Wandelpier te Zandvoort? Men ócAufff onó: Haarlem, 18 Aug. ORRIE DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 Een wandelpier te Zand voort? WEGVERBREEDING VOOR DEN POLITIERECHTER Hazardspel Vuilwater drama's! Omkooping Concurrentie HET REGEERINGSJUBILEUM Feestelijkheden in het Kleverpark Hondententoonstelling Op 4 September a.s. FRUIT-HACHÉ Ongeval in de Dubbele Buurt Programma Radiocentrale AGENDA Bioscopen 19 Augustus Bioscopen DOOR CHARLES GARVICE STAD Komt er een wandelpier te Zandvoort? Wij moeten eerlijk zeggen, dat wij tegenover bericht, dat wij aan de Maasbode ontleen- vrij sceptisch staan. Regelmatig duiken deze plannen om de twee, flrie jaar op, doch nog nimmer zijn zij tot uit dring gekomen. Toch zou het niet onmogelijk zijn, dat de kans °P verwezenlijking dezen keer grooter is dan bij V°rige gelegenheden. Want wij kunnen ons voorstellen, dat er tal Van kapitaalbezitters zijn, die in de exploitatie Van zoo'n pier een goede geldbelegging zien. Hat het desondanks vroeger onmogelijk was ^et noodige geld daarvoor bij elkaar te krijgen, behoeft nog geen reden te zijn, dat het ook in ^en huidigen tijd van geldovervloed niet lukken Z°U. Misschien zullen vele menschen hierin een aardig emplooi voor hun geld zien. °ns werd medegedeeld, dat reeds eenigen tijd Beleden een bedrag aan Engelsch kapitaal ter ^schikking was, dat tweemaal grooter was dan c'e thans benoodigde één millioen gulden. Dat aanbod is afgewezen, omdat de Engelsche plan den tevens grondspeculatie omvatten in de buurt van de te bouwen pier, die toen eenigszins Noordelijke gedacht was, n.l. ter hoogte van ^rand Hotel. Men wilde zich liever beperken tot de exploitatie van de pier alleen. En, naar men ttis verzekerde, is ook voor deze eenvoudiger Plannen belangstelling van Hollandsch kapitaal vcrkregen. Eenige Amsterdamsche banken heb- ben hun medewerking toegezegd; het gaat er nu alleen nog om kapitaalbezitters te vinden, die Beid geven voor het ontbrekende gedeelte. T>e plannen zijn serieus bedoeld. Of zij tot uit kering komen, hangt af van de animo van de Geldschieters en of deze animo bestaat, zal af gangen van de vraag of de bezitters van het Beid een loonend object in de pier zien. T>e plannen om de pier een deel van het jaar 'eh behoeve van de kustvaart te gebruiken, zijn °bs niet erg duidelijk. De heer Jelsma, die aan Uitvoering van het plan meewerkt, is een °Ud-ingenieur van den Waterstaat en acht zulks b'et onmogelijk. Maar voor ons is het de vraag, ^at voor nut die kustvaart voor Zandvoort kan °pleveren, zoolang er geen behoorlijke industrie 0£ land- en tuinbouwbedrijf is gevestigd. Voor Pet vervoeren van de enkele mandjes garnalen 15 geen kustvaart noodig. Met het gemeentebestuur van Zandvoort zelf 's hog geen overeenstemming verkregen. Wei is eeh dag of veertien geleden een teekening bij burgemeester ingezonden, maar de plannen zelfs nog niet besproken in 't college van B, eh W. Er zijn reeds zoo dikwijls dergelijke pro pten geweest, dat de burgemeester het ge- ^khscht vond eerst te informeeren of het finan- c'eele gedeelte van het plan in orde was. Daar- tegenover zouden de initiatiefnemers het pret- gevonden hebben, als zij den geldschieters ku gemeentelijke concessie of iets dergelijks Peelden kunnen laten zien. Eventueele toestem- ""hg tot het bouwen van een pier zou door den r&ad van Zandvoort moeten worden gegeven. Bij V°rige gelegenheden is wel eens het bezwaar Geopperd, dat het natuurschoon van Zandvoort P°°r het bouwen van een pier zou worden ge baad, doch wij gelooven toch niet, dat de P'ahnen tenslotte op een weigering van den ^aad zouden kunnen afspringen. Ook deelt men °lls mede, dat de Raad de pier eventueel meer Paar het centrum van het dorp zou willen heb- eh, naast de flat Arange b.v. ter hoogte van parkeerterrein. Hat zijn echter allemaal speculaties, die nog in Verre toekomst liggen en kleinigheden om op te °Ssen als het eerst noodige, het kapitaal, bijeen Is. ^oor Zandvoort en deze geheele omgeving zou 6ei1 bouwproject van één millioen gulden in P^en tijd een welkome werkgelegenheid zijn. En °otc later zou de exploitatie van de pier velen ^®rk geven. het zoover zal komen? Mogen wij onzen *egsman gelooven, dan is de zaak zoo goed als V°°r elkaar! Ra de afbraak van Busken Huet's woonhuis, G^haamd „Sorghvliet" aan den Bloemendaal- Nhen weg, welke afbraak voordat het zoover heel wat voeten in de aarde had, is Pu- eke Werken van Bloemendaal met bekwamen ruws spoed aan het werk getrokken, den rijweg ter plaatse belangrijk te verbeteren. Direct na het sloopen zijn de fundamenten grondig weggeruimd en is het geheele terrein met de omgeving gelijk gemaakt. Thans is men zoover gevorderd, dat het voor uitspringende gedeelte in den weg is afgesneden en de Bloemendaalscheweg ter hoogte van de Busken Huetlaan met enkele meters is verbreed. Nu het onderwegdek alsmede de rollagen reeds zijn aangebracht, zal het niet lang meer duren, of ook dit gedeelte van den Bloemen daalscheweg zal gemoderniseerd zijn, waarna men het bestaan van het veel besproken „Sorgh vliet" spoedig zal hebben vergeten. Een Velsenaar was op 7 Juni de harddraverij in Krommenie gaan bekijken. Maar hij had niet alleen belangstelling voor de zich in het zweet loopende paarden als iederen nieuwsgie rigen kijker, doch zijn interesse was vastgekop peld aan een ander belang: hazardspel! In casu wilde hij de „bookmakers" van de Engelsche wedrennen imiteeren, schoon dat hier in Hol land, waar men daarvoor veel te degelijk Is, al sinds jaar en dag tot de verboden vermaken behoort. En de politie speurt ijverig naar de zulken, die door het gelegenheid geven van weddenschappen af te sluiten, een slordige en pikante bijverdienste willen verwerven. Zoo kon het gebeuren, dat terwijl de Velsenaar de toeschouwers luid uitnoodigde met hem een weddenschap af te sluiten op „Sister Bon" op de basis van 4 1, hij vlak naast zich een rijksveldwachter-in-burger had staan, die na tuurlijk onverholen interesse voor deze actie toonde zonder zich nochtans als een dienaai van den H. Hermandad bekend te maken. De veldwachter bemerkte, dat de adspirant-book- maker eerst twee rijksdaalders van een heer en vervolgens nog tien gulden van een dame kreeg toegestopt. En toen de paarden de eind streep hadden bereikt en ieder wellicht wel voldaan huiswaarts keerde, daalde de stevige hand van den rijksveldwachter op het schou derblad van den Velsenaar, die eens even moest vertellen wat hij alzoo had uitgevoerd. Maar blijkbaar door de emotie raakte de gewezen bookmaker zijn geheugen kwijt. Hij wist waar achtig niet meer tenminste dat beweerde hij dat hij luid geroepen had en evenmin wie en waarom hem dat geld in zijn handen was gestopt. De veldwachter echter heeft een scher pen blik, een goed gehoor en een voortreffelijk geheugen en kon alles nog weer precies mede- deelen toen de zaak voor den politierechter kwam. De Velsenaar wist nog steeds van niets, en van niemand en zijn geheugen was nog even leeg. Wie de menschen waren, die hem het geld hadden gegeven het was hem gansch en al onbekend. En waarom ze dat gedaan hebben, ook dat was hem een raadsel. „Het geld valt niet uit de lucht hoor!" bromde de Officier, die daar blijkbaar ondervinding van heeft. En de magistraat maakte zich kwaad op den ver dachte, die de rechters voor kinderen aanziet, wien hij sprookjes kan vertellen. Den sprookjes is de rechter al lang ontgroeid, hij weet nu alleen nog maar van wetsartikelen en straffen af en de Officier eischte dan ook f 50 boete. De man in het verdachtenbankje was zich immer nog van geen kwaad bewust en hij had nog al wat vragen op zijn lijstje staan. Zoo verbaasde hij zich er over dat hij eerst na afloop van de rennen en niet onmiddellijk was gearresteerd. Gaat dat zoo maar? De rechter maakte hem duidelijk, dat hij jaren na het misdrijf nog ter verantwoording kan geroepen worden en legde hem toen meteen maar vier dagen gevangenisstraf op. Verdachte: Wat, krijg ik zoo maar gewoon vier dagen gevangenisstraf? Officier: Ja, inderdaad, en u mag er zoo maar gewoon veertien dagen over denken om in hooger beroep te gaan! Beverwijk lijdt aan een eigenaardige ziekte' vuilwaterdrama's. Dat zijn spontane treurspe len, waarvoor geen manuscripten geschreven en geen regisseurs noch mise-en-scènes noodig zijn. Dat gaat zoo maar vanzelvers. De hoofd rollen spelen twee buurvrouwen, die elkaar met een scheel oog aankijken, wat haar niet fraai staat, maar die overigens buitengewoon zinde lijke huisvrouwen zijn. Ze schrobben haar straatje met veel water en als dit vuil gewor den is, dan zorgen ze ervoor dat buurvrouw er ook gebruik van kan maken. Overbodig te zeggen, dat deze laatste daarop heelemaal geen prijs stelt en als belooning gaat toonen, dat ze over een welbespraakten mond beschikt. Het wordt dan een gezellig gesprek, soms over gaande in de daad, welke de dokter vervolgen:; kan heelen. Een van deze drama's ondervond een tuin der met zijn vrouw en hij maakte zich zoo kwaad, dat hij op zekeren dag zijn buurvrouw, die toevallig langs kwam, zonder eenige aan leiding een klap gaf, welke haar met den grond deed kennis maken. Ook zij verloor toen haar geheugen, maar dat was medisch en psycho logisch beter te verklaren dan bij den man, die rijk wilde worden van verboden wedden schappen. En bovendien was het maar tijdelijk, voor den politierechter kon ze alles weer tot in détails navertellen en ze vergat ook de gou den oorbellen niet, welke ze in den strijd had verloren. Bovendien kwam aan haar verhaal nog een vreemdeling te pas, die op den keeper beschouwd geen vreemdeling bleek te zijn, maar- een buitenstedeling. Ook deze had een keer een ruzie meegemaakt en hij zal ongetwijfeld wel een prettigen indruk van het nijvere ste deke Beverwijk hebben gekregen. De Officier vroeg de geslagen buurvrouw of zij nooit wat leelijks tegen buurman zei. „Ja zeker!" was het grif gegeven antwoord. „En deed u ook nooit eens wat tegen hem?" „Ja zeker!" De Officier concludeerde dat dan beiden schuld hebben en de rechter paste het spreek woord toe van den goeden buur en den verren vriend en gaf den raad maar gauw te gaan ver huizen f 8 vroeg de Officier, als vooruitbetaling op een spoedigen vrede. De tuinder beloofde nooit meer vrouwen te zullen slaan en zijn mond stijf dicht te houden en de rechter werd er zoo van vertederd, dat hij slechts een rijksdaalder boete oplegde. Een 25-jarige pakhuisknecht uit Westzaan had op 6 Juli wat al te diep in het glaasje ge keken en zich gelaafd aan het geestrijke vocht, waardoor de wijsheid in de kan was geraakt. Zoo kwam het, dat hij des avonds zonder licht op zijn fiets in verboden richting rijdend, door een agent werd aangehouden, die den man in het politiebureau opsloot. Toen de wijsheid bij den knecht terugkeerde en hij zich bedacht, wat hij eigenlijk gedaan had, maakte hij het half dozijn proces-verbalen, dat hij zoowel we gens zijn dronkenschap als het rijden zonder licht en wat dies meer zij, vol door den agent een gulden te beloven als hij de zaak er maar bij liet zitten. De ordebewaarder liet zich ech ter niet omkoopen en nu kon de knecht in het verdachtenbankje bedeesdelijk toegeven, dat hij zich wel wat vergaloppeerd had. De poging tot omkooping was tenslotte nog veel erger dan alle andere overtredingen bij elkaar. Hij gaf als excuus op, dat hij zich schaamde over zijn dronkenschap en had willen voorkomen, dat zijn ouders ervan op de hoogte zouden komen. De Officier van Justitie werd daardoor niet erg vermurwd. Hij schilderde de gevaren, waaraan de politie blootstaat als ze nu eens wel het geld had aangenomen en hij wenscht het misdrijf door f 20 uitgeboet te zien. De rechter streek alweer over zijn hart en legde f 12 boete op. „Ik sla je evenver onder den grond als je er nu boven staat", vertelde een ijscoventer op 5 Juni j.l. op den Schipholweg bij het vliegveld tegen een collega. De vriendelijke mededeeling was als antwoord bedoeld op het verzoek van dezen collega om ergens anders te gaan staan, want als ze in eikaars nabijheid bleven, zou den ze beiden niets verdienen. De heetgeba kerde ijscoventer had hij maar wat ijs ge geten om tot bedaren te komen, het lag voor hem vlak bij de hand! gaf voor den politie rechter toe, dat hij zijn mede-verkooper een „opduvel" had gegeven, want hij had den in druk gehad, dat hij anders zoo'n ongezellig vriendschapsbewijs zou hebben gekregen. En de eerste klap is immers een daalder waard.... Deze eerste klap kostte hem nu echter 4 gul den boete. De Officier had het dubbele geëischt. Bovenstaande foto geeft een beeld hoe de in ons ochtendblad van heden een en a zien. De bouwkosten van dit groote wer De pier is geprojecteerd voor het Casino krijgen van 375 meter met een breedte v projectieteekening een ellipsvormige ver rotonde aan het einde van de pier ong paviljoen op deze rotonde, dat drie verd een concertzaal, een cabaret en een resta de heer A. Koster, heeft het ontwerp verv nische problemen werd hij bijgestaa wandelpier te Zandvoort, waarover wij nder mededeelden, er uit zou komen te h zullen ongeveer f 1.000.000 bedragen, en zou van den boulevard af een lengte an 12 meter. In het midden vertoont de breeding van 60 meter, terwijl ook de eveer deze doorsnede zou krijgen. Een iepingen hoog zou worden, kan een café, urant bergen. De Haarlemsche architect, aardigd. Voor het oplossen van de tech- n door ir. O. Jelsma uit Den Haag Onder auspiciën en met volle medewerking van de Vereeniging Koninginnedag, zullen tij dens de feestweek ter gelegenheid van het Re- geeringsjubileum van H. M. onze geëerbiedigde Koningin eenige feestelijkheden in het Klever park worden aangericht. Deze feestelijkheden zullen aanvangen op Woensdag 31 Augustus des namiddags om 2 uur precies met een sport- en kinderfeest op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan. Onderstaande nummers staan ter uitvoering op het programma: Meisjes van 9, 10 en 11 jaar: autopedrijden (autoped met gummibanden), blokjes rapen, eierloopen (hindernisloop) Jongens van 9, 10 en 11 jaar: autopedrijden (autoped met gummibanden), tonnetje rollen, touwtrekken. Meisjes van 12 en 13 jaar: 60 M. hardloopen, verspringen, kastiebalwerpen. Jongens van 12 en 13 jaar: 60 M. hardloopen, verspringen, werpen met kastiebal. Meisjes van 14 en 15 jaar: 80 M. hardloopen, verspringen, werpen met een kastiebal. Jongens van 14 en 15 jaar: hardloopen 80 M., verspringen, werpen met een kastiebal. Meisjes van 16 en 17 jaar: hardloopen 80 M., discuswerpen, hoogspringen. Jongens van 16 en 17 jaar: hardloopen 100 M., kogelstooten, hoogspringen. Tevens geven dien middag verschillende ver- eenigingen een demonstratie o.a. een demon stratie van handbal, waarschijnlijk ook korfbal en daarbij nog een 199 M., een estafette en een werpnummer. Jongens en meisjes van 917 jaar, die aan deze wedstrijden wenschen deel te nemen, kun nen zich aanmelden bij onderstaande adressen: C. Nijgh, Santpoorterstraat 42; Radio Tech nisch Bureau Ideaal, Velserstraat 1; Firma Scholten, Kleverparkweg 60; P. van Gasteren, Santpoorterstraat 59; Franken's Kantoorboek handel, Ostadestraat 6. Voor inschrijfgeld wordt 0.10 per deelnemer verlangd. De inschrijving staat open tot en met Zater dag 27 Augustus a.s. Het geheel staat onder leiding van leeraren M. O. Lichamelijke Opvoeding, terwijl de hoofd leiding berust bij den heer H. J. Lindenborn, leeraar M. O. Woensdagmiddag om kwart voor 5 uur heeft een autobus in de Dubbele Buurt een bakfiets aangereden, bestuurd door een 50-jarigen fruitkoopman en rijdende in dezelfde richting als de autobus. Dit voertuig kon bij het pas- seeren van de bakfiets niet voldoende naar links uitwijken doordat van den anderen kant een wielrijder kwam. De bakfiets sloeg om en een hoeveelheid fruit ging verloren. De be stuurder kreeg geen letsel doch de autobus bestuurder wel een proces-verbaal. Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: Keulen 8.00; Parijs Radio 10.20; Radio PTT Nord 12.05; Ned. Brussel 12.20; London Regional 2.05; Keulen 2.35; Lon don Regional 3.20; Keulen 3.50; Parijs Radio 5.20; Keulen 7.30; Fransch Brussel 9.35; Ned. Brussel 10.20; Keulen 10.35. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Divtrsen 9.20; London Regional 10.35; Droitwich 12.40; London Regional 1.00; Droitwich 1.35; London Regional 6.45; Droitwich 7.20. Programma 5 8.00—7.00 Diversen; 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opnamen van Nat Gonella en Canaro's Aïgentijnsch orkest. 1 Someone stole Gabriels Horn. 2 Caroline. 3 Way down yonder in New Orleans. 4 Harlem Hokum Blues. 5 Stranger Flues. 8 Chinese Laundry. 7 Lazy River, 8 Churracca. 9 Puerto Nuevo. 10 Mi Buenes Aires Querido, 11 Milcnga. 12 Old Man's River. 13 I can't Dance. 14 Ride red ride. 15 The man from the South. 16 Shoe shine boy. 17 Nagasaki. 18 Black coffee. 8.00 12.00 Diversen. De Nederlandsche Kennelclub „Cynophilia" zal in samenwerking met haar afdeeling de Kynologenclub „Kennemerland" haar 54ste Hondententoonstelling houden op Zondag 4 September a.s. in het Kreiagehuis aan de Leid- schevaart, te Haarlem. Velen zullen zich nog het te Haarlem gehou den „Kynologische feest" herinneren in 1931. Het was echter de laatste tentoonstelling, die in Haarlem gehouden werd, in- het voor hon denshows zoo geschikte Brongebouw. De hondententoonstellingen te Haarlem wa ren reeds in het begin van deze eeuw zeer ge liefd en druk bezocht, ja Haarlem stond wat dat betreft aan de spits. De heer Harms, secre taris van den Raad van Beheer op Kynologisch gebied, zeide eens op een zéér geslaagde tentoon stelling, welke ergens in het Noorden van ons land gehouden werd: men zou zich haast wa nen in Haarlem te zijn, zoo goed verloopt de show hier. Ja, de Haarlemsche hondententoonstellingen waren wel gerenommeerd. In 1933 werd de laatste hondententoonstel ling in het rayon Kennemerland gehouden te Zandvoort. Dit was een 2-daagsche Internatio nale Kampioenstentoonstelling. Nadien vermocht de Kynologenclub Kenne merland geen tentoonstelling meer te organi- seeren. Hoe vreemd het ook moge klinken voor Haarlem, de vijfde stad van Nederland, maar waar is het, dat het haast niet mogelijk is. hier een geschikte gelegenheid voor een hon dententoonstelling te vinden. Toch bezit Haarlem een gebouw, zooals men bijna nergens vindt, n.l. het centraal gelegen Veilingsgebouw aan den Kleinen Houtweg. De pogingen om hierop beslag te leggen mislukten echter jammerlijk. Op het laatste moment kon echter een over eenkomst getroffen worden met het bestuur van het Kreiagehuis, zoodat dan nu eindelijk na 7 jaren het eens in de Kynologie zoo be faamde Haarlem weer een kans krijgt. De streek Kennemerland met Haarlem als middelpunt, omgeven door een krans van prach tige plaatsen, is een der beste Kynologische centra van ons land. De liefhebberij voor hon den en de fokkerij staan er op hoog peil. Het is opvallend hoe veel werkelijk bijzonder mooie honden Haarlem en omgeving rijk is. Men ziet er vooral zeer goede Chow-Chows en Dalmati- ners, rassen, die elders sporadisch voorkomen. Door de uitgestrekte jachtterreinen in de om liggende gemeenten telt Kennemerland ook zeer vele Retrievers in diverse variëteiten, vele prachtige Epagneuls Breton. Er zijn hier in de streek ook prachtige Arabische, Perzische en Russische Windhonden. En dan Terriers! Haar lem is zelfs het Continental Centrum der Welsh Terriers-fokkerij. Ook vinden we hier serieuze fokkers van Cairn- en Schotsche Terriers, draadharige en gladharige foxterriers. Dat zal op de tentoonstelling wel blijken. Reeds vele bekende exposanten zegden inzendingen toe. Vele liefhebbers uit Kennemerland, die nog nimmer met een hondententoonstelling kennis hebben gemaakt, zijn voor deze gelegenheid hun hond ter inschrijving komen aanbieden. Het aantal belangstellenden dat allerlei inlichtin gen kwam vragen is zeer groot. Voor hen, die in de veronderstelling leven, dat de tentoongestelde honden een paar dagen op de tentoonstelling in kooien moeten door brengen, waar zij slecht verzorgd worden en de mogelijkheid tot ziek worden niet gering zou zijn, diene, dat de tentoonstelling, welke op 4 September a.s. in het Krelage-huis gehouden zal worden, een één-daagsche is. D.w.z. dat de honden om 10 uur op de tentoonstelling moeten zijn. Iedere inzender krijgt gratis een begelei- derskaart op naam. Hij zal zijn hond (en) nim mer alleen behoeven te laten. De honden mo gen de tentoonstelling in den namiddag van denzelfden dag omstreeks 5.30 uur verlaten. Alle honden worden, alvorens tot de tentoonstelling toegelaten te worden, aan den ingang van het tentoonstellingsgebouw verplicht, doch geheel kosteloos aan een nauwkeurig veterinair onder zoek onderworpen. Hierdoor krijgt men de ze kerheid, dat uitsluitend kerngezonde exempla ren de tentoonstelling betreden. Honden, die op den openingsdag der tentoon stelling den leeftijd van 6 maanden nog niet bereikt hebben, kunnen niet worden ingeschre ven. De hygiënische verzorging zal uitmuntend zijn. De honden liggen op de banken, doch zijn van de andere honden door dichte beschotten afgescheiden. Voor- en bovenzijde der banken zijn geheel open, zoodat de dieren ruim en licht Gebouw St. Bavo. R. K- Smedenpatroons, 8 uur. Bestuur Transportarbeiders, 8 uur, R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rechtskundig Advies, 78 uur. Kunstzalen J. H. de Bois, Kruisweg. Ten toonstelling Kinderportretten Toon Kelder, 95. Toonzalen fa. Boskamp en Zn-, Overveen. Tentoonstelling werk P. v. Wijngaerdt, 106 uur Gem. Concertzaal. H. O. V.-concert, kwart over 8. Groote Kerk. Orgelbespeling, 34 uur. Rembrandt-Theater: Harold Lloyd in „Pro fessor, pas op", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater; Broadway-Melody 1938", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater; „Het meisje met de vier vaders" (Merry go round of 1938), 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Theater: „The Ritz Brothers in „Drie malle invallers" en „Gevaarlijke Do cumenten", 2 en 8.15 uur. Moviac: Uurfilmvoorstellingen van half 3 tot half 12. Gebouw H.K.B., Tempeliersstraat: „8 dagen wereldgeschiedenis" 2.30 en 8.15 uur. Kunstzalen J. H. de Bois, Kruisweg: Tentoon stelling Kinderportretten Toon Kelder, 95 uur. Toonzalen fa. Boskamp en Zn., Overveen: Ten toonstelling werk P. v. Wijngaerdt, 10—6 uur. Cinema-familie-Palace: „Dubbel of niet" en „Avonturen in hotel Excelsior", 2 uur en kwart over 8. Frans Halsthcater: „Eenmaal jazz en'eenmaal nul", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Broadway-melody 1938", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Zwerfstertje" (met Shir ley Temple) 2.30, 7 en 9.15 uur. liggen. Besmetting is haast uitgesloten te noe men. Voor de kleinere rassen en de z.g. dameshond jes zjjn er speciale met het oog op tocht hooger gelegen cabines. Iedere exposant wordt in de gelegenheid gesteld zelf een omrastering mede te brengen, doch moet hiervan op het in schrijvingsformulier melding maken. Iedereen zal natuurlijk zorgen, dat zijn hond in de beste plunje verschijnt. Vooral de terrier- liefhebbers zullen nu de laatste hand leggen aan het toilet hunner in te zenden exemplaren. En tenslotte nog iets heel belangrijks voor hondenliefhebbers. Menigeen is in het bezit van een mooien hond, het doet er niet toe welk ras, maar heeft er geen officieele stamboom bij. Wat is dat jammer, wordt vaak gezegd, want nu ka^> ik hem natuurlijk niet op een tentoonstelling laten inschrijven. Dat is niet zoo. Zij kunnen wel wor den ingeschreven, doch behooren van te voren op een daarvoor gratis te verstrekken formulier te worden geregistreerd bij den Raad van Be heer, Keizersgracht 270, Amsterdam. De kosten hiervan zijn miniem. Het is dan zelfs moge lijk, dat een hond van onbekende afstamming in het Nederlandsche Honden Stam Boek (N. H. S. B.) wordt opgenomen, wanneer de ras kenmerken voldoende tot uiting komen. Hier voor wordt geëischt, dat de hond op twee ten toonstellingen onder verschillende keurmeesters, ten minste het praedicaat „Zeer Goed" behaald heeft. In Kennemerland zijn mooie honden, in Ken nemerland bloeit de Kynologie, we kunnen in Haarlem wat tentoonstellingen betreft aan de spits staan. Programma's en inschrijfbiljetten zijn vanaf 20 Augustus gratis te verkrijgen bij den secre taris-penningmeester der tentoonstelling J. L. J. J. Harms, Koninginneweg 190, Amsterdam. Tel. 23963, bij den adjunct-secretaris L. P. Kna pen, Vosmaerstraat 49 Haarlem en aan de vol gende adressen: W. van Haaren, Zeeweg D 341, IJmuiden-Oost, N. J. Spoelstra, v. Speijkstraat 7B Zandvoort, J. A. C. Zillesen, Amsterdamsche- vaart 222 Haarlem, F. M. Heerkens Thijssen, Spiegelenburghlaan 13, Aerdenhout, Tel. 27050. De inschrijvingen sluiten Vrijdag 26 Augus tus a.s. Over: Oranjevereeniging „Prinses Beatrix" De tijd nadert, dat wij het heuglijke feit mogen herdenken van het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. De Oranje vereeniging „Prinses Beatrix" wil ook niet achterblijven om dit heuglijke feit te vieren. Hiervoor is echter geld noodig, daar wij ver schillende feestelijkheden, o.a. kinderwedstrij- den, bioscoopvoorstelling enz., voor de kinde ren op het programma hebben staan. Wij willen dan ook de bewoners van Haarlem (Noord) opwekken, ieder, naar draagkracht, bij te dragen om dit feest te doen slagen. U kunt zich als lid onzer vereeniging opgeven bij den penningmeester, den heer E. v. Huysteeden, Lijsterstraat 56, alwaar ook eventueele bijdragen voor dit feest kunnen gestort worden. Ook zal door eenige dames aan de huizen worden gecol lecteerd, welke collecte wij hierbij ten zeerste aanbevelen. HET BESTUUR. 61 ..Dolores, juffrouw Meiford is gekomen. Wil aan Sara zeggen, dat ze haar haar kamer ^oet wijzen?' Diana wendde zich om met haar gewone fhatie, teneinde met gepaste hooghartigheid ?e „gezelschapsjuffrouw" te groeten. Toen het 'arnplicht op Lorrie's bleek, maar betooverend 6azichtje viel, schrok ze. „Lorrie Latimer!" zei ze en sloot haar lippen Vast opeen. „Ja, ik ben het," zei Lorrie. „Hoe gaat het "tet je, Diana?" „Hoe gaat het met jou?" zei ze, zich her- a£ellend in haar evenwicht. „Ik^ wist dit niet. ^ymour heeft me niets verteld." „Heen," zei Lorrie. „Ik vroeg hem te zwijgen. .7 Wilde met rust gelaten worden. Maar het N'ndert niet Voor ze verder konden gaan met haar ^huwaehtig praten, ging de deur open en kon- rBde de butler lord Kendale aan. Instinctief rok Lorrie zich in de schaduw terug, buiten het chynsel van de lamp. Hij kwam binnen en staarde even r°nc* ^ict verveeld gezicht, zooals een man doet, die een vreemde situatie wordt geplaatst. "Hoe gaat het met u lady Collop? vrees dat u zich mij niet meer herinnert. Wu hebben elkaar ontmoet toen ik nog een jongen was. Ik denk, dat dit de reden was, waarom lady Farnham denkt, dat zij recht heeft u op deze weinig ceremonieele wijze met ons op te schepen. Ik hoop dat u haar en ons zult ver- g€V6ïl tf „Ik ben heel blij u te zien, lord Kendale,zei de oude dame verward. „Ik kan mij u niet herinneren, maar zooals ik reeds tegen Dolores zei „Wat?" schrok hij. Diana raakte zijn elleboog aan. „Een oude vriendin van je Guy," zei ze koud, op waar schuwenden toon. „Je wist niet, dat Dolores hier was, nietwaar?" Hij wendde zich haastig om en staarde in het duister, toen zag hij het slanke meisjes figuurtje, het bleeke, mooie gezichtje, dat nij had gekust en hij bleef haar onbeweeglijk en zwijgend aanstaren. HOOFDSTUK XXV Hij keek naar het mooie, bleeke gezichtje met een domme uitdrukking op zijn gelaat. De stilte die volgde deed hem begrijpen, dat zijn verloofde hem strak aankeek. Hij deed zijn best om gewoon te lijken, glimlachte flauwtjes en zei met een stem, waar onver schilligheid te dik boven op lag: „Hoe gaat het met u? Dit is een prettige verrassing. Ik wist niet, dat ik u hier zou vin den" en hij keek van haar naar Diana, die hen met een wreed glimlachje bleef aankijken. „Neen," zei ze. „Ik vertelde Dolores al, dat we niet wisten, dat ze bij lady Collop logeerde." „Logeeren bij lady Collop?" zei hij onnoozel. „Ja juist. O ja; natuurlijk." Terwijl hij sprak vervloekte hij het ongeluk kige toeval, dat hen hierheen had gezonden en hij vroeg zich af of hij niet een excuus kon vinden, waardoor hij zijn hoed zou kunnen op zetten en vluchten. Lorrie hier! Hier in het zelfde huis als hij, in dezelfde kamer en Diana die toekeek „Natuurlijk zijn u en Dolores oude vrienden," zei lady Collop. „Ik ben erg blij, dat ze hier is; u zult u nu meer thuis gevoelen, lord Kendale." „Ja," stemde hij toe met een tweede poging tot glimlachen. „Ik hoop dat Greta en Jack het goed maken, juffrouw Latimer?" „Uitstekend, dank u," zei Lorrie. „Jack is nu officier, wist u het?" „Ja," zei hij, „dat heb ik gezien. Ik ben hem laatst nog gaan opzoeken, maar hij was uit. Goeie, ouwe Jack!" „Ik zal met u mee naar boven gaan, juffrouw Meiford!" zei lady Collop. „Laat mij het doen," begon Lorrie haastig, omdat ze bang was met Guy alleen gelaten te worden, maar lady Collop schudde haar hoofd. „Neen Dolores, ik geloof, dat ik mijn plicht ken, ik zal met juffrouw Meiford meegaan." Ze was nog even ouderwetsch beleefd en hoofsch als in vroeger tijd, toen ze de diners in Mansion House presideerde in de dagen, dat sir Samuel Lord Mayor was en lady Collop gewend deftige menschen te ontvangen. Ze be geleidde Diana dus naar boven. Guy ging naar het vuur en leunde tegen den schoorsteenmantel, zijn oogen gericht op den spiegel. Lorrie ging gelaten in een stoel zitten met een kous, die ze voor de Chiekeraboos aan het breien was en er viel een benauwend zwijgen. Plotseling keek hij op haar neer. „Wat beteekent dit, Lorrie?" zei hij en zijn stem klonk angstig en ongerust. „Wat beteekent wat?" vroeg ze, zonder haar oogen van haar kous af te wenden. „Waarom woon je hier by die ouwe malloot?" vroeg hij, bijna boos. „Je moet ergens wonen," zei ze, terwijl ze trachtte te spreken op een toon, alsof alles heel gewoon was. Ze bleef maar op haar brei werk turen. „En ze is geen malloot; ze is een heel vriendelijke dame met eigenaardige denk beelden, dat is alles." „Goed," zei hij norsch. „Maar waarom woon je dan bij die goedhartige dame met haar eigenaardige denkbeelden? Waarom ben je niet bij Greta?" „Omdat we te arm zijn om onzen zin te doen. Toen paps toen mijn vader stierf, moesten we het huishouden opbreken. Greta is gouver nante geworden, Jack is in Woolwich en lady Collop was edelmoedig genoeg om mij een thuis aan te bieden." Hij vloekte niet, zooals hij graag had wil len aoen, maar hij beet op zijn lip en keek met gefronste wenkbrauwen op haar neer. „Waarom wist ik dit alles niet?" vroeg hjj bijna woedend. „Ik vroeg er Diana naar maar ze scheen er niets van te weten. Waarom is dat allemaal zoo geheimzinnig gegaan?" „Dat was mijn schuld," zei ze gedwee. „Weet je" en ze hief haar oogen naar hem óp met een glimlachje, dat naar zijn hart ging „als het menschen slecht gaat in de wereld, dan verstoppen ze zich altijd. Ik ik wou mezelf verstoppen en tot vanavond dacht ik, dat ik daarin geslaagd was." „Ik hoop," zei hij, „dat je gelooven zult, dat ik niet wist, dat je hier was. Ik hoop, dat je er van overtuigd zult zijn, dat ik niet zou zijn ge komen, als ik geweten had, dat ik jou hier zou ontmoeten?" „Ik denk van niet," stemde zij met zachte stem toe. „Neen," zei hij bitter. „Ik wist, dat we elkaar weer moesten ontmoeten, vandaag of mor gen „Maar evenals de staatslieden, die beweren, dat er vandaag of morgen oorlog komt, heb je gedacht: laat het morgen dan maar zijn!" „Ja," zei hij, terwijl hij ondankbaar weigerde om te glimlachen om haar poging tot gekheid maken. „Ik zou er iets voor gegeven hebben, als het nooit was geweest." Een oogenblik zwegen ze na deze open hartige bekentenis, terwijl hjj met half af gewende oogen keek naar het slanke, sierlijke figuurtje met het bleeke gezichtje, dat hij nóg liever vond, nu hij het zoo lang niet had ge zien. Kortaf vroeg hij: „Ben je ziek geweest? Je ziet bleek en ja, je bent magerder!" „Ik was nooit erg dik," antwoordde ze onver schillig. „Jack zei altijd, dat ik een „boonen- staak" zou worden als ik ouder werd." Weer zwijgen. Hij trachtte een anderen kant uit te 2ien, maar zijn oogen werden door haar gelaat aangetrokken als staal door een mag neet. „En hoe lang blijf je hier bij deze oude lady Collop?" vroeg hij ongeduldig, wrevelig. Lorrie haalde haar schouders op en die kleine beweging bracht hem plotseling terug naar de dagen van vroeger, toen iedere beweging van haar in zijn hart gegrift stond. „Wie weet dat?" „Waar is Seymour?" vroeg hij. Er kwam een kleurtje op haar wangen. „In Zuid-Frankrijk," antwoordde ze koud. Hij liep naar een schilderij en staarde er naar zonder iets te zien, toen kwam hij weer bij het vuur terug en keek op haar neer. „Kan je nergens anders heen gaan dan hier?" vroeg hij met slecht verborgen onge duld. „Dit leven is ellendig, daar ga je dood van. Je ziet er uit als een plant, die geen fris- sche lucht krijgt." „Dank je" glimlachte ze. „Kan je nergens heengaan nergens „Nergens," zei ze bedaard. „Ik geloof, dat je te veel medelijden met me hebt. Ik ben ze jweeg een oogenblik ,.hecl gelukkig." „Ja zei hij met bitter sarcasme, „zoo zie je er ook net uit." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5