nationaal De Spaansche burgeroorlog SCHUDT UW LEVER WAKKER CENTRUM LEON BLUM VERDEDIGT BEMIDDELING Verpleegster aan de Jg§ WË Gééft bedorven vacanfie-dag! Kerkelijk leven Priester-jubilea DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 Passagiersschip wordt gebouwd Opdracht van den Rotterdamse hen Lloyd aan „De Schelde" DE JEUGDHULDE AAN DE KONINGIN Ook Curasao doet mede nal Üe BETERENDE HAND Wf®mm BUITEN LANDSCH OVERZICHT Niet op één lyn met Engeland DE WIJDE WERELD IN Maar bij Antwerpen was reeds het eindpunt De Vacantiedroom door half Europa Onze premiereis is een overweldi gend succes geworden: een wondere genieting op de schoonste plekjes van ons werelddeel BEDEVAARTPLAATS „SMAKT" De route BIJ EEN POLOWEDSTRIJD VERDRONKEN Ned. Kath. Drogisten- bond Bondsvergadering te Maastricht gehouden Onder zand bedolven en gedood Ongeval bij kazernebouw tusschen Laren en Bussum PONTONNIER VERDRONKEN Door het uitschieten van een haak gleed hij overboord Veertig-jarig feest van Z. H. Exc. Mgr. Jordanus Gijlswijk Em.-pastoor H. F. Heytveldt Een jubileerende missionaris Afvaardiging naar jubileumfeesten Benoemingen in het Aartsbisdom OP VISITATIE De Provinciaal der Minderbroeders naar Engelsch- en Ned.-Indië De opening der muziekjeesten te Den Bo sch werd verricht door den burgemeester mr. F. van Lanschot. Het dochtertje van Mar. Ogier bood den burgemeester de schaar aan, om het lint door te knippen Luisterrijk mag de plechtige ope ning van den zetel der stichting „Nationaal Centrum" heeten, wel ke dezer dagen op het fraaie landgoed «Schoonoord" te Zeist heeft plaats ge vonden. Z. K. H. Prins Bernhard en de hoogste militaire en civiele autoriteiten, alsmede vooraanstaande figuren uit hof kringen en uit de society waren bij deze Plechtigheid aanwezig. Bij ontstentenis van Z. Exc. dr. H. Colijn sprak Z. Exc. Prof. mr. C. P. M. Romme de openingsre de uit, waarin hij namens de regeering sympathie betuigde met het particuliere initiatief, het streven en het doel dezer nieuwe stichting. Tegenover het extre mistische en demagogische nationalisme Vól deze stichting het gezonde nationale bewustzijn bij ons volk en vooral bij de ieugd als draagster der toekomst aan wakkeren, versterken en verdiepen. Zij Wil een positieve actie voeren door pro paganda te maken voor de groote Ne derlandsche nationale waarden als gods dienst, cultuur en historie en door de Publieke aandacht te vestigen op alles, Wat voor het nationale leven van belang Is en door Nederland op velerlei gebied aan goeds wordt gepresteerd. De denk beelden, hoe deze actie en propaganda gevoerd zullen moeten worden, zijn over bet algemeen nog niet zeer concreet. Ket eerste, wat de Stichting thans heeft gedaan, is het door werkloozen laten restaureeren van verschillende tot dat doel ter beschikking gestelde kasteelen en landgoederen, die als steunpunten Van de stichting zullen fungeeren en Waarin vooral op jeugdige bezoekers in gestelde tentoonstellingen zullen worden ondergebracht in den trant van die, Welke thans reeds in het kasteel Har- denbroek is te zien. Of dergelijke ten toonstellingen in nogal afgelegen en dikwijls niet direct gemakkelijk bereik bare buitenplaatsen voldoende belang wekkend gemaakt en gehouden zullen kunnen worden om regelmatig een groot getal bezoekers te trekken, is een vraag, Welke wij niet praematuur willen beant woorden. In ieder geval zou het zeer toe te juichen zijn, indien de hetzij uit histo risch, hetzij uit architectonisch of land schappelijk oogpunt belangrijke goede- ren evenals b.v. thans huize „Schoon oord" en het kasteel Hardenbroek in een ooglijken staat zouden worden ge bracht en dienstbaar aan de nationale gemeenschap zouden worden gemaakt, t^e verlaten en in verregaanden staat Van verval verkeerende kasteelen en bui tengoederen, welke een stille, maar daar door juist zoo welsprekende aanklacht Uiten tegen een economischen toestand, Waarbij ook in nationaal opzicht zoo Waardevol bezit ten gronde dreigt te gaan, zouden, na een grondige werkver schaffende restauratie weer ten leven gewekt, evenzoovele aantrekkingspunten kunnen worden voor het nationale en Wellicht ook voor een deel van het in ternationale tourisme. Het kasteelenplan is slechts een der middelen, dat door de Stichting Nationaal Centrum kan wor den toegepast ter bereiking van haar streven. Een middel, dat veel hulpmid delen vraagt om het te kunnen aan wenden. Zal de Stichting in haar opzet slagen? Wij hopen het van harte, te meer daar hierbij kringen betrokken zijn, die vroeger zich wel eens te afzijdig en te geïsoleerd hebben gehouden in het leven van ons volk met zijn lasten en Pooden. De Stichting zal echter alleen dan kunnen slagen, wanneer zij contact en samenwerking zoekt met de voor naamste werkelijk gezond nationaal voe dende lagen en organisaties van ons Volk, opdat het daarin een sterk levend eh hecht gefundeerd element zal gaan Vormen. y""T IfPi''K': - h>e Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft Van den Rotterdamschen Lloyd opdracht ont- Vahgen voor den bouw van een passagiersschip, ?r°ot ca. 21.000 ton. Het schip krijgt een snel- van 21 mijlen, zoodat de afstand Marseille- Batavia kan worden afgelegd in zestien dagen. 5° thans varende passagiersschepen van den P°tt. Lloyd doen over dezen afstand 20 dagen. In de jeugdhulde, die op den avond van 6 *?Ptember op den Dam te Amsterdam aan H. Ue Koningin gebracht wordt, zal ook Cu- a9ao vertegenwoordigd zijn door een vlag. Daar Curagao geen stadswapen of officieel JPbleem heeft, is op de vlag. in den linker- °venhoek aangebracht een West-Indiëvaarder, P'Ük aan dien, welke is aangebracht op het ^uertijd aan het prinselijk paar aangeboden sta kleed. Het overige deel van de vlag be- Uit dubbele rood-wit-blauwe banen, diago genomen t^e vlag vervaardigt mevrouw Brom—Fischer, Utrecht verpleegster van het ziekenhuis Zuidwal S-Gravenhage, die Zaterdagavond uit het o, is gesprongen en wier toestand reden tot ha„^rustheid gaf, is thans aan de beterende Veju'^chien zou zij in den loop van den da: ^°rd kunnen worden. Het Mariaal congres is op huize Bouvigne te Ginneken gehouden. Een overzicht tij dens de "bijeenkomst De laatste, achter ons liggende dagen is de aandacht zeer getrokken door een reeks artikelen, welke de leider der S.F.I.O., directeur van de „Populaire", en oud-premier, Léon Blum, in het officieele orgaan zijner partij gepubliceerd heeft over de drie groote internationale vraagstukken van den dag, waarmede de vrede ten nauwste samen hangt: t.w. dat der Sudeten-Duitschers, dat van de Russisch-Japansche spanning, en dat van den Spaanschen burgeroorlog. In al deze drie kwesties heeft de socialisten leider een politiek verdedigd, waarin hij verder dan ooit tot dusverre naar een vreedzame op lossing van verzoening zoekt, ten zeerste nabij komend aan het beleid, dat door de Engelsche regeering van Chamberlain wordt gevolgd, en die in de mate, waarin zij, hoewel hij zelf welis waar haar voor „persoonlijk" wil doen door gaan, met de politiek der partij vereenzelvigd mag worden, erop wtijst, dat deze een merk waardige ontwikkeling aan het doormaken is. In de „Humanité" wordt Blum deswege dan ook door de communistische partij stevig „a faire" genomen. Ten aanzien van het Russisch-Japansch inci dent van Tsjangkoefeng, dat thans gelukkig weer „gediplomatiseerd" is, maar een oogenblik reeds in een oorlogvoering op groote schaal tusschen de beide groote rivalen van het Verre Oosten dreigde te zullen ontaarden, duidt de communistische partij het Blum euvel, dat hij, onder stilzwijgend voorbijgaan van een even tueel daadwerkelijk Fransch sympathiebetoon met de U.R.S.S., reeds zoekende bleek naar een middel om een ev. Russisch-Japanschen oorlog te beletten in een algemeen handgemeen te ontaarden, zooals hij ook de uitvinder was van de hem door de communisten zoo kwalijk ge nomen „non-interventie" in Spanje. Zijn be tuiging van instemming met de bemiddelende zending van Lord Runciman gelieft het commu nistisch orgaan als niets minder te beschouwen dan een in de kaart spelen van Hitier. Waar Léon Blum het echter geheel bij zijn communistische „kameraden" verbruit, is in de Spaansche aangelegenheid, waarin hij zich voorstander verklaart van het sluiten van een wapenstilstand tusschen beide strijdende par tijen en hij de overwinning van de republikei nen onzeker noemt. Het is niet minder dan komisch, dat Léon Blum in de oogen der Moskovieten een onvergeeflijke doodzonde van verraad begaat, eenvoudig doordat hij niet, als zij zelf zeggen te doen, vast overtuigd is van de eind overwinning der republikeinen. Tot de factoren die vereischt zijn voor het behalen van een overwinning, behoort zeker ook, dat men aan die overwinning gelooft. Maar onze Fransche com munisten verspelen toch wel ieder recht, om door een ernstig mensch zij het ook maar zóóveel au sérieux te worden genomen, wanneer zij voorwenden, dat het blind geloof alléén in de overwinning voldoende is om die overwinning ook te behalen, wanneer alle andere objectieve factoren op de uiteindelijke nederlaag wijzen. Het is tenslotte typeerend voor het totalitair karakter aller communistische partijen, die alle zelfstandig en realistisch denken willen uit roeien. Wat behelst nu de stelling, welke Lécn Blum ten aanzien van de Spaansche aangelegenheid verdedigt? Kort gaande kan men zeggen, dat hij in drie etappes naar de oplossing van de Spaansche kwestie wil gaan. Eerst moet dooi de strijdende partijen een wapenstilstand wor den gesloten, van dien wapenstilstand dient gebruik gemaakt om vrijwilligers het land uit te zenden en zoo aan de tegenstelling haar zui ver Spaansch karakter terug te geven, en, wan neer het eenmaal zoover is, zouden Frankrijk en Engeland hun bemiddeling kunnen aanbie den, welke in den gedachtengang van den socia listenleider den vorm schijnt te moeten aan nemen van een strikt onpartijdige controle op een plebisciet, waarbij het Spaansche volk zich over zijn toekomstig politiek regiem uitspreekt. Het klinkt niet allemaal gloednieuw en soort gelijke voorstellen zijn reeds, zoowel van repu- blikeinschen als van nationalistischen en ook Italiaanschen kant als volkomen illusoir geken schetst. Niettemin blijft het een feit, van eenige be- teekenis, dat thans ook de Fransche socialisten leider zich met nadruk voor een wapenstil stands- en bemiddelingsgedachte uitspreekt en ook, dat hij te verstaan geeft, aan een moge- lijkheid voor de Spaansche republikeinen om door een militaire ovèrwinning een oplossing ln repubiikeinschen zin af te dwingen, niet te kun nen gelooven. en vraagt zich hier wel af, of de Fransche socialistenleider soms de spreekbuis is van -L de Spaansche republikeinen, die 'n wapen stilstand met Franco wel graag zouden zien, maar dezen niet zelf aan hun vijand willen voor stellen. En men brengt dan de journalistieke actie van Blum in verband met het bezoek, dat de president der Catalaansche generaliteit, Com- panys, gisteren aan Frankrijk is komen brengen, en omtrent het oogmerk wharvan groote ge heimzinnigheid in acht wordt genomen. Ook wil men in enkele kringen doen aanne men, dat Léon Blum, door deze gelijkschake ling van zijn buitenlandsche politieke opvat tingen met die van de Engelsche regeering, een terugkeer aan het bewind zijner partij Voorbe reidt, overtuigd als hij zou zijn, dat voorloopig geen politicus kans zou maken door den presi dent der republiek met de regeeringsvorming te worden belast, die niet bereid is zijn buiten landsche politiek „unisono" met de Engelsche te voeren. Dit lijkt ons echter niet het waarschijnlijkste, .omdat Léon Blum's opvattingen toch niet voor de volle honderd procent die van Chamberlain- Halifax dekken. Immers zegt hij, dat voorwaar de voor een wapenstilstand in Spanje aanvaar ding dcor alle belanghebbende partijen van her plan der non-intervéntie-commissie inzake het terugtrekken der vrijwilligers is, plan waaraan nog slechts Franco tot dusverre zijn goedkeuring heeft onthouden. Om den „rebellen-generaal" uit welbegrepen eigenbelang nu te bewegen tot een instemmend antwoord, is Blum van oor deel, dat niet beter gedaan kan worden dan de bewaking der Pyreneeën-grens voorloopig maar weer eens te verslappen. Twee Haagsche meisjes van 16 en 17 jaar liepen Zaterdag van huis weg. De politie, door beider ouders ingelicht, verspreidde haar sig nalement door de radio en kreeg Maandagavond bericht uit Antwerpen, dat de meisjes daar wa ren. De ouders zijn nog dienzelfden avond per auto naar Antwerpen gereden, om de dochters af te halen. De deelnemers aan onze premiereis „Een va cantiedroom door half Europa" zijn, opgetogen over al het genotene, behouden in het vader land teruggekeerd. Hun reis is een schitterende en voorspoedige geweest, begunstigd door het schoonst denkbare zomerweer, dat gelukkig op de enkele lange trajecten in den trein koel was. Rond honderd deelnemers der „Vereenigde Ka tholieke Pers" hadden zich met een dertigtal leden der Ned. Reisvereeniging voor Katholieken vereenigd. Onder deskundige en Kath. leiding- werd gereisd door Duitschland, Zwitserland. Italië, Joegoslavië, Hongarije en gelogeerd werd in eerste klas hotels, terwijl op den terugweg heel het gezelschap een plaats in vier extra slaapwagens werd aangeboden, zoodat men nog Zondag, den laatsten dag, na de Hoogmis een rondrit door Keulen kon maken en daar het af scheidsdiner gebruikte. Reeds onmiddellijk droeg de reis bij de aan komst te Bazel een feestelijk karakter, omdat daar de bondsfeesten werden gevierd, o.a. met vuurwerk. Een overheerlijke tocht werd gemaakt over het Vierwoudstedenmeer naar Fluelen een boottocht die aanvankelijk buiten het pro gramma lag' en door de reisleiding extra werd aangeboden, zooals ook later vele autotochten en het bezoek aan Padua. Van LuzernFluelen ging de reis naar Lugano, waar wederom gelo geerd werd en andermaal wondere boottochtjes over het meer werdgn gemaakt o.a. naar Mar- cote. (Een geillustreerd gedrukt reisprogramma gaf van uur tot uur de indeeling der reis aan, tot groot gemak der deelnemers). In Milaan logeerde heel het gezelschap te zamen in een der grootste nieuwe hotels, die deze stad met reusachtige nieuwe gebouwen rijk is geworden en waar het comfort evenals te Boedapest en elders tot in details uitnemend was. De stad van den Dom en de tocht naar Certosa di Pavia maakten op allen een overwel digenden indruk. Een operavoorstelling in de open lucht van Tosca met 20.000 toeschouwers was een „gebeurtenis" voor allen. Dan kwam, op een wel zeer warmen Zaterdag, het bezoek aan de stad van Sint Antonius, aan Padua. Het was weliswaar zeer heet, maar alle hitte werd vergeten bij de wondere schilderingen van Giot to en vooral in de prachtige basiliek van den grooten heilige, wiens voorbede werd ingeroepen. Van Padua naai' Venetië, de stad der gonde lieren, de stad zonder paarden, zonder auto's, zonder fiets, de stad der wateren, der nauwe straten en louter trap-bruggetjes. Niemand zal Venetië ooit vergeten. Toen via Triest, waar kort werd vertoefd, naar het hoogtepunt van de reis, naar Boedapest, met de onvergelijkbare Donauoevers, met verlichten burcht, parlement, visschersbastion enz. bij avondBoedapest met de Weinprobe en de ontvangst namens den minister van landbouwBoedapest met ons aller vriend Mgr. de Knebel, die de H. Mis voor ons opdroeg aan het met bloemen en Holland- sche vlaggen versierde altaar zijner kerk en die met den heer en mevr. D. G. Arnold, secretaris onzer legatie, als vertegenwoordiger van onzen gezant de lunch met ons gebruikte. Zoo is onze premiereis een wondere genieting geworden, zoowel door al het g'ebodene als dooi de onderlinge samenwerking en opgewekte stemming! De ernst van den bisschoppelijken inspecteur voor hef Nijverheidsonderwijs in Limburg paarde zich aan de vroolijkheid en diep priesterlijke vroomheid van den rector uit Reek, die weldra aller vriend was en die door menig jong lid van het gezelschap in vertrouwen werd genomen. Ietwat ondeugend verzocht de algemeene leider dan ook aan 't slot of hij bij eventueele ondertrouwkaartjes er ook een toe gezonden kreeg. Herhaaldelijk is in gezelligen kring namens alle deelnemers, zoowel aan den Hong"aarschen technischen leider, dr. V. v. Marffy, als aan den algemeenen leider en zijn helpers en den leider der Ned. Reisvereen. voor Katholieken, dank gebracht voor hum arbeid, welke dank vertast baard werd in enkele herinneringsgeschenken. Een overweldigend mooie reis, een gezellige reis, een onvergetelijke reis voor allen een reis zonder eenig ongeval, waarbij letterlijk alles in orde was. In Limburg ligt, nabij Venray, een klein plaatsje, Smakt genaamd, op de kaart nauwe lijks te vinden, maar dat jaarlijks door dui zenden bedevaartgangers bezocht wordt. In verband met dit drukke bezoek heeft de A.N.W.B. ten gerieve van hen, die in de streek niet bekend zijn, en voor wie het vinden van de beste route naar de bedevaartplaats niet zoo gemakkelijk is, voor een duidelijke beweg wijzering gezorgd, welke dezer dagen gereed is gekomen. De route loopt via Nijmegen, Piasmolen, Gen nep naar het pontveer over de Maas bij Bergen. Hier wordt overgevaren en dan leidt de weg links in de richting Maashees en Venray, waar men op den weg tusschen deze plaatsen de aan duidingen naar Smakt kan volgen. In het natuurbad „De Steuren" te Kampen vermiste men bij een polowedstrijd plotseling een der spelers, den 28-jarigen K. de Leeuw. Onmiddellijk werd het geheele bad afgedregd en na een half uur slaagde men er in het slacht offer te vinden. Direct werd kunstmatige adem haling toegepast, maar het mocht helaas niet meer baten. Men vermoedt dat de jongeman in het bad een toeval heeft gekregen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v»elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carters Leverpilletjes by apothekers en drogisten, U 0,75, Ter herdenking van zijn 12y:-jarig bestaan heeft de Ned. Kath. Drogistenbond Maandag zijn Bondsdag te Maastricht gehouden. De feestdag w-erd ingezet met een H. Mis in de kerk van St. Jozef, waaronder algemeene H. Communie der leden. Hiema volgde een algemeen ontbijt, waarna van 1 tot 2 uur d-e feestvierende bond een re ceptie hield in de Kleine Redoutezaal van den Stadsschouwburg. Naast diverse organisaties, particulieren en vertegenwoordigers van diverse fabrieken kwa men hun opwachting maken inspecteur Trines van de Volksgezondheid, namens den minister van Sociale Zaken, Mgr. Wouters, Deken van lVTciocfripVit p q Des middags hield de Bond in den foyer van de Redoutezaal zijn feestvergadering on der leiding van den heer Jos. Leenarts, voor zitter van den Ned. Kath. Bond.^ Spr. gaf een overzicht, hoe de bond ontstaan is uit de afdeeling Maastricht en thans uitge groeid tot een machtigen bond, aangesloten bij de Federatie van Drogistenbonden. Den penningmeester werd décharge verleend voor zijn beheer over 1937. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld met een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van ƒ3651. Bij acclamatie werden als bestuursleden her kozen de heeren Jos. Leenarts, Jac. Gulikers en M. Simons. Als voorzitter werd herkozen de heer Jos. Leenarts, Roermond. Het voorstel, dat de leden van den Ned. Katholieken Drogistenbond zich zullen verbinden niet te koopen van die fabrikanten of grossiers, die dubbele verpakkingen met cadeaux in den handel brengen, vondt bij diverse sprekers grooten steun, daar de bonafide drogisten er door gedupeerd worden. De afd. Amsterdam stelde voor z.g. wilde le veranciers te boycotten, waarop de heer Sevier mededeelde, dat het het beste was deze perso nen bekend te maken bij de Federatie, die dan haar maatregelen kan nemen. De voorzitter stelde voor, deze kwestie bij de Federatie aanhangig te maken. Aldus werd be sloten. Het voorstel, slechts te koopen op Bomee- voorwaarden lichtte de voorzitter toe. Volgens hem waren de leden niet genoeg bekend met het werk van Bódepa en hij stelde daarom voor. eerst de besprekingen met de Bod-epa af tc wachten, alvorens een beslissing te nemen. De vergadering ging hiermee accoorcL De vergadering besloot voorts na uitvoerige debatten over de aanduiding assistent-apotheker en apotheker-assistent, dat de naam assistent- apotheker heel-smaal niet past in het kader van het drogistenvak. Het voorstel van bestuurs zijde deze kwestie aanhangig te maken bij de Federatie vond algemeenen bijval. B-ij de rondvraag bracht de heer Koops, als voorzitter van den Alg. R. K. Middenstands bond, de gelukwenschen over aan den feest vierenden bond. Als appreciatie voor het vele werk van het hoofdbestuur bood de afd. Rotterdam bij mon de van den heer Stoffels, mede namens Maastricht, Limburg en Eindhoven, een bedrag aan tot aankoop van een stel wetenschappelijke boeken voor de bondsbibliotheek. Tot slot sprak nog inspecteur Trines als ver tegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken. Door de geweldige reclame is een spe ciale run ontstaan op de drogistenzak-en, waar door een chaos ontstond in den pharmaceuti- schen handel. Een nieuwe wet, waarvan het ontwerp bijna klaar is, zal hierin ordening moe ten brengen, aldus spr. Deze medede-eling werd met algemeen applaus begroet. Een telegram werd vervolgens gezonden aan den minister als dankbetuiging voor de gedane toezegging en voor den gezonden vertegenwoor diger. Hierna verzamelden zich allen aan een ge meenschappelijk diner. Mits Ge zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, als Ge U minder prettig gaat voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt gevat. (20 cent) Hedenmorgen was de 24-jarige D. Vos, wo nende te Blaricum, aan het „pulsen" in een tien meter diepen put op het werk van den kazernebouw aan den Rijksweg tusschen Laren en Bussum. In den put waren vijf betonnen ringen aan gebracht, waarvan drie naar beneden zakten. Op een gegeven oogenblik werd de druk tus schen de opening van de twee en drie ringen te zwaar, waardoor het zand met geweld naar beneden stortte. Hierdoor werd Vos onder het zand bedolven. Twee arbeiders, J. de Jong en W. Floor, daal den direct in den put af om het slachtoffer te bevrijden. Hiertoe moesten zij echter niet min der dan drie meter zand verwijderen, wat alleen geschieden kon met behulp van emmers. Het duurde ruim een half uur voor men het hoofd van het slachtoffer bereikt had. Dr. Keeman, die onmiddellijk ter plaatse was, kon slechts den dood van het slachtoffer con- stateeren. De Bussumsche politie en marechaussee waren ook spoedig ter plaatse en stelden een onderzoek in. Pogingen werden vervolgens in het werk ge steld om het lichaam van het slachtoffer zoo spoedig mogelijk te bevrijden, doch door de groote diepte vorderden deze pogingen zeer veel tijd. Vanmorgen was een detachement pontonniers nabij Beusichem bezig met het leggen van een schipbrug over de Lek. Omstreeks acht uur is hierbij een ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan de 25-jarige pontonnier J. J. de Jong, uit Am sterdam, is verdronken. Door het uitschieten van een haak gleed De Jong overboord. Door den sterken stroom werd hij direct meegesleurd en hoewel de militairen, die het ongeluk voor hun oogen zagen gebeu ren, hem touwen toewierpen, slaagde het slacht offer, dat niet kon zwemmen, er niet in deze te grijpen. Inmiddels waren reeds eenige soldaten te wa ter gesprongen. Vele malen doken zij, doch he laas mocht het hun niet gelukken De Jong te vinden. De rijksbakenmeester en de militairen hebben geruimen tijd de rivier afgedregd. Tot nu toe echter is het lijk nog niet gevonden. In het Albertinum der eerwaarde paters Do minicanen te Nijmegen werd Maandag het veer tigjarig priesterfeest gevierd van Z.H. Exc. Mgr. Jordanus Gijlswijk, titulair Aartsbisschop van Euchaitis, Apostolisch Delegaat te Bloemfon tein in Zuid-Afrika. Van den standaard op het binnenplein van het Albertinum woei de vlag in de Dominicaan- sche kleuren met den geelwitten wimpel. In de prachtige kapel van het Albertinum drceg Mgr. Jordanus Gijlswijk een pontificale Hoogmis op, met groote assistentie. De kapel bevatte veel vrienden en medewerkers van den jubileerenden bisschop en droeg een feestelijke versiering. De assistentie was als volgt: Pres byter-Assistens: de hoogeerwaarde pater B. Schaab, Provinciaal der Dominicanen. Troon- diakens: de hoogeerwaarde pater Mag. B. Kuhlmann, Socius v. d. H.E. pater Generaal en de zeereerwaarde pater M. Gijlswijk O .P., broeder van Mgr. Gijlswijk en Prior der Broerskerk. Diaken van de H. Mis was de hoogeerwaarde pater A. Zeppenfelt, Vicarius v. d. Prov. in Cu ragao en subdiaken v. d. H. Mis de Z.E. pater Mag. Dr. B. Luyckx, Regens Stud. Albertinum. De lagere assistentie werd verricht door de paters en fraters van het Albertinum. Door de Schola Cantorum, onder leiding van pater Bordens O.P. werd gezongen de Missa Solemnis volgens het Dominicaansche rituaal. De plechtigheid werd nog opgeluisterd door den zanger Louis van Tulder, die uitvoerde het Ave Verum en het Ave Maria. In den vroegen middag werd door den hoog- waardigen jubilaris een receptie gehouden in een der zalen van het Albertinum, waar door velen blijken van sympathie werden gegeven. Het felicitatieregister werd o.m. geteekend door vele paters Dominicanen van verschillende hui zen, door den Provinciaal der Augustijnen, Dr. S. Makaay, Dr. Schiphorst uit Heerlen, de overste der zusters Dominicanessen, Dr. Ad. Bren- ninkmeyer, pater Teeuwen, Prior van Huissen, het bestuur van de Priester Studenten Vereeni- gir.g St. Jan, de zusters van Bethlehem, enz. Een groot aantal telegrammen, o.a. ook uit Zuid-Afrika en Oeganda, verder van tal van geestelijke en burgerlijke autoriteiten uit heel het land waren binnengekomen. Er waren om. ontvangen telegrammen van gelukwensch van H.H.H.H. Exc. Mgr. De Jong, Huibers en Arn. Diepen. Ook waren veel bloemen gezonden. De zeereerw. heer H. F. Heytveldt, emeritus pastoor van de parochie Voorhout bij Leiden, vertoeft sinds geruimen tijd in de St. Anna- stichting bij Nijmegen. In verband met zijn zwakke gezondheid leidt hij daar een terugge trokken leven. Maandag herdacht hij zijn veer tigjarig priesterfeest. De grijze herder wilde van geen openlijk eerbetoon weten en was reeds eenige dagen voor zijn priesterfeest naar elders vertrokken zonder adres achter te laten. De jubilaris vierde zijn veertigjarig priesterfeest in alle stilte. In de stille afgetrokkenheid van het klooster van de E.E.P.P. der H.H. Harten (Picpus) te Rosmalen vierde dezer dagen een bescheiden missionaris zijn zilveren priesterfeest. Pater Petrus van Megen uit Nijmegen, die jaren en jaren als missionaris geheel alleen op een der eenzame Cook-eilanden werkte, waar hU slechts eenige malen contact had met de be schaafde wereld en een zeer vruchtbare missie actie ontplooide, is vorig jaar voor gezond heidsredenen naar het vaderland teruggekeerd. In alle bescheidenheid heeft deze offervaar dige missionaris nu in het afgelegen Rosmalen zijn zilveren priesterfeest gevierd. De Inlandsehe Politiebond, welke 13.000 le den telt, is voornemens den voorzitter van het hoofdbestuur, R. Kahar Koesmen Sosrodanoe- Koesoemo, inspecteur van politie le klasse, af te vaardigen naar Nederland om gedurende de viering van het veertigjarig regeeringsjubileum van h. M. de Koningin, de gelukwenschen van den bond persoonlijk in een audiëntie over te brengen, meldt Aneta uit Batavia. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer J. A. J. ter Heerdt op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ont slag verleend als pastoor te Oosterbeek en heeft benoemd tot pastoor te Oosterbeek den zeer eerw. heer H. C. Bruggeman, tot pastoor te Zwartemeer den zeereerw. heer C. B. W. van Boxtel; heeft voorts aan den zeereerw. heer H. J. B. Engbers op zijn verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als pastoor te Sensmeer en heeft benoemd tot pastoor te Sensmeer den zeereerw. heer B. J. Wirtz, tot pastoor te St. Isidorushoeve den zeereerw. heer A. Bouwmeester en tot professor in de wijsbe geerte aan het Seminarie te Apeldoorn den zeereerw. heer dr. A. A. Ariëns. De Hoogeerwaarde Pater fr. Prudentius van Leusden O.F.M., Provinciaal der Nederlandsche Minderbroeders, zal 29 Augustus een visitatiereis ondernemen naar de Missiegebieden van En gelsch- en Nederlandsch-Indië. Tijdens zijn afwezigheid zal het bestuur der Nederlandsche Provincie worden waargenomen door den Hoog eerwaarden Pater fr. Honoratus Caminada O. F. M. Custos Provinciae, als Delegatus-Pro- vincialis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9