Waar de fil mband rolt Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I I Plaats dan een „Omroeper voor 80,000 gezinnen Dysenterie in Drente NEDERLANDSCHE ZEGE TE LONDEN ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 Jubileumfilm ,,40 jaren" Eere-comité gevormd PRINSES JULIANA IN HAARLEM R.K. Schaakclub Het Witte Paard HILLEGOM GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 De heer H. S. P. Robri, die, zooals we reeds gisteravond uitvoerig meldden, Zondag a.s. zijn tachtigsten geboorte dag hoopt te herdenken Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Terreur in Palestina duurt voort POOLSCHE BLADEN IN DANZIG VERBODEN JONGEN VOND EEN GELDKIST DE SULTAN VAN DELI MAAKT HET GOED De uitbreiding der ziekte schijnt thans tot staan te zijn gekomen ART. 2 VAN HET R. A. P. ONVERBINDEND Zullen de bussen van de Gooi- Express nu nog worden aangehouden? ÉÉN MAAND BATAVIA— SYDNEY In totaal 76 passagiers vervoerd DOODELIJK ONGELUK OP DE STAATSMIJN MAURITS Examen Fransch L. O. REMBRANDT-THEATER Harold Lloyd in Profes sorpas op" MOVIAC CINEMA-PALACE De drie Ritz Brothers in „De malle invallers" Harold Lloyd in „Professor pas op", (Rembrandt Theatepl LUXOR-THEATER FRANS HALSTHEATER „Het meisje met de vier vaders" Joy Hodges in de film „Het meisje met vier vaders" (Frans Halstheater) Broadway Melody 1938 Broadway Melody 1*938 (Luxor Theaters). NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD De directie van het Rembrandttheater heeft de volgende autoriteiten e.a. bereid gevonden, zitting te willen nemen in een Eere-Comité, het welk gevormd is ter gelegenheid van de ver tooningen van de film „40 Jaren", vervaardigd naar aanleiding van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De vertooningen in Haarlem zullen zijn vanaf 2 September a.s. Het Eere-Comité bestaat uit dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haar lem, eere-voorzitter. C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, oud-burgemeester, voorzitter; Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem; C. L. Becking, luit.-kol. tit. b.d. O. X. L., commandant v. d. Vrijw. Burgerwacht, J. J. W. Boerrigter. dir. der Nieuwe Haarlemsche Cou rant, A. G. Boes, wethouder van Haarlem, ir. W. J. Burgersdijk. dir. der N. Z. H. Tramweg Mij., C. J. v. d. Broek, commandant van de Brandweer. H. P. Deinum, lid hoofdbestuur Ver- eeniging Oost en West, Jhr. J. P. W. van Doom, burgemeester van Heemstede, dr. S. Elzinga, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, mr. P. Fuhri-Snethlage, secr. Vereeniging Koningin nedag. M. J. G. J. van Leeuwen, red. dagblad de Telegraaf, ir. P. H. Lefebvre, voorzitter Ver eeniging Koninginnedag, P. A. Leupen, voorzit ter der Commissie van Toezicht, W. J. B. van Liiemt, wethouder van Haarlem, A. M. M. van Loon, luit.-kol., commandant korps Motordienst, Ph. A. Mees, dir.-hoofdredact. „Oprechte Haar lemsche Courant", G. M. Nieuwenhuis, red. „Al gemeen Handelsblad". C. Ooms, dir. „de Spaar- nestad", J. H. T. Pfaff, dir. Post- en Telegraaf kantoor. Robert Peereboom. dir.-hoofdred. „Haarlems Dagblad", M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem, L. H. Simons, burgemeester van Haarlemmerliede, L. J. van Rossem, voorzitter „Onze Vloot", mr. G. Sluis, president Arrond. Rechtbank te Haarlem. H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, S. Staal, red. „Het Volk", H. J. van Steensel gezegd van der Aa, luit.-kol., gar- nizoenscomm., J. J. Swens, voorzitter Kamer van Koophandel, E. H. Tenckinck. commissaris van politie, Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, mevr. Visser-Brutel de la Re- vière, pres. Ned. Huisvrouwen Ver. afd. Haar lem, S. Ph. de Vries Mzn., Rabbijn, E. v. d. Wall, wethouder van Haarlem, dr. J. Weener, pred. der Herv. Gem., mr. Th. A. Wesstra, secretaris der gemeente Haarlem. H. v. d. Weijer, inspec teur Lager Onderwijs, inspectie Haarlem. Prinses Juliana was gisteren in Haarlem Neen, niet onze kroonprinses, de gelukkige moeder van prinses Beatrix, zooals men wel licht zou vermoeden. Maar" het naar Haar ge noemde schip van het onderwijsfonds voor de scheepvaart. Het schip „doet" thans Neder land en voer daarbij ook het Spaarne op om een dertigtal Zwitsers, die erop te gast zijn, de gelegenheid te geven Haarlem te gaan be kijken in een „vloek en een zucht", zooals men dat noemt; in een vloek, omdat het gis teren zulk loom-warm weer was en een zucht omdat het niet meevalt eventjes de diverse musea van Haarlem mitsgaders de Groote Kerk, het stadhuis en de andere bezienswaar digheden in nauwelijks één dag te bekijken We hopen, dat de Zwitsers van het vele be zichtigde ook iets onthouden zullen. Ze krij gen zooveel te zien. Want vandaag varen ze weer naar Amsterdam, dan over het IJssel- meer enzoovoorts! Uitslagen van Donderdag 11 Aug. j.l.: Competitie 2e klas G. FostG.Haack H. StolvoortG. Haack Promotie-degradatie J. ReeuwijkJ. de Lange Th. de LoozeJ. v. d. Kamp A. HeesakkersC. Hoogewerf Zomer wedstrij den G. M. Eising—W. Koster P. F. v. DeyzenC. Hoe ben C. P. EmausM. Vermeer N. J. W. Hoogland—A. C. Hablous 0—1 1—0 0—1 0—1 1—0 1—0 0—i o—i afgebr Voorzitter Hillegomsche veiling Door be stuur en commissarissen van genoemde veilings- vereeniging is in de vacature John B. Meskers tot voorzitter gekozen het nieuwe bestuurslid, de heer P. N. Jonkheer. De heer Jonkheer ge niet als medewerker van het Kweekersblad en als adviseur van vele kweekers een algemeene bekendheid. De feesten en de eerste onaangenaamheid Men schrijft ons: Door de feestcommissie alhier is de op het feestterrein te plaatsen consumptie tent verpacht aaniemand uit een andere gemeente Naar door ons verkregen inlichtingen wer den wel de beide grootste hotelhouders uitge- noodigd ter inschrijving, doeh daar de commis sie zich met deze inschrijving niet kon vereeni gen werd in de nabuurschap gepolst en daar is men geslaagd. Het onprettige voor onze plaatsgenooten is wel, dat aan den „nieuwen" pachter andere condities zijn gesteld en hem faciliteiten zijn toegestaan, die zoo ze ook aan de plaatsgenooten waren verstrekt deze zeker pachter hadden doen worden. Deze handelwijze heeft niet alleen ontstem ming gewekt bij de betrokkenen, doch ook bij vele anderen ter plaatse. Men vraagt zich af, hoe zulks mogelijk is, terwijl twee georganiseerde middenstanders onder de uitverkorenen der ge vormde feestcommissie zitting mochten nemen. Hillegom zal bij deze feestviering wat dit be treft weder een unicum zijn in den lande, wat natuurlijk niet beteekent, dat men het eventueele voordeel aan den buitengemeen telijken exploitant niet gunt. Het komt ons voor, dat de burgerij door het geen hier aan ingezetenen werd berokkend wel heel bijzonder naar die ingezetenen zal gaan, om in echte feeststemming het schoone jubi leum van H. M. de Koningin waardig te vieren: we wekken reeds nu daartoe gaarne op! JERUZALEM, 12 Aug. (Reuter). Vanochtend is in het centrum van de stad een joodsche groentehandelaar doodgeschoten. DANZIG, 12 Aug. (D.N.B.). De politiepresi- dent van Danzig heeft zeven Poolsehe bladen voor den tijd van zes maanden voor het ge bied van Danzig verboden. Donderdagavond vervoegde zich aan het politiebureau te Hilversum de 15-jarige C. van R., wonende in de Minckelerstraat, die onder de Zuidelijke brug van Anna's Hoeve in het water een ledige geldkist had gevonden. De recherche stelde een onderzoek ln, waarbij* aan het licht kwam, dat de geldkist toebehoorde aan den heer H., wonende aan de Rossinilaan aldaar. De geldkist was tijdens een inbraak in den nacht van 7 op 8 Augustus het vorig jaar ontvreemd. Hedenmorgen heeft de recherche van tien tot een uur het water ter plaatse afgedregd en nog eenige koopacten en familiebescheiden opgehaald. De Sultan van Deli, die verleden week kort na zijn aankomst in ons land te Amsterdam een oogoperatie heeft ondergaan, is bijna ge heel genezen. Hij wandelt en zit gedurende een groot deel van den dag in den tuin en de beide prinsen brengen dagelijks verscheidene uren in zijn gezelschap door. Waarschijnlijk zal de Sultan binnen enkele dagen de ziekeninrichting verlaten. Naar wij vernemen heeft het onderzoek in het laboratorium van den rijksdienst der volks gezondheid te Utrecht uitgewezen, dat men bij de ziektegevallen te Emmercompascuum inder daad te doen heeft met dysenterie. Het aantal ziektegevallen heeft zich in de laatste dagen voortdurend uitgebreid en thans zijn er behalve te Emmer-compascuum ook te Emmererfscheidenveen verscheidene patiënten. Bij een drietal kinderen was de toestand zoo ernstig, dat zij naar het kinderziekenhuis te Groningen moesten worden overgebracht. Sterf gevallen hebben zich na het eene, waarvan eerder melding is gemaakt, gelukkig 'niet meer voorgedaan. De plaatselijke geneesheeren hopen, doordat zich hedenmorgen voor het eerst geen nieuwe patiënten hebben aangemeld, dat de uitbrei ding tot staan is gekomen. De van gemeentewegen genomen maatregelen blijven natuurlijk van kracht, waaronder ook de sluiting van het zwembad te Emmercom pascuum. Het gemeentebestuur van Emmen laat in die gezinnen, waar behoeftige omstandigheden dit noodig maken, gratis ontsmettingsmiddelen uit reiken, terwijl de Puritfabriek te Klazinaveen een hoeveelheid medicinale middelen kosteloos ter beschikking van de behandelende genees heeren heeft gesteld. De inspecteur van de volksgezondheid, dr. P. Umtendam, te Groningen, heeft Donderdag ter plaatse een onderzoek ingesteld, ten einde na te gaan of de noodige maatregelen voldoende waren, hetgeen inderdaad op alle punten het geval bleek te zijn. Nu de Haagsche kantonrechter mr. L. J. van Gelein Vitringa art. 2 van het Reglement Auto vervoer Personen (R.A.P.) onverbindend heeft verklaard en den directeur van een autobus bedrijf dat een autodienst tusschen Amsterdam en Den Haag onderhoudt heeft ontslagen van rechtsvervolging rijst de vraag of nog verder zal worden voortgegaan met 't aanhouden van de bussen van de Gooi-Express, welke den dienst tusschen Amsterdam en Hilversum onderhouden. Zooals men weet, geschiedde het verbaliseeren door de rijksveldwacht te Mufden van de chauffeurs van die bussen, op grond van art. 2 van het nieuwe R.A.P., dat nu onverbindend is verklaard. Wij hebben den burgemeester van Muiden, den heer Th. C. D. Coops gevraagd, hoe deze nu staat tegenover deze materie, aangezien het herhaaldelijk aanhouden en verbaliseeren van de laatstbedoelde autobussen, geschiedde op zijn order, nadat hij overleg had gepleegd met den ambtenaar van het O.M. te Amsterdam. De bur gemeester bleek zeer verbaasd te zijn over de gevallen beslissing. „Het komt mü voor", aldus burgemeester Cops, „dat verdere actie nu vrijwel vruchteloos zal zijn. Ik zal den Ambtenaar van het O.M. er nog over raadplegen, maar na de onverbin- dendverklaring van art. 2 van 't R.A.P., zal het weinig zin hebben, opnieuw te gaan verbali seeren. Met één slag is nu het geheele Kon. Besl., waarbij art. 2 en andere bepalingen van het R.A.P. grondig werden herzien, tot doode letter gemaakt." Wij hebben ook nog gesproken met den brigade-commandant der Rijksveldwacht, ma- jaar A. de Vries, onder wiens brigade ook Mui den ressorteert. Deze politie-autoriteit wees ons er op, dat het nog de vraag zal zijn, hoe een hoogere instantie dan de Haagsche kanton rechter over deze materie zal oordeelen. De aanhangig gemaakte zaak tegen de Gooi-Express komt voor de eerste maal 26 dezer voor den Hilversumschen kantonrechter in behandeling. Gedurende de eerste maand der exploi tatie van den dienst Batavia—Sydney v.c., d. w. z. tusschen 3 Juli en 28 Juli, hebben in totaal 76 passagiers van de nieuwe ver binding gebruik gemaakt. Hiervan maakten er 37 een vlucht op de Indische trajecten der Australiëlijn. Verscheidene reizigers kwamen perK.L.M. te Batavia aan en gingen daar aan boord van het Australiëvliegtuig, terwijl anderen, per K. N. I. L. M. uit Australië komend, te Batavia aan boord van 't naar Europa vertrekkend K.L.M.- vliegtuig stapten. Eén reiziger vloog van Lon den naar Sydney, terwijl er bovendien een van Brisbane naar Amsterdam en een van Brisbane naar Athene vloog. Het totaal van 76 passagiers was verdeeld over 6 vluchten BataviaSydney en 7 vluchten SydneyBatavia. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat gedurende de afgeloopen week 5 passagiers van Amsterdam naar Sydney gevlogen zijn, terwijl er een groot aantal reizigers voor de nieuwe verbinding op Australië zijn geboekt, die in de komende weken uit Nederland zullen vertrekken. Men kan de resultaten van het verkeer op de nieuwe lijn niet anders dan uiterst gunstig noemen. Gistermorgen omstreeks tien uur is de afdee- lingsopzichter J. Haalders, op de 548 meter ver dieping van Staatsmijn Maurits, nabij de schacht bekneld geraakt tusschen beladen wa gens. H. liep ernstige inwendige kneuzingen op en is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Het slachtoffer was 43 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. De heer Haalders was woonachtig te Geleen. UTRECHT. Gesl. voor het examen Fransch La O. de dames M. H. W. Dam, Delft; M. Mak, Rotterdam; R. Az. Meisner, Veendam; L. A. Methöfer, Wormerveer; C. W. C. Mulder, Rijs wijk (Z.-H.); M. E. Nielson, Rotterdam; G. Th. A. Maarschalkerweerd, Oudenbosch; F. B. M. Mensink, Oldenzaal; Th. P. Willems, Maas tricht; de heeren Ch. W. Ingenbleek, Nijmegen; G. Jansen, Zwolle; M. T. Jansenj Ede; B. L. Jellema, Dordrecht; G. J. de Jong, 'zwijndrecht; J. Jongejan, Nijmegen; W. G. Rupert, Alkmaar; T. van Vliet, Tienhoven; W. Hoogeveen, Boorn- bergum; J. J. van Horen, Blerick; M. Huige, Nieuwdorp; J. van Hummel, Zwolle; J. A. Ize- bond, Middelburg; W. Jager, Hummelo; J. Janssens, Groningen; E. S. Kappeni Gasselter- nijveenschemond. Cor Kint heeft Nederland den tweeden Europeeschen titel bezorgd. Op de 100 me ter rugslag bewees zij, momenteel de sterk ste zwemster van Europa, men kan gerust zeggen van de wereld te zijn. Tezamen met haar groote rivale, Iet van Feggeien, die de tweede plaats bezette, toonde zij aan een klasse boven de zwemsters uit andere landen te staan. Eindelijk hebben de Ne- derlandsche meisjes tijdens deze zwem- kampioenschappen dus voor een eerste en tweede plaats gezorgd. Maar zelfs in dit nummer behoorden d* Deensche zwemsters tot onze sterkste tegeH' standsters. Want zoowel de derde als de vier' de plaats werd door een Deensche ingenomen, zij het ook met flinken achterstand op de Ne' öerlandsche meisjes, Cor Kint nam onmiddellijk de leiding, direct gevolgd door Iet van Feggeien. Met haar rhyth- mischen, soepelen slag door het water glii' dend, kwamen de beide Nederlandsc'ne zwem sters hoe langer hoe meer voor. Aanvankelijk bood mej. Petersen nog tegenstand, maar te gen de gelijkmatigheid van onze landgenooten kon zij toch niet op, zoodat zij al spoedig eenige meters achterkwam. Cor Kint keerde het eerst, onmiddellijk daarna Iet van Fegge ien en het was wel duidelijk, dat deze beide dames elkaar de eer zouden betwisten. Ten slotte won Cor Kint met duidelijk zichtbaar verschil. Haar tijd, 1 min. 15 sec., mag op deze zware 50 meter baan zeer goed genoemd wor den. Ook Iet van Feggeien, die 0.9 sec. later aantikte, leverde een alleszins goede prestatie- De Deensche meisjes Petersen en Madsen wer den derde en vierde in resp. 1 min. 17 sec. en 1 min. 18.4 sec. Alle vier zwemsters kwamen dus onder de 1 min. 20.3 sec., den besten tijd, tot nu toe op Europeesche kampioenschappen gemaakt. Een uitstekend resultaat behaalde ook Stans Scheffer, die op de 100 meter rugslag bij d* heeren de derde plaats bezette. De beide Duit- schers Scblauch en Nueske lagen steeds voor aan, onbedreigd. Vooral Schauch zwom schit terend en met ruim verschil bezette hij de eerste plaats in den prachtigen tijd van 1 min. 9 sec. Nueske werd tweede in 1 min 10.8 sec. Maar spannend in deze race was wel het duel tusschen onzen landgenoot Scheffer en den Hongaar Lengyel. Vlak naast elkaar doorkliefden beide zwemmers het water en het was niet te zien, wie ten slotte het eerst aan tikte. Voor beiden werd dan ook dezelfde tijd genoteerd, n.l. 1 min. 12 sec. De tweede Nederlander, die meezwom, Van Schouwen, lag voortdurend in de achterhoede. Hij kon het straffe tempo niet bijhouden en eindigde op de laatste plaats. Het torenspringen voor dames werd gewon nen door de Deensche springster, mej. Beeken. Tweede werd de Zweedsche mej. Nirling, derde mej. Heinze (Duitschland) De uitslagen luiden: 100 meter rugslag dames: 1. en Europeesch kampioene: Cor Kint (Nederland) 1 min. 15 sec.; 2. Iet van Feggeien (Nederland) 1 min- 15.9 sec.; 3. Mej. Petersen (Denemarken) 1 min. 17 sec.; 4. Mej. Brunnstroem Madsen (Denemarken) 1 min. 18.4 sec.; 5. Mej. Green land (Engeland) 1 min. 22.6 sec.; 6. Mej. Yate (Engeland) 1 min. 22.8 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. en Europeesch kampioen: Schlauch (Duitschland) 1 min. 9 sec.; 2. Nueske (Duitschland) 1 min. 10.8 sec.: 3. en 4. Scheffer (Nederland) en Lengyel (Hon garije) beiden 1 min. 12 sec.; 5. Taylor (Enge land) 1 min. 12.4 sec.; 6. Van Schouwen (Ne derland) 1 min. 13 sec. Torenspringen dames: 1. en Europeesch kam pioene: mej. Beeken (Denemarken) 37.09 pun ten; 2. Mej. Nirling (Zweden) 36.92 punten! 3. Mej. Heinze (Duitschland) 36.39 punten. studentengrappen, en natuurlijk de liefde, mitsgaders nog de drie Ritzbrothers, eerst als een stel kleermakers, later als invallers bij een base-ballwedstrijd en dat alles gaat op Ameri- kaansch grof-kluchtige wijze toe. Een echt vacantieprogramma voor uren, waar in men zich verveelt. Een van de rijkste mannen van Hollywood is Harold Lloyd. Al dat geld heeft hij verdiend door de menschen te laten lachen. Bijna vijfen twintig jaar lang speelt hij reeds in films en telkens weer aan blijkt hij nieuwe successen en nieuwe vondsten te kunnen vinden, welke den menschen om hun originaliteit plezier en ge noegens verschaffen. In zijn laatste film, welke tot titel heeft: Professor, pas op zijn het weer de dolste si tuaties, waarin hij verzeild raakt. Hij is hierin de geleerde lummel, die eigenlijk tegen wil en dank een zeldzaam rijk meisje aan den haak slaat. Aanvankelijk weigert hij hardnekkig omdat, ja omdat de film anders te snel uit zou zijn geweest en een hoop komische scènes, waar om uitbundig gelachen wordt, ontbroken zouden hebben. Zelfs zij die niet van Harold Lloyd houden, moeten thans voor deze film eens een uitzondering maken. Zij zullen een onschuldig vermaak beleven, dat zijn hoogtepunt vindt in den geweldigen knokclimax aan het einde. Daar voor heeft hij op een zeer energieke wijze een heele stad bij elkaar getrommeld op een ma nier welke lang niet mis is. De film is boven dien' voor iedereen geschikt, wat haar aantrek kelijkheid voor de vacantiemaand nog aanmer kelijk verhoogt. Popeye is er ook weer eens. Nu bij de In dianen, die hij gewoontegetrouw met behulp van zijn spinaziezaad geducht afdroogt. Dan nog een muziekfilmpje, waarvan men niet zou zeggen, dat ze dikwijls nog veel geld kosten en last not least de journaals van hier en overal. Een aantrekkelijk programma voor de vacantiemaand als geknipt en con amore aanbevolen. Ook het uurfilm-theater Moviac heeft een monter vacan tie-programma samengesteld. Spe ciaal de sport neemt er een groote plaats in: auto-races wisselen af met hardloop- dames- golf wedstrij den. Een polo-wedstrijd tegen Ame rika wordt op het witte doek opgevolgd door ruiterfeestjes in Olympia. Maar ook de sport in Nederland is ruim vertegenwoordigd: zeilwed strijden te Loosdrecht, zwemwedstrijden te Utrecht en een handboogwedstrijd te Goirle. Men ziet, er is elckwat wils Speciale vermelding verdient de weergave van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii „De malle invallers" worden voorafgegaan door „geheime documenten" en beide titels dui den er al op wat de bezoekers te zien zullen krijgen. Geheime documenten, dat zijn de pa pieren, die een bende aan den staat wil ontroo- ven. Maar een dapper meisje heeft ze weten te bemachtigen om ze weer aan de politie over te geven en wordt nu belaagd door de bende. Het meisje vlucht een kasteel binnen, waarvan de bewoner juist op reis wil gaan, omdat hij zich verveelt. Hij krijgt het avontuur nu als het ware thuisgestuurd en wordt er hevig ver liefd op. Als het meisje des nachts heimelijk het kasteel verlaat, gaat hij haar den volgenden morgen met zijn butler in zijn auto achterna, wetende naar welk hotel ze vertrokken is, om dat dit stond vermeld op een telegram, dat toe vallig uit haar mantel viel. Maar ook de bende rijdt naar het hotel en het wordt een razende race, waarbij alle denkbare ongelukken kunnen voorkomen doch natuurlijk niet gebeuren. En in het hotel, dat een oud kasteel is met veel gangen, geheime trappen, kamers, middeleeuw- sche wapens, harnassen enz., zet zich het avon tuur voort, dat tenslotte uitloopt in een flinke bokspartij, waarbij de droogkomische butler be wijst, dat hij als oud-kampioen nog kalmweg zijn mannetje staat en zelfs de oude harnassen en wapens nog goede diensten bewijzen. De po litie maakt aan het eind proces-verbaal op. Zijn de geheime documenten al de oorzaak van een dolle, nonsensicale doch tevens zeer lach wekkende geschiedenis, ze zijn nog niets, verge leken bij de drie dwaze invallers, waarvoor de drie Ritz Brothers als geknipt waren. Want ze kunnen zich dwaas aanstellen, die komieken! De lach davert om hun zotte grimassen en kluchten voortdurend door de zaal. En de in houd van de film is al e^enzoo onbetaalbaar en onvertelbaar. Er komt een Indiaan in voor, die op een college dat oorspronkelijk ter be schaving van de Indianen is gesticht, maar overigens nog geen enkelen Indiaan ooit gezien heeft de moderne beschaving nu eens in werkelijkheid wil aanschouwen. Nu, hij kan er van lusten! Hij ondervindt de moderne be schaving in den vorm van base-ballwedstrijden, voeden en haar belangen tot in het onzinnige toe behartigen. Dit is aanleiding tot transfor- matieschetsen van ieder der komieken, die geen van allen afkeerig zijn van dik opgelegde effec ten, zooals men die maar al te goed kent uit tallooze Amerikaansche kluchten. Vier welbekende komieken en geroutineerde cabaratiers treden op den voorgrond: BertLahr, Jimmy Savo, Billy House en Mischa Auer. Vooral de laatste is kostelijk als fakir. De debutante in de film, Joy Hodges, heeft een aardige stem. De muziek is het meest te waardeeren en dat is een verdienste, die in den zomer van belang is. Hoewel zoowel het meisje als de vier vaders vanwege de keuringscommissie aan ieder ver toond mogen worden, moeten wij voorbehoud maken voor 18-jarigen. well, George Murphy en Buddy Ebsen verba zingwekkende beenen- en voetengymnastieK laat zien. Als serieus mensch loopt Robert Tay lor door het verhaal, hoewel zijn smiling face menige jonge vrouw in vuur en vlam zal zetten- De inhoud is moeilijk in een kort bestek na K vertellen, hoewel men daaruit niet de conclusie moet trekken, dat hij ais droog zand aan el kaar zou hangen; integendeel, het verhaal spannend en de show is niet zóó overdreven dat men meent in een cabaret te zitten. Wil vragen ons af, waarom de tekst der kittiSe songs toch altijd vertaald moet worden. Die lS niet in behoorlijk Nederlandsch om te zetten eö wie de Amerikaansche woorden niet kan ver staan, krijgt van den vertaalden inhoud een glad verkeerden indruk. In deze film krijgt men te zien en te hooren Sophie Tucker, Judy Gat' land, Charles I. Gorin etc. Boven alles uit steekt Eleanor Powell met haar phenomenal® tapdansen! de Wiener Sangerknaben op tournée. En dan zijn er nog eenige lachwekkende films, die voor een vroolijke noot zorgen: „De Marathonloop", een geestige teekenfilm en „Brandalarm", een komische film met de bekende jochies. Kortom een uurtje aardige entspanning. Liefhebbers van revue en cabaret kunnen deze week in onze stad hun hart ophalen. De directies der bioscoop-theaters gaan terecht van de veronderstelling uit, dat in hoog'-zomer, met als middelpunt een hitte-golfje, niemand een middag of avond gaat zitten kijken naar een zwaarwichtige geschiedenis. De vroolijkheid moet in de vacantie hoogtij vieren. En deze brengt „Frans Hals" in de Amerikaansche non- sens-film „Het meisje met de vier vaders", bij de geboorte genaamd „Merry-goround of 1938." De regisseur van deze film, Irving Cummings, is geassisteerd door den componist Buddy de Sylva en een dergelijke samenwerking wijst bij voorbaat op het genre, dat hier beoefend wordt, n.l. dat van de muzikale comedie. De film ver haalt van een meisje, dat als baby geadopteerd wordt door vier revue-artisten, die haar op- Vergeleken met de Broadway Melodies van vorige jaren is in de productie 1938 minder show, maar meer verwikkeling en humor te genieten. Op zeer handige wijze heeft de regis seur Roy Del Ruth een spannende paarden race in het verhaal gebracht en na dezen cli max volgt als klap- op den vuurpijl een grootsche shov-sccne, waarin het danstrio Eleanor Po- Aardige vondsten zijn verwerkt, b.v. het ren nen van het geliefde paard op het lied van den „Figaro", de dansen in een goederenwagen, he£ zingen van een debutante in de wachtkamer van den revue-directeur, waardoor de geheele omgeving door den schlager „gepakt" wordt etc- Men dient er rekening mede te houden, da1 .Broadway Melodie 1938" een uur en drie kwar tier duurt, zoodat alleen maar de journaals hc' voorprogramma vormen. Ongetwijfeld zulle11 zich velen met deze alleraardigste film ami" seeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4