIDEN LUCHTBESCHERMING IN ZEELAND GOEDKOOPE RETOURS Er wordt in de katholieke wereld na genoeg doorloopend door hoogere en lagere en niet zelden ook door heelemaal geen autoriteiten een beroep gedaan op de hulp en steun, de mede- Werking en waardeering van de katho lieke pers, hetzij voor een of ander we zenlijk goed of slechts zeer subjectief goed gewaand doel, hetzij voor een of ander groot of klein, algemeen of meer persoonlijk belang, hetzij voor een wel doordacht of ondoordacht denkbeeld of Plan. Geeft de katholieke pers gevolg aan een beroep, omdat zij het juist en aanbevelenswaardig acht, dan is dege- he, die het beroep heeft gedaan in het gunstigste geval bereid de katholieke Pers daarvoor te danken en te prijzen, blaar vaker vergenoegt hij zich dan slechts met de vriendelijke gedachte, dat de katholieke pers dit keer althans biets meer dan eenvoudig haar onaf- Wijsbaren plicht heeft gedaan. Geeft de katholieke pers op goede gronden geen gehoor aan het beroep, dat op haar Wordt gedaan, omdat zij dit niet juist of niet voldoende verantwoord acht, dan kent de verontwaardiging van hem, die het vergeefsche beroep deed, soms zelfs de grenzen van het. meest elemen taire fatsoen niet meer en wordt die zelfde pers verguisd en beleedigd en af gebroken op een wijze, waarin elk spoor Van redelijkheid en rechtvaardigheid Zoek is. Begaat de katholieke pers of sen van haar vertegenwoordigers een fout of vergissing dan is het hek eerst goed van den dam en slaan de sluizen Van den meest onwelwillenden commen taar wagenwijd open. Zoo is het enkele maanden geleden gebeurd, dat in een pennestrijd, ont brand naar aanleiding van een persver slag, een eerwaarde frater in een tijd schrift met nog wel opvoedkundige pre tenties zich qualificaties veroorloofde &ls „dat persmensch" en „de mus kiet. die danig aan het soezen is ge weest." Wij willen hier in het midden laten of de betrokken verslaggever een tout heeft begaan dan wel of de rede- baar zich heeft vergist of onduidelijk heeft gesproken, maar alleen consta- teeren, dat er geen verzoek om rectifi catie werd gedaan, hetgeen toch het bieest voor de hand liggende en behoor- lijke middel is om recht te krijgen, een biiddel. dat door de katholieke pers gaarne in geval van ongelijk wordt aan gegrepen. Uit dit geval blijkt een geest van onwelwillendheid en gebrek aan tatsoen, ten aanzien van de katholieke Pers, dat in bepaalde kringen en bij be haalde personen symptomatisch mag heeten. Korter geleden is een katholieke re denaar in een vergadering, waar bij de katholieke pers vertegen woordigd was, zich te buiten gegaan aan 'h ontactischen en onrechtvaardig gene- i'aliseerenden aanval op de katholieke Pers, nadat hij eerst zoo tactisch was geweest om de aanvankelijk openbare Vergadering eigenmachtig voor beslo ten te verklaren. Dat deze autoritaire cedenaar zelf zijn loopbaan aan de ka tholieke pers begon, is een pikante bij zonderheid. Zie, wij zijn niet uit op niet-gemeen- ben lof en waardeering, en zelfs niet op Verdiende loftuitingen, maar wat wij wel dschen, is, dat men, zeker van katho- heke zijde, tegenover de katholieke pers en haar vertegenwoordigers de elemen taire rechtvaardigheid en het burger- 'ijk fatsoen betracht. Over het algemeen tnag toch geconstateerd worden, dat het werk van de katholieke pers en haar vertegenwoordigers beantwoordt aan de hooge roeping en de groote verant woordelijkheid, waarvan zij zich bewust 's Bij herhaling heeft de H. Vader zelf, öie over inlichtingen beschikt om ver gelijkingen te maken met andere lan- hen, de Nederlandsche Katholieke pers als voorbeeldig geprezen, terwijl ook ket Hoogwaardig Episcopaat en de feestelijkheid met een open blik voor het apostolische, ideëele en cultureele Werk van de Katholieke pers vaak dat Werk met woord en daad hebben aan bevolen en gesteund. De Katholieke ®e*s en haar vertegenwoordigers vra- fen geen praemature aureool of mar- t€lpalm, maar zij vragen mede in het Algemeen Katholieke belang, hetwelk zij, z°° niet fout- en feilloos, in ieder geval baar beste weten en kunnen dienen, ze- her niet door katholieken behandeld en beschouwd te worden als een soort van hfuierij of dienstverrichtings-instituut, b®-! alle mogelijke en ook onmogelijke bi'ders van den eersten den besten zou 'ebben uit te voeren om aan onbehoor- 'Jke of geheime aanvallen te ontkomen. B]ijkens een mededeeling in het liberale week- lad De Vrijheid stelt behalve prof. mr. B. M. elders ook oud-minister jhr. ir. O. C. A. van 'dth de Jeude zich beschikbaar voor hetvoor- erschap van de Liberale Staatspartij, al is J' er zoo voegt De Vrijheid hier aan toe "Uninst op gebrand, evenmin trouwens als prof- Telders. «HBwvKeHfSwS De deelnemers aan den grooten historisch en optocht te Amsterdam hij het a.s. regeeringsjubileum hebben Woensdagavond op de binnenplaats van de Oranje Nassaukazerne hun eerste oefeningen „in burger" gehouden ^lejarig zoontje van v. L. te Woerden het ongeluk van een trap in de ouderlijke k "'"S te vallen. Het ventje kwam op zijn Vat tp-"'?r'rt~e»--is„eeiuge,. ©ogenblikken na den oveneaete- In de laatste weken hebben de gebeurtenis sen in Palestina een zeer ernstige wending genomen. Tot voor betrekkelijk korten tijd hadden Arabieren en Joden nog een zekere ge matigdheid aan den dag gelegd. De Arabieren wilden van den onzekeren toestand in het Oos telijk bekken van de Middellandsche Zee party trekken om de Engelschen te nopen de Jood- sche immigratie in Palestina stil te leggen, met de bedoeling binnen niet te langen tijd van het mandaatsland een onafhankelijken staat te maken, die den Palestina-bewonenden Joden zekere garanties geven zou, maar die niettemin door de Arabieren zou geregeerd worden Dit doel meenden extremistische Arabieren het best te dienen door zich aan aanslagen van allerlei aard schuldig te maken. "Zij vielen Jooosche concessies aan, waar zij de kans schoon zagen: zij legden zich in hinderlaag langs de wegen om autobussen met salvo's geweervuur te be groeten; zij slaagden er herhaaldelijk in de „pipe-line", die de petroleum uit Irak aan voert, onklaar te maken; zij voerden een waren guerilla-oorlog tegen de Britsche politie en de Britsche troepen; en zij maakten de straten van Jerusalem en van andere centra, waar veel Joden wonen, zoo onveilig mogelijk. Zoo was de toestand tot begin Juli. De Joden hadden zich, tot dusver, vrij kalm gehouden en zich, op raad van hun leiders, in bijna alle gevallen van represailles onthouden. Een be treurenswaardig incident bracht de Joden er toe een nieuwe taktiek te aanvaarden. Een jonge Jood, Ben Joseph, die, door twee hand langers geholpen, een Arabischen autobus onder vuur genomen bad, werd door een Britsche rechtbank ter dood veroordeeld, en het vonnis werd ten uitvoer gelegd, ofschoon van vele en invloedrijke zijden getracht werd voor Ben Joseph gratie te verkrijgen. De Jbden, die er met grooten nadruk op v/ezen, dat hun houding sinds het begin der troebelen kalm en beraden geweest was, be schouwden de terechtstelling van hun rasge noot- als een onrecht en de jonge Joodsche extremisten vonden in dat onrecht een gereede aanleiding hun gematigdheid op te geven. Onmiddellijk na de terechtstelling werden overal in het land door jonge Joden geheime vergaderingen gehouden en manifestaties tegen de Britsche autoriteiten waren aan de orde van den dag. Bij manifestaties bleef het niet, Tot dusver had de taak der Britsche autoriteiten zich vrijwel beperkt tot het beschermen van Joden tegen Arabisch geweld, maar nu werd die taak een dubbelzijdige. Ook de Arabieren moeten nu tegen Joodsch geweld beschermd worden, want de Joodsche extremisten, getrouw aan het oude. woord „oog om oog, tand om tand begonnen aanslagen met aanslagen te beantwoorden. De taak van de Britsche ordebewaarders werd daardoor nog veel moeilijker dan zij reeds was, vooral ook, omdat de Arabische en Joodsche politie-beambten in Engelschen dienst m vele gevallen voor hun rasgenooten partij trokken en dus niet langer als geheel betrouwbaar kon den beschouwd worden. Onder die omstandigheden was de Juli-maand de meest bloedige, die Palestina in de laatste jaren heeft gekend. Geen dag ghfg voorbij of eenige Joden en Arabieren werden gedood of gewond; en ook de Britten zelf leden verliezen. Het ziet er niet naar uit dat de komende weken in groot-er kalmte zullen voorbij gaan. De extremistische Joden hebben hun koelbloedigheid klaarblijkelijk verloren; zij geven de slagen, die de Arabieren hun toebren gen, met. woeker terug en deze laatste t-conen zich, natuurlijk, krijgslustiger dan ooit. De campagne der Arabieren wordt, zee-: ver moedelijk, vanuit Syrië geleid, want daar be vinden zich de meeste Arabische leiders, die niet in Palestina kunnen komen, omdat zij door de Engelschen, zoo spoedig zij zich in het Beloofde Land zouden vertoonen, op staander, voet achter slot en grendel gezet zouden wor den. Dat de eigenlijke leiders dus ongrijpbaar zijn, maakt den toestand nog verwarder en chaotischer dan hij uit den aard der zaak reeds is. De Britsche technische commissie, die weken lang ter plaatse de vraagstukken, die met het Engelsehe deelingsplan samenhangen, bestu deerd heeft, is dezer dagen naar Londen ver trokken en haar rapport wordt allerzijds met veel belangstelling tegemoet gezien. Tot welke conclusies zijn de heeren gekomen? Zijn rij er in geslaagd de grenzen van de drie gebieden., waarin Palestina, volgens het Britsche plan. verdeeld worden moet, zóó te trekken, dat alle partijen Ontvangen wat haar rechtens toekomt? Het mag betwijfeld worden, vooral omdat Joden noch Arabieren van een deeling weten willen en het- vrijwel onmogelijk is die deeling zonder toestemming der betrokken partijen door te voeren. Dat de werkzaamheden der commissie niets tot kalmeering der geesten hebben bijgedragen, blijkt wel uit de feiten. De oorlog tusschen Arabische en Joodsche elementen van de Pales- tijnsche bevolking neemt steeds grooter propor ties aan, en alle Britsche maatregelen om de guerilla onmogelijk te maken, loopen op niets uit. Tot voor korten tijd trokken heetgebakerde bewoners van Arabische dorpen de bergen in om zich bij de rebellen aan te sluiten. Om dat te voorkomen „inventariseerden" de Britsche politie-beambten en militairen de geheele be volking van een groot aantal dorpen; de be woners, die zonder geldige reden hun dorp ver lieten en er niet terugkeerden, werden als ebel - len beschouwd, want voorschrift was dat alle volwassenen zich drie maal per dag bij de politie melden moesten. Ongetwijfeld was dit een handige methode, maar de rebellen beantwoordden haar Op nog handiger wijze. Voortaan trokken de dorpelingen niet meer eigener beweging de ber gen in; groepjes extremisten vielen van tijd tot tijd een dorp binnen, „ontvoerden" een deel van de mannelijke bevolking en brachten hun „ge vangenen" in veiligheid. Tegen deze praktijken stond de Engelsehe politie machteloos; zelfs was het niet mogelijk den overgebleven bewo ners een collectieve boete op te leggen. Het was inmmers niet te bewijzen of de verdwenenen tégen of mét hun zin ontvoerd waren? Wel ging de politie de „gevangenen der rebellen" zoeken, maar andere extremisten maakten van de af wezigheid der ordebewaarders gebruik om een „razzia" te ondernemen. Gewoonlijk keeren de „ontvoerden" na een week of veertien dagen terug en deelen de Britsche politie mede dat zij losgelaten zijn of wel dat het hun gelukt is de waakzaamheid hunner bewakers te verschal ken en te Ontsnappen. Hieruit blijkt wel hoe ontzaglijk moeilijk, hoe hopeloos haast, de taak der Britsche auto riteiten en die van hun beambten is. Alle Arabische burgemeesters zijn verdwenen, bui tenslands, in ballingschap of met verlof, som migen omdat zij met de rebellen gemeene zaak maakten,- anderen omdat zij voor hun leven vreezen, nog anderen omdat zij aan de toekomst denken en het gevaarlijk is in de bestaande omstandigheden partij te kiezen. De stem van de meer bezadigde elementen wordt niet meer gehoord. Het woord is op het oogenblik uitsluitend aan terroristen en extre misten van beide zijden en ook het onverwach te bezoek, dat de Britsche minister van Kolo niën, Malcolm MacDonald, dezer dagen aan het land gebracht heeft, zal daarin vermoedelijk weinig verandering brengen. Sommige Britsche dagbladen hebben de meening uitgesproken, dat de regeering goed zou doen het bewind voor- loopig aan de militaire autoriteiten toe te ver trouwen, maar men ziet bezwaarlijk in hoe zulk een maatregel tot normalisatie van den toestand zóu kunnen bijdragen. Zij is trouwens over bodig, want de samenwerking tusschen de bur gerlijke en de militaire elementen laat, anders dan in 1936, niets te wenschen over. Niemand kan voor het oogenblik voorzien hoe de strijd om Palestina eindigen zal, noch ook tot welke oplossing van het vraagstuk men ten slotte zal geraken. Dat het bloedvergieten iu Palestina nog geen einde genomen heeft, is wel zeker. Het Britsche bewind kan dat. ook met den besten wil, niet beletten. Dat Engeland er in slaagt het conflict, ook hier, te localisee- ren, kan het reeds als een groote verdienste worden aangerekend. In het etmaal van 's avonds 9 tot 's avonds 10 Augustus is op de Zuidhollandsche eilanden de weersgesteldheid critiek geweest voor het op treden van aardappelziekte. In Noordhollanci in de omgeving van Broek op Langendijk cri tiek. behoudens iets te gerinee bewolking. Miiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiii» Onze weerkundige medewerker schrijft: Wij moeten ongetwijfeld vele jaren terug gaan in de meteorologische aanteekeningen, om zulk een reeks van warme dagen met onweer te vinden als wij den laatsten tijd gehad heb ben. Den 30sten Juli is het plotseling veel war mer geworden en het is op enkele kortdurende afkoelingen d-oor onweersbuien na flink warm gebleven, niettegenstaande bijna eiken nacht en eiken dag in sommige streken van ons land en ook in de ons omringende landen zware on- weders vielen. Juist de omstandigheid, dat tot nu toe nergens het stabiele weer na de on- weders is omgeslagen, stempelt dezen weerstoe stand tot een zeer bijzonderen, want wel bijna nooit komt het- voor, dat op onweders na één of twee dagen geen groote ommekeer in de weersgesteldheid volgt. Volgens de laatste in ternationale weerberichten is het weer vooral in de Oostelijke helft van Europa algemeen zeer mooi en warm. Meer naar het Westen en Zuid westen toe staat het weer weliswaar onder den invloed van depressies en is het onweersachtig en dikwijls zwaar bewolkt of betrokken, maar ook in dit gebied ontwikkelen zich geen diepe depressies, zooals gewoonlijk na het optreden van wijd verspreide onweders. Het is alsof alle actie in den dampkring zich slechts bepaalt- tot min of meer plaatselijke onweders, die over het- algemeen niet zooveel regen brengen, tenzij hier en daar over geringe uitgestrektheden. Naast plekken, waar een wolkbreuk optreedt, neemt men dikwijls slechts matigen regen waar. Merkwaardig is ook, dat de onweders vaak in de nachturen plotseling losbarsten. Veel trefge- vallen door den bliksem komen ook voor. Dit alles is ongewoon in ons land en adeen te verklaren uit den ongewonen algemeenen weerstoestand. De onweders zijn een soort warmteonweders, die ontstaan door overver- warming van de onderste luchtlagen en die door hun optreden, d.w.z. door de opstijging van warme lucht naar de hoogere luchtlagen en daarvoor in de plaats tredende neerdalende koudere luchtmassa's als het ware hun eigen dood veroorzaken en dus nooit heel lang aan houden. Na een of twee uren onweer klaait het weer op, Ei: zöc. ging het al dagen lang. Waarschijnlijk zal dit spel nog eenige dagen duren. (.Nadruk verboden) moet in de kern bestreden worden. lederen dag die ge hiermede wacht, lijdt U noodeloos lan ger pijn. Is dit noodig NeenFynnon Salt, het eenige uit 7 geneeskrachtige 'minerale zouten samengestelde nieuwe preparaat, brengt uitkomst en verlichting voor rheumatieklijders. dus ook voor U! Een i/2 theelepeltje op een glas warm water, iederen ochtend op de nuchtere maag ingenomen, zal na korten tijd z'n resul taten toonen. Fynnon Salt, hel middel ter bestrijding oan Rheumatiek, Spit. Ischias etc. is verkrijgbaar bij iederen apotheker of drogist a 1.25 per flacon, De Haagsche kantonrechter-plaatsvervanger, mr. L. J. van Gelein Vitringa, heeft N. S„ di recteur van een autobedrijf, die zonder ver gunning een dienst tusschen Amsterdam en Den Haag v. v. onderhoudt en deswege vervolgd is, van rechtsvervolging ontslagen. De verdediger van S„ mr. G. de Grooth, had gepleit, dat artikel 2 van het reglement auto vervoer personen, waarin verboden wordt her haaldelijk met een motorrijtuig tegen vergoe ding personen over de wegen te vervoeren of te doen yervoeren, onverbindend is, omdat dit artikel niet gegeven is krachtens de desbetref fende machtigingswet van 29 November 1935. Met deze zienswijze heeft de kantonrechter zich vereenigd, overwegende, ten aanzien van 't vergunningsstelsel o.m., dat de te creëeren straf bepaling beperkt dient te blijven tot personen, die exploiteeren, d.w.z. het vervoeren of doen vervoeren van personen of goederen in een be drijf of onderneming met de bedoeling winst te maken. Verder zegt de kantonrechter, dat er verscheidene gevallen denkbaar zijn, waarin wel degelijk herhaaldelijk tegen vergoeding vervoer van personen geschiedt zonder dat er van ex ploitatie, in den zin als hierboven aangegeven, gesproken kan worden. Degenen, die dat vervoer bewerkstelligen, merkt 'de kantonrechter nog op, zijn niet altijd exploitant. Uit de onverbindendheid van artikel 2 van het R. A. P. volgt ten slotte het ontslag van rechtsvervolging. Het Duitsche leger houdt thans langs de Limburgsche grens, met name in het Worm- dal, waar ook militaire versterkingen worden (zijn) aangelegd, manoeuvres. Het geweer- en mitrailleurvuur is in Kerkrade zeer duidelijk te hooren. Daar haar is gebleken, dat onbevoegden oude rijwielmerken en andere oude metalen afhalen voor andere doeleinden dan voor de t.b.c.-be strijding bij hen, die raambiljetten hebben geplaatst, verzoekt het bestuur van de stich ting „Steunfonds van de Vereeniging tot be vordering van Tuberculose-patiënten in Nedei- land" niets af te geven zonder legitimatie. Doos 20ct Dezer dagen zal het eerste steunpunt van de Nederlandsche stichting „Nationaal Centrum officieel in gebruik worden genomen. Verschil lende personen en firma's hebben hun mede werking verleend bij de inrichting van dit steunpunt, het kasteel „Hardenbroek" op onge veer 3 K.M. afstand fraai gelegen in da nabij heid van den verkeersweg UtrechtWijk bij Duin-stede. Bij deze inrichting komt in alles de nationale gedachte naar voren, de verschillende zalen zijn in keurige expositiezalen omgetooverd, waar onze nationale instellingen en firma's zoo overzichte lijk mogelijk de aandacht van de bezoekers ves tigen op onze nationale volkskracht in al haar verscheidenheid. Daarbij treft men o.a. aan inzendingen van de Nederlandsche Spoorwegen, K. L. M„ Ko ninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Lucht vaart, P. T. T„ het departement van Water staat, de K.N.A.C., de A.N.W.B., Nederland sche vereeniging voor Luchtbeschermingsdienst, Economischen Voorlichtingsdienst, Kon. vereeni ging Koloniaal Instituut, Nederlandsche vlieg- tuigenfabriek Fokker, Vliegtuigenfabriek Kool hoven, diverse scheepvaartmaatschappijen, het Nederlandsche Scheepvaartmuseum, het depar tement van Defensie, de Nationale Luchtvaart- school en de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescherming. De restauratie van het kasteel werd geheel belangeloos door den heer W. Oudshoorn uitgevoerd. In een der kamers is opgesteld een groote industriekaart, die door gekleurde electrische lampjes de verschillende bedrijven en indu strieën in ons land laat zien. Een groote zaal is gewijd aan het Huis van Oranje en het Nederlandsche leger. Aan den wand zien we de foto's van de Oranjes, waaron der de namen vermeld zijn, te zamen den stam boom vormende. Verder zijn aanwezig schilde rijen en platen. Langs de wanden zijn opgesteld tien poppen van plm. 70 c.M„ gekleed in de ce- remonieele tenue van de officieren van diverse wapens. In het midden van de zaal staat een plm. zeven meter lange tafel, waarop c-sn défilé wordt voorgesteld door onze legeronderdeelen. De vloot en luchtmacht is vertegenwoordigd door een model van H. Ms. de Ruyter, Van Galen, de K 18 en de Gelderland. Voorts worden verschil lende militaire vliegtuigtypen getoond. In Ijet midden van deze kamer staat een groote maquette, waarop een compagnie auto trein met korpstrein in colonne marcheert. De vereeniging voor luchtbescherming tracht op populaire wijze de aandacht der bevolking te trekken voor alles wat verband houdt met de be scherming tegen gasaanvallen bij oorlog. Er zijn o.a. aanwezig een maquette van een schuilkelder en gasmakkers. Slechts die voorwerpen zijn geëxposeerd, die van belang zijn voor de zelfbescherming m.a.w. de maatregelen die de burger in zijn huis kan en, in sommige gevallen, moet nemen. Bij de inrichting van haar eerste steunpunt beoogt de stichting Nationaal Centrum onder meer, een overzicht te geven van het verkeer in Nederland, zooals dit door tal van lichamen en bedrijven wordt bevorderd of geëxploiteerd. Dit overzicht moest een zooveel mogelijk sa menhangend geheel vormen en daarom is het kasteel Hardenbroek een Verkeerskamer rijk ge worden. Tal van lichamen en bedrijven hebben daaraan hun medewerking' verleend, terwijl de centrale leiding der werkzaamheden in handen v/as van den heer Joh. J. Krop, die de Verkeers kamer mede heeft ontworpen. Voor de practi- sche uitvoering van het project werd hij o.a. ter zijde gestaan door den Haagschen kunstschilder Frans Hartman, die de artistieke verzorging der wanden voor zijn rekening heeft genomen. Wat bevat de Verkeerskamer? Bij het binnen komen zien wij aan onze rechterhand een ge slaagde inzending van de Nederlandsche Spoor wegen, omvattende een zeer fraai model van een dieseltrein, een aantal foto's met als achter grond een passende wandschildering, waarop het motto „voordeelig, veilig', vlug" tot uiting komt. Daarnaast bevindt zich een stand van het staatsbedrijf der P. T. T. Op geestige wijze wordt de radioverbinding van ons land met Indië in beeld gebracht. Op de tafel vinden wij een ma quette van den Kootwijkzender. Da stand van de K. L. M. heeft het slagwoord: „De Nederland sche vlag wordt het hoogst gehouden in de lucht" gekozen. De gebruikelijke modellen van vliegtuigen vinden wij hier. Dat de Nationale Luchtvaartschool de aantrekkelijkheid van het lesvliegen nog eens onder de aandacht jan het publiek brengt, spreekt vanzelf. Aan de over zijde vinden wij de K. N. A. C„ den A. N. W. B„ en het departement van Waterstaat broederlijk bijeen. Het gemeenschappelijke van hun activi teit ten aanzien van ons wegennet komt hier op den voorgrond. De K. N. A. C. maakt van de gelegenheid gebruik om nog eens speciaal op den rijdenden „verkeerspaedagoog" te wijzen, terwijl de A. N. W. B. de aandacht vraagt voor de vele onderdeelen van zijn bondswerk. De Ko ninklijke Nederlandsche vereeniging voor Lucht vaart maakt niet alleen propaganda voor haar jeugdwerk, maar geeft tevens een beeld van de historische ontwikkeling der luchtvaart. In het midden van de Verkeerskamer vindt men de inzending der verschillende scheepvaartmaat schappijen met tal van prachtige scheepsmodel len, o.a. van de „Oranje". Voorts kan nog vermeld worden, dat de inzen dingen een sterk paedagogisch karakter dragen en zich dus onderscheiden van zuiver propagan distisch werk. Dit komt ook tot uiting in de aardige versjes, die op de wandschilderingen zijn aangebracht en die aan de inzendingen nog een speciaal accent geven. Van Utrecht uit is het kasteel Hardenbroek het gemakkelijkste te bereiken door gebruik te maken van den autobusdienst op Wijk bij Duur stede waarbij men vlak voor den ingang van het kasteel kan uitstappen. In alle stilte heeft em.-pastoor G. A. P. M. Massa zijn 60-jarig priesterfeest herdacht. Des morgens om half 9 uur heeft pastoor G. Massa uit Uithuizen een heerneef van den jubilaris een stille H. Mis te zijner intentie opgedragen, in de kapel van het pension St. Joseph. De kapel was geheel gevuld met belangstel lenden. De jubilaris had plaats genomen in het priesterkoor. Na de H. Mis werd em.-pastoor Massa gefe liciteerd door de geheele gemeenschap van het pension St. Joseph en vrienden, terwijl later op den dag de geestelijkheid van Amersfoort en omgeving hun gelukwenschen kwamen aan bieden. Het was de wensch van den jubilaris, vooral met het oog op zijn zwakke gezondheid, om dezen dag zooveel mogelijk onopgemerkt voor bij te doen gaan. Thans was zijn gezondheid buitengewoon goed en met groote opgeruimd heid heeft hij zich nog met velen onderhouden, die hem kwamen gelukwenschen. In het College der Kruisheeren te Uden is dezer dagen een reünie gehouden voor alle oud-studenten van deze inrichting. Vele oud-leerlingen hebben van deze gele genheid om elkander weer eens te ontmoeten een dankbaar gebruik gemaakt. Na de eerste begroeting was hun gang naar het beeld van O. L. Vrouw ter Linden. Tijdens besprekingen van alle reünisten werd besloten voortaan om de twee jaar bij elkaar te komen en binnen dezen tijd het contact te be waren door het orgaan „Udensche klanken" voortaan vier maal per jaar te laten verschij nen. Het diner verliep in eëh gezellige sfeer, ter wijl prior J. School tijdens den maaltijd nog het woord voerde, waarbij hij te kennen gaf, dat de oud-studenten altijd welkom waren. Na een gezamenlijke wandeling naar „de Bedaf", een heuvelrug buiten Uden, werd deze tweede samenkomst gesloten met een Lof en een korten groet aan O. L. Vrouw van Uden. De Z.E. pater Bisschop, overste van de pa ters der H.H. Harten te Valkenburg, is over geplaatst naar Nuland. Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens zal Zondag in de kerk van de paters Carmelieten te Geleen het subdiaconaat toedienen aan den eerw. pa ter Lambertus Bossers van Oosterhout, het dia conaat aan den eerw. frater Joachim Andijk van Rotterdam en het priesterschap aan de eerw. fraters Petrus Diederen, van Puth- Schinnen, Apollinans Solberg van Geleen en Simon Remmenswaal van Rotterdam. De Eerw. Soeur Liberata (in de wereld mej. J. A. Verwer) tot dusver Overste van het St. Dominicusgesticht te Leur en hoofd van de R.K. Meisjesschool, aldaar, is overgeplaatst naar Rotterdam om daar de leiding op zich te nemen van het klooster en der St. Franciscus- scholen, aldaar. Soeur Liberata heeft 17 jaar lang met groote toewijding haar verheven taak te Leur vervuld, waar men haar noode haar werkkring zag verlaten. Aan boord van het Nederlandsche schip Ja- coba, dat in de Kempische vaart te Antwerpen gemeerd ligt, heeft de 18 jarige C. Zeeman ten gevolge van terugslag van den motor beide beenen gebroken. Hij 'is opgenomen in het St. Camillusziekenhuis. Zijn toestand is bedenke lijk. BUITENZORG, 11 Aug. (Aneta). Tot lid van het Hooggerechtshof is herbenoemd Mr. J. R. L. Jansen, hoofdambtenaar bü de rechterlijke macht op non-activiteif Zaterdagochtend om acht uur wordt te IJmuiden verwacht het Fransche, ongeveer 12.000 ton metende toeristenschip Cuba van de Compagnie Générale Transatlantique, dat zich op een kruistocht bevindt. De passagiers zullen aan de haven debar- keeren en met autobussen een gedeelte van ons land in oogenschouw nemen. Des avonds om acht uur zal de ,,Cuba" de reis naar Londen voortzetten. Tegen Woensdag 26 October heeft de Com missaris der Koningin in Zeeland een luchtbe schermingsoefening voor de geheele provincie vastgesteld. Evenals bij de vorige oefening in Mei 1936 zal deze zoowel des middags als des avonds geschie den en zal zfj alle deelen der provincie omvat ten. ^^LONDEH c HOER v. MOL LAND Bmtitrdvn urrrc*r ArnStrn nUblrrtM VL15 SINCE M NAAR ENZ. Pnosp. en Int. voor de dagdienst bij de S. M. ZEELAND, Vlissingen en hare Hoofdagenten W?j H. MULLER &£o. UN.; voorde nachtdienst b/d Fa. HUDIG& PIETERS, R'damen Hoek. VOOR BEtDE ROUTES BIJ DE REfSBUREAUX. Bezoekt de British Empire Exhibition, Glasgow, Mel-October.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9