Moorddadige luchtaanval der Japanners 1 Burgos laat op zich wachten Groote voldoening te Tokio ZESHONDERD DOODEN SUDETEN-DUITSCHER TER AARDE BESTELD Het nieuws van heden VON FRITSCH VOLLEDIG GEREHABILITEERD DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Polen en Genève De besprekingen van Runciman VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 - OCHTENDBLAD DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Nog steeds geen antwoord op het Britsche terugtrekkingsplan In Parijs wordt men ongeduldig Valencia gebombardeerd E>as Schwarze Korps en de Paus Oneerbiedig antwoord op de rede van den H. Vader over het rassenvraagstuk 2Ün °een, Het Weer De regeering zou haar vertegen woordiger bij den Volkenbond willen terugtrekken De voorverkiezingen in Amerika De Chineesche troepen drijven de Japanners naar Kioe- kiang terug Hoeangmei heroverd Wilde jacht op een smokkelaar Cursussen voor de Duitsche geestelijken Bezoek van Horthy aan Duitschland Onderhandelingen met de afge vaardigden der Sudeten Duitsch vliegtuig boven Tsjechisch gebied „Er komt geen tweede oorlog" is de leuze, waarmee men den wapenstilstand begroet De laatste Russische aanvallen Felle redevoering van Sudeten- leiders tegen de regeering AARDBEVING IN CALABRIË Von Brauchitsch draagt hem regimentscommando over BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 25 cents per Steele, per kwartaal f 3.25. Zonder Zondagsblad 20 cents per week, per kwartaal f 2.60. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21322 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 11 Aug. (Reuter) Ofschoon van Franco neg geen definitief antwoord inzake het plan tot terugtrekking der vrij willigers is ontvangen, wordt thans te Lon den vernomen, dat Hodgson, de Britsche agent, de verzekering heeft ontvangen, dat het uitblijven van het antwoord uitsluitend een gevolg is van den ingewikkelden aard van het document en de noodzakelijkheid, biet de betrokken departementen overleg te Plegen. Le autoriteiten te Burgos hebben erop ge- Wezen, dat er geen sprake is van gebrek aan Eeeden wil en dat de bestudeering zooveel mo gelijk bespoedigd wordt. If welingelichte kringen te Parijs bevestigt j^eh, dat de Spaansche minister van Buiter.- ifhdsche Zaken, Alvarez del Vayo, de aan lacht van de zaakgelastigden van Frankrijk en Engeland te Barcelona gevestigd heeft op -et feit, (jat Franco nog niet geantwoord heeft CP de Britsche voorstellen inzake het terug- rekken van de vrijwilligers, terwijl de Spaan sche regeering reeds op 27 Juli een bevestigend antwoord heeft gegeven. De minister wees er verder op, dat tenge volge van het sluiten van de Fransche grens, de regeering in een nadeeliger positie is geko- P'en clan haar tegenstander, die nog steeds erstcrkingen krijgt toegevoerd. In Fransche politieke kringen hoopt men, öat deze stap van de Spaansche regeering franco ertoe zal brengen, zich te haasten met z'Jn antwoord. De Fransche regeering- heeft &niangs de Britsche regeering doen weten, dat öe huidige toestand niet tot het oneindige kan v°ortduren. Zij zal zich anders genoodzaakt Zleh, haar houding ten aanzien van het Spaan sche vraagstuk te herzien. De president van de Catalaansche generali- Companys, is nabij Perthus per auto de yansche grens overgestoken. Hij is doorgere- in de richting van Perpignan. Men weet waarheen hij op weg is. Vanochtend te half twaalf hebben vijf vlieg- Jhgen de haven van Valencia gebombardeerd. °e schade is niet groot en het schijnt, dat er geen slachtoffers gevallen zijn. Tijdens dit bombardement zijn bommen I1hergekomen rondom het Engelsche s.s. Stan ce. Bomscherven raakten het schip zonder ,chade aan te richten of slachtoffers onder de cmanning te maken. De controlediensten had- °n toestemming gegeven tot lading van het whip. Tijdens het bombardement vlogen de recht- Le vliegtuigen op een hoogte van 5000 meter. Li Estramadura gaat de opmarsch der recht- Jhen in alle sectoren voort. Het leger van ^Ueipo de Llano is ver voorbij Almorchon ge- ^okken en heeft thans de spoorwegkruising elmoen-Almorchon en Almorchon-Villa nue va °erena beveiligd. Aan het Ebrofront hebben de rechtschen de t'steren veroverde stellingen versterkt. hst: ,®et officieele orgaan van de nationaal-socia- 'sche s.S. „Das Schwarze Korps" heeft in hjn nummer van 11 Augustus een hoofdartikel v!'Schreven naar aanleiding van de toespraak ca de: Scjpnder het opschrift „Pius grijpt ernaast" den H. Vader over het rassenvraagstuk. Ader het ops DJ ft het blad: j. »De Heilige Vader schijnt een wat al te ijve- tyg bondgenoot van de anti-racisten te zijn, (jr'h zijn gelijkmakerij schiet het gewenschte ZP' ver voorbij. De geheele menschheid zoo ve?d in z«n rede, waarin hij het racisme l0emt is een enkel universeel katholiek De geheele menschheid een katho- ck ra cl ras! 'e?-e constatatie, die 't groeiende rassebewust- van Italië als een bliksemstraal vernietigen de C5b staat tot de meest primitieve kennis van din°n°ntwikkelde menschen in dezelfde verhou- W- 8 als de katholieke leer over den aardbol, Z0u r de maan, de zon en de sterren omheen va, A wentelen, zich verhoudt tot de leer 7_ Conprnic»iici on noliloi TTn tdt.bolipkp t.hfiO- WC:t( - die al langen tijd bezig zijn de tallooze {Cei.?Aschappelijke fouten en dwalingen van de Uqj,/ te verkleinen en het Katholicisme als een Aati Crseele leer voor te stellen, zullen met deZé pp^JlArwetenschappelijke excursie van hun op- jAoofd wel in -ïood zitten." antwoord van Mussolini wordt als volgt ^kteriseerd: „Zijn antwoord is 'n voorloopig Wpp 0l<en zin, waarvan echter elk woord op- VPr tegen een bulle. Zelden is met zulke sou- Scila'ne gelatenheid afgerekend met „weten- kal 'gelijke" kwakzalverij, roet Joodsch geraas- Poijt met een grove beleediging en onbevoegde tenr'elce inmenging". Tenslotte schrijft de au- hiet van het artikel: „Zal de Paus een strijd ïaad» fa-scisme nog aandurven? Zullen zijn ZiAni ers toelaten, dat hun oude heer, eigen den j.^A onverbeterlijk, een strijd ontketent, die Stoel zelf zal schokken? Het kan een Hge V^hk prachtig zijn om te zien, hoe de Hei let i a^er in de godlooze volksfrontbladen van dit P„??eAdom bovenmate geprezen wordt. Of Verwachting: Meest zwakke verander- lijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, E? waarschijnlijk nog plaatselijk regen- of onweersbuien, vrij warm weer. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk iets koeler. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii WARSCHAU, 11 Aug. (Reuter) Semi-of- ficieel wordt medegedeeld, dat Polen voor nemens is, zijn vertegenwoordiger bij den Volkenbond te Genève terug te trekken. Men gelooft, dat de reden is, dat Polen vreest, betrokken te zullen worden in de internationale verwikkelingen, die uit de Tsjecho-Slowaaksche kwestie zouden kunnen voortvloeien. Havas meldt, dat men in welingelichte krin gen bevestigt, dat de Poolsche regeering beslo ten heeft, binnenkort de permanente delegatie bij den Volkenbond, welke gepresideerd wordt door Komarnicki, terug te trekken. Het besluit van Polen beteekent niet, dat Polen zich uit den Volkenbond zelf terug trekt. Het officieuze telegraaf-agentschap P.A.T. geeft commentaar op het besluit en herinnert er aan, dat „sommige groote landen hun per manente vertegenwoordigers te Genève hebben, terwijl dit voor andere niet het geval is, hoe wel zij leden van den Volkenbond blijven." P.A.T. voegt hieraan toe, dat Polen vroeger vele zaken met den Volkenbond had te regelen, doch dat het aantal dier zaken thans tot een minimum teruggebracht is. „Het is mogelijk, dat een Poolsch consulaat in Genève geopend wordt, zoo besluit P.A.T., maar dit zal Polen niet bij den Volkenbond vertegenwoordigen". NEW YORK, 11 Aug. (D.N.B.) Bij de demo cratische voorverkiezingen, die van groote bin- nenlandsch-politieke beteekenis zijn, is in den staat Ohio de door Roosevelt persoonlijk ge- stuende bondssenator Bulkley, een overtuigd voorstander van Roosevelts New-Deal-politiek, met groote meerderheid van stemmen weder voor den Senaat aangewezen. In Arkansas werd de eenige vrouwelijke senator, Hattie Caraway, een ijverig aanhangster van den New Deal, even eens gekozen. Daarentegen heeft de New-Deal- politiek in Idaho een zware nederlaag geleden. Daar werd bondssenator Pope, die Roosevelts politiek onomwonden steunde, door den congres afgevaardigde Clark, die de New-Deal-politiek herhaaldelijk heeft bestreden, verslagen. Deze nederlaag is temeer van beteekenis, daar Farley, de minister van P.T.T. en voorzitter van het na tionale democratische comité, onlangs in een verkiezingsrede de h rkiezing van Pope als een der loyaalste voorvechters van Roosevelts pro gramma zonder voorbehoud heeft aanbevolen. Het Italiaansche leger oefent in de bergenOok Mussolini toonde zijn belangstelling. Op onze foto: Een officier der Bersaghlieri brengt den Duce rapport uit HANKAU, 11 Aug. (Reuter). Tij dens een hevigen aanval van een zestigtal Japansche vliegtuigen op Woetsjang en Hanjang zijn naar schatting meer dan zeshonderd men schen gedood. Ruim honderd vliegtuigen waren voor dezen aanval opgestegen, doch als gevolg van de dikke bewolking, die boven de streek hing, be reikten slechts zestig hun doel. Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt, wordt nog ernstig gestreden aan het Sjahofrcnt, waar de Japansche opmarsch defi nitief gestuit is. Ofschoon het Sjahostation nog in Japansche handen is, zijn alle omlig gende strategische punten door de Chineezen heroverd. Voorts wordt van tijd tot tijd gevochten aan 't front van Siamoesjan bij Kioekiang, terwijl eveneens gevochten wordt aan den voet van Koeling, waarbij de strijd zich in vcor de Chineezen gunstigeh zin ontwik kelt. De Japanners die opereerden bij Lienhoea- toeng, de „Lotusgrot", trekken zich, naar ge meld wordt, in de richting van Kioekiang terug. De Japansche verliezen aan dit front in de laatste paar dagen worden geraamd op vier tot vijfduizend man, van wie velen reeds naar Kioekiang zijn vervoerd voor medische behan deling. Aan het front ten noorden van den Jangtse is gisteren Hoeangmei door de Chineezen her overd na zwaren strijd. De voorhoede rukt thans snel op naar Soesoeng, terwijl de Chi neesche rechtervleugel Taihoe nadert. De om geving van Hoeangmei wordt gezuiverd. De Japansche verliezen bedragen hier meer dan tweeduizend dooden en gewonden. Nader wordt gemeld, dat twee Japansche regimentsbevelhebbers bij Koeling zijn gesneu veld, n.l. kol. Sjoitsji Tanaka van de 106de di visie' en kol. Tanigawa van de 101ste divisie. Ook de Chineesche luchtstrijdkrachten zijn actief gebleven. Een aanval werd ondernomen op een Japansche vlootconcentratie op den Jangtse, bestaande uit zes kruisers en tien tor- pedobootjagers. Twee groote schepen werden getroffen en tot zinken gebracht. Het Chineesche telegraafagentschap meldt, dat een geïsoleerde afdeeling Chineezen nog stand houdt op het eiland Namoa ten Zuid oosten van Kwantceng waar in guerilla de Ja panners worden bestreden. Er zijn thans op Namoa versterkingen aangekomen vcor de Chi neezen. Gisteren trachtten tien Japansche schepen troepen aan land te zetten op het eiland, doch zij werden met zwaar machinege- veervuur ontvangen. Drie schepen zonken en de overige trekken terug. Naar verluidt bedra gen de Japansche verliezen op het eiland reeds ruim achthonderd man. De Japansche bevelhebber heeft reeds om ver sterkingen gevraagd. De Engelsche manoeuvres der luchtmacht zijn een succes geworden voor de afweer- af deelingen van Londen. Het bleek onmogelijk de Engelsche hoofdstad te bombar deeren. De terugkeer van een afweer-eskader ROME, 11 Aug. (Havas). In Noord-Italië is een bekend smokkelaar, die reeds verschei dene malen veroordeeld is, na een wilde ach tervolging in een auto, gearresteerd. De smokkelaar, die een zeer snellen wagen bestuurde, reed in volle vaart door het dorp Bergamo, tot schrik van de bevolking. Hij kon eerst gegrepen worden, toen zijn wagen bij een spoorwegovergang van den weg gleed en in een sloot terecht kwam. tyaar r voor den duur de geschikte grond is, 6a,. 'T de plaatsvervanger Gods op aarde zich IleA m- §eloovisen voorstelt, kan hij zelf of kun- AAhstens zijn raadgevers beslissen Om in de tegenwoordige moeilijke omstan digheden de dringend noodzakelijke oriëntatie en verdere ontwikkeling der geestelijken op theologisch gebied te bevorderen, zullen dezen zomer op verschillende plaatsen van het bis dom Münster theologische universiteitscursus sen voor de geestelijkheid in de zielzorg geor ganiseerd worden. De voordrachten worden ge houden door professoren van de theologische faculteit in Münster. De bisschop, graaf von Galen, heeft de gees telijkheid dringend aangespoord deze cursussen te volgen. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.) In den loop van deze maand zal de Hongaarschë rijksbestuurder, Horthy, in gezelschap van minister-président Imrédy, den minister van Buitenlandsche Za ken, Kanya, en den minister van Oorlog, Ratz, een bezoek van eenige dagen aan Duitschland brengen, op uitnoodiging van Hitier. Te Weènen zal de Hongaarschë rijksbestuurder voor de eer ste maal verwelkomd worden. PRAAG, 11 Aug. (Havas). Volgens een van Sudeten-Duitsche zijde vanmiddag gepu bliceerd communiqué hebben de Sudeten- Duitsche gedelegeerden vandaag met den staf van Runciman besprekingen gevoerd over de bijzonderheden van de komende on derhandelingen. De Sudeten-Duitschers trachtten bovendien hun standpunt duidelijk te maken ten aanzien van de nationaliteitenkwestie. Runciman was bij de gedachtenwisselingen aanwezig. In Sudeten- Duitsche kringen meent men te weten, dat de eerstvolgende besprekingen der Sudeten-Duit sche afgevaardigden met de medewerkers van Runciman eerst de volgende week gehouden zul len worden. Morgen ontvangt Runciman de ver tegenwoordigers van de Hongaarschë autono mistische christelijk-sociale partij, die hem hun memorandum zullen aanbieden. Een Duitsch vliegtuig heeft heden dertig mi nuten lang boven het gebied van Opava-Trop- pau in Tsjecho-Slowakije gevlogen. Er is een officieel communiqué gepubliceerd over deze vlucht. Volgens dit communiqué is het toestel gezien aan de grens tusschen Tsjecho-Slowakije en Duitsch Silezië. Het vloog over Katerinki in Tsjecho-Slowakije, volgde daarop de grens en richtte zich vervolgens naar Krnow. Vandaar begaf het zich naar Neplachovice in hét district Opava-Troppau en vloog toen over Troppau zelf. Ten aanzien van het andere Duitsche vlieg tuig, dat te Liberec, in Noord-Bohemen, was geland, wordt te Praag een officieel communi qué gepubliceerd, waarin o.m. wordt medege deeld, dat de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten, na een onderzoek te hebben ingesteld, bevel hebben gegeven den piloot vrij te laten en ook het toestel. Zij hebben de noodige benzine voor den terug tocht naar Duitschland geleverd. Voorts heb- gen de autoriteiten de luchtbewaking bevel ge geven den piloot tot de Tsjecho-Slowaaksche grens te begeleiden. TOKIO, 11 Aug. (Havas) „Wij krijgen geen tweeden oorlog.'' Deze woorden hoort men overal in de straten van Tokio sedert het tot stand komen van den wapenstilstand bekend is geworden. Hieruit blijkt wel hoe zeer de openbare meening is opgelucht. Het is niet overdreven, wanneer men beweert, dat de spanning, die sinds het uitbreken van het Russisch-Japansche incident ontstaan was, vcor de eerste maal in Tokio een oorlogs atmosfeer had opgewekt, waarin een jaar van vijandelijkheden in China niet was geslaagd Ondanks de groote reserve, die door de pers in acht genomen werd, bleef de „man in the street" met angstige spanning de ontwikkeling van den toestand volgen, met een belangstel ling, die de berichten van het Chineesche front nooit gewekt hadden. Naar de opvatting van het Japansche publiek is het ernstigste gevaar thans voorbij. Ook officieele militaire kringen toonen zich voldaan over de sluiting van den wapenstil stand. Japan, zoo zegt men, heeft geen behoef te aan „een tweeden oorlog", doch het moest toonen, dat het geen enkele Sovjet-Russische provocatie aan de grens van Mandsjcekwo duldt en dat de oorlog in China geenszins zijn Koreaansche en zijn Kwantoengleger verlamt. Deze demonstratie is, aldus de militaire krin gen, geleverd. Zij moet de Sovjet-Unie tot waarschuwing strekken. Naar uit Tokio wordt gemeld, gingen aan de staking der vijandelijkheden nieuwe Russische aanvallen vooraf. Om half twaalf hedenochtend werd door het Japansche ministerie van Oorlog nog een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de Sovjettroepen gisteren na het invallen van de duisternis nabij den heuvel Tsjangkoefeng nog een offensief hebben ingezet. Zij naderen de Japansche stellingen tot op 150 meter, doch werden teruggedreven. Het communiqué meldt, dat een afstand van 300 tot 400 meter hedenochtend de Russische en Japansche troepen scheidde. Tenslotte wordt in het communiqué nog ge zegd, dat gisteravond om 7 uur ongeveer twaalf Sovjet-vliegtuigen de Japansche stellingen te Sjoelioefeng hebben aangevallen. HARTMANITZ, 11 Aug. (D.N.B.) Op het kerkhof van Gutwasser is hedenmiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal af- deelingen der formaties der Sudeten-Duit sche partij het stoffelijk overschot van den tijdens het incident tusschen Duitsche so ciaal-democraten en Sudeten omgekomen Sudeten-Duitscher Wenzel Paierle ter aar de besteld. Senator Ludwig Frank sprak een redevoering uit waarin hij o.m. zeide: „Aan het open graf klaag- ik een systeem aan, dat onwettigheden door verdraaiing van feiten verhult, om naar buiten een ander beeld te geven dan in over eenstemming is met de waarheid. Ik klaag een systeem aan, dat in plaats van de verzoening der volkeren den haat dient, dat duldt, dat de haat wordt aangewakkerd tot moord, een sys teem van politieke justitie, dat jegens de Su- deten-Duitschers met alle strengheid wordt ge handhaafd, doch dat men jegens de tegenstan ders der Sudeten-Duitschers mild doet optre den De plaatsvervanger van Konrad Henlem, Karl Hermann Frank, hield vervolgens een toe spraak, waarin hij zeide: „Sinds den dag, waar op de Praagsche regeering speciale maatregelen uitvaardigde voor ons, ook zonder» dat reeds gekwelde. Duitsche land, is dit de derde bloed getuige voor Duitsch recht en voor het Duit sche nationaal-socialisme in dit land. De grootheid van dit offer en de rechtloosheid van den laffen rooden moord kan niet ver kleind worden door de leugenachtigheid van Tsjechische en Joodsche dagbladen. Ook een staatszender kan de schuld van een systeem voor ons en de geheele wereld niet krachteloos maken door te probeeren een laffen rooden moord voor te stellen als een gewonen twist in een café tusschen leden van twee Duit sche partijen. Wij protesteeren er op deze plaats tegen, dat het roode moordenaarsgebroed als Duitschers wordt aangeduid. De moord is een gevolg van dat mateloos op ruiende systeem, dat op 21 Mei als Hussitisme zijn hoofd heeft opgestoken in ons Duitsche vaderland en dat een bondgenootschap sloot met marxistische moordenaars voor een ver- nietigingsstrijd tegen alles, wat zich uitsprak voor het Duitsche wezen en daarmede voor het nationaal-socialisme. Wij echter vreezen den dood niet. Waar er één valt, treden duizenden op zijn plaats." Woensdagmiddag heeft een aardbeving de bevolking van Reggio en Calabrië opgeschrikt. Er wordt geen melding gemaakt van slacht offers of schade. Burgos heeft nog steeds niet geantwoord op het Britsche plan tot terugtrekking der vrijwilligers. In Tokio heerscht groote voldoening over het sluiten van den wapenstilstand met Rusland. De tijdens een twist tusschen Sudeten en Duitsche sociaal-democraten gedoode Wenzel Paierle te Gutwasser begraven. Bij een Japanschen luchtaanval op Woet sjang en Hangjang zouden zeshonderd personen gedood zijn. Polen zou voornemens zijn om zijn ver tegenwoordiger bij den Volkenbond te rug te trekken. Volledige rehabilitatie van generaal Von Fritsch. Economen uit Nederland in Indië aange komen voor economische oriëntatie. De directeur van den Luchtvaartdienst is van zijn oriëntatie-reis naar Ned.-Indië terug gekeerd. Het bericht over de hulpverleening door de „Johan Maurits van Nassau" blijkt uit de lucht gegrepen. Mededeelingen in den Volksraad over Indië's luchtvaart. Lievig onweer boven het oosten van ons land. De Deken van Amersfoort is geopereerd: zijn toestand is gunstig. Benoemingen bij de Paters Augustijnen. Het vliegveld Eelde krijgt nachtverlich ting. De „Karimata" heeft weer een aantal gouden munten opgehaald. New-Yorksche beurs: lustelooze stem ming met slot weer op het laagste punt van den dag. Een spelonk In de dagen, dat keizerin Cleopatra over Egypte regeerde, hielden valsche munters zich verborgen in een spe lonk. Ze werden ontdekt en ter dood gebracht. De bevolking schuwde voortaan de vroegere verblijfplaats van deze misdadigers. Doch toen de heilige Paulüs, de eerste kluizenaar, zich uit de wereld terugtrok om in de woestijn te gaan leven, koos hij de eenzame spelonk van de valsche mun ters tot woning, en hij heeft er een heilig leven geleid, verzekerd van de eenzaamheid, die hij zocht. Hieruit blijkt, dat hetzelfde ding, dat in de handen der boozen tot iets afschu- wekelijks wordt, in de handen der deugdzamen een instrument der deugd kan zijn, en dat vaak het kwade on bewust gedwongen wordt, de wegbe reider te zijn van het goede. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.). De opperbe velhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch, heeft vanmiddag in op dracht van den „Fuehrer" het twaalfde regiment artillerie overgedragen aan den nieuwen chef, generaal von Fritsch. Bfj de plechtigheid zeide von Brauchitsch, dat von Fritsch als opperbevelhebber in vier jaar van het Duitsche leger een geducht wapen gemaakt heeft. Von Fritsch antwoordde, dat het leger er verzekerd van kan zijn, dat zijn geheele voelen en denken het leger toebehoort. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 759.1 Vorige stand: 760.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1