De dag onzer hereeniging is niet ver meer Waterhoos bij Hindeloopen Het nieuws van heden DE WAPENSTILSTAND GETEEKEND Ontvoeringen Palestina m Een boodschap van China's generalissimus MENU'S VOOR ZONDAG DE DUITSCHE VERSTERKING DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21340 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM Uit dreigend zwarte lucht kwam de hoos aanwervelen, alles op haar weg meesleepende Hagelslag teisterde het stadje Companys vrij ernstig ziek Zijn reis naar Parijs onderbroken V alsche-mun tersbende ontmaskerd Verscherpt toezicht op vreemdelingen Japansche bevelhebber prijst de dapperheid der Russen Beginnen de incidenten opnieuw? Prinses Herzeleide gaat trouwen Kleindochter van den Duitschen ex-keizer Dreigbrieven aan het adres van Streicher STRAFFEN VOOR VERRAAD VAN HANDELSGEHEIMEN Het Weerjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!niiiiiiin^ Terroristen bedreigen zoowel de Joden als gematigde Arabieren 99 99 Slowaken moeten hun activiteit staken DE KINDERVERLAMMING TE SWANSEA l Met succes zetten de Chineezen hun verdediging aan den Jangtse voort De gruwel der lucht aanvallen NERGENS BETER, Cf #4# C#» kSllSlA NERGENS GOEDKOOPER 5Ï3CH ft 3 R KG TEL' Oj072 ADAM LUNCH 75CI. KOrPIETftPEL 75cl. DINER 75 ct. DINER fl Uitnemende gelëgeriheid voor clubs en DINER f 1.25 reisgezelschappen Bij de training in Engeland gebruikt men een voetbalkanon. De bal kan op iedere aeioenschte hoogte en afstand afgeschoten worden Duizend slachtoffers der bombardementen Staat van beleg te Sjanghai Vier personen door bliksem gedood Diplomatieke kringen volgen de militaire maatregelen met de grootste aandacht Reactie op de beurs te New York Tragisch ongeval Kind brengt springpatroon tot ontploffing Condor wordt Zondag terug verwacht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inaez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek Een ongekend noodweer heeft Vrij dagmiddag Hindeloopen en omgeving geteisterd. Tegen het eind van den tniddag kwam uit het IJselmeer een ■Wervelwind opzetten, welke rondom Het stadje trok, alles grijpend, wat hem in den weg kwam. Hindeloopen zelf werd door de kolkende hoos niet getroffen, maar een hagelslag van zeldzame hevig heid heeft al het glas, dat onder den Oostenwind lag. vernield Omstreeks half vijf kwam met een drei gend zwarte lucht de hoos uit het IJselmeer Uit de richting Molkwerum aanwervelen. Zij nam haar weg over het schiereiland. Waarop Hindeloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles omhoog, wat zij te genkwam: het water uit de vaart, den mest van het land, de beesten uit de weide. Van een veebeslag van 35 runderen werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Een houten barte, een soort draaibrug, werd v*n haar steng gelicht en ver weg in splinters Beslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het nood weer waren gaan schuilen, vonden bij hun te- higkomst kruiwagens, hout en gereedschap niet hieer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Vervelend verdween zij, na nog een molen ern stig te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen gespaard ge bleven voor de alles ontwrichtende kracht van de waterhoos, terzelfder tijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en ha gelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet herinneren. Hagel- steenen als duiveneieren sloegen met woe dende kracht alle vensters, die op den Oos tenwind lagen, in stukken. Van de openbare school gingen meer dan honderd ruiten aan scherven en van een zevental gemeentewo- hingen bleef geen glas heel. Tal van parti culiere woningen moesten het evenzeer ont gelden. Niet één woning', die een raam op den Oostenwind had, is gespaard. De groote Tegenval maakte de schade nog grooter dan de hagel reeds had aangericht. Bij alle materieel verlies is het gelukkig te constateeren, dat geen persoonlijke ongelukken kij dit noodweer zijn te betreuren. Om vijf uur klaarde het weer op. PARIJS, 12 Aug. (Havas). Vernomen wordt, dat de président der Catalaansche generaliteit Oornpanys, die gisteren te Perpignan is aan gekomen, zijn reis niet heeft voortgezet naar arÜs, maar zich naar de zeekust heeft be seven, waar hij vrij ernstig ziek ligt. Sedert ®enige weken is hij onder medische behande- hg, Companys is voornemens drie tot vier ®agen rust te nemen en dan weer naar Barce- l0na te gaan. Volgens een bericht uit Burgos heeft de H. "ader Zijn apostolischen zegen gegeven aan werken van bijstand voor de soldaten en £e instellingen van maatschappelijke hulp in et Spanje van Franco. In een schrijven van kardinaal-staatssecre- aris Pacelli prijst de Heilige Stoel den chris- elÜken geest van deze instellingen. Parijs, 12 Aug. (Havas). Na langdurigen 'JPsporingsarbeia is de Süreté Nationale erin |®slaagd, een einde te maken aan de werk- T^Dheden van een gevaarlijke Internationale alsche-muntersbende en te Parijs een groote °eheirne werkplaats op te sporen, waar valsche ar>kbiijetten en zegels van alle landen werden eTyaardigd. Oe eigenaar van de werkplaats was een Roe lof®11. Uiescoe genaamd. Deze heeft reeds een k?ntenis afgelegd. pARijS> 12 Aug. (Havas). De Fransche mi- lster van Binnenlandsche Zaken heeft nieu- e maatregelen genomen ter verscherping van Jjt toezicht op vreemdelingen in Frankrijk. eze maatregelen hebben o.a. betrekking op grenspolitie, de contra-spionnagedieösten en 'uchtpolitie. Naar aanleiding van zijn 75sten verjaardag is Henry Ford begiftigd met het grootkruis van den Duitschen Adelaar YOEKI, 12 Aug. (Reuter). De militaire be palingen van den wapenstilstand zijn vanoch tend onderteekend. Zij doen een beroep op beide partijen, in de stellingen te blijven, welke zij bij het staken van het vuren bezet hielden en bevatten een regeling tot het uitwisselen van de gesneuvelden. De onderteekening van den wapenstilstand geschiedde in het begin van den middag door den Sovjet-generaal Soetern en den Japan- schen kolonel Tsjo in een boerderij met witte muren bij den door het vuur geteisterden heu vel van Tsjangkoefeng. Na het sluiten van den wapenstilstand zijn honderden Koreanen naar hun woningen te ruggekeerd. Na den wapenstilstand heeft de bevelheb ber van de Japansche troepen een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijn bewondering uitspreekt voor het moreel en de dapperheid van de Sovjet-Russische troepen. Verder verklaarde hij trotsch te zijn op de Ja pansche troepen, die tegenstand hebben gebo den aan een tegenstander, die voorzien is van honderden vechtwagens. Tenslotte zeide hij, dat de Japansche stellingen aanmerkelijk beter zijn dan een maand geleden vóór het uitbreken van de vijandelijkheden. Volgens een telefonisch uit Tsjitsjika op Zuid- Sachalin ontvangen bericht, hebben Russische grenswachten vanmiddag om 15 uur schoten gelost op Kyikitsji Tasjionski, lid van het Ja pansche Lagerhuis, en verscheidene andere per sonen, die een reis maakten in het gebied van Handazawa, een district gelegen aan de grens van het Sovjetgebied. Een der reizigers werd gewond. Japansche gendarmes stellen ter plaat se een onderzoek in. 1 BERLIJN, 12 Aug. (Havas.) Het huwelijk wordt aangekondigd van prinses Herzeleide van Pruisen, een' dochter van prins Oscar den Vijf den, zoon van den ex-keizer, en prins Karl Bi- ron von Ourland, zoon van prins Gustaaf Pie- ter von Curland en mevrouw Francoise de Jan- court. Het huwelijk zal Dinsdag 16 Augustus worden voltrokken in de garnizoenskerk te Potsdam. De prinses is 19 jaar en de prins 31 jaar. BERLIJN, 12 Aug. (Reuter). Julius Streicher de uitgever van het anti-semietische blad „Der Stürmer" heeft te Neurenberg, waar hij tegen woordig was bij het begin der werkzaamheden tot slooping van de synagoge, ln een rede medegedeeld, dat hij voortdurend dreigbrieven ontvangt. In een hiervan werd gezegd, dat zijn „lot bezegeld was". Mijn ro! is nog lang niet uitgespeeld zoo zeide Streicher verder. Vandaag begint een nieuwe etappe van ons werk. BERLIJN, 12 Aug. (D.N.B.). Naar bekend wordt, zal net nieuwe Duitsche strafwetboek ook bepalingen tegen het verraad van handels geheimen bevatten. Verraad van economische geheimen aan het buitenland zal gestraft wor den met gevangenisstraf en in ernstige geval len zelfs met tuchthuisstraf. Verwachting: Zwakke tot matigen, |i Noordelijke tot Westelijken wind, meest g zwaar bewolkt met waarschijnlijk eenigen g regen of onweer, later iets koeler. Verdere vooruitzichten: Afnemende on- Ej weerskansen en iets koeler. !Tllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllll!llllllllllllllll^ JERUSALEM, 12 Aug. (Havas) De terro risten in Palestina bedreigen gelijkelijk Jo den en gematigde Arabieren. Een van deze laatsten, sjeik Ibrahim Abdoel Razzak, lei der van de verdedigingspartij van Palestina, is uit een dorp bij Ramallah ontvoerd, ter wijl elders vier mannen en een vrouw wer den ontvoerd. Te Jaffa heeft de politie twee agenten van de opstandelingen gearresteerd. In verband met den aanval op de Barclay-bank hebben de autoritei ten de stad Nabloes een collectieve boete van 10.000 pond sterling opgelegd. In de afgeloopen 24 uur zijn militairen tot viermaal toe slaags geraakt met terroristen, Acht bandieten werden hierbij gedood en ver scheidene gewond. BERN, 12 Aug. (D.N.B.). De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten, den te Genève werk- zamen „Conseil slovaque" iedere politieke acti viteit of propaganda op Zwitsersch gebied te verbieden. Voorts is de uitgifte van het twee maal per maand verschijnende Joegoslavische blad „Croatia Press" verboden. LONDEN, 12 Aug. (Reuter) Er is te Swansea weer een persoon tengevolge van de kinderver lamming overleden. Bovendien hebben zich twee nieuwe gevallen voorgedaan. HANKAU, 12 Aug. In een boodschap aan de Chineesche burgerbevolking der dooi de Japanners bezette gebieden, aldus meldt het Chineesche telegraafagentscbap, heeft Tsjang Kai Sjek de verzekering gegeven, dat China den oorlog winnen zal. De generalissimus sprak zijn diepe bezorgd heid uit over het welzijn van de bevolking in die gebieden, zeggende, dat de door de Ja panners gepleegde wreedheden den barbaarsch- heden te boven gingen van Mongolen en Mandsjoes aan het einde der Soeng-dvnastie. Door een politiek van bedwelmende midde len en slavernij wil Japan niet alleen China veroveren, maar tegelijk het Chineesche ras uit roeien. In Mandsjoekwo en overal, waar hun invloed zich uitbreidt, bevorderen de Japan ners den verkoop van opium, heroïne, morfine en andere giftige narcotica. „Nooit," aldus de boodschap, „is er meer opzettelijke poging gedaan door een land om de gezondheid van de bevolking van een ander land te ondermijnen". Er zijn talrijke redenen, zoo gaat de bood schap verder, waarom China overwinnend uit den strijd te voorschijn zal treden. Japan kan in staat zijn steden te bezetten, doch het eeni- ge, wat het in banden krijgt, is verschroeide grond en.de vervloeking van een vredelievend volk. De Japanners zijn er niet in geslaagd een snelle, beslissende overwinning te behalen, zij hebben gefaald in hun pogingen om de sene groep Chineezen van de andere te vervreem den, zij hebben gefaald in hun streven om de Chineezen te demoraliseeren en China's positie onder de volkeren te ondermijnen. De generalissimus verklaart, dat hij ver trouwt, dat de Japanners bij hun opmarsch langs den Jangtse naar Woehan tenslotte iu de val zullen loopen. De Chineesche soldaten zullen alles in het werk stellen om WOehan te verdedigen en zij vertrouwen, in staat te zullen zijn de Japansche pogingen om dit gebied te veroveren te verijdelen. Op den eersten verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden te Sjanghai, zoo vervolgt de boodschap, keert het hart van Tsjang Kai Sjek zich tot het Chineesche volk in het Zuid oosten en het land achter de Japansche linies, naar de guerillatroepen langs de beneden- Jangtse-vallei. naar de patriotten in het ge bied van Nanking en Sjanghai, zoowel als naar het volk in Noord-China. Hij roept iederen waren zoon, iedere dochter van China op, de Japanners af te matten achter het front. China is als één groot gezin, het duldt geen ontleding, al verkeeren thans vele Chineezen buiten de bescherming der nationale Chineesche re geering en van het nationale leger. Eens echter zullen allen weer vereenigd zijn en die dag is niet meer ver af. Nu het hooge water aan den Noordelijken oever van den Jangtse terugtrekt, verwacht men, dat het Japansche offensief ook bin nenkort aan deze zijde van de rivier hervat zal worden. Een officier, die het bevel voert over Cïunee- Huzarensla Groentesoep Ossetong, madeirasaus, Doperwten, versche aardappelen, Pudding. Huzarensla Aspergesoep Gekookte Zalm. Peterseliesaus, versche aardappelen, Kalfspierstuk, Spinazie, gebal#eu aardappelen, pudding. jL'ucmmg. -*■ Hors d' Oeuvre varié Aspergesoep Gekookte Zalm, Peterseliesaus, versche aardappelen, Kalfsnierstuk, Spinazie, gebakken aardappelen, Pudding of IJs. sche troepen, die de stellingen in de nabijheid van Koeling verdedigen, heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard: „Tenzij de Japanners veel grootere troepen- afdeelingen hierheen zenden en dan nog troe pen van betere kwaliteit, dan zij op het oogen- blik gebruiken, kan ik ze hier jarenlang tegen houden, wanneer dat noodig is." Volgens een telegram uit Hankau wordt zwaar gevochten ten Westen van Kioekiang. waar de Japanners trachten op te rukken. Tsjang Kai Sjek heeft van de rust, die den laatsten tijd in den strijd was ingetreden, ge bruik gemaakt om -zijn defensieplannen te her zien. Hij beweert, dat ruim een millioen geoe fende manschappen thans in stelling liggen rondom Hankau. De krijgstoestand aan den Jangtse blijft zich ten gunste van de Chineezen ontwikkelen, aldus het Chineesche telegraafagentschap. De Japansche opmarschen worden oveial met zware verliezen teruggeslagen. De Chineezen vallen thans Soesoeng aan. De terugtocht dei- Japanners uit deze ommuurde stad is reeds af gesneden, daar de weg SoesoengTaihoe onder Chineesche controle staat. Verder wordt gestreden om de twee heuvels Hoeangfoesjan en Pingtingsjan ten Noorden van Joeitsjan en ten Westen van Kioek'ang. welke gisteren door de Chineezen heroverd zijn, nadat zij eerst door de Japanners waren geno men. Koeling is nog in Chineesche handen. Aan het front van Kioekiang hebben oe Chi neezen o.m. twintig zware mitrailleurs buit gemaakt. Aan het front van Tsiensjan in West-Anhwei naderen de Chineezen Tsiensjan, om het bezit van welke stad thans gevochten wordt. De Japansche strijdkrachten hebben vandaag het offensief aan den Zuidelijken oever van den Jangtse hervat teneinde te trachten uit de impasse van de laatste veertien dagen te komen. Onder dekking van een hevig artillerie vuur hebben de Japanners de Chineesche stel lingen bij Koeling aangevallen, doch sij wer den teruggeworpen. Omtrent den aanval der Japansche lucht strijdkrachten meldt het Chineesche telegraaf agentschap nog, dat in het geheel 102 Japan sche vliegtuigen aan de raid hebben deelgeno men, waarvan slechts 72 het gebied van oe- han bereikten Door de verschillende bombardementen, welke door deze vliegtuigen ondernomen wer den, zijn ruim duizend slachtoffers gevahen. Hanjang werd om 13 uur bestookt met bom men van 50 tot 100 kg. Minstens tweehonderd projectielen werden neergeworpen, waardoor zeshonderd burgers werden getroffen en minstens vierhonderd hui zen werden vernield. Vele personen, die aan den kant der rivier woonden, sprongen in pa niek in het water en verdronken. Ruim dertig jonken op de rivier Han sloe gen om, waardoor nog een honderdtal personen verdronken. De rivier vormt een vreeselijk schouwspel. Tallooze lijken, soms gruwelijk verminkt, drijven rond. Ook in Woetsjang was de uitwerking van den luchtaanval verschrikkelijk. Drie maal keerden de Japansche toestellen terug. De meeste bom men vielen neer in dichtbevolkte wijken met een arme bevolking, waarvan honderden ge dood werden. De universiteit, die Amerikaatxsch bezit is, leed ook zware schade, doordot drie zware bommen op het gebouw neerkwamen, waar velen een toevlucht hadden gezocht. Ver schillende leden van het buitenlandsche leera- ïencorps werden gewond. Men vreest, dat nog slachtoffers onder de puinen bedolven liggen. Een Amerikaansch zendingsgebouw nabij het spoorwegstation in Woetsjang werd eveneens getroffen. Ook hier hadden honderden een toe vlucht gezocht. Het gebouw werd vernield en omstreeks honderd noncombattanten werden gedood. VOorts is een middelbare zendingsschool voor meisjes vernield, waar eveneens vele slachtoffers vielen. Het totaal aantal slachtoffers staat nog niet vast, éen ruwe schatting echter brengt het aantal op ruim duizend. De bovenvermelde feiten hebben zich afge speeld tijdens de gisteren uitgevoerde bombar dementen. Omtrent de luchtaanvallen van vandaag wordt door het Chineesche telegraaf-agent- schap gemeld, dat vijftig Japansche vliegtuigen de steden van Woehan vanmorgen om elf uur hebben bestookt. In Woetsjang en Hankau wierpen zij telkens tweehonderd bommen neer. Woetsjang leed het ergste. Honderden gebou wen zijn vernield. Een Texaco-gebouw nabij Tatsjimen, een spoorwegstation, werd verwoest. Kanton is gisteren vier malen gebombar deerd. Vanmorgen zijn de steden aan de spoor wegen KantonKauloen en KantonKaukau bestookt. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in de Fran sche concessie en de internationale nederzet ting voor 13 Augustus, den eersten verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden de staat van beleg zal tvorden afgekondigd. Ook de Japansche autoriteiten nemen strenge voor zorgsmaatregelen. In de internationale neder zetting zijn drie bomaanslagen voorgekomen, terwijl Chineezen anti-Japansche geschriften verbreiden. BELGRADO, 12 Aug. (D.N.B.). De hevige on- weders, die Joego-Slavië reeds dagenlang teis teren, hebben gisteren wederom den dood van vier menschen tengevolge gehad. Fransche diplomatieke kringen volgen met groote aandacht de berichten over Duitschlands militaire maatregelen De JapanschRussische wapenstilstand geteekend; een nieuw incident aan Rus- lands grens? Praag protesteert tegen de grensschen- dingen door Duitsche vliegers. De Chineezen verdedigen zich krachtig tegen de Japansche aanvallen aan den Jangtse. De Arabische terroristen hebben ver scheidene personen in Palestina ontvoerd. Noodweer heeft Hindeloopen en omge ving geteisterd. Te Goudriaan (Z-H.) is een man door den bliksem doodgeslagen; te Nieuwe- school (Fr.) heeft de bliksem groote schade in een woning aangericht. Te Dordrecht is beslag gelegd op 1000 ton Mexicaansche benzine. Het eerste steunpunt van „Nationaal Centrum", kasteel Hardenbroek, is Vrij dagmiddag geopend. Bij een ongeval op een onbewaakten overweg onder Wildervank is een land bouwer ernstig gewond; te Lewedorp (Z.vielen twee paarden als slachtoffers van den onbewaakten overweg. New-Yorksche beurs: zwakke markt met nieuwe verliezen. PARIJS, 12 Aug. (Havas.) De verschil lende berichten, die in de Fransche en de Britsche pers gepubliceerd zijn over mili taire maatregelen, die op het oogenblik in Duitschland worden genomen, worden in diplomatieke kringen met de grootste aan dacht gevolgd. Tot dusver schijnen deze kringen evenwel niet zulke nauwkeurige inlichtingen te bezitten als die, welke door de bladen gepubliceerd zijn. De door de bladen genoemde cijfers, o. a. wat de effectieven van Duitschland betreft, schij nen overdreven te zijn. In elk geval is echter aan de Fransche ambassadeurs en gezanten in het buitenland instructie gegeven, alle aanwij zingen, die in omloop zijn, na te gaan en alle gegevens, die zij hieromtrent kunnen verkrij gen, aan Parijs over te brengen. Op de New-Yorksche beurs bleven Vrijdag, gedurende den geheelen beurstijd geruchten de ronde doen over militaire maatregelen van Duitschland, die gericht zouden zijn tegen Tsje- cho-Slowakije. Vooral vreesde men, dat, tengevolge van de jongste incidenten, tijdens het weekend moei lijkheden in Tsjecho-Slowakije zouden ontstaan. De markt werd hierdoor ongunstig beïnvloed. In een dorp in Toscane had een kind een springpatroon gevonden. Het nam dit gevaar lijke speelgoed mee naar huis en wierp het in de kachel, waardoor de patroon ohtplofte. De moeder en twee kinderen werden gedood, een kind werd ernstig gewond. BERLIJN, 12 Aug. (Havas). Het „Condor"- vliegtuig wordt Zondag uit New York te Berlijn terug verwacht Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 756.1 Vorige stand: 757.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1