EUWS Uit het jaarverslag van den D.H.V.B. I 40 c 20 28 85 83 25 Haarlem, 17 Aug. Kort en volledig HET AANTAL LEDEN GROEIDE Die heelt den lijd. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 Mr. A. Slob MAAKT U HET LILVËN GOEDKOOPERll G*udmerk Thee Champignons Ninste Mayonnaise Roode Bordeaux Bergen op Zoomsche Slier Asperges Gevulde IJsbonbons HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN Feestelijke bijeenkomst in te Overveen ,Domi" CARILLONCONCERT Zaterdagavond in den toren van de Groote Kerk 13e VOLKSCONCERT H.O.V. FAILLISSEMENTEN NEDERLANDS BLOEMBOLLEN CULTUUR Gevonden voorwerpen en dieren De jubileumfeesten Programma verschenen Huldebetooging te Amsterdam Allerwege werd een toenemende belangstelling van het publiek geconstateerd Grootere activiteit Omvang der organisatie Het bestuur V er houding tot andere organisaties AGENDA Bioscopen 18 Augustus Bioscopen STAD De Staatscourant vermeldt de herbenoeming *an den heer Mr. A. Slob tot burgemeester van Haarlemmermeer. Het is zeker de moeite waard daar speciaal de aandacht op te vestigen en er een woord van waardeering aan toe te voegen voor (je heer Mr. Slob als burgemeester van Haarlemmermeer heeft gedaan. Het is de vijfde maal, dat H. M. de Koningin hem herbenoemt, zoodat hij reeds dertig jaar tegenwoordige functie bekleedt. Op 24 Sep-- Gember 1908 ontving hij zijn eerste aanstelling. Heeds toen had hij het zich in het openbare kven niet gemakkelijk gemaakt. Geboren op 10 Mei 1876 uit een in de Alblas- Serwaard algemeen bekende familie te Giessen- Hieuwkerk kreeg hij gymnasiaal onderwijs aan het Gereformeerd gymnasium te Zetten. Hjj studeerde aan de universiteit van Amsterdam promoveerde op 9 Juli 1900 op stellingen, daarna hij zich metterwoon te Gouda vestigde, hoch reeds in 1901 naar de Maasstad vertrok, ,!'aar hij zich met mr. A. de Jong, later wethou- ®er van openbare werken, associeerde. Het was een woelige tijd in de politiek en de ^rijd tegen het opkomende, snel groeiende so fisme en communisme was niet gemakkelijk. er zich aan waagde, stelde zich bloot aan h°on en laster, maar de heer Slob beleedt open- 'ik zijn anti-revolutionnaire beginselen. Hij *erd mede-oprichter en president-commissaris Vah het dagblad „De Rotterdammer" en was °°k eenige jaren lid van den Rotterdamschen gemeenteraad. Na zijn benoeming tot burgervader van Haar- ^öimermeer woonde hij eerst eenigen tijd te Heemstede. Wel een bewijs hoe weinig geschikte koningen er waren in den polder. Hij reisde 19U „met eigen gerij" heen en weer tu§- ^hen Heemstede en Hoofddorp. Met uitzondering van een kleine periode, dat hij in de maand Juli 1923 lid was van de Eerste Hamer der Staten-Generaal, waarin hij door de Hrovinciale Staten van Noordholland was geko- heeft de heer Slob zich in de Haarlem- htermeer niet meer met politiek ingelaten. Veel heeft Mr. Slob in de dertig jaar van zijn burgemeesterschap in Haarlemmermeer zien Veranderen en veel heeft hij voor zijn gemeente hunnen doen. Bij zijn 25-jarig ambtsjubileum 's hem dan ook op ondubbelzinnige wijze ge keken, dat de burgerij hem daarvoor zeer dank baar is. Er is toen een fonds gesticht tot oprichting van een Tehuis voor ouden van dagen, waarbij een gift was van H. M. de Koningin. He heer Slob heeft altijd geweten wat hij wil zich bijzonder goed geschikt in de mentaliteit Van zijn dorpelingen. De Haarlemmermeer kreeg in de afgeloopen bjijtig jaar electriciteit, gas en waterleiding. ^°or een zoo verspreid liggende gemeente is but geen kleinigheid. De wegen werden door het Hijk en de Provincie verbeterd. Maar wie wel eehs voor dergelijke zaken met het Rijk en de Pro- vUicie te maken heeft gehad, weet hoeveel tact, 0yerleg en correspondentie het kost voordat e®n bevredigend resultaat is bereikt. Met bij- 2°ndere voldoening heeft burgemeester Slob de vestiging van het vliegveld Schiphol in zijn ge- V-een te begroet. Hij heeft de plannen op de ^eest coulante wijze in de hand gewerkt en hij beeft de voldoening gesmaakt, dat daar in den Dosthoek van Haarlemmermeer een prachtige, bloeiende nederzetting is ontstaan. Eaten wij bij de vermelding der merkwaardige Hi ten uit zijn ambtsperiode ook niet vergeten "e stichting en verdwijning van den Haarlem- •herrneerspoorweg. De bevolking van Haarlemmermeer heeft zich 'n de laatste dertig jaar ook zeer uitgebreid. Dat bracht eigenaardige administratieve moei- '■jkheden mee, omdat zij over de geheele ge rente verspreid woont. Wij denken hierbij wel Zeer in het bijzonder aan de moeilijkheden tij- b®hs de mobilisatiejaren met de bergen voor- Schriften, welke toen te verwerken waren. En bl®t minder moeilijk waren de daarop volgende Ctisisjaren. Wij zijn er van overtuigd, dat een ^ihder krachtig en voer zijn taak minder be kkend man dan de heer Slob groote moeite *U hebben gehad de uitgestrektste plattelands- temeente van ons land veilig door de drukke ^ten heen te loodsen. Een bijkomende verdienste van den heer Slob 8 ziin bevordering van de paardenfokkerij. Wij Jbugen hierbij denken aan de paardenrennen, die "cter jaar onder groote belangstelling van bin- li6ru en buitenland worden gehouden. UOFliYUANClER iets aparts, per ons Per blik50, 30, Per flacon40, Per flesch 125, 100- Per groot blik Per V» pond ff f f ff ff ff Mr. Slob mag op een vruchtbaar ambtelijk le ven terugzien. Het was ons een behoefte op zijn verdiensten de aandacht te vestigen bij deze vijfde en zeer waarschijnlijk laatste herbenoe ming in het burgemeestersambt. In verband met het 40-jarig Regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin, zal door het Co mité „Katholiek Overveen" op Maandag 5 Sep tember a.s., 's avonds 8 uur in „Domi", een feestelijke bijeenkomst worden gehouden. Deze herdenkingsdatum is in overleg met het Centraal Oranje-Comité te Bloemendaal vast gesteld geworden. Aan dezen feestavond zullen medewerking verleenen een a cappella-koor van de R.K. Ora- toriumvereeniging, onder leiding van den heer Frans Pielage, de N.V. Polygoon te Haarlem, die voor deze gelegenheid een film heeft samen gesteld, waarin fragmenten uit het leven van H. M. de Koningin en het Koninklijk Huis ver toond zullen worden, terwijl de feestrede „Ne derland en Oranje" zal worden uitgesproken door prof. W. Nolet, pr. uit Amsterdam. Dank zij eenige liefhebbers van het beiaard spel zal a.s. Zaterdag wederom een beiaardcon cert worden gehouden onder de auspiciën van Haarlems Bloei". De heer W. J. A. P. Créman, een der beide beiaardiers, die vorig jaar de Haarlemmers nog weer eens de klankschoonheid van den beiaard in den toren van de Groote Kerk hebben doen hooren, zal op Zaterdag a.s. van 20.30 tot 21.30 uur wederom een concert geven. Evenals vorig jaar zullen maatregelen worden getroffen teneinde tijdens het carillonconcert een zoo groot mogelijke stilte op en om de Groote Kerk te verzekeren. Hopelijk zal ditmaal het weer beter mede werken dan vorig jaar telkens het geval was, opdat de hoorders thans ten volle zullen kun nen genieten van den begaafden Zwolschen beiaardier. In het kort worden verder besproken het win nen van nieuwe variëteiten, het trekken, de ziektebestrijding, de afzanding der duinen aan de hand van platen en profielen ten behoeve van de uitbreiding der cultuur, enz. Uitvoerige mededeelingen volgen omtrent de eischen. die de verschillende bloembollensoorten stellen aan den grond, grondwaterstand, bemes ting (bloedmeel), enz., terwijl verder de voor- koeling en voorbehandeling der bollen beschre ven worden. Op het Volksconcert, dat Donderdag o.l.v. Hugo de Groot wordt gegeven, zal een Opera en Operette-programma worden uitgevoerd. Als soliste werkt mede, de bekende radio zangeres Greet Koeman. In het eerste gedeelte wordt een Fransch Opera-programma ten gehoore gebracht. Geo pend wordt met de Ouverture .Raymond" van Thomas, waarna de balletmuziek uit de Opera „Lakmé" van Delibes. De soliste zingt de Aria van Michaela uit de Opera „Carmen". Daarna wordt het eerste gedeelte afgesloten met de Balletmuziek uit de Opera „Faust" van Gou nod. In het tweede gedeelte wordt een Weensch programma uitgevoerd. Het programma ver meldt o.m.: Marsch militaire van Schubert; Amorettentanze van Jos. Gung'l; Pizzicato polka en Frauenherz van Joh. Strauss. De so liste zingt vervolgens „Geschichten aus dem Wienerwald" waarna het programma wordt be sloten met de Ouverture der Operette „Die Schone Galathea" van Fr. von Suppé. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken: C. Deen, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, Kerkhofstraat 20, curator mr. F. J. D. Theyse; M. Wassink, schilder, wonende te Hillegom, Loosterweg II 146, curator mr. L. Ali Cohen; H. van Well, schoenwinkelier, wonende te Beverwijk, Breestraat 27, curator mr. C. Blan kevoort; J. V. E. Hoorns Jr., kapper, wonende te Be verwijk, curator mr. F. van der Goot. Rechter-commissaris in deze faillissementen is mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief werd het faillissement van: H. Rovers, bloembollen handelaar, wonende te Hillegom, Loosterweg II 21, curator mr. F. van Blerkom. In Die Ernahrung der Pflanze, B.D. 34, Heft 15/16, van Augustus 1938, komt van de hand van ir. K. Volkertsz, rijkstuinbouwconsülent en di recteur der rijkstuinbouwschool te Lisse een uit gebreid en rijk geïllustreerd artikel voor over onze bloembollencultuur, waaraan wij het vol gende ontleenen. In totaal is het aantal bloembollenbedrijven ongeveer 12.000. Achthonderd grootere bedrijven, elk met een gemiddelde oppervlakte van pï.m. 2'A H.A., beslaan samen de helft van het ge heele bloembollenareaal, terwijl van de restee- rende 11.000 bedrijven er meer dan 5000 kleine zijn die een oppervlakte van 10 A. en minder met bloembollen beplant hebben. In de laatste 25 jaar heeft de bloembollencultuur zich sterk uitgebreid en behalve gemengde bedrijven (bloembollen plus groenten), zijn er ook talrijke bedrijven, waar enkel bloembollen gekweekt worden, in den Anna Paulowna- en Koegras- polder ontstaan. Gemengde bedrijven ontwikkel den zich in 't gebied der kool- en vroege aard appelencultuur van Noord-Holland, in Friesland, Groningen, 't noordwestelijk deel van Noord- Brabant (tulpen) en in het Westland. Het bloembollengebied in de duinstreek is reeds eeuwen oud. De cultuurmethoden gingen hier van vader op zoon en het personeel in deze streek is met de bloembollencultuur a.h.w. sa mengegroeid. Inlichtingen aan het bureau van Politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband; Doeriks, Pretoriaplein 12. Armband (Lourdes)Scheen, Groote Houtstraat 147a. 2 Postduiven; v. Sennus, Fübrhopstraat 89. Post duif no. S-141, NL-349Derks, Harmenjans- straat 39. Rijksdaalder; Politiebureau Smede- straat. Groene halsdoek; Schnitger, Tuinwijk laan 43. Hond; Peperkoorn, Geweerstraat 49. Grijze handschoenen; v. Oost, Wijkerstraatweg 286, Velsen. Damesregenjas; Franken, Archipel straat 42. Blauwe damesregenjas; Veldwijk, Parkiaan 72. Jurk; Voepel, Ted. van Berkhout straat 50. R.K. Kerkboek;?, Dahliastraat 12. Damesregenmantel; Regeling, Minahassastraat 12. Nummerplaat GZ-34379; Politiebureau Sme- destraat. Overhemd; Blomke, Zijlweg 106. Por- temonnaie met inhoud; Philippo, Rijksstraatweg 23. Portemonaie met ihnoud; Politiebureau Smedestraat. Potloodhouder; Walbeek, Godfr. v. Bouillonstraat 61. Rijwielplaatje in etui; Blan ken, Zijlweg 106. Rijwielplaatje in etui; Kroder, Dutrystraat 19. Gummi ring; Politiebureau Smedestraat. Ring met sleutels; Poelgeest, Ro- molenstraat 29. Postduif; Elsinga, Romolenstraat 48. Gewicht van 1 K.G.; Wernik, Zomervaart 128rood. Hond (bruin)Swart, Eendrachtstraat 6. Hond (her der) Kennel Haarlem, A'damschevaart 320. Wollen kinderjasje; Roest, Dr. Schaepman- straat 35. 3 Katten; Kennel Haerlem, A'dam schevaart 320. Portemonnaie met inhoud; Slij- keman, Vechtstraat 103 I te Amsterdam. Heeren- parapluie; Cousijn, Kleverlaan 180. Paspoort t.n. Boekelaar; Politiebureau Smedestraat. Porte monnaie met inhoud; Postkantoor, Ged. Oude Gracht. Rozenkrans in etui; van Sloten, Vinken- straat 12. Rijwielplaatje; Hessen, Const. Huy- gensstraat 20. Ring met sleutels; Fortgens, Tem peliersstraat 52. Rijwielplaatje; Aarts, Emma- straat 12. Rijwielplaatje; v. Wiechem, Vierster- renstraat 21. Actetasch met inhoud; Disko, Don kere Spaarne 50rood. Vulpotlood; Rietman, Leidsche Zijstraat 6. Vulpenhouder; Buys, Zuid Schalkwijk. Het programma van de Jubileumfeesten der vereeniging „Koninginnedag" is verschenen. Hieronder volgt een chronologisch overzicht der feestelijkheden. 31 Augustus: 's-Morgens 7.00—8.00 uur: Mu zikale reveilles door de geheele stad; 9.009.30 uur: Kinderaubade op de Groote Markt; 9.30 10.00 uur: Afmarsch der kinderen naar den Her tenkamp en Kleverlaan; 10.0011.30 uur: Kin derspelen in Hertenkamp en Kleverlaan; 10.00 10.30 uur: Muzikale wandeling door Haar lem-Noord; 10.3011.30 uur: Concert in het Kleverpark; 11.0012.00 uur: Muzikale omme gang door het Centrum. 's Middags: 12.0012.30 uur: Carillonbespe ling; 1.30—2.30 uur: Kerkconcert in de Groo te Kerk; 2.003.00 uur: Muzikale wandeling door het Centrum; 2.005.00 uur: Wielerwed strijd in Haarlem-Noord; 2.304.00 uur; Kin derspelen aan de Lijsterstraat; 1.30—5.00 uur: Harddraverij op de Dreef; 3.005.00 uur: Zwemfeest in het Sportfondsenbad; 3.004.00 uur: Muzikale ommegang door het Centrum; 4.005.00 uur: Optreden van een hoogdraad- kunstenaar in Haarlem-Oost; 4.306.00 uur; Concert op het Stationsplein. 's Avonds: 5.0012.00 uur: Bal-Champêtre aan de Zomervaart; 8.3010.00 uur: Concert op de Groote Markt; 9.0010.30 uur: Ballet Tilly Sylon op den Kloppersingel; 10.3011.30 Uur: Optreden van den hoogdraadkunstenaar in Haarlem-Oost; 10.15 uur: Muzikale wande ling naar den Kloppersingel vanaf de Groote Markt; 10.30 uur: Muzikale wandeling naar de Groote Markt vanaf Kloppersingel. 1 September 's Avonds: 5.0012.00 uur: Bal- Champêtre aan de Zomervaart; 8.159.45 u.: „Zoo zong de Gouden Eeuw", Cantate op de Groote Markt; 10.00—10.30 uur: Gondelvaart door het Noorder Buitenspaarne; 10.30 uur: Vuurwerk aan het Noorder Buitenspaarne. 2 September 's Avonds: 5.0012.00 uur: Bal- Champêtre aan de Zomervaart; 8.0010.00 u.: Concert op het Nagtzaamplein; 9.0010.30 uur: Muzikale ommegang vanaf de Dreef en tap toe op de Groote Markt. 3 September 's Middags: 3.005.00 uur: Kin deroptocht in Haarlem-West; 5.006.00 uur: Singelloop. 's Avonds: 5.0012.00 uur: Bal-Champêtre aan de Zomervaart; 8.30—9.30 uur: Concert in het Kleverpark; 9.30—10.30 uur: Muzikale wandeling door Haarlem Noord met Taptoe op het Frans Halsplein; 8.00—10.00 uur: Muzi kale wandeling door Haarlem-Oost; 9.15 uur: Taptoe op het Nagtzaamplein. 5 September, 's Middags: 2.005.00 uur: Ruiterfeest op het Militaire oefenterrein aan den Middenweg in Haarlem-Noord. 's Avonds: 7.007.30 uur: Zang-hulde van schoolkinderen op het Santpoorterplein; 8.00 —11.00 uur: Gala-avond in den Stadsschouw burg; 8.0010.30 uur: Opvoering van de Oranje Cantate in de Gem. Concertzaal; 8.309.30 uur: Muzikale ommegang door de binnenstad; 8.00 9.00 uur: Concert op de Groote Markt; 9.00— 10.00 uur: Concert op de Groote Markt; 9.30 10.30 uur: Muzikale ommegang door de bin nenstad. 6 September 's Morgens: 8.009.00 uur: Mu zikale ommegangen door het Centrum; 9.00— 10.00 uur: Zanghulde op het Leidscheplein; 9.3010.00 uur: Koraalmuziek van den toren van de Groote Kerk; 9.3011.00 uur: Kinder- bioscoopvoorstelling in het Frans Halstheater 11.0012.00 uur: Rally van de Nederl. Padvin ders op de Groote Markt, met aanbieding Haarlemsche vlag voor Nat. Jeugdhulde. 's Middags: 12.001.00 uur: Carillonbespe ling. 12.301.15 uur: Optocht van de deelneem sters aan de Huldigingsbetooging in Amster dam; 2.155.00 uur: Allegorische bloemenop- tocht in het Centrum; 5.00 a 6.00 uur: Terug tocht van de deelneemsters aan de Huldebe- tooging in Amsterdam. 's Avonds: 8.30—9.45 uur: Concert op de Als u soms eens teveel haaK hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is *t een prettige zekerheid, dat er een andere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwacht Groote Markt; 10.0011.00 uur: Muzikale om megang naar het vuurwerkterrein; 10.15 uur: Vuurwerk in den Hertenkamp; 11.00 u.: Muzi kale wandeling vanaf den Hertenkamp naar het Centrum. 7 September: 's Morgens 10.0012.00 uur: Kinderfeest in Haarlem-West, 's Middags: 2.004.30 uur: Jeugdopvoering in den Stads schouwburg; 2.005.00 uur: Kinderspelen op het Leidscheplein. Over de huldebtooging te Amsterdam lezen wij in het programma: Onder de tienduizenden, die H. M. de Ko ningin op 6 September namens heel het land op den Dam te Amsterdam hulde komen bren gen, bevinden zich ook de vertegenwoordigers der gemeente Haarlem. En welk een vertegen woordiging! Toen namelijk de plannen voor deze huldiging vasten vorm begonnen aan te nemen, heeft de burgemeester zich gewend tot den voorzitter en secretaris der Vereeniging „Koninginnedag", met het verzoek, er voor te willen zorgen, dat Haarlem, de Bloemenstad, op een fleurige en vroolijke wijze vertegenwoordigd zou worden. Aan het kunstzinnig brein van onzen stad genoot, den kunstschilder Herman Moerkerk, is toen de idee ontsproten, om Haarlem te doen vertegenwoordigen door 80 jonge dochter^ de- bloem der bevolking, in kleurige costuumpjes, den roem onzer stad voorstellende, als narcis sen, tulpen en hyacinten, en met zich dragende de Kroon, met de jaartallen 1808 en 1938, en een 4-tal schilden waarop de meest in het oog springende eigenschappen onzer Koningin, n.l.: Kracht, Wijsheid, Geloof en Beleid. Hierbij hebben zich de omliggende gemeenten aangesloten, zoodat de stoet uitgegroeid is tot een groep van 100 meisjes, met de wapens der gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Bennebroek. Deze vertegenwoordiging zal op 6 September, om half 3, op den Dam gereed moeten staan en vertrekt daartoe om 12.30 uur van het Sport fondsenbad aan de Baan, om, voorafgegaan door een muziekcorps, langs Plein, Groote Hout straat, Groote Markt, Jansstraat en Jansweg, naar het station te marcheeren om met een extra-trein naar Amsterdam te gaan. Na afloop van de huldebetooging in Amster dam komt de groep op gelijke wijze weder terug en neemt dan de route door Kruisweg, Kruis straat, Groote Markt, Koningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat en Plein naar het Sportfond senbad. Wij verw'achten, dat deze terugtocht tusschen 5 en 6 uur zal plaats hebben. De stoet is als volgt samengesteld 2 Meisjes, dragende het Nederlandsche wa pen; 10 Meisjes als Narcissen; 2 Meisjes met de jaartallen 18981938; 4 Meisjes, dragende de Kroon; 10 Meisjes als Tulpen; 2 Meisjes, dragende het wapen van Haar lem; 16 Meisjes als Tulpen en Hyacinten; 4 Meisjes met schilden: Wijsheid, Beleid, Geloof en Kracht; 8 Meisjes in het goud met guirlanden; 2 Meisjes, dragende het wapen van Bloe mendaal; 16 Meisjes als Tulpen; 2 Meisjes, dragende het wapen van Heem stede; 10 Meisjes als Tulpen en Hyacinten; 2 Meisjes, dragende het wapen van Benne broek; 10 Meisjes als Narcissen, Tulpen en Hyacin ten. Woensdagavond 17 Aug. a.s. om 8 uur zal in één der zalen van café restaurant „Brinkmann", Groote Markt, alhier, de jaarlijksche alg. ver gadering van de oud-leerlingen van de Na tionale Schildersschool te Utrecht gehouden worden. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben ten aanzien van de winkels op den door de speeltuinvereeniging „Meerlebosch" op 17 en 18 September a.s. in het vereenigingsge- bouw aan de Nachtegaalstraat te houden bazar ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 ontheffing verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zaterdag 17 September 1938 van des namiddags 10 tot 11 uur en op Zondag 18 September d.a.v. van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte mede genomen. Albert heijn I ^oordec ligste Kruidenier sbedrij f in Nederland Wij ontvingen het negentiende jaarverslag van den DHVB, waaraan wij het volgende ont leenen: De reeks van jaren, waarin de bond werk zaam was in het belang van de katholieke sport beoefening in ons bisdom, is wederom met één vermeerderd en wanneer wij aan het einde van dit laatste jaar wederom onze gedachten laten gaan, mogen wij constateeren, dat dit jaar er een van groote activiteit is geweest. De algemeene jaarvergadering werd voor de vraag gesteld of handhaving van de legitimatie bewijzen al dan niet gewenscht was. Deze ver gadering sprak zich op voorstel van het bestuur vóór handhaving uit en wel voor toepassing van dit systeem in verscherpten vorm. Ter gelegenheid van het derde lustrum van het district Leiden werd het gouden bonds- onderscheidingsteeken toegekend aan den voor zitter van dat district, den heer A. H. Schrama, die in die functie veel in het belang der alge meene R.K. sportzaak heeft verricht. In het afgeloopen jaar wisten enkele vereeni- gingen de beschikking te verkrijgen over een betere terreininrichting. Als een bijzonderheid mogen wij hier ongetwijfeld noemen de opening van het R.K. Sportpark „St. Bonifacius" te Zaandam, welks terreinen bespeeld worden door de vereeniging VVZ. De competitie kon dit seizoen zeer tijdig een aanvang nemen, gezien het feit, dat reeds 19 September een vol programma kon worden ge publiceerd. In het algemeen mocht niet ge klaagd worden over de weersomstandigheden, zoodat het competitie-programma in zijn geheel vrij vlot kon worden afgewikkeld. Slechts in enkele afdeelingen trad nog stagnatie op, eener- zijds omdat er nog altijd vereenigingen zijn, waarvan het terrein bij den geringsten regenval wordt afgekeurd, anderzijds omdat enkele ver eenigingen over te weinig speelgelegenheid be schikken, in verhouding tot het aantal elftallen, waarmede zij Inschrijven. Er werden, in tegenstelling met vorig seizoen, verschillende belangrijke wedstrijden gespeeld. Allereerst mogen wij daarbij noemen de wel geslaagde missiewedstrijden te Amsterdam tus schen ons vertegenwoordigend elftal en 't Bos sche elftal, den wedstrijd voor den Bloedtrans fusiedienst van het Roode Kruis, district Den Haag, waarbij ons vertegenwoordigend elftal als gastheer optrad voor de Rest van de RKF, den missiewedstrijd te Hilversum, waar ons ver tegenwoordigend elftal gast was van het elftal van den RKUVB, den wedstrijd Noord-Zuid RKF, welke door ons district Den Haag werd georganiseerd, de wedstrijden, ge organiseerd door onze districten Noord-Holland en Haarlem, waarbij het RKF-elftal als gast optrad. Bij al deze wedstrijden mocht van een behoorlijke, dikwijls zeer behoorlijke, publieke belangstelling worden getuigd, waaruit blijkt, dat onze beweging meer bekendheid krijgt, zoo wel bij katholieken als niet-katholieken. De meerdere bekendheid kwam ook tot uiting bij de wedstrijden, gespeeld door de Haarlem sche afdeelingskampioenen om het kampioen schap van Nederland. Zoowel HBC als Volen- dam kunnen over de betoonde belangstelling te vreden zijn. Een voldoening voor ieder DHVB-er was ongetwijfeld, dat Volendam dit jaar zorg droeg, dat de hoogste eer in het Westen bleef, door beslag op het kampioenschap te leggen. Ernstig werd dit jaar door het bestuur onder oogen gezien de mogelijkheid om te komen tot een verbetering van onze juniorenbeweging. Met name staat het bestuur op het standpunt, dat de kwaliteit van het corps juniorenleiders moet worden opgevoerd en dat voorts voorlichting op verschillend gebied ook aan de junioren moet worden gegeven. Waarschijnlijk zullen in het begin van het nieuwe hondsjaar uitvoerige voor schriften verschijnen. Voor het eerst sedert jaren werd dit jaar we derom de bisschopsbeker verspeeld, ditmaal voor het eerst de beker, beschikbaar gesteld door Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers. De reeds enkele malen gepubliceerde waar schuwingen, de cijfers ten slotte, welke in onze vorige jaarverslagen tot uiting kwamen, zijn niet zonder gevolg gebleven. Er is op verschillende punten een grootere activiteit ontplooid, hetgeen ook hard noodig was. Een vrij belangrijke toeneming van het leden tal vond plaats, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat de aanwinst van ju nioren hierbij de meerderheid vormt. Er waren dit jaar 13682 leden (v.j. 13089) aan gesloten bij 181 vereenigingen (181). Er werd gespeeld met 432 elftallen (417) in 54 afdeelin gen (55). In de vacature, welke het vorig jaar was ont staan door het bedanken van den heer Taskin, werd door de algemeene vergadering voorzien door de verkiezing van den heer N. G. M. v. Wijk. Nadien kwamen geen veranderingen meer in het bestuur voor, zoodat gedurende dit ver slagjaar het bestuur heeft bestaan uit de hee- ren: Th. v. d. Lugt, pr., geestelijk adviseur; H. A. H. Putter, voorzitter; H. N. Smits, vice-voor- zitter; A. Hubaty, F. J. v. Veen, H. M. Roskam, N. G. M. v. Wijk, G. Kruyver, commissarissen, waarvan laatstgenoemde wederom als voorheen het secretariaat heeft waargenomen. Ten einde een behoorlijk verloop der bonds- zaken mogelijk te maken, kwam het bondsbe- stuur gedurende het jaar achtmaal in vergade ring bijeen. Behalve deze vergaderingen vonden nog verschillende conferenties plaats van com missies uit het bestuur. De bondsambtenaren, de heeren Kroon en v. d. Nes, bleven gedurende het afgeloopen jaar als zoodanig gehandhaafd en maakten derhalve de bezetting van het bondsbureau uit. De werkzaamheden ten bondsbureele onder gingen vanzelfsprekend geen vermindering. Het aantal poststukken, hetwelk dit jaar is uitgegaan, bedroeg 12457. De verscherpte toepassing van de bepalingen omtrent de legitimatiebewijzen bracht ook wat meer werk mede. Thans bleek wel duidelijk, dat voorheen heel wat spelers waren uitgekomen, zonder van dat bewijs te zijn voorzien geweest. Daarentegen mocht worden geconstateerd, dat het aantal klachten wegens vermeend gebruik van ongerechtigde spelers tot een minimum werd gereduceerd. De verhouding tot de districten mocht gedu rende dit jaar goed genoemd worden. Ook met het grootste deel der vereenigingen konden wij gedurende het afgeloopen jaar de zaken op de meest aangename wijze regelen. Te betreuren blijft, dat het aantal opgelegde boeten nog maar een kleine vermindering tegenover het vorig jaar onderging. Wij zijn van meening, dat met eeni gen goeden wil nog een belangrijke verbetering kan worden aangebracht. Zulks zou den alge- meenen gang van zaken in den Bond stellig ten goede komen. Bij een bespreking van onze verhouding tot andere organisaties dienen wij allereerst onze landelijke organisatie, de RKF te noemen. De samenwerking met deze organisatie was van den meest aangenamen aard. Het contract met den IVCB vlotte niet zoo goed als vorig jaar. Met name bestond een ern stig meeningsverschil omtrent de regeling van promotie en degradatie tusschen IVCB en dio- cesanen bond. Ook bij het samenstellen van bondselftallen werden moeilijkheden onder vonden. Overleg met den RKVB Breda leidde er toe, dat aan enkele van onze Zeeuwsche vereenigin gen onderdak in Bredasche competities kon wor den verleend. Voor zoover doenlijk was hebben wij hiermede een overzicht verstrekt van al de feiten van eenige beteekenis, welke zich in het negentiende bestaansjaar van den bond hebben voorgedaan. Hoewel het verslag uiteraard niet op algeheele volledigheid aanspraak mag maken, vertrouwen wij toch wel het meest wetenswaardige hierdoor aan de vergetelheid te hebben ontrukt. Tevens hopen wij hiermede het bewijs te hebben gele verd, dat onze diocesane bond nog steeds jaar lijks een uitermate zware taak op behoorlijke wijze ten uitvoer legt. Zulks zou niet mogelijk zijn zonder de hulp van velen, die het wel meenen met de lichame lijke opvoeding van de jongeren. En dan geden ken wij eerst gaarne in dankbaarheid de belang stelling, waarmede onze doorluchtige bescherm heer, Z.H.Exc. mgr. J. P. Huibers, ons werken volgt. Vervolgens memoreeren wij dankbaar den onvolprezen steun, welke wij van onzen bonds- adviseur, de districtsadviseurs en verschillende vereenigingsadviseurs mochten genieten. Met erkentelijkheid brengen wij in herinne ring, dat op verschillend gebied de Katholieke Pers in ons diocees ons steun, dikwerf zeer groo- ten steun, verleende. De betrokken bladen zijn wij hiervoor zeer dankbaar en wij hopen, dat hierdoor een steeds nauwere samenwerking tus schen katholieke pers en katholieke sportbewe- ging, in beider belang en voordeel, zal ontstaan. Een belangrijke steun bij de bondsleiding werd verleend door districtsbesturen, door de verschil lende commissiën en voorts tal van andere functionarissen. Al dezen helpers betuigen wij gaarne onzen dank voor verleenden steun en wij hopen gaarne, dat de blijkens dit verslag bereikte resultaten hun een zekere voldoening zullen schenken. Shirley Temple komt Vrijdag in Rembrandt- Theater met haar nieuwste lachfilm, ge schikt voor menschen van 5 tot 100 jaar I „Het Zwerfstertje". Gebouw St. Bavo Proza, 8 uur Eestuur R. K. Zwemvereeniging VOZ, half 9 Comité Winterhulp, 8 uur Bestuur Recollectie, 8 u. Kunsizalen J. H. de Bois, Kruisweg Ten toonstelling kinderportretten Toon Kelder, 95 uur. Toonzalen fa. Boskamp en Zn., Overveen Tentoonstelling werk P. v. Wijngaerdt, 106 u. Rembrandt-Theater: Harold Lloyd in „Pro fessor, pas op", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater; Broadway-Melody 1938" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: „Het meisje met de vier vaders" ((Merry go round Of 1938), 2.30, 7 en 9.15 uur. Pa'ace-Familie-Theater: The Ritz Brothers in „Drie malle invallers" en „Gevaarlijke Do cumenten", 2 en 8.15 uur. Moviac: Uurfilmvoorstellingen van half 3 tot half 12. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: „8 dagen wereldgeschiedenis", 2.30 en 8.15 uur. Gebouw St. Bavo. R. K- Smedenpatroons, 8 uur. Bestuur Transportarbeiders, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rechtskundig Advies, 78 uur. Kunstzalen J. H. de Bois, Kruisweg. Ten toonstelling Kinderportretten Toon Kelder, 95. Toonzalen fa. Boskamp en Zn., Overveen. Tentoonstelling werk P. v. Wijngaerdt, 106 uur Gem. Concertzaal. H. O. V.-concert, kwart over 8. Groote Kerk. Orgelbespeling, 34 uur. Rembrandt-Theater: Harod Lloyd in „Pro fessor, pas op", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater; Broadway-Melody 1938", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: „Het meisje met de vier vaders" (Merry go round of 1938), 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Famirie-Theater: „The Ritz Brothers in „Drie malle invallers" en „Gevaarlijke Do cumenten", 2 en 8.15 uur. Moviac: Uurfilmvoorstellingen van half 3 tot half 12. 1 Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: „8 dagen wereldgeschiedenis", 2.30 en 8.15 uur. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het postagentschap annex te legraafstation aan den Wagenweg te Haarlem op Donderdag 18 Augustus van 12.3013.30 we gens bijzondere familieomstandigheden zal zijn gesloten. De tekst van de Oranjecantate, welke in de Gem. Concertzaal op 5 September a.s. ter ge legenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin onder auspiciën van den Oranjebond Prinses Juliana te Haarlem-Oost wordt uitgevoerd, is prachtig gecalligrafeerd en zal thans, gereed zijnde, aan H.M. de Koningin worden aangeboden. Voor het examen Fransch L.O. slaagde te Utrecht mej. J. ten Wolüe; voor het examen L.O. mej. M. Boudewijn en de heer R. J. Rein- stra, Heemstede. Er zijn voorbereidende werkzaamheden aan den gang om meer verkeerslichtinstallaties in dc stad aan te brengen, o.m. op het knooppunt ZijlstraatGedempte Oude Gracht. Daarvoor worden verkeerstellingen gehouden. Voor het examen costumièère slaagde mej. B. Zinkstok en voor coupeuse de dames A. van Breukelen, J. Verduin, W. Staphorst en R. Roest. Op 9 September zal de weleerw. heer Henri de Greeve het woord voeren voor de afdeeling Santpoort van de R.K. Staatspartij. Daar zal tevens het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin worden herdacht. Voor het examen Engelsch L. O. slaagde de heer A. P. van der Kraan te Velsen; voor het examen Fransch L. O. slaagde mej. M. A. Schol te IJmuiden. Op 29 Augustus hoopt het echtpaar Hendricus Hessling en Wilhelmlna van Raalte den dag te herdenken, dat zy vijftig jaar in den echt zijn verbonden. De Coöperatie „De Eendracht" U.A. te Haar lem heeft op Donderdag 18 Augustus een auto tocht naar de Hooge Veluwe georganiseerd, om haar leden en kennissen te laten zien al het mooie dat ons land biedt, aldus deelt men ons mede. Voor dezen tocht is een inleiding met licht beelden gehouden door den heer A. Heikamp van de Hooge Veluwe op Woensdag 3 Augustus. Door deze lezing Is wel zeer duidelijk uitgeko men, dat vele Nederlanders naar het buitenland gaan om iets moois te zien, zonder dat zij weten hoe mooi ons eigen land is. Vele aanwezigen hebben dit dan ook begrepen, daar morgen niet minder dan 570 menschen deelnemen aan dien tocht, welke vertrekt van het hoofdgebouw van de organiseerende vereeniging. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo Kerk op Donderdag 18 Aug. des middags van 3 tot 4 uur door den heer George Robert, luidt: 1. Preludium en Fuga e kl. terts van J. S. Bach; 2. Derde Sonate van F. Mendelssohn Bartholdy; 3. Andantino B-maj. van C. Franck; 4. Pastoral Sonate van J. Rhein- berger; 5. In Paradisum van Th. Dubois; 6. Grand Choeur van Th. Salomé. Op de te Den Haag gehouden examens slaag den de dames M. Pieters, Sj. Heerens, Sj. Kruyer voor costumière en voor coupeuse de dames Khun, E. Laroque en A. H. Broekhuizen. Zij werden opgeleid in de Ensaid-school van mej. Elferink, Frans Halsstraat 16, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5