Plannen tot ruilverkaveling in de Vechtstreek Zetel van Nationaal geopend Centrum I We luisteren naar... I FINANCIEN DE „TRIUMPHATOR' IN SMAAK 1"J 1 CENT VIRGINIA SCHRETLEN Co. RIDS DOODT MUGGEN BESPREKING TE UTRECHT WERKVERRUIMING VOOR DE JEUGD Dagfilm VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 MUGGEN DAAR? "fH RIPS EN MAAR! Regeering ziet er gunstige werk verschaffingsobjecten in Complex van 2000 hectaren Werkverschaffing Dienstboden-opleiding bij de Graal Eerste cursus op Huize Drie koningen te Wassenaar gesloten nieuwe "leseii uitzongen, -Blijen krgehtig „wfi- ren de declamaties, zooals die van „de Bruid" en „Voorjaar" en andere, die ten beste werden gegeven. „KATHOLIEK VERWEER" LIJK AANGESPOELD Een vacantiepakket van de Geldersche Tramwegen Schotten waardeeren courantenreclame HET TWENTE-RIJNKANAAL De laatste dam is doorgestoken in den zijtak naar Almeloo Bouw van nieuw vrachtschip „Om ons Volk te behoeden voor kwade invloeden van binnen en van buiten, moet het innerlijk sterk zijn" Prins Bernhard mede aanwezig Aardappelziekte Zaterdag 13 Augustus Aansporing van minister Romme SAFE-INRICHTING Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit Nijverheidsonderwijs Examen Hoofdakte EN R ID S RUIKT PRETTIG Dezer dagen is te Utrecht op het provin ciehuis onder leiding van den Commissaris der Koningin in Utrecht een bespreking ge houden met een aantal rijks-, provinciale, gemeente-, waterschaps- en landbouwauto- riteiten over de mogelijkheid of wensche- lijkheid van ruilverkaveling van gronden, gelegen in de gemeenten Maartensdijk, Achttienhoven, Westbroek, Maarseveen en rienhoven. Meer in het bijzonder was daarbij het oog gericht op het complex, begrensd door den straatweg door deze dorpen, het Tien- hovensche Kanaal, de Hollandsche Rading en den weg HilversumUtrecht. De oppervlakte van dit complex bedraagt on geveer 1800 hectaren, verdeeld in honderden smalle perceelen, waarvan sommige drie tot vier kilometer lang zijn. Een deel der gronden ongeveer 250 H.A. achter Tienhoven en Westbroek, is indertijd uit- geveend. Op deze uitgeveende plassen, welke in vele gevallen weer zijn dichtgegroeid, rusten slikgelden, waaruit de kosten van eventueele droogmaking gedeeltelijk kunnen worden be streden. Door de inwerkingtreding van de nieuwe ruil- verkavelingswet met ingang van 1 Augustus is de totstandkoming eener ruilverkaveling aan zienlijk vergemakkelijkt. De aanvraag tot verkaveling van een dergelijk complex kan worden ingediend door de provin cie, door een gemeente, waterschap of rechts persoonlijkheid bezittende landbouworganisatie of door ten minste een vijfde van hen, die bij het kadaster als eigenaar bekend staan. De totstandkoming is verzekerd indien of de meerderheid van het aantal eigenaren volgens het kadaster of een aantal eigenaren, die samen de meerderheid van de oppervlakte bezitten, zich daar vóór verklaren. Indien het algemeen belang de totstandko ming van een ruilverkaveling dringend vordert, kan de minister op voorstel van de centrale commissie zelfs tot ruilverkaveling besluiten, indien meer dan 25 PCt. van het aantal eige naren of van de oppervlakte zich daar voor vér- 'klaren. In zeer bijzondere gevallen kan ruilverkaveling ook door de wet worden opgeleg Ook het aantal objecten, dat tegen den zin van den eigenaar niet in een ruilverkaveling kan worden betrokken, is veel geringer gewor den. Ten slotte is de regeling ten aanzien van de kosten belangrijk aanlokkelijker geworden. Het rijk draagt n.l. alle kosten van de centrale com missie, van den landmeter en van het kadaster, van vergaderingen en kennisgevingen. De ove rige kosten worden door het rijk voorgeschoten en kunnen in dertig jaren tegen een annuïteit van vijf procent worden afbetaald. Ter bestrijding der werkloosheid bevor dert de regeering ruilverkaveling in sterke mate. door het verleenen van een hooge subsidie in de arbeidsloonen bij uitvoering in werkverschaffing. Ruilverkavelingen behooren tot de gunstigste werkverschaffingsobjecten. De verhouding tus- schen loon en andere kosten is meestal zeer gunstig. Na de totstandkoming kan de grond met succes intensiever worden geëxploiteerd. De opbrengsten worden hooger, waardoor een blij vende werkverruiming wordt geschapen. Het behoeft dus geen verwondering te wek ken, dat men ook in de provincie Utrecht, waar groote behoefte is aan behoorlijke werkverschaf fingsobjecten, heeft uitgezien naar gronden, welke geschikt zijn om opnieuw te worden ver kaveld. Een zeer belangrijk object zal dezer dagen ter visie worden gelegd, n.l. de meer dan 2000 hec taren groote ruilverkaveling in de gemeenten Eemnes en Baarn, waarover in de maand Sep tember de belanghebbenden hun stem zullen kunnen uitbrengen. Een tweede object is het hierboven genoem de. De lange, smalle perceelen, zijn meermalen ook nog overdwars verdeeld, zoodat het verlee nen van overweg veelvuldig voorkomt. De boerderijen liggen vrijwel alle aan de zuid zijde; om te melken moet de boer dus twee kee- ren per dag enkele kilometers heen en terug af leggen, soms rijdend, soms varend, soms beide. Zeer veel tijd gaat verloren met heen en weer sjouwen en met het transport der producten. Bij sterken wind loopt men gevaar, dat 'n deel van de kunstmest op het land van den buurman of in de sloot terecht komt. Ret vervoer van stalmest naar de verderaf liggende perceelen is in natte perioden bijna niet doenlijk. Door een betere verharding van de wegen, waardoor een goede verpleging en bemesting meer loonend wordt, zaï de opbrengst van het land dan ook in sterke mate kunnen stijgen. Door ruilverkaveling kan dit complex op tweeërlei wijze worden verbeterd, n.l. door aan leg van een netwerk van wegen door het te verkavelen blok met behoud van de boerderijen ter plaatse, of door verharding van den weg langs het Tienhovensche Kanaal van Tienho ven tot de Hollandsche Rading met één op- strekkenden weg van Westbroek naar de Ra ding en met verplaatsing van een zestigtal boer derijen met Chool. In beide gevallen zal de ruilverkaveling ge paard kunnen gaan met al dan niet droogma king der onder Tienhoven en Westbroek in het blok gelegen uitgeveende perceelen van circa 250 H_A. Het spreekt vanzelf, dat door ruilver kaveling met gelijktijdige droogmaking der uit geveende perceelen een veel bevredigender toe stand wordt verkregen, dan zonder droogma king. Ook de blijvende werkverruiming en de vestigingsmogelijkheden In 't betrokken gebied worden door droogmaking beter gebaat. Voor de bestrijding der werkloosheid zouden deze ruilverkaveling met gelijktijdige droogma king der plassen schitterende objecten zijn. Vol gens raming kunnen worden verloond circa 1.215.000 indien de verkaveling geschiedt zon der verplaatsing der boerderijen en ongeveer 1.130.000 indien zij geschiedt met overplaatsing van boerderijen en school. Het spreekt vanzelf, dat tijdens de bespreking een groot aantal vragen werden gesteld en be zwaren werden geopperd, die de totstandkoming van een ruilverkaveling bemoeilijken. Niettemin werd erkend, dat wannéér voor de verschillende moeilijkheden een behoorlijke op lossing zou kunnen worden gevonden, de streek door ruilverkaveling in belangrijke mate zou kunnen worden verbeterd. Het werd daarom zeer gewenscht geacht, al vorens een aanvrage tot ruilverkaveling in te dienen, door woord en geschrift de rechtstreeks belanghebbenden met de plannen in kennis te stellen. Tevens werd besloten in den loop van den ko menden herfst een of meer vergaderingen in de streek te beleggen, waarin door of vanwege den cultuurtechnischen dienst de plannen zullen worden toegelicht. De eerste cursus voor Dienstbodenopleiding in Huize Driekoningen te Wassenaar is beëindigd. In intiemen kring werd deze cursus met een feestelijken avond in het Internaat besloten. Mejuffrouw I. Seijbel, de presidente der vrouwelijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie „de Graal" sprak het afscheidswoord. Een der deelneemsters bracht in hartelijke woorden dank aan de leiding. Een speciaal woord van dank werd gericht aan het departe ment van Sociale Zaken, aan mejuffrouw R. Palache, de rijksbemiddelaarster voor Zuid- Holland, die ook by deze sluiting tegenwoordig was, werd verzocht, dezen dank over te bren gen. Met spel en zang werd de avond voortgezet. Blij klonken de frissche vroolijke liederen, waar mede deze jonge groep menschen, be&eld met een mooi levensideaal, hun verwachting op het Er was ook een kleine tentoonstelling ge organiseerd, waar het werk, dat de meisjes ver richt hadden op gebied van handenarbeid, maar vooral op gebied van de huishoudelijke vakken, zooals stoppen, naaien en verstellen, te bewonderen viel. Keurig was de afwerking; alles gaf blijk van een grooten ijver, maar vooral van het juiste inzicht, waarmede dat gene, dat aan de meisjes geleerd was, was uit gevoerd. De ochtend van het vertrek werd begonnen met een gedialogeerde Heilige Mis in de pa rochiekerk van den H. Jozef. Pastoor Wiemers, die in het Internaat ook de godsdienstlessen gegeven had, nam in hartelijke woorden af scheid. Een feestelijk ontbijt, een langdurig handge- wuif by bus en tram, en Huize Driekoningen staat daar weer, rustig en vriendelijk, in af wachting van de nieuwe groep van vijftig deel neemsters, die 20 September verwacht worden. „Sint Bavo" bevat de volgende mededeeling van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers; „Wij maken bekend, dat aan het tijdschrift genoemd „Katholiek Verweer" sinds langen tijd de censor is ontnomen, zoodat dit tijdschrift niet gerangschikt kan worden onder de ka tholieke tijdschriften." Het lijk van den jongen, die Donderdagmid dag te Katwijk aan Zee verdronken is, is Don derdagavond negen uur aangespoeld, even ten Zuiden van de plek, waar het ongeluk ge beurd is. Zooals bekend hebben vele belanghebbenden in den Gelderschen Achterhoek de hoofden bijeen gestoken en een hotelplan samengesteld, dat, naar we vernemen reeds gedurende dezen zomer bewezen heeft, dat de opzet goed was. Een bijzonder goede samenwerking is hierbij verkregen met de Geldersche Tramwegen, die een uitgebreid autobusnet onderhouden tusschen de vele mooie plaatsen in den Achterhoek tot aan Enschede en Deventer toe. De leiding dezer maatschappij zond ons dezer dagen een vacantiepakket, dat naast een reis- De heer C. s. Forbes, van de Schot- sche vereeniging van handelaren in muziekinstrumenten, wees ter ge legenheid van een congres op de „essentieele noodzakelijkheid" van courantenreclame. „Courantenreclame behoort thuis in elk gezond reclameplan, dat geregelde verkoopen beoogt; geen ander re clamemiddel kan courantenreclame vervangen; op z'n best zou het als aanvulling kunnen dienen." Tot zoover de Schot, die naar de reputatie van zijn landgenooten, wel moet weten waaraan hij zijn geld uitgeeft. gids van en reclamelectuur over het bedrijf enkele folders en boekjes bevatte, die om het mooie fotomateriaal en de goede uitvooering reeds een propaganda op zich zijn. Verder vinden we vermeld de bijzonderheden van het hotelplan 'en de talrijke bezienswaar digheden en mooie plekjes, die deze streek in ons vaderland rijk is. Bijzonder fraai verzórgd is de gids voor den Gelderschen Achterhoek door Chr. Ie Roy, uit gegeven door C. Misset N.V. te Doetinchem. Moge het bedrijf, dat zich zoo goed heeft aangepast, voordeel trekken van zijn sug gestieve reclame. Donderdagmiddag om 4.20 uur is de laatste dam in den zijtak van het Twente-Rijnkanaal naar Almeloo, de dam in den Ouden Wierden- scheweg, doorgestoken en de eerste boot, de sleepboot Pema, door de opening naar de los- en laadplaats aan het eindpunt gevaren. Een eindpunt, dat niet lang een eindpunt zal zijn, daar de doortrekking van het kanaal tot in de haven van Almeloo spoedig wel een feit Zal Efjn, De doorsteking van dezen dam ging met eenig officieel vertoon gepaard. B. en W. van Almeloo, uitgezonderd wethouder G. Hinnen, waren aanwezig, eveneens ir. M. H. Kuiper van den Rijkswaterstaat, die zich 2 September a.s. in verband met de doortrekking in Almeloo zal .vestigen en de heer Fischer, lid van de directie van de N.V. Aannemersbedrijf v.h. de firma T. den Breejen en v. d. Bout te Berg en Dal bij Nijmegen welke N.V. de uitvoering van het werk aan den zijtak heeft verricht. Deze laatste ontving de autoriteiten en deed verschillende interessante mededeelingen be treffende den grooten baggermolen Labor II, welks groote emmers in eindelooze reeks zich boorden in den aarden wal en telkens groote stukken daaruit weghapten. Deze molen is een van de meest moderne, een z.g. Diesel-electri- sche molen, met een capaciteit van 3000 M3. per dag. Hij noodigde ons uit tot een bezoek op den molen zelf, die, hoewel geen Karimata, toch interessant genoeg is om bezocht te wor den en die al baggert hij niet direct goud, iets wat zijn groote soortgenoot tot heden ook nog maar zeer bescheiden deed, door zijn arbeid toch goud kan opleveren voor Almeloo en heel het Twentsche achterland. De molen heeft een ketting van 33 emmers- Elke emmer, waarvan de rand scherp is ge maakt om het grfjpen in de aarde te bevor deren, weegt leeg 700 K.G. en kan 400 liter bevatten. De rest van het gevaarte is naar evenredigheid. Machtige machines stellen het in werking en de arbeid van deze machine doet eenig begrip geven van de snelheid, waarmee het enorme werk van het graven van de Twente-Rijnkanalen tot stand kwam. Drie meter diep moesten de emmers den grond in, om de juiste kanaaldiepte te bereiken en de groote schuiten welke den baggerstroom op vingen, waren telkens spoedig gevuld om dan weggesleept te worden naar elders. Ten behoeve van de N.V. Stoomvaart Maat schappij Wijklijn is aan de N.V. Scheepswerf voorheen Jan Smit Gzn. te Alblasserdam de bouw opgedragen van een stoomschip van 5500 tons draagvermogen. Het schip is bestemd voor de algemeene vrachtvaart. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard heeft de minister van Sociale Zaken, prof, mr. C. P. M. Romme heden morgen den zetel der stichting „Nationaal Centrum" geopend. Precies om elf uur kwam Prins Bernhard met zijn secretaris, jhr. mr. C. Dedel, in een In het etmaal van 's avonds 10 tot 's avonds 11 Augustus is in Zeeland de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aard appelziekte. open hofauto op Huize Schoonoord, den zetel van ..Nationaal Centrum" aan, waar hij werd verwelkomd door den voorzitter der stichting, R, F. C. baron Bentinck, opperstalmeester van H. M. de Koningin. De Prins begaf zich naar den ontvangsalon van deze prachtige bezitting, aan den Driebergschenweg gelegen, welke eigendom is van mevrouw J. D. van Romondt Visbaronesse Quarles de Quarles, vice-voor- zitster van „Nationaal Centrum". Hier onder hield de prins zich enkele oogenblikken niet minister Romme, den commissaris der Konin gin in- de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, den burgemees ter van Utrecht, mr. Ter Pelkwijk. de leden van den raad van bijstand*en van het bestuur der stichting. Daarna begaf Z. K. H. zich naar het park, achter het huis, waar op het gazon de genoodigden verzameld waren. Tot de gasten behoorden ook een aantal hooggeplaatste militairen, bestuursleden van tal van organisaties op maatschappelijk en kerkelijk gebied, op dat van het verkeerswezen, verschillende burgemeesters en vertegenwoor digers van het bankwezen, onder wie mr. D. Crena de Iongh, president directeur der N.V. Nederlandsche Handel-Maatschappij. Een orkest van Zeister musici, onder leiding van Hans Buiskool, speelde het „Wilhelmus". Na het spelen van het volkslied nam het ge zelschap plaats op de stoelen, die op het gazon waren neergezet. Prins Bernhard was gezeten tusschen minister Romme cn den minister van Staat, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- president van den Raad van State. Daarna hield de voorzitter, baron Bentinck, een rede. Na woorden van welkom tot Prins Bernhard en de verschillende autoriteiten te hebben ge richt, deelde spr. een en ander mede over het ontstaan der stichting en het doel, dat zij be oogt. Wij leven aldus spr. in een tijd, die voor vele menschen heel moeilijk is. Zeer velen voor al onder de jeugd komen in opstand tegen een maatschappij, waarin zij niet den zegen van den arbeid kunnen smaken, maar gedoemd zijn tot niets-doen met al de daaraan verbonden funeste gevolgen. Is het wonder, dat zij het oor leenen aan extremistische leuzen en dat zij in hun verbitterde of moedelooze stemming zeg gen: „Laten wij het daar ook maar eens mede probeeren. Slechter dan nu kan het moeilijk worden?" Mocht deze stemming bij de groote menigte tot uiting komen, dan zou zij een dreigend ge vaar beteekenen voor onze zeer kostbare ideëele goederen. Een dergenen, die dat niet alleen sterk aan gevoeld hebben maar ook met inzet van hun heele persoonlijkheid op de bres zijn gaan staan om te waken en te strijden tegen dit dreigend gevaar is de Raams, secretaris dezer stich ting. Hij heeft plannen ontworpen en een systeem uitgedacht om de jeugd te bereiken en wel op een gansch andere wijze dan tot nu toe geschied is. Maar hij heeft het niet alleen ge laten bij het uitdenken van plannen. Hij heeft de hand aan den ploeg geslagen met zulk een ijver en toewijding en organiseerend talent, dat heden de stichting zijn geesteskind geopend kan worden. Een woord van zeer warme hulde en bij zon deren dank bracht spr. aan den initiatiefnemer en hen, die de stichting in het leven hebben ge roepen. Wanneer men de jeugd ten goede wil beïn vloeden, kan men niet volstaan met het bestrij den van een denkwijze of van illusies die in dien vervuld, een ramp voor ons volk en va derland zouden beteekenen, maar het is nood zakelijk voor hetgeen men ontneemt of tracht te ontnemen iets anders in de plaats te geven. Dat andere moet in dit geval zijn, godsdienst zin en liefde voor volk, vaderland en vorsten huis en die liefde moet opgewekt en aange vuurd worden door de jeugd erop te wijzen, welk een onschatbaar voorrecht het is Neder- (J3Cj3Cf>Cpt£> C|3t^>C}DCflCjDCjjCj3CpC{5Cp^3C|3Cj3Cf>C)3C)3C}>tpC}3Cf>C(3C}3Cp^CpCj3C)3Cj3Cj3Cj5tj3Cf)Cjlcj3cj3Cj3Cj5Cf)Cf)tpCl3CpCpC)3^DCpC)3CpCpCpCj3tpCpCj3Cj3Cp t -3 s- -e -8 HILVERSUM I 1875 M. VAHA-Uitzendinf* 8.00—10.00; 10.20—7.30 en 8.0012,00. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Uitzending voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-Orkest 4.30 Boekbespreking. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Litteraire causerie, 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Filmland. 8.05' SOS-berichten. Berichten ANP. 8.20 VARA-Orkest m.m.v. solisten. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.20 „Er nu.... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 ell 415.5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten m.m.v. solist. 1.15 Postdulvenberichten. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 KRO-Orkest. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het herstel van de Katho lieke Kerk in Nederland". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek 8.45 KRO-Or!cest. 9.00 KRO-Melodisten m.m.v. solist. 9.20 Vervolg van 8.45. 9.40 KRO-Boys m.m.v. solist. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Vervolg van 9.20. 10.30 Berichten ANP 10.40 Filmpraatje. 10.55 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 11.20 BBC-Northern-orkest. 12.05 Orgelspel, 12 50 Gramofoonmuziek. M. 1.20 New Hippodrome-orkest. 2.20 Olof-Sextct. 3.00 Hanwell-Silver-orkest m.m.v. solist. 3.45 Broadhurst-septet. 4.50 Orgelspel. 5.20 Jack Hylton's Band en solisten. 7.05 Harold Sandler's Weensch Octet. 7.3S Ben Oakley's Band. 8.20 BBC-Symphonie-orkest, m.m.v. solis ten. 10.45 BBC-Theaterorkest. 11.35 Lew Stone's Band. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.10, 9.00 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.35 Cantrelle-orkest. 2.35 en 3.05 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 4.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 7.35 en 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconccrt. 11.20 Dansmuziek. KEULEN. 456 M. 12.20 Omroeporkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Opera „Die Walkiire." 10.00 Gramofoonmuziek. 11.05 Twee orkesten. 12.20 Amusementsorkest en solisten. BRUSSEL. 3.22 en 484 M. 322 M. 12.20, 12.50, 1.30 en 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 en 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek uit Oostende. 6.20 Gramofoonmuziek, 6.50 Antwerpensch Blaasensemble. 7.20 Kleinorkest. 8.20 Vervolg concert. 9.20 Cabaretprogramma. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.20 Populair concert. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50 en 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 5.35 Ray Ventura's orkest. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert uit Vichy. 11.00 J. Bouillon's orkest en Lanigiro's Hot Players. 11.50 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.05 Pianovoordracht. 8.35 Inleiding volgende uitzending. 8.05 3de acte opera „Die Walküre." 10.50 Pianovoordracht. 11.45 Omroepdansorkest. 12.20 Concert. cbciacbeljcbctiibcbcbcbcbcbcbcbcbcbcbifccijijjcbiIicbcbcbcbcbcijcbcbcbcbAcb'fccbcbcbcbcljcbcfecbjjcbcbcbcfcicbcbcb^cbcbcbcb^jL'fej'É lander te zijn en geregeerd te worden door een afstammelinge uit het Huis van Oranje. De jeugd moet ervan doordrongen worden, dat de vrijheid van godsdienst en de geestelijke vrij heid op allerlei terrein zeer kostbare goederen zijn en dat het ondenkbaar is, dat het Neder landsche volk het dulden zou om in deze din gen geknot te worden. En dan moet ook met alle macht gestreden worden tegen een minderwaardigheidsgevoel. We moeten de jeugd er aan herinneren hoeveel het Nederlandsche volk aan het Huis van Oranje te danken heeft. Natuurlijk rijst thans de vraag, waar en hoe moet dat alles geschieden? Welnu, de heer Raams is op het idee gekomen om dit te doen in oude, door de eigenaars niet meer bewoonde kasteelen, de z.g. steunpunten. Voor zoover dit voor het doel noodig is, moeten deze dan geres taureerd en onderhouden worden. De bedoeling is dit alles te doen verrichten door werkloozen, die daartoe als werkkampen in deze bijgebou wen worden ondergebracht. Daar het mogelijk moet zijn in deze steunpunten aanschouwelijk onderwijs te geven, is het gewenscht in verschil lende kamers modellen te brengen op het ge bied van luchtvaart, scheepvaart, defensie, enz. Een secundair voordeel van dezen arbeid is dat oude kasteelen die in verval dreigen te ge raken, gerestaureerd worden en aldus voor het nageslacht bewaard. Voor dit alles is natuurlijk veel geld noodig, want, zal de stichting aan haar doel beantwoor den, dan zullen voor het geheele land dergelijke steunpunten moeten worden ingericht. Maar be halve geld zijn er ook menschen noodig, veel menschen zelfs, met een warm hart voor volk, vaderland en vorstenhuis, die zich aan dien ar beid willen geven. Eenieder, die dat doet, kan zich opgeven aan het bestuur van de stichting. Hierna verzocht spr. den Minister van Sociale Zaken, prof. mr. Romme, de stichting te willen openen. t Minister Romme sprak hierna de openingsrede uit. Nu minister Colijn verhinderd is deze plech tige opening te verrichten, moge ik, aldus Z. Exc., namens de Nederlandsche regeering trach ten, met enkele woorden weer te geven, hoe wij over den arbeid, dien de stichting zich heeft gesteld, denken. Ik geloof, dat het niet noodig is, in een kring als dezen uitvoerig te schetsen de rampen, die de laatste jaren over ons heen zijn gegaan, rampen, welke wij soms minder sterk gevoelen, omdat er ongetwijfeld nog een zekere welvaart beerscht, maar die niet minder hevig vele groote volksdeelen hebben getroffen en welke daardoor de elkaar opvolgende regeeringen voor het feit hebben gesteld zich steeds weer te bezinnen op datgene, wat gebeuren moet om en nu denk ik hier in het bijzonder aan de ramp van de werkloosheid de oorzaken weg te nemen en de gevolgen te keeren. Zij, die deze stichting in het leven hebben geroepen, hebben zoo goed begrepen, dat, wil men het Nederlandsche volk zooveel mogelijk behoeden voor de kwade invloeden van binnen en van buiten, het noodig is, dat wij innerlijk zoo sterk mogelijk zijn, want op vele en velerlei wijzen wordt gepoogd het gezonde karakter van ons volk aan te tas ten, waarbij men, nu de werkloosheid zoo velen teistert, een geschikten voedingsbodem' daartoe meent aan zich dienstbaar te kun nen maken. Als dan in deze zware tijden, naast hetgeen rijk en gemeenten reeds zoovele jaren achter een op groote schaal doen, niet alleen om de gevolgen van de werkloosheid te lenigen, maar ook om die te bestrijden, >n aantal mannen en vrouwen van Nederland zich aaneensluiten om op de wijze, als. u zich voorstelt, een centrum te vormen voor nationale herleving, dan past het der regeering, voor dit pogen dank te zeg gen, en dan wilde spr., als minister van Socia le Zaken, daaraan nog in het bijzonder toe voegen dat, voorzoover dat ligt binnen de mo gelijkheden van zijn departement, dit den ar beid der stichting zoo krachtig mogelijk zal steunen. De minister dacht hier aan de werkverrui ming, welke verkregen kan worden door het restaureeren van de historische gebouwen, waarin de provinciale steunpunten zullen wor den gevestigd. Bij dit restaureeren zullen wel licht oudere en ook jongere werkloozen een taak kunnen vinden. Daarna verklaarde de minister Huize Schoon oord voor geopend. Na de redevoeringen speelde het orkest an dermaal het „Wilhelmus". Een aantal dames en heeren uit den omtrek voerde op het gazon De „Frankf. Zeitung" meldt, dat het Phi' lipsconcern in Roemenië een fabriek zal openen tot productie van radiolampen, in verband mei de decentralisatie. Op de f 1-131.000 3'A pet. obligatiën ten laste der gemeente Helmond, is zoodanig ingeschreven, dat de toeivijzing slechts ge ring zal zijn. De Nederlandsche Staatscourant vermeldt de oprichting van de Amsterdamsche Geld en Wisselhandel Mij. te Amsterdam, met een kapitaal van f 1.500.000, waarvan f 300.000 is geplaatst. Het doel der mij. is het koopen en verkoopen van binnenlandsche en bui- tenlandsche wissels en ander handelspapier en het op andere wijze deelnemen aan den geld- en effectenhandel in den ruimsten zin, daaronder begrepen den handel in edels metalen en het oprichten of deelnemen in andere vennootschappen en instellingen met gelijk of gelijksoortig doel De Bank van Frankrijk heeft aan de Fransche banken verzocht, de termijn affaires in francs zooveel mogelijk te beper ken. De beurs te Londen nam den wapenstil' stand tusschen Rusland en Japan gunstig op en koestert de verwachting, dat het con flict vredelievend zal worden opgelost. In verband met de ontspanning door den wapenstilstand tusschen Rusland en Japan teweeggebracht, herstelde het Pond Sterling gedeeltelijk en volgde de dollar geen verders stijging. De goudvraag te Londen houdt, ondanks den wapenstilstand tusschen Rusland en Ja pan, aan. 1.76 mill, werd aan goud omge zet. De goudprijs liep echter met 1% d- tot 142/4'A terug. Later trad herstel in tot 142/7. De te Londen loopende geruchten omtrent een nieuwe devaluatie van den frank en hst aftreden van den Franschen minister vein Financiën, Marchandeau, worden te Parijs uitdrukkelijk tegengesproken. De Pennsylvania Rrd. boekte in Juni aan netto-ontvangsten 1.14 mill., tegen een- tekort van 6.67 mill, in Mei. In het eerste half jaar een tekort van 6.67 millin Mei- In het eerste half jaar een tekort van 4.56 tegen een surplus van 12.7 mill, in het eer ste half jaar 1937 of 0.96 per aandeel, in de maand Juni j.l. werd voor het eerst dit jaar een surplus geboekt. De Erie Rrd. boekte in het eerste half jaar een verlies van 7.35 mill., tegen een winst van 1.28 mill- in het eerste half jaar 1937- Van de National Mediation Board, die be gonnen is met het onderzoek inzake een verlaging der loonen van de spoorwegarbei ders, hoopt men, dat een compromis zm worden bewerkstelligd, waarbij tevens de kosten der mijen belangrijk zullen worden verlaagd. n- De Montgomery Ward boekte in Juli aan omzetten 29.07 mill., tegen 30.43 mill in Juli 1937. In het eerste half jaar S 190.56 mill, tegen 203.82 mill, in de overeenkom stige periode van het vorig jaar. De U. S- Rubber boekte in het eerste half jaar een verlies van 8 239.000 tegen een winst van 4.5 mill, in het eerste half jein 1937. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.94%8.951A (v. slo 8.95 7/16), de Dollar op 1.83M—1.83% (1.83%' de Frank op 4.99V2-5.00'A (5.00A), de Belpd op 30.90—31.00 (30.92) en de Zwitsersche Frank op 42.0042.07A (41.98). AMSTERDAM NIJMEGEN N.Z. Voorburgwaj 326/28 Mariënburg 10 Alle effectenzaken Beleggingsadviezen Vraagt gratis toezending van onze Beursberichte» Plaatsing of conversie van Kerkelijke leeningen» mede op onderhandsche schuldbekentenis een openluchtspel uit dat getiteld is „Eén ed ondeelbaar" en geschreven is door dr. P. H; Schroder, Uit een vliegtuig van Schiphol naa'- Zeist gevlogen, werden anjers op het gazon ge strooid. De genoodigden hebben daarna deel geno- nomen aan een landelijk noenmaal, waarn» zij zich per auto naar het kasteel Harden- broek, het. eerste steunpunt van „nationaal centrum", begaven, welk steunpunt dcor de11 Commissaris der Koningin in de province Utrecht is geopend. AMERSFOORT. Na voortgezet examen slaag den nog voor A: mej. F. Pluim, H. L. de Boef» A. Jaarsma en G. J. J. Tiebosch en voor B: R. Meyer. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor akte N G. ter Meer te Hengelo (O.) (zonder verklarin» van voldoend paedagogisch inzicht), en A. H®' ling te Scheemda. Akte N 5: D. J. Hund te Nietap bij de Lee*; Akte NH; D. H. Buining te Schiedam pon der verklaring van voldoend paedagogisch f1" zicht) en J. Colenbrander te Apeldoorn. Akte NJ: H. Goldenbeld te Hengelo (O.), 3- G. ter Hart (zonder verklaring van voldoen paedagogisch inzicht). Akte NU: J. P. Alexander te Amsterdam. Akte NW: A. B. Brunia te Weert, W. de Hel der te Heerlen (zonder verklaring van voldoen^ paedagogisch inzicht) en J. H. Voskamp te L>e' venter. UTRECHT. Geslaagd mej. M. Th. Reuser J* Utrecht en de heeren J. Mens te Zeist, J- .1 de Laat, Wijk by Duurstede, B. Biankenst®1 te Soestdyk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6