Indië's luchtvaart in den Volksraad besproken V Noodweer teisterde het oosten des lands [wee menschen I op den weg Mr^j. AUSTRALIË-LIJN VERLIESGEVEND TAL VAN BOERDERIJEN AFGEBRAND Kerkelijk leven VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 e regeering acht geen aanleiding oanwezig voor samensmelting van KLN.I.L.M. en K.L.M. Waarvoor de subsidie noodig is het Meening van directeur Luchtvaartdienst VOOR DE VERDEDIGING VAN NED.-INDIë Tanks en mitrailleurs-compagnieën Y\\ U V Economen bezoeken onze Oost Een studiereis van zes a acht weken VLIEGVELD EELDE KRIJGT NACHTVERLICHTING Installatie 1 October gereed KOMENDE MUTATIES IN INDIË A.N.W.B.-GRENSKIOSKEN HEBBEN HET DRUK Paters Augustijnen Benoemingen in het provin ciaal kapittel ABBÉ J. VAN DER POL WINKELSLUITING OP R. K. FEESTDAG Oproep aan winkeliers en koopers JONGE VROUW DOOD- GEREDEN Ongeval in de gemeente Beilen STERFTE DOOR MOND- EN KLAUWZEER IN ZEE VERDRONKEN Vooral boven het Land van Raven- stein woedde een schrik wekkend onweer Hagelslag richt schade te Arnhem aan Watergebrek verhinderde blussching Treinverkeer heeft vertraging Tien varkens verbrand Noodweer boven N.W. Arnhem Landbouwer loopt ver wondingen op Boerderijbrand bij Twello UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag Onderscheidingen Rijks H. B. S. Marine-mutaties HULBERT FOOTNER regeeringsgemachtigde voor het departe ment van Verkeer en Waterstaat deelde in Clen Volksraad namens de regeering o.m. het v°lgende mede Inderdaad is het een feit, dat, waar de re aring m de Memorie van Antwoord meende Q 'noeten volstaan met de mededeeling, dat de derhandelingen omtrent de wijze, waarop de hè Ik!' aan de Australid-verbinding zal deel- then en omtrent hare verhouding tot de N. i. l. m. nog niet zijn geëindigd, de mi- ster van Koloniën ongeveer te zelfder tijd ®h de Tweede Kamer blijkbaar reeds eenige ^wijzingen heeft gegeven omtrent enkele be dingen, welke hierbij voorzitten. Indien de bedoelingen, waarvan de minister v>an Koloniën heeft doen blijken, inderaaad °rden verwezenlijkt, kan de deelneming van K. l. M. aan de Australië-lijn', welke lijn orshands als verliesgevend zal moeten wor- ®h beschouwd, voor Indië uit een financieel Spunt voorshands niet anders dan gunstig Jn- Immers ligt het in de bedoeling, dat elke aatschappij haar eigen uitgaven betaalt en at de inkomsten zullen worden verdeeld in «•houding van de aantallen door elk der maat- ahappijen op deze lijn gevlogen kilometers. Waar erop moet worden gerekend, da: de "Saven de inkomsten voorshands zulen over zetten, beteekent de voorgenomen constructie t It practisch, dat de helft van het te verwach- exploitatie-tekort door de K. L. M. zal wor- gedragen. Thans de principieele beteekenis van de deel- eihing door de K. L. M. aan de Australië-lijn beschouwing nemend, wil spr. op den voor- ®°hd stellen, dat de regeering geheel instemt *et die leden, die in deze verbinding een voor- 'aam Indisch luchtvaartbelang zien. Het kan evenwel niet worden ontkend, dat eze verbinding ook voor de belangen van de °°t-Nederlandsche luchtvaart in haar geheel T" Waarbij uiteraard ook Indië nauw betrokken van groot e beteekenis moet worden ge- ent. Een en ander heeft ten slotte geleid tot et voornemen, den dienst op Australië te doen hderhouden door de combinatie K. L. M. j N- I. L. M., met dien verstande, dat.de di ctie van den dienst zal worden uitgeoefend 0°t de K. N. I. L. M. Als enkele direct aanwijsbare voordeeien van 6 luchtvaart ten bate van de inheemsche be cking wil spr. noemen de mogelijkheid tot ^belie kaarteering uit de lucht ten behoeve van *Moratie en kolonisatie, de intensiveering van bestuur en de daarmede gepaard gaande ^zekering van orde, rust en veiligheid, de /^gelijkheid tot het verleenen van snelle hulp h ePidemieën. Nog is de verhouding van de KLM tot de KNILM ter sprake ge bracht, waarbij de kwestie van eVentueele insmelting van laatstge- hoemde maatschappij in eerstge- "oemde is aangeroerd. De regeeiing erkent de wenschelijkheid van een krachtig, zelfstandig Indisch lucht vaartbedrijf en zij acht derhalve voor e®n insmelting, als zoo juist bedoeld, Seen aanleiding aanwezig. Ter verkrijging van eenzelfde mate van vei lheid als op de regelmatige diensten zou het "oodig Zijn, alle routen, waarlangs incidenteele vhichten kunnen voorkomen, in dezelfde mate van veiligheidsmaatregelen te voorzien als 2u'ks op de geregeld bevlogen lijnen geschiedt, het zal geen betoog behoeven, dat dit voorloo- w8 tot de onmogelijkheden behoort. Welke invloed op de mate van veiligheid te srwachten is bij gemis van de op de regelma te luchtlijn gebruikelijke veiligheidsmaat- Jëelen, kan worden afgeleid uit vergelijkende ptistische gegevens betreffende het aantal ge ssen kilometers per ongeval, zoowel op regel matige diensten als bij incidenteele vluchten. Mede in verband met de reeds eerder bespro- eh financieele consequenties meent de regee- tg, in het belang van een voorspoedige ont- 'hkeling van het burgerlijke luchtverkeer Z1 het algemeen, te naanzien van incidenteel bui- Serlijk luchtverkeer voorloopig groote voor- ^htigheid te moeten betrachten. n het bedrijf van de K. N. I. L. M. was ge- 'delijk pp het gebied van materieel en perso- ®el eenige achterstand ontstaan, welke drin- Xnd voorziening behoefde. Voorts werd het noodzakelijk geacht op eenige expansiemoge lijkheid te rekenen. De thans voorgestelde subsidie is grootendeels_ noodig, om de koster, van deze aanvullingen van materieel en perso neel te dekken. Daarnaast moet zij tevens die nen als tegemoetkoming in te verwachten ex ploitatietekorten op nieuwe lijnen, waaronder de Australiëlijn. Met het K.L.M.-vliegtuig „Gier", bestuurd door gezagvoerder Moll, is Donderdagmiddag de directeur van den Luchtvaartdienst, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, van een kort verblijf in Ned.-Indië op Schiphol teruggekeerd. Doel van deze reis, waarvoor hij 23 Juni naar Indië was vertrokken, aldus vertelde ons de heer Van Ede van der Pais, was, kennis te maken met het Indische bedrijf van de K.L.M. en inzicht te krijgen in het werk van de K.N.I. L.M., alsmede contact te zoeken met de In dische luchtvaartautoriteiten. Wat den algemeenen indruk van deze reis be treft, meende de directeur van den Luchtvaart dienst, dat in Indië de grondslagen van het luchtverkeer, de zorg voor de veiligheid, voor de service van de passagiers, enz., zeker niet onderdoen voor wat wy in Nederland op dit gebied gewend zijn. De toestand van de vlieg velden ten opzichte van de thans in gebruis zijnde vliegtuigtypen is in het algemeen zeer goed te noemen en het Indische departement van Verkeer en Waterstaat streeft er voort durend naar, wenschen, die ter kennis van het departement worden gebracht, zooveel mogelijk te verwezenlijken. Wat de route tusschen Nederland en Ned.- Indië betreft, voldoet de organisatie, die de K.L.M. heeft opgebouwd, zoowel uit technisch oogpunt als voor de passagiers aan de hoogste eischen. Ook aan de niet-Nedenandsche vlieg velden wordt met kracht gewerkt om deze aan de eischen van het moderne luchtverkeer te laten voldoen en om gereed te zijn met de noodige outillage voor toekomstig nachtverkeer op deze lyn. De indrukken, die wel gewekt worden over het bestaan van ernstige tegenstellingen tus schen K.L.M. en K.N.I.L.M., zijn in zooverre onjuist, dat er van persoonlijke tegenstellingen geen sprake is men heeft de grootste waar deering voor elkanders werk terwijl de za kelijke tegenstelling veel minder groot is dan men door sommige publicaties wel eens zou denken. In een groot gedeelte van een vorige editie meldden wy, dat na de gunstige resultaten, bereikt bij de proefafdeeling voor vechtwagens, tot aanschaffing van een groot aantal nieuwe tanks zal worden overgegaan, schrijft het A.I.D. van 5 Augustus. Deze uitbreiding impliceert dat het proef- karakter der afdeeling wordt omgezet in defi nitief karakter. De bestelling zal dezer dagen uitgaan en hopelijk binnen niet te langen tijd, zullen de nieuwe tanks arriveeren. Wij vernemen voorts, dat binnenkort de tanks voor het eerst zullen deelnemen aan oefeningen, waarbij zij in grooter verband haar taak te velde zullen verrichten. De vechtwagen-afdeeling staat onder inspec tie van den chef der infanterie. Naar hetzelfde blad verder verneemt, zullen in 1939 de vier afdeelingen mitrailleurs en in- fanteriegeschut, welke zijn toegevoegd aan d» vier regimenten te Batavia, Bandoeng, Mage- lang en Malang, worden opgeheven en ver vangen door mitrailleur-compagnleen. Aan elk bataljon zal dan een mitrailleurcompagnie, be staande uit twee secties en elke sectie weer uit drie brigades van 2 stukken, worden toege voegd. Het ligt in de bedoeling voor de encadreering van de nieuw op te richten mitrailleur-com pagnieën o.m. te bestemmen de uit Nederland verwachte reserve-officieren der infanterie Naar men weet, komen er 15 Infanterie-offi- vieren, 15 artillerie-officieren en 5 officieren der genie, die allen uiterlijk in September hier te lande worden verwacht. Als de hotelportier vrij-af heeft.,,. BATAVIA, 11 Aug. (Aneta) Hedenmorgen arriveerde met de „Johan van Oldenbarnevelt" te Batavia mr. Hart van het departement van Koloniën, vroeger directeur van het departe ment van Economische Zaken, de heer J. de Waard van het ministerie van Economische Za ken, vroeger secretaris van de Handelsvereeni- ging te Medan, alsmede prof, Kaag, van de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Zooals bekend, zijn deze drie heeren naar Indië gegaan ten behoeve van economische oriëntatie. Zij werden bij aankomst begroet door den hr. van Mook, directeur van het departement van Economische Zaken, benevens door eenige hoofd ambtenaren van dit departement. Ook waren aanwezig de president van den Indischen On- dernemersbond en de voorzitter van het Alge meen Landbouw Syndicaat, alsmede eenige le den van het corps consulaire. Mr. Hart verzocht uitdrukkelijk niet te willen spreken van een „delegatie" uit Nederland, aan gezien deze benaming onjuist zou zijn en eerst in Indië een commissie zal worden gevormd. Het verblijf in Indië zal 6 a 8 weken duren. Tevens kwam met de „Johan van Oldenbar nevelt" aan prof. mr. A. N. Molenaar, bijzonder hoogleeraar in het arbeidsrecht te Leiden en secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. De heer Molenaar zal eenige weken in Indië verblijven voor bestudeering van toestanden en oriëntatie. In de Donderdag gehouden vergadering van den Raad van Bestuur van de N. V. Luchtvaart terrein voor Noord-Nederland is besloten tot het aanleggen van een volledige nachtverlieh- tings-installatie, welke 1 October gereed zal zijn. Als voorbeeld is gekozen de installatie van het vliegveld „Welschap" te Eindhoven, dat door alle piloten, ook door buitenlandsche, wordt geroemd als de meest moderne verlichting van Europa te hebben. Te Eelde zullen buitendien nog eenige ver beteringen worden toegepast. De K. L. M. heeft toezegging gedaan, gedurende de wintermaan den voorloopig te blijven doorvliegen en het van de resultaten te laten afhangen of de dienst op Eelde permanent kan blijven bestaan. Naar de Javabode verneemt zal in de plaats van den in November a.s. aftredenden vice- president van den Raad van Indië, den heer C. van den Bussche, naar alle waarschijnlijk heid worden voorgedragen mr. H. J. Spit, lid van dezen Raad. Jn de vacature van mr. Spit zal dan worden voorgedragen de heer G. F. de Bruyn Kops, directeur van Financiën, terwijl tot directeur van Financiën zal worden benoemd de heer L. Götzen, thesaurier-generaal op het depar tement van Financiën. De grenskiosken, welke de Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W. B. in den loop van de maand Juli op drie verschillende punten aan de grens in gebruik heeft gesteld, zijn thans enkele we ken in bedrijf, zoodat een voorloopig overzicht kan worden verkregen omtrent de bereikte re sultaten. In den betrekkelijk korten tijd na hun in- dienststelling hebben deze drie kiosken ruim 2000 bezoekers gehad, waarvan Wernhout er de meeste had, n.l. 1016, Eysden 697 en Beek 294. Dezen behoorden tot niet minder aan 39 na tionaliteiten. Dat er in die weinige dagen reeds 173. Ame- vikaansche touristen de kiosken bezochten, wijst er wel op, dat „dear little Holland" weer op het reisprogramma staat van velen, die uit de Vereenigde Staten Europa komen „doen". In het provinciaal kapittel der Paters Augus tijnen zijn benoemd: tot prior en rector van het R. K. Gymnasium Augustinianum te Eind hoven de hoogeerw. pater drs. Nicolaus de Wit; tot prior van het St. Thomas-college te Venlo p. drs. Carus ter Haar; tot rector aldaar p. drs. Aurelius Vogels; tot prior van het convent van den H. Augustinus te Utrecht p. Laurentius Tijburg; tot prior van het lyceum te Haarlem p. Stanislaus Bannenberg; tot prior van het conventN te Chulumani (Bolivia) p. Lambertus Gielen; tot prior van het convent te Irupana p. Matthaeus Suiker; tot magister der fraters te Nijmegen p. dr. Marcus Meyer; tot magister der fraters te Culemborg p. Prosper Jansen; tot diens socius p. Didacus van Meegeren; tot missie-procurator p. Prosper Jansen; tot vica ris van den provinciaal voor de missie in Boli via p. Lambertus Gielen. Aan p. Irenaeus Otsen werd opdracht gege ven de stichting van een nieuw huis in La Paz (Bolivia) voor te bereiden. Verder werden geplaatst: In het klooster te Eindhoven de paters Jo- sephus Kok en Ludger van der Borg; in het klooster te Witmarsum de paters Rad- bodus de Groot en Fabianus Hennes; op het lyceum te Haarlem p. Aemilius de Rooy; op het St. Thomas-college te Venlo p. Po- lycarpus den Hartog; op het gymnasium te Eindhoven p. Renatus Former; in het klooster te Culemborg de paters Li- beratus Snijders en Jacobus Nollen. Werden aangewezen voor de missie in Boli via de paters Simplicius Sjamaar en Weren- fiidus Strieker. Op voordracht van den hoogeerw. p. Provin ciaal heeft Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, met ingang van 19 Augus tus a.s. eervol ontslag verleend aan p. Ludger van der Borg als assistent van de parochie van de H. Rita te Amsterdam en in zijn plaats be noemd p. Eugenius Ruys. Naar wij vernemen, is de weleerw. heer J. v. d. Pol (uit Den Haag)die 3 Juli te Auch (Gers) Frankrijk, de H. Priesterwijding heeft ontvan gen, tot kapelaan benoemd van de kerk van den H. Paulus te Auch (Frankrijk). Men verzoekt ons opneming van het vol gende: De hoofdbesturen van den Ned. R.K. Mid denstandsbond en den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St, Franciscus van Assisië" doen opnieuw een ge zamenlijk beroep op de katholieke winkeliers om hun zaken overeenkomstig den wensch hun ner Kerkelijke Overheid op 15 Augustus, feest dag van O. L. Vr. ten Hemelopneming, welke als Zondag is te vieren, te sluiten en op de niet-katholieke winkeliers om het katholieke personeel in de gelegenheid te stellen zijn plicht na te komen dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen eveneens een drin gend beroep op de katholieken, maar speciaal op de katholieks vrouwen, om dien dag niet „extra" te besteden aan het doen van inkoo- pen, doch zich als katholieken daarvan te ont houden. Waar het katholieke winkelbedrijf het offer weet te brengen om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken de or ganisaties het vertrouwen uit, dat de geloofs- genooten zulks op prijs zullen stellen, wat niet het geval schijnt, wanneer men op 15 Augustus de gesloten zaken voorbijgaat en de geopende winkels bezoekt om zijn inkoopen te doen. Donderdagmiddag liep de 30-jarige onge huwde dochter van den landbouwer Braam te Laaghalerveen, gemeente Beilen, van het ert den verkeersweg op, juist op het oogenblik, dat een personenauto, bestuurd door den heer U. D. R. uit Hoogezand, voorbij kwam. De vrouw werd gegrepen en tegen den weg gesmakt. Met een ernstige hoofdwonde werd zij opge nomen en naar het ziekenhuis te Assen ge bracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Den bestuurder van den auto treft geen schuld aan het ongeval. Tengevolge van mond- en klauwzeer stierven in de week van 31 Juli t/m. 6 Augustus 18 run deren, 15 kalveren, 12 varkens en biggen, 2 schapen en 1 geit. In totaal zijn tot dusver sedert de week van 19—26 September 1937 gestorven 3254 runderen, 4152 kalveren, 3118 varkens en biggen, 253 scha pen en 64 géiten. In den laten middag waren vijf jongens, die verpleegd worden in de Van den Berghstichting te Noordwijk, te Katwijk aan Zee op het Noor- derstrand aan het baden. Plotseling kwamen twee hunner in verdrinkingsgevaar te verkee- ren. De eene jongen kon worden gered, doch de andere, de ongeveer 18-jarige Van U., ver dween in de diepte. Het lyk was Donderdag avond nog niet aangespoeld. Donderdagmiddag is het Maas- kantgebied in Noord-Brabant op nieuw geteisterd door een ontzettend en schrikwekkend onweer, dat vooral woedde boven het Land van Raven- stein. Omstreeks drie uur knetterde de donder en flitste de bliksem on~op- houdelijk achter elkaar, gepaard met hevige regen- en hagelbuien. Spoedig werd op een paar plaatsen brand waargenomen. Zoo was de bliksem o.m. gesla gen in de kapitale boerderij van den heer Jac. Peeters, landbouwer en expediteur te Deursen, gemeente Ravenstein. Het geheele boerderijbe- drijf stond weldra in lichter laaie. Aan blus- schen viel niet meer te denken. De geheele in boedel werd een prooi der vlammen, alsmede de nieuwe oogst, welke eerst een paar dagen geleden was binnengebracht en waardevolle landbouwgereedschappen. De plaatselijke brand weer moest zich beperken tot het beschermen van de omliggende boerderijen, welke zy na veel moeite wist te behouden. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Inmiddels luidde ook te Herpen de brand klok. Hier was de bliksem geslagen in een vier tal boerderijen, waarvan drie lichte schade op liepen, doch de vierde, die van den heer N. van Santen, aan de Broekstraat, in brand geraakte en kort daarna in lichter laaie stond. De plaat selijke brandweer stond machteloos bij gebrek aan water. Behalve de inboedel ging ook hier een kostbare vborraad haver, rogge en hooi verloren, alsmede eenige karren, dorschmachi- nes en andere landbouwwerktuigen. ■Een groot aantal boomen werd door het he melvuur geveld. In 't nabijgelegen Huisseling werd de 14- jarige jongen van den landbouwer Stoots door den bliksem getroffen en ter aarde ge slagen. Aanvankelijk vreesde men, dat hy was gedood, doch den onmiddellijk gewaar- schuwden geneesheer, dr. Huiter uit Raven stein, gelukte het met veel moeite de le vensgeesten op te wekken. De toestand van den jongen is naar omstandigheden vrij soed. Te Wychen ging de landbouwerswoning var, de weduwe Thonens, na door den bliksem ge troffen te zijn, geheel in vlammen op. De in boedel, de inventaris van de stallen en de nieu we oogst gingen verloren. Van een landbouwer, die met een gespan on der Wychen op den weg reed, werd het paard door den bliksem getroffen en gedood. Te Overasselt sloeg de bliksem met zulk een hevigheid in de boerderij van den landbouwer O. van Uden, dat in een oogwenk de vlammen aan alle kanten uitsloegen en het gezin ijlings een goed heenkomen moest zoeken. De voor raad hooi, rogge en gerst ging met den inboe del verloren. Donderdagmiddag omstreeks drie uur sloeg te Steenderen tydens een hevig onweer de bliksem in de boerderij van de weduwe H. Wijers, bewoond door de familie Hissink. Boer derij en inboedel werden een prooi der vlam men. Wegens gebrek aan water kon men niet blusschen. Huis en inboedel waren verzekerd. Donderdagavond ruim kwart voor zeven is vermoedelijk ten gevolge van blikseminslag een draad van de electrische bovenleiding van de spoorlyn tusschen Delft en Schiedam afgebro ken. Tengevolge hiervan moest het treinverkeer in beide richtingen over één spoor geleid wor den, hetgeen op dit drukke traject een vrij aanzienlijke vertraging met zich medebrengt. Onmiddellijk werd een ploeg uitgezonden om de breuk te herstellen, waarmede eenige uren waren gemoeid. Tijdens hevig onweer is Donderdag te Beek (gem. Bergh) de bliksem geslagen in de groote boerderij, eigendom van douairière Van K;ppel en bewoond door het gezin B. Verhoeven. Van de varkens kwamen er tien in de vlammen om. Ook de oogst ging gedeeltelijk verloren. Te Stokkum sloeg de bliksem in een hooi schuur bij de groote boerderij van den heer P. Krebber. In deze schuur was de geheele oogst geborgen. In het kantoor van de gemeentelijke arbeids beurs te Lengel sloeg de bliksem het electrisch licht defect. Ook op verschillende andere plaatsen geraakte door blikseminslag het licht onklaar, zond°r dat brartd ontstond. Donderdagmiddag sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Hiemstra, aan de Nieu we Vaart te Appelscha. De botrderij brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Terwijl het in de benedenstad van Arnhem nauwelijks regende, ontlastte zich boven het Noord-Westelyk gedeelte van de Geldersche hoofdstad een ontzettend noodweer, waarbij hevige hagelslag groote schade aanrichtte. De trambaan van lijn 2 op den Bakenbergschen weg werd onderspoeld, zoodat het tramverkeer moest worden gestaakt, in tal van tuinen sloegen bloemen en planten kapot of plat en op rij wegen en voetpaden mbest het plaveisel het ontgelden. De vele wandelaars in Sonsbeek moesten overhaast hun toevlucht in de theeschenkerij zoeken. Ook in andere hooggelegen gedeelten van de stad heeft men met het noodweer kennis ge maakt. Donderdagavond omstreeks zeven uur ont lastte zich een hevig onweer boven Oldemark (Ov.). De bliksem sloeg in de groote boerderij, bewoond door en eigendom van den landbou wer W. van Beek. Het geheele complex brand de tot den grond toe af. Bij een peging, nog iets uit de vlammen te redden, werd de heer Van Beek zoodanig gewond, dat hij in het zie kenhuis te Heerenveen moest worden opgeno men. De geheele inboedel, landbouwgereedschap en opslag gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Tydens een kort, hevig onweer sloeg Donder dagmiddag om half drie de bliksem in het boer derijtje, bewoond door de wed. Veldhoen in den Wilpschen Achterhoek bij Twello. Het perceel brandde geheel af. De inboedel, alsmede de rogge- en hooioogst, gingen verloren. Het vee kon gered worden. De schade, die ongeveer 5000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. By K.B. van 3 Augustus is met ingang van den datum van benoeming tot geneesheer bij het provinciaal ziekenhuis naby Santpoort aan den officier van gezondheid der le klasse P. van der Esch, op zyn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend en is hy benoemd bij de koninklijke marine-reserve tot officier van ge zondheid der le klasse. Is met ingang van 1 September 1938 aan den schout-by-nacht titulair J. J. Dikkers, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ont slag uit den zeedienst verleend, onder dankbe tuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen. Is met ingang van 17 Augustus de kapitein luitenant ter zee D. C. M. Hetterschij eervol ontheven van de waarneming der betrekking van commandant der maritieme middelen te Amsterdam en deze betrekking opgedragen aan den kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, H. Ms. adjudant in buitengewonen dienst. Toegekend deaan de Orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver aan: A. J. Wormgoor, touwbaas, bij de N.V. katoen en linnenweverij vJi. A. J. ten Hoopen Zoon, te Neede; in brons aan: H. J. Holtstege, blee- ker, J. W. Busch, wever, G. J. ter Braak, wever, B. Nijland, stukkenmeter en H. ten Hoopen, wever, allen werkzaam bij de N.V. katoen- en linnenweverij v.h. A. J. ten Hoopen Zoon te Neede. Wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Aimeloo, W. Sjoerdsma. Met 1 September 1938 de kolonel der mari niers C. J. O. Dorren, eervol ontheven van de betrekking van chef van het korps mariniers te Rotterdam. De luitenant-kolonel der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe is belast met de betrekking van chef van het korps mariniers te Rotterdam. zonk neer aan haar knieën en omhelsde ar nogmaals. Lief oud moedertje! riep hij. Wat ben ik h -id een zorg voor je geweest. Nu is 't jouw Urt om het goed te hebben! t Het is genoeg, dat je weer thuis bent, fluis- R- zij- 'i danste weer door de kamer. deT Hoe lang denk ie te bUjven? vroeg de moe" kwam naast haar staan. Ik ga niet meer terug, 't Is een vreeselyk d. nu ga voor u zorgen en voor de klein- 0 c^- Ik ben nu een man! Lach niet! Ik heb dervinding opgedaan. 'i spreidde haar armen weer uit. I? Vertel, m'n jongen, fluisterde zij. le*rt ging op den grond zitten naast haar en Sde zijn hoofd tegen haar knie. Daar, tegen- r het vuur, terwijl de zon onderging, ver- e hy haar de geschiedenis. Toen Garth wegreed en Rina en mij ach- uet, zei hij, op dat punt gekomen, wist ik niet precies wat er gebeurd was. Maar Rina is een goede verpleegster en den dag daarna had zij mij weer opgeknapt. Dienzelfden dag trokken de jongens van de Crossing op; Jim Plaskett, de politieman en drie anderen. Jim had zijn drie gezellen overgehaald mee te gaan, zoodra hij de geschiedenis vernam. Jim is een pracht kerel, een van die rustige sterke boys, waar je op rekenen kunt! Zij wilden mij laten blijven om uit te rus ten tot zij terug zouden komen. Maar Rina en ik wilden niet achterblijven. Wij reden den ge- heelen dag door en kampeerden slechts vijftien mijl van de Death River. Onderweg vonden wij de beenderen van Garth's paard, totaal uitge- knaagd en het teeken dat hij had achtergela ten op de plek waar hij rust had gehouden. Je had Jim Plaskett moeten hooren over de dap perheid van Garth en Jim kan meepraten hoor. We kwamen in de bergpas aan. Niets dan hooge kale rotsen, afschuwelijk hard en koud om te zien. Het leek mij alsof we in een onafzienbaar graf waren gekomen. Er liep een gevaarlijk klein pad naar be neden. Over de rivier was een opening in den rotsketen. Daar zagen we een hut en een tent, maar geen menschen. Enkele riepen, dat zij een lichaam ïn het ravijn zagen liggen, maar ja kon niet zien wie het was. Charley zweeg even en rilde. O! het was verschrikkelijk! fluisterde hij. Toen wij naar beneden gingen zagen we Mary Co-que-wasa over de rotsblokken klimmen. Zij torstte en sleurde onder haar arm een lichaam mee. Het was Nick Grylls. Hij scheen dood! We riepen haar en zij keek plotseling op. Ik zag, dat haar gezicht niet blij of verrast keek alleen dom als bij een kleurling. Zij bleef niet eens staan. Zij stapte van een rots blok af in het diepe water met den man op haar rug; en zij verdwenen uit het gezicht en enkele borrelende kringen verschenen aan de oppervlakte. Charley hield op en keek in het vuur. Zijn moeder drukte hem aan haar oorsr. O! mijn jongen, hoe verschrikkelijk! Mary was een gesloten natuur, zei Charley. Je wist niets van haar. Ik heb haar nooit een woord hooren zeggen. We daalden af naar het water. Jim Plas kett trok zijn jas uit en dook onder. Tevergeefs. De stroom nam hen mee en het water was te koud, om er langer dan een paar minuten in te blijven. We hebben Mary noch Grylls ooit weer terug gezien. Jim zwom naar den overkant en bracht ons het vlot dat daar lag en wij staken allen de rivier over. Niemand was in de tenten. De de kens lagen verward, alsof de slapers plotseling opgesprongen waren. Toen gingen we verder om de ravijn in te gaan. Er hing inderdaad een lichaam tusschen de steenen. Het was Mabyn. Rina wds bij hem voor iemand van ons hem zag. Hij was nog niet dood, maar had een kogel door beide beenen. O! die plaats was vol verschrikking. Het stonk er naar geweerpoeder en een lichte rook wolk hing tusschen de rotsen. Ik was radeloos bij de gedachte, wat er van Garth en Natalie zou geworden zijn. Wij riepen naar alle kan ten en eindelijk hoorden wij een zwak ant woord. Ik klom een rots op als een kat, en vond hen achter een groot rotsblok. Garth, geheel be bloed lag op den grond uitgestrekt. Natalie trachtte zijn jas uit te trekken, maar zij kon niet. Zij keek naar mij op met een gezicht zoo wit als krijt, gaf een schreeuw als een klein kind en viel neer. O! het was zielig. Ik bracht haar naar beneden. Niemand mocht haar aan raken. Om kort te gaan: wij besloten om de ri vier af te zakken op het vlot tot aan Fort Ochre. Garth had een kogel in zijn linker schouder en een gekwetste hand en Mabyn was klein als een kind en zwaar ziek. We maakten een nieuw vlot en vertrok ken den volgenden morgen. Jim Plaskett, Ma byn en Rina gingen op het eerste, en Sandy Arkess, Garth, Natalie en ik volgden op het tweede. De twee andere boys moesten de paar den over de prairie naar huis brengen. Dat was nog eens een tocht. Garth genas snel en wij voelden ons allen best. Bij het fort heerschte drukte. Daar was de bisschop met zyn gevolg, gereed om naar huis te vertrekken en nooit heb ik iemand zoo verbaasd zien kijken als de bisschop, toen hij Garth uit de andere richting zag komen en mevrouw ontving Natalie als een moeder. Het gezelschap was genoodzaakt, direct te vertrekken uit vrees, dat de rivier hen zou af sluiten en Garth drong aan, dat Natalie met de oude dame zou meegaan. Zij verzette er zich tegen, hem gewond achter te laten en ik smeek te hem haar te laten blijven, maar hij zei, dat het moest voor haar goeden naam. Ik begreep het niet goed want wie Natalie kende! maar ik denk, dat hij wel wist wat hij doen moest. Garth en ik en Mabyn bleven te Fort Ochre. De inspecteur kwam de rivier af en stelde een officieel onderzoek in. Prachtig ging dat. Kolonel Whinyates is een groote kerel en een klein kind. Maar een rechtschapen boy. Ik werd beste vrienden met hem. Garth vertelde zijn avonturen, ik de mijne en Rina en Plaskett de hunne. Alles was in orde, maar Garth liet Mabyn halen om te ge tuigen. Hij werd gebracht op een draagbaar. Hij vertelde de waarheid. Rina had hem dag en nacht bewaakt. Geen oogenblik was zij van hem weg geweest. Het onderzoek eindigde feestelijk, zooals Garth het noemde. De oude kolonel drukte ons de hand en zei, dat wij helden waren, waar achtig! Garth wilde niet, dat Mabyn vervolgd werd. Het was ook niet noodig, want Mabyn, die geen weerstandsvermogen had, was er slecht aan toe. De koorts had hem stevig te pakken en enkele dagen later stierf hij. We hebben hem begraven, daar, waar hij gestorven is. Intusschen viel de winter in, de rivier vroor dicht en Garth en ik konden voorloopig niet meer vertrekken. We richtten zoo goed en kwaad het ging een winterkamp in en heele dagen praatten we over Natalie. Rina had intusschen over de prairie haar stam weer opgezocht. Garth dankte haar har telijk voor haar goede zorgen en troostte haar over het verlies van Mabyn, een verlies, dat na alles, wat er gebeurd was, haar niet bijzonder zwaar viel. Ik vergat nog te vertellen, dat Mabyn's moeder intusschen gestorven was. Het bericht bereikte Mabyn nog voor hij stierf. Het goede mensch wist gelukkig niets van den ellendigen toestand van haar zoon. De eerste mail kwam in Januari aan en bracht Garth nieuws van Natalie. Garth schreef haar, dat zij sinds Kerstmis vrij was, nu Mabyn gestorven was. Met de volgende mail, nu zes dagen geleden, gingen wy weer terug en zoo zie je me hier. Garth wacht op mij aan het station. Ik wilde, dat hij mee zou gaan naar u, maar hij stond er op, dat ik even alleen met m'n lief moedertje zou zijn. Maar nu moet ik mij haasten, want m'n trein gaat om half zeven. Maar waar ga je-dan nu weer naar toe? vroeg de oude vrouw hevig onthutst. Charley kuste haar en zei: Naar Millerton, naar de bruiloft. Ik kom binnen twee weken terug. Och, wat jammer. Maar moeder. Ik ga naar den besten man, die ik ken. Bij het geluk van die twee goeie menschen wil ik zijn. Tot ziens hoor! EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3