Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen Mgr.H.J.M.Taskin Lord Runciman bij Benesj RUSSISCHE EISCH AAN CHINA M giMiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 giiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiniiiniiiiiiiniiimiiiïïmimminimiiiË iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil De a.s. feestelijkheden Reductie op den stroomprijs voor straatversiering HISTORISCH SPEL „1813" Malariabestrijding in Haarlem en omgeving Zilveren priesterfeest pastoor P. L. Bangert H.R.C. „Excelsior" Examen Handenarbeid ZWEMMEN CRICKET ZEILINGA'S HAARLEM ELFTAL OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM H.P.C. verdedigt den Zwemvijver- wisselbeker in het water- polotournooi Een Nederlandsche overwinning R. G. Ingelse's elftalMerton Cricket Club Ook de Italianen worden langer Commissie Volkszwemfeest (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) De luchtlijn naar Australië Moet het Rijk de kosten van doortrekking dragen? Fransch L.O. Opgravingen in het Heilige Land DE VOEDSELVERGIFTIGING IN KAZERNE TE ARNHEM Paratyphus moet uitgesloten worden geacht PILOOT LICHT GEWOND Bij noodlanding van karteeringS' vliegtuig RESIDENTIE-HYP.BANK VOOR NEDERLAND REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN VECHTPARTIJ BIJ EEN BEGRAFENIS Bataks strijden om een buffelstaart Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bespreking over het geheel van den huidigen toestand De Duitsche manoeuvres De studenten huldigen hun praeses; aanbieding van een feestgeschenk Het avondfeest Toespraak van den prefect De algemeene receptie Het avondfeest Tsjang Kai Sjek zou zijn dictatuur moeten opgeven en communis- tischen invloed toelaten Met stopzetting van steun gedreigd Roosevelt naar Canada Engelsch L.O. ^iiillllliiiiiiiimiiiiiiillllllllllllllllllllllllllilillllilllllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllllllllillllillllllllllllllllllli^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Op een verzoek van de Middenstandscentrale aan het College van Burgemeester en Wethou ders van Haarlem, om kosteloos electrischen stroom te mogen aanwenden voor straatversie ring en geen bestratingskosten in rekening te brengen voor herstellingen welke dientengevolge noodzakelijk zijn, kwam onderstaand antwoord aan de Middenstandscentrale in: Naar aanleiding van uw brief van 29 Juli j.l. deelen B. en W. u mede, dat zij u de gevraagde medewerking voor de feestelijkheden tijdens het regeeringsjubileum van H. M. de Honingin niet ten volle kunnen verleenen. De electrische stroom, welke bij de straat versiering zal worden verbruikt, zal evenwel desgewenscht tegen den prijs van 2 cent per K.W.U. worden geleverd. Na afloop der feestelijkheden zuilen Burgemeester en Wet houders onder het oog zien of op de bij de versieringen gemaakte bestratingskosten een reductie kan worden toegestaan. is een onuitputtelijke bron van de hoogste vreugde. Ook voor de andere blijken van belangstelling en medeleven betuigde pastoor Bangert zijn hartelijken dank. Hierna was gelegenheid den jubilaris en zijn familie persoonlijk te complimenteeren, waar van zeer velen gebruik maakten. Het feest werd besloten met een plechtig Lof, waarender pastoor Bangert in een echt pries terlijk woord zijn parochianen nogmaals harte lijk dankte voor de wijze, waarop zij zijn zilveren priesterfeest tot een onvergetelijk moment in zijn leven hebben gemaakt. Het Residentie Tooneel, directeur Dirk Ver- be?k, zal ter gelegenheid van het 40-jarig regee ringsjubileum van de Koningin voorstellingen geven van: „1813", historisch spel van Bets Ra- nucciBeekman en Johan de Meester. Het gezelschap is de groote eer te beurt ge vallen, op 31 Augustus van het spel „1813" voor de Koningin de eerste voorstelling te mogen geven, welke door het Gemeentebestuur van 's-Gravenhage aan de Koningin wordt aange boden. Op Vrijdag 2 September zal dit stuk voor de eerste maal als openbare voorstelling in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage worden op gevoerd. Ook te Haarlem zal het worden opge voerd. Het historische spel „1813" is door de auteurs geschreven naar authentieke gegevens betref fende de gebeurtenissen in het jaar 1813. Bui ten de voorstellingen te 's-Gravenhage, zal het Residentie Tooneel met dit stuk in de maanden September en October een tournée door Neder land maken en zullen er voorstellingen gegeven worden o.a. te Rotterdam, Utrecht, Groningen, Lesuwarden, Zwolle, Assen, Maastricht, Haar lem, Breda, Alkmaar, Velp enz., terwijl er nog verschillende onderhandelingen gaande zijn, o.a. met Tilburg, Roermond, Heerlen, Helmond enz. Het stuk speelt ten huize van G. K. graaf van Hogendorp op den Kneuterdijk 8 te 's-Graven hage. In deze voorstelling zullen optreden de dames en heeren: Fie Carelsen, Adrienne Canivez Enny Meunier, Joekie Breedelet, Tine Opschol- tens, Marty Hansen, Cecile Bach, Hilde Vautier, Dirk Verbeek, Adolphe Engers, Dick van Veen, Philippe la Chapelle, Piet Bron, Paul Steenber gen, Richard Flink, Max Croiset, Bob de Lange, Henk van Buuren, Hans van der Werff, Alex. Pola, Evert Burema, Kees Schouten, Gerd Hirsch, Jaap Hoogstra e.a. De regis is in handen van de schrijvers, ter wijl het décor ontworpen is door Johan de Meester en uitgevoerd wordt op eigen atelier door Willem Deering. De costumes worden vervaardigd door de fa, A. Sernc Zn., te Amsterdam. Het kapwerk door Willem v. d. Rhée. Blijkens het verslag van de commissie voor de malariabestrijding in Noordholland zijn in 1937 in onze omgeving de volgende aantallen gezinnen bezocht, die ontmugging noodzake lijk achtten: Heemstede 18, waarvan 5 ont- mugd, Bloemendaal 14, waarvan 3 ontmugd. Velsen 25 waarvan 4 ontmugd, Beverwijk 46 waarvan 10, Heemskerk 22, waarvan 4, Haar- lemmerliede 15, waarvan 3, Haarlemmermeer 30. waarvan 4, Bennebroek 12, waarvan 2 ont mugd werden. Ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den pastoor van Loosduinen P. L. Bangert, oud-kapelaan der Kathedrale Kerk, werd in de gymnastiekzaal van de parochiale meisjesschool te Loosduinen een receptie gehouden, nadat des morgens het feest kerkelijk was gevierd. De zilveren jubilaris, die daar met zijn moe der en verdere familieleden te midden van palmen en bloemen was gezeten, werd eerst toegesproken door kapelaan C. P. Meereboer, voorzitter van de commissie voor het parochie geschenk. Kapelaan Meereboer wees er op, hoe de pa rochianen van O. L. Vrouw Hemelvaart allen hebben meegeleefd met het feest van hun pastoor, wat duidelijk is gebleken bij den luister rijken intocht op den vooravond van het jubilé, op den morgen van het feest, toen allen tot in tentie van den jubilaris tot de H. Tafel nader den en ook uit de bijdragen voor het cadeau, waarvoor zelfs de armsten zich een offertje hebben getroost. Zoo is door de vrijgevigheid der parochianen f 1000 bijeengebracht, waaraan de pastoor de mooiste bestemming heeft gegeven, welke men zich denken kan, n.l. de vorming van een fonds voor de opleiding van priesterstudenten uit de parochie. Onder dankzegging voor deze heerlijke be stemming overhandigde spr. het geschenk onder couvert aan den jubileerenden herder. Namens het kerkbestuur bood de heer H. Seit- ner een foto van het kerkbestuur aan. De heer J. Gieseman offreerde namens de tertiarissen van Loosduinen een levensgroot beeld van den H. Franciscus van Assisië. Verder werden nog geestelijke en stoffelijke geschenken aangeboden door mevr. de WaalBol namens de dames congregatie. Pastoor Bangert sprak een dankwoord, waar bij hij zijn vreugde uitsprak over de groote me dewerking, die hij steeds van de zijde der pa rochianen van Loosduinen heeft mogen onder vinden. Dit feest, aldus de jubilaris, is een feest voor de heele parochie en daarom ben ik zoo dank baar voor het parochie-geschenk, waardoor priesterstudenten kunnen worden opgeleid tot hun hoogste ideaal, het H. Priesterschap, welse Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Woens dagavond een trainingsrit voor A-, B- en C-kl. en junioren. Vertrek 6.30 uur. Geslaagd de dames: L. Broekhuysen, D. Capel, A. M. Coene, allen Amsterdam; C. M. Eernsting, Beemster; W. de Jager, Amersfoort; J. H. J. Kroes, Amsterdam; J. van der Veen, Utrecht; de heer E. Beertema, Amsterdam. De examens zijn afgeloopen. Geëxamineerd 39 m. en 89 vr. candidaten. Geslaagd 27 m. en 74 vr. candidaten. Hop 62, die echter op Terwiel en Stolk zich geen vrijheden kon veroorloven. Locke met 23 en Adams met 24 deden een poging om de overwinning uit 't vuur te sleepen, maar tegen Terwiel bleek men niet opgewassen. De V.O.C.-er veroverde voor de tweede maal in drie dagen 9 wickets voor 47 runs, Stolk 1 voor 46. Zondag 28 Augustus a.s. zal voor de tweede maal in „Groenendaal" het waterpolotournooi gehouden worden om het kampioenschap van Haarlem. Zooals men weet heeft het bestuur van den zwemvijver daarvoor verleden jaar een wisselbeker beschikbaar gesteld, die zich mo menteel bevindt in handen van onze Heem- steedsche Polo Club H.P.C. Na loting is het programma als volgt samengesteld: Afdeeling 1: HPC, Haarlem en De Water- r tten Afdeeling 2: VZV, HPC II en HVGB. Afdeeling 3: DWR-, HPC- en Haarlem-Da mes. 1. IIIDWRHaarlem. 2. II: VZV—HPC II. 3. I: HPCHaarlem. 4. IIIHPC—DWR. 5. II: HPC II—HVGB. 6. I: HaarlemDWR. 7. III: Haarlem—HPC. 8. II: HVGB—VZV. 9. I: DWRHPC. In afdeeling I wordt 2X1 min., in afd. II 2 X 6 en in afd. UI 2 X 5 minuten gespeeld. Gezien het groote programma vangen de wedstrijden aan om 1.30. Men schrijft ons uit Londen: De eerste match van den tour, die tegen de Wembley Cricket Club, werd een Nede - landsche overwinning. H. de la Mar en Borrani gaven den Hollanders een goeden start door 78 runs te scoren voor het eerste wicket, maar toen beiden kort na elkaar elk voor 43 waren verdwenen, volgde een collapse, die eerst ge stuit werd toen 8 wickets neer waren. Kleefstra (36) voerde met Hartog (27 run out) en Wlessel de score op van 118 tot 192 voor de beide laatste wickets. De gastheeren verloren snel 3 wickets op goed bowlen van Aberdanon en De la Mar Sr., maar Borrowman bood den noodigen tegenstand en pas toen zijn wicket gevallen was, kwam de overwinning in zicht. Vooral De la Mar Sr. (5 voor 36) had succes, maar het was aan Bor rani, die de geheele match tegen den wind in een goede lengte had gehouden, maar zonder geluk had gebowld, om het laatste wicket op te ruimen, waarmee Haarlems overwinning 'n feit was. Totaal van de Wembley Cricket Club 162. Abendanon 3 voor 36, J. J. de la Mar 1 voor 20. Haarlem won dus met 30 runs. Men meldt ons uit Londen: Ingelse's elftal heeft zijn eersten wedstrijd tegen de Merton Club met 6 runs gewonnen. De Engelschen hadden Jack Hop in de ge lederen, die een schitterende 62 maakte, al vorens hij op fraaie wijze in de gulley door D. Ingelse op het bowlen van Terwiel werd in gerekend. Terwiel en Bouvy openden en scoorden in vlot tempo. Eerst op 73 viel het eerste wicket en wel van Terwiel voor 29. Met Dubru ging de 100 op. Even voor de lunch werd Bouvy. voor een uitstekende 46 gebowld. Dubru met een goede 31, D. ingelse 16 en Hovingh 10 kwamen nog in de dubbele cijfers, zoodat 't totaal 158 werd. Bowlingcijfers Chal- lis 6 voor 51, Waugh 3 voor 46. De Merton innings werd gedragen door Jack ROME, 15 Aug. (Stefani) Volgens onderzoe kingen in de laatste tien jaren is de gemiddelde lengte der Italianen geleidelijk toegenomen. In verband hiermede zal de minimum lengte van adspiranten voor de militaire academies, die of ficier willen worden bij infanterie, cavalerie, artillerie en genie worden gebracht op 1 M. 65, voor carabinieri zal voortaan een minimum leng te van 1 M. 75 worden geëischt (tot nu toe 1 M. 70). In verband met het vervroegde sluitingsuur der Gem. Zweminrichtingen, zijn de oefenuren van bovengenoemde Commissie m. i. v. heden avond vastgesteld op iederen Dinsdagavond van 6 tot 8 uur in de inr. a.d. Houtvaart. De oefenuren in het Sportfondsenbad blijven ongewijzigd n.l. iederen Donderdagavond van 6.30 tot 9 uur. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta) Een voorstel, om de subsidie van de K.N.I.L.M. te ver minderen, heeft de Volksraad afgewezen. Een plotseling ingediende motie echter om de kosten van de doortrekking der luchtlijn naar Australië door het Rijk te laten dra gen, op overweging, dat hier voornamelijk een ideëel en imperiaal belang wordt ge diend, werd aangenomen. De Volksraad heeft vervolgens een motie tot stichting van een officiersopleiding in Neder- landsch-Indië afgewezen en een tweede voor stel van gelijke strekking (doch met andere mo tiveering) aangenomen. UTRECHT. Geslaagd de dames; M. Pol man, Terneuzen en A. Postma, Groningen en de heeren: E. Bouwman, Utrecht; W. J. Luth, Amsterdam; J. L. Maris, Rotterdam; J. Meilof, Utrecht; J. v. d. Molen, Maarssen; A. J. Mooij, Zutphen; T. Mulder, Voorburg; J. M. E. Noord hof, Nijmegen; A. J. Kloeze, Stadskanaal; G. J. Koning, Delfzijl; W. Koning, Meppel; Tj. v. d. Leest, Ten Boer; H. M. L. Lemmens, Klim men en A. A. J. Lint, Bergen op ZOom. Door de Franciscaansche custodie in het H. Land worden archeologische opgravingen ver richt bij de kerk van de Visitatie in Ain-Karem. De crypte van deze kerk zou gelegen zijn op de plaats, waar het huis van Zacharias stond en Maria en Elisabeth elkander ontmoetten, bij welke gelegenheid voor het eerst het „Magnifi cat" werd gehoord. De opgravingen staan onder toezicht van An tonio Barluzzi, architect van de twee nieuwe ba silieken van den Berg Thabor en van Gethse mane. Hij wordt bij zijn werk geassisteerd door pater Bellarmino Bagatti, professor aan de Fran ciscaansche Bijbelsche school te Jeruzalem. dam op Maandag 5 September zal worden be reid, deel te nemen. Uit alle geledingen van het Amsterdamsche vereenigingsleven zullen deputaties met hun kleurrijke en fraai uitgevoerde banieren langs den vijf kilometer langen intochtsweg zijn op gesteld. In verband met het groote aantal verzoeken, dat de huldigingscommissie terzake dagelijks bereikt, maakt zij bekend dat ook voor de ver- eenigingen in de naburige gemeenten de gele genheid wordt opengesteld aan deze hulde bij H.M.'s intocht deel te nemen. Evenwel dient men te bedenken, dat om or ganisatorische redenen binnenkort de inschrij ving tot deelneming zal moeten worden geslo ten, zoodat het comité alle vereenigingen Amsterdamsche zoowel als die uit de naburige gemeenten welke alsnog aan deze vaandel- hulde wenschen deel te nemen, dringend aan raadt zich ten spoedigste aan het algemeen secretariaat, Sarphatikade 2, tel. 31808 en 35944, op te geven. Het onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van de voedselvergiftiging in de Menno van Coehoorn-kazerne te Arnhem, heeft uitgewezen, dat paratyphus uitgesloten moet worden. Het onderzoek 'wordt nog voortgezet met dier proeven. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta). Het twee- motorige de Havilland-Dragon-vliegtuig, dat de K. N. I. L. M. gebruikt voor karteeringsop- drachten, de PK—AKU, welk vliegtuig op weg was van Soerabaja naar Celebes, voor de uit voering van fotografische opdrachten, keerde, toen 't boven den Kengean-archipel vloog, naar Soerabaja terug, in verband met het terugloo- pen van den oliedruk bij een motor. Aan de noordkust van Madoera besloot de pi loot, de heer Fritz, een noodlanding te maken. Hierbij is het toestel beschadigd. De heer Fritz werd licht gewond en is tér observatie in het ziekenhuis te Smapang opgenomen. De boord werktuigkundige, de heer Van der Putten, bleef ongedeerd. Door beide verzoekende partijen inzake bo vengenoemde bank, F. Hausdorff te Rotterdam en J. Smit te 's-Gravenhage, werd hooger be roep aangeteekend tegen de beslissing van de Haagsche Arrondissementsrechtbank van Augustus, waarbij het besluit der vergadering van pandbriefhouders werd goedgekeurd. De Huldigingscommissie 1938 Amsterdam deelt mede, dat reeds honderden vereenigingen zich hebben aangemeld om met hun vaandels, banie ren en vlaggen aan de grootsche hulde, welke H. M. de Koningin bij haar intocht te Amster- In Sitorang eindigde, naar een correspondent aan de Sum. Post meldt, een begrafenisplech tigheid in een groote kloppartij. Bij de bedoelde plechtigheid werd door de zoons van den gestorven „Ompoe'' uit piëteit een adat-buffel geslacht. Nu moet men weten, dat een sterfgeval van iemand met nakomelingen altijd een adat- feest oplevert, dat zich in een zeer druk bezoek mag verheugen. De schoonvaders- en de dochtersgroep van den gestorvene en alle zoons, zelfs verre fami lie, zijn goed vertegenwoordigd, wantgeen enkele bezoeker keert met leege handen van het feest terug. Ieder krijgt al naar gelang het ambt, den verwantschapsraad of aanverwant schapsverhouding tot den adatfeestgever een stukje rauw vleesch vcor zich op het erf toege worpen. En het gebeurt niet zelden, dat de zoons voor de groote menigte geuren met familie van „standing", althans in de eogen van het eenvoudige publiek. Zoo zag men eens een gastheer vanaf een stellage een homp vleesch op het erf neergooien, met luider stemme roepende: „Dit is het aandeel van mijn neef, hoofdschrijver bij den resident te Sibol- ga," of: „Dit is het aandeel van mijn zwager N., hoofdmantri bij het boschwezen." Het „hoofd" is het dat altijd zoo een diepen indruk maakt, want de zucht van den gemid delden Batak naar een hoofd-schap, al is het slechts kampong-noofdje, is overbekend. Het borstbeen van den feestbuffel is een voornamer aandeel dan b.v. een halsstuk, want is altijd bestemd voor den radja, het halsstuk wordt verdeeld onder het gewone publiek sao- ja, waaronder hoort de dochtersgroep. Immers de boroe (dochtersgroep, aan wie men zijn dochter uithuwelijkt) maakt in de Bataksche sfeer altijd een inferieur figuur. De achterpoot is voornamer dan de voorpoot. De achterpoot wordt n.l. ter verdeeling gegeven aan familiele den van den ouderen tak in den stamboom. De buffelkop wordt toegewezen aan degenen, die zich met de begrafenis belasten. Het geringste aandeel („djambar") is wel de „tampoeroeng' een bepaald gedeelte van de ingewanden De gastheer moet behalve van den moeilijken stamboom (om ruzies te voorkomen) dus uiterst gced op de hoogte zijn van het organisme van den buffel. Een adatfeest bij een sterfgeval is een voortdurende bron van vele twisten. Zoo ook te Sitorang. Hier ging het om den „achtersteven" van den feestbuffel. De gastheer had al eerst grove fouten gemaakt bij de toewijzing van de aan- deelen, wat protesten van alle kanten wekte. Tenslotte bleef het staartstuk over, dat vol gens adat een aandeel was voor de naaste mar- ga van den gastheer. Deze marga was onder verdeeld in twee groepen een ouderen en een jongeren tak. De gastheergroep eischte dit staartstuk voor zich op, de andere echter be pleitte een gezamenlijke verdeeling. Het werd een hoogloopende woordenruzie, welk plotseling oplaaide tot een algemeen ge vecht, waarbij zelfs de knuppels voor den dag werden gehaald. Bij dezen broederlijken veldslag raakten tal rijken gewond. De politie moest tusschenbeide komen. PRAAG, 16 Aug. (Havas) Het secreta riaat van Lord Runciman deelt mede: „Van middag om kwart voor drie heeft de presi dent der Tsjecho-Slowaaksche Republiek, Benesj, Lord Runciman ontvangen. Hij on derhield zich met hem over het geheel van den toestand. Vastgesteld is, dat de delegatie der Sudeten- Duitschers hedenavond om half negen een ont moeting zal hebben met Lord Runciman en zijn 'medewerkers in hotel Alcron." In Sudeten-Duitsche kringen wordt verklaard, dat de besprekingen een zuiver informatief ka rakter zullen hebben. De Tsjecho-Slowaaksche hooge defensieraad is hedenmorgen om elf uur bijeengekomen, on der voorzitterschap van Hodza, in het paleis Kolowrat. Ondanks de moeilijkheden van den internationalen toestand hebben de Tsjecho- Slowaaksche autoriteiten aan de bijeenkomst van den hoogen raad geen uitzonderlijk belang gehecht. De zitting van den raad heeft anderhalf uur geduurd. Na de economische en financieele pro blemen te hebben bestudeerd, die op de agenda stonden, heeft de raad een uiteenzetting aan gehoord van militaire deskundigen over den te- genwoordigen internationalen toestand. Onder deze deskundigen bevonden zich de chef van den generalen staf, de inspecteur-generaal van het leger, en andere hoofdofficieren. De besprekingen, die daarop volgden, had den betrekking op den buitengewonen toe stand, die ontstaan is door de Duitsche mi litaire maatregelen, ten aanzien waarvan de deskundigen antwoordden op vragen van de vergadering. Welingelichte kringen wijzen er op, dat al werd de grootste aandacht gewijd aan hetgeen gebeurt in de naburige landen, de raad geenerlei beslissing genomen heeft, die niet binnen het kader van de gewone besluiten valt. Eenige Duitsche dagbladen bespreken de cri- tiek, die wordt uitgeoefend op de Duitsche mili taire oefeningen van dit jaar. De eenzijdige op winding over deze herfstmanoeuvres, aldus schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", is er een teeken van, dat men in het buitenland nog steeds niet gewend is aan de gedachte der rechtsgelijkheid. Iedere weermacht moet zijn reservisten oefenen en geoefend houden. De critic1 van Duitschland zien volkomen over het hoofd' dat zij' zelf sinds twintig jaar hun reserve-lich tingen opleiden, terwijl in Duitschland onder het oude, gedwongen systeem van de lang- dienende 100.000 man zestien reservelichtingen zijn uitgevallen. Na het noenmaal Maandag werd receptie ge houden vbor de studenten. De deken van Amsterdam, de hoogeerw. heer mgr. dr. "Van Noort, hield een korte toespraak: Toen Uw gouden priesterfeest langzamerhand in het zicht kwam, aldus spr., heeft zich op in stigatie vooral van Uw trouwen medewerker, prof de Korte 'n klein Comité gevormd, dat den Haarlemschen Slerus en allereerst uw talrijke oud-leerlingen in staat wilde stellen U op dezen heerlijken feestdag ook een stoffelijk blijk van hun vereering en dankbaarheid te geven. Mgr. Huibers was zoo welwillend van dat Comité het eere-voorzitterschap te aanvaarden en de oude vriend, die hier voor U staat, liet zich gaarne het voorzitterschap aanleunen. Het. is in hbedanigheid van voorzitter van dit Co mité, dat ik een kort oogenblik Uw aandacht kom vragen. Het was ons bekend, dat ge in geen geval een feestgave voor u zeiven zoudt aanvaarden en ook, dat het U aangenaam zou wezen, indien ge in staat gesteld zoudt worden om studenten, wier Ouders in moeilijke omstandigheden ver- keeren, nog meer en nog ruimer te helpen. Daar om meenden we niet beter te kunnen doen, dan het Fonds, dat Uw naam draagt, nog weer een beetje te versterken. Praeses, schier heel de geestelijkheid van het Diocees heeft bereidvaardig aan deze feest gave bijgedragen; degenen wier namen ge in die album vinden zult, maar ook nog anderen, die van oordeel waren, dat het geen zin had. be halve een bijdrage ook nög een naamkaartje in te zenden. Het is mij een buitengewoon voorrecht, uit naam van heel dien Clerus U dit album te mogen aanbieden met de door hen bijeenge brachte som. Mag ik er den wensch bij voegen, dat het U gegeven moge zijn, zelf, persoonlijk, nog lang de renten van Uw fonds te mogen uit- deelen aan degenen, die het noodig hebben. De Praeses verklaarde buitengewoon ver heugd en verrast te zijn met het prachtig ge schenk, dat hem door den Haarlemschen Clerus is aangeboden, vooral omdat hij daardoor ouders gelukkig kan maken, die de zorgen voor een priester-Opleiding van hun zoon onmogelijk kunnen dragen. Het stoffelijk bewijs van be langstelling wordt aldus ook een geschenk van groote geestelijke waarde. De prefect der studenten, de weleerw. heer Jac. van der Hoogten, hield vervolgens een toespraak, waarin hij uitsprak de groote waar deering en diepe dankbaarheid zoowel van de nieuw-gewijden als van hen, die zich nog op het Theologicum voorbereiden voor de heilige priesterwijding. 'Eén deugd, aldus deze .spr., is het bijzonder, welke de President aan zijn Priestercandidaten weet mee te geven in zijn lessen, conferenties en vooral in zijn dagelijksche meditatie; ds deugd van het kinderlijk geloof. Om dat geloof te .sterken heeft de President wel bijzonder geleerd; die liefde tot het Brood der Engelen, om in de kracht van die spijze te wandelen tot aan den berg van God. Kinderlijk geloof en liefde tot Christus Eucharisticus zijn hier de grondslagen waarop de vorming der priesters staat gevestigd. De studenten zijn U ook dankbaar, aldus ging spr. verder, voor de wetenschap, die Gij, President, zoo vele jaren hun wilt mededeelen met een nauwkeurigheid en volharding, die al leen doet gevoelen hoe hier als ondergrond ligt: het groote besef van de verantwoordelijkheid der toekomstige biechtvaders. Om dit alles zijn de studenten reeds maan den geleden begonnen met een enthousiasme, dat getemperd moest worden, om dit feest voor te bereiden. Zij waren zich bewust van de groote schuld van dankbaarheid welke niet vereffend kan worden. De studenten vragen den Heer van den Wijngaard de betaling van den cijns hunner dankbaarheid. Een studentenkoor zong hierna het fijnzin nige „Réveil du Print emps". De zeer verzorgde muzikale illustratie van dezen middag verwierf de algemeene waardee ring van het hooge auditorium. De receptie voor geestelijken, vrienden en be kenden had het is bijna overbodig dat te vermelden een druk verloop. Vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten kwamen den gouden jubilaris gelukwenschen. Ook vele inwoners van Warmond en omliggende gemeenten kwa men den Praeses feliciteeren. Aan het gastmaal, dat aan de diocesane autoriteiten, de professoren en de studenten in den namiddag werd aangeboden, was Mgr. dr. van Noort tafelpresident, die, geen kans ziende den stapel telegrammen alle te vermelden, voor twee daarvan een uitzondering maakte- een hulde-dépêche van den Aartsbisschop van Utrecht en een van Kardinaal Pacelli. Hartelijke en gekruide toasten werden tijdens den disch uitgebracht door Mgr. Möllmann, die den Praeses huldigde als kanunnik en proost, door prof. dr. Beysens, die de vereering van de oud-hoogleeraren voor hun president vertolkte, door den hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, uitsprekend de genegenheid van 's Praeses trouwe vrienden, door dr. Henning. regent van Hageveld en door prof. Henneman. In de feestzaal werd des avonds opgevoerd het spel van de studenten: „Stat Praeses dum volvitur Warmond de Praeses blijft, terwijl Warmond verandert." Dit „futuristisch-retrospectief spel van Waan en Werkelijkheid", was nauwkeurig verdeeld in: 1 ouverture, 1 proloog, 2 afdeelingen, 5 taferee- len, 2 entre-actes en 10 actes! Een stuk in stukjes, als door de studenten ter eere, en wellicht ook tot pleziei; van den Praeses, werd opgevoerd, is bestemd voor in tiem gebruik. Wij zullen ons daarom wel wach ten om „in detail te treden" (wie lacht daar?) of snijdige critiek te leveren op deze bonte af wisseling van tafereelen, overigens van sterk- uiteenloopend gehalte. De grond-idee van dit bizarre stuk was goed bedacht: in het jaar 2015 wordt de 150ste ge boortedag van Mgr. Taskin herdacht. De Prae ses is nog niet vergeten: „echte grootheid kan niet sterven, echte grootheid blijft altijd." Een nieuw seminarie is gebouwd, voorzien van alle comfort en zoo ingericht als de studenten het wel gaarne zouden wenschen....1 Gebroken werd met verouderde studentenme thoden: de colleges zijn vervangen door gra- mofoonplaten, de beslissingen van het voortge zet Vaticaansch concilie worden per radio be kend gemaakt.. De televisie stelt den praeses echter in staat, ook bij gesloten deuren, den studie-ijver van zijn onderhoorigen te taxeeren. In den tuin van dat hyper-moderne seminarie wordt een borstbeeld onthuld ter herdenking van den grooten Praeses van het Warmondsch „réveil." De gouden jubilaris zat als belangstellend toeschouwer deze plechtigheid gade te slaan. De raadselachtige figuur van Mgr. Riep, „den bekenden Taskin-kenner", die in het futuris tische deel van het stuk erbij-gesleept, schijnt, bekleedt in het tweede retrospectieve gedeelte van de vertooning de hoofdrol. Aan hem is de taak opgedragen de levenshistorie van Praeses Taskin te beschrijven, en hij kwijt zich zóó le vendig van zijn taak, dat de toeschouwers op een film den levensgang van den vereerden pre sident voor hun oog zien afrollen. Deze Warmond-film „met in de hoofdrol den president" was onweersprekelijk het groote suc ces van deze voorstelling. De praeses heeft zich zelf verfilmd gezien in zijn dagelijksche doen en laten, van zonsopgang tot zonsondergang, en het aardigste van alles is, dat de praeses nóch bewust nóch onbewust als acteur is opgetreden. Zónder praeses heeft men het toch klaar ge speeld zijn levensdag buitengewoon geestig en gevat te verfilmen. De jubilaris, volmaakt onkundig van hetgeen hem boven het hoofd hing, heeft zich bij deze voorstelling luide geamuseerd. Het was een fil mische geestigheid van den eersten rang, waar van feesteling en gasten genoten hebben. Of schoon amateurswerk, door de studenten zelve vervaardigd, trof telkens opnieuw de zeer be kwame, rake en dikwijls ook kunstzinnige op name van het filmbeeld. Even geestig en daarin had „Mgr. Riep" met zijn lezing een groot aandeel was de lichtbeelden-reeks, die het leven van den feeste ling vanaf zijn geboorte tot op dezen gouden feestdag voor oogen stelde. Aan deze lichtbeelden-serie, die de climax in 's Praeses levensloop zoo treffelijk aantoonde, sloot zich nauw aan de film van den gloriedag, Zondag beleefd: den triomf alen intocht in de gemeente Warmond. Het geslaagde feestprogramma eindigde in een slotkoor, op Beethoven's plechtige muziek „Die Himmel rühmen", waarvan de tekst in hield een laatste hulde aan den gouden jubila ris op dezen aan hulde en waardeering zoo wèl- besteden dag. TOKIO, 16 Aug. (Domei) De Russische ambassadeur Orelsky, die per vliegtuig uit Moskou was aangekomen, heeft, aldus meldt de „Nitsji Nitsji", Tsjang Kai Sjek een ulti matum overhandigd. Hierin wordt geëischt, dat communistische troepen gemobiliseerd worden voor de verdedi" ging van Hankau; dat de Russische militaire raadgever de leiding der krijgsoperaties m han* den krijgt; dat Hankau onder geen beding op gegeven wordt; dat de communistische generaals even sterk in den militairen raad vertegen' woordigd zullen zijn als de generaals der cen trale regeering; en .dat Tsjang Kai Sjek zooWe' op militair als op ander gebied de dictatuur Z&1 laten varen. Indien al die voorwaarden worden ingewil ligd, is Rusland bereid, aldus de „Nitsji Nitsji", krachtigen steun te verleenen; in het tegenovergestelde geval dreigt Moskou met stopzetting van de steunverleening. Tsjang beloofde volgens het Japansche bladj te antwoorden na de leiders der Kwo Min Tan® geraadpleegd te hebben. WASHINGTON, 16 Aug. (Havas) Preside^ Roosevelt vertrekt morgen naar Canada. Over morgen zal hij te Kingston bevorderd worde1 tot doctor honoris causa. UTRECHT. Geslaagd voor de akte-exame1' de dames; J. T. A. Schmidt, Amsterdam; M. Verdigaal, Rotterdam; C. H. W. Fokken-' Nijmegen; H. M. H. Smits, Pijnacker, B. Bles, Bussum; M. J. F. van de Venne, Houthen en M. E. Dickhoff, Lindenheuvel en de h.eere_ J Doets, Arnhem; K. L. L. Kreiken, Rotte1 dam; C. M. Ottevanger, Rotterdam; B. Brou wer, Schagen; R. J. Reinstra, Heemstede; W. van den Wilk, Rotterdam; J. Wouders®11^ Papendrecht; L. J. Lambers, Heerlen; D. v®. der Meer, Marssum; P. Miedema, Leeuwarde1 J. Gillebaard, Slikkerveer en A. H. J. Vinken ,borg, Emmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4