New-York—Berlijn binnen de twintig uur Geen scheuring in Oostenrijk ft - ISlÜïM Drama in Haagsch ziekenhuis „CONDOR" TE BERLIJN TERUG De vliegramp in het Zwarte Woud De politiek van Japan MA TSJEK ONDERHANDEL T MET DE OPPOSITIE BERLIJNS MILITAIRE MAATREGELEN Vliegramp in Mexico DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 Bij hun aankomst op Tempelhof werden de vliegers geest- driftig verwelkomd Geregelde luchtdienst over den Oceaan? De blauwe wimpel voor de „Queen Mary" Record van de „Normandie" geslagen Alarmeerende berichten in de pers vinden geen gehoor bij het Vaticaan Trouw aan de Kerk van Rome Krankzinnige schiet op de politie Mgr. Hlinka is iets beter Ook de stewardess aan haar verwondingen bezweken Een interview met den Japanschen minister van Financiën Ikeda Positieve stap voor de ontwikke ling der Servisch-Kroatische betrekkingen Heeft Balbo Hitier tot gematigd heid aangemaand? Resten van vermiste vliegtuig gevonden Bekend parachutist verongelukt Basiliek van H. Graf heropend? DE KONINGIN IN DEN HAAG DR. COLIJN HERSTELD SLACHTOFFER VAN TREIN ONGEVAL OVERLEDEN Hr. Ms. „TROMP" Aardappelziekte Engelsch L.O. Fransch L.O. jSM Patiënt bedreigde verpleegster, die in angst uit een raam sprong, gevolgd door den man De man is later overleden MINISTER v. BOEIJEN TERUG Openstelling Kasteel Hardenbroek ZEILEN Wedstrijden op de Voor zaan ZWEMMEN 45-jarig bestaan Z.Z.C. Neptunus 3y2 K.M. wedstrijd BERLIJN, 15 Aug. (Havas.) Het Duit- •che vliegtuig „Condor", dat Zaterdag te 14 uur van New-York is vertrokken, is Zondagochtend te 10.01 uur op Tempelhof gedaald. Hoewel het regende, werden de vliegers door een groote menigte verwel komd. Hooge officieren van alle wapens waren op het veld aanwezig. De vliegers werden begroet door den staatssecretaris voor de luchtvaart, Milch, namens Goering en door den burge meester van Berlijn, Lippert. De volksliederen werden gespeeld. Ook de Amerikaansche ambassadeur, Wilson, was met de militaire attaché's aanwezig. De vier vliegers stapten uit het vliegtuig of zij een korte reis achter den rug hadden. Niettemin hebben zij een afstand van meer dan 6500 kilo meter afgelegd, daar zij wat naar het Zuiden hebben moeten afwijken. De thuisvlucht werd in 19 uur 58 minuten volbracht. Milch zeide in zijn toespraak, dat het oor spronkelijk in de bedoeling had gelegen een vlucht om de wereld te maken, doch daar de Amerikaan Hughes dat reeds had volbracht, wilcien de Duitsche vliegers uit een geest yan kameraadschap niet hetzelfde beproeven. Milch zeide verder: „De vlucht BerlijnNew-York en terug is eenig in de luchtvaartgeschiedenis. Ge hebt uwe zending op de minuut af volbracht." De bemanning van de „Condor" is van het vliegveld Tempelhof naar het „Haus der Flieger" gereden. Door een dichte menigte langs den weg werd zij geestdriftig toegejuicht. De bemanning van de „Condor" heeft na af loop van de huldiging in het „Haus der Flieger", waar zij werd toegesproken door den voorzitter van de luchtvaartclub, Von Gronau, aan ver tegenwoordigers der pers eenige bijzonderheden medegedeeld over haar tocht. Zij verklaarde o.a.: De door den rijksweerberichtendienst ver strekte gegevens waren zóó goed, dat wij van radio-peiling en andere hulpmiddelen niet dan ter controle gebruik behoefden te maken. Zoo wel de heen- als de terugreis verliepen zonder incidenten en de motoren hebben niet de min ste moeite gegeven. Er behoefde zelfs geen bougie te worden verwisseld. In verband met de zware belasting heeft men op de terugreis drie uur lang op 2 kilometer hoogte gevlogen, waar na men tot 3 kilometer, later tot 4 kilometer klom wegens de gunstiger winden op deze hoogte. Met opzet werd de langere Zuidelijke route gekozen. De 6600 kilometer lange terug tocht werd precies in 19 uur 55 minuten afge legd en de gemiddelde snelheid heeft daarbij 335 kilometer per uur bedragen. De films over de ontvangst te New-York heeft men meege bracht. In een interview met de „Essener National Zeitung" heeft generaal Milch verklaard, dat de tijden rijp zijn voor het instellen van een geregelden luchtdienst over den Oceaan, gedu rende het geheele jaar. De proef met de „Con dor" heeft bewezen, dat het mogelijk is land- vliegtuigen te gebruiken voor den overtocht, doch op het oogenblik genieten vliegbooten nog de voorkeur. Op het oogenblik worden groote vliegbooten gebouwd, welke meer veiligheid bie den, dan landvliegtuigen. Een luchtdienst over het Noordelijk deel van den Noordelijken Oceaan kan alleen worden ondernomen, wanneer alle landen die belang hierbij hebben samenwerken, zoowel op tech nisch gebied als commercieel en administratief. Generaal Milch hoopt vriendschappelijk samen to werken met alle maatschappijen op lucht vaartgebied van de andere landen, voor het uitvoeren van zijn plannen. NEW YORK, 15 Aug. (Reuter) Door het record van de „Normandie" met één uur en 25 minuten te slaan heeft de „Queen Mary" het blauwe lint van de „Normandie" voor de reis van West naar Oost veroverd. De „Queen Mary" behaalde een gemiddelde snelheid van 31.69 knoopen, tegen de Normandie 31.20. Het record van de Normandie, dat de Queen Mary met een uur en 25 minuten verbeterd heeft bedroeg drie dagen. 22 uur en zeven minuten Een vaar minuten na de landing van het Duitsche vliegtuig Condor, dat in 25 uur van Berlijn naar New Yoric vloog, werd deze toto van de dappere beman ning genomen en draadloos overge bracht. Zooals men weet heelt de „Con- dor" de. retourvlucht New YorkBerlijn in 20 uur afgelegd VATICAANSTAD, 15 Aug. (Havas). De in het buitenland gepubliceerde berichten, volgens welke in Oostenrijk een schisma zou worden voorbereid, vinden geen geloof bij het Vaticaan, waar de trouw en gehecht heid van de Oostenrijksche bisschoppen, geestelijkheid en geloovigen aan de Kerk van Rome niet den minsten twijfel wek ken. Men hecht dan ook geen enkel belang aan enkele op zich zelf staande demonstraties van personen, wier streven niet een weerspiegeling vormt van den tegenwoordigen geest der Oos tenrijksche geloovigen. Weliswaar zou de door de Oostenrijksche bisschoppen op het oogen blik van den „Anschluss" aangenomen houding kunnen doen gelooven aan een algeheele adhae- sie van de Oostenrijksche katholieken aan het nationaal-socialistische regiem, doch deze hou ding werd ingegeven door den oprechten wensch Oostenrijk te behoeden voor binnenlandsche verwikkelingen op godsdienstig gebied. Het schijnt echter, dat men van nationaal- socialistische zijde geen rekening heeft gehou den met de goede bedoelingen waarvan de Oos tenrijksche bisschoppen blijk hebben gegeven Men kan daarom ook niet gelooven., dat na de opgedane ondervinding de Oostenrijksche Kerk geneigd zou kunnen zijn, nieuwe voldoeningen aan het nationaal-socialisme te geven, ondanks het door de nationaal-socialistische autoritei ten te kennen gegeven voornemen, den Oosten- rijkschen katholieken een gunsiger lot deelach tig te doen worden dan den Duitschen, daar men er zich rekenschap van geeft, dat deze houding uit tactische overwegingen wordt in gegeven en er bij nader inzien slechts op ge richt is de positie van de bisschoppen te ver zwakken en hun onverzoenlijke houding te bre ken. Het Vaticaan ziet den tegenwoordigen toe stand dan ook zonder zich te veel illusies te maken, ook niet uit hoofde van het Concor daat. Voor het Vaticaan verliest een Concordaat zijn waarde, wanneer de binnenlandsche inrich ting van den staat, waarmede het werd geslo ten, wordt gewijzigd. Het vóór den oorlog met Oostenrijk bestaand Concordaat kon volgens deze beschouwing niet van toepassing blijven voor de successie-staten der Habsburg-monarchie. Verder werd van Duitsche zijde niets gedaan om met den Heili gen Stoel de positie der Oostenrijksche katho lieken opnieuw te regelen. Van zijn kant zal het Vaticaan niets verzuimen, dat tot een op lossing zal kunnen leiden. Getrouw aan zijn tradities zal het gaarne alle voorstellen, die het eventueel zouden worden gedaan, bestu- deeren en daarbij slechts rekening houden met het hoogste belang der Kerk en der geloovigen en het wenscht in geen geval, dat men het een of andere verergering van den toestand zal kunnen verwijten. NEW YORK, 15 Aug. (Havas) Terwijl in het Central Park te New York een plechtigheid, ter nagedachtenis van overleden politiemannen werd gevierd, welke werd bijgewoond door enkele duizenden personen, drong zich plotseling een man, gewapend met twee karabijnen door de menigte en begon op de eeretribune te schieten. Vijf personen werden gewond, waarvan twee politiemannen. Het vuur werd onmiddellijk be antwoord en door twintig kogels getroffen zeeg de man ineen. Hij bleek een zekere Filippo te zijn, die leed aan vervolgingswaanzin. Hij meende dat hij speciaal het voorwerp van haat van de politie v,as. PRAAG. 15 Aug. (Havas). De gezondheids toestand van Mer. Hlinka is Zondag iets ver beterd. De patiënt is weer tot bewustzijn ge komen en heeft zich uit de kranten laten voorlezen. Desondanks is hij nog zeer zwak. De hem behandelende geneesheer doet in zijn bul letin van gisteravond 9 uur uitkomen, dat het moeilijk is te voorspellen, hoe de toestand zich zal ontwikkelen. OFFENBURG, 15 Aug. (D.N.B.). Ook de eenig overlevende van het vliegtuigongeluk bij Durlach in het Zwarte Woud is in het zieken huis te Offenburg overleden. Het aantal slacht offers bedraagt dus zeventien. De lijken staan opgebaard. De kisten zijn met bloemen bedekt. Een commissie van het rijksministerie voor de luchtvaart en een commissie uit Praag zijn op de plaats van het ongeluk aangekomen om een onderzoek in te stellen. TOKIO, 15 Aug. (Domei). In een in de pers verschenen interview met betrekking tot den RussischJapanschen wapenstil stand verklaart de Japansche mfnister van Financiën, Ikeda, dat onderhandelingen zullen geopend worden ter regeling van de meest belangrijke hangende kwesties tusschen Japan en Sovjet Rusland. Men weet nog niet aldus Ikeda tot op welke hoogte de huidige wapenstilstand zal moeten leiden tot een nieuwe afbakening van de grens tusschen Sovjet Rusland, Mandsjoek- wo en Korea. Met betrekking tot de Japansche politiek in China na den val van Tsjang Kai Sjek ver klaarde Ikeda: „Met den val van Hffihkau zul len de militaire operaties in een buitengewoon belangrijk stadium komen. Het Japansche of fensief zal worden voortgezet totdat de regee ring Tsjang Kai Sjek volkomen verdwenen is. Het is thans nog niet het oogenblik om tot in bijzonderheden afdalende plannen te ma ken voor het herstel van China, doch het is duidelijk, dat men dan de medewerking van de andere mogendheden ten zeerste op prijs zal stellen." Ten aanzien van de EngelschJapansche betrekkingen zeide Ikeda: „De Japansche po litiek ontwikkelt zich in een praktische rich ting. Dientengevolge zou men op het oogenblik niet kunnen zeggen of de Japansche politiek pro- of anti-Britsch is. De jongste besprekingen tusschen generaal Oegaki, den Japanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, en den En- gelschen ambassadeur zijn voorgelegd aan een commissie uit het kabinet, die het-geheele op treden van generaal Oegakf heeft goedgekeurd. Het gaat er niet om of uit de argumenten van generaal Oegaki een sterke of zwakke politiek ten opzichte van Engeland blijkt." Ikeda verklaarde tenslotte, dat de voornaam ste overweging bij de voorbereiding van de be grooting 1939/40 de voltooiing van bet Japan sche offensief in China hetgeen een belangrijke financieele inspanning zal vragen. De nieuwe reglementeering van het economische leven, bestaande in een controle op prijzen en bin- nenlandsch verbruik, is voor haar succes af hankelijk van de medewerking van het volk. Het is mogelijk, dat de regeering zilveraan- koopen verricht, hetgeen een toeneming van den buitenlandschen handel tengevolge zou hebben. De Japansche regeering zou zich ge lukkig prijzen, wanneer zü op de markt te Lon den het zilver zou kunnen koopen. BELGRADO, 15 Aug. (D.N.B.). De leider der Kroatische Boerenpartij Matsjek is Zon dag te Belgrado aangekomen. Hij zal een bezoek brengen aan de leiders der vereenigde oppositie-partijen en denkt tot Dinsdag te blijven. Tijdens deze besprekingen met de leiders der oppositie zullen de gedragslijnen worden vastgesteld voor de komende verkie zingscampagne, terwijl tevens een manifest zal worden opgesteld. Dr. Matsjek werd langs de geheele spoorlijn tusschen Zagreb en Belgrado door de landelijke bevolking met gejuich begroet. Te Belgrado werd Matsjek door een zeer groote menigte toege juicht. Men is van meening, dat deze triomftocht een positieven stap beteekent in de richting der ver dere ontwikkeling van de Servisch-Kroatische betrekkingen en verklaart, dat de wijze van ontvangst een bewijs vormt voor de tevreden heid, welke over zijn politiek heerscht. Men verwacht belangrijke politieke gebeurte- Bjj zijn aankomst ten huize van een zijner persoonlijke vrienden heeft Matsjek van het bal- con af een toespraak gehouden, waarin hij uit eenzette, dat zijn bezoek aan Belgrado moet leiden tot een overeenkomst tusschen de Ser- ven en Kroaten. Hij dankte voor de ontvangst, welke hem deelachtig is geworden en voegde hieraan toe, dat het Servische volk en het Kroatische volk in overeenstemming met elkander hun toekomst en hun geluk zullen organiseeren tot voldoening van allen. Naar aanleiding van deze redevoering doet men in politieke kringen opmerken, aldus het te- legraafagentschap Avala, dat Matsjek dezen keer nog vermeden heeft in het openbaar uit een te zetten, waaruit de eischen der Kroaten bestaan, die door de Serven zouden moeten worden aanvaard, opdat een volledige overeen stemming tusschen alle Serven en Kroaten kan worden verwezenlijkt. LONDEN, 15 Aug. (Havas). Volgens den correspondent van de „Sunday Times" te Berlijn heeft Balbo van Mussolini de op dracht medegekregen, te Berlijn nauwkeu rige mededeelingen over de militaire maat regelen te verkrijgen en tot gematigdheid en voorzichtigheid aan te manen. Ik verneem ook, zegt de correspondent, dat Balbo tegenover Goering en Hess uiting heeft gegeven aan de sympathie van Italië voor het Duitsch standpunt ten aanzien van Tsjecho- Slowakije, doch ook verklaard heeft, dat Italië geen enkel belang zou hebben bij een even tueel conflict, ontstaan door een overhaaste actie in Midden-Europa. MEXICO-CITY, 15 Aug. (Havas). In een ravijn in den staat Vera Cruz zijn de resten van de sedert Vrijdag vermiste vliegtuig ge vonden. Men denkt, dat het toestel door den bliksem getroffen is en dat de vijf passa giers en de uit drie koppen bestaande be manning om het leven gekomen zijn. Hulp colonnes zijn onderweg. Het vliegtuig was Vrijdag van Villahermosa vertrokken. Toen het zich boven Puerto de Mexico be vond, heeft de marconist geseind, dat veel hin der werd ondervonden van een buitengewoon hevigen regen; nadien.is er niets meer van de machine gehoord. Een vliegtuig is vertrokken, om de vermiste machine op te sporen. BESANcON, 15 Aug. (Havas.) Bü een vliegdemonstratie is de parachutist James William, de wereldkampioen, om het leven gekomen. Zijn valscherm was niet open ge gaan. Na een overeenkomst tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de Katholieke, Griek- sche en Armeensche Kerken, is een aanvang ge maakt met de voorloopige restauratie van de Basiliek van het H. Graf te Jeruzalem. Men hoopt, dat de basiliek over enkele maanden her opend kan worden. H. M. de Koningin is gisterochtend om ne gen uur per auto van het Paleis Soestdijk ver trokken en is naar Den Haag teruggekeerd. De Koningin heeft Haar intrek in „De Rui- genhoek" genomen. De minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, heeft gister, na een lichte ongesteldheid, zijn werkzaamheden ten departemente hervat. De 22-jarige landarbeider De Jong, te Wilder- vank, die Vrijdagmiddag op den onbewaakten overweg door den trein werd gegrepen en daarbij ernstige verwondingen opliep, is, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, Zondagavond in het Diaconessenhuis te Groningen overleden. De minister van Defensie heeft de indienst- stelling van H.M. flottieljeleider „Tromp" vast gesteld op 18 Augustus. In het etmaal van 's avonds 12 tot 's avonds 13 Augustus is in het midden van het land en in de streek tusschen Hoorn en Enkhulzen, in het etmaal van 's avonds 13 tot 's avonds 14 Augustus in het midden van het land en op de Zuid-Hollandsche eilanden de weersgesteld heid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. UTRECHT. Geslaagd de dames: E. M. W. Derendse, Scheveningen; M. Bokma, Schiedam; A. H. Slagter, Den Haag; T. Wielinga, Amster dam en de heeren: P. Boerdam, Hillegeisberg; W. P. van Heiningen, Amersfoort; K. Ketting, Rotterdam; A. P. van der Kraan, Velsen; L. I,entz, Apeldoorn; F. H. J. Maeijer, Amsterdam; S C. Overhand, Rotterdam; T. W. F. La Rondelle, Rotterdam; H. Struiving, Zeist. UTRECHT. Geslaagd de dames; M. Poort, Eindhoven; M. A. H. Pröpper, Leiden; M. Re- nooij, Alkmaar; M. A. Schol, IJmuiden: E. J. Schülte, Arnhem; M. Spruit, Zwaagdijk en de heeren J. J. van Leerdam, Rotterdam; J W. A. v. d. Linden, Hillegershenr: J. M. van Win gerden. Rotterdam -«li Si pSfi ijfp T&d..7hL-.fS| f5S% uteöv» "♦W*8 thfel-njwsr rfcfni' i dinnSn De „Queen Mary" heeft het record van de jyNormandiegebroken en daarmee den blauwen wimpel verdverd Door een afschuwelijken samenloop van omstandigheden is Zaterdag avond in het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage een vreeselijk ongeval gebeurd, waarbij een aan een zware longontsteking lij dende patiënt het leven heeft gela ten, terwijl de verpleegster, die hem oppaste, zeer ernstig werd gewond. De patiënt, de 37-jarige F. O,, die zware ijl koortsen had en daarom 'n een aparte kamer werd verpleegd, maakte zich op een gegeven oogenblik uit zijn bed, waarin hij met singels was vastgebonden, los. Hij rende daarop naar de deur van de kamer, grendelde deze en wilde zijn verpleegster te lijf gaan. In haar angst- geraakte de zuster geheel overstuur en wist geen anderen uitweg dan uit het raam van üe op de eerste verdieping gelegen kamer te springen. Zij kwam op de binnenplaats terecht, waar zij ernstig gewond werd opgenomen. De patiënt sprong in zijn razernij eveneens uit het raam en hoewel de verwondingen, welke hij daarbij opliep, zich aanvankelijk niet zoo ernstig deden aanzien, is hij, mede in verband met den aard van zijn ziekte, Zondagmiddag bezweken. Het geval is daarom aan een zoo ongelukki- gen samenloop van omstandigheden te wijten, omdat de patiënt zich tot vlak voor het onge val zeer ernstig heeft gedragen. Men had hem wel in verband met zijn ijl koortsen in een aparte kamer gelegd en de voorzorgen genomen, zijn bed van hcoge zij kanten te voorzien en hem bovendien met sin gels vast. te binden. Vrijdagnacht had men nog voor allé zekerheid een broeder bij hem de wacht laten houden, doch daar de patiënt geen teekenen van greote onrust vertoonde, had men den broeder Zaterdagavond door een zuster vervangen. Ook bij de zuster hield de patiënt zich aanvankelijk kalm, doch na het wisselen van den dienst is hij tot plotselinge razernij gekomen. Het is een raadsel, dat wel niet zoo spoedig zal werden opgelost, daar de zuster, ds eenige, die hiervan iets zou kunnen mededee- len, voorloopig nog niet gehoord kan worden. In een minimum van tijd schijnt de patiënt zich uit zijn bed te hebben losgewerkt, waarbij hij zelfs een dikke ijzeren stang heeft ver bogen. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis deelde ons in verband hiermee mede, dat het inderdaad wel voorkomt, dat patiënten in zulk een toestand enorme kracht vertoonen, over welke een mensch in normale omstandigheden niet beschikt. In enkele oogenblikken was toen het geheexe drama gebeurd. Niettegenstaande haar betrekkelijk lichte verwondingen is de toestand van de zuster zeer ernstig, voornamelijk tengevolge van den ze nuwschok. Het is niet onmogelijk, dat zij in levensgevaar verkeert. Wij hebben ons, zoo zeide ons nog de ge neesheer-directeur, niets te verwijten, want wij hebben alle voorzorgen genomen, welke wij meenden dat noodig waren. De bij dit ongeval gewonde zuster is de 42- jarige J. J. S. Gistermorgen werd ons nog gemeld, dat de toestand van zuster S. zeer ernstig blijft en dat zij inderdaad in levensgevaar verkeert. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, is van zijn verlof terug gekeerd en heeft gisterochtend op het departe ment zijn werkzaamheden hervat. Men deelt ons mede, dat het eerste steun punt van de stichting Nationaal Centrum het kasteel Hardenbroek, niet zooals aanvankelijk gemeld van 22 Augustus af voor bezoekers wordt opengesteld, doch reeds met ingang van 16 Augustus. De Zaanlandsche Zeilvereeniging heeft wed strijden op de Voorzaan georganiseerd, waarvan de uitslagen luidden als volgt: 12 M2 B. M.-klasse. Ochtendrace: 1 Pieter van P. Blauw (De Onderlinge)2 Elly van D. Exalto (De Onderlinge)3 Woelwater van C. Zand (Onderlinge); Middagrace: 1 Elly; 2 Woel water; 3 van P. Koomen (Onderlinge). B.M.-klasse: 1 Tini van K. Starreveld (Onder linge); 2 Twiske van Rem te Oostzaan; middag race: 1 Tini; 2 Cor van Van Bergen (Onder linge) Gemengde klasse: In beide races: 1 Elly van C. van Leeuwen (Onderlinge). 12 voets jollen: ochtendrace: 1 Deup van mej. B. v. d. Giessen (Z.Z.V.); middagrace: 1 mevr. M. de Wit—v. d. Stadt (Z.Z.). Sharpies: in beide wedstrijden 1 Wardy van J. Vorst (Onderlinge). Olympiajollen: in beide wedstrijden 1 Boreas van S. de Wit (Z.Z.V.). Ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Zaandamsche Zwemclub Neptunus vonden (Zondag) te Zaandam in de Zaan damsche Bad- en Zweminrichting onderlinge zwemwedstrijden plaats, waaraan de Duitsche zwemvereeniging „Osterfelder Schwimm Verein 1925" uit Oberhausen haar medewerking ver leende. De voorzitter van Neptunus opende de wed strijden en overhandigde aan de Duitschers als herinnering de Neptunus-eereplaquette. Uitslagen: 1. 50 meter schoolslag meisjes: 1. Iris van Malssen 49,9, 2. Alie Arbman 52.4, 3. Annie Slop 53.4. 2. 50 meter schoolslag jongens: 1. Jan Bos 48.6, 2. Bram Wolters 51.1, 3. Tom Kluyver 56.6. 3. 200 meter schoolslag heeren: 1. J. van Oostveen 3 min. 35.5 sec. 4. 50 meter borstcrawl jongens: 1. Bram Wolters 36.2, 2. G. Kelder 40.3, 3. Jan Bos 42.4. 5. 200 meter schoolslag dames: 1. A. de Heer 4 min. 4 sec. 6. 100 meter borstcrawl heeren: 1. J. van Muyen 1 min. 22.1 sec., 2. J. Dil 1 min. 22.4 sec., 3. J. van Oostveen 1 min. 24 sec. 7. 50 meter rugslag heeren: 1. Br. Wolters 1 min., 2. J. Bos 1 min. 8.2 sec.> 3. Fr. Kater 1 min. 30 sec. 8. 50 meter borstcrawl dames: 1. Cl. de Goeje 37.2, 2. Gijs van Elk 38.3, 3. A. de Heer 41.4. 9. 3 x 50 meter wisselslag heeren: 1. J. van Oostveen 2 min. 41.8 sec., 2. E. Dek ker 2 min. 57.6 sec., 3. W. van Elk 3 min. 6.2 sec. 10. 3 x 50 meter wisselslag dames: 1. Cl. de Goeje 2 min. 53.2 sec., 2. Gijs van Elk 3 min. 1.1 sec., 3. Alie Arbman 3 min. 2 sec- 11. 4 x 50 meter estafette heeren. Neptunus tegen de Osterfelder Schwimm Verein 1925 buiten mededinging: 1. Neptunus 2 min. 19 sec. 12. Waterpolowedstrijd NeptunusOsterfelder Schwimm Verein: 41 (Rust 30). Twee wisselbekers waren beschikbaar ge steld. Van de dames won mej. Cl. de Goeje voor den eersten keer den beker en van de heeren Bram Wolters. Het was voor de derde maal in successie dat de Zwemclub „Het Zwet" haar jaarlijk- sche Zwettocht over een afstand van 3% K.M- van Wormer naar Jisp organiseerde. Er namen aan deze tocht, waarvoor groote belangstelling aan den walkant en op het water bestond, 13® zwemmers deel, die allen door 'n roeibootje ver gezeld werden. De Zwemvereeniging NereuS legde beslag op den wisselbeker, omdat 2Ü met het grootst aantal deelnemers door de finish ging, n.l. 21, terwijl de beste resultaten bereikt werden door: 1 mej. J. Spre«uw, Nereus; mej' Hempenius, Nereus, en H. van Hinte, Het Zwet. arieën op de voorbank van 4uto zitten mag alléén, als er r den bestuurder 60 cm en voor /eiken passagier 40 cm beschikbaar is (voor n kind tot 12 jaari 30 cmi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2