Het romantische leven van een filmster i Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Huil keert zich tegen geweld I Kathe von Nagy kreeg haar zin De allegorische optocht DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 Na het feestje! Rij niet onder invloed van alcohol DE ZIEKE IEPENBOOMEN Hoe de ziekte zich verspreidt Meisje verleende geen voorrang Werd 16 meter door auto meegesleurd Een wandelpier te Zandvoort Gevonden voorwerpen DUIVENSPORT H. A. K. HONKBAL NEDERLAND—BELGIË CRICKET -MILL INGELSE'S ELFTAL- HILL PARK BOERDERIJBRAND TE SCHAGEN De bewoners konden zich ter nauwernood redden U hebt géén voorrang ais u bij wegkruis+ngen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert «i namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Amerika moet samenwerken met de volkeren, die zich tegen wetteloosheid verzetten Na het overlijden var» Mgr. Hlinka Letland, het land zond^* werkloozen ^lllllllliimimiiiiilinilllllllllllllllillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STA Een vertegenwoordiger van een groote maat schappij had te Heemstede een afscheidsfuiije van een collega bijgewoond en natuurlijk had men er niet op een droogje gezeten. Scheid'en doet zeer en als een pleister op die wonde had men er eens flink op geklonken. Zoo was de bittere pil wel verzoet maar de zure nasmaak zou nog komen. De vertegenwoordiger was in een vroolijke stemming gekomen, niet direct ge schikt om behoorlijk een auto te kunnen bestu ren. Zes borrels en 2 whisky's waren door zijn keelgat gegleden en hadden zijn blik ietwat schemerachtig gemaakt. Vandaar dat hij op weg naar Amsterdam een lichtpaaltje te laat ont dekte, dat de hebbelijkheid heeft om midden op den weg te staan als waarschuwing voor de weggebruikers. Hier in dit geval werd het nut tige voorwerp slachtoffer van zijn beroep. Want de automobilist reed er tegen op, waardoor het paaltje niet mooier werd, maar de auto even min. De lampen hiervan geraakten stuk en bo vendien werd de auto van voren ingedeukt, kreeg dus een geschonden neus. Desondanks reed de vertegenwoordiger verder, echter zonder precies te weten hoe de middellijn van den weg ergens liep, met het gevolg, dat hij rare slin geringen maakte. Achter hem kwamen een an dere automobilist aan wien de uitwijkingen van de rechte lijn, door zijn voorrijder bedreven, maar matig bevielen. Hij kon heel moeilijk pas- seeren en toen hij den ingedeukten neus zag, sloeg hij aan het deduceeren en combineeren en waarschuwde de politie. Eerst die van Half weg, maar die hield blijkbaar niet van nacht werk en gaf hem te verstaan, dat hij zich maar tot de Haarlemsche ordebewaarders moest wen den. Hetgeen hij ook deed. Een Haarlemsche politie-agent ging den dronken automobilist in een auto achterna en arresteerde hem. De ver tegenwoordiger zal toen op slag zijn vroolijkheid wel kwijt geraakt zijn want een bezoek aan een politiebureau is doorgaans niet van aangenomen aard, zeker niet in die omstandigheden. Hij werd tenslotte per taxi naar huis gebracht en alle pogingen van hem om de zaak, zooals men dat noemt door afkoop te „sussen", baatten niet. De Haarlemsche rechtspraak is niet gemakkelijk voor automobilisten, die de wijsheid in de kan laten nademaal de wijn in den man is gevaren. En zoo moest hij zich voor den kantonrechter verantwoorden, aan wien hij het geval toegaf. De ambtenaar van het O. M. eischte een week hechtenis met een jaar intrekking van het rij bewijs. De verdediger mr. J. Hoog, wees erop, dat de vertegenwoordiger een correcte houding na de arrestatie had aangenomen en de schade aan den lichtpaal ad 115 had vergoed. Boven dien heeft de directie van de maatschappij hem verboden den auto nog langer voor zich per soonlijk te gebruiken, wat hem nieuwe kosteh heeft gebracht en tenslotte heeft diezelfde di rectie elk alcoholgebruik aan haar vertegen woordigers verboden. De verdediger vond dus, dat een herhaling van het misdrijf niet gevreesd behoefde te worden en verzocht daarom een voorwaardelijke veroordeeling. Maar de rechter is over dronken automobi listen nooit goed te spreken en legde de week hechtenis onvoorwaardelijk op. Het rijbewijs wilde hij den man niet ontnemen omdat hem dat broodeloos zou maken. De vertegenwoordiger heeft in December een week vacantie nog te goed. Dat kan hij dan prachtig gebruiken om de week hechtenis uit te zitten. Prettige vacantie! Het afscheidsfuifje zal hem wel blijven heugen om diverse re denen.... In ons vorig artikeltje over de ook in Haar lem nog altijd heerschende iepenziekte hebben wjj beschreven hoe een zieke boom er uit ziet. De bladen zijn in den aanvang van de ziekte geel, verdrogen en vallen ten slotte af, terwijl dan de topblaadjes van een tak verdroogd en omgebogen als een vaantje er aan blijven zit ten. Treedt de ziekte al vroeg in het jaar op dan kunnen talrijke takken plotseling verwel ken. Later in het jaar gaat het niet meer zoo snel, maar verkleuren en verdrogen de bladen geleidelijk; de boom staat dan midden in den zomer al in herftstint. In beide gevallen lijdt de boom aan watergebrek. Wanneer men een tak van zoo'n boom afsnijdt, ziet men in het hout een bruine verkleuring juist op de plaat sen, waar de z.g. „vaten" zitten, waardoor wa ter en voedsel van de wortels naar de bladeren worden vervoerd. Deze vaten blijken geheel ver stopt en opgevuld te zijn met eenbruine massa. Hoe meer vaten er verstopt zijn, hoe minder water de boom kan krijgen. Wetenschappelijk onderzoek heeft nu aangetoond, dat de oorzaak van deze verstopte vaten een zwam is, die te vens de verwekker der ziekte is. Hoe wordt de zwam nu van den eenen naar den anderen boom overgebracht? Dit is, zooals reeds in het vorige artikeltje werd aangeduid het werk van de iepenspintkevers. De wijfjes leggen haar eieren in de schors van zieke en doode iepen. Wanneer deze eieren uitkomen, vreten de larven zich verder gangen door de schors en de buitenste lagen van het hout waarin ze zich verpoppen. Zij raken be smet met de zwam en, wanneer in het voorjaar en den zomer de jonge kevers uitkomen, nemen deze de zwam of ziektekiem mede. De kevers vliegen nu om zich te voeden naar jonge takjes van flink groeiende boomen. Ze vreten van de oksels van deze takjes en bren gen zoo de zwam in den boom. Het is duidelijk, dat de iepenziekte zich op deze wijze snel kan Verspreiden. Men begrijpt nu ook, waarom het zoo nood zakelijk is de schors van de gerooide boomen te vernietigen of de boomen onder water te brengen. Wanneer dit niet gebeurt, leven de kevers verder in de schors en zij verspreiden de ziekte weer het volgende jaar. Er zijn enkele vijanden van de iepenspint kevers bekend, die meehelpen aan het oprui men van deze dieren. Een hiervan is de specht. Deze pikt de larven en poppen uit de schors van de aangetaste boomen. Wanneer een boom door spechten bewerkt is, ligt de schors onder den stam op den grond. Ook zijn er eenige sluipwespen, die tot de vjjanden van den spintkever behooren. Zij leg gen haar eieren naast de keverlarven. Deze worden dan later, door de sluipwespenlarven leeg gezogen. Op deze manier worden heel wat spintkevers vernietigd, maar er blijven er toch nog steeds veel te veel over. Men heeft nu gezocht naar andere methoden tot bestrijding van de kevers. Zoo heeft men deze door bespmtmg met allerlei giftige stoffen trachten te verdelgen, maar dit alles heeft geen gunstig resultaat opgeleverd. Wel heeft men succes gehad met het zoeken van een iep, die niet door de ziekte wordt aan getast. Ten einde hun vatbaarheid na te gaan, werden daartoe verschillende iepensoorten met behulp van een spuitje besmet met de zwarn, die de ziekte veroorzaakt. Toen nu iepensoorten uit alle deelen van ae wereld zoo werden behandeld, bleek, dat er enkele zeer ziek werden, maar andere daaren tegen volkomen gezond bleven. De iepen, die gezond bleven, waren echtei niet alle geschikt voor aanplanting langs de wegen en in de polders. Aan dezen eisch voldoet tot dusverre het best een iep, afkomstig van een groep zaailingen uit Spanje en behoorende tot den Europeeschen veldiep. Deze iep kreeg den naam iep „Christine Buisman" (Nr. 24). ÜTm. kan nu dus weer in- plaats van den Hollandschen iep, die erg vat baar is voor de ziekte, een anderen iep pocen. Toch is het niet raadzaam, dezen nieuwen iep reeds op eenigszins groote schaal aan te plan ten, aangezien de opgedane ervaring nog te gering is. Om het rooien van de boomen en de ver nietiging van de schors algemeen plaats te doen vinden is, zooals reeds in een vorig artikel werd vermeld, het Koninklijk Besluit van 14 Sept. 1935 uitgevaardigd. Op grond van dit besluit kunnen de eigenaars worden verplicht, de zieke boomen, die van rijkswege zijn opgespoord en gemerkt, vóór 1 April te rooien. Wanneer de eigenaar in gebreke blijft dit te doen, wordt proces-verbaal opgemaakt en de boom- boven dien op kosten van den eigenaar gerooid. Dit laatste moet zooveel mogelijk worden voorko men en dit kan, wanneer iedereen tijdig zijn gemerkte boomen rooit en voor onder water brengen van de stammen of ontschorsing en verbranding van de schors zorg draagt. Laat een ieder in zijn eigen belang, zoowel als in dat van anderen, medewerking verleenen bij de bestrijding van de iepenziekte door de voorgeschreven maatregelen stipt op te volgen. Alleen dan bestaat er kans, dat wij althans nog een gedeelte van onze fraaie en voor het Hollandsche landschap zoo karakteristieke iepenbeplantingen behouden. Om 7 uur gisterenavond werd te Heemstede een 17-jarig Zandvoortsch meisje op den hoek van de Adriaan Pauwlaan en de laan van Roozenburg, doordat zij geen voorrang ver leende aan het verkeer van rechts, door een auto 16 meter meegesleurd en tenslotte tegen een lantaarnpaal geslingerd. Het slachtoffer bekwam eenige vrij ernstige hoofdwonden, schaafwonden aan handen, ar men en beenen, terwijl de schok bovendien ver moedelijk een hersenschudding tengevolge heeft gehad. Een dokter verleende de eerste hulp. Per auto is het meisje naar haar woning te Zand- voort vervoerd. Zal Zandvoort evenals Scheveningen ook een Wandelpier in zee krijgen? vraagt De Maasbode en meent, dat het er alleszins naar uitziet. De plannen daartoe beginnen althans reeds vasten vorm aan te nemen. Architect A. Koster uit Haarlem heeft een ontwerp voor een Zandvoortsch Wandelhoofd vervaardigd, waarbij hij voor de oplossing van technische problemen werd bijgestaan door ir. O. Jelsma uit Den Haag. Een vennootschap is in oprichting om de plannen, die reeds de instemming hebben van de direct daarbij betrokken autoriteiten, uit te voeren. De bouwkosten zullen circa 1 millioen be dragen, en, naar men aan het blad mededeelde, zou het grootste gedeelte van dit bedrag reeds verzekerd zijn door eenige Amsterdamsche bank instellingen. Van de zijde van het departement van De fensie is te kennen gegeven, dat er met het oog op defensiebelangen geen bezwaar bestaat te gen uitvoering van het ontwerp van architect Koster, terwijl de gemeentelijke autoriteiten de verwezenlijking van het plan zeer zouden toe juichen als attractie voor de badplaats, als ob ject van werkverruiming zoowel bij den bouw als bij de exploitatie en ten slotte ook in ver band met het in exploitatie brengen van ge meentelijke terreinen in de nabijheid van het Casino. De Wandelpier is namelijk geprojecteerd vóór het Casino. Zooals de plannen op het oogenblik zijn ont worpen, zal er van het Casino-terras over den Boulevard en het strand een ongeveer 20 meter breede brug worden gebouwd. Boven het strand zal deze brug rusten op een platform, dat op ge lijk niveau ligt als de Boulevard en de Pier, die rechthoekig op het strand in zee steekt. Van de brug daalt men langs een trap op de Pier; van het platform is de toegang gelijk- vloersch. De Pier krijgt van den Boulevard af een leng te van 375 meter en een breedte van 12 meter. In het midden vertoont het Pierproject een ellipsvormige verbreeding tot ongeveer 60 meter. Aan het einde is een rotonde van eveneens 60 meter doorsnee ontworpen, waarop een pa viljoen van drie verdiepingen zal worden ge bouwd. De begane-grond-verdieping daarvan wordt ingericht voor café en concertzaal, de eerste verdieping voor cabaret en de tweede voor restaurant, waar men een prachtig gezicht zal hebben over zee en land. De verbinding tusschen de verschillende ver diepingen zal door middel van twee liften wor den onderhouden. Het geheele Pierproject, zoowel de pijlers als het bovendek, zal in beton worden uitgevoerd. Een glasscherm, aan weerszijden waarvan een doorloopende bankenreeks zal worden geplaatst, zal de Pier over de geheele lengte in tweeën deelen. Ook op het ellipsvormige middenterras zullen glasschermen en banken worden ge plaatst. De mogelijkheid wordt onderzocht, of deze Pier buiten het seizoen ook nog als aanlegstei ger voor de kustscheepvaart zal kunnen worden benut. Het ligt in de bedoeling, om de uitvoering van het plan spoedig ter hand te nemen, zoodat de Zandvoortsche badgasten reeds in het vol gend seizoen „ter Piere" zouden kunnen gaan. Bij informatie konden wij van dit bericht geen bevestiging krijgen. Niet alleen het gemeente bestuur van Zandvoort wist van de plannen niets af, maar ook de eigenares van het Casino niet. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Boek „Het Buitenland", Spiekerman, Groote Houtstraat 151bril in etui, De Haan,. Hooger- woerdstraat 20; muziekboek (Engel), Weber, p.a. Van Es, Kleverlaan 76; twee boeken en foto album, De Bondt, Saenredamstraat 58zw.; bad pak en handdoek, Bijvoets, Esschilderstraat 71 rood; blauwe ceintuur, Meeuweszen, Willem de Zwijgerlaan 48; doos inh. koopwaar, Verhagen, Wijde Geldeloozepad 14; autodop, Van Ling, Slachthuisstraat 18; hondenhalsband met pen ning 0152, Verdinius, Westerhoutstraat 8; hand kar (gev. op 28 Mei 1938), Politiebureau, Smede straat; damesarmbandhorloge, Fokker, Vijfhee- renstraat 10, te Heemstede; overall, De Haan, Hoogerwoerdstraat 20; portemonnaie met inh., Van Mares, Kedoestraat 5; portemonnaie, Beek, Fijnboomstraat 67; rijwielplaatje in etui, v. d. Berg, Engelszstraat 29; autowiel met band, Po litiebureau, Smedestraat; zeiltje van kinder wagen, Jans, Allard Piersonstraat 14. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht met jonge duiven van Ciney, afstand 234 K.M. De uitslag was als volgt: G. Stouten 1, 5, 15, 16. 29; Joh. Smit 2, 3, 7, 12, 20, 31, J. Heer schap, 4, 6, 9, 10, 13, 19, 22, 23, C. Koning 8, 24, S. Heitslager 11, 18, 28, A. Breeuwer 14, J. v. d. Walle 17, 21, J. Terhorst 25, C. v. d. Lee 26, C. Schuurhuizen 27, A. Allerliefst 30. H. J. Petter 32, F. Bottelier 33. Eerst getoonde duif 3 uur 45 min. 12 sec. Zondag wordt op het E.D.O.-terrein te Haar lem de honkballandenwedstrijd Nederland-- Helgië gespeeld. Het Nederlandsche negental is voor nezen wedstrijd als volgt samengesteld; Werper: De Mon (Haarlem), eerste honk: van Heeswijk (Blauw Wit), achtervanger; Baas (HHC), tweede honkSchijvenaar (EDO), korte stop: Wilders (Blauw Wit), derde honk: Van der Schalie (EDO), linksvelder; Hunik (Haar lem), middenvelder; Hartog (HHC). rechtsvel- der: Van der Putten (EDO). Reserves zijn: Blomvliet en Beumer (Ajax) en Boscher (Blauw Wit). De wedstrijd begint om half drie. De tweede wedstrijd, weken Ingelse's elftal op zijn Engelsche tournee vandaag speelde, is in een draw geëindigd. En dan mag Mill Hill Park nog blij zijn, want het was vader tijd, die een Engelsche nederlaag voorkwam. Wederom won Ingelse den toss en koos, ge zien het snelle wicket batten. Stolk en Bouvy speelden het zuiver bowlen heel zorgvuldig, op 37 kwam de scheiding, toen Stolk voor een rustige 15 gebowld werd. Hierna trad een col lapse in. Op 53 waren 4 wickets neer, waarna Bouvy en Barry de 100 opbrachten. Bouvy werd toen voor een geduldige 49 gevangen en spoedig daarop sneuvelde Barry voor een nuttige 24. Wederom vielen de wickets snel, doch aanvoer der Ingelse hield taai stand, zoodat het totaal nog op 148 sloot, waarbij Ingelse 26 n.o. scoorde. Bowlingcijfers Mill Hill Park: Howarth 4—34, Turner 5—35, Smith 1—24, Hatfield 1—26. Hatfield en Head (resp. 38 en 17) begonnen goed voor de gastheeren, zoodat het er bij den stand 72 voor 3 weinig rooskleurig voor onze landgenooten uitzag, maar Stolk (6—39) en Terwiel (449) kregen hierna de overhand. De Engelschen zaten toen heel krap, maar bij den stand 13410 (er werd 12 tegen 12 gespeeld) was de tijd om. Mc. Rae scoorde een fraaie 115 n.o. Kathe von Nagy heeft haar film-loopbaan eigenlijk te danken aan een romantische ontvoeringsgeschiedenis, een incident uit haar jeugd, hetwelk zelf een episode uit een film zou kunnen zijn. Uitingen van talent, wel ke als een voorspelling van het latere beroep konden worden opgevat, waren niet te bespeu ren. Alles kwam geheel onverwachts, was meer het gevolg van een plotselingen inval. Kathe von Nagy vertelt dat zelf aldus in de Brussel- sche Standaard: „In Szatmar ben Ik geboren, maar daar mijn ouders reeds een jaar later naar Maria- There- siopel verhuisden, herinner ik me natuurlijk niets van mijn geboorteplaats. Artistieke nei gingen, waaruit men een zekere begaafdheid had kunnen opmaken, bezat niemand in onze familie. Het grootste gedeelte van mijn kinderjaren heb ik doorgebracht in een kleine badplaats. De eerste poging om op eigen beenen te staan on dernam ik in het kantoor van mijn vader. Ik voerde zijn briefwisseling'. De brieven, welke ik in het Duitsch moest schrijven, krioelden echtei zoo van de fouten, dat mijn onbekwaamheid als secretaresse maar al te duidelijk bleek. Toen ondernam ik een poging als schrijfster. Aan een dagblad te Boedapest stuurde ik een novelle, welke ook werd opgenomen. Toen ik echter het dagblad doorzag, bleek het, dat men het eerste product van mijn geest in het kinder-bijblacl had geplaatst. Daarop schreef ik een vertelling „Laatste Zwaluw", welke in een plaatselijk blad van Maria-Theresiopel verscheen. Toen ik mijn derde bijdrage „Pan en ik" afleverde, zeide de redacteur: ,,U is weliswaar begaafd, maar er moet aan Uw werk nog heel wat worden ge vijld" en met een vriendelijk lachje gaf hij mij mijn manuscript terug. Deze afwijzende houding verontwaardigde me zoo, dat ik er ernstig over nadacht een ander beroep te kiezen. Plotseling kwam de gedachte bij me op, filmspeelster te worden. Ik vertelde mijn moeder van mijn nieuwste plan. Zij besprak de aangelegenheid met mijn va der en deze reisde met mij naar een filmregis seur te Boedapest, die ook een filmschool leid de, ten einde een proef-opname te laten maken, Mijn vader had, naar ik later vernam, den re gisseur medegedeeld: „Wees zoo goed, hoe ook de proef-opname uitvalt, aan mijn dochter te zeggen, dat zij geen talent heeft." De regisseur deed hem dit genoegen echter niet, maar verze kerde, dat ik geschikt voor de film was. Ik ge loof intusschen, dat het er den regisseur min der op aankwam mijn talent vast te stellen, dan een nieuwe leerling te winnen. Mijn vader was diep geroerd, toen hij zijn dochter op het witte doek zag en gaf mij zijn toestemming te Boedapest te blijven. Een nieuwe wereld opende zich voor mij. Ik kwam in aanraking met kunstenaarskringen. Ik leerde het milieu der coulissen kennen. Ik voelde de atmospheer van de groote stad. Na twee maanden zou mij de eerste kleine filmrol worden toevertrouwd. Ik deelde dit met geest drift aan mijn ouders mede. Twee dagen later verscheen mijn moeder om mij te zeggen, dat daar geen sprake van kon zijn. Filmonderwijs, dat ging nog. Daar was niets tegen te zeggen. Moeder en vader hadden gedacht, da^ het al leen een gril van me was en dat ik er spoedig genoeg van zou hebben. Maar hun kind als film diva, dat was absoluut onmogelijk. Ik moest terug naar huis en voelde me dood ongelukkig in de kleine stad. Ik zocht middelen en wegen om den eens betreden weg verder te bewandelen. Op dat tijdstip leerde ik een jour nalist kennen, die het juiste inzicht voor mijn toestand had en mij beloofde mij te zullen hel pen. Hoe dat echter moest geschieden, zagen wij beiden nog niet in. Mijn ouders ontdekten natuurlijk onze vriendschap en verboden mij el- ken omgang met dien verdachten man. Toen kreeg ik een idee: De journalist moet met me trouwen, dan hebben mijn ouders me niets meer voor te schrijven. Dit huwelijksplan werd echter glad van de hand gewezen, met het gevolg, dat ik geen stap alleen meer buiten huis mocht' zet ten. Er bleef ons niets anders over dan elkaar te schrijven, maar niet over de post. Wij schre ven kleine briefjes, welke wij in schillen van appelsienen verborgen en onder de tuindeur schoven. Zoo bleven wij met elkaar in verbin ding. wij maakten een plan op om te ontvluch ten en te trouwen. De kunstenaar Herman Moerkerk schrijft in den oficieelen feestgids voor de feesten ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin het volgende: Het zou niet moeilijk zijn om een lange rij van interessante persoonlijkheden uit de Haar lemsche Geschiedenis in schilderachtige groe peering te doen voorbijtrekken en herinnerin gen op het wekken aan een groot verleden. Een oorspronkelijke gedachte zou het echter niet zijn. Bij zulke historische optochten komt men licht tot herhaling van hetgeen elders ver toond werd en zij, die deze feeststoeten gezien hebben, merken telkens weer dezelfde costumee- ringen en kleurstellingen op. Het „Centrum-Comité" van de Vereeniging Koninginnedag wenschte iets origineels. Met de voldoening, die zulk een vrije opdracht geeft heb ik mij aan 't werk gezet om iets waarlijk oorspronkelijks voor Haarlem te ontwerpen. Het feestvierende Nederlandsche volk huldigt zijn „Koningin", om haar verheven persoonlijk heid groepeert het zich met zeldzaam enthou siasme. Het is niet de liefde voor vaderland en Oranje alleen, die de begeestering zoo hoog op voert. Sympathie voor de Koningin zelve en ge hechtheid aan haar persoonlijkheid geven er een dieperen zin aan. De optocht moet düs worden één groote hul diging van de Koninklijke Jubilaresse door het trouwe Haarlemsche volk. Na de klaroenstooten der Herauten en den trommelslag der tamboers komt de eerste praal wagen met de symbolen der regeeringsdeugden van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina: haar wijsheid en beleid, haar kracht en streng geloof. Rond deze zegekar jubelt Haarlems vrouwelijke jeugd zooals zij zich bij iederen volgenden praal wagen bewegen zal. Dan komt een rijke oogstgroep de vrucht baarheid der regeering van Koningin Wilhel mina symboliseeren, gevolgd door het blijde volk, dat met zang en dans aan zijn vreugde over het zegenrijke bestuur uiting geeft. Zangers, min- streelen en narren betrekken het publiek in de feestvreugde in een lachende, vroolijke groep, tcrwijllandlieden met hun gouden schoven, hun ■veldbloemen en hun vee de oogstgroep afsluiten. De volksvreugde stijgt ten top in den praal wagen der Oranjezon, waarop musiceerende fi guren in wit-gouden gewaden den jubel bege leiden. Maar het volk heeft ook den zwarten „Nood" leeren kennen. Een sombere figuur volgt den zonnewagen met vele armen en bedelaars in haar stoet. De Ko ninklijke hulpvaardigheid strooit echter oranje- bloemen op hun weg en steunt de beproefden op hun moeilijken tocht. De kunstzin van Koningin Wilhelmina wordt herdacht in een zegekar waarop Haarlems grootste kunstenaars rondom den zetel van Frans Hals gezeten zijn, terwijl diens „Zingende nar" en Hille Babbe als bekende stadstypen door de jeugd geplaagd worden met gouden koren aren en pauweveeren. Daar is een niet genoeg te prijzen eigenschap, waardoor het leven onzer Koningin geteekend wordt: de vredelievendheid. Heel het volk heeft daarvan de zegeningen ondervonden. Nu treedt dc „Vrede" nader, gevolgd door zin gende vrouwen met gouden palmen en een zege wagen, waarop de Nederlandsche vlag op 't in nigst vereenigd wordt met het wit en goud, de kleuren van den vrede. Hei Oranje is in iedere groep tusschen de andere kleuren gevlochten als symbool van den sterken band, die Koningin en volk tezamen bindt. Hot omkranst de wapens, het klimt langs de guirlandes tegen de praalwagens op en ver mengt zich met de kleuren der tulpen, narcissen en hyacinten, die in de slotgroep door tien tallen meisjes worden uitgebeeld. In een roes van purper, brandend rood, feeste lijk geel en zacht groen dansen de meisjes rond den praalwagen van Haarlems trouw aan Oranje, waarop de stedemaagd op een groenen heuvel gezeten bescherming zoekt onder een gouden Oranjeboom. Trouw aan Oranje, trouw aan de Koningin wordt door dezen wagen in beeld gebracht. En terwijl de meisjes bloemen strooien voor het volk, dat den stoet omringt, zingt een koor van twaalf minstreelen vaderlandsche liederen. Zoo is de gedachte, waarop de stoet is ge vormd. Licht en sierlijk, kleurig, vroolijk bewe gend moet hij door de stad trekken, als een feestklank moet hij wegruischen en zijn sym boliek moge medewerken om de liefde voor vaderland en Oranje te bevestigen in de dank bare erkenning van de voortreffelijke hoeda nigheden der Koninklijke jubilaresse: Konin gin Wilhelmina. Kathe von Nagy Op dit tijdstip nam ik geregeld schermlessen, waar mijn moeder mij gewoonlijk heenbracht, om me een uur later weer af te halen. Op den dag, waarop de ontvluchting zou plaats vinden, bracht mijn moeder mij weer naar de scherm les. Aan den ingang nam zij, niets kwaads ver moedend, afscheid van mij. Ik was echter in de gang blijven staan en wachtte een paar minu ten, waarop ik naar huis snelde, het dienst meisje onder een voorwendsel wegstuurde, snel mijn gereed liggende kleeren inpakte en me naar de afgesproken plaats begaf. De journalist wachtte reeds op me met een gehuurden auto. welke ons naar het eerste buiten de stad gelegen spoorwegstation bracht. Daar namen wij den trein naar Ragusa. Zeer vergenoegd kwamen wij in de mooie Dalmatijnsche badplaats aan. Ik had echter mijn vader onderschat. Ik had me trouwens de gansche zaak te eenvoudig voorgesteld. Nog geen drie dagen later klopte 's ochtends iemand aan de deur van mijn hotel kamer. Een agent van politie trad binnen en vroeg, of ik misschien Kathe von Nagy was. Ik antwoordde natuurlijk ontkennend. Hij stelde zich met dit antwoord echter niet tevreden, maar begon mijn bagage te onderzoeken. Het eerste wat in zijn handen viel, was het taschje met bezoekkaartjes, waarop ,,Kathe von Nagy" stond. „Die zijn natuurlijk niet van U. Ik be grijp het", zeide hij ironisch en noodigde mij met een handbeweging uit hem te volgen. Buiten wachtte een tweede agent met den ontvoerder van de minderjarige. Tezamen moesten wij naar het politiebureau wandelen. Hij werd in de man nen-cel, ik in de vrouwen-cel opgesloten. De twee eerste nachten bleef ik alleen. In den der den nacht kreeg ik gezelschap: Een vrouw, die gevochten had. Mijn gemoedstoestand was niet de beste, dat zal men willen gelooven! Toen verscheen mijn vader en haalde mij af. De jour nalist werd later uit Joegoslavië uitgewezen. Mijn vader was zeer bleek. Ik had werkelijk medelijden met hem. „Waarom hebt ge dat ge daan?" vroeg hij. Omdat ik trouwen wil!" antwoordde ik. „Gij wilde toch filmspeelster worden?" riep hij uit. Hij had zijn besluit geno men: Liever naar de film dan een dergelijk hu welijk' Zoo verwierf ik de toestemming verder te trachten een filmkunstenares te worden. Mijn vader reisde met mij naar Berlijn, huur de in de wijk Charlottenburg een kamer en gaf mij eenige aanbevelingen voor filmverhuurders, waarmede hij in zakenverbinding stond. Ik liep van het eene filmbureau naar het andere, dooi de gansche Friedrichstrasse. Overal kreeg ik een paar vriendelijke woorden te hooren. Overal troostte men mij maar dat was alles. Einde lijk kon ik een tweede proef-opname maken en deze viel goed in den smaak. Een paar weken gingen weer voorbij, toen deelde men mij mede, dat de „Deulig" een speelster zocht voor een kleine rol in de film „Mannen vóór het huwe lijk." Ik moest me maar onmiddellijk melden. Ik trok naar die firma, vond daar nog twaalf mededingsters. Men bekeek ons met kritischen blik en zeide ons, dat men ons de beslissing zou laten weten, ik had niet de minste hoop en was daarom des te verbaasder, toen ik een paar da gen later bij de film-onderneming werd ontbo den. De producent zeide: „U bevalt me zeer goed. Maar Uw naam is onmogelijk." Hij dacht een oogenblik na en stelde toen voor, dat ik mij „Marion Marie" zou noemen. Maar ten slotte kon ik mijn eigen naam toch behouden. Ik werd aangenomen, kreeg mijn eerste rol en een vergoeding van 60 Mark per dag. Ik was meer dan gelukkig. De eerste voorstelling vond plaats in het „Ufa-Paleis" te Berlijn in 1927. Ik vond mezelf afschuwelijk maar het publiek was klaarblijkelijk van een andere meening, want toen ik op het tooneel verscheen, oogstte'ik ge weldigen bijval. Het gevolg was, dat ik een con tract kon sluiten en 1500 Mark salaris per maand kreeg. Met goed succes had ik mijn eerste schre den op den weg gezet. Van dit oogenblik ging het voorwaarts van film tot film!" Gistermorgen 9 uur is door hooibroei brand ontstaan in de boerderij van T. B. Verduik te Eurgerbrug, nabij Schagen. De brand greep, aangewakkerd door den feilen wind, zoo snel cm zich heen, dat de bewoners zich ternauwer nood konden redden. De boerderij is geheel af gebrand. De wintervoorraad en landbouwwerk tuigen gingen verloren. Verzekering dekt de schade. WASHINGTON, 16 Aug. (Reuter) De Amerikaansche staatssecretaris Cordell Huil heeft hedenavond voor de radio een rede voering uitgesproken, waarin hij een waar schuwing uitsprak tegen internationale wetteloosheid en tegen het vertrouwen op wapengeweld. Huil begon met nadruk te verklaren, dat het eerste belang voor alle naties gelegen is ih vrede, met rechtvaardigheid en economische welvaart, met stabiliteit. De staatssecretaris drong er bij alle regee- ringen en volken op aan waakzaam te zijn tegen zekere ontwikkelingen, die genoemde doeleinden in gevaar brengen. Heden ten dag® vormen invallen in het gebied van souvereine staten, vernieling van wettig gevormde regee ringen, gewelddadig in beslag nemen van tot dusverre onafhankelijke politieke eenheden, in grijpen in de binnenlandsehe aangelegenheden van andere naties, schending op groote schaal van vaststaande verdragsverplichtingen, en po gingen om internationale geschillen te beslech ten met wapengeweld, evenzooveie bewijzen voor een verval, dat ernstig de grondslagen zelve van onze beschaving aantast. Wij, Amerikanen, aldus Huil, willen vcede: vooruitgang en welvaart voor ons zelf en voor alle naties. Wij gelooven in en geven steun aan economischen wederopbouw, als grondslag van een stabiele, internationale welvaart; eerbied en inachtneming der verdragen zoowel als wijziging van die verdragen, wanneer dat noodig js, i° een geest van hulpvaardigheid en aanpassing; zelfbeheersching bij het nastreven van een politiek van niet-inmenging in de binnenland sehe aangelegenheden van andere naties; re geling van geschillen door vreedzame onder handelingen; internationale samenwerking en een zoo vrij mogelijk intellectueel verkeer, zoo dat door wederzijdsch begrip de problemen van anderen en de problemen, die zich voor allen gemeenschappelijk voordoen, op vreedzame en snellere wijze geregeld kunnen worden. Wij bevelen deze zaken allen naties aan. Te vens zijn wij er van overtuigd, dat geen ander program op den langen duur een hinderpaal kan opwerpen tegen, en een ommekeer teweeg kan brengen in het huidige, noodlottige afdrij ven in de richting van internationale anarchie en van een gewapend conflict op een reus achtige schaal. De ontwikkelingen van iederen dag. zoo vervolgde Huil, maken het feit steeds dui delijker, dat onze eigen toestand diep aan getast wordt door hetgeen elders ter wereld geschiedt. Daarom is het noodzakelijk, dat wij, als natie, steeds vastberadener worden in ons verlangen en steeds doeltreffender in onze pogingen om tezamen met de an dere volkeren altijd binnen het kader van onze traditioneele politiek van „gsen verwikkelingen" steun te verleenen aan het eenige program, dat het getij der wet teloosheid kan keeren, en dat de wereld hecht kan plaatsen op den eenen en eenigen weg, die leiden kan naar een duursamen vrede en naar veiligheid. Aangezien meer en meer naties dit program aanvaarden en den wil toonen te werken aa*1 een herstel van gezonde economische betrekkih' gen, een gezonde internationale moraal en Se' zonde beginselen voor volkenrecht en recht vaardigheid, zal het, zelfs voor de naties. die thans verklaren uitsluitend te vertrouwen otJ een politiek van wapengeweld, duidelijker wor den, dat de overweldigende meerderheid dei menschheid den vasten wil heeft te leven een wereld, waar de "wetteloosheid niet wordt geduld en waarin vreedzame, economische etl cultureele betrekkingen niet worden geschonden* ROSENBERG, 17 Aug. (Havas) Gehe?} Slowakije rouwt om Mgr. Hlinka. Tot in d meest afgelegen dorpen in het gebergte zij11 rouwvlaggen op de huizen geheschen. Vanmiddag zal het stoffelijk overschot valJ Mgr. Hlinka naar de kerk worden gebracht. „orels" zullen in hun uniformen van de KathO' lieke Slowaaksche jeugd de doodenwacht bij geopende kist houden, terwijl de bevolking voo1' bij de kist zal trekken om den overleden leide een laatsten groet te brengen. Zoodra de dood van Mgr. Hlinka te Praag l>e* kend werd, werd de radio-uitzending onderbi'0' ken. De geheele pers wijdt lange artikelen aa den overledene. PRAAG, 17 Augustus (Havas). Bevestig wordt, dat de leiding van de Slowaaksche Volk^ partij toevertrouwd zal worden aan een direC torium, bestaande uit vier afgevaardigden er twee senatoren. De voorzittersplaats zou den opengelaten. Deze oplossing is, naar he' schijnt, in gemeenschappelijk overleg aahfS® nomen om een scheuring te voorkomen t,u schen de oudere gematigden en de radicale J01^ geren. Het directorium zal Donderdag in constitueerende vergadering bijeenkomen, het politieke testamenent Tan Hlinka zal den voorgelezen. RIGA, 17 Aug. (Reuter). Alle staats- en meenteambtenaren in Letland, die zelf land c^' zitten, of familieleden willen helpen bij binnenhalen van den oogst, krijgen extra va1 tie, aangezien er een tekort aan werkkrach is. Letland kent geen werkloosheid en ieder komen duizenden landarbeiders uit Polen Litauen in den zomer naar Letland om °P 1 land te werken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4