Knap jij 't maar op, IJeeves Rijksmiddelen Keuring koplampen van Kerkelijk leven WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 M.s. Tjitjalengka te water gelaten Grootste schip der Java-China- Japan-lijn 'n MOTORRIJTUIGEN Een belangrijke wijziging Jubileumfilm in Indië Eerste vertooning 5 September in paleis Weltevreden De raadsverkiezingen in Indië Onrechtmatig steun getrokken ONTHULLING VLIEGRAMP MONUMENT Een ontroerende plechtigheid HET RECHTERLIJK PARDON De zaak in Indië in onderzoek UIT DE GLASINDUSTRIE Fusie van „Leerdam" en de Vereen. Glasfabrieken? Erfenis van f 11.000 verzwegen VERGADERING VAN DEN VOLKSRAAD De „kwestie-Van Lonkhuyzen" in bespreking Stijgende kosten van levensonderhoud Gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek DE STERKE DALING DER GRAANPRIJZEN Telegram aan minister Steenberghe JUBILEUM BIJ HET HOF J. Pollen onderscheiden BOUW VAN VIADUCT BIJ DORDRECHT Waarom was de aanbesteding vertraagd? EMISSIE NIJMEGEN Slechts een uiterst gering percentage toegewezen HET REGEERINGSJUBILEUM Een speciaal nummer van „Studiën" zal verschijnen Gezinsvervoer door de lucht Em.-Pastoor H. J. Vinke Prof. B. Kuenen t De opbrengst van Juli was f 3.686.329 meer dan de raming NEDERLAND—DUITSCHLAND Stand der clearing per 15 Augustus IN ZWEMBAD VERDRONKEN Landgoederen van de Koningin blijven opengesteld UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Onderscheidingen Notariaat Rechterlijke macht Wereldtentoonstelling te New-York Dinsdagmiddag om vier uur is bü de N. V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam door mevrouw Quarles van Ufford, echtgenoote van den directeur der N.V. JavaChinaJapan-Lijn, de doop plechtigheid verricht van het motorschip Tjitjalengka, dat straks het grootste pas sagiers- en vrachtschip van de JavaChina —Japan-Lijn zal zijn, met een inhoud van ®a 10.500 bruto register ton. Toen daarop de blokken werden wegge slagen, teneinde het schip te water te laten, bleef het op de helling zitten; hoewel men aUe pogingen voor een vlotten stapelloop in het werk stelde, werd het zeven uur voor- bat het nieuwe schip te water gleed De Tjitjalengka, die ontworpen is door het ingenieursbureau M. A. Cornelissen, en gebouwd ^ordt onder de hoogste klasse van Lloyd's, zal Plaats bieden aan 64 passagiers in de le klasse, 55 in de 2a en 100 in de 2b klasse, benevens ®an een groot aantal tusschendekpassagiers. Het schip heeft een totale lengte van ca. 145 'beter, een breedte van 19.66 meter en een holte 'ah 11.74 meter, terwijl de geladen diepgang ■80 meter bedraagt. De voortstuwing zal geschieden door een ^"Cylinder dubbelwerkenden 2-taks dieselmotor, ^elke dbor de machinefabriek Gebrs. Stork en c°- N.V., Hengelo, vervaardigd wordt en door Nederlandsche Dok-Maatschappij ingebouwd ^ordt en die een vermogen van 6000 a p.k. zal bunnen ontwikkelen bü 115 omwentelingen van be schroef per minuut. Hiermede zal op den Proeftocht een snelheid bereikt kunnen worden v®h 15 mijl per uur. Aan de passagiersinrichting zal bijzonder veel Jorg worden besteed. Alle hutten in de 1ste en 'a klasse worden ingericht met warm en koud ^toornend water, terwijl elke 1ste klasse hut Van een privé-badkamer wordt voorzien. Alle verblijven van passagiers en bemanning, a!smede alle salons worden aangesloten op een kunstmatig ventilatie-systeem met verstelbare ^osmonden, waarbij vermeld zü, dat in den eetsalon 1ste klasse voor eiken passagier een "Darte blaasmond aanwezig is. Ook de ruimten v'oor de tusschendek-passagiers zullen op dit Vpr>tilatie-systeem worden aangesloten. Het schip zal voorzien worden van een inge bouwd zwembad met bar op het promenadedek, erWijl buiten de gewone deksalons en prome- Ptbedekken, ook beschutte veranda's, kappers- kbkm.s, etc. aanwezig zullen'zijn. Voor het behandelen van de lading worden masten van 2 5-tons, 6 3-tons, alsmede één 8-tons laadboom voorzien, die door 3 stuks Htctrische lieren worden bediend, terwül bo- ^etidien hiervoor bij de luikhoeken een 8-tal tons electrische draaikraantjes worden °bgesteld. Ook de overige dekwerktuigen als khkerlier, kaapstanders en sloepenlieren wor- u®h electrisch aangedreven. ^oor de aan bederf Onderhevige proviand y°rdt een koelruimte van totaal 235 M3 inhoud bericht. - Hoewel nog niet in dienst gesteld, heeft de TÜtjalengka toch reeds een record op haar P^am gevestigd; mede in verband met de tewaterlating van het motorschip Oranje op September a-s. door H.M. de Koningin, waar- v°°r het gewenscht zal zijn om op de helling, ^aarop de Tjitjalengka zich tot dan bevond, r^schouwerstribunes te cOnstrueeren, is de P°üw van dit schip in zeer korten tüd geschied. i6rst op 5 Maart werd de kiel gelegd, zoodat ?e hellingtij d nog geen 5)4 maand bedragen heeft, hetgeen een bijzondere prestatie genoemd !Vg worden, temeer waar ook de andere hel- 'hgen van de werf bezet zijn. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Tjitjalengka dubbel opzicht een jubileumschip is. Zij is j het twintigste schip, dat de JavaChina— aPan-Lijn sinds haar oprichting in 1903 be ulde en tevens het tiende schip, waarvan deze Ppderij den bouw aan de Nederlandsche °heepbouw-Maatschappij heeft opgedragen. Door de reeds vermelde beschikking van den j'hister van Waterstaat, d.d. 13 Augustus 1933, 1 ÖUs schrüft de K. N. A. C., is een zeer be- .Ugrijke wüziging gekomen in de voorschrif- t inzake de keuring der koplampen van mo- tuigen. Oorspronkelijk was bepaald, dat met in- Rang van 1 Januari 1939 alle koplampen Vatl een goedgekeurde soort dienden te zÜn of dat daarop een door den Minister Vastgesteld goedkeuringsmerk diende te ziin aangebracht. De genoemde datum is thans gewijzigd 1 Januari 1940, zoodat tot dan met on- ®ekeurde lampen mag worden gereden Ij uitzondering daarop en dit is zeer t, ahgrük vcor koopers van nieuwe motorrij- tjj'8eh wordt gemaakt voor motorrijtuigen, v ha 31 December 1938 ingevoerd of hier te vervaardiSh worden. Voor deze blijft de 1{0 ®"hg bestaan, dat zij van goedgekeurde P'ampen voorzien moeten zijn. Wie dus na 31 December a.s. een nieuw mo- torrijtuig koopt, invoert of vervaardigt, heeft zorg te dragen, dat daarop goedgekeurde kop lampen zün gemonteerd. Inmiddels verdient het reeds thans aanbeveling bij den aankoop van een nieuw motorrijtuig levering van goed gekeurde koplampen te eischen. Momenteel kan de datum van invoer van een moterrijtuig blijken uit het nationalitcits- bewüs. Na invoering van de nieuwe Wegenverkeers wet, hetgeen thans ieder oogenblik verwacht kan worden, krijgt ieder motorrijtuig een ,,voertuigenbewijs", waaruit zün leefüjd kan blüken. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta). In den avond van 5 September zal in het paleis Weltevreden de eerste vertooning zijn van de jubileumfilm „Veertig Jaren". Hierbij zullen de Gouverneur- Generaal en verschillende genoodigden aanwe zig zijn. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta). Alle uitsla gen van de gemeenteraadsverkiezingen zijn thans bekend. In Menado verkreeg het I.E.V., bü gemis aan tegenstanders, alle 5 zetels, waardoor het ver bond noch voor-, noch achteruit ging. De uitslag in Semarang was als volgt: I.E.V. 6 (vroeger 7) zetels, V.C. 3 (3), I.K.P. 3 (3), C S.P. 1 (2), Insulinde 2 (0). SOERABAJA, 16 Aug. (Aneta). De ont hulling van het grafmonument voor de bü de ramp van het marine-vliegtuig T-13 omge komenen, was hedenmorgen een ontroerende plechtigheid. De commandant der Marine hield een toe spraak, waarin hij alle omgekomenen memo reerde. De eigenlijke onthulling van het monument geschiedde door den heer B. P. de Bruyne, een broer van den omgekomen overste De Bruyne. Het monument is eenvoudig, doch maakt een waardigen indruk. Nadat het monument was onthuld, speelde de Marine-kapel de Elégie van Dumonte. Vervolgens voerde het woord kapitein-ter-zee Doorman, die eenige woorden sprak namens den commandant der zeemacht. De heer De Bruyne sprak hierna namens de familie, terwijl ten slotte nog spraken de com mandant der Marine, Van de Sande la Coste, die Osrikte voor de betoonde belangstelling. De „Java-bode" schrijft: Vele jaren reeds bestaat in Nederland het z.g. „Rechterlijk pardon" volgens welk recht beklaagden, die schuldig zijn verklaard, geen straf opgelegd krijgen. Hiervan wordt vrijwel uitsluitend door kantonrechters gebruik ge maakt, daar het in hoofdzaak voor kleine over tredingen wordt gebruikt. Daar het reglement op de strafvordering hier te lande van ouds afwijkt van de Nederland sche wet op de strafvordering, is ook deze kwestie in Indië eigenlük nooit ter sprake ge komen Nu is kortelings echter in den volksraad van regeeringszijde het idee geopperd het z.g. „Rechterlijk pardon" ook in Nederlandsch Indië in te voeren. Deze zaak wordt thans door het- departement van Justitie ernstig in overweging genomen en binnenkort zal hierover aan de rechterlijke colleges om advies worden verzocht. Daar aan de eventueele invoering diverse consequenties vastzitten, zal deze aangelegen heid van te voren minutieus worden bestu deerd. Het valt niet te verwachten, dat zü op korten termün zal worden afgehandeld. Volgens de „Standaard" zijn er plannen tot fusie van de Glasfabriek „Leerdam" en de Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam. Deze plannen zün in een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding en binnenkort kan een defi nitieve beslissing ter zake worden tegemoet ge zien. Over den aard daarvan kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. a' heb je ze gezien? Ik heb nog even rond de™ ofmünheer Berkeley, die hier gelo fte,? hecft, terwül JU weS was, nog iets had hc^hggen; dan zou ik het hem nagestuurd ',t^aarom bemoei jü Je met zulk werk?" tw ac<vinderswcrk", verklaarde hij. „Je mede- kjj^ehen zooveel mogelijk vriendendiensten be- k^ Is een verdienstelijk werk", zei ik goed- 'tq 0tlch doch ik had hem wel uit het raam wil- Sri en- Het pak hield ik achter mü tegen 'hg geklemd en ik zon op een middel, om <3at u kamer uit te krügen. Ik geloofde niet, 'i het gezien had. ziq kamer is zoo ordelük genoeg naar mijn 'Va 2ei ik, „maar wil je mij nog een pleizier 'hoitu heem dan dat kistje sigaren mee naar de i h anier en snüd er de puntjes af; het pun- I'ooj.hUdertje staat op het rookstandaardje. Iflj ventje, vlug een beetje.1' hf'tu. Schcen er niet veel zin in te hebben, doch *>iq ^n tenslotte toch met het kistje onder Oogenblikkeljjk borg ik het pakket in een lade, sloot haar af en stak den sleutel in mijn broekzak. Oef! Wat een opluchting! Toen ik beneden kwam en langs de rookka mer ging, sprong Erwin op en holde mü ach terna. „Ik ben al druk bezig met puntjes afknippen, maar er zitten twee gaatjes in het knippertje." „Welk gaatje heb je gebruikt?" „Het kleintje." „Je moet de punten in het groote gaatje hou den en netjes doen, hoor!" „Ik zal er voor zorgen." ',Tot straks." Ik slenterde de gang in en peinsde over het geval. Florence had er zoo luchtig over gerede neerd om het pak te vernietigen. Maar hoe moest ik zoo'n groote massa papier midden in den zomer in een vreemd huis vernietigen? Het ging niet aan om te vragen, of ze den haard in mijn slaapkamer wilden aanmaken, want de thermometer stond op vier en tachtig. En als ik dien papierrommel niet verbrandde, hoe moest ik hem dan vernietigen? Ik had wel eens gehoord, dat een ordonnans in den oorlog een brief had opgegeten, om te voorkomen dat hij in handen van den vijand zou vallen; maar als ik de „Terugblik op een lang leven" van oom Willighby naar binnen had moeten slaan, zou het zeker een jaar duren, eer het laatste blad aan mijn intérieur was toevertrouwd. Ik moet eerlük bekennen, dat het probleem mij onoplosbaar scheen en ik besloot daarom, het vervloekte pakket maar in de lade te laten en af te wachten Wat pr y.nn orphpnrpn Een steuntrekker te Den Haag, die in 1928 een erfenis kreeg van ongeveer 1000 en in 1931 nog een van 10.000, heeft verzuimd hier van aangifte te doen bü Maatschappelijk Hulp betoon. Hij incasseerde rustig elke week zijn steun en liet de rente van zijn kapitaal bij schrijven. Desondanks moet hij een sober leven hebben geleid, want bijna zijn totale vermogen stond nog ingeschreven op een tweetal spaar bankboekjes. Het Is de vraag, of de gemeente Den Haag nadeel zal ondervinden van deze fraude, want de thans in beslag genomen gel den overtreffen verre het bedrag van 5700, dat de schuldige sinds 1932 als steun van de gemeente heeft geïnd. Op de oplichting opmerkzaam gemaakt, heeft een controleur van het bureau voor werkloo- zensteun, af deeling georganiseerden, nagegaan of de steuntrekker G. H., wonende aan de Hugo Verrieststraat te Den Haag, inderdaad een aanzienlijk bedrag tot zün beschikking had. H. had zich, toen hij werkloos geraakte, via zijn vakbond laten inschrijven bij Maatschappelük Hulpbetoon, zonder gewag te maken van de beide erfenissen die hem ten deel waren ge vallen. Maatschappelijk Hulpbetoon heeft tegen G. H. een vervolging doen instellen. De eigendom van H. bestond uit hypotheken van 3000 en 5000 en 3000 in contanten. BATAVIA, 16 Augustus. (Aneta). Bü de ope ning van de vergadering van den Volksraad van heden, stelde de voorzitter de „kwestie- Van Lonkhuyzen" aan de orde. De regeeringsgemachtigde voor Justitie, mr. Enthoven, directeur van het departement van Justitie, verklaarde, dat de regeering hobgen prijs stelt op een gedachten wisseling in zeer ruimen zin met den Volksraad en alle leden over alle zaken die haar regardeeren, voor zoo ver zij zich daartoe eenigszins leenen. Zij maakt daarbij geen uitzondering voor zaken, waarbij een lid persoonlijk door zün werkkring buiten den Volksraad Of anderszins is betrokken. De betoogtrant van den heer Van Lonkhuy zen maakte ditmaal een debat onvruchtbaar en dringt de regeering in een positie, waarin zü niet behoort te staan. Het zal u en den Volks raad duidelijk zijn, dat de regeering niet kan dulden, dat zij in zulk een valsche positie wordt gedrongen en dit is de reden, waarom zij (zeer ongaarne) scherper moest zün dan men van haar gewend is, aldus spr. Wat nu het betrokken punt betreft, een lid van den Volksraad kan en mag alleen in die hoedanigheid in den Volksraad optreden. Dit kan hij ook doen over zaken, waarbü hü in andere hoedanigheid is betrokken. Hij kan ech ter niet in die andere hoedanigheid in den Volksraad spreken. De heer Van Lonkhuyzen heeft dit echter kennelijk wel gedaan, waardoor hij zich formeel blootstelde aan een afwijzing door de regeering. De regeering maakte van deze formeele situa tie gebruik, omdat zij materieel van een debat met den heer Van Lonkhuyzen over de K.P.M.- kwestie niets verwachten kon. De heer Van Lonkhuyzen antwoordde hierop, dat hij alleen bezwaar gemaakt heeft, dat de In onderstaand staatje zijn naast de index cijfers van de kosten van levensonderhoud van arbeidersgezinnen in Amsterdam en 's Graven- hage, welke berekend en gepubliceerd worden door de gemeentelijke statistische bureaux in die plaatsen, de djfers opgenomen betreffende de kosten van levensonderhoud van gezinnen met een inkomen van minder dan 1800 per Jaar in Tilburg, Dongen en Heerlen, welke bere kend worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging der totale uitgaven van Maart tot Juni 1938 bedraagt resp. in de vijf bovenge noemde gemeenten: 1,8, 1,2, 1,9, 1,5 en 1,6 pet., terwijl deze stüging van Juni 1937 tot Juni 1938 Gemeenten Uitgaven voor voeding Amsterdam 's Gravenhage Tilburg Dongen Heerlen Totale uitgaven Amsterdam 's Gravenhage Tilburg Dongen Heerlen regeering niet antwoordde. Hij achtte dit strij dig met de staatsrechtelijke rechten van den Volksraad en naar hü meende, was dit ook een prestige-kwestie voor den Volksraad. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta.) De Volksraad heeft de kwestie der werkloosheid en kolonisa tie behandeld. De motie-Doeve, betreffende het verleenen van steun aan de melk-industrie, wordt met 31 stemmen voor en 19 tegen aangenomen. Daarna neemt de Volksraad de geheele be grooting van het departement van Economi sche Zaken aan. Het amendement-Soeroso, tot instelling van een officiersopleiding in Nederlandsch-Indië, wordt met 38 stemmen tegen en 13 voor ver worpen. Een motie van gelijke strekking, ingediend door den heer Soetardjo, wordt met 36 stemmen voor en 12 tegen aangenomen. De motie-Soetardjo,' om de bevoegdheden be treffende de verzorging van de algemeene Oos- tersche radio-programma's over te dragen aan de federatie van inheemsehe radio-vereenigin- gen, wordt met 36 stemmen voor en 12 tegen aangenomen. Hierna wordt de geheele begrooting van het departement van Verkeer en Waterstaat aan genomen. Ten slotte besluit de Volksraad om het pe titie-voorstel, ingediend door den heer Van Lonkhuyzen en betreffende een pensioen voor Volksraadsleden, onmiddellük in behandeling te nemen. Zonder eenige discussie wordt dit voorstel met 25 stemmen voor en 21 tegen aangenomen. Het bestuur van de vereeniging „De Beurs" te Groningen heeft Dinsdag in verband met de sterke daling der graanprüzen het volgende telegram aan den minister van Economische Zaken verzonden: „Bestuur dar vereeniging „De Beurs" te Groningen, met verontrusting constateerende, dat handel gerst en rogge aan de Groninger Beurs de laatste Dinsdagen vrijwel geheel stagneert, daar de richtprijzen niet kunnen worden betaald, in verband met de sterke prijs daling op internationale graanmarkt, verzoekt Uwe Excellentie dringend zoo spoedig moge lijk bekend te maken, in welken tüd Uwe Ex cellentie zich voorstelt maatregelen te tref fen, waardoor landbouwers deze richtprijzen betaald kunnen krijgen, opdat Groninger Beurs haar functie als belangrijkste Beurs in ons land, ter verhandeling van inlandsche granen ten behoeve van landbouwers en graanhande laren, zoo spoedig mogelijk kan hervatten." De heer J. K. H. Pollen, tweede hofmeester van H.M. de Koningin, herdacht Dinsdag het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst van H.M. de Koningin trad. Dit jubileum werd in de officianten-eetzaal van het paleis Noordeinde te 's Gravenhage op feestelijke wijze gevierd. De hofmaarschalk, mr. F. F. baron de Smeth, heeft den jubilaris de gouden eeremedaille, ver bonden aan de Huisorde van Oranje, welke H.M. de Koningin hem heeft toegekend, met eenige toepasselijke woorden overhandigd, waarna kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adudant van H.M. de Koningin, nog eenige woorden tot den heer Pollen sprak. Van zün collega's heeft de jubilaris een ge schenk ontvangen, terwül hem namens het overige personeel bloemen werden aangeboden. De echtgenoote en familieleden van den ju bileerenden hofmeester waren bij deze feeste lijkheid tegenwoordig. .liartelijk dank „uit naam van all* „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig „wordt afgesneden. Het lid der IWeede Kamer, de heer Van Sleen, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: la. Is het waar, dat de aanbesteding van het. viaduct over de Spoorweghaven te Dordrecht met een dusdanige vertraging heeft plaats ge vonden, dat het bedoelde kunstwerk waarschün- lük niet voor Maart 1939 gereed zal zijn? lb. Wil de minister de juiste data van aanbe steding en oplevering mededeelen? 2. Zoo vraag la in bevestigenden zin beant woord moet worden, is de minister dan niet van oordeel, dat deze vertraging tengevolge zal hebben, dat de nieuwe weg MoerdükDor drecht. welke aansluiting zal krijgen op bedoeld viaduct, nog tot aan het tijdstip van oplevering voor het doorgaand verkeer van geringe betee- kenis zal zijn? 3. Is de minister verder niet van meening, dat een dergelijke vertraging, vooral ten aanzien van een kunstwerk als dit, hetwelk een onmis bare schakel vormt in een der belangrijkste hoofdverkeerswegen tusschen België en Neder land, vermeden had moeten worden? 4. Kan de minister mededeelen, waaraan deze vertraagde aanbesteding met als gevolg her nieuwd uitstel van de oplevering van weg en kunstwerken tusschen Moerdijk en Zwijndrecht is te wijten? 5. Wat denkt de minister te doen om in den vervolge te voorkomen, dat de opleveringen van verschillende deelen van eenzelfden hoofdver keersweg met een dusdanig verschil aan tijd ruimte als bij bedoelden weg aan den dag treedt, plaats vinden? Bij de Dinsdag gehouden inschrüving op de 5'i pet. obligatieleening ten laste der gemeente Nijmegen, groot 3.302.000 a 99.20 pet., waar van reeds een bedrag ad 2.250.000 op emissie- voorwaarden was geplaatst, werd voor een dus danig bedrag ingeschreven, dat slechts op de groote inschrijvingen een uiterst gering percen tage kon worden toegewezen. 1937 1938 grondslag Juni Sept. Dec. Maart Juni 1911/13 100 129.3 128,6 129,9 128,4 134,1 1921 100 56,9 59,0 58.9 58,9 60,9 1935/36 100 108,3 108.3 109,7 108,9 115,2 1935/36 100 108,5 112,5 113,3 112,2 116,9 1935/36 100 109,0 112,5 114,1 112,0 116,1 1911/13 100 137,9 138,8 139,4 137,9 140,4 1921 100 67,2 68.3 68,0 67,7 68,5 1935/36 100 105,6 105,9 106,6 106,1 108,1 1935/36 100 105,1 107,4 107,9 107,2 108,8 1935/36 100 107,0 108,7 109,4 108,2 109,9 Bij het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zal het tijdschrift „Studiën" in een speciale editie verschünen. De hoofdredacteur, dr. L. de Jonge, schrüft een inleiding. Verder zullen er artikelen zijn van dr. J. Beuns over „Vaderlandsliefde", pater K. J. Derks over „Nederland en Oranje", mr. dr. Arn. Borret over „Ons constitutioneel koningschap", mr. J. A. M. Bruineman, lid van de Eerste Kamer, over „Nederlandsch Oost-Indië", mr. dr. L. J. van Haaren, burgemeester van Schiedam, over „Suriname", den heer B. v. Slobbe, burgemees ter van Breda, over „Curacao", dr. G. Gorris over „Vrede, gelükheid en recht", dr. Hans Nicolaas over „De schoonheid van onze natio nale kleur" en dr. G. v. Woesik over „Het Wil helmus". Het secretariaat van „Studiën" is gevestigd Houtlaan 4, Nijmegen. Op een der eerstvolgende dagen heeft een ge zin, bestaande uit vader, moeder en tien kinde ren, passage geboekt op het K.L.M.-vilegtuig, dat het traject Haamstede—Rotterdam vliegt. Door de K.L.M. is voor deze vlucht een ste wardess ingedeeld, die zich gedurende de reis met de zorg voor ds> jongste kinderen zal be lasten. In het O. L. Vrouwe-pension te Zwolle is, 82 jaar oud, overleden de zeereerw. heer H. J. Vinke, sinds 1936 em. pastoor van Cabauw. Z.eerw. werd 26 Dec. 1855 te Winschoten ge boren en ontving 10 Aug. 1881 de H. Priester wijding, waarna hü achtereenvolgens werd be noemd tot assistent te Nijkerk, kapelaan te Denekamp, assistent te Terapel, pastoor te Munstersclieveld, te Oude-Pekela en te Cabauw 28 Februari 1908. Te Petropolis in Brazilië overleed de zeereerw. heer B. J. M. Kuenen, professor aan 't groot seminarie aldaar Over de maand Juli hebben de Rijks middelen f 35 768.750 opgebracht, het geen f4.262.083 minder is dan over Juli 1937 en f 3.686.329 meer dan de raming. Over de eerste zeven maanden van dit jaar was de opbrengst f 256.689.196. Dit is f 3.856.635 meer dan over de eerste zeven maanden van 1937. en f6.307.946 meer dan zeven twaalfden van de raming over 1938. Algemeene Clearingrekening 1. Stortingen in Nederland 181.959.900 (8-8-'38: 177.463.100), waarvan bestemd voor: a. Achterst, vorderingen ƒ701.400 (ƒ691.400); b. Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer 3.525.000 (ƒ3.372.400); c. Vrüe Rekening Reichsbank 18.273.000 17.780.200)d. Nieuwe onder de Clearing val lende vorderingen 159.460.500 (ƒ155.619.100). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) 181.567.000 176.996.600). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (l.d) 158.979.600 154.795.100). Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 618035a; tegen Reichsmarkvorderingen68327/96009. Speciale Verrekening: Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- cheques ƒ2.144.400 (ƒ2.040.700). Uitbetalingen in Nederland 1.879.500 1.758.200). Nog beschikbaar ƒ264.900 (ƒ282.500). Dinsdagmorgen was de 24-jarige H. van der Veen te Winschoten in het gemeentelijk zwem bad gaan zwemmen. Tegen den middag vond men zün kleeren aan den kant van het bad liggen. Men vermoedde, dat den jongeman een ongeluk was overtomen en ging dreggen. Daar dit geen resultaat opleverde, maakte men gebruik van een treknet. In den namiddag is hiermede het lük uit het bassin opgehaald Niettegenstaande de aanwezigheid van H.M. de Koningin in de residentie blüven de land goederen van Hare Majesteit, gelegen onder Wassenaar en Voorschoten, voor bezichtiging opengesteld. Aan F. A. J. baron van Hövell tot Wester- flier, is op zün verzoek, met ingang van 16 Augustus 1938, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Escharen. Aan D. J. van Wouw, kleermaker bü bet Rijkskrankzinnigengesticht te Eindhoven, is de zilveren eere-medaills verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend. Verleend is de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons aan H. Linssen. voorzanger bij het kerkelük zangkoor St. Martinus, te Venlo. Aan F. Wassenbergh is, op zün verzoek, met ingang van den dag van indiensttreding van zün opvolger, eervol ontslag verleend als no taris te Kollum. Aan mr. R. G. A. Höppener is op zün verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Roermond, on der dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Aan het eere-comité voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1939 te New-York te houden Wereldtentoonstelling is als lid toege voegd de heer J. G. A. Fontein, voorzitter van de Nederlandsche Reedersvereeniging te 's-Gra- venhage. Ik weet niet of een van mijn lezers er onder vinding van heeft, maar indien niet, dan kan ik hem de verzekering geven, dat het een ellen dig iets is, een misdaad op z'n geweten te heb ben. Ik had wel eens gelezen, dat een moorde naar, die het lijk van zijn slachtoffer verborgen had, telkens om de plaats heen dwaalde. Zoo ging het ook mij, wel vier "of vijf maal werd ik naar mijn slaapkamer getrokken, om mij te ver gewissen, dat de lade, die het bewijs van mün misdaad herbergde, nog op slot was. Wel twin tigmaal moest ik mij geweld aandoen om niet naar boven te gaan. Ik was zoozeer van den ernst van mijn vergrijp doordrongen en pieker de er zoo hevig over, dat ik het niet bemerkte, toen mijn oom de rookkamer binnenkwam. Met een ruk richtte ik mü op, toen hü een gewoon praatje over het weer met mij begon en gedu rende ons gesprek peinsde ik er over, hoe oom zich zou aanstellen, wanneer hij het verlies van het pakket zou bemerken. Volgens mijn berekening kon dit niet zijn vóór Zaterdagmor gen; dan eerst kon hij antwoord hebben van de uitgevers. Doch Vrijdagavond ongeveer zeven uur, toen ik langs zijn studeerkamer liep om nog eens naar boven te gaan ten einde die ver vloekte lade te probeeren, riep hij mü binnen. Hij zag er vreeselijk zenuwachtig uit. „Bertie", zei hij hij sprak altijd erg gewichtig „er is iets vreeselü'ks gebeurd. Zooals je weet, heb ik het manuscript van mijn boek gisteravond naar de uitgevers Riggs en Ballinger gezonden. Het had er dus met de eerste post vanmorgen moeten zün. Hoe het nu kwam, weet ik niet, maar ik voelde mii niet eerust over dat pakket en daarom telefoneerde ik zooeven met de fir ma Riggs en Ballinger, om zekerheid te hebben. Tot mijn onbeschrüflijken schrik deelden zü mij mede, dat zü mijn manuscript niet hadden ontvangen. „Dat is vreemd," verklaarde ik. „Ik herinner mü duidelük, dat ik het op tijd in de hal op tafel heb gelegd bij de andere dingen, die naar het postkantoor moesten ge bracht worden. Ik heb Oakshott er naar ge vraagd en hij kan zich niet herinneren, het op de tafel gezien te hebben, en hij beweert ten stelligste, dat bü de stukken die hij op de post heeft bezorgd, geen pakket was." „Dat klinkt geheimzinnig oom," zei ik. „Bertie, wil ik eens zeggen wat ik vermoed?" „En?" „Mijn vermoeden zal je natuurlük onaanne melijk voorkomen, maar wü moeten oprdeelen naar de feiten, die zich voordoen en ik hel zeer sterk tot de meening over, dat het pakket is gestolen." „Maar, oom! Dat kan haast niet!" „Laat mü eerst uitspreken. Ik heb er tot nu toe met jou noch met iemand anders over ge sproken maar het is een feit, dat er sedert eenige weken een vrij groot aantal dingen van meerdere en mindere waarde uit mijn huis ver dwenen zijn. De conclusie, welke zich dienten gevolge onweerstaanbaar aan mij opdringt is, dat wij een kleptomaan in ons midden hebben. En het is, zooals je' vermoedelijk wel zult we ten, een eigenschap der kleptomanie, dat de waarde der verduisterde voorwerpen daarbij ab soluut geen rol speelt. De kleptomaan eigent zich met dezelfde gretigheid een oude jas als een diamanten ring toe en grijpt even begeerig een oude tabakspijp als een gouden dames beursje. Het feit, dat mün manuscript voor nie mand eenige waarde heeft, geeft mij de over tuiging, dat „Maar, beste oom, wacht even; over die ge stolen voorwerpen kan ik u wellicht iets mede deelen. Dat heeft mijn huisknecht Meadows gedaan; ik heb hem er op betrapt, toen hij mei mün zijden sokken bezig was; dus op heeter- daad!" Oom was ontzettend onder den indruk. „Je verbaast mü, Bertie. Laat dien man di rect hierkomen, dan zullen wij hem in verhoor nemen." „Ja, maar hü is hier niet. Zoodra ik ontdek te, dat hij oneerlük was, heb ik hem wegge jaagd. Daarom ben ik naar Londen geweest om een nieuwen knecht te huren." „Aangezien die Meadows niet meer in huis is, kan die het natuurlük niet gedaan hebben, 't Is een onverklaarbare geschiedenis," zuchtte oom, terwijl hij onrustig door de kamer üs- beerde. Ik stak een sigaret op en al zuigende kreeg ik een gevoel, als die mijnheer, waarvan ik eens gelezen had; die had een kennis ver moord en borg het lijk onder de tafel, waaraan hij dienzelfden avond als gastheer met een ge zelschap moest dineeren. Mijn geheim en mijn misdaad drukten mij zoo geweldig, dat ik het na eenige minuten niet meer kon uithouden. Ik stak een nieuwe sigaret op en slenterde den tuin in, om te bekoelen. Het was een van die stille zomeravonden men een slak zou kunnen hooren slikken. De zon ging achter de heuvels onder, de muggen dansten bij groepjes en alles in de natuur stem de tot rust. Juist begon ik eenigszins tot kalmte te komen toen ik plotseling mijn naam hoorde noemen. „Over Bertie." Het was de vervelende stem van dien ellen- digen Edwin! Eerst kon ik niet nagaan waar het geluid vandaan kwam, doch opeens constateerde ik, dat het uit oom z'n studeerkamer kwam. Ik was al slenterende bü het open raam van zün kamer genaderd. Behoedzaam verborg ik mü tusschen een groep heesters vlak bij het raam, zoodat ik elk woord duidelük kon hooren. „Over Bertie?" hoorde ik oom Willoughby zeggen. „Ja, over Bertie en uw pakket. Ik hoorde u zoojuist met hem er over praten. Ik geloof, dat hij het heeft weggenomen." Als ik u vertel, dat juist op 't oogenblik toen ik die vreeselüke woorden hoorde, er een ke ver of spin of zoo'n kriebelig gedierte in mün nekholte viel en ik het hart niet had, om dat cheatuur van operatieterrein te doen verande ren, dan zult u wel begrüpen, hoe prettig mijn stemming was. Alles scheen tegen mü samen te spannen. „Wat bedoel je, aap?" riep mijn oom, „ik was met Bertie juist over de verdwüning van het manuscript aan het praten en hü was er even ontdaan over als ik zelf." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3