de taak der radio Gesloten grenzen tusschen Italië en Frankrijk H. Ms. „Gelderland" jubileert l*,,vJU. TOURISTENVERKEER STOP Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant EEN OORLOGSBODEM MET HISTORIE Kerkelijk leven WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Het publiek kijkt er van op Moeder en kind vermoord Desahoofd, diens vrouw en een familielid onder verdenking Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. DUOPASSAGIER GEDOOD Bestuurder van motorrijwiel zwaar gewond TROPENGENEESKUNDIG CONGRES Vertegenwoordiger der Koningin bij de opening HER-VACCINATIE TEGEN DE PEST Inenting van 15.000 personen per dag RIDDER M.W.O. TEN GRAVE GEDRAGEN Op 28 September a.s. is het 40 jaar geleden, dat de stapelloop plaats had Het schip, dat Kruger naar Europa bracht 2 H. Ms. kruiser „Gelderland", welke veertig jaar geleden van de helling liep LEIPZIGER NAJAARS-MESSE Wat verschillende landen exposeeren De nieuwe weg Den Haag—Utrecht Openstelling viaduct en brug te Voorburg Vrouw ïn brand Petroleumstel viel om 171 FIETSEN ACHTERHAALD Een man beleende deze Componist „Indonesia Raja" overleden Zooals reeds gemeld, heeft de Rotterdamsche Lloyd aan „De Schelde" opdracht ge geven voor den houw van een nieuw passagiersschip. Het schip zal worden gebouwd op de in December a.s. door het te water laten van 't vrachtmotorschip „Bantam" vrijkomende helling te Vlissingen en is het 74ste schip, dat voor den Rotterdam- schen Lloyd sedert de oprichting in 1883 wordt gebouwd. De voornaamste bijzon derheden van dit nieuwe mailschip zijn: lengte over alles: 631 vt., bruto tonnen- maat 21000 t., aantal P.K. 27000. Het aantal passagiers kan bedragen le en 2e kl. 562, 3e kl. 111, 4e kl. 50. Hierboven een model van het nieuwe schip De Spoorwegen en de Jaarbeurs HET REGEERINGSJUBILEUM Regeling der kerkelijke viering BENOEMINGEN BIJ DE FRATERS VAN TILBURG In intellectueele en cultureele kringen hoort men voortdurend bittere klachten over het algemeene peil der radio-uitzen dingen, welke door de verschillende omroep- tereenigingen hier te lande dag-in-dag-uit ten beste worden gegeven. Deze uitzendingen borden dan banaal of nog erger, in ieder ge- V&1 het cultuurpeil verlagend genoemd. Voor- a' onder hen, die op eenigerlei wijze of in Enigerlei functie actief aan het werk der oniroepvereenigingen medewerken of voor dit ^erk verantwoordelijk dan wel medeverant woordelijk zijn, zijn er velen, die zich over deze steeds terugkeerende en soms zeer agres- aieve klachten danig ergeren omdat zij er een onverantwoorde miskenning in zien van de hiet te onderschatten moeilijkheden, welke het samenstellen van een serie radio-pro- Btemma's, die zoowel het groote publiek als de yeel kleinere groep intellectueelen kunnen be- teedigen, met zich medebrengt. Uit ergernis Wordt zelden iets goeds geboren, en daarom hjkf het ons juister voor zoover ze redelijk zÜn die klachten ter harte te nemen en voor Zoover ze onredelijk zijn eenvoudig naast zich heer te leggen. De critiek op het peil der ra dio-programma's heeft in ieder geval dit teordeel, dat de verzorgers van de radio-pro- Èramma's niet in zelfgenoegzaamheid kunnen 'hdutten, gesteld ten minste, dat zij daartoe den lust en den tijd zouden hebben. Zooals hien weet, hebben onlangs besturen van teonkunstenaarsvereenigingen bij den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen hun beklag ingediend over de afwijzen'de houding die onze oniroepvereenigingen zou den hebben aangenomen tegenover het stre- Ven, de hedendaagsche Nederlandsche muziek door middel van de radio onder het bereik ten het geheele volk te brengen. De be sturen waren bij den minister aan het ver keerde adres. Zij hadden zich tot de omroep- tereenigingen zelf moeten wenden. De staat oefent door middel van den Radioraad wel controle uit op de uitzendingen, maar wij zijn hier Goddank nog niet zóó ver, dat de Staat de programma's samenstelt. Naar aanleiding ten deze klacht heeft het maandblad „De *-"ids", dat een zware intellectueele en cultu rele traditie heeft hoog te houden, een zeer behartigenswaardige en juiste opmerking ge haakt, welke van veel wijdere strekking is dan alleen het belang der Nederlandsche biuziek. „De omroep is bestemd", aldus schreef de Gids o.m., „voor alle lagen des volks en kan zich dus niet alleen richten naar de wenschen ®n belangen der meer gecultiveerde kringen. Er moet rekening gehouden worden met die breede scharen, die van hun radio alleen amusement en ontspanning eischen en het streven, om aan de vervulling van dit ver- 'angen een poging tot het aankweeken van diepergaande behoeften te verbinden, kan diet dan met voorzichtigheid worden toege past. Aan den anderen kant rijst echter bij Wie de omroepprogramma's aandachtig be schouwt, meer dan eens de vraag, of men niet bezig is, het evenwicht tusschen uitzendingen ten hooger en lager cultureel peil al te veel haar beneden te verplaatsen en of met name hiet de uitzending van goede muziek en Waarlijk niet alleen van de Nederlandsche! hoe langer hoe meer wordt veronacht zaamd." Inderdaad, gehoord de uitzendingen van sommige radio-omroepvereenigingen is deze vraag gewettigd en zij moet ook ge steld worden ten aanzien van de uitzendingen dier omroepvereenigingen in het algemeen. Gegeven de feiten, dat de omroepvereenigin gen slechts aangewezen zijn op de vrijwillige bijdragen van de luisteraars en dat de groote massa dier luisteraars, blijkens den uitslag van verschillende onderzoekingen, tukker op amusement en ontspanning dan op ontwik keling, inspanning en cultuur blijkt te zijn, en dat vele contribueerende luisteraars op grond van hun contributiebetaling het recht meenen te hebben het bevredigen van hun persoonlijke verlangens als een plicht aan de omroepvereenigingen op te leggen, moeten de omroepvereenigingen alleen reeds uit zelfbe houd ten deze rekening houden met den mo- menteelen smaak en verlangens van het mee- rendeel harer luisteraars. Is die smaak be neden een zeker minimaal peil, dan zullen zij daarin echter niet mogen berusten, maar zullen alle krachten moeten inspannen om dien smaak geleidelijk te beïnvloeden, te ver anderen en te verbeteren. Geldt dit voor de omroepen in het algemeen, in het bijzonder geldt dat voor den Katholieken Radio Omroep. De leiders van den Katholieken Radio Omroep zelve zijn de eersten om dien plicht te erken nen en zij geven zich dan ook sinds jaar en dag moeite om de programma's zooveel mo gelijk te doen beantwoorden aan de hooge roeping en groote verantwoordelijkheid, welke de Katholieke Radio Omroep als instelling met onberekenbare apostolische en cultureele mogelijkheden heeft. De cultureele opvoeding van het publiek der luisteraars kan echter niet anders dan langzaam en geleidelijk gaan. Bij te groote sprongen zouden luisteraars worden afgeschrikt en met die luisteraars zou de omroep onontbeerlijke bijdragen moe ten missen. Wij zijn ervan overtuigd, dat de K.R.O. het door Pastoor Perquin z.g. zoo ener giek begonnen en verrichte werk zal voortzet ten in de goede richting en er zich bewust van is, dat thans na den pioniersarbeid en de technische voltooiing de phase aangebroken is van consolideering en uitbouw, van ver dere verfijning en verdieping. Hoezeer ge rechtvaardigde critiek ook van nut en ge- wenscht geacht moet worden, de critici die nen evenzeer als de K.R.O. het momenteel mogelijke en bereikbare niet uit het oog te verliezen, opdat straks het noodzakelijk te bereiken peil practisch niet bijvoorbaat on mogelijk en onbereikbaar worde gemaakt. Zoowel de meest idealistische intellectueelen met nog niet te vervullen eischen als de man, die voor een dubbeltje in een prikkaart prikt en daardoor het recht meent te hebben een krachtig woordje mee te spreken over de rich ting, welke de K.R.O. moet inslaan, dienen dit te bedenken, alvorens zij hun gevoelens lucht geven. En tenslotte zal zelfs de K.R.O. onder de best denkbare leiding er nimmer in slagen, iederen individueelen luisteraar zonder uit zondering volkomen en altijd tevreden te stellen. De Fransch-Italiaansche grens is sinds Dinsdagmiddag 16 Augustus 12 uur practisch geheel voor het touristenver- ''eer over en weer gesloten. Zij was dit reeds sinds aanvang Augus ts in de richting ItaliëFrankrijk en de Maatregelen der Fransche regeering, welke nu het touristenverkeer in de Fransch-Itali- teïische richting hebben stop gezet, zijn niet abders dan een gevolg daarvan geweest. Ket feit ligt er en is wel in staat geweest om etiers oogen wijd te openen op de mate van ^vriendschappelijkheid, waardoor de betrek- stegen tusschen beide buurlanden nu al maan- teft en maanden worden beheerscht. Inderdaad *teeft de Fransch-Italiaansche verstandhou- tehg er nog nooit zoo slecht uitgezien als zij nu loet. E>e maatregel, waartoe de Fransche minister Vah Buitenlandsche Zaken na overleg met den M'riister-president is overgegaan, behelst de af- 5chaffing van de collectieve paspoorten voor M°epsrcizen van Fransche onderdanen naar telië en het verplicht stellen van een visum *te de individueele paspoorten, hetwelk slechts terkregen kan worden zoo de aanvrager de te^dzakelijkheid van zijn voorgenomen reis tear Italië overtuigend kan aantoonen. ^en kan veilig zeggen, schrijft onze Pa nische correspondent dat de regeerings- teteriteiten van het liberale en vrijheidlievende tehkrjjk niet met een licht hart zijn overge- jjteh tot het treffen van dezen maatregel, waar- °0r de burgers der republiek in hun bewegings- teheiq sterk worden belemmerd, öe Franschman heeft zich een reputatie ver aten van nogal honkvast te zijn. Toch heeft etl zich van deze honkvastheid wel eens over- 1BVen voorstellingen gemaakt. De ontwikkelde ^tehschman reisde toch wel gaarne, vooral naar hem „liggende" Zuiden, Spanje en vooral al'ë, waar de Fransche tourist lang geen zeld- 'e verschijning was. Nu is het ongelukkige Spanje sinds twee jaren een onbereisbaar land geworden en voor zoover de voor den Fransch man nadeelige koers van zijn nationale munt het hem nog toestond, was naar het Zuiden nog slechts het bij uitstek geliefde reisland Italië open. Het daar geldende binnenlandsche régime had den Franschen touristentrek naar Italië eer bevorderd dan benadeeld; wel schijnt de buiten gewoon kribbige houding, welke het fascisme den allerlaatsten tijd jegens Frankrijk heeft aangenomen, op den reistrek naar Italië weer beduidend nadeelig te hebben gewerkt. Italië bleef echter ook met het katholieke Rome, de Vaticaansche stad en den Paus, het doel van veel „Roomsche" pelgrims uit Frank rijk. Het schijnt wel, dat ook deze door den Franschen regeeringsmaatregel worden getrof fen. Niettemin is iedere Franschman ten volle overtuigd van de rechtvaardigheid en juistheid van dien maatregel, die de in stemming der geheele openbare meening heeft. Hij is immers slechts het antwoord op het Ita- liaansche paspoortbeleid, dat sinds 5 Augustus vooral de afgifte van paspoorten aan de Itali- aansche burgers, individueele zoowel als collec tieve, voor reizen naar Frankrijk heeft gestaakt en zelfs reeds verstrekte collectieve paspoorten heeft teruggenomen. Dit laatste moet in het bijzonder pelgrimstochten gelden, welke door Italiaansche reisbureaux waren georganiseerd met het oog op de feestelijkheden van 15 Augus tus, waarmede het Mariale Jubeljaar, ter her denking van het feit, dat drie honderd jaar ge leden Frankrijk door Lodewijk XIII aan de H. Maagd werd toegewijd, wordt besloten. Men vraagt zich hier wel af, of de fascistische autoriteiten er misschien voor willen passen, dat Italianen ter plaatse zelf tot de ontdekking zou den kunnen komen, dat Frankrijk toch altijd nog meer christelijk is dan bolsjewistisch, in ieder geval niet de vijand no. 2 van christen dom en Europeesche beschaving als hoedanig de oppervlakkige man in de straat het uit de Ita liaansche bladen moet leeren kennen. Aan het motief, dat officieus ten grondslag werd gelegd aan het Italiaansche gedrag, als zou de deviezenkas het maken van reizen naar Frankrijk niet gedoogen, hecht men althans niet de minste waarde. Op de eerste plaats, omdat de grenzen naar andere landen voor touristen verkeer wel geopend blijven, en op de tweede plaats, omdat wat de sporadische Italiaansche tourist in Frankrijk kon achter laten, zoo vol komen onbeteekenend was, dat de Italiaansche deviezenpositie er zoo goed als niet onder leed. De tegenmaatregel der Fransche regeering zou dan ook zeker niet genomen zijn, in dien men hier aan de oprechtheid van het Italiaansche motief der deviezenarmoede ook maar eenigszins geloof had kunnen schenken. Men moet hem echter beschouwen als een Fransch verweer tegen de algemeen provocatieve houding, welke het fascisme te zijnen opzichte aan den dag legt. Het is natuurlijk niet aan den minsten twijfel onderhevig, dat Frankrijk on middellijk van zijn kant de grens weer zou ontgrendelen, zoodra de Italiaansche regeering het van haar kant doet. Of de Italiaansche re geering van haar kant daartoe echter spoedig zal besluiten, wordt vooralsnog betwijfeld. Tij dens het diplomatieke navragen op het Itali aansche ministerie van Buitenlandsche Zaken naar de reden van het Italiaansch gedrag, waarop overigens niet van antwoord werd ge diend, zou n.l. de Fransche zaakgelastigde niet hebben nagelaten op de waarschijnlijkheid van ev. Fransche retorsiemaatregelen te wijzen. Hetgeen echter het beoogde effect niet bereikte. Inmiddels: de huidige stand van zaken brengt voor Italië mee, dat het financieel meer verliest dan wint, voor Frankrijk, dat het meer wint dan verliest. Slechts verliezende partij zijn de vooruitzichten voor de verstandhouding in het Europeesche huis, nu twee groote buurvolken het zoover hebben gebracht, dat ze elkaar „niet meer willen zien". Kort geleden is het desahoofd van Bieder in het regentschap Wonogiri aangehouden we gens verdenking van moord op een door hem aangenomen Javaansch meisje en haar zuige ling van tien maanden oud. Intusschen heeft men, volgens de Loc., be halve den Loerah nog diens vrouw en een fa milielid voorloopig aangehouden. Gedrieën ontkennen zij hardnekkig elke schuld, doch de vraag waarom de huisgenooten eerst een week, nadat de lijken verborgen waren op de aangeduide plaats, die „ontdekt" hebben, moet als een ernstige aanwijzing voor hun schuld worden opgevat. Toen de motorrijder Timmer uit de richting Haps naderde, is hij door tot nu toe onbekende oorzaak te Oeffeit in botsing gekomen met een auto uit Arnhem, komende uit de richting Boxmeer. Op de duozitting van den motor zat een knecht van zekeren Heurkens. De motor en de auto botsten met een ontzet- tenden slag tegen elkander. De duopassagier werd van den motor geslingerd en overleed na enkele oogenblikken. De bestuurder van het motorrij wiel werd zeer zwaar gewond, beide beenen bleken gebroken. Timmer zou eerst heden zijn rijbewijs krijgen. De botsing was zoo hevig, dat een veranda van een nabijgelegen café er zeer zwaar bij werd beschadigd. Medische en geestelijke hulp waren vrijwel dadelijk ter plaatse. De zwaargewonde, wiens toestand zorgwekkend is, is in het ziekenhuis te Boxmeer opgenomen. Zoowel de auto als het motorrijwiel zijn totaal vernield. H. M. de Koningin zal zich bij de openings zitting van het Internationaal Tropengeneeskun- dig en Malariacongres te Amsterdam op 24 September a.s. te 3 uur n.m. doen vertegenwoor digen door Hr. Ms' opperkamerheer, mr. W. J. baron van Lijnden. BANDOENG, 17 Augustus. (Aneta). Op 1 September zal begonnen wórden met een her vaccinatie van de bevolking van het geheele regentschap Bandoeng tqgen pest. Per dag zul len 15.000 personen worden ingeënt. Men ver wacht, dat deze her-vaccinatia 4 Februari 1939 geëindigd zal zijn. Wij lezen in „Mataram" van 8 dezer: Gisteren werd met militaire honneurs ten grave geleid de oudste Magelangsche drager van het ridderkruis der Militaire Willemsorde, de oud-AIenadoneesche infanterist 1ste kl. Willem Koropit, die sedert 8 Februari 1896 ridder M. W.O. was, welke mooie militaire belooning hem toegekend is voor zijn moedig gedrag bij de krijgsverrichtingen tegen Lombok in 1894 en wel voornamelijk bij de bestorming van Mataram op 29 September. De begrafenis geschiedde onder zeer groote belangstelling. Vele gepensionneerden brachten hun ouden strijdmakker de laatste eer en aan de groeve werd de overledene herdacht door den leger aalmoezenier, pastoor Madlener, die ook de Requiemmis opdroeg. Op 28 September a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat H.Ms. „Gelderland" van stapel liep van de helling van de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw „Fijenoord" te Rot terdam. Het schip maakte deel uit van een serie van zes kruisers die alle provincie-namen droegen. De mooie lijnen van deze schepen wekten des tijds de algemeene bewondering en ook als zee schepen voldeden zij zeer goed, wat o.m. bleek toen H.Ms. „Holland", in het hartje van een tvphoon in de Chineesche zee terecht kwam, waarbij alle sloepen werden weggeslagen, doch het schip aan de woedende elementen weerstand bood. De zes schepen waren vrijwel gelijk en een aardige anecdote vertelt, dat toen tijdens de troebelen met Venezuela, waarbij de scheeps macht in de Caraïbisehe zee o.a. bestond uit een paar schepen van dit type en deze om de beurt demonstreerden voor de Venezolaansche kust, de president De Castro, beweerde dat de Nederlanders maar één schip beschikbaar had den waarop zij telkens een anderen naam schilderden. H. Ms. „Gelderland" heeft haar zusjes ver overleefd. Reeds in 1912 werden de eerste twee van dit type gesloopt, vier hielpen gedurende de mobi lisatie nog de neutraliteit handhaven. In 1920 en 1922 vielen er twee in sloopers- handen en een, de „Noord-Brabant" werd wachtschip en voor de opleiding van matrozen te Vlissingen bestemd. H. Ms. „Gelderland" echter blijkt wel een zeer sterke constitutie te bezitten en zal ver moedelijk nog tot 1940 in de vaart blijven. Het schip heeft een veel-bewogen leven ach ter den rug en enkele saillante punten uit zijn bestaan mogen hier in herinnering worden ge bracht. Welhaast algemeen bekend mag worden ver ondersteld, dat het schip kort na indienststel- ling de eer genoot door H.M. de Koningin te worden aangewezen om den ouden president Kruger na den Boerenoorlog van Lorenzo Mar ques naar Marseille te brengen. De kruiser diende vervolgens in West- en Oost-Indië en in de Europeesche wateren. In 19U werd het schip reeds uit de actieve marine afgevoerd en bestemd voor opleidings schip voor adelborsten ev matrozen. In 1912 lag het echter te Constantinopel om met bui tenlandsche schepen de belangen der vreemde lingen te verdedigen tijdens den Balkan-oorlog en gedurende de mobilisatie patrouilleerde het. in de territoriale wateren, een dienst welke in verband met de vele drijvende mijnen niet van gevaar ontbloot was. In 1920 kreeg de „Gelderland" een andere be wapening, o.m. een eenheidsbatterij van 6 ka nonnen van 12 c.M., en werd het bestemd voor artillerie-instructieschip, waarop voortaan de artillerie-officieren, de konstabels en de kanon niers zouden worden opgeleid. In 1927 viel het schip ten offer aan de be zuiniging en werd de artillerie-opleiding gedu rende een paar jaar op geheel onvoldoende wijze door een pantserboot verzorgd. In 1930 werd de oude oorlogsbodem echter weer in dienst ge steld en eerst in 1940 zal zij worden afgelost door de speciaal als artillerie-instructieschip gebouwde „Van Kinsbergen", welk schip in Juni 1939 zijn proeftochten zal aanvangen. De lezer meene echter niet, dat deze bejaarde kruiser het gemakkelijk heeft als artillerie-in structieschip. Van welhaast geen schip bij onze marine wordt zoo veel gevergd als van H. Ms. „Gelder land" op zijn ouden dag. Dag en nacht wordt daar gewerkt, om de eene opleiding na de an dere af te leveren. Den geheelen dag en des nachts onder het Schijnsel der zoeklichten bulderen de kanonnen of ratelen de mitrailleurs. Soms vele malen per dag worden de sloepen gestreken en weer geheschen om schijven te sleepen of schoten op te nemen en wanneer oven gepauzeerd wordt, ratelt de ankerketting uit de kluis, om brandstof te sparen. Bovendien echter moet het schip nog vele andere diensten vervullen, als doelschip voor onderzeebooten en voor vlagvertoon en neemt het ook jaarlijks aan de manoeuvres deel. Zoo werd het ook in 1937 naar west-Indië gezon den, weliswaar met een opleiding kanonniers, maar tevens om dienst te doen als stations schip. Zooals men weet is na den overval van 1929 in West-Indië voortdurend een schip ge- stationneerd. Op den terugweg werden convooi- diensten verricht in de straat van Gibraltar. De lezer zal zich van deze reis het verhaal van den „looden verrader" herinneren. In het najaar zal het schip wederom naar West-Indië worden gezonden en daar gedurende ongeveer vier maanden vertoeven. In 1937 mocht de „Gelderland" H-K.H. Prin ses Juliana en- Z.K. H. Prins Bernhard naar Harwich overbrengen ter gelegenheid van de kroningsfeesten te Londen. Tenslotte moge vermeld worden de merk waardige bijzonderheid dat de „Gelderland" in 1909 liggende in het Schottegat in Curaqao, een saluut van 51 schoten afgaf bij de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana en in 1938 op dezelfde plaats hetzelfde saluut ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Het 40-jarige jubileum zal op 28 September a.s. feestelijk worden herdacht. Behalve de onder leiding van den Economi- schen Voorlichtingsdienst tot stand gekomen collectieve inzending van Nederland en Kolo niën, welke op voortreffelijke wijze wordt inge richt, zal er nog zeer veel uit het buitenland op de Leipziger Najaars-Messe aanwezig zijn. De herfstbeurs duurt van 28 Augustus tot 1 Sep tember. Argentinië exposeert de nieuwe Inca- Rosa-steensoort, welke om haar fraaie kleuren bijzonder geschikt is voor de vervaardiging van sieraden. België brengt de haven van Antwerpen naar voren, hetgeen van beteekenis is wegens het aldaar onlangs gehouden Hanze-congres, waarbij de stichting van een nieuwen Hanze- bond in overweging is genomen. Bulgarije ex poseert o.a. gedroogde vruchten, oliezaden, aetherische oliën en essences, tapijten en bont werk. Ceylon geeft voor de eerste maal een overzicht van zijn industrieele en agrarische ontwikkeling. Denemarken komt met Kopen- haagsch porselein en andere artikelen. Danzig zal de aandacht vragen voor zijn specialiteit, het barnsteen. Egypte brengt door een expositie van verschillende katoensoorten onder de aandacht, dat dit materiaal niettegenstaande de toene mende beteekenis van de kunstvezelstoffen niet te ontberen is. Uit Engeland zijn exposanten van porselein en aardewerk, zeemleder, uurwer ken, beweegbare étalage-figuren en electrische scheerapparaten aangemeld. Finland zal sport artikelen aanbieden. Frankrijk neemt aan de kunstnijverheids-afdeeling en de textielgroep deel. De monstercollecties uit Hongarije zullen in hoofdzaak textielgoederen, huishoudelijke en luxe-artikelen omvatten. Die uit Italië fayence en dergelijke producten, houtsnijwerk, bijoute rieën en lederwaren; ook voedings- en genot middelen, textiel- en aanverwante artikelen. Ja pan exposeert porselein. Joego-Slavië zal mon sters van zijn verschillende tabakssoorten ten toonstellen en een indruk geven van de siga- 'retten-fabricage. De aanbiedingen uit Roemenië zijn voornamelijk bestemd voor de Duitsche markt. Tsjecho-Slowakije, van oudsher exposant in Leipzig, komt met een ruime sorteering van zijn bekende voortbrengselen. Zweden zal zil ver-, alpaca- en luxe-tinwaren, glas, aardewerk, etc. aanbieden. Verder zullen er enkele deel nemers zijn uit Estland en Zwitserland. Naar aanleiding van de Bouwvak-Messe is in Leipzig op 29 en 30 Augustus een congres, waar gesproken zal worden over het verrichten van bouwwerkzaamheden in den winter, alsmede over verwarmings- en ventilatieproblemen. Het Duitsche genootschap voor Economische Weten schappen belegt een driedaagsche bijeenkomst van 13 September. Een groote modeshow heeft plaats van 29 tot 31 Augustus. Verder zijn nog eenige speciale groepen aan gekondigd, zooals een afdeeling ter bevordering- van het internationale toeristenverkeer, een in ternationale tentoonstelling van vaktijdschriften, een expositie onder den titel „Formschöne Er- zeugnisse aus neuen Werkstoffen für Haus und Küche, für Reise und Festtag" en een serie model-étalages voor speelgoedwinkels, waarbij de nieuwste ideeën in de practijk zijn toegepast. Nederlandsche bezoekers kunnen op Zaterdag 27 Augustus gebruik maken van extra-reisgele genheden, 's morgens en 's avonds. De Spoor wegen verleenen een aanzienlijke reductie, ook bij vertrek met de gewone treinen, mits men een retourbiljet neemt en voorzien is van een be wijs van toegang tot de Messe. Inlichtingen hier over geeft het Leipziger Messamt te Amsterdam Singel 98. Wederom is een gedeelte van den nieuwen weg Den Haag-Utrecht gereed. Hedenochtend zijn op geheel on-officieele wijze viaduct en brug te Voorburg, welke den toegang vormen tot den auto-weg, voor het verkeer openge steld. Wel waren hierbij aanwezig eenige inge nieurs van waterstaat, onder wie ir. L. J. A. Bergansius, hoofdingenieur van het district nieuwe wegen L, verscheidene functionarissen bij de K.N.A.C. en den A.N.W.B. en andere be langstellenden. Tegen acht uur reed het groot aantal auto's, dat zich voor het viaduct had opgesteld, dit nieuwe gedeelte op tot vlak voor de brug in het midden van de viaduct gelegen welke tot nu toe nog in geopenden toestand was ge bleven. De brug werd neergelaten, de file auto's reed er over heen en de viaduct was in gebruik genomen. Op het oogenblik is men nog druk bezig de Laan van Nieuw Oosteinde met het verleng de, de Laan van Nieuw Oost-Indië, in gereed heid te brengen, welke dan aansluiten zal op de reeds gemoderniseerde en aan de eischen van het snelverkeer aangepaste Van Alkema- delaan tot Scheveningen. Wanneer dit gedeelte klaar is, heeft men zoowel van Scheveningen als van den weg naar Amsterdam een snelle verbinding naar den nieuwen weg. Het wachten is dan nog op het gereed komen van het gedeelte Gouda-Utrecht. Tengevolge van het omvallen van een bran dend petroleumstel in de keuken van haar woning aan de Groenlandstraat te Rotterdam, geraakten de kleeren van de 59-jarige bewoon ster W. Baay in brand. Het slachtoffer liep een aantal brandwonden aan het lichaam op en werd per auto van den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel, waar zij in vrij ernstigen toestand is opgenomen. Het staat nog niet vast of de vrouw, die in de aan de achterzijde op do tweede verdieping ge legen keuken bezig was, het petroleumstel heeft bijgevuld terwijl het brandde, of dat zij een pan van het stel wilde nemen. In ieder geval is zij met haar kleeren blijven haken aan een van de kranen, zoodat de olie over haar kleeren liep. Toen het toestel daarop ook omsloeg, vatte de olie direct vlam en in een oogwenk stond de vrouw toen in brand. Zij snelde in haar schrik direct naar beneden, waar zij om hulp riep. Een buurman schoot op haar geroep toe en slaagde er nog in om met een laken de vlammen te dooven. De vrouw had toen echter al erge brandwonden opgeloopen aan den linkerarm, aan de linkerzijde en aan den rug. Aangezien er op het oogenblik, dat het onge luk gebeurde, niemand anders thuis was, ver oorzaakte het brandende petroleumstel ook brand in de keuken. Manschappen van slangen wagen 35 bluschten met één straal op de water leiding en de gummislang dezen brand, waar door de keuken gedeeltelijk is uitgebrand. „Mataram" meldt: De recherche smaakte het groote genoegen in het gouvernementspandhuis te Maranganom niet minder dan 171 fietsen aan te treffen, waarvan fabrieksnummer en eventueel andere herkenningsteekens verwijderd zijn. Bovendien is uitgekomen, dat al deze rijwie len werden beleend door een persoon, vermoe delijk dus de opkooper van gestolen rijwielen. Men heeft ongeveer kunnen vaststellen, dat deze rijwielen moeten zijn gestolen na 1 Juli 1937 en het is niet onmogelijk, dat uit deze groote verzameling gestolen rijwielen uit Mage- lang, Salatiga, Djokja en Solo teruggevonden kunnen worden. SOERABAJA, 17 Aug. (Aneta) Overleden is mr. Soepratman, de componist van het natio nalistische lied „Indonesia Raja", JU MH-«WW'wa.o»..y i 'm< Naar wij vernemen, zullen de Ned. Spoorwe gen bij gelegenheid van de van 1 t/m 16 Sep tember te houden najaarsbeurs weder de reduc tieregeling toepassen, die heeft gegolden tijdens de voorjaarsbeurs. Reizigers, per spoor naar Utrecht reizende, van stations gelegen op een afstand van 80 K.M. of meer van die stad, ge nieten bij terugkeer 80 pet. reductie op den enkele-reis-prijs. Zij kunnen ook met dezelfde reductie reizen naar elk ander station, dat niet verder van Utrecht ligt, dan het station van vertrek. Zoo kan b.v. een reiziger, komende uit Groningen, na zijn bezoek aan de jaarbeurs, tegen 20 pet. van den enkele-reis-prijs, naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Almelo, enz. reizen, mits de afstand niet dien naar Groningen te boven gaat. Reizigers, per spoor komende uit het buiten land, kunnen aan de binnenlandsche grenssta tions, tegen intrekking van een coupon, uit hun couponboekje, toegang gevende tot de jaarbeurs, een vierdaagsche retourkaart bekomen, tegen den dubbelen enkele-reis-prijs, verminderd met 25 pet. Mgr. J. M. v. d. Tuyn, deken van Den Haag, schrijft ons: De kerkelijke viering van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin zal in Den Haag aldus zijn geregeld: 1. op Maandag den 5 September zal in alle kerken van Den Haag een plechtig lof worden gecelebreerd (te half acht n.m.) met „Te Deum" en de gebruikelijke gebeden voor H. M. de Ko ningin „Domine Salvam fac". 2. op Dinsdag 6 September zal des morgens circa 8 uur een gezongen H. Mis worden opge dragen uit dankbaarheid tegenover God, die aan het volk van Nederland zooveel zegen en welda den heeft geschonken door onze geliefde Ko ningin Wilhelmina, die veertig jaren lang met wijsheid, kracht en moederlijke liefde ons Va derland heeft bestuurd en om Gods onmisbaren zegen over Vorstin en Vaderland ook voor de toe komst af te smeeken, opdat het Nederland en Overzeeschen Gewesten nog vele, zeer vele jaren onder Hare voortreffelijke regeering goed moge gaan. Tot directeur van het Fratershuis aan den Papenhulst te Den Bosch is benoemd Frater Acasius, tot heden directeur van huize St. Ni- colaas te Oss. Deze komt in de plaats van Frater Egbert, die benoemd is tot hoofd van de Angelusschool. Het hoofd van de Angelus- school, Frater Cassius, gaat naar Tilburg, al waar hem een vertrouwenspost is aangewezen in de opleiding der jonge Fraters. Als hoofd van de Aloysiusschool te 's-Bosch komt Frater Innocentius, tot op heden ver bonden aan de Muloschool Korvel te Tilburg. Hij is een der bekendste figuren op het gebied van handelswetenschappen en staatskennis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9