s Knap jij maar op, g Jeeves; Overdracht van de "Tromp,, Het regeeringsjubileum Kerkelijk leven DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 Mr. Ms. flottielje-leider wordt heden officieel in dienst gesteld HANDEL MET BULGARIJE Handelsattaché bezoekt ons land Aankomst deputatie van den Soesoehoenan van Soerakarta EïERPRIJZEN GESTEGEN Verbeterde afzet naar Engeland Nieuwe laboratoria van de Kema In bedrijf stelling door Z. K. H. Prins Bernhard DE KONINGIN NAAR ROTTERDAM Regeling van het bezoek op 2 September DOOR MOTOR GEGREPEN Dame ernstig gewond GESTOLEN AUTO GEVONDEN Te Amsterdam onbeheerd aangetroffen A.N.W.B.-KIOSK TE SLUIS Dr. L. del Baere overleden L. Voorham APOSTOLISCH VICARIAAT CURASAO Aantal katholieken en priesters INSTALLATIE BANDJAR-RAAD De vergaderzaal van de Tweede Kamer Biggenmerken ARTILLERIE-INRICHTINGEN Regeling voor het bezoeken nog verder verscherpt Examen hoofdakte Examen nijverheidsonderwijs Clearingkoersen EEN OUD STRAATSPEL IN EEN NIEUWEN VORM Grappige vondst van de jeugd PROEFTOCHT POOLSCHE MOTORLOGGER Hongaarsche onderscheiding BOEK EN BLAD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 72e jaargang no. 46 VreesefTjTc eenvoudig: Minder malaria in Noordholland Goede resultaten te Uitgeest en op Marken UIT DE STAATSCOURANT Leeraren Regentencollege Eervol ontslag directeur strafgevangenis Ontvanger verplaatst Conservator Zuivelcentrale Land- en Zeemacht s De nieuwe flottielje-leider der Konink lijke Marine, de „Tromp", die heden, Don derdag, officieel in dienst zal worden ge steld, is Woensdag zonder eenige formaliteit door de werf de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, aan de marine overgedragen. De heer D. Goedkoop en andere leden van de directie der Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij, alsmede verschillende ingenieurs, die aan den bouw hadden medegewerkt, maakten een rondgang over den oorlogsbodem met vice- admiraal A. Vos, hoofd van de vierde afdeeling A-, materieel der zeemacht, van het departe ment van Defensie, met den commandant van Ms. „Tromp", den kapitein-ter-zee L. A. C. M. Doorman, en verscheidene hoofden van technische diensten en ingenieurs der marine. 2ooals te begrijpen is, droeg deze rondgang een zuiver formeel karakter en na dezen laat- ®ten inspectietocht kon dan ook de laatste man van het personeel der scheepswerf het schip verlaten en bleven slechts de reeds sedert het bootste deel van den bouw en gedurende ae Kcheele montage aanwezige leden van den état- •bs jor en van het technische marine-personeel ®chter. In den loop van. den middag arriveerden op Ce werf ook de overige onder-officieren en man schappen, mariniers zoowel als matrozen, om "et thans door de marine overgenomen en he den in dienst te stellen schip te bemannen. Teneinde de handelsbetrekkingen tusschen Bulgarije en Nederland te bevorderen, is te AmVerdam aangekomen dr. Th. Kozaroff, handelsattaché van de Bulgaarsche legatie te honden, welke gezant tevens geaccrediteerd is het Nederlandsche Hof, voor een bezoek aan °hs land, dat ongeveer een week zal duren. Onder leiding van het Bulgaarsche consulaat *c Amsterdam bezichtigde de handelsattaché Ce hoofdstad, waar in het bijzonder de havens fcn de beurs, speciaal de graanbeurs, in oogen- schouw werden genomen. Tevens is een bezoek Setracht aan de diamant-slijperijen van de brma Asscher. Heden zal dr. Kozaroff 's Gravenhage bezoe ken en ontvangen worden door verschillende hcoge ambtenaren van de departementen van ®"i'en!andsche Zaken en van Economische 'aken. De laatste dagen van zijn bezoek zullen ge jijd zijn aan Rotterdam, waar eveneer.s de havens bezichtigd zullen worden en de Bul gaarsche handelsattaché zal worden ontvangen e°or de Vereeniging van graanhandelaren. De deputatie van Z. V. H., den Soesoehoenan 'n Soerakarta, zijnde zijn oudste zoon Pan- keran Hangabehi, arriveert te 's Gravenhage b Vrijdag 19 dezer te 17.34 uur per Pullman- *press uit Brussel aan het Hollandsche SpOor- 'stion. In de week van 9 tot en met 15 Augustus zijn h ons land ten uitvoer toegelaten 19.850.170 j D'en en wel 18.790.810 kippeneieren er. jb''9.26o eendeneieren. Hiervan gingen naar hitschland 5.001.720 versche kippeneieren en Jn - x-iw—- - •400 versche eendeneieren, naar Engeland s -549.800 versche kippeneieren en 966.960 ver- 23o eendeneieren en naar andere landen 9.290 versche kippeneieren. - h>e markten zijn, vergeleken met die van de t '''ge week, aanzienlijk gestegen. De verkla- q 8 hiervan ligt, volgens het Handelsblad, in V1eh verbeterden afzet op Engeland en den °tten binnenlandschen verkoop. Of deze laat- St,_ bri 'G zich zal weten te handhaven, nu de winkel ''Zen eveneens belangrijk verhoogd moeten °i'den, is aan twijfel onderhevig. ge land kwam Maandag met 3 a 4 d. hoo- 'g biedingen af dan einde vorige week. Door v^t gestegen prijspeil op onze markten is dit 0 °r een loonenden export echter nog niet vol- j cpcle; onze vraagprijs werd dan ook hooger, cüat er voor het einde van deze week vrij- knog geen transacties tot stand zijn ge- •ben. Vo^611 gunstige factor in deze is, dat de Denen C deze week zijn uitverkocht. Voor levering &iefende week houden zij thans echter nog niet-hoogere prijzen rekening, hetgeen op het bereiken van den topprijs wijst. De export op Duitschland is wel wat minder ongunstig geworden dan dit de laatste paar weken het geval was, doch hierbij moet rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat er tus schen een export naar Duitschland en een naar Engeland steeds een verschil is van ongeveer 10 ct., gezien de grootere risico en het langere wachten op de betalingen bij den export naar eerstgenoemd land. Bovenstaande exportcijfers toonen voldoende aan, dat de exporteurs ook in de afgeloopen week aan een export boven een naar Duitschland de voorkeur hebben ge geven. Woensdag 5 October zullen de nieuwe labo ratoria van de Naamlooze Vennootschap tot Keuring van Electrotechnische Materialen (Kema) te Arnhem officieel in gebruik worden gesteld. Deze plechtigheid zal worden verricht door Z. K. H. Prins Bernhard. In verband met het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam op 2 Sept. vernemen wij, dat H. M. zich per auto van Den Haag naar de Maasstad zal begeven, waar zij via de Willemslaan naar de Westerkade rijdt. Daarna gaat de Koningin te voet naar de Veerhaven, waar Zij aan boord gaat van de „Stad Rotterdam" om de versiering van de Maas in oogenschouw te nemen en de her bouwde „Vloot van Piet Hein" te bezichtigen. De Koningin vertrekt ten slotte per trein van het Maasstation af. Woensdagavond om 8 uur is op den hoek van een straat te Zoutelande mevrouw De R. uit Roermond, die tijdelijk aldaar verblijf houdt, door den motorrijder Van der M. uit Vlissingen aangereden. Mevrouw De R. bekwam een zware hersenschudding en werd in een nabijgelegen woning binnengedragen. Zij mag niet vervoerd worden. In samenwerking met de Kon. Marechaussee onderzoekt de burgemeester de schuldvraag. De heer J. J. uit Beuningen deed Dinsdag aangifte bij de politie te Nijmegen, dat zijn auto, welke op den Molenweg stond geparkeerd, was ontvreemd. In den loop van den nacht trof de politie van het bureau Stadhouderskade te Amsterdam op deze kade een onbeheerden auto aan, welke ge heel en al aan het signalement van den ont vreemden wagen beantwoordde. De heer J. werd verwittigd van de vondst en te Amsterdam herkende hij zijn eigendom, waarmede hij vervolgens huiswaarts reed. Van de ontvreemders ontbreekt elk spoor. Nadat in den loop van de maand Juli de eerste drie grenskiosken van den A.N.W.B. in gebruik waren genomen, resp. te Beek bij Nij megen, te Eysden bij Maastricht en te Wem- hout aan den belangrijken Verkeersweg Ant werpenBreda, wordt nu dezer dagen de vierde kiosk opengesteld te St. Anna ter Muiden bij Sluis, aan de druk bereden route van de Bel gische badplaatsen naar Zeeuwsch-Viaan- deren. Te Velsen-Driehuis is, 78 jaar oud, overleden dr. L. del Baere, oud-secretaris-generaal van de Rijksverzekeringsbank. De overledene was rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer L. Voorham, secretaris van den R.K. E'ouwvakarbeidersbond, die verpleegd wordt in de Psychiatrische Kliniek St. Jacobusstichting te Wassenaar, is uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Meneer Jansen wil niet gestoord worden bij het lezen van het spannende detective-verhaal Blijkens het verslag van het apostolisch vi cariaat Curacao over het jaar 1937 bedroeg het aantal katholieken einde December ongeveer 72.500 op een totale bevolking van 94.945. Deze katholieken zijn over de verschillende eilanden verdeeld als volgt: Curacao 48.060 of plm. 79 72i/ percent, Bonaire 5.450 of pl.m. 97'/2 per cent, St. Maarten 664 of pl.m. 39 percent, St. Eustatius 375 of pl.m. 31 li percent, Saba 501 of pl.m. 41 percent. De katholieke bevolking der drie Bovenwind- sche eilanden is in de laatste jaren aanmer kelijk teruggeloopen, daar zeer veel families naar elders, vcoral Curagao en Aruba, verhuisd zijn om werk te zoeken. Voor de 72.500 katholieken zijn 45 priesters werkzaam, van wie 2 seculieren en 43 paters priesters. Over de eilanden verdeeld, heeft men op Curagao 33 priesters of één op 1460 zie len; op Aruba 6 priesters of één op de 2866 zielen; op Bonaire 3 priesters of één op de 1783 zielen. Op ieder van de Bovenwind- sche eilanden is één priester werkzaam. BANDJARMASSIN, 17 Aug. (Aneta) De gouverneur van Borneo heeft heden op plechtige wijze den Bandjar-raad geïnstalleerd. De be langstelling was zeer groot. In verband met het bijeenkomen van de In terparlementaire Conferentie zal de vergader zaal van de Tweede Kamer der Staten Gene raal van Zaterdag 20 tot en met Zaterdag 27 Augustus a.s. ter bezichtiging voor het publiek zijn gesloten. Van 1 tot 6 Augustus 1938 zijn aangebracht 49764 biggenmerken, tegenover 37000 in de over eenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 6 Augustus 1.1. gebruikt 1.108.418 merken, tegenover 1.025.555 merken van de toekenning 1937 op het overeen komstige tijdstip van het vorig jaar. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 1.371.147 biggen, welk aantal voor het zelfde tijdvak van 1937 bedroeg 1.175.694. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal met ingang van 1 September de bestaande re geling betreffende het bezoeken van de artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug, door ver tegenwoordigers van firma's, voor het indienen of toelichten van aanbiedingen, nog verder worden verscherpt. Geen bezoeker wordt toe gelaten dan na gemaakte telefonische of schrif telijke afspraak. Ook voor de spreekuren op Maandag en Donderdag geldt deze nieuwe regeling. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren C. G. Mijnders te Lisse en J. G. Noorlandt te Leiden. ARNHEM. Geëxamineerd 8 cand. Geslaagd: B. Th. Brus, Lichtenvoorde en P. W. Willems, Nijmegen •s GRAVENHAGE. Akte N3 (bouwkunde en bouwkundig teekenen). Geslaagd C. J. de Bruin te Maarsbergen, H. J. C. Dorsteen te Amster dam; S. T. Goslinga te Schiedam; H. W. Pog- gemeier te Amsterdam-Z.; J. C. Poldervaart te Vierpolders; B. A. Rietmeijer te Ah\stqrdam: M. C. A. Tolk te Apeldoorn en J. Vervoort te Doesburg. Hiermede zijn de examens voor de akte N3 afgeloopen Koersen voor stortingen op 18 Augustus 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken f 73.41, lires f 9.50. Bij het vele, dat de straatjeugd helaas vaak terecht wordt verweten, behoort stellig niet een gebrek aan vindingrijkheid. In den langen zomervacantietijd vooral bedenkt deze jeugd, wier excuus bij misdragingen nog altijd zij het overigens ook weer niet in alle gevallen het gebrek aan speelruimte in de stad mag heeten, dikwijls iets nieuws. Verleden jaar was er een verzamelwoede, die zich ten doel stelde op drukke verkeerswegen de auto's te tellen en daarvan de nummers te noteeren, waarbij het er vooral om ging, nummers van buiten- landsche wagens en van wagens uit het Noor den, Oosten en Zuiden des lands op de tabel len te krijgen. Dezer dagen merkten we, vertelt de N. Rott. Crt., weer iets anders, een spel van spotternij, dat de omstanders vaak kostelijk amuseert, maar dat, waar het alweer drukke verkeerswegen tot terrein kiest, heel bedenke lijke kantjes heeft. Voor dit nieuwe spel, eigenlijk een oud spel in een nieuwen vorm, heeft de jeugd zich meester gemaakt van een embleem, dat ons allen, althans voor zoover we fietsers zijn, dier baar en heilig is: het belastingplaatje. Dit koperen ding, dat heel velen, gezien de narig heid, die zij er om hadden, een onding achten, mag den fietser nooit uit de gedachte gaan. hij moet er voor waken en het In étuitjes of buisjes zorgzaam vertroetelen, wil hij niet op onprettige en altijd geld kostende wijze met de vertegenwoordigers van politie en belasting wet in aanraking komen. Op deze zorg voor het fietsplaatje en den schrik, die plotseling gemis er van wekt, speculeert de straatjeugd bij haar nieuwe spel, dat niet anders is dan een variant op het klassieke voor-den-gek-hou- derijtje met een leege portemonnaie, die wordt neergelegd, om haar aan een onzichtbaar zwart draadje, van een verborgen hoekje uit, plotse ling weg te trekken, als een voorbijganger voor eerlijken vinder wil spelen. Het plaatje en natuurlijk een oud van het afgeloopen rijwielbelastingjaar netjes in een leeren étuitje en met een los riempje er aan, of het net van een stuurstang is ge vallen, heeft de plaats van de portemonnaie ingenomen. We hebben het spelletje o.a. zien spelen in de Witte de Withstraat te Rotterdam, waar een op het trottoir geplaatste kar van gemeen tewerken een prachtige schuilplaats bood voor de bedrijvers. Het fietsplaatje lag op den ver keersweg en er waren telkens wielrijders, die daar dat plaatje zagen liggen, afstapten, zich bukten, ommaar dan rrrt, was het ding aan het zwarte draadje met een ruk wegge trokken. De jeugdige grappenmakers kregen bekijks van kornuiten, die gnuivend afwachtten op hetgeen komen ging en in den loop van een minuut of tien hebben we heel wat keeren een daverend en smalend hoera-geroep van het jeugdige publiek kunnen hooren. En gnuiven, dat deden ook heel wat groote omstanders, die °P het spel opmerkzaam geworden, bleven kijken. Leedvermaak is geen mooie trek, maar ja, de gezichten van de gefopten waren ook dikwijls kostelijk, vooral als ze hun figuur met een mislukten glimlach probeerden te redden. Er kwam een agent en de pret was uit. Maar de agent moest al gauw weer verder en dan begon het weer. De nieuwe Poolsche motorlogger Delfin II heeft Woensdag van Scheveningen uit zijn proeftocht gemaakt op de Noordzee en den Nieuwen Waterweg. Tot de deelnemers aan dezen proeftocht welke van ongeveer zeven uur voormiddag tot zeven uur 's avonds duurde behoorden de Poolsche gezant en mevrouw Babinska, eenige vertegenwoordigers van het Apostolaat ter Zee en de heer A. C. van der Toorn, directeur van de N.V. reederjj voorheen A. van der Toorn te Scheveningen. Hedenochtend vertrekt de Delfin II ter haringvangst. De heer A. Mannes te Rotterdam is door de Hongaarsche regeering begiftigd met de orde Pro Deo et Patria. „Varen in Amsterdam*' heet het eerste arti kel in dit nieuwe nummer van de K. I. en er klinkt een genegen bewondering op uit den tekst, die de mooie foto's vergezelt. Daarnaast discht Kees van Hoek een heel ander verhaal op: over de beroemde gevangenis Sing-Sing. Wat B. Roberts dan vertelt over de scherpte der oogen van verschillende levende wezens is ongetwijfeld interessant; velen zullen daar nooit bij hebben stilgestaan. Hierna is mr. E. Rusman als luchtvaart-deskundige aan het woord om een uitleg te geven van het vliegende schip der toekomst; er blijkt uit, dat wij nog niet aan het einde der Oceaanverrassingen zijn. Van dit hyper-moderne naar een stukje tradi tie van Zwitserland, waar het zwaard der de mocratie vreedzaam wordt gevoerd. Vervolgens preekt de bondige kanselredenaar over De ader verkalking van het egoïsme en wordt het leven van St. Bartholomeus in het kort verteld. Prach tige afbeeldingen geven de schoonheid weer van het grafmonument in de kunstrijke kerk van Brou; er worden snapshots van den Balkan vertoond en een film krijgt zijn deel. De veel heid van onderwerpen, die alle geïllustreerd worden opgediend, is daarmee niet uitgeput. Zoo maken we een prettige wandeling door de oude vestingstad Grave, luisteren naar wat de weer kundige zegt over den groenen straal en halen den vreugdetrein binnen. Tot slot worden de dames getrakteerd op speciale artikelen. Aan verhalende lectuur is in deze aflevering evenmin gebrek. Behalve den stoeren roman „Onder bedwelming" genieten we van „Het duel der reuzen" en niet minder dan drie oorspronkelijke vertellingen: „Orchideeën", door Carla Friso, „De tocht met den rooden auto", door Rolf Bormani, en ,,'t Gele huis blijft in de familie," door Ch. van Brussel. De Narrenkap vormt weer een boekdeeltje op zichzelf met zijn sterk afwisselenden, meest in opgewekten toon gegeven inhoud. Okki brengt voor de kinderen alles wat zij in een eigen blaadje verlangen kunnen en zoo mag gezegd worden, dat de K. I. van deze week weer als een rijk uitgeruste vriend het gezin binnenkomt. 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat u 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van finks of vaa rechts komt. Let op de V-borden: It is voor uw eigen veiligheid! In het ergst door de malaria bezochte provincie van ons land, Noordholland, viel in 1937 een aanmerkelijke vermindering van het aantal ziektegevallen te constateeren. Terwijl in 1936 1744 gevallen werden gere gistreerd, was dit aantal in 1937 927. Opmerkelijk zijn de resultaten, die een syste matische en machinale ontmugging in de ge meenten Uitgeest, Marken en Akersloot heeft gehad. Dit bijzondere, gedeeltelijk experimen- teele werk, dat met steun van den Minister van Sociale Zaken en de Commissie voor de Mala riabestrijding door de bevolking wordt uitge voerd, had tot gevolg, dat in Uitgeest en Marken de malariacijfers daalden van 566 voor 1936 tot 75 in 1937; dat is dus een reductie tot 13 pet.! In het gebied buiten de bewerkte gemeenten liep het ziektecijfer terug tot 67 pet. van dat in 1936. In den Wieringermeerpolder, gedurende de eerste jaren van zijn bestaan volledig vrij van malaria, hebben zich in 1937 vijf gevallen van malaria voorgedaan. Met ingang van 1 Augustus 1938 is benoemd tot leeraar aan de Middelbare Koloniale Land bouwschool te Deventer, dr. A. J. Bijl, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Aan L. de Groen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S te Drachten. Tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Arnhem is benoemd: mr. E. van Beusekom, secretaris van den Voogdij raad, wonende te Oosterbeek (gemeente Ren- Kum). Aan W. Gijse Weenink, is op zijn verzoek, met ingang van 16 November 1938 eervol ont slag verleend als directeur van de strafge vangenis te Rotterdam en van de bijzondere strafgevangenis voor jonge vrouwen aldaar, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Bij beschikking van den minister van Finan ciën is de ontvanger der directe belastingen, enz., P. Ensingh, verplaatst van het kantoor kemmer naar het kantoor Medemblik. Tijdelijk is benoemd tot conservator bij de organische scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen: dr. J. Strating. De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot lid, tevens secretaris van het be stuur van de afdeeling margarine, vetten en oliën, der Nederlandsche Zuivelcentrale, mr. H. P. W. Radier te Rijswijk. Met 1 September 1938 zijn in hun rang en ouderdom van rang, overgeplaatst bij het wa pen der Koninklijke Marechaussee, de eerste- luitenants G. J. W.. Gelderman en J. S. Rops, onderscheidenlijk adjudant van den staf der Ille artilleriebrigade en van het 18e regiment Infanterie. Overgeplaatst bij den staf der brigade grena diers en jagers (Ie infaterie-brigade), de ma joor N. Tibo, van het regiment wielrijders. Met 1 Sept. benoemd en aangesteld bij het wapen der infanterie tot majoor onderscheiden lijk bij het regiment wielrijders en het 8e regi ment infanterie, de kapiteins H. A. M. E. Jans sen en C. J. Voigt, respectievelijk adjudant van het regiment jagers en adjudant van het 3e regiment infanterie. Met 15 Augustus is bij het staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen benoemd tot adjunct-di recteur in vasten dienst ir. F. G. den Hollan der. Met 26 Aug. benoemd tot officier van gezond heid der 2e klasse bij de Koninklijke Marine de heer T. Stelma. Te rekenen van 1 Aug. is benoemd en aan gesteld bij het wapen der Koninklijke Mare chaussee, tot luitenant-kolonel de majoor H. W. B. Croiset van Uchelen, van dat wapen. Eervol ontheven uit zijn tegenwoordig com mando, ter nadere indeeling door den minister van Defensie, de luitenant-kolonel G. E. A. The- mann, commandant van het 10e regiment in fanterie. Benoemd en aangesteld tot commandant van het 10e regiment infanterie de luitenant-kolonel P. J. van den Briel, van den staf der infanterie. Met 16 Aug. is bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee J. J. A. van Sta veren en tot kapitein-luitenant ter zee de lui tenant ter zee der le klasse J. van Leeuwen; tot hoofdofficier van den marinestoomvaart dienst der le klasse de hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse C. B. Een hoorn. ik was gisterenmiddag in zijn slaapka- h-,, Dcetje aan het opruimen en toen kwam 2 i; "ómen met een pak. Hij hield het wel op Ifij,ru -. doch ik zag het toch. En toen vroeg hij of ik in de rookkamer sigarenpuntjes wilde n knippen en toen hij twee minuten later t)!jSr bij mij kwam, had hij niets meer bij zich. ju bet moet in zijn kamer zijn." 8elo°f, dat ze die ellendige padvinders niets VCl. Sluren en loeren leeren en ik vind dat 6ev biveld ondoordacht. Zie maar eens, wat de j?Sen er van zijn! he'^et klinkt ongelooflijk," zei oom Willougby, ^en mij eenigszins verlichtte. W0 ik eens in zijn kamer gaan zoeken?" dat be jonge speurhond. „Ik ben er zeker van het er is." j'ai' wat zou hij er voor reden voor hebben, die eigenaardige verduistering te plegen?" bsschien is hij eenhoe noemde u dat n.< hJSi ,Weer zooeven? V?n kleptomaan? Onmogelijk!" "Rclijk zijn al die diefstallen door Bertie u-opperde de kleine bruut en er klonk hoop op avontuur in zijn leelijke stem. „Mis schien is hij wel een soort Raffles." „Raffles?" „Ja, dat is een vent in een boek, die ook van alles wegkaapt." „Ik kan onmogelijk gelooven, dat Bertie hier gekomen is om, zooals je beweert, van alles weg te kapen." „Nu, ik voor mij ben er zeker van, dat hij het pak heeft weggenomen. Weet u wat u doen moet? U moet tegen Bertie zeggen, dat mijn heer Berkely heeft getelegrafeerd, dat hij eeni ge dingen vergeten heeft mede te nemen. Hij heeft de kamer gehad, die Bertie nu heeft en u kunt hem zeggen, dat u graag even wilde zoe ken of u het kunt vinden." „Ja, dat zou mogelijk zijn. Ik Ik had geen behoefte om nog meer te hooren. Het werd nu gevaarlijk! Zacht sloop ik uit het boschje, rende naar de voordeur en binnen een minuut was ik op mijn kamekr. Als een roof dier op z'n prooi, sprong ik naar de lade,, waar in ik dat verwenschte manuscript had gebor gen. Ik stak mijn hand in mijn broekzak, doch de sleutel van de lade was er niet. Opeens her innerde ik mij, dat ik gisteren een andere broek aan had en dat ik waarschijnlijk had vergeten, den sleutel er uit te nemen. Overal waar maar met mogelijkheid een broek kon hangen of liggen, zocht ik en zooals na tuurlijk in het kader van dezen .ongeluksdag paste, tevergeefs. Onmiddellijk belde ik om Jee ves, want waarschijnlijk was hij bezig mijn kleeren uit te borstelen. Mijn vinger had het knopje van de electrische schel nog niet losge laten, toen ik voetstappen op de gang hoorde en oom Willoughby binnen kwam. „Och, Bertie," zei hij meesterlijk doodonschul dig, „ikehheb een telegram van Ber keley ontvangen; je weet wel, hij heeft op deze kamer gelogeerd, terwijl jij naar Londen was; hij zegt dat hij zijn gouden sigarettenkoker hier heeft laten liggen en nu wilde ik even zoe ken, of hij ergens ligt." Het was een van de walgelijkste vertooningen, welke ik ooit heb bijgewoond; die oude met zijn zilvergrijze haren, als het ware met z'n eene been in 't graf, had liever aan het hiernamaals mogen denken, dan hier te staan liegen of het gedrukt stond. „Ik heb 'm nergens gezien," zei ik. „Ja, maar wij moeten alles goed nazoeken, want ik zou het zeer onaangenaam vinden, als hij dien kostbaren koker hier in huis was kwijt geraakt en niet terug kreeg." „Ik zou 'm toch hebben moeten zien als hij hier in de kamer was, vindt u ook niet?" „Mogelijk is hp aan je aandacht ontsnapt of misschien ligt hij.... eh.... wel in een van die laden van die kast. Hij ging naar het meubel in kwestie en begon lade na lade open te trekken en te besnuffelen als een geroutineerde politiehond. Naarnate hij vorderde in de richting van de afgesloten lade waarin de oorzaak van mijn maatschappelijken ondergang lag, voelde ik den grond hoe langer hoe meer onder mij wegzinken. Eindelijk trok hij er aan en ondervond tegen stand. „Deze schijnt op slot," riep hij, terwijl hij ze nuwachtig aan de handvatten rukte. „O, die kunt u gerust overslaan," zei ik; „ik heb 'm zelf op slot gedaan en toen was hij er niet in." „Heb je den sleutel bij je Bertie?" vroeg oom en ik verbeeldde mij, eenige achterdocht op zijn anders joviaal gezicht te lezen. Toen klonk er een zachte eerbiedige stem ach ter mij. „Ik vermoed, mijnheer, dat dit de sleutel is, dien u bedoelt. Ik hem 'm bij het kleerenborste- len in den broekzak van mijnheer gevonden." Het was Jeeves. Hij was de kamer binnenge- zweefd met mijn uitgeborstelde costuum van gisteravond en hield den sleutel tusschen duim en vinger voor zich uit. Ik had hem op dat oogenblik kannen neervellen. „Dank je," zei mijn oom. Het volgende oogenblik hoorde ik het slot van de lade omdraaien. Ik sloot mijn oogen. „Neen," hoorde ik oom Willoughby op teleur- gestelden toon zeggen. „De lade is leeg," vervolg de hij; „dank je Bertie en neem mij niet kwa lijk dat ik je gestoord heb. Ten slotte schijnt Berkeley zich toch te hebben vergist." Nadat oom was heengegaan, deed ik de deur voorzichtig op slot. Dan keek ik naar Jeeves, die bezig was mijn kleeren over een stoel te hangen. „Zeg, Jeeves!" „Wat belieft u, mijnheer?" „Neen niets." Verdraaid, als ik wist, hoe ik er over zou be ginnen. „Zeg, Jeeves!" „Wat belieft u, mijnheer?" „Kan jjj Was er Heb jij bij toeval?" „Ik heb het pakket er vanmorgen uitgehaald, mijnheer." „Hè? O. Waarom?" „Voorzichtigheidshalve, mijnheer." Ik dacht een oogenblik na. „Ik veronderstel, dat dit alles je vrij raar zal toeschijnen, Jeeves, is het niet?' „In het geheel niet, mijnheer. Toevallig hoor de ik uw gesprek met Lady Florence over die kwestie." „Allemachtig, heb je ons afgeluisterd, Jee ves?" „Bij toeval, mijnheer." „Welnu eh Jeeves, zou jij dat ding ver borgen kunnen houden, tot wij weer in Londen zijn?" „Zeker, mijnheer." „Dan kunnen wij het wel op een of andere manier vernietigen." „Juist, mijnheer." „Kan ik het aan je overlaten?" „Geheel, mijnheer." „Je bent een kraan, Jeeves!" „Ik doe mijn best, mijnheer." „Je bent én uit het millioen." „Zeer vriendelijk van u, mijnheer." „Zoo blijft het dus afgesproken, Jeeves." „Best, mijnheer." Maandag daaraanvolgende kwam Florence te rug. Ik zag haar niet eerder, dan toen wij in de hal thee dronken en ik had geen kans een woord met haar te spreken vóór het gezelschap voldoende gedund was, om haar te naderen. Eindelijk zaten wij alleen in een rustig hoekje. „En?" was haar eeerste woord. „Alles is in orde," zei ik. „En heb je het manuscript vernietigd?" „Dat niet direct, maar „Wat bedoel je?" „Ik bedoel, dat ik niet absoluut „Bertie, je doet erg geheimzinnig." „Alles is in orde. Kijk, het is zoo in zijn werk gegaan Ik wilde haar juist alles gaan uitleggen, toen oom Willoughby zijn studeerkamer uitging en naar ons toe kwam huppelen met een gezicht zoo blij als een kind, dat een nieuwe pop heeft gekregen. „Zeg Bertie, vind je dat niet buitengewoon merkwaardig? Ik heb zoojuist met de firma Riggs en Ballinger getelefoneerd en zij zeggen, dat zij het manuscript vanmorgen met de eer ste post hebben ontvangen. Ik begrijp niet, waaraan ik die vertraging moet toeschrijven. De postverzendingen in de buitengemeenten schij nen zeer slordig behandeld te worden. Ik zal er met den directeur-generaal over correspondee- ren. Het gaat toch niet aan, om stukken van waarde maar zoo willekeurig te behandelen." Ik keek op dat oogenblik. toevallig naar het profiel van Florence en op dat critieke oogen blik keerde zij zich naar mij toe en ving ik een blik op, die bij mij een gevoel teweegbracht of mijn hart met een scherp mes in tweeën ge sneden werd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3