De Kon. Nederl. Zwembond bestaat vijftig jaar 1 Sneekweek begint ongelukkig CONTINGENTEERINGS- OVEREENKOMST Een rijke historie van een halve eeuw athletiek Kerkelijk level1 ZONDAG 14 AUGUSTUS. 1938 ZWEMMEN GOEDKOOPE REIZEN MET DE FEESTDAGEN Deensche dames winnen de estafette Willy den Ouden en Trude Mal corps weerden zich geducht WIELRENNEN RONDE VAN ZWITSERLAND Lambrichts werd 13e, in het alge meen klassement 12e DAMMEN Eindspelwedstrijd voor Hoofd klassespelers van den Neder- landschen Dambond Raman op tournee door Nederland Autosnelweg Den Haag- Utrecht 30 Augustus zal weer een deel worden aanbesteed ZEILEN Talrijke booten in een storm boven het meer omgeslagen Angstwekkend schouw spel DUITSCHLAND—AMERIKA Amerika leidt met 5849 punten OPLEIDING TOT RESERVE OFFICIER Advies-commissie over geschikt heid der candidaten VLAGGEN UIT, ONZE OOST Vervaardigd voor de jeugdhulde aan H. M. de Koningin op den Dam ROODVONK IN KAZERNE TE BREDA Zaterdag tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie geteekend Notarieel examen Hoofdakte-examen Nijverheidsonderwijs Hoogduitsche taal L.O. Fransch L.O. Engelsch L.O. Examen handenarbeid PRIESTERFEEST VAN MGK- J. B. GIJLSWIJK Op 14 Augustus van het jaar 1888 werd te Utrecht de Nederlandsche Zwembond opgericht. De thans Koninklijke Nederland sche Zwembond bestaat dus vijftig jaar, een mijlpaal in de zoo rijke historie van dezen sportbond. Het jubileum van den K. N. Z. B. zal, door verschillende omstandigheden, eerst op 17 Sep tember worden gevierd. Op dien dag recipieert de gouden jubilaris van 3 tot 5 uur in het Am- stelhotel te Amsterdam, terwijl des avonds de feestelijkheden in de zalen van „Krasnapolsky" zullen worden voortgezet. Wij vernamen, dat het in de bedoeling ligt tegen dien tijd een, zij het in bescheiden vorm, jubileumboek uit te geven, samengesteld door den huidigen tweeden voorzitter, het eerelid A. W. Sabel Tz., een be stuurslid, dat met de historie van den bond uitstekend op de hoogte is. Van hem ontvin gen wij op ons verzoek verschillende gegevens, meerendeels cijfermateriaal, hetwelk niettemin op treffende wijze den groei en den bloei van den bond weergeeft. Zooals gezegd, op 14 Augustus 1888 werd te Utrecht de Nederlandsche Zwembond opgericht. De A.Z., de Leidsche Zwemclub, de Goudsche Zwemclub en de Arnhemsche Zwemclub waren oprichtsters, waarbij de H.D.Z. zich kort daarna aansloot. De heer D. L. Vrijdag van de A.Z. was voorzitter. Vijftig jaar later telt de K. N. Z. B. tweehonderd vereenigingen, met tezamen niet minder, dan 20.000 leden. Toch is de groei eerst in de laatste twintig jaar tot stand ge komen. In 1900 waren er veertien vereenigingen aangesloten, na den wereldoorlog vijfentwintig vereenigingen met 6000 leden, doch daarna werd de toenmalige N.Z.B. gereorganiseerd en ging het ledental met sprongen omhoog. Verscheidene mannen en vrouwen met uit stekende organisatorische talenten, met een groote liefde voor het zwemmen en de doelein den van den Bond, heeft men zien komen en gaan. Een der hoofdfiguren is W. E. Bredius geweest, de man, die in 1892 het secretariaat op zich nam en na acht jaren deze functie te heb ben bekleed, in 1900 tot het voorzitterschap werd geroepen, dat hij tot 1929 heeft vervuld. In 1929 werd de heer C. F. Kellenbach voor zitter van den Zwembond en tijdens zijn pe riode, tot 1935, verkreeg de N.Z.B. het praedi- caat .Koninklijke". Na 1935 kwam de huidige voorzitter, de heer J. de Vries, aan het bewind. Zeer veel heeft de jubileerende organisatie aan deze drie mannen te danken gehad. Maar ook de dames hebben een belangrijke rol in de or ganisatie gespeeld. De zwemmoeder van Neder land, zooals zij algemeen wordt genoemd, mevr. J. E. TriebeisKoens, heeft niet minder dan zeventien jaren achter elkaar het penningmees terschap waargenomen. Zij was een der groote propagandisten voor de leuze: „ieder Neder lander zwemmer" en nog op dit oogenblik toont zij in woorden en daden hoe na het zwemmen en de zwemsport haar aan het hart ligt. Wanneer wij dan nog een laatste staaltje wil len geven van z.g. droog cijfermateriaal, dan brengen wij in herinnering dat de begrooting in 1898 nog geen 100 bedroeg, thans sluit de jaarrekening af met een bedrag van 15000. Wie de rijke historie van dezen bond goed bestudeert, zal telkens weer getroffen worden door de groote veranderingen, welke op zwem- gebied in Nederland en alles wat daarmee an nex is, in de afgeloopen vijftig jaren hebben plaats gehad. Over het badcostuum van vroeger en thans behoeven wij niet uit te weiden. De zwembaden, in vroegere jaren zeer primitief, zijn stadions geworden, voorzien van de meest moderne outillage. Als men weet, dat er in 1890 nog een zwembad in het Rokin bij de Munt moet zijn geweest, en men roept heden ten dage de moderne overdekte en open baden in heel Nederland voor den geest, dan is het dui delijk, dat wat daar eens in het Rokin heeft gelegen, voor het tegenwoordige geslacht moei lijk een zwembad zou kunnen worden genoemd. In onze beschouwing over de historie van den Bond zou het sportzwemmen een zeer belang rijke plaats kunnen innemen. Het is ons onmogelijk, hierop uitvoerig in te gaan, maar ook hier hebben revoluties op technisch en sportief gebied plaats gehad. De moderne schoolslag bestond vroeger niet, toen beoefende men den thans vrijwel verdwenen Spaanschen slag, van de Parijsche wereldtentoon stelling naar Nederland meegenomen, terwijl twaalf jaar later de crawl haar intrede deed, die in den loop der tijden steeds meer geperfec- tionneerd werd. Wonderlijke staaltjes van re- cordzwemmen kon men in vroegere jaren mee maken. Zoo zijn er in een zwembad te Arnhem Nederlandsche records gevestigd op een 40 meterbaan en toen men later eens ging na meten, kwam men tot de verbijsterende ont dekking, dat de baan slechts 34 meter lang was. De tijden bleken dus iets geflatteerd te zijn. In 1900 op de Parijsche wereldtentoonstelling vertegenwoordigden de „buikzwemmers" Bloeme uit Amsterdam en Drost uit Rotterdam officieel den N.Z.B. voor de eerste maal. In de daarop volgende periode was het vooral Piet Ooms, die zoowel in Nederland als in het buitenland op den voorgrond trad. In 1905 werd het waterpolo ingevoerd, uit Engeland afkomstig. Eerst in 1920 kwamen de dames naar voren. Toen heeft Rie Beisenherz ons land op de spelen te Antwerpen vertegenwoordigd. Zij maakte op de 100 meter vrije slag een tijd van 1 min. 22 secDe groote successen van onze dames begonnen eigenlijk pas op de Europeesche kampioenschap pen te Bologna in 1927. Daarna volgden de Olympische Spelen te Amsterdam, en ook in de laatste tien jaren traden de Nederlandsche meisjes voortdurend sterk op den voorgrond. Wijlen Willy den Turk was de eerste wereld recordhoudster voor Nederland. Op haar volg den Marie Baron, Zus Braun, Marie Vierdag, de laatste als eenige zwemster, die drie Olym pische spelen heeft meegemaakt, van 1924 tot en met 1932. In 1931 begon de periode van Willy den Ouden, waar Riek Mastenbroek bijkwam, en na deze en met deze beide prominente figu ren de tallooze zwemsters, die haar namen heb ben geschreven op de wereldrecordlijst of kam pioenschappen hebben behaald. De Koninklijke Nederlandsche Zwembond is op het oogenblik, zoowel uit organisatorisch als uit sportief oogpunt, een bloeiend lichaam, dat het recht heeft in groote opgewektheid dit gou den jubileum te vieren. Naar wij vernemen, zijn de N-S. voornemens met de komende Jubileumfeesten te Den Haag en Amsterdam, het publiek uit andere plaat sen gelegenheid te geven hiervan te profitee red Op bepaalde dagen zullen de avondre- tourkaarten vroeger geldig zijn in de treinan, die te 11 uur of later vertrekken. Deze bepa ling zal gelden voor den Haag op 29 Augustus (Legerrevue) en op 3 September (Vlootrevue) en voor Amsterdam op 5, 6 en 10 September. Voor wat het reizen betreft naar Den Haag op 29 Augustus en 3 September, zal deze gun stige bepaling echter beperkt worden tot alle stations langs de navolgende lijnen en die, gelegen binnen den kring, gevormd door die lijnen, t.w.: Hoek van Holland, Rotterdam Dordrecht, Geldermalsen, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Zandvoort, terwijl voor 5, 6 en 10 September naar Amsterdam de bepaling .gel dig is van de plaatsen, gelegen aan de lijnen Scheveningen, Den Haag, Gouda, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam en alle lijnen gelegen in Noordholland boven Amsterdam en de plaatsen gelegen binnen den kring, gevormd door die lijnen. In beide gevallen, dus zoowel voor den Haag als Amsterdam, zullen Bosch en Duin, Huis ter Heide en Zeist bovendien in de gunstige bepaling deelen. Onderbreken van de reis is in beide gevallen niet geoorloofd vóór 18 uur. LONDEN, 13 Aug. (A.N.P.). De Deensche damesploeg heeft het Europeesch kam pioenschap 4 x 100 meter estafette be haald in den tijd van 4 min. 31.6 sec., waarbij Ragnhild Hveger als vierde zwem ster met tien meter verschil als eerste aan tikte voor Rie van Veen. Zooals te verwachten viel, was Denemarken te sterk voor onze meisjes. Slechts drie ploe gen kwamen voor dit nummer aan den start, n.l. Denemarken, Nederland én Engeland. Voor ons land startte Alie Stijl het eerst en vrij zwak ook. Vooral op de tweede 50 meter kreeg de A.D.Z.-zwemster een inzinking, zoodat zij als derde aantikte in 1 min. 11.9 sec. Eva Arndt had inmiddels Denemarken de leiding gegeven met een tijd van 1 min. 8.1 sec. Willy den Ouden ging vervolgens met Gunvor Kraft in het water. Het Rotterdamsche meisje bewees opnieuw nog altijd een kracht van beteekenis te zijn. Zij noteerde 1 min. 9.7 sec. en bezorgde daarmede Holland de tweede plaats voor En geland. Gunvor Kraft maakte een tijd van 1 min. 7.6 sec., den besten tijd van alle dames in dit nummer. Trude Malcorps heeft schitte rend gezwommen. Zij liep zelfs iets in op Bir- the Ove Petersen, het derde zwemstertje voor Denemarken. De laatste noteerde 1 min. 8.1 sec., het Zwolsche meisje 1 min. 7.7 sec. De voorsprong, waarmede Ragnhild Hveger het water inging was, zooals te be grijpen viel, ruim voldoende om Denemar ken de uiteindelijke zege te bezorgen. Niet temin spande zij zich nog eens extra in en Rie van Veen verloor weer terrein. Met tien meter verschil tikte Ragnhild Hveger als eerste aan. Haar tijd bedroeg 1 min. 7.8 sec., die van Rie van Veen 1 min. 10.2 sec. Engeland werd derde. Het resultaat luidt* 1. en Europeesch kampioen Denemarken met Eva Arndt, Gunvor Kraft, Birthe Ove Peter sen en Ragnhild Hveger. Totaaltijd 4 min. 31.6 sec. 2. Nederland met Alie Styl, Willy den Ouden, Trude Malcorps en Rie van Veen 4 min. 39.5 sec. 3. Engeland 4 min. 51.4 sec. Op verrassende wijze sloeg Italië België in het waterpolotournooi. Met groot enthousias me wierp de Italiaansche ploeg zich in den strijd en hoewel de Belgen tactisch en tech nisch beter speelden slaagden zij er niet in de overwinning te behalen. Met de rust leidde Italië met 20. In de tweede helft scoorde België tegen, zoodat het einde kwam met een kleine 21 zege der Italianen. Het gevolg is, dat Nederland slechts gelijk behoert te spelen tegen Frankrijk om op do derde plaats in hei waterpolotournooi beslag te leggen. De beide Duitsche springers Weiss en Kifc- zing vormen bij het torenspringen een klasse op zichzelf. Weiss heeft de leiding na 4 ver plichte sprongen. De stand luidt: 1. Weiss (Duitschland) 52.95 punten; 2. Kit- zing (Duitschland) 51.91 punten; 3. Hidveghi (Hongarije) 46.66 punten; 4. Merchant (En- geland) 45.28 punten; 5. Cozzi (Italië) 44.67 punten; 6. Mattsson (Zweden) 42.89 punten. De wedstrijden duren voort. De voorlaatste etappe van de Ronde van Zwitserland, van Genève naar Biel over 219 K.M., bracht geen belangrijke wijzigingen in het klassement. Valetti blijft leiden met on geveer 12 minuten voorsprong voor Mersch en Canavesi. Onze landgenoot Lambrichts weerde zich ook ditmaal uitstekend en in de algemeene rangschikking neemt hij thans de 12e plaats in. De resultaten luiden: 7e etappe GenèveBiel 219 K.M.: 1. Neuens (Luxemburg) 6 uur 8 min. 36 sec.; 2. Del Can- cia (Italië) 6 uur 11 min. 52 sec.; 3. Egli (Zwit serland) 4. Cecchilis (Italië)5. Hendrickx (België); 6. Valetti (Italië), allen zelfden tijd; 13. Lambrichts, 6 uur 16 min. 31 sec. Algemeene rangschikking: 1. Valetti 40 uur 26 min. 1 sec.; 2. Mersch 40 uur 38 min. 55 sec.; 3. Canavesi 40 uur 42 min. 26 sec.; 4. W. Buchwalder 40 uur 43 min. 13 sec.; 12». Lam brichts 41 uur 8 min. 30 sec. De door den heer Mertens, eindspelredacteur van Het Damspel, uitgeschreven eindspelwed strijd voor hoofdklassespelers, leverde het vol gende resultaat op: 1. J. Baas, Enschede, 106% punt (max. 120)2. J. Kramer, IJmuiden, 105 pt.; 3. J. van Dijk, Hilversum, 104 pt.; 4. F Ra- man, Amsterdam, 103 pt.; 5. J. Metz, Amster dam, 93 pt. (eervolle vermelding). De andere inzendingen volgen van 92 tot 59 punten. De prijswinnende eindspelen worden in Het Damspel gepubliceerd. Dit blad behoudt zich het eerste publicatierecht voor. De heeren J. Groenteman, F. Raman, J. Steen huis en J. H. Vos vormden een commissie van advies inzake de puntentoekenning. De heer F. Raman, oud-kampioen van Ne derland, zal in de tweede helft van de maand Augustus een tournée door Nederland aanvan gen. Hij zal voor verschillende vereenigingen simultaan- en blind-séances houden. Voorts staat een match van drie partijen tegen den sterken Brabantschen meester A. de Graag op het programma. Voorloopig is de volgende indeeling in acht genomen Vrijdag 26 Aug.: Blindspel-demonstratie voor de Ver. E.M.M. te Amsterdam. Zaterdag 27 Aug.: Simultaan-séance met blindspel-demonstratie te Genderen. Zondag 28 Aug.: Ie matchpartij Raman-de Graag te Heusden. Maandag 29 Aug.: Simultaan-séance te Heus den. Dinsdag 30 Aug.: 2e matchpartij De Graag- Raman te Heusden. Woensdag 31 Aug.: Simultaan-séance te Am- merzoden. Donderdag 1 Sept.: Simultaan-séance te Oss. Vrijdag 2 Sept.: 3e matchpartij Raman-De Graag te Heusden. Zaterdag 3 Sept.: Simultaan-séance te Was pik. Verder zijn er nog onderhandelingen gaande met clubs uit het Oosten des lands, terwijl er een niet geringe kans bestaat, dat Raman in het laatst van September of begin October van dit jaar een tournée door Frankrijk maakt. De organisatie van deze Fransche „trip" is in han den van monsieur Albert Lecocq, uit Parijs, hoofdred. van „Jeu de Dames", orgaan van den Franschen Dambond. 30 Augustus zal, naar de A.N W.B. ons schrijft, de Rijkswaterstaat wederom een ge deelte van den autosnelweg Den HaagUtrecht aanbesteden. Dit bestek omvat tevens het eerste gedeelte van den rondweg beoosten om Utrecht. De uit te voeren wer*ken bestaan uit het grondwerk en een viertal viaducten en bruggen van het wegvak van het Merwedekanaal tot de aan sluiting aan het autosnelwegvak Utrecht-Ede- Arnhem en het gedeelte van den rondweg ten zuiden van de kruising met het spoorwegem placement Lunetten. De rondweg om Utrecht zal geheel volgens het autosnelwegenprincipe worden uitgevoerd, d-w.z. de weg is alleen bestemd voor motorisch verkeer, heeft voor beide rijrichtingen een af zonderlijke baan en bezit geen gelijkvloersche kruisingen. Het werk moet in 600 dagen voltooid zijn, waarna met de verharding zal kunnen worden begonnen. Het ligt in de bedoeling, den rondweg om Utrecht en den in het Noorden daaraan aan- sluitenden weg naar het Gooi gelijktijdig met den autosnelweg Den HaagUtrecht in 1940 gereed te hebben. Eerst dan zal het doorgaande Oost-West-verkeer ten volle van de in uitvoe ring zijnde en thans aanbestede werken kun nen profiteeren. De ingebruikneming van den weg UtrechtAmsterdam zal wegens de zeer slechte terrein-omstandigheden eerst eenige jaren later kunnen geschieden. Niraiv» <7FhoTij tliani» gebruikte roates nieawe weger* in ontwerp dito in aitvoering dito in gebruik ditoJthans aan te besteden) De roem van het Westland. Druiven eten op de kweekerijen behoort thans weer tot de jaarlijks weerkeerende attrac ties van een bezoek aan dit internationaal bekende centrum van de druivencultuur De vijfde Sneekweek, waarvoor een record belangstelling bestaat ongeveer 250 sche pen zullen in de verschillende klassen uit komen is Zaterdag op wel zeer ongeluk kige wijze begonnen. Bij den aanvang, om twee uur Zaterdagmid dag, was het zeer warm en windstil, zoodat de start der dertien klassen een mislukking werd. De gestarte vaartuigen bleven n.l. nog vóór den starttoren liggen, telkens voegden zich daar de schepen van een volgende klasse bij, zoodat er tenslotte een massa schepen dicht opeen lag. Wel leverde dit een fraai gezicht op, maar voor het verloop van de wedstrijden was het minder gunstig. Plotseling veranderde het beeld. Groote, donkere wolken hadden zich boven het Sneeker- meer samengepakt en zeer onverwacht woedde een hevig onweer. De wind kreeg stormkracht en in een om mezien was het water in heftige beroering. Het eene schip na het andere, vooral die in de kleinere klassen, sloeg om en talrijke andere liepen bij botsingen zooveel averij op, dat zij van verdere deelneming moesten afzien. Van vele booten brak bijv. de mast met hevig gekraak af. Het was een angst wekkend schouwspel. Onmiddellijk schoten van alle kanten motor booten toe en, voorzoover thans bekend, heeft men alle drenkelingen kunnen redden. Maar de omgeslagen bootjes bleven op het meer drijven en boden het droevig bewijs van een mislukten eersten dag van de Sneekweek 1938 Wel maakte nog een aantal booten gebruik van den wind om de voorgeschreven baan te zeilen, maar de resultaten van de scheepjes, die nog door de finish gingen, konden in de alge meene verwarring niet worden vastgesteld. Niet minder dan 60.000 toeschouwers woon den in het Olympisch stadion den athletiek- landenwedstrijd tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten bij. Na den eersten dag heeft Amerika de leiding met 5849 punten. Het hoogtepunt van den middag bestond uit de 4 x 100 meter estafette, welke door de Ame- rikaansche ploeg in precies 40 seconden gewon nen werd, een phenomenalen tijd. De Duit sche ploeg maakte een tijd van 40,3 sec., een nieuw Duitsch record. De uitslagen van de wedstrijden luiden: 100 meter: 1. Johnson (V.S.) 10.5 sec.; 2. El- lerbee (V.S.) 10,7 sec.; 3. Kersch 10,8 sec.; 4. Homberger 10,9 sec. 800 meter: 1. Harbig 1 min. 52,4 sec-; 2. Beetham (V.S.) 1 min. 53,3 sec-; 3. Borck (V.S.) 1 min. 53,7 sec.; 4. Eichenberger 1 min. 54,2 sec. 4 x 100 meter estafette; 1. Amerika 40 sec.; 2. Duitschland 40,3 sec. 1500 meter: 1. Fenske (V.S.) 3 min. 53,8 sec.; 2. Mehlhose 3 min. 56,2 sec-; 3. Koerting 3 min. 56,4 seci; 4. Rideout (V.S.) 3 min. 56,8 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Warmerdam (V.S.) 4.27 meter; 2. Varoff (V.S.) 4.15 meter; 3. Haunzwickel 3.80 meter; 4. Hartmann 3.80 me ter- Hinkstapsprong; 1. Kotrarchek 14.61 meter; 2- Woellner 14.54 meter; 3. Kent (V.S.) 14.35 meter; 4. Neil (V.S.) 13.52 meter. Discuswerpen: 1. Schroeder 50.19 meter; 2. Levy (V.S) 49.98 meter; 3. Lampert 49.61 me ter; 4. Zagar (V.S.) 47.51 meter. Kogelslingeren: 1. Blask 57.20 meter; 2. Hein 5651 meter; 3. Folwarthny (V.S.) 51.55 meter; 4. Lynch (VS.) 49.77 meter. 10.000 meter: 1. Penntti (V.S.) 32 min. 11,2 sec.; 2. Vaughen (V.S) 32 min. 16,2 sec.; 3. Schoenrock 32 min. 42 sec.4. Berg 32 min. 59 sec. De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft een commis sie van advies ingesteld voor het beoordeelen van de mate van geschiktheid voor de oplei ding tot reserve-officier van degenen, die zich voor deze opleiding hebben aangemeld. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter P. W. Oosterhoff, hoofd van de af- deeling dienstplicht bij het departement van Defensie. Tot lid en plaatsvervangend voorzit ter prof. J. W. N. Ie Heux, hoogleeraar aan de koninklijke militaire academie. Tot leden W. C. Lignac, referendaris bij het departement van Defensie, J. K. Lammerts, luitenant-kolonel der infanterie, commandant van de school voor re serve-officieren der infanterie en der militaire administratie, W. baron van Ittersum, reserve luitenant-kolonel der infanterie, H. Keppel Hes- selink, majoor der artillerie, commandant van de school voor reserve-officieren der bereden artillerie en B. A. de Veer, ritmeester der hu zaren, adjudant van den inspecteur der cava lerie en tot secretaris H. Staring, kapitein der infanterie, werkzaam bij het departement van Defensie. Het uitvoerend comité voor de jeugdhulde op den avond van 6 September aan H. M. de Ko ningin, op den Dam te Amsterdam, deelt mede, dat het Departement van Binnenlandseh Be stuur te 'Batavia bericht heeft, dat 23 vlaggen van de volgende Indische gemeenten zullen ■worden vervaardigd voor de jeugdhulde op den Dam: Batavia, Buitenzorg, Soekaboemi, Ban doeng, Cheribon, Tegal, Pekalongan, Semarang, Salatiga, Magelang, Madioen, Modjokerto, Soe- rabaja, Blitar, Malang, Pasoeroean, Palembang, Padang, Medan, Pematang-Siantar, Makassar, Menado en Amboina. In den linkerhoek zullen de gemeentewapens worden aangebracht. Elk wapen zal met rubber- olieverf op twee doeken worden geschilderd, welke tegen elkaar worden gelegd, zoodanig, dat het wapen aan beide zijden van de vlag een positief beeld geeft. De vlaggen worden van katoenen stoffen ver vaardigd en wegen gemiddeld 1009 gram per stuk. Zij worden per K.L.M. naar Nederland verzonden. In de Lange Stammern-kazerne te Breda, waar het tweede bataljon van het 6de regiment, infanterie is gelegerd, is, naar de Telegraaf meedeelt, bij twee dienstplichtigen van de eer ste compagnie roodvonk geconstateerd. De bei de patiënten zijn in de barakken voor besmet telijke ziekten van het St. ignatius-ziekenhuis ondergebracht. Alle maatregelen zijn genomen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. De zalen waar beide dienstplichtigen verblijf hiel den zijn ontsmet, terwijl de contact-personen voor zoover viel na te gaan, ongeveer 25, ge ïsoleerd worden gehouden en de kazernes niet mogen verlaten. De Regeeringspersdienst meldt: Te Brussel is Zaterdag een contingen- teeringsovereenkomst tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Economi sche Unie geteekend. De onderteekening geschiedde van Neder landsche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden te 's-Gra- venhage en van Belgische zijde door den heer M. Suetens, directeur-generaal van den bui- tenlandschen handel te Brussel. De overeenkomst berust op dezelfde grond slagen als de op 1 Juli afgeloopen overeenkomst en bestaat uit een contingenteeringsovereen- komst met protocol en een steenkolenovereen- komst. Zij treedt met terugwerkende kracht in werking vanaf 1 Mei 1938 en loopt tot 30 Apri' 1939 met stilzwijgende verlenging- voor telkens drie maanden. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 2 de heer W. G. Baks te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heer F. J. Wanrooij te 's-Gravenhage en mej. G. Ruygt te 's-Gravenhage. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor de akt® NE (schilderen)de heeren C. J. M. Donders te Tilburg, J. Oostveen te Utrecht en H. J. J. WÜ' lemse te Oss. N 2b (lijnteekenen, handteekenen en deco ratief teekenen)de heeren A. J. Mens te Zeist! A. J. M. Notenboom te 's-Gravenhage. N 9 (lijnteekenen, handteekenen en technisch teekenen aan meisjesscholen)de dames W. Ë- de Haer en E. J. Steenbeek, beiden te Amster dam. Voor het getuigschrift art. 38, le lid, van de Nijverheidsonderwijswet, behoorende bij de akte N 11 (lijnteekenen, handteekenen en technisch teekenen aan meisjescholen)mej. T. A. Kb1' te Bussum. NE (schilderen)de heer A. F. J. Vernooij t® Sittard. Akte NB (timmeren)Geslaagd A. Adriaan- se te Schiedam; P. van Driel te Sommelsdijk! C. Minderhoud te Hilversum; N. Verhoeff etl R. Vrij, beiden te Amsterdam (N.). Akte N1 (natuurkunde en mechanica)Ge slaagd J. W. Westendorp te Noordwijk-Binnen* 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor akte N P. G. de Boer te Den Haag (zonder verklaring paed. inzicht), J. W. van den Bremen te Amers foort (zonder verklaring paed. inzicht) en G* Hogenbirk te Bloemendaal. Voor akte N5: B. A. Meijers te Oost-Souburg en A. L. Roosekrans te Haarlem (beiden zonder verklaring paed. inzicht). Voor akte NW: S. Bogs te Amsterdam, H. J* Cornielje te Dordrecht (zonder verklaring paed* inzicht), T. H. C. Hoogakker te Den Haag, L. J* de Jonge te Breda en W. J. de Kanter te 's-Her- togenbosch. 's GRAVENHAG'E. Tóegelaten de heeren: G; van iJzendoorn, Tiel; J. Holtkamp, Doesouff?* H. Spok, Haarlem en P. van Sprang, Gouda eh de dames: F. Stadman, Amsterdam en E. vaI* Hoboken, Oudenbosch. UTRECHT. Geslaagd de dames: A. G. Ek®J' Amsterdam; A. M. L. M. Muys, Deventer; A. f van Oudgaarden, Den Haag; C. M. A. Merteh»' Grathem; E. M. Ch. Mertens, Grathem; R. G' Nubé, Leeuwarden; A. E. Oerlemans, Vrijhoeve' Capelle; Ch. J. H. van der Pasch, Wanssuib' G. C. M. Perquin, Heel bij Roermond; W. cii' Pietersma, Groningen; C. E. A. M. Pietersoh* Doetinchem en de heeren: E. Keddejanan, Zd'^ phen; A. Kleijngcld, Rotterdam; P. J. Koop' mans, Mijdrecht; J. Kuyl, Almkerk; Ch. Lab' terslager. Utrecht, H. A. Littooy, Hillegom; C. Lub, Maassluis; J. H. Kessel, Klimmen; L. A. M. Keysets, Sittard; H. A. Kiefhors'' Hoogeveen; A. H. Kienhuis, Tubbergen; J- Klaassen, Nieuwstadt; W. Klein Haneveld, TX>>' kuin; J. H. A. Wijsen, Meerssen. UTRECHT. Geslaagd de dames: L. M®®' schaert, Leeuwarden; D. D. M. ReuvekahjP' Hilversum; M. B. Nass, Nijmegen; H. J. Regnerij, Schoonhoven; C. H. J. M. van Rb® sum, Zwolle; S. Vos, Hilversum; C. Poort, (Dr.) M. A. G. Vosman, Aalten (Gid.)E- B. Sarolea, Sittard; J. C. Schoffelen, Sitta1^ en de heeren: A. Verbeek. Rotterdam; L Ve' Maas, Rotterdam; J. Greebe, Amsterdam. Lu'nnnan, Rotterdam; J. G. Lokhorst, Ing®®^ B. J. J. Robben, Boskoop; E. Ronner, be®b warden; H. H. P. E. Roomberg, Maastricht J. H. A. Ross, Babberich; P. J. van stek, öih' neken; G. Stellinga, Huizum (Fr.); A. J Struijk, Sliedrecht; M. Verburg, Goes; Weert, Sappemeer. HAARLEM. Geslaagd: mej. M. C. R. Drij*®£ Amsterdam; E. Geldof, Huizen; A. E. Hulshb Haarlemmermeer; J. M. H. v. Leersum, Amste*. dam; J. Lindemulder, Naarden; S. B. Scherj0 Utrecht; M. H. van Diejen, M. E. A. Dou^e°' J. Groot, J. H. M. Heijmeijer, C. Hoek, Amsterdam; G. C. Pont, Bussum; M. H. Reijen» Hilversum. /lat Men verzoekt ons mede te willen deelen, Z. H. Exc. Mgr. J. B Gijlswijk ter gelegenh® van zijn 40-jarig priester-jubileum Maahd3^ middag van 1—2 uur in het Albertinum Nijmegen receptie zal houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6