Mgr. A. Hlinka overleden Leger van Queipo de Liano verder opgerukt m mm 3 t>E BAROMETER Kabinet-N egrin afgetreden Successen van de Chineezen Het nieuws van heden Leider der Slowaaksche autonomisten [„PROTECTOR" LJNKSCHEN HOUDEN BIJ GANDESA STAND Het protest van Litwinof I INBRAAK VERZEKERING 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX voor redactie en administratie, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Advertentieprijzen: Per lossen regei 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regei. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor éo kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hij leed en streed voor zijn katholieke volk in de onderdrukking Heengegaan bij een nieuwen dageraad In den wereldoorlog Het WeerjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitH I Gitsluitend voor: Kerken, Pastorieën. Kloosters en Kerkelijke Instellingen Men hoopt zeer spoedig een oplos sing van de regeeringscrisis te verkrijgen Een kwade dag voor Amerika's luchtmacht Vijf dooden en vijf ernstig ge wonden bij twee ongelukken Generaal Vuillemin te Berlijn Bisschopsconferentie te Fulda Vangt heden aan Spoorwegstaking in Amerika 15 V De strijd in China brengt de Japansche infanterie onophoudelijk voor groote moeilijkheden. Vaak kunnen rivieren en kanalen slechts op primitieve wijze worden overgestoken Een gebouw in de universiteitsstad bij Madrid werd opgeblazen Linksche vliegtuigen over Fransche grens In gezelschap van generaal Milch reed Balbo, na zijn bezoek aan Hitler, vliegveld Staaken, vanwaar hij naar Italië terugkeerde naar het Verschillende steden heroverd; de Japanners leden zware verliezen Hankau gebombardeerd Tokio beschuldigt de Russen van schending van den wapenstilstand Laster In 1657 schreef Mr. Johan de Brune in zijn „Banket-werk van goede ge dachten": „Men zegt, dat de honden nooit zoozeer naar de maan blaffen als wanneer zij vol is; zoo zijn ook de roemruchtigste daden het meest aan den laster onderworpen. Maar zooals het licht, dat over den nacht heerscht, niet nalaat, zijn loop te vervolgen en zonder zich te bekreunen om hetgeen laar beneden groeit en grommelt, zoo moet ook een eerlijk man zich niet ontzien, noch laten verbijsteren over de roepen en de beten van helsche monden en kwade tongen". De vliegramp in Vera Cruz De dooden ter plaatse begraven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21328 *- PRAAG, 16 Aug. (Havas)- Mgr. Andreus Hlinika, de leider der Slowaaksche autonomisten, is heden avond overleden. Mgr. Hlinka, de eerbiedwaardige strijder voor de Slowaaksche autonomie, is heengegaan. Hij is vijf en zeventig jaar geworden. Bij gelegen heid van zijn 70en verjaardag eerde ook de Tsjechische pers hem. Het Tsjechische blad Vlast schreef: „De verschijning van Hlinka, den siowaakschen priester, groot en machtig, ascetisch uiterlijk, met lange naar achter ge kamde grijze haren, de gestalte van een predi ker met een rustige weeke stem met overtui gende geste alsof 'n profeet uit het Derde Testament voor u staat." Hlinka werd geboren in 1864 te Cernova, een dorp ten Zuid-Westen van het Tatragebergte. Zijn ouders waren arm. Zij betaalden zijn gym- hasiale studiën met 11 gulden, twee wagen- iadingen hout en een gans. Hij werd priester. Als jong pastoor van Tria leerde hij den eco- homischen toestand van zijn volk kennen. Dit Volk van boeren, bel'ders en houthakkers was arm en in de klauwen van demon alcohol ge raakt. Hlinka bond den strijd aan. Door ont- houdingsvereenigingen bereikte hij zijn doel. Hoor middel van crediet- en levensmiddelen- 'hstituten maakte hij zijn volksgenooten vrti. Hij voerde voor den wereldoorlog een harden kamp tegen het liberalisme in Hongarije, dat Seen zin had voor het diep gewortelde geloof her Slowaken, die voor meer dan 80 procent Katholiek zijn. Een zelfstandige Slowaaksche Partij bleek in die dagen onmogelijk. Hlinka kon niet op tegen de liberale verkiezingscor- rbptie, die werkte met worsten en paprika er. strcomen alcohol. Met eenige getrouwen sloot hij zich aan bij de oppositie van graaf Zichy. Hl den strijd tegen het Hongaarsche liberalisme Verden de Slowaken politiek rijp. Toen Zichy 2ijn beloften op kerkelijk en nationaal gebied Piet hield, stichtte Hlinka in 1905 de „Ludova ®trana" de Slowaaksche Volkspartij. In 1906 Veroverde hij zeven mandaten. De Hongaarsche regeering verklaarde echter hen strijd voor de Slowaaksche idealen voor hoogverraad en wierp den strijdbaren priester ih het gevang. Twee jaren kreeg hij, plus 1600 kroner, boete. Erger was, dat Hlinka tengevolge Van zijn politieken arbeid ook in conflict kwam met zijn bisschop, die een aanhanger Vas van het Hongaarsche nationalisme. Hlinka Verd gesuspendeerd. Het volk kwam in oproer He Hongaarsche gendarmerie dempte op bloe- hige wijze den opstand. In Cernova vielen Vijftien dooden en vele gewonden. De wereld Schrok op. En op slag werd het Slowaaksche Probleem een Europeesch. Hlinka was natio nale held geworden. Rome trad bemiddelend hp- De bisschop moest de suspendeering van Hlinka opheffen. Hij wefd pastoor van Rosen berg, Tijdens den wereldoorlog rustte de Slo waaksche politiek. Bij de omwenteling in 1918 h'eef Hlinka in Rosenberg. Hij volgde niet net voorbeeld van andere Slowaaksche politici, r'ie niet Boedapest en Praag onderhandeluen, °ih twee ijzers tegelijk in het vuur te hebben, gewichtiger dan een minister-zetel leek het f1611!, den politieken wil van zijn volk vaster vormen. Hij poogde de Hongaarsche gees telijkheid voor den nieuwen staat Tsjecho- ®lowakije te winnen. Aan zijn activiteit is het e danken geweest, dat de Hussltische bewe- ®illg niet van Bohemen naar Slowakije over sloeg. Hlinka werkte met alle macht voor een e'Sen Slowaaksche hiërarchie. Hij stiet daarbij hp den onwil der Tsjechen, met wie hij voor h® Politieke vrijheid samen had gestreden. Er eek een diepe kloof te bestaan tusschen de hPltureele en religieuze idealen beider volken. hRh kloof zóó diep, dat de gezamenlijke strijd °°r de nationale vrijheid haar niet kon over- rhggen. Vóór den oorlog had Hlinka zich de ^menwerking beider volken zóó voorgesteld. dat de Slowaken de Tsjechen religieus zouden J'hfnieuwen en de Tsjechen den Slowaken de japende hand zouden bieden bij de economi- 'che vernieuwing. In plaats daarvan kwam na teP oorlog de cultuurkamp. In de constituee rde Nationale Vergadering werden 40 Slowa- ®n beroepen. Daarvan waren er slechts vier ?aP de Hlinka-partij, dertig waren Evangelisch n 'n het geheel maar tien Katholiek. Dit was hn zeer kortzichtige houding van Praag. Bij e verkiezingen van 1925 verwierf Hlinka drie- h-twintig mandaten. De strijd om de beloofde Ptonomie zette hij krachtig door. De Slowaken lllen, zooals reeds boven gezegd, niet van Verwachting: Krachtige tot matigen, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, des nachts betrokken tot zwaar bewolkt, over- dag tijdelijke opklaringen, enkele regen- E buien, iets warmer des nachts, overdag iets koeler. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. PlIlilillllllllllllllllllillllllllilllllllllllHlllllllllllIHHIUIIIIIIIÜIIIIIHIIi^ „IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIlllllllllllll ONDERL. VERZEKERING-MIJ. E DAMRAK 60 AMSTERDAM-C Telef. 45014 en 45016 E 1 Directie: H F. HEERKENS THIJSSEN ïïniiiiiiiiiniiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiinniniiiMHiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Praag los, maar strijden voor autonomie bin nen het kader van het Tsjecho-Slowaaksche staatswezen. Zij wenschen een eigen Landdag en eigen administratie. Tot nu toe wees Praag dit als separatisme van de hand. In den strijd om de autonomie heeft Hlinka zich altijd bediend van het zoogenaamde ver drag van Pittsburg, dat tijdens den wereld oorlog tusschen Tsjechische en Slowaaksche vertegenwoordigers in Amerika werd gesloten en waarin aan de Slowaken autonomie werd beloofd. Praag negeerde dit verdrag. Voor de volgelingen van Hlinka bleef het verdrag de juridische basis vormen voor hun aanspraken en zij zagen er het bewijs in, dat de Tsjechen hun autonomie in den gemeenschappelijken staat hadden aanvaard. Maar Praag stoorde zich niet aan het verdrag. In de laatste weken kwam er verandering tengevolge van de moei lijkheden met de Sudeten-Duitschers. Praag werd soepeler. Het standpunt van Hlinka is tot het laatste toe gebleven, dat de Slowaak sche natie de Slowaaksche zuster is der Tsje chische natie, maar haar eigen nationale in dividualiteit bezit. Hij eischte daarom, dat het komende nationaliteitenstatuut ook zal worden toegepast op de Slowaken. Hlinka heeft zijn levenswerk niet bekroond gezien. Maar hij heeft een lichtere toekomst zien lichten. De Slowaaksche jeugd zal zijn werk voortzetten. Zij zag in den grijzen Herder en in zijn werk de fiere woorden tot werkelijk heid worden, die hij eenmaal sprak voor een Hongaarsch gerecht: „Slowaak was ik, Slowaak ben ik gebleven, altijd, zonder onderbreking, en Slowaak zal ik altijd zijn." BARCELONA, 16 Aug. (Havas). Het kabinetNegrin is afgetreden. Men hoopt, dat de regeeringscrisis nog in den loop van dezen nacht opgelost zal worden, zonder dat belangrijke wijzigingen in de samenstel ling van het aftredende kabinet worden aangebracht. De regeeringscrisis is ontstaan aoor een ver schil van meening tusschen den Catalaanschen minister Ayguade en den Baskischen minister Imgo eenerzijds en de andere leden van he'-' kabinet anderzijds, over de decreten ter rege ling van de oorlogsindustrie en de administratie der Justitie. Stand op Woensdag 1 uur v.m. 752.9 Vorige stand 755.5 SAN DIEGO, 16 Aug. (Havas) Met een tusschen tijd van tien uur heeft de Amerikaan- sche luchtmacht twee toestellen verloren, waar bij vijf personen werden gedood. Nabij Rosedale Field is een torpedovliegtug van het vliegtuigmoederschip „Saratoga" om laag gestort. De drie inzittenden zijn omgeko men. Een groot bombardementsvliegtuig is ver der in de Baai van San Diego gevallen. Hierbij werden twee personen gedood en vijf ernstig gewond. BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.) De chef van den generalen staf van de Fransche luchtstrijd krachten, generaal Vuillemin, is hedenmiddag om 13.30 uur op het vliegveld Staaken te Berlijn geland. Op het vliegveld is generaal Vuillemin ver welkomd door den Franschen ambassadeur te Berlijn, den Fransehen luehtvaartattaché en den Franschen militairen attaché, terwijl van Duit- sche zijde namens den minister van Luchtvaart, Goering, verschenen was generaal der lucht vaart Milch, it.-generaal Stumpf en verschei dene andere hooge officieren. Na begroeting in specteerde generaal Vuillemin de ecrecompag- nie, waarna hem in het Casino een déjeuner werd aangeboden. BERLIJN, 16 Aug. (Havas) De con ferentie der Duitsche bisschoppen te Fulda zal morgen aanvangen. Alle Duitsche bis schoppen, met uitzondering van de Oosten- rijksche, zullen aanwezig zijn. De bisschop van Berlijn, Mgr. Konrad von Preysing, is vanmorgen reeds uit Berlijn vertrokken. WAUKEGAN, 16 Aug. (Havas) De spoor wegarbeiders hebben besloten het werk neer te leggen uit protest tegen een salarisvermin dering van 15 procent. Onmiddellijk na de stemmng werd het verkeer stopgezet op de lijn Chicago—Milwaukee, waarlangs dagelijks 14.000 reizigers worden vervoerd. jpl0-'-■& - 3 - - s T J SARAGOSSA, 16 Aug. (Havas) Gister middag is het leger van generaal Queipo de Llano ten Noorden van Cabeza de Buey verder opgerukt. De bergen Cuervo Naranjo en Casa de la Higuera werden bezet. Aan het einde van den dag liep het front LONDEN, 16 Aug. (Havas). De Chinee- sche ambassade te Londen heeft, een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Chineezen de steden Sjaho en Nang Tsjoe Poe, ten Zuiden van Kioekiang, hebben bezet. De Japanners zijn naar het Noorden teruggetrokken en hebben aan zienlijke voorraden achtergelaten. Om het bezit van sommige punten wordt nog ge streden. Ongeregelde benden hebben verscheidene dorpen en steden tu&schen Foejang en Hantsjau hernomen. In een aanval van Japansche vliegtuigen op Jangtsin, een stad in het Zuid-Oosten van Hopei, zijn vijfhonderd burgers gedood en achthonderd gewond. De Chineesche linies strekken zich thans uit van Sjaho, ten Zuiden van Kioekiang, naar het Westen tot Joeitsjang en Matoetsjen. Maansjan, een strategisch punt, dat eenige dagen geieden door de Japanners was genomen, is thans door de Chineezen heroverd. De Chineesche troepen blijven vorderen in de richting van Kioekiang. De Chineesche luchtmacht heeft de vlootconcentraties bij Kioekiang opnieuw gebombardeerd. Twee Japansche oorlogs schepen zijn gezonken, verscheidene werden ernstig beschadigd. Ten Noorden van den Jangtse wordt de Ja pansche opmarsch door de overstroommgen onmogelijk gemaakt. De steden Hwangmei, Woesueh en Soesoeng staan rondom in het water, waardoor de Japansche gemechaniseerde afdeelingen tot werkloosheid gedoemd zijn. In het Zuiden van Anhwei zijn de Chinee zen op 13 Augustus uit vijf richtingen tot een aanval op Woehoe overgegaan; zij rukken naar de stad op. De spoorwegver bindingen tusschen Woehoe en Wintsji zijn reeds verbroken, terwijl de Tijgerheuvel door de Chineezen heroverd is. Doordat de Chineesche troepen Loewangfen heroverd hebben, is het spoorwegverkeer op het Noordelijke traject van den spoorweg Peiping— Hankau gestremd. De Japanners hebben hier zware verliezen geleden. De Chineesche militaire woordvoerder beves tigt het bericht, dat de guerillatroepen Seoejang, 40 kilometer ten Zuidwesten van Hangtsjau, hebben heroverd. De mobiele eenheden zijn zeer bedrijvig langs den spoorweg SjanghaiHangtsjau; hier zijn den laatsten tijd minstens vijftienhonderd Ja panners gedood of. gewond. Bericht is ontvan gen, dat de guerillatroepen, nu zij Foejang ge nomen hebben, een aanval op Hangtsjau voor bereiden. De woordvoerder zeide verder, dat de hoofd macht der Japanners thans geconcentreerd is in Midden—Anhwei. Het is echter nog te vroeg om te zeggen, wat het eerstvolgende doel der Japansche troepen zal zijn. Gemeld wordt nog, dat de Chineezen bij de verovering van Foejang vele gevangenen hebben gemaakt. De meeste dezer gevangenen bleken bewoners der Noordoostelijke provinciën te zijn. die gedwongen waren dienst te nemen in het. Japansche leger. Zes en vijftig Japansche vliegtuigen heb ben vanmiddag, volgens een officieel be richt, Hankau, WOetsjang en Hanjang ge bombardeerd. Tachtig personen werden ge dood, tweehonderd gewond. van de rechtschen in Estremadura van de pro vincies Badajoz en Cordova op 12 K.M. ten oosten van Cabeza de Buey naar het Noorden, bijna de geheele Sierra Cabras insluitend, op drie kilo meter ten Oosten van Zarza, om af te buigen naar het Westen langs den weg naar Puebla de Alcocer, langs de Rio Zujar tot de samenvloeiing met de Almorchon. Van hier liep het front naar het Noorden langs Guadiana tot ten Oosten van Val de Caballeros, en verder naar het Noordoosten van Guadalupejo, waar het langs de grens van de provincie Caceres tot de Sierra de Castano liep. Uit Madrid wordt gemeld, dat in de sectoren van Cabeza de Buey en Herrera del Duque felle gevechten zijn geleverd. De regeeringstroepen zijn er in geslaagd den tunnel de Las Cabezas in de Sierra de Cabeza de Buey te heroveren. De geheele stad Madrid schudde van morgen op haar grondvesten, toen een door de regeeringstroepen aangebrachte mijn onder een gebouw der universiteitsstad tot ontploffing kwam. Men gelooft, dat bij de ontploffing talrijke dooden en gewonden zijn gevallen onder de rechtsche bezettings troepen. Aan het oostelijk front zijn de krijgsverrich tingen geconcentreerd in den sector van de Rio Segre en dien ten Zuiden van Gandesa. De strijd wordt gekenmerkt door den weerstand der regeeringstroepen tegen de rechtsche aan vallen, en door luchtgevechten aan het Ebro- front. In den sector van de Segre zijn de regeerings- stellingen verbeterd aan den rechteroever van de rivier, na twee aanvallen der rechtschen. Het front voor Balaguer vertoont geen wijzi gingen, nadat de rechtschen drie dagen lang tegenaanvallen hadden gedaan. Aan het front van de Ebro heeft de rechtsche strijdmacht zonder resultaat aanvallen ondernomen op de Sierra de Pandols, ten Zuiden van Gandesa, op den weg naar Tortosa. Een en twintig regee- ringsvliegtuigen hadden vier rechtsche eskaders aangevallen. Een Fiat- en twee Messerschmidt- machines werden neergehaald. De regeerings troepen verloren een jachttoestel. De generale staf van het regeeringsleger deelt mede, dat de vierde Navarreesehe divisie der Nationalisten in de pan is gehakt in de bergen van Pandols, ten Zuiden van Gandesa, na een strijd, die vier dagen heeft geduurd. De over levenden der divisie zijn uit de frontlinie terug getrokken om gereorganiseerd te worden. Wederom is te Rome een lijst gepubliceerd van Italiaansche legionarissen, die gesneuveld zijn bij den recenten opmarsch naar Albentosa en Barracas. Het aantal dooden bedraagt 159. Vanmorgen om 10 uur vlogen vier vlieg tuigen der Spaansche regeering over de Fransche grens nabij Bourg Madame. On middellijk openden de Fransche luchtafweer- batterijen te Manuja het vuur. Zij losten vijf waarschuwingsschoten, waarop de toe stellen terstond terugkeerden. TOKIO, 16 Aug. (Domei) Het Japan sche departement van Buitenlandsche Za ken heeft betreffende het protest van Lit winof by Sjigemitsoe een verklaring gepu bliceerd, waarin gezegd wordt, dat het niet juist is, dat een afdeeling Japansche sol daten tegen de overeenkomst in de Sovjet- Russische stellingen genaderd is en den Noor delijken heuvel van Tsjangkoefeng heeft bezet. Sjigemitsoe heeft het protest dan ook van de hand gewezen. Een onderzoek der Russisch- Japansche commissie, aldus de verklaring ver der, heeft integendeel uitgewezen, dat veeleer Sovjet-Russische troepen tot op vijf meter de Japansche stellingen genaderd waren en daar stellingen hadden ingericht. „De Japansche regeering moet dan ook hier tegen een protest doen hooren en Moskou ver zoeken de overeenkomst strikt ten uitvoer te leggen." Een parlementaire missie van 20 leden uit het Japansche parlement, n.l. 10 uit het Lager huis en 10 uit het Hoogerhuis, vertrekt 27 Aug. a.s. naar Mandsjoekwo, waar de Oostelijke Sovjet-Russische—Mandsjoerijsche grens zal worden bezocht, in het bijzonder in de omstre den zone, met inbegrip van Tsjangkoefeng. Mgr. Hlinka, de leider der Slowaaksche autonomisten, is overleden. Het kabinet-Negrin is afgetreden. Rusland zou een ultimatum met zware eischen aan China gezonden hebben. Queipo de Llano's leger rukt verder op: bij Gandesa houden de linkschen stand. De Chineezen melden weer belangrijke successen. Lord Runciman had een bespreking met President Benesj. Publicatie van een brief van Bismarck over de hegemonie in de Middellandsche Zee- Het Russisch protest te Tokio is van de hand gewezen. Generaal Vuillemin is te Berlijn aan gekomen. Heden vangt de conferentie der Duitsche Bisschoppen te Fulda aan. Twee Amerikaansche militaire vliegtuigen stortten omlaag. De kwestie van Lonkhuyzen in den In- dischen Volksraad besproken. De gemeente Den Haag door steuntrek ker voor f 5 700 opgelicht. De Rijksmiddelen hebben over Juli f36 millioen meer opgebracht dan de raming. Het grootste schip der JavaChina Japan-lijn, m.s- „Tjitjalengka", te water gelaten. Vliegrampmonument te Soerabaja ont huld. Stand der clearing met Duitschland per J 5 Augustus. Fusie van Leerdam en de Vereenigde Glasfabrieken? Beurs van New York: Koersen liepen op; slot goed prijshoudend. MEXICO, 16 Aug. (Havas) De expeditie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de resten van het vliegtuig „Electra", dat in den staat Vera Cruz in een ravijn is gestort, is terugge keerd. De deelnemers hebben verklaard, dat men het stoffelijk overschot van de slachtoffers niet heeft kunnen identificeeren. Ook was het niet mogelijk de dooden mee te brengen. Zij zijn ter plaatse begraven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1