De K.J.M.V; en het gezag IN de I.K.P. Ongevallen tijdens het week-end Vooruitgang van EEN PRINCIPIEELE UITEENZETTING SPOORBAANVERZAKKING door electrischen Kerkelijk leven DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 De nationale besturendagen der Jonge Middenstandsbeweging opnieuw drukker bezocht en voortreffelijk van opzet Prof. dr. Kors over ware cultuur Gods gezag BEURS-TENTOONSTELLING R.K. Drogistenbond jubileert Ware cultuur MOTORRIJDER GEDOOD Ruzie tijdens inheemsche vergadering STROOM GEDOOD 37-jarige vrouw het slachtoffer Een gat in de spoorbaan EnkhuizenH oom Groote regenval de oorzaak? Het Prinselijk Paar op reis Prinses Beatrix zal bij haar Grootmoeder logeeren HET REGEERINGSJUBILEUM De Bijz. Vrijw. Landstorm zal voor H. M. defileeren MINISTERIEEL BEZOEK Aan sluizenbouw voor Amsterdam- Rijnkanaal Te Ar kei botste een touringcar tegen een huis, waarbij de voorgevel geheel vernield werd Twee dooden en negen gewonden Veehouder verongelukt Door lekken band sloeg de motor tegen den grond Drie personen gewond Aan verwondingen overleden Auto tegen boom Roekelooze wielrijders veroor zaken aanrijding Levensgevaarlijk gewond BRAND DOOR BLIKSEMSLAG TE GORINCHEM Schade wordt op f 14.000 geschat Ook te Eist Met niet minder dan 147 pet. RENNERS KWAMEN TE VALLEN Schaaf brak een sleutelbeen MARKTEN O. L. Vrouw ter Linde te Uden Nieuwe gouden kronen en schepter BROEDERS VAN DEN H. JOSEPH Benoemingen in de Congregatie Voorhout, 14 Augustus. In de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout worden ditmaal de jaarljjksche besturendagen van het Nationaal Verbond **er Katholieke Jonge Middenstandsvereeni- Kihgen gehouden. Nadat gisterenmiddag in de kapel Gods zegen over het werk was af gesmeekt, begon om 3 uur de eerste verga dering in de aula. Prof dr. Kors had een groot deel van de inleiding voor het winter- flrogramma der K. J. M. V. het gezags- Program voor zijn rekening genomen en de ruim 160 bestuurders luisterden met zicht baar genoegen naar de klare, duidelijke taal van den Nijmeegschen hoogleeraar. De leiding der vergadering was in handen van heer C. Kloppenburg uit Utrecht, omdat de Verbondsvoorzitter verhinderd was wegens een Priesterfeest in zijn familie. Met vreugde con stateerde spr., dat het aantal deelnemers aan de festurendagen steeds grooter wordt, zoodat weer maximum genoteerd is, ondanks de wijzi ngen die noodzakelijk waren. Ift deze vergadering zijn afgevaardigden uit deelen van ons land, zoowel uit Groningen als Uit Limburg.. Deze dagen, ging spr. voort, "P°gen weer uitblinken door een intensief K. J. V.-gemeenschapsleven, door een grondige oorbereiding van de winterstof, basis voor o®H opbouw van een vruchtbaar seizoen. Spr. Peette vooral welkom prof. dr. J. B. Kors, in- O'der van den middag en oud-minister mr. ^archant, die als belangstellende aanwezig was. Tenslotte bracht spr. dank aan den Verbonds- Toclerator, rector Beune, aan wiens doorzettings- Vermogen het vooral te danken is, dat deze da- j>eh, ondanks de moeilijkheid met de huisvesting, doorgang konden vinden. Rector Beune legde er den nadruk cp, dat aet winterprogramma der K. J. M. V. belicha- phg geeft aan het algemeen interdiocesaan pgdprogram 1938—1939. De K. J. M. V. heeft °t taak algemeen vormend jongerenwerk te ^richten, zij vormt mannen van karakter en *atholieken van de daad zij bij de beïnvloeding ah het zieleleven der jongeren hebben de lei ders een zeer groote taak. Daarom zijn de be- Ulrendagen ingesteld. Nadat spr. dank had ge- ?facht aan de inleiders, prof. dr. J. B. Kors, mr. J^archant, pater Colsen en pater dr. Jac. "~chreurs, dronsj hij er bij de vergadering op aan stof samen te bestudeeren en te 'bespreken "i samen te bouwen aan een schoone toekomst °°r onzen jongen middenstand. Rrof. dr. J. B. Kors O.P. besprak dan „Gods s«zag' onder de menschen". Spr. onderschreef allereerst het begrip gezag en stelde vast, dat et >t recht geeft tot bindende lijnen. Iemand ah leiding geven naar een doel en toch geen gezagdrager zijn. Er is alleen gezag, als er een echt is tot leiden; daaruit volgt voor allen een cht tot volgen. God is het hoogste gezag en e hoogste macht en de schepselen hebben ®h plicht het doel na te streven, dat de schep jes beoogt. In het oorzaak-zijn ligt de grond ,°°r het recht tot leiden. Ook aan den mensch ®eft God gezag gegeven: de ouders hebben een ■"zakelijkheid ten opzichte van hun kinderen, J moeten het kind opvoeden tot een volwaardig volkomen mensch. De ouders hebben echter hormen te eerbiedigen, die God gesteld heeft 21" ieder menschenleven. IK ■ten den en zich ontwikkelen. Er is een innig ver band tusschen godsdienst en cultuur, het God delijk levenselement in de Kerk is de bron van de ware cultuur. De harmonieuze ontwikkeling van den geheelen mensch is alleen volkomen. In oude tijden beoefende men streng de cul tuur van den geest maar die van den wil" het gemoed en den hartstocht werden verwaarloosd, zelfs kon van barbaarschheid gesproken wor den. Alleen de Kerk kan de ware cultuur bren gen, omdat zij alleen den geheelen mensch kent en de ware normen weet te vinden zelfs voor de lichaamsontwikkeling. Het is weer de boven natuurlijke openbaring die hier den steun en de autoriteit geeft. Onze natuurlijke onbeschaafdheid maakt het zoo moeilijk om de bovennatuurlijke deugden te beoefenen, of we! het zedelijk cultuurwerk. Buiten het christendom ontstaan wan-cul- tures: aantasting van de levensrechten van den mensch, massa-vergoding, staats- en natie- verheerlijking. De menschen zijn een nummer geworden in het productie-proces, de ongeboren vrucht wordt vernietigd, men knalt zijn mede broeder rustig neer. Het nationaal-socialisme veroordeelt de wetenschap, omdat men alleen mag weten wat de volkseer aangaat. Het sentiment overheerscht, omdat de rede wordt wegge drongen. In het fascistisch systeem worden de jonge menschen opgezweept in een pas sie, de leiders weten, dat ze om „de daad" vragen, waarbij ze zich niet afvragen, welke daad de goede is. De waarde van het lichaam wordt overschat, de stoffelijke waarden triomfeeren, de geest wordt miskend. De Kerk is uitgebannen, terwijl zij de rechten van den mensch door alle eeuwen heen verdedigd heeft. De Kerk vraagt eerbied op voor de menschelijke natuur, Zij gedoogt niet, dat de individuen zich moeten opofferen voor de glorie van het ras, Zij zal de redster der ontredderde wereld zijn, een baken op den weg naar de menschelijke vervolmaking. In vertrouwen op die Kerk moeten wij met Pe trus bouwen aan een nieuwe maatschappij, op de eerste plaats door cultiveering van ons zelf. Een langdurig applaus volgde op deze inlei dingen, die nog stof te over boden voor een vruchtbaar debat. Des avonds werd een proeve gegeven van een plaatselijk te organiseeren propaganda-avond. Hieraan werkten eigen krachten mee uit Bre da en Hilversum, terwijl de bekende Limburg- sche priester-dichter pater dr. Jac. Schreurs een en ander vertelde over „Humor in den godsdienst." Vandaag zijn de inleidingen van mr. Mar- chant en pater Colsen aan de orde. Dan is er het gezag in de gemeenschap, in bind; staat; ook hier tot bindende leiding, met t rÜng: aan de normen' die de natuur aangeeft. Doel van de menschengemeenschap is het al- j 'ne«n welzijn, 't bereiken van zoo hoog moge- ïw6 I^tTectie voor zooveel mogelijk menschen. t volk is dus primair de gezagdrager. Het j^agt echter zijn gezag over op één of meer v s°nen, die krachtens hun overheid het doel ij hun uitverkoren-zijn moeten kennen. vormen van het natuurlijk gezag in z'n en in maatschappij zijn terug te bren- ]j3 tot God zelf. Er is een natuurlijk oorzake- f! "eidsbeginsel en een dienstbaar-zijn aan de (30^"Ur- St. Paulus zegt: dat alle gezag komt van Dchalve de natuurlijke gemeenschap zijn er ook <w6 gemeenschappen mogelijk, die echter hun koert niet ontle€nen aan God, maar aan den hen wil van hun leden. Riet alleen op natuurlijk terrein kan het ge- Ter gelegenheid van het 12,'/,-jarig' bestaan van den Nederlandschen Katholieken Drogis tenbond is door dezen bond in de voormalige Dominaner-kerk te Maastricht een beurs en tentoonstelling voor het drogistenvak georgani seerd. Zaterdagmiddag werd deze keurige tentoon stelling in tegenwoordigheid van diverse voor aanstaande personen uit den middenstand en vertegenwoordigers van de Kamer van Koop handel geopend. Allereerst sprak de heer Jos. Leenaerts uit Roermond, voorzitter van den R. K. Drogis tenbond. Na allen welkom te hebben geheeten, gaf spreker een kort overzicht over de afge- loopen 12'/. jaren, waarin hij vooral met na druk wees op de beperkende bepalingen der wet van 1865 voor 'het drogistenvak. Trots dit is dit vak zich blijven ontwikkelen, omdat het Nederl. volk den drogist niet missen kan en niet wil missen. Na dank gebracht te hebben aan den Alg. Nederl. Drogistenbond voor al hetgeen hij deed en nog doet voor de drogisten, constateert spre ker, dat de R.K. Bond met trots zijn 12-jarig bestaan herdenkt. De sterke groei en bloei van den Bond is daarvan het beste bewijs. Hy wijdt vervolgens eenige piëteitvolle woor den aan de nagedachtenis van wijlen den heer Immekeppel, eersten voorzitter van den Bond en verzoekt daarna wethouder Schoonbrood deze tentoonstelling te openen. Aangezien de burgemeester uitstedig is, wil wethouder Schoonbrood gaarne aan dit ver zoek voldoen. Spreker herdenkt daarna de ver schillende pioniers dezer beweging en hoopt, dat hun werk, thans uitgegroeid tot een flinke organisatie, in de naaste toekomst ertoe moge leiden, dat deelen van het land die per se aan gesloten moesten zijn ook aangesloten zullen zijn. De toename van het ledental wijst uit, dat de leiding goed is. De Overheid der stad verheugt er zich bij zonder over, dat de stoot voor de oprichting van den Bond van Maastricht is uitgegaan en dat Maastricht thans wederom is uitgezocht om er het 12 -jarig bestaansfeest te vieren. Hierna verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. zich uitoefenen, maar ook op bovennatuurlijk rrein: de kerk. Hier is het doel de bereiking de eeuwige aanschouwing Gods. Het kerke- gezag kan zich ook op natuurlijk terrein be- e8en, wanneer de natuurlijke zedenwet vertre- d Wordt; wanneer in de plaats van God het q epsel komt. Gaat na wat er geworden is van Sabbath, van den eerbied van 't kind voor °Uders, den eerbied voor 't leven, voor den ehdom, van de ware voorlichting? De mensch de openbaring absoluut noodig en de kerk de bewaarster van de volheid der openbaring. wordt smalend gesproken van politiek katholicisme, maar laat U door de aanval- •b niet van de wijs brengen! De Kerk zal uitmaken welke personen onze Neder- hdsche regeering moeten vormen, maar zij f-edt op tegen degenen, die het Staats-ab- 'utisme voor zich opeischen. Ook in het ^aatkundig leven stellen onze beginselen 1,11 eischen, krachtens Goddelijk recht. «l^B2ag moet ons de vrijheid brengen en niet de Uit erny. De hoogste waarborg voer een goede .Cf!nine van het gezag, dat de vrijheid zal ^eid ,rinen. is de Godsdienst, die ons de vrij- der kinderen Gods schenkt. ïja Ur j, e thee was opnieuw het woord aan prof. ter k°rs, om een ander onderdeel van het win- Ook t?-Sramma te bespreken: „Ware cultuur." <W "'er zette spr. de vraag voorop „Wat is vcithUr?" en hij antwoordde: „Natuurlijke ver- ke(ji.alc"ng, cultiveering van den mensch." We het °n cu'iuur van den geest, van den wil, van fetjj 8crnoed, van het lichaam etc. Het heele Uer Van menschelijke werkzaamheid valt on- *ejhpe beschaving, in een sociaal milieu, in de nschan. moet de cultuur beoefend wor- BATAVIA, 15 Augustus. (Aneta). Ten gevolge van een botsing met een auto is gisteren in den vooravond de motorrijder C. A. W. Leidel- meier zeer zwaar gewond. Hij werd naar de C. B. Z. overgebracht, waar hij even later is overleden. SOERABAJA, 15 Augustus. (Aneta). Op een gisteren gehouden vergadering van de inheem sche kiesgroep, waarvoor groote belangstelling bestond, zijn beschuldigingen gelanceerd tegen de federatie van inheemsche vereenigingen Parindra. Een heftig debat en rumoerige too- neelen waren het gevolg van de gevoerde ge- dachtenwisseling. De politie moest een vecht partij voorkomen. Ten slotte werd een motie aangenomen in zake verbetering van het kiesstelsel. Gisterochtend had de 37-jarige mej. J. v. d. WielenDekkers bij haar werkzaamheden in het hotel van Alem te Oss het ongeluk, bij het inlasschen van een verlengstuk in het stof- zuigersnoer met den electrischen stroom in aan raking te komen, waardoor zij op slag gedood werd. Het slachtoffer laat een. man e» vier kin deren achter. Het Italiaansche leger heeft de vorige week groote manoeuvres ge houden in de ArbruzzenMussolini bediende zelf een der mortieren Zondagmorgen kort na het vertrek van de treinen 350 en 352 van Enkhuizen ont dekte een visscher, die het nieuwe viaduct in de spoorlijn EnkhuizenHoorn passeer de, een grondverzakking onder de rails aan de oostzijde van het viaduct. Hij waarschuwde direct den stationschef, die maatregelen nam, om het personeel van trein 2927 uit de richting Bovenkarspel te verwittigen. Deze trein reed tot aan het viaduct, waar de reizigers den trein verlieten om den afstand naar Enkhuizen verder te voet af te leggen. In de spoorbaan is een gat ontstaan ter lengte van twee tot drie meter, dwars over de baan, en ruim één meter diep. Grind en zand zijn verzakt, tengevolge waarvan de spoorstaven met vier dwarsliggers over twee tot drie meter zweven. Direct zijn maatregelen genomen om het gat te dichten, opdat de treinenloop geen vertra ging zou ondervinden. Een nader onderzoek zal moeten uitwijzen, wat de oorzaak van deze verzakking is, het is niet uitgesloten dat de overvloedige regen van Zondagmorgen er niet vreemd aan is. Men meldt ons van officieels zijde, dat H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard gister voor ruim een week per auto op reis zijn gegaan. Het eerste doel is Aken, waar Prinses Armgard een kuur doet. Vandaar ligt het in de bedoeling een autotoer door Duitschland en Noord-Italië te maken. Het kleine Prinsesje zal dien tijd bij haar Grootmoeder op het landhuis Ruigen- hoek logeeren. Zaterdag 27 Augustus zal de Bijzondere Vrij willige Landstorm zijn hulde brengen aan H. M. de Koningin, met een défilé des middags om drie uur voor het paleis Huis ten Bosch te Den Haag. Des morgens om elf uur wordt een huldi gingssamenkomst van den B.V.L. gehouden in de zalen van den Dierentuin, in welke samen komst enkele prominente figuren het woord zul len voeren. Van de 94.000 leden van den B.V.L. is een vertegenwoordiging van pl.m. 3000 vrijwilligers gekozen om samenkomst en défilé mede te ma ken. De K.R.O. zal de huldigingssamenkomst uit zenden van 11 uur tot half een. De radiorepor tage van het défilé zal zich tot een ooggetuige- verslag bepalen, dat op gramofoonplaten wordt opgenomen, die de K.R.O. dienzelfden avond van 1.358 uur onder „Actueele aetherflitsen" zal doorgeven. De samenkomst in den Dierentuin begint om elf uur. Sprekers zijn luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter Nationale Landstorm Commissie, dr. H. Colijn minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat ;dr. J. C. van Dijk, minister van Defensie, de heer H. van Boeyen, minister van Binnenlandsche Zaken en reserve-generaal-majoor H. de Jongh, inspecteur van den vrijwilligen landstorm. De ze samenkomst wordt afgewisseld door muziek, uit te voeren door leden van de Koninklijke Militaire Kapel. De minister van Waterstaat, mr. dr. ir J. A. M. van Buuren, heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan den sluizenbouw aan het Amster damRijnkanaal te Rijswijk gebeente Maurik in de Betuwe. Z. Excellentie was vergezeld van den directeur-generaal van den Waterstaat, ir. J. P van Vlissinaen en den hoofdingenieur in het district AmsterdamBovenrijn 2, ir. C. G. Kraijenhoff van de Leur. Het gezelschap, dat te omstreeks tien uur te Rijswijk arriveerde, werd rondgeleid door ir. J. H. Verheij, hobfdingenieu van het Be.uwe- pand van het AmsterdamRijnkanaal en ir. Lambrechtsen. Nadat de minister geruimen tijd den sluizen bouw had bezichtigd vertrok het gezelschap te omstreeks twaalf uur in de richting Zcelen, waar een groote duiker wordt gemaakt, welke het Lingewater onder het kanaal door zal leiden. Zondagmorgen half elf is een touringcar van de Pecuri Maatschappij te Amsterdam, op den straatweg bij den Arkelschedam onder de ge meente Arkel, doordat de chauffeur de macht over het stuur verloor, tegen het huis van sluis wachter De Keizer gereden. De touringcar werd van voren zwaar bescha digd, terwijl de gevel van het huis geheel werd vernield. Blinden en kozijnen werden afgerukt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zondagochtend omstreeks negen uur heeft zich onder de gemeente Zuilen een verkeers ongeval voorgedaan, waarvan de circa 35-jarige veehouder J. Kemp uit de buurtschap Maars- sebroek, onder de gemeente Maarssen, het slachtoffer is geworden. Op dat tijdstip kwam de heer K. per fiets uit de richting Maarssen en stak nabij de Zui- lenschelaan den straatweg over, om zijn vrouw, die eveneens per rijwiel van de R. K. kerk te Elinckwijk kwam, den huissleutel te brengen. Toen hij weer den weg overstak, om zich per fiets verder in de richting Utrecht te begeven, werd hij door onoplettendheid door een uit de richting Amsterdam komenden personenauto, waarin twee dames gezeten waren, gegrepen en meegesleurd. Hij is spoedig daarna op de plaats van het ongeval overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Zondagmiddag omstreeks twee uur is op den rüksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van de Eikenlaan een ernstig motor-ongeluk gebeurd. De heer B„ uit Amsterdam, reed op dat tyd- stip met zyn motorrijwiel in de richting Den Haag met zyn vrouw als duo-passagiere. Plotseling sprong de achterband van het mo torrijtuig, waardoor de heer B. zijn macht over het stuur verloor en tegen den grond smakte. Hy zelf kwam er met eenige lichte schaaf- en kneuswonden af, doch zyn vrouw vloog over den motor heen en kwam met haar hoofd tegen den grond terecht, waardoor zü een schedelfrac tuur opliep. Een juist passereend geneesheer verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de heer en mevrouw B. per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werden overgebracht, waar mevrouw B. is opgenomen. Zondagavond is de 19-jarige motorrijder L. A. E., uit Groningen, die, terwyi zyn meisje op de duo zat, de Kerkstraat te Haren wilde inryden, door onbekende oorzaak ingereden op twee wiel rijders. De echtgenoote van een der wielrüders, die een dochtertje achter op de fiets meevoerde, sloeg tegen den grond. Moeder en kind werden licht gewond. De duo-passagiere van den motor rijder kwam eveneens te vallen en liep daarby ernstige verwondingen op. Nadat een geneesheer uit Haren eerste hulp had verleend, zijn de slachtoffers naar het Diaconessenhuis te Gronin gen overgebracht. De motorryder zelf bekwam geen letsel, doch zyn motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Zaterdagavond is te Princenhage de 49-jarige ongehuwde M. Verstraten, die per fiets uit een zystraat kwam, door den motorrijder G. uit Roosendaal aangereden. V. liep een hersen schudding op. Hij werd naar het St. Ignatius- gesticht te Breda overgebracht, waar hy van ochtend is overleden. Zondagavond reed een auto, bestuurd door den heer K. S., uit Blaricum, met een passagier, den heer B. F. H., eveneens uit Blaricum, te Laren in de bocht op de Torenlaan met volle vaart tegen een boom. De wagen kwam een vyftiental meters verder in een haag tot stil stand. De beide inzittenden werden uit den waeen geslingerd en bleven bewusteloos od den weg liggen. Een tweetal geneesheeren verleende de eerste hulp, waarbij bleek, dat de slacht offers een hersenschudding en wonden aan ar men en beenen hadden opgeloopen. Zij zijn per ziekenauto naar het St. Jans Ziekenhuis ter plaatse vervoerd. Naar verluidt, zou de oorzaak van dit ongeval te wijten zijn aan te snel rijden. Twee fietsers, komende uit de richting Leiden, staken op den Groenendijk te Hazerswoude plotseling den weg over, zonder vooraf verande ring van richting aan te geven. Het gevolg was, dat de heer A. van V., uit Rotterdam, die uit tegenovergestelde richting per motorrüwiel na derde, niet tijdig kon uitwu'ken en tegen beide fietsers botste. Hijzelf kwam daarbij te vallen en liep een hoofdwonde en een hersenschudding op. De beide fietsers kwamen er zonder letsel af, doch hun fietsen zijn totaal vernield. De heer Van V. is, na verbonden te zyn, naar een zie kenhuis te Rotterdam overgebracht. Gisterochtend omstreeks tien uur is nabij De Klomp een wielrijder door een auto aangereden en levensgevaarlijk gewond. De heer P. Scheulenburg uit Veenendaal wil de naby De Klomp den rijksstraatweg per rij wiel oversteken. Uit de richting Ede naderde een auto. De heer Sch. stapte midden op den weg van zyn fiets. Dit werd hem noodlottig. Hij werd door den wagen gegrepen en 25 meter meegesleurd. Het slachtoffer werd ernstig ge wond. Nadat dokter De Waard de eerste ge neeskundige hulp had verleend, is het slacht offer met een schedelbreuk in hoogst ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het hevig onweer, dat zich Zaterdagavond boven Gorinchem en de omgeving deed gelden, is de bliksem geslagen in de groote houten schuur van het woonwagenkamp aan de Bulle- kenslaan. De schuur, die toebehoorde aan den heer Van Arkel, aannemer van den gemeente reinigings dienst, bevatte 40.000 pond hooi, twee auto's van de gemeente reiniging, karren, paardentuigen en bussen benzine. Alles ging in de vlammen op. De schade, die op 14.000 gulden wordt ge schat, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Zaterdagavond is te Elden, gemeente Eist de groote boerderij van den landbouwer J. F. Pruyn door den bliksem getroffen. Het groote woonhuis met de schuur, waarin het zoo pas gewonnen koren was binnengere den stonden spoedig in volle vlam en brandden geheel af. Ook de inboedel ging geheel verloren. Een vyftal kinderen, dat boven sliep kon wor den gered. De schade, die op 40.000 a 50.000 gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. BATAVIA, 15 Aug. (Aneta)De verkiezingen van den gemeenteraad in de hoofdstad brachten in zooverre een verrassing, dat de I.E.V. meer en de I.K.P. minder zetels verkreeg dan men had verwacht. De uitslag was voor de Vader- landsche Club vry bevredigend. De zetelverdee- ling is thans als volgt: I.E.V. 8, Vad. Club 5, I.K.P. 2, C.S.P. 1 en Pensioenbond 1. Noch de democratische con centratie, noch de ambtenarengroep, die beiden candidaten stelden, hebben een zetel verkregen. Thans zijn alle uitslagen bekend, behalve die uit Semarang en uit Menado. Uit deze uitslagen blijkt, dat het Indo-Euro- peesch Verbond ruim 16 en de Vaderlandsche Club ruim 15 procent verlies hebben geboekt. De C.S.P. bleef gelijk. De Indische Katholieke Partij ging met niet minder dan 147 procent vooruit. Het totaal in de 23 van de 25 gemeen ten is als volgt: I.E.V. 110 (vroeger 131) zetels, V.C. 39 (46), I.K.P. 37 (15) en C.S.P. 11 zetels (onveranderd). Zondagmiddag vier uur zijn de motorrenners v. d. Pluim en Schaaf, deelnemers aan de ren nen om het kampioenschap op Mereveld, na een valpartij vervoerd naar het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht. Na onderzoek is v. d. Pluim weer naar Mereveld teruggekeerd. Schaaf had zyn sleutelbeen gebroken en is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis achter gebleven. Later op den avond is hij met een ziekenauto naar zijn woonplaats te Arnhem vervoerd. Door den val heeft hy ook inwendige kneuzingen bekomen. Te gelegenheid van de plechtige kroning van het middeleeuwsche beeld van O. L. Vrouw ter Linde te Uden, werden uit het door talrijke ver eerders van Maria bijeengebrachte goud twee kostbaar bewerkte kronen en een schepter ver vaardigd, waarmede gister Z. H. Exc. de Bis schop van 's Hertogenbosch voor de eerste maal de eerbiedwaardige beeltenis heeft geëerd. De kroon der H. Maagd wordt gevormd door een krans van rozen en leliën, zinnebeelden van liefde der H. Moeder Gods en van de zuiverheid der Onbevlekte. In een weelde van blad- en randwerk zyn rondom acht roode in transpa rant vuuremail op goud uitgevoerde rozen ge plaatst, die elk in 't hart een diamant dragen; naar boven eindigt de kroon in acht leliën van wit email. De band onder dezen bloemenrand is verrykt met diamanten, smaragden en saffie ren. Het ontwerp is geïnspireerd op de schit terende kronen, die men op de Madonnaschil- derijen van middeleeuwsche meesters als Van Eyck en Memling aantreft. De kroon van het Kindje heeft den vorm van een keizerskroon. Hier vormden passiebloemen, symbool van het toekomstig Lijden, het motief der versiering. Het kruis vormt de beëindiging naar boven toe. Ook hier vonden email, diaman ten, saffieren en paarlen rijkelijk toepassing en brengen weelderige kleuraccenten tusschen den rykdom van het subtiel bewerkte goud. De schepter is een sierlijke gouden staf, eindi gend in een gestyleerd bloemmotief, dat even eens verreikt is met diamanten. In deze kosteiyke sieraden hebben de bevol king van Uden en de verdere vereerders van O. L. Vrouw ter Linde hun hulde willen neer leggen aan de H. Moeder Gods, Die zij in deze bevoorrechte beeltenis zoo groote vereering toe dragen en hebben zoo uiting willen geven aan hun dankbaarheid voor de vele gunsten, die door Maria's voorspraak hier werden verkregen. Het ontwerp en de uitvoering van deze waar devolle sieraden werden toevertrouwd aan de Utrechtsche edelsmeden Brom. In het Moederhuis der Congregatie „De Broe ders van den H. Joseph" te Heerlen werd in generaal-kapittel een nieuw hoofdbestuur ge kozen. Tot algemeen Overste werd gekozen: Broeder Servatius; tot Raadsbroeders de Broeders Boni- fatius, Victorinus, Corbinianus, Anselmus en Cor nelius. Voorts benoemde de Generaal-Overste tot Onder-Overste en Novicenmeester Br. Corbinia nus; tot alg. secr.-penningmeester Broeder Jo hannes; tot procurator Broeder Willibrordus; tot Overste en procurator in het St. Joseph- gesticht te Heel Broeder Anselmus; tot Onder- Overste Broeder Seraphinus; tot secretaris-raad- broeder Broeder Victorinus; tot Overste van Huize Providentia te Sterksel Broeder Cornelius; tot Onder-Overste Broeder Gregorius; tot procurator-raadbroeder Broeder Joseph; tot Overste van Huize Koningslust te Helden Broeder Bonifatius; tot Onder-Overste Broeder Ambrosius; tot procurator-raadbroeder Broeder Bernardinus; tot Overste van Huize Savelberg te Helden- Koningslust Broeder Hieronymus; tot Onder- Overste Broeder Werenfridus; tot procurator- raadbroeder Broeder Paschalis. AMSTERDAM, 15 Aug. Ter veemarkt waren he den aangevoerd: 331 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 7278, 2e kw. 6070, 3e kw 5058 per kg. slachtgewicht. 60 Melk- en Kaifkoeien 200—270 per stuk. 69 Vette kalveren: 2e kw. 54—60, 3e kw. 4652 per kg. levendge wicht. 105 Nuchtere kalveren 712. 57 Schapen 2027. Lammeren 16.0018.50 per stuk. 423 var kens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 6667 Zware varkens 6465, Vette varkens 63 6 per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette runderen matige aanvoer, han del gedrukt, prijzen onveranderd; melkkoeien zeer matige aanvoer en handel, prijzen onveranderd; vette kalveren matige aanvoer, zeer stugge han del, prijzen iets hooger; nuchtere kalveren matige aanvoer, handel vlug, prijzen constant; schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel stug, hoo- gere prijzen; varkens matige aanvoer, handel vrij willig, onveranderde prijzen. AMSTERDAM, 13 Aug. Bloemenveiling. Rozen: hadley 12, edith helen 13, briarcliff 0.522.00, roselandia 0.501.50, butterfly 0.151.00, else paulsen 0.501.00, per 100 stuks. Chrysanthen: rayonanthen 58, idem lila 57, idem geel 5 7 per 100 stuks. Diversen: Am. Anjers 13, gladiolen 0.300.80 per 100 stuks. Lilium Longliflorum 45. Lilium Oratum 45, Lilium Rubrun 37 per 100 kelken Plumoza 1018, sprengerie 610, conville 5—6 per bos. Potplanten: hortensia's 20—50, geraniums 7—8, fuchsia's 10—13, coleus 6—13, sprengerie 18—25, div. varens 1218. cloxinia's 2035, adianthen 1728, Ster van Bethlehem 1015 per stuk. Kleine potten; adianthen 78, plumoza 34, begonia's 34 per stuk. Groenten: Bloemkool I 710, idem II 36, komkommers 13, sla 14, andijvie 0.502.00 per 100 stuks. Spercieboonen 57, snijboonen 59, capucij- ners 810, doppers 811, andijvie 22.50, spi nazie 13, postelein 13, tomaten 47, stoofsla 24, waschpeen 23, uien 23, prei 35, roode kool 1—1.80, idem gele 1—1.10 per 100 kg. Peen 47, radijs 0.400.80. selderij 1—2, peter selie 12, kervel 2—3, rabarber 23 per 100 bos. Aardappelen: Zeeuwsche bonten 44.50, idem blauwe 44.20, bonte eigenheimers 44.20, idem blauwe 2.503.80, idem blanke 3.503.80, zand- aardappelen 4.80—5.10, muizen 2.502.70, drie lingen 2—3.50 per 100 kg. Fruit: Bessen: prolefic 3440 per kg. Druiven: frankenthalers 0.320.44. alicanten 0.380.50, golden Champion 0.380.42 per kg. Pruimen: rei ne Victoria 5060, csarpruimen 4555, eldik- sche blauwe 3035, schoutensche blauwe 4854 per kg. Peren: Kruideniers 2532 per kg. Appe len yellow transparant 2535, early victoria 10—14, Mr. Gladstone 8—12, perzikappelen 812, keswick 1016 per kg. Meloenen 1030, perziken 410 per stuk. AMSTERDAM, 15 Aug. Aardappelmarkt. Groote muizen 3.404.00. kleine muizen 2.503.00, duin zand 3.604.60, Noordholl. eigenh. 3.203.60, id. blauwe eigenheimers 3.404.00, ld. bonte eigen heimers 3.604.00, Andijker bonte 4.004.40, id. blauwe 3.603.80, Zeeuwsche eigenh. 3.403.60, id. bonte en blauwe eigenheimers 3.604.00, id. bonte 4.605.00, id. blauwe 4.404.80, id. bint jes 3.503.80, id. poters 2.803.20, alles per 100 kg. Aanvoer 286.000 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Aug. 8650 kg. Roode kool 1.00—1.30, 3800 kg. Uien 4.70—5.00, Drielinguien 3.904.10, Nepuien 6.406.70, 2550 kg. Bieten 2.402.60, 1150 stuks Bloemkool 8.20, ld. 2e soort 4.10, 8275 kg. Aardappelen; Schotsche Muis 2.60—3.20, Drieling Muis 2.502.60, Eigen heimers 2.90, Blauwe Eigenheimers 2.60—2.90, 24.250 kg. Vroege witte kool 0.80, 210 kg. Snijboo nen 4.005.10, 475 kg. Slaboonen 4.007.50. 's-HERTOGENBOSCH, 13 Aug. Veilingsbericht van Blocveiling boonen. Snijboonen middenprijs 5.80. Aanvoer 31000 kg. NOORDSCHARWOUDE, 15 Aug. 2925 kg. Uien 4.60, Drielinguien 3.803.90, Nepuien 6.306.50, 7000 kg. Aardappelen: Bonken 2.10, Schotsche Muis 2.60, Eigenheimers 2.90, Blauwe Eigenhei mers 2.302.50, 36.100 kg. Vroege witte kool 0.80, 1000 kg. Slaboonen 7.5010.10, 125 kg. Zilvernep 5.10 105.550 kg. PootaardappelenEerstelingen 28/35 A 4.80—5.10, idem 35/35 A 4.204.30, idem 28/35 B 4.50, idem 35/55 B 4.00. OUDEWATER, 15 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 18 partijen. 810 stuks, 4050 kg. le soort met R.M. 22.0023.50, 2e soort met R.M. 20.0021.00. Han del matig. ROTTERDAM, 15 Aug. Aardappelmarkt. Briel- sche Eigenheimers 2.55.5. Noordholl. Eigenhei mers 2.53.5. Kleine eigenheimers 22.5. Zeeuw sche bonten 3.5-4.5. Eigenheimers Blauwe 3 3.5. Geld. Schoolmeesters 2.53.5.. Blauwpitters 34, Zandaardappelen 45. Kleine zandaardap- pelen 34, alles per kg. Voldoende aanvoer, kalme handel. Vlas-aanvoer: 2750 kg. Hollandsch Geel 6068 c. Er werd weinig geproduceerd; de vraag blijft voldoende, waardoor alles tot onveranderde prij zen werd verkocht. Fijne zaden: Lijnzaad (voer) 78. Lijnzaad zaai wit bloem 89. Karwijzaad 1920. Koolzaad 8—10. ROTTERDAM, 15 Aug. Veemarkt. Aanvoer; tot. 1472 stuks. Vette runderen 470, Vette kalveren 189, 5 Schapen en lammeren 421, Varkens 392. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 75, 2e kw. 65, 3e kw. 4450. Vette ossen le kw. 6,8, 2e kw. 61, 3e kw. 4550. Vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 80', 3e kw. 6070. Varkens (levend gewicht) le kw. 56, 2e kw. 55, 3e kw. 54. Schapen le kw. 45, 2e kw. 35, 3e kw. 28. Lammeren le kw. 53, 2e kw. 45, 3e kw. 38. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 24, 2e kw. 20, 3e kw. 17. Lammeren le kw. 16, 2e kw. 12, 3e kw. 8 Vette koeien en ossen, aanv. minder, handel wil lig, hoogere prijzen, pr. koeien tot 79 ct., prima ossen tot 72 cent. Vette kalveren aanvoer kort, handel redeiyk, prijzen hooger; schapen en lam meren aanvoer ruimer, handel lui, prijzen goed te handhaven; varkens aanvoer aanmerkelijk kor ter, handel vlug, prijzen hooger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5