We luisteren naar... FINANCIEN Transpiratie en stukloopen van De weerstoestand „Samenwerking is noodzakelijk Dagfilm DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 Nederlandsche onder nemingen in Argentinië „NOORDAM" EN „ZAANDAM" OP KOMST Eerste proeftocht is 23 Augustus VRACHTAUTO TE WATER ERNSTIG ONGELUK Naar koeler weer AMERIKAANSCH BEZOEK AAN ONS LAND Summer Welles aan boord van de „Nieuw Amsterdam" HET VISCH- EN HARING- SEIZOEN WAAROM HEINZ MEER j IN COURANTEN GAAT ADVERTEEREN Washington minder pessimistisch Tijdens huwelijksreis verdronken De staten kunnen niet langer hun eigen weg gaan, verklaart Huil De uitwisseling van krijgsgevangenen Woensdag 17 Augustus U ziet hier 'n plakker op het prentje U-kent hem toch t „Turraac ventje Hij beveelt U spontaan Nieuwe oogst „Turmau" aan Voor de rookers - een heerlijk v presentje! stuks li? iQ>ln\A q> Het mijnongeluk bij Chemnitz Vliegtuig verongelukt WIELRENNEN Wereldkampioenschap pen in Nederland ZEILEN DE SNEEKWEEK Kolonisatie van Nederlandsche boeren in 't vooruitzicht Tusschen de regeering van de Argentijn- sche provincie Buenos Aires en een Neder landsche groep van financiers en uitvoer ders is naar wij vernemen overeen stemming bereikt inzake het in studie ne men van een omvangrijk project, hetwelk zoowel uit een oogpunt van Werkverruiming alsook wegens de daarop aansluitende ge legenheid tot kolonisatie met Nederlandsche boeren voor onze volksgemeenschap van groote beteekenis mag worden geacht. Het betreft een uitgestrekt aanslibbingsge- bied langs den benedenlop van de Parana-ri- vier, den hoofdstroom van den Rio de la Plata. Deze z.g.n. ..Delta" kan in menig opzicht ver geleken worden met ons eigen rivierenland en eiiandengebied. Reeds in 1914 is in het rapport Iman v. d. Bosch (verslagen en mededeelingen van de directie van den landbouw) op deze ter reinen de aandacht gevestigd. Ook de handels missie van Karnebeek heeft aangaande deze mogelijkheden gunstige indrukken meegebracht, welke ten slotte hun weerklank gevonden heb ben in een daarop gevolgde Nederlandsch-Ar- gentijnsche beginselverklaring inzake de land verhuizing en kolonisatie. Op de aldus geschapen grondslagen, welke thans door de in aanhef vermelde overeenkomst voorloopig zijn afgerond, zullen thans onder auspiciën van de N.V. Grandverbetering- en Ontginning-Maatschappij (Grontmij.) 2 Neder landsche vaklieden, t.w. een landbouwkundig en een waterbouwkundig ingenieur, ter plaatse een volledig onderzoek gaan instellen, hetwelk in geval van gunstige bevindingen zal worden uit gewerkt tot een programma van tenuitvoerleg ging. In het kort samengevat zal dit onderzoek be helzen den aard en omvang van de bedijkings- en andere waterbouwkundige werkzaamheden, alsmede de cultuurtechnische voorbereiding, be- noodigd om deze landerijen gereed te maken voor een intensief agrarisch bedrijf, waarin wellicht de hoofdplaats zal toekomen aan vee teelt en zuivelbereiding. In den loop van deze onderzoekingen zal ge leidelijk blfjken welke figuur de meest geschik te zal moeten heeten voor de eventueel daarop volgende uitvoering der vereischte werkzaam heden, resp. de bezetting der aldus veredelde landerijen door een vakkundige bevolking. Reeds thans kan worden bericht, dat dit ini tiatief zich verheugen mag in de warme belang stelling van alle Nederlandsche instanties, welke met eenigerlei aspect daarvan in aanraking ko men. Te gelegener tijd zullen van bevoegde zijde nadere mededeelingen worden verstrekt nopens de bevindingen, welke van lieverlede zullen worden opgedaan. Een nadere uiteenzetting omtrent de hier te verwachten mogelijkheden kan reeds binnen kort tegemoet gezien worden. 23 Augustus zal de technische proeftocht ge houden worden van het m.s. „Noordam", het jongste schip der Holland-Amerika Lijn. De officieele proeftocht volgt 15 September, waar- jaa het schip 28 September zijn maiden trip zal aanvaarden. De „Noordam", die gebouwd is op de werf van de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit Jr., te Rotterdam, heeft een lengte van bijna 153 meter, een breedte van 19V4 meter, een holte van ruim 12 meter (gemeten tot het zonnedek ruim 20 meter) en een tonnage van 9500 register tonnen. Het is in de geregelde vaart van en haar New York bestemd voor vervoer zoowel van perso nen (met een accommodatie voor 100 tot 125 passagiers) als van vrachtgoederen. Nog dit najaar zal onder den naam „Zaan dam" een zusterschip van de „Noordam" ge reed komen, dat by Wilton Peijenoord Schie dam op het oogenblik in aanbouw is. De drie inzittenden liepen geen letsel op Maandagmiddag is te Maarseveen een vrachtauto van de firma Bast, steenryders te Hilversum, in de Maarseveenschevaart ge raakt, ongeveer ter hoogte van het fort Maar seveen. De vrachtauto kwam uit de richting Maar- sen en week uit voor een langs den weg ge- parkeerden luxe-auto. Bij het uitwijken ge raakte de vrachtauto in den wal, met het ge volg dat hij kantelde en met de wielen naar boven in de vaart kwam te liggen. Een der drie inzittenden was reeds tijdig uit den wagen gesprongen. De chauffeur wist zich vry te maken en kwam er met een nat pak af. Een 17-jarig jongmensch kon niet uit den wagen komen, daar de portieren niet meer open wilden. Men rukte een paar planken uit den bodem van de carrosserie, zoodat -de jon geman zyn hoofd uit den auto en boven wa ter kon steken. Spoedig werd hij uit zyn be narde positie verlost, doordat met geweld de portierdeur werd opengetrokken. De firma Jongerius heeft den wagen later opgetakeld. Punt van riek door het lichaam gedrongen Maandagmiddag omstreeks half drie waren enkele arbeiders bezig met het binnenhalen van rogge voor den landbouwer J. ten Brink te As sen. Een der helpers, de 35-jarige R. Hartlief uit Assen, Het zich langs een met rogge beladen wagen zakken. Hierby is de punt van een riek door zyn lichaam gedrongen. Onmiddellijk schoten de andere mannen toe, waarna dokter Nienhuis de eerste hulp verleen de. Het slachtoffer werd naar het Wilhelmina- ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk is, naar wij later vernamen, nog betrekkelijk goed afgeloopen. Het slachtoffer maakt het, naar omstandigheden, goed. Ons Prijsraadsel In ons prijsraadsel van deze week zyn een tweetal vergissingen geslopen. Zoo moet het derde woord: Frans, worden veranderd in Trans, terwyi het zeventiende woord niet luidt Vrees, maar Koers. Crisis-ansjovisbesluit Maandag is uitgegeven Staatsblad No. 679a. Besluit van 4 Augustus 1938, tot wyziging van het crisis-ansjovisbesluit 1836. Datum van in werkingtreding 17 Augustus. huid en voeten. Purolpoeder houdt huid en voeten koel en droog, gezond en gaaf. Strooibus 60 ct. uiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHitiiiiiiiiiiimiiiiiiititiiiiiiiiiintiiitt Augustus leverde reeds een overschot aan warmte Onze weerkundige medewerker schrijft: De meteorologische omstandigheden, die ten gevolge hadden, dat het weer in ons land warm en mooi was en bleef niettegenstaande de tal rijke en wijd verbreide onweders, zijn nu toch gaandeweg zcodanig veranderd, dat er een wij ziging in de weersgesteldheid is te verwachten. Over het Oosten van Europa is de tempera tuur nog hoog en de warmte zou zich weer naar ons land kunnen uitbreiden, indien de Ooste- ïyke windrichtingen terug kwamen. Maar door langzame afbraak van het gebied van hoogen druk over Noordcost-Europa en het verschijnen van diepe depressies in het Westen boven den Oceaan is hierop niet veel kans meer. Eerder zullen wij moeten verwachten, dat West-Europa hoe langer hoe meer onder den invloed zal ko men te staan van Zuidwesteiyke luchtstrcomeu en deze zullen niet meer zulke hooge tempera turen kunnen brengen dan de Oostelijke hebben gedaan in de periode van zeer warm weer, die achter ons ligt. In deze veranderingen mogen wij een lang- zamen overgang zien van het warme midzomer- weer naar het koelere en onvastere nazomer- weer. Daarby kan het weer voorloopig nog heel goed biyven, maar de groote stabiliteit, die het gehad heeft, zit er nu niet meer in. Maken wij de balans op van het weer van den laatsten tijd, dan zien wij, dat het zeldzaam rijk is geweest aan zware cnweders over groote ge deelten van ons land. in sommige streken waren de onweders van ongekende hevigheid en over het algemeen kwamen veel trefgevallen door den bliksem voor. Het is nu veel rustiger gewerden in de at mosfeer, nu de onweersneiging weer sterk is verminderd. De vele warme en zeer warme da gen hebben tot dusverre een overschot aan warmte boven het normale bedrag gegeven, zoo dat zelfs in het geval, dat de rest van Augustus bijzonder keel zou zyn, de geheele maand nog met een batig saldo aan warmte kan uitkomen en op die manier veel goed zou maken van het tekort aan warmte, dat wy dezen zomer gehad hebben. (Nadruk verboden) De Amerikaansche Staatssecretaris Summer Welles gaat voor de tweede maal in dit jaar een reis naar Europa maken. Hij zou zich hedert in schepen aan boord van de „Nieuw Amsterdam", Na eenige dagen in ons land te hebben doorge bracht, zal hij zich naar Zwitserland begeven. Volgens een officieele mededeeling wil Summer Welles in Europa rust nemen. Invloed van Duitsche concurrentie Reikhalzend ziet men in de vischhal te iJmui- den uit naar meer koelte. Warmte immers ani meert de vraag naar visch niet. Eigenlijk is dit onbegrijpeiyk, daar visch juist in deze warme dagen een bijzonder geschikt voedsel is wegens haar lichte verteerbaarheid en hooge voedings waarde. De consumenten blijken zich hier evenwel weinig van aan te trekken. Handel is er prac- tisch in de maanden met een „r" niet. Met enkele weken staat dan het nieuwe seizoen weer voor de deur en worden vele trawlers zee klaar gemaakt. Zoodra de prijzen dan eenigs- zins loonend zijn, zal de opgelegde vloot van lieverlede weer uitvaren. Of men loonende prijzen kan maken hangt af van diverse factoren. De vooruitzichten voor den export van visch zyn na de groote uitbrei ding van de Duitsche trawlvaart allesbehalve gunstig te noemen. Ook een verhooging van contingenten is op heden nog niet te ver wachten. De vooruitzichten van den haring export zyn gelukkig wat beter dan die van de zeevisch. Wel heeft de vischhandel door den „An schluss" Oostenryk als afnemer verloren, doch veel werd hiernaar niet geëxporteerd. Dit land importeerde meer gerookte bokking dan ver- sche zeevisch of haring. Vanzelfsprekend zal de Duitsche vloot hierin nu zelf gaan voorzien. Hoewel Polen zelf zijn vloot heeft uitgebreid, is een grootere concurrentie hiervan niet te duch ten, daar de Poolsche haven Gdynia te ver van de vangplaats verwijderd is. Tot op heden im porteerde Polen zyn haring uit Noorwegen, Duitschland en Holland. Door speciale contin gentbepalingen van de Poolsche regeering be treffende haringexport is vermindering van Hollandschen 'export niet te verwachten. Ook Neerïands grootste afnemer, Tsjecho-Slowakije (versche haring), biedt momenteel gunstige vooruitzichten, daar door het afsluiten van een contract de vrachttarieven niet alleen belang rijk lager zullen zijn, maar ook is 'n verminde ring van den Duitschen export in Tsjecho-Slowa- kye te verwachten. Voor Frankryk en België acht men een groote verandering in den omzet niet H. J. Heinz Cy, een der grootste S fabrikanten van geconserveerde le vensmiddelen, kondigde onlangs een aanzienlijke vergrooting van haar budget voor courantenreclame aan. Als reden hiervoor noemde de presi dent van het bedrijf het volgende: tengevolge van de wereldschokkende gebeurtenissen der laatste jaren leest het publiek de courant thans inten siever dan ooit. Dit is een factor, die adverteerders in couranten zeer ten goede komt. denkbaar, hoewel verrassingen natuurlijk niet uitgesloten zijn. Ook zullen de vangsten en prij zen voor den export van zeer veel invloed zijn. Nijverheidsonderwijs 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor akte N 4: P. G. de Boer te Den Haag (zonder verklaring paed. inzicht), J. W. van den Bremen te Amers foort (zonder verklaring paed. inzicht) en O. Hogenbirk te Bloemendaal. Examen Hoofdakte ARNHEM. Geslaagd de dames M. van Hestree- nen, Nymegen, en J. P. Weyert, Zetten, en de heeren A. Jansen, Eibergen, E. H. Knaver, Nij megen, en R. Bode. Doetinchem. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heer J. N. van de Vijver te 's Gravenhage. UTRECHT. Geslaagd de heeren F. Rheber- gen, J. Zinkstok en G. H. Wormgoor, allen oe Utrecht. Afgewezen 5 candidaten. UTRECHT. Geslaagd* de heer G. v. Gunst te Harmeien. Notarieel examen 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I de heer A. O. Graaff te Amsterdam. Staatsexamens AMERSFOORT. Na voortgezet examen voor toelating aan de universiteit slaagden: voor diploma A: mej. A. Slim; de heeren E. J. Loon en L. de Vries. Afgewezen 17 candida ten. Voor diploma B: de dames A. J. van Pien- broek; J. de Grootvan der Heyden; H. A. Groenewegen; de heeren: J. B. Nauringa, G. Baas. Afgewezen 9 candidaten. Een zekere ontspanning in Europa merkbaar WASHINGTON, 16 Aug. (Havas) Te Washington noemt men als gunstige factoren in den huidigen wereldtoestand: 1. Het toe nemend samengaan van de Engelsch-Fransche diplomatieke actie tegenover schijnbare werk loosheid van de as RomeBerlijn. 2. De hardnekkige koelbloedigheid der regeering en het volk van Tsjecho-Slowakye. 3. D'en Rus sisch- Japanschen wapenstilstand. Zonder een overdreven optimisme te toonen, zyn officieuze kringen van meening, dat de zomertijd, welke steeds als critiek werd be schouwd, voorby zal gaan zonder gevaarlijk in cident, mits de bevolking dezelfde kalme hou ding bewaart. Erfgenaam der Dodge-millioenen omgekomen NEW-YORK, 16 Aug. (Reuter). De 21-jarlge erfgenaam van de Dodge-automobielen-fabriek, Danny Dodge, is tydens zün wittebroodsweken verdronken. Hy is 2 Augustus j.l. in het hu welijk getreden en bracht zyn wittebroods weken door in een vacantiekamp by Little Current in Ontario. By een dynamiet-ontplof- fing in het kamp werd hy gewond, tegelijk met zyn echtgenoote en drie anderen. Toen hy in een bootje naar het ziekenhuis werd vervoerd, is hy uit het bootje gevallen en verdronken. .99 WASHINGTON, 16 Aug. (Havas). In een radiotoespraak heeft Huil o.a. ver klaard, dat het in de nabije toekomst voor de mogendheden niet meer mogelyk zal zyn om den weg te kiezen, dien zij willen gaan, de een den weg van het geweld en de ander den weg van de rede. Alle moe ten een enkelen weg volgen. Huil wees er op dat het Amerikaansche volk het gevaar van den huidigen toestand begrijpt, want indien de huidige gang naar den chaos voortgaat, zal het gevaar nog verontrustender worden en zal de wereld worden meegesleurd in een woest conflict op economisch, politiek en militair gebied. Tenslotte waarschuwde Huil de autoritaire staten: „Het wordt steeds meer duidelyk, dat de groote meerderheid van de menschheid zelfs in die staten, die al hun hoop gesteld hebben op de gewapende macht heeft be sloten te leven in een wereld, waar geen anar chie wordt geduld, waar de wet zal heerschen en waar de economische en cultureele en vreedzame betrekkingen niet verontrust zul len worden". Beide Spaansche partijen stemmen toe in aanstelling van een commissie LONDEN, 15 Aug. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat de beide Spaansche partyen toegestemd- hebben in de aanstelling van een commissie van drie leden, die aan gewezen zullen worden door de Engelsche regeering ten behoeve van de uitwisseling van krijgsgevangenen en andere desbetref fende problemen. De commissie zal onder leiding staan van veldmaarschalk Sir Philip Chetwode en gedomi cilieerd zijn te Toulouse, waar naar verwacht wordt, ook de beide Spaansche partyen zullen zyn vertegenwoordigd. De werkzaamheden der commissie zullen van zuiver humanitairen aarö zyn. Alle categorieën gevangenen zullen in het werk der commissie betrokken worden, met in begrip van leden der strydende troepen, poli tieke leiders en uitgewekenen. Naar Reuter ver neemt, omvatten de voorwaarden ook de bui- tenlandsche gevangenen, ofschoon die niet in het byzonder genoemd zijn. De troepen van generaal Queipo de Llano bly ven oprukken ten Noordoosten van Cabeza del Buoy. ïn de Ebro-z6ne is het front van de Sierra Pandols verbreed. De rechtschen zetten de zui vering der Sierra voort. Het huisje, waar de H. Ignatius te Loyola ge boren is, het heiligdom en het klooster zijn weer het eigendom van de Jezuïeten geworden. Vol gens de laatste beschikkingen van Generaal Franco zullen alle eigendommen van de Je zuïeten aan hen worden teruggegeven. Tevens zullen de confiscatie-wetten van de Republiek ten opzichte van de bezittingen van de Sociëteit van Jezus worden geannuleerd. De speciale rechtbank te Cuenca heeft 27 personen wegens hoogverraad veroordeeld, om dat zij gepoogd hebben uit te wyken naar het door Franco bezette gebied. Zeven beklaagden werden ter dood veroordeeld; anderen werden veroordeeld tot straffen van twaalf tot dertig jaar gevangenisstraf. Vcp<t>tfcfcf,cpcfcprpcpcf.cptpcpcfcpcfcpcfcptpcpcpcj3cpcpcf,cl3cpc)^cj3<¥.cpvcj3cp^cpcpcpcj=tpc(3cucpcpcpcj3tpc(3cpcpcf,^cpcpcf.cpcp 9- 3- -9 HILVERSUM, 1875 M. VARA-Uitzending (8.0010.00, 10.207.30 en 8.0012.00). 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 9.30 Keukenpraatje. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA-orkest. 1.15 Gramofoonir.'uzlek. 2.00 Orgelspel. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 Esmeralda-septet. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek, 8.05 SOS-berichten. Berichten ANP. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Radiotocmeel. 9.30 Vervolg concert en solist, 10.GO Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 „Fantasia", 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 en 415.5 M. NCRV-Uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, weerbericht. 8.15 Gramofoonptaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en plano. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Hendriks-Trio. 4.45 Felicitaties. 5-45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Blnncn- aanvarlngsreglement. 7.00 Belichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. SOS-Berichten. 8.15 Vocaal concert. 9.00 Declamatie. 9.15 De Goollanders. 9.45 Vervolg Declamatie. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Goollanders. 11.15 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelspel. 12.25 Uit Stockholm: Gunnar Hahn's kwar tet. 12.50 Barrington Vocaalkwartet. 1.20 BBC-Wels-orkest en solist. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Schotsch orkest en solist. 3.50 Iersche dansmuziek. 5.20 Jazsmuziek. 5.40 Billy Merrin's Band. 6.45 Dave Frost's Bdnd. 7.40 Grimethorpe Colliery orkest. 8.20 BBC-Symphonie-orkest en' solist. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.20 Alex Freer's Band. 11.50 Jazzmuziek. RADIO l'ARIS, 1648 M. 8.10, 9.00, 10.10 en 12.35 Gram.muziek. 1.50 Zang. 2.05 2.25 en 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Cantrelle-orkest. C.20 Vioolvoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7 20 Cellovooróracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Variété-programma. 10.50 Gramofoonmuziek." 11-20 Uitzending in Esperanto. KEULEN, 456 M. 8.50 Militair orkest. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Balalaika-orkest en solisten. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Orkest, 6.50 Gramofoonplatcn. 8.20 Orkest, kleinorkest, koor en solisten. 10.50 Militair orkest en koren. 11.20 Wecnsch Amusementsorkest, schram- melkwartet en solisten. 12.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepklelnorkcst. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Pianovoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Gitaarvoordracht. 8.20 Omroepkleinorkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.50 Omroepsalonorkest. 12.50 OmToepsaonorkest. 1.30 Vervolg concert. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Fud Candrix' Band. 6.35 Gramofoonmuziek, 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsalonorkest. 9.05 Vervolg concert. 9.20 Symphonieconcert uit Oostende. 11.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLAND SENDER, 1571 M. 8.35 Blaasorkest. 9.20 Weensch Amusemenfs-orkest en so listen. 10.55 Viola d'amore en cembalo. 11.20 Zlo Keulera. 12.20 Concert. a 20\ (r\0aa ÜRJwtèC \IEI W i: OOftiSTÏ CHEMNITZ, 16 Aug. (D.N.B.) Omtrent het ongeluk in de Feldfundgrube wordt nader ge meld, dat het reddingswerk met kracht is voort gezet. Men Is er evenwel niet in geslaagd den waterspiegel te doen dalen. Wel is men erin ge slaagd met vlotten twee arbeiders te redden. De pogingen om ook de negen overigen te bereiken worden met koortsachtige haast voortgezet. GENÈVE, 16 Augustus. (Havas) By het vertrek van het vliegveld Cointrin bij Genève, is een vliegtuig verongelukt. De inzittenden waren de Fransche bestuurder en drie Fran- sche passagiers. Het vliegtuig, dat naar Lyon zou gaan, verloor snelheid, toen het vijftien meter hoog was en viel op een vleugel. Een der inzittenden zou gedood zyn, de andsren zwaar gewond. Nederlandsche ploeg officieel samengesteld Naar wy vernemen, is de Nederlandsche ploeg voor de wereldkampioenschappen wielrennen officieel doör de Nederlandsche Wielren Unie als volgt samengesteld Amateur sprint: H. Ooms, Haarlem; J. J. van der Vijver, Roosendaal; J. Derksen, Zwolle; reserve P. W. H. Smits, Tegelen. Professional sprint: A. G. van Vliet, Woerden; J. J. N. Kremers, Tilburg; J. C. Peperkamp, Den Bosch. Stayers: C. Wals, Tilburg, en D. P. Groene wegen, Amsterdam. Amateur wegrenners: J. J. Hofstede, Gouda; J. J. Demmenie, Rotterdam; H. de Hoog, Am sterdam J. M. Banken, Ubach over Worms, Lim burg; reserves J. Engel, Amsterdam en A. Py- nenburg, Tilburg. Professional wegrenners: Th. Middelkamp, Kieldrecht; G. B. M. Schulte, Den Bosch; P. van Nek, Nieuwendam; J. Braspennincx Jr., Princenhage; reserve C. Valentyn, St. Wille- brord. cbckckcfe&cbclDckcb'&cbc&cbcbcbt&cb&ckckckc&cbckebckcbcbcbckclicbckcbcbcbcfc'ckcfcickctackckcfecbcbctcbcbcbc&ckcbcbckcbcfcicbcbckcb De derde dag De derde dag van de Sneek-week, tevens de laatste dag, dat de Sneeker Zeil Club de orga nisatie in handen had (heden neemt de Ko- ninklyke Zeilvereeniging Sneek deze over), ver liep gunstig. Het was uitstekend zeilweer met den wind uit het Noord-Oosten. De uitslagen luiden: 30 M2.-klasse N.N.W.B.: 1. Sperwer, st. H. Ge- veke (Leeuwarden)2. Li, st. Van der Meer (Leeuwarden)3. Corrie, st. Van Gooi (Hom- merts)4. Jo, st. Beeksma (Akkrum). Vrijbuiterklasse: 1. Thedo, st. Van der Berg (Weesp)2. Belhamel, st. Stallmann (Hinde- loopen)3. Graaf de Lumey, st. Fonteyn (Sche- venlngen) Regenboogklasse 1: 1. Hennie, st. Hendriks (Sneek)2. Waterrot, st. Kuipers (Sneek)3. Dolfyn, st. K. Vrolyk (Sneek)4. Schelm, st. Van Dijk (Sneek). Drakenklasse: 1. Janmaat, st. Heynen (Am sterdam) 2. Hermes, st. Van Lienden (Den Haag); 3. Thedo 2, st. Carpentier (Voorburg). Regenboogklasse: 1. War Dy, st. ir. Nieveen (Sneek)2. Duke, st. Van der Velde (Den Haag) 3. Jan van Gent, st. dr. Van der Zypp (Sneek) 4. Piet Hein, st. Mulder -(Langmeer). 16 M2. klasse a 1: 1. Look Out, st. Palm (Gro ningen); 2. Anali, st. H. Kussendrager (Sneek); 3. Eban, st. Hijlkema (Groningen); 4. Algri, st. Alberda (Sneek). 22 M2. klasse N.N.W.B.: 1. P.A.W.N., st. N. P. Bruinsma (Heerenveen)2. Swalker, st. van der Werf (Sneek). 16 M2. klasse a2: 1. Favonius, st. J. Helder (Paterswolde)2. Janny, st. Pascal (Leeuwar den) 3. Sip, st. Zijlstra (Bergum)4. Marie, st. J. van Dijk (Hommerts). Olympia-jollen: 1. Fram, st. mej. van Gooi (Hommerts); 2. Koerrat, st. van Veen (Utrecht); 3. Trewes, st. van der Meer (Leeuwarden)4. Wildebras, st. Bakker (Sneek). 16 M2. klasse a3: 1. Betty, st. Kingma (Lem mer) 2. Anneke, st. J. Wiertsma (Roordahui- zum)3. Unrest, st. Postma (Sneek)4. Diane, st. Buisman (Leeuwarden). B.M.-klasse: 1. Wiepkje, st. J. van der Meulen (Oudehaske)2. Anna, st. Sijtstra (Bozum)3. Joop, st. Bollemeyer (Amsterdam)4. Swealtsje 2, st. Wierda (Heerenveen)5. Oke, st. Pasma (Sneek). Larken 1; 1. Bu, st. van Slooten (Leeuwar den) 2. Celox, st. L. Meek (Leeuwarden)3. Aero, st. van der Tuin (Groningen)4. Vlerk, st. Veen (Drachten) Tjotters: 1. Kabeljouw, st. Bokma (Lang meer); 2. Friso, st. Zwaagstra (Grouw). Schouwen: 1. Meerkol,,st. Atsma (Oppenhui zen) 2. Foarut, st. de Jong (Oppenhuizen) Twaalfvoetsjollen: 1. Ree, st. Schaap (Sneek); 2. st. Lekkerkerker (Hilversum)3. Trits, st. Bij de uitgifte van 2520 aandeelen van f 100 a pari ten laste van Carps Garenfa- brieken, uitsluitend voor houders van be- wijzen van recht van inschrijving, zijn alls aandeelen geplaatst. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 142/8. 1.058.000 werd aan goud om gezet. De invoer van Engeland bedroeg in Juli 73.93 millioen of 2.56 millioen minder dan in Juni en 11.56 millioen minder dan in Juli 1937. De uitvoer beliep 37.46 mil lioen of 576.000 meer dan in Juni, maar 10.12 millioen minder dan in Juli 1937. Het invoer-overschot bedroeg 36.47 mül- tegen 39.61 millioen in Juni. Het theeverbruik in Engeland in Juli daal- de van 34.51 millioen lb. tot 33.71 millioen lb., ten opzichte van Juli 1937. De voorraden bedroegen einde Juli 170.19 mill. lb. tegen 165.65 millioen einde Juni en 131.16 mill, lb- einde Juli 1937. Kolonel Ayres van de Cleveland Trust, be kend economist, schrijft, dat het zakenleven in Amerika gedurende twee maanden een verbetering heeft getoond. De industrieele productie en de algeheele bedrijvigheid wa ren in Juli grooter dan in Juni. In den loop van Augustus bleef de verbetering be houden en is deze in sommige gevallen nog toegenomen. Het is echter moeilijk te we ten, of de ontwikkeling van duurzamen aard zal zijn. De st aalproductie in Amerika bedroeg in het begin der week 40.4 pCt. der capaciteit tegen 39.4 pCt. de vorige week en 83.2 pCt in de overeenkomstige week van het vorig jaar. Thans is de hoogste stand bereikt se dert 8 November j.l. De voorraden autobanden bij de Ameri kaansche verbruikers waren 1 Juli j.l. 29-5 pCt. lager dan op 1 Juli 1937. Bij de onaf hankelijke handelaren zijn de voorraden thans de kleinste sedert April 1936. De handelaren te Detroit hébben thans naar raming 190.000 banden in voorraad tegen 435.000 stuks per einde December j.l., het geen de kleinste hoeveelheid is sedert einde September 1935. De index van de Amerikaansche groot- handelsprijzen bedroeg in de week per lj> Augustus 73.1 tegen 74.0 in de voorafgaande week en 87.5 in dezelfde week van het vorig jaar. Het cijfer is thans het laagste sedert December 1934. Men berekent de mogelijk heid, dat de verminderde koopkracht bij de landbouwende bevolking van nadeeligen invloed zal zijn op het conjunctuurherstel in het najaar. De Agricultural Adjustment Administra tion wil de tarwe-verbouwers een subsidie verstrekken van 26 tot 30 dollarcent Per schepel, ter compensatie voor de beperking van den aanplant in de eerstvolgende tien jaren. Onder het program van 1938 bedroeg de subsidie 12 dollarcent. Voor verschillende andere landbouw-producten zullen waar schijnlijk ook hoogere steun-bedragen wor den verleend. Totaal zal voor het volgend jaar 712 millioen beschikbaar worden gesteld. Du Pont de Nemours keert,, per.,15 Sept- a.s. een dividend uit van 0.75 per aandcy tegen 0.50 per Juni en Maart j.l., 1.75 September 1937 en 6.25 in het geheels jaar 1937. De Good Year Tire and Rubber boekte in het eerste halfjaar een netto-ioinst van 1.66 millioen of 0.02 per aandeel tegen 8.06 millioen of 3.18 per aandeel in hei eerste halfjaar 1937. De Standard Oil of Indiana boekte in het eerste halfjaar een winst van 17.74 mil1- of $1.16 per aandeel tegen 27.90 millioen of 1.83 per aandeel in het eerste halJ' jaar 1937. De Columbia Gas and Electric behaalde in het eerste halfjaar een netto-winsst van 6.33 millioen of 0.26 per aandeel tegen S 8.17 millioen of 0.39 per aandeel in eerste halfjaar 1937. De Fordfabrieken te Michigan zijn de vervaardiging van de 1939-modellen be gonnen. 15.000 man zijn wederom te wem gesteld. De contracten voor den woningbouw W Amerika, op 1 Juli j.l. afgesloten, bedroe' gen 87.97 millioen, hetgeen 6.93 millioen meer is dan in Juli 1937. In de eerste %eve inaanden was er echter een achterstand van 18 pCt. ten opzichte van dezelfde Perl°.'. de in het vorig jaar. De waarde van all bouw-contracten was in Juli 25 pCt. lage dan in Juli 1937 en in de eerste zeven maan' den 15 pCt. lager dan in de overeenkomstig'' periode van 1937. De Public Works Administration zal 00^ millioen aan credieten voor landbouw-con' tracten verstrekken. De Atchison Topeka zal in Juli naar r<t' ming een surplus van 3.4 millioen hebbe bereikt, als gevolg van de drastische bezU* niging op de bedrijfsuitgaven. De netto-om' vangsten worden op 400.000 geraamd t* gen 6.94 millioen in dezelfde periode va het vorig jaar. De Humble Oil keert een Icwartaal-divK dend uit van 0.62 Vu per gewoon aandce tegen 0.37over het vorig kwartaal. De koperverkoopen. in Amerika bedroeg Vrijdag en Zaterdag te zamen 2.16 mi' lb. tegen 1.56 millioen lb. Donderdag j.l Het Pond Sterling bewoog zich hedeP ochtend te Amsterdam op 8.931/28.94'A <y sl. 8.93de Dollar op 1.83%—1.83% (V. 1.831/z); de Frank op 4.99—5.00 vorig sW 4.99%); de Belga op 30.85—30.90 (vorig Sj° 30.92) en de Zwitsersche Frank op 41.97¥2 42.02'A (vorig slot 42.03). De Nivas' verkocht 1007 ton superieiirf suiker en 101 ton bruine suiker voor coP swmptie. De Wabash Rw. leed in het eerste halfjéfy een verlies van 4.30 millioen tegen l-u millioen in het eerste halfjaar 1937. Edel (Sneek); 4. Klaverdrie, st. van KarnPefl (Den Haag). f( 16 M2. klasse bl: 1. Griet, st. van der w° (Sneek); 2. Amateur 5, st. de Dood (Sneek) Gretha 3, st. Sijperda (Sneek); 4. Argo, st. I™ dam (Zwolle)5. Roekoe, st. Kampman (Snee* 16 M2. klasse b2: 1. Ali Jet 2, st. W. CouPe rus (Sneek); 2. Mina, st. Gerlofs (Sneek)! Endeavour, st. B. Couperus (Sneek); 4. Gm'1 - st. Hofstra (Sneek). Larken 2: 1. Allegro, st. Klaassens (Grom1 gen); 2. Cheerie, st. R. H. Bosman (LeeuW«* den); 3. Fallieterken, st. H. D. Bosman (Le®u warden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6