UIT DEN OMTREK De avonturen van een verkeersagentje Droevig ongeluk op waivischvaarder HANDELSWETENSCHAPPEN ORRIE DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 IJMUIDEN ONGEVAL BIJ VAN LEER'S WALSBEDRIJVEN JUBILEUMFEESTEN R.K. Reisvereeniging afd. Velsen Harddraverij gaat door Mooi succes Kennemer Zangers Fransch touristenschip in de haven Het Westerkerktournooi R.E.S.A. VELP BEVERWIJK GROOTE MISSIE-TENTOON STELLING DE A.S. FEESTEN Programma van Koninginnedag Baden zonder toezicht verboden Het bloemencorso Koninklijke onderscheiding Burgerlijke Stand TUINBOUWSTEUN UITGEKEERD HEEMSTEDE ZAANDAM VOGELENZANG VOETBAL Oud-internationalsZaan- damsch elftal Haarlem 3V.R.A. 3a STïiXWvL v Een Amsterdamsch koopman en een Noorsch matroos door gas bedwelmd en gestikt CRICKET Pluimvee- en Konijnenfokkers ver. „Nut en Sport" H.C.C. I—HAARLEM HERCULES—C.V.H. Gewonnen door Hercules met 28 runs en 8 wickets DOOR CHARLES GAR VICE (Woedt yeoioiecW Dezer dagen had weer een ongeluk bij de van Leer's Walsbedrijven plaats. De jeugdige B., wo nende in de Huigensstraat, was bezig met het insteken van platen in de richtmachine, toen hij er met zijn hand gedeeltelijk tusschen raakte, waardoor enkele vingers werden af geknipt! Gelukkig wist iemand den arbeider on middellijk vast te grijpen, anders zou waar schijnlijk de geheele arm tusschen de machine zijn geraakt. Ter plaatse werd hij verbonden. Naar wij vernemen hebben de plannen der touurtvereeniging IJmuiden-Centrum thans meer vorm gekregen. Zoo zal b.v. in de Oranjestraat en Kanaalstraat een geheel nieuwe versiering worden aangebracht, waarvoor men niet minder dan 1000 M. vlaggedoek heeft besteld. Ook de Winkeliers zullen met een origineele reclame voor den dag komen. De tegenwoordige attractie Wordt van Maandag af voor vier weken stopge zet en in plaats daarvan worden dan waarde bonnen uitgereikt. Bij aankoop voor 50 cent zal men een bon ontvangen ter waarde van 2 cent. Zoodoende kan men in September geheel gratis van de vermakelijkheden genieten, want de bonnen geven overal toegang. Voor de ver makelijkheden en wedstrijden is men onder lei ding van den heer Van Eyck reeds druk bezig een feestprogramma samen te stellen. Heden Dinsdagavond 8 uur houdt de R.K. Reisver. afd. Velsen in het Patronaatsgebouw een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. de benoeming van een voorzitter. Dank zij den steun van de harddraverijveree- niging Prins Bemhard te Beverwijk en enkele sportliefhebbers en neringdoenden onzer ge meente, die aan onzen oproep hebben gevolg gegeven om te teekenen op het garantiefonds, is het bestuur in staat gesteld om de harddraverij te doen houden op Woensdag 7 September e.k. Het bestuur hoopt alsnog, dat meerdere van deze spontane lieden mogen volgen. De wedstrijd zal beginnen om 1.30 uur. Controle zal dezen keer uiterst scherp zijn, zoodat menschen zon der plaatsbewijs onherroepelijk bekeurd zullen worden. Entreeplaatsen kosten 1,0,60 en 0,30. Kinderen 0,10 plus belasting. Werkloozen op vertoon van stempelkaart 020. Als jury zal fungeeren het bestuur der zustervereeniging „Prins Bernhard", hetgeen ge heel belangeloos zal geschieden. Indien het weer meewerkt zal het een drukke dag in IJmuiden Oost worden. Naar wij vernemen heeft het Mannenkoor der Kennemer Zangers, dir. de heer P. Grin, deelgenomen aan het nationaal concours te Velp. Men behaalde den eersten prijs met 322 punten. Voor de Kennemer Zangers een mooi succes. Het Stoomschip „Cuba" uit Le Havre van de Compagnie Général Trans-Atlantique kwam hier Zaterdagmiddag binnen met 300 Fransche touristen. Geassisteerd door drie sleepbooten van 't bureau Wijsmuller werd het ruim 11000 ton metende vaartuig in het buitentoeleidings- kanaal van de Noordersluis vastgelegd. Van deze ligplaats af werden de passagiers met de „Alkmaar" van de Alkmaar Packet naar den touristcnsteiger vervoerd waar tal van auto bussen gereed stonden om het gezelschap te vervoeren naar de karakteristieke plekjes van ons land. Des avonds werden de passagiers weer met de „Alkmaar" naar boord gebracht. Om streeks acht uur vertrok de „Cuba" naar Lon den. Nadat Velox Spartaan met 21 geklopt had bonden E.D.O. en Stormvogels den strijd aan. Het is een mooie strijd geweest, welke het aan zien alleszins waard was. In het begin gaf Stormvogels den toon aan, doch de E.D.O.-ver dediging met doelman Wille aan het hoofd was zeer goed. Het Stormvogelsdoel ontsnapte op wonderlijke manier als Schijvenaar, die Hollen- berg reeds gepasseerd is, voor open doel naast schiet. Een scherp schot van den rechtsbuiten v. Pel is Wille te machtig. Nog voor rust maakt Tim mermans echter op keurige wijze gelijk. In de tweede helft is Stormvogels weer in het begin Vraagt ons UITVOERIG PROSPECTUS voor HET KAN U EEN JAAR STUDIE SCHELEN t wel sterker, doch de E.D.O.-aanvallen zijn ge vaarlijker. Door het uitstekend verdedigen van beide clubs komt er geen verandering meer in den stand. Uitslagen: SpartaanVelox 12; E.D.O. Stormvogels 11; .StormvogelsSpartaan 42. Zooals reeds gemeld, wordt in het najaar alhier een groote Missie-tentoonstelling geor ganiseerd. Er is bereids een comité opgericht, dat de voorbereidende werkzaamheden reeds is begonnen. De tentoonstelling, die ongetwijfeld groote belangstelling, ook uit de omgeving zal trek ken, wordt in de laatste week van October ge houden, naar alle waarschijnlijkheid in dq groo te hal van het Veilinggebouw „Kennemerland" aan de Breestraat. Naar wij vernemen is het programma voor de Volksfeesten, welke door de Vereeniging „Ko ninginnedag" binnen het raam der feestelijk heden ter gelegenheid van het Regeeringsjubi- leum zullen worden georganiseerd op den 24sten Augustus, als volgt samengesteld: 1012 uur v.m.: wedstrijd voor autopeds en vliegende Hollanders in de Accacia-laan; 1012 uur v.m.: Watersteekspel in de Hen drik Burgerstraat; 12.30: jeugd-draverü in de Van Hogendorp- straat; 2.305 uur: ringsteken voor meisjes op rijwie len in de Hendrik Burgerstraat; 5.30 uur: mastklimmen op de Oostkade. In verband met de groote gevaren, aan het zwemmen in zee verbonden, hebben B. en W. besloten om een verbod uit te vaardigen om zonder toezicht aan het strand te baden of te zwemmen. Dit zal dus voortaan uitsluitend ge oorloofd zijn op plaatsen, waar toezicht is; der halve in het Zuiderbad, E.P.U. en het Volks- bad. De jury voor het groote bloemencorso van de V.V.V., dat op 23 Augustus a.s. gehouden zal worden, zal bestaan uit de heeren J. F. A. Dix, Heemstede; W. v. d. Hoek, Haarlem en W. Buender, Bloemendaal. De opstelling zal plaats vinden in „Schey- beeck", waar tevens de beoordeeling zal geschie den. Om drie uur zal de stoet vertrekken. Aan den heer J. Terol, machinist bij het wa terleidingbedrijf alhier, die het bedrijf na 35-jarigen dienst gaat veriaten, is de eere-me- daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. Ondertrouwd: S. de Zwarte en G. de Graaf. Getrouwd: R. Th. J. Schram en St. Lagrand L. A. Schelvis en C. A. Knaap J. P. Witte brood en J. M.H. Hoogland H. C. Fortuijn en J. E. de Weijer A. Schelvis en W. E. Rade makers S. J. Gorter en A. M. M. M. Hom mes W. Kooyman en D. Munter. Geboren: d. van J. Priester-Schaap, Beeck- sanghlaan 46 z. van E. M. Ch. Luijpen-Kalk- hoven, Romerkerkweg 6 d. van J. Oud- Schuijt, Wijkermeerweg 93 z. van J. H. Die- meer-Fenger, Boeweg 31a d. van N. E. Aggen- bach-Peereboom, Noorderwijkweg 71. Overleden: C. van Loon 82 j., geh. met Cor nelia E. van Woerkom, wonende te Velsen, Melk- laan 7 M. A. de Zwarte 56 j., wed. van KI. Goos, wonende te Velsen, Krugerstraat 16. Op de Beverwijksche veilingen is vandaag de eerste tuinbouwsteun over 1938 aan de tuin ders uitgekeerd. In totaal werd een bedrag van ruim f 25.000 uitgekeerd, waarvan de Vereenigde Veilingen f 17.000 en de B.E.T.-Veiling f 8.700 uitkeerden. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekoman bij J. Bohm, Camplein. 49, rozenkrans; Bureau van politie, vulpen; S. Santing, Heem- steedschedreef 133, grijze herdershond; bureau van politie, paar witte gummi handschoenen; A. van Dijk, Koediefslaan 40, hond (spaniel)J. Verkaik, Drieheerenlaan 37, herdershond; W. school, A. Kuiperstraat 6, zilveren broche m. pareltjes; Dopheide, Jac. van Campenstraat 45, poes; Willemse, Glipperweg 93, goud horloge; Hessels, Binnenweg 58, borstel; Bureau van po litie portemonnaie met inhoud; A. v d. Meer, rijwielachterlicht; v. Leeuwen, Adriaan Pauw laan 21, zilveren armband; bureau van politie, melkmaat en ceintuur; Sar, J. C. v. Oostzanen- laan 20, vulpen in étui. Heemsteedsche Reddingsbrigade Zondag ging de Heemsteedsche Reddingsbrigade voor drenkelingen met een kleine ploeg naar Nijme gen, om deel te nemen aan de Maas en Waal prestatie Zwemtocht, waarvoor deelgenomen werd aan de 1, 2 en 3 K.M. afstanden. Elke deelnemer of deelneemster, die den be- treffenden afstand eindigde, kreeg na afloop een herinneringsmedaille. De volgende leden brachten het eeremetaal mede naar Heemstede: Voor de 1 K.M. mej. A. Baumeister, de heeren H. Bakker (lid van de Politie schiet- en sportbond) en E. P. Bakker. Voor de 2 K.M. de heeren H. Baumeister, P. Th. Neeskens en F. Abrahams. Voor de 3 K. M. de heer R. Abrahams. Badhuis in het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 8 tot en met 13 Aug. ge nomen: 441 douchebaden en 20 kuipbaden. Aan 13 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 70 volwassenen gebruik gemaakt. Voorts wordt medegedeeld, dat op Zondag 21 Augustus a.s. wederom de groote wedstrijd wordt gehouden om den H-wisselbcker. Aan deze wedstrjjd zullen ruim 100 personen deel nemen van de vereenigingen Morgenrood, H. H. Burgerlijke stand. Geboren: Gusta Maria, d. van J. J. Kleiss en J. Keijzer; Cornelis Jo hannes, z. van G. D. Spandel en W. F. Schoon- derwoerd; Nicolaas Gerrit, z. van J. Doornbos en A. Rijks; Femmigje, d. van J. Klos en F. Kikkert; Gerardus Maria, z. van E. J. Koning en W. C. Karskens; Margaretha, d. van F. Baas en M. Schoen; Willem Adrianus, z. van D. Hol en D. Weeteling; Johannes, z. van W. C. Hooij- schuur en P. W. Klitsie; Elbertus Anthonius, z. van R. A. van Dijk en G. P. van Ederen; Grietje, d. van H. Bakker en H. Romkes; Louise, d. van N. Kuijper en H. Holstein. Ondertrouwd: G. Leuning en C. v. d. Broek; J. Kanis en J. M. Takemond; F. van Bijleveld en C. G. E. Paap; J. Hottentot en G. Bierman; J. J. Grol en H. Hooijschuur; B. Rozema en T. Gongriep. Getrouwd: K. Grootes en T. Brouwer; H. Elzenga en A. M. Sinkeldam; W. Sprokholt en G. Kruijver; E. van der Horst en E. Schoone; J. P. Hoveling en C. J. Bakker; F. W. Onrust en M. Kat; H. van 't Padje en H. G. Schouten; J. Th. Eradus en H. K. Vernooij; J. Verdonk en N. van den Bos; P. de Vries en C. Kat. Overleden: Alida Jacoba Kunst 48 j„ geh. met J. Bart; Margaretha Nooij 47 j. ongehuwd, wo nende te Uitgeest. Vischcollege „Nooit Gedacht." Zondag hield het vischcollege „Nooit Gedacht" voor de twee de maal een wedstrijd om den A. Bakker-wis selbeker in de Leidschevaart met het vischcol lege „Dageraad" uit Heemstede. Voor de tweede maal wist „Nooit Gedacht" beslag op den beker te leggen met een vangst van 379 stuks, tegen „Dageraad" met 249 st. In dezen wedstrijd ving de heer G. van Norden 68 stuks. Wegens verhindering van den heer A. Bak ker werden de bekers uitgereikt door den voor zitter, den heer P. Verhoeven, die tot de deel- nemers een woord van dank sprak. Ten behoeve van 'n Zaandamschen speler, de Haan, die in den competitiewedstrijd Meer- vogels 2Ajax 4 een armbreuk opgeloopen had, waarbij infectie opgetreden was, en hij dit ii- "Chaamsdeel door amputatie missen moest, had 1 gisteren op het terrein van Verkade een wed strijd plaats tusschen een elftal van oud-inter nationals en een Zaandamsche combinatie van oud-spelers. De Oranjeploeg verscheen met de volgende spelers: J. de Boer, Ajax; v. d. Kluft, BI. Wit; P. Krom, R.C.H.; van Daalen, Haarlem; Olden burg, Haarlem; Schetters, Ajax; de Natris, Ajax; Volkers, Ajax; Breeuwer, Haarlem; dr. Thome, Concordia; en Mulders, Ajax, terwijl in het Zaandamsche elftal vele bekende gezich ten voorkwamen> als Van 't Kaar, Klopper, Of- fringa, Lust, Mars en mr. Aten. Na een geanimeerde strijd wonnen de oud internationals met 41, waarbij Breeuwer drie en Mulders een doelpunt voor zijn rekening nam. Offringa had de eer weten te redden. In de pauze werd bij monde van den heer Tom Verkade, namens zijn directie, aan de oud-in ternationals een zilveren herinneringsmedaille uitgereikt, terwijl de Zaandamsche spelers een exemplaar in brons in ontvangst hadden te nemen. V.R.A. eerste innings 66 (W. Amavo 16, D. Kapelle 11, W. v. Breukelen 14). Bowlingcijfers: J. Elsinger 422, C. Dekker 4—24, A. Blok 0—5, W. F. v. d. Lee 0—7. Haarlem le innings 25. Bowlingcfjfers: A. Lobry de Bruin 711, K. de Waal 25, W. v. Breukelen 19. V.R.A. won dus met 41 runs op de le innings. D.D.D. luivsrt de poriën, doet de jeuk bedaren, ver- frischt en sterkt de huid- weelsels. Flacons d 75 ct, f. 1.50 en f. 2.50. Keesje, ons verkeersagentje, zit toevallig met de ster van den maankoning, die hjj van den koning zelf heeft gekregen, in de hand. Plotseling hoorde de verkeersagent den man fluiste ren: „Als jullie eens een kijkje beneden in he* water wilt nemen, dan kun je gerust je gang gaan. Laat je maar zakken, als je er lust in hebt.* En nauwelijks waren ze op den bodem van den vijver gezakt of een finke snoek, om iederen visscher te doen watertanden, kwam naderbij, besnuffelde den agent en het matroosje, maar deed ze verder niks. Keesie vroeg: „Zeg, snoek, kun je ons in beter vaarwater brengen, want We willen een tochtje onder water maken en we zitten in de modder." Aan boord van den Noorschen waivisch vaarder „Terje Viking", liggende in het Hendrikdok van de Amsterdamsche Droog dokmaatschappij te Nieuwendam, is Maan dagmiddag een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Twee personen, een 56-jarige Amsterdam sche opkooper en een 30-jarige Noorsche matroos zijn hierbij om het leven gekomen. Omstreeks vijf uur Maandagmiddag kwam de opkooper aan boord van den waivischvaarder om zooals deze kooplui wel meer doen eens rond te neuzen of er op het schip niets van zijn gading was. In een der traantanks, die niet in gebruik is, ontdekte de koopman een hoeveelheid oud roest en oude touwwerken. Om dezen ouden rommel van dichtbij te bekijken en nader op zijn waarde te taxeeren, daalde de koopman in de 10 meter diepe traantank af. zonder echter den kapitein van het schip of een der andere opvarenden van zijn voornemen in kennis te stellen. Nauwelijks was de koopman een tiental treden in het ruim afgedaald, toen hij het evenwicht verloor en naar beneden stortte, waar hij be wusteloos bleef liggen. Een Noorsch matroos, die het ongeluk zag gebeuren en die den koop man te hulp wilde komen, onderging hetzelfde lot. Ook hij viel naar beneden op het moment, dat hij nog maar enkele treden in de tank was afgedaald. Een tweede matroos, die eveneens te hulp was gesneld en zich ook naar beneden wilde begeven, ontdekte nog juist bijtijds, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Reeds was hij enkele treden van het trapje afgedaald, toen hij een eigenaardige gaslucht waarnam. Onmiddellijk begreep hij toen, dat zoowel de koopman als zijn kameraad door dit gas bedwelmd was geraakt toen zij zich naar den bodem van de tank wilden begeven. Deze tweede matroos wist zich nog juist bij tijds te herstellen. Hij werkte zich met een uiterste krachtsinspanning naar boven, waar hij bewusteloos op het dek neerviel. Inmiddels hadden ook andere opvarenden be merkt, dat er bij de bewuste tank Iets niet in orde was. Velen snelden te hulp en nadat men gasmaskers had gehaald, daalden enkelen in de traantank af. De twee slachtoffers werden naar boven ge haald. Hoewel onmiddellijk kunstmatige adem haling werd toegepast, bleken de levensgeesten bij beiden reeds geweken te zijn. De politie van het bureau Adelaarsweg heeft de brandweer, den gezondheidsdienst en de havenautoriteiten van het ongeluk in kennis gesteld. Een nauwgezet onderzoek wordt ingesteld. De aard van het gas is nog niet vastgesteld kun nen worden. Nader vernemen wij, dat de brandweer een gasmonster heeft genomen, dat onderzocht zal worden en met behulp waarvan men den aard van het gas hoopt vast te stellen. De namen der slachtoffers zijn: L. Matteman, opkooper te Amsterdam, en H. Seeberg, matroos aan boord van den waivischvaarder. Het schip, dat ter reparatie in het dok is opgenomen, vaart onder Engelsche vlag. De Officier van Justitie bfj de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam zal morgen ter plaatse een onderzoek instellen. De lijken van de twee slachtoffers zijn in den loop van den avond naar het Binnengasthuis vervoerd. Zondag heeft de jaarlijksche excursie naar Lisse en omstreken plaats gehad. Om 8 uur v.m. was het appèl op het Plein. En vermake lijk was het de verraste gezichten te zien van de pluimvee- en konijnenliefhebbers. Wat was het geval? Op hetzelfde punt, en hetzelfde uur had ook een motorclub afgesproken te ver trekken. Nu waren de „Nut en Sporters", ten minste de nieuwelingen onder hen van mee- ning, dat die motorrijders als gangmakers zouden fungeeren, om zoodoende zooveel moge lijk liefhebbers te kunnen bezoeken. Maar de motorrijders gingen op een sterrit en de pluim vee- en konijnenfokkers in een elk jaar langer wordende file, naar de sportmakkers te Lisse en omstreken. Daar kunnen ze ook fokken en mer.igeen heeft staan watertanden over de ruimte, waar over ze daar beschikken. Liefhebbers met 30 en 40 hoenders, in diverse rassen en kleur- slagen. Konijnenfokkers met 30, 40, 50 en zelfs met 80 dieren. Daar komen de liefhebbers in de stad heel wat aan te kort. Vooral de nieuwe leden hebben genoten van hetgeen zij te zien kregen. Voor de oudere leden was alleen te constateeren, dat wat kwaliteit betreft, Lisse en omstreken dit jaar veel vooruit gegaan is. A.s. Zondag komen de pluimveefokkers van L. en O. naar Haarlem om te zien wat hun sportmakkers van „Nut en Sport" er van te recht gebracht hebben. Dat de Haarlemmers ook konijnen en pluimvee kunnen fokken zal hu n dan getoond worden. Zooals te verwachten was heeft Haarlem haar laatsten uitwedstrijd voor den Engelschen toer met groote cijfers verloren. Nadat Van Manen voor H.C.C. den toss gewonnen had, stuurde hij Haarlem naar de wickets. H. de la Mar en P. de Ruig openden de innings op het bowlen van Van Manen en Max Jansen. Beide bowlers waren in den be ginne zoo goed als onbespeelbaar en het vallen van wickets kon dan ook niet uitblijven. Het eerste wicket dat viel, was dat van H. de I» Mar, die na slechts 5 runs gescoord te hebben, achter het wicket gevangen werd door J. v. d- Bosch op het bowlen van Van Manen. Allard werd kort daarna, zonder 1 run te hebben ge scoord, gevangen door Bakker op het bowlen van Jansen. Op denzelfden bowler ging De 1® Mar Jr. l.b.w. voor 0. Ook Abendanon scoorde geen enkele run en werd door J. v. d. Bosch gevangen op het bowlen van Van Manen. In middels was ook De Ruig gebowled door Jan sen voor 1. Rijpma en Voogd brachten er ook niet veel van terecht en scoorden 5 en 1 runs, alvorens ook hun wicket viel, resp. gevangen door Van der Luur óp het bowlen van Jansen en clean bowled Max Jansen. Middelink en Kleefstra wisten toen echter de collapse eenigs- zins te stuiten. Een goede vang van Van Ma nen maakte echter een einde aan de innings van Middelink (13). Kammeyer speelde hierna eveneens een goede innings en dank zij Kleef stra (32) en hem werd het totaal nog 82. Har- tog werd voor 0 gebowled door Jansen en Kam meyer bleef met i6 not out. Extra's 10. Voor H.C.C. bowlden: H. v. Manen 3-21, MaS Jansen 5-26, P. ten Bosch 2-13, C. Bakker 0-7 er. J. Koeleman 0-5. H.C.C. opende hierna met Van Oven en Niks, waarvan de eerste reeds op 0 door Voogd ge vangen werd. Met Van Manen kwam de eerste groote stand, daar beide batsmen snel scoor den. Door een goeden vang van Kleefstra viel het 2de wicket en moest Van Manen voor een niet kanslooze 32 verdwijnen. Door uitstekend batten van Max Jansen vloog hierna de score omhoog en in no-time was het Haarlem-totaal gepasseerd, doch H.C.C. batte door met het oog op een derde punt. Een goede vang van Hartof? maakte een einde aan de innings van Niks (39) Ook Van der Luur deed het hierna best en scoorde alvorens hij goed door Kammeyer aan de boundary gevangen werd 20 runs. M. Roes verleende hierna aan Jansen den noodigen steun. Inmiddels had Jansen z'n 50 vol ge maakt. Op 179 ging Jansen voor 68, waaronder verschillende zessen, run out door een goeden ingooi van H. de la Mar. De H.C.C.-captain sloot hierna de innings, zoodoende Roes met 12 not out latend. Voor Haarlem bowlden: O. Abendanon 1-48. J. Allart 1-23, J. Middelink 0-33, H. de la Mar 2-53, J. de la Mar 0-17. Vanzelfsprekend kreeg Haarlem hierna <1® follow-on, en weer trokken H. de la Mar en De Ruig naar de wickets, en wederom was het batten niet fraai. P. de Ruig en J. Allart gin gen al spoedig achter elkaar uit, voor resp. 5 (l.b.w. Koeleman) en 9 (c. and b. Van Manen)- De gebroeders De la Mar stonaen hierna uit stekend te batten en scoorden in vlot tempo- Een pracht leg-break maakte een einde aan de innings van De la Mar Jr. (13). Hierna kwam echter wederom een collapse. Eerst werd fi de la Mar gevangen voor 29, daarna ging Kam meyer l.b.w. Jansen voor 0, kort daarna werd Rijpma door Van der Luur gevangen voor 9 en Kleefstra (0) gecleaned door Max Jansen- Abendanon en Middelink en daarna Abendanon den den laatsten man, Hartog, brachten Haar lem echter In veilige haven. Het totaal werd tenslotte 98 voor het verlies van 9 wickets, zoo- dat H.C.C. deze innings met 97 runs gewonnei! had. Middelink scoorde 6 runs en Abendanon en Hartog bleven met resp. 15 en 12 not out. Nu bowlden voor H.C.C.: H. van Manen 2-26- J. Koeleman 1-23, M. Jansen 6-32 en P. ten Bosch 0-13. Wederom trekt C.V.H. na het winnen vair den toss naar de wickets. De Hercules-aanval blijkt reeds aanstonds uitstekend op dreef en regelmatig vallen de wickets. Nadat echter op 37 het vijfde wicket gevallen is, brengen C- Feitz en H. v. Zuthem een aanzienlijke verbe tering. Speciaal eerstgenoemde heeft er goed het oog in en slaat o.a. een drietal schitterende zessen. De staart kwispelt ditmaal niet en op 109 komt het einde. Hiervan scoorden F. Gustenhoven 21, C. Feit2 40 (3 x 6), H. v. Zuthem 12, P. Dix had het beste gebowld, hetgeen ook in zijn cijfers tot uitdrukking kwam (5—42). Verder bowlden S- Keers 0—11, G. v. Wijhe 3—22, W. Derks 0— A. v. Spanje 2—21. De Hercules-innings heeft hierna een zeef merkwaardig verloop. P. Dix en H. Keers be spelen van het begin af aan den C.V.H.-aanval met het grootste gemak. Tevergeefs probeeren een 5-tal bowlers hun succes. De score vliegt omhoog en eerste op 71 verdwijnt H. Keers voor een schitterende 45 (5 x 4 en 2 x 6). Als on middellijk daarop P. Dix gevangen wordt, schijnt nog een kleine kans voor C.V.H. aanwezig, doch W. Derks en A. v. Spanje denken er anders over en maken de Hercules-overwinning tot een feit- Op 137 voor 2 wickets wordt gestopt. P. Dix 25, H. Keers, 45, W. Derks 30 not out, A. v. Spanje 24 not out. Voor C.V.H. bowlden F. Seveke 130, Th. V. d- Pas 026, F. Vogelsang 043, C. Feitz 019, Gustenhoven 07. I 56 „Stil stil!" zei ze fluisterend. „Stoor stoor hem niet! Hij slaapt. We zullen wach ten! Stoor hem niet. Ik wil het niet hebben," riep ze. Toen snikte ze zacht en viel flauw, zoodat voor enkele oogenblikken de vreeselijke gebeurtenis uit haar gedachten was wegge vaagd. Zij stuurden om den dokter en de doode werd naar zijn kamer gedragen. De twee man nen, de dominé en sir Christopher stonden elkaar sprakeloos aan te kijken. Allen waren bleek en ontsteld want de dood is gewoon lijk al angstwekkend genoeg, maar wanneer hij plotseling komt, begeleid door bruidsklokken, dan is het al te luguber. „Hartkwaal" mompelde sir Christopher. De dominé schudde zijn hoofd en zuchtte. „Dat vrees ik ook. Ja. Het is erg, heel erg. Die arme kinderen en da* dat arme jonge ding. Och, och!" „Hij heeft een piotselingen schok gehad," zei sir Christopher. Terwijl hij sprak keek hij naar beneden en ng den open brief naast den stoel liggen. „Hier hier is een brief," zei hij: „Misschien dat we onder deae omstandigheden „Zeker, zeker," stemde de domine neesch toe, terwijl hij de onuitgesproken vraag beant woordde. Sir Christopher nam den brief op. Terwijl hij dit deed ging de deur open en kwam Lorrie binnen. Ze had nog altijd haar bruidsjapon aan en er was afschuw en angst in haar oogen te lezen. „Lieve," mompelde de dominé, „zou je niet liever naar je kamer gaan?" Zij schudde haar hoofd en bracht haar hand aan haar keel, alsof ze iets wilde verschuiven, dat haar het spreken belette. „Neen," zei ze. „Ik ik wil weten wat hem doodde." „Kindlief Zij stak haar hand uit en wees naar den brief. „Toen ik binnenkwam las hjj iets. Is het dat? Wat is het?" Sir Christopher keek den brief in, maar voor hjj hem kon lezen, ging de deur open en kwam Seymour Meiford binnen. Hij was bleek en buiten adem en toen hij Lorrie zag, wankelde hij en leuncfe tegen de deur. „Wat is er in 's hemelsnaam gebeurd," hijgde hij. „Is het is het waar?" Lorrie staarde nog steeds naar den blief, alsof ze Seymour niet had gezien of gehoord. „Lees hem," zei ze heesch. Sir Christopher schraapte zijn keet „Zeer geachte heer, Hierdoor bericht ik dat een beJanerüke goudader in de Wheal Rose mijn is ontdekt en dat uw aandeelen nu buitengewoon waarde vol zijn. Wij wachten uw instructies." Een oogenblik zwegen ze; de dominé en sir Christopher zagen elkander verbaasd aan. Lorrie zag zoo wit als een' marmerbeeld, haar armen hingen slap langs haar lichaam. Toen sprak Seymour Meiford. „Ik ik geloof, dat ik het wel uit kan 'eggen, maar niet op dit oogenblik, liefste Lorrie, doch wanneer er beter gelegenheid voor is," zei hij, terwijl hij naar haar toekwam. Zij week niet achteruit, maar scheurde op gewonden den sluier van haar hoofd en liet dien aan haar voeten vallen. HOOFDSTUK XXIV De winter ging voorbij en het voorjaar brak aan. In het salon van Manchester Square no. 27, Londen, zat een mager, slank jong meisje in een zwart merinos japonnetje. Het was Lorrie Latimer. Zij was magerder dan toen we haar het laatst zagen en de zwarte japon maakte haar lief, betooverend gezicht nog bleeker dan het was. Zij zat zoo stil, dat het moeilijk te beseffen was dat zij pas een paar maanden ge leden de kwajongen van de pastorie te Carshal was geweest, altijd klaar voor iederen guiten streek. Aan den anderen kant van het vuur want in Manchester Square geloofde men in eeen voorjaar en liet de vuren branden tot het goed en wel Juni was zat lady Collop. Jacks beschrijving van haar was tot de letter toe juist. Stel je een groote, dikke, oude dame voor, gekleed in zwarte, geribde zij of in een andore stof, die zoo stijf is, dat ze er uit zou kunnen stappen en de japon nog stijf zou blijven staan. Een geweldige muts draagt ze op haar hoofd, zwarte zijden halve handschoenen en stoffen schoenen. Haar gezicht is dik en dom en ze zou er vriendelijk uitzien, als ze niet voort durend probeerde streng te kijken. Zoo is het portret op ware grootte van lady Collop. Daar zij het een zonde vond om niets te doen, behalve op Zondag en als een mensch slaapt, waren haar dikke kussenvormige handen altijd bezig met het maken van inktlappen voor den eerstkomenden liefdadigheidsbazar. De kamer was „gezellig" ouderwetsch ma honie, dat glom als een spiegel; stoelen bedekt met afschuwelijk wollen borduursel, dat lady Collop zelf gemaakt had toen de overleden en diep betreurde sir Samuel, wiens portret aan den wand hing, nog leefde. Rijkdom was ver tegenwoordigd door een zilververzameling, die in al haar leelijkheid schitterde op een zijtafel tje en door de diamanten ringen, die de dikke vingers van mylady versierden. Lorrie had er intusschen meer dan genoeg van gekregen van al die zwaarwichtigheid. Het was nu al meer dan drie maanden geleden, dat ze er kennis mee maakte en er was geen boog- 1 untie in de stoelen, geen gewreven knop van een kast, geen scniiüerij, waar ze niet ziek en hartgrondig moe van was. Vier maanden geleden hadden Jack en zij samen hun antwoord opgesteld naar aanleiding van de feliciatie van lady Col lop. Weinig droomden ze toen, dat er nog eens een dag zou komen, dat Lorrie haar intrek zou nemen bij de oude dame. En dat was toch gebeurd. Het noodlot heeft een eigenaardige manier om den verwarden levens draad verder te spinnen en er gebeuren altijd onverwachte dingen. Dikwijls zat zij met haar handen in haar schoot en dacht terug aan dien zwarten Kersttijd, toen haar lieve oude vader, van wien zij zoo veel hield en dien zij zoo diep betreurde, begraven werd op het kerkhof, waarop hij zoo vaak had gewandeld. Sir Christopher, die zich een goed vriend had betoond, zooals vriendschap vaak komt van menschen van wie men het niet verwacht, had hun uitgelegd, dat dank zij dien goudader In de Wheal Rose-mijn alle schulden van den dominé konden worden betaald, zelfs de groote schuld aan Seymour Meiford, maar dat er weinig voor hen zou overblijven. Dat Greta een betrekking als gouvernante zou zoeken en Jack zijn plaats in de wereld zou hebben te bevech ten, was duidelijk. Maar Lorrie, wat moest er met Lorrie gebeuren. Zij had altijd pertinent geweigerd iets te leeren. en zou dus moeilijk anderen kunnen onderwijzen. Wat moest er met haar gebeuren? Eén ding kon ze doen; ze kon met Seymour Meiford trouwen en de meesteresse van zfjn hart, zijn huis en zijn rijkdom worden; maar. dat wilde zij niet. Ze was nog met hem ver loofd, maar op voorwaarde, dat er nog in geen maanden sprake zou zijn van een huwelijk en dat hij haar „met rust zou laten." Dat was het eenige wat zij vroeg: „Met rust gelaten wor den," alleen met haar groote smart. Toen had tot verbazing van iedereen, lady Collop het voorstel gedaan haar een tehuis aan te bieden en zoo was Lorrie naar Manchester Square gekomen. En als het uitsluitend naar bedoeling was om met rust te worden gelaten, dan kon ze tevreden zijn. De oude dame wa» vriendelijk voor haar, hield van haar wanneer ze althans zou hebben toegegeven, dat haar zulk een wereldsch gevpel bezielde, maar zij begreep haar evenmin als een bewoner van de Zuid- zee-eilanden Shakespeare zou hebben begrepen. Dat het mooie, jonge meisje verging van verlangen naar frissche lucht en afwisseling, naar de stemmen en het lachen van luidjes van haar eigen leeftijd, hoewel ze verdriet had over het verleden, dat alles kwam niet in lady Collop op. Zoolang als Lorrie er mee tevreden was om met haar handen in has?r schoot te ziften of het laatste rapport te lezen van de missie bij de Chiekeraboos, zoo lang dacht lady Collop, dat alles in orde was. Dezen middag lag het verslag open op Lorrie's schoot, maar haar oogen waren gericht op de kat, die dichtbij zat. Zij zag het dier echter niet en haar geest dwaalde in het verleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10