de groote vijand Economische worstelingen OVERTOLLKVET De Rijksmiddelen in Juli S HET DERDE RUK IN ACTIE DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 Daling in vergelijking met vorig jaar Ha zeven maanden belasting betalen kan toen bij beschouwing van den staat der overige toiddelen constateeren dat nog steeds de ver achtingen die men ten aanzien van de op- tohgstcijfers koesterde in ruime mate wor- overtroffen. Met een totaal opbrengst van *2s6.689.19 over de eerste zeven maanden Va,ï 1938 blijft men nog ƒ6.307.946.31 boven de tottüng. BRAND TE OPLOO BUITENLANDSCH OVERZICHT In Oost- en Cent.raal- Europa VOOR VERBETERING DER DRUIVENCULTUUR Belangrijke proefnemingen te Naaldwijk NEDERLANDSCH-DUITSCHE TRANSFEROVEREENKOMST Besprekingen hervat ARBEID IN HOTELBEDRIJF „St. Antonius" bespreekt allerlei vraagstukken BRAND TEN GEVOLGE VAN HOOIBROEI Huis en inboedel gingen verloren Gebrek aan water Postzegeltentoonstelling te Breda De Volksraad behandelt begrootingen Verschillende moties zijn aangenomen Prinselijk Paar in Venetië WAARHEEN REIST DE NEDERLANDER? De trek naar België dit jaar het grootst HET CULTUREEL KAMP DER K.J.M.V. Het economisch herstel wil in de weinig vroolijke huidige wereld maar niet vlotten, evenmin als het vestigen van waren, duurzamen, op onderling vertrou wen en betrouwbaarheid berustenden vrede. ®et economische uitspansel is en blijft grauw er« de politieke onweersbuien zijn niet van de tocht. Het dondert in China en Spanje, het lornmelt aan de DuitschTsjecho-Slowaak- Sche grens, en in alle landen worden bajonet- ton geslepen in de hoop, dat deze de meest doelmatige oorlogsbliksemafleiders zullen blij ken te zijn. Er zijn landen, waar de werkloos heid kunstmatig werd overwonnen door het maximum spanning opjagen der oorlogs- 'hdustrie, door het forceeren van een &Utarkistische nijverheid, door het koste wat het kost uitvoeren van groote openbare wer ken ter vervolmaking van de outillage van het 'and, door legeruitbreiding en verplichten ar beidsdienst. en niet zelden door het druk ken der loonen, zoodat er weer massale hulpacties moeten worden georganiseerd om de aan de werkloosheid ontworstelden v°or nieuwen nood te behoeden. Hoe de hnancieele toekomst van deze landen er uit tol zien, is niet te voorspellen. Velen meenen, dat het wel weer op annuleeren der openbare Schulden of op een noodsprong in den oorlogs- Stgrond zal uitdraaien. Er zijn ook landen, Waar de werkloosheid ondanks al het daar- togen ondernomene zwaar blijft drukken, Waar men de tering zooveel mogelijk naar de bering wil blijven zetten, ook al is het met die nering zoo gesteld, dat meer dan drie honderd duizend arbeiders er geen emplooi kunnen vinden. Financieel staan deze laatste tonden er veel gunstiger voor dan de eerste, blaar overigens? Het is een hachelijk vraag stuk, waarvan velen de oplossing beweren te kennen, maar dat desniettegenstaande nog tor van een behoorlijke oplossing verwijderd is. Ons land behoort tot de laatste categorie. S(Unmigen achten dat een onuitwischbare schande, anderen oordeelen dat bijzonder ge lukkig, voor zoover althans het woord gelukkig hog in een weinig gelukkige situatie past. Laten wij vooropstellen, dat de toestand in ons land onder de huidige positief Christelijke regeering in ieder geval slechter kon zijn dan hij is. Er heerscht bog vrijheid, nog recht. De begrootingen tortoonen wel tekorten, maar nog over- sienbare, en in een niet al te ongunstige toekomst te dekken tekorten. De belas tingdruk weegt wel-is-waar als lood, maar loodzwaar drukt ook de plicht tot ver sterking onzer defensie en uitbreiding en ver betering van haar hulpmiddelen en tot onder steuning van de werkloozen. Waar het parti culier initiatief maar meewerkt, treedt de togeering ordenend op en zij heeft eenige beslissingen genomen, die principieel christe- hjk mogen heeten. Binnen de grenzen van Wat zij financieel en economisch verantwoord &cht, doet zij haar best de grootste nationale ,itVnp, n.l. die der massale werkloosheid, te bestrijden. Dat deze ramp voor een groot deel to wijten is aan internationale omstandig heden, verhoudingen en oorzaken, welke niet binnen de machts- en bevoegdheidssfeer van he regeering vallen, kan men redelijkerwijze haar niet als schuld aanrekenen. Maar al kon *to toestand van ons land ook in menig op tocht slechter zijn dan hij is, velen, ook onder he katholieken, zijn van meening, dat hij ook beter kon zijn dan hij is. De redeneering, dat, '"dien deze positief-christelijke regeering, daarin vier van onze beste mannen als mi- bisters op zeer verantwoordelijke posten zit- hng hebben, er niet in slagen kan het werk- toozeneijfer aanzienlijk te verminderen, geen Cbkele regeering in staat moet geacht worden ton zoodanig resultaat te bereiken, moge al bij enkele katholieke politieke voormannen cpgeld doen, zij vermag bepaalde en breede dingen van ons toch volgzaam katholieke v°lksdeel toch niet afdoende te overtuigen, hetend, dat ook katholieke ministers niet de Simsonkracht hebben om ijzer met handen te kunnen breken, verwachten velen onder ons toch, dat deze regeering minder aan het geld en meer aan de menschen zal gaan denken, dat de werkloosheidsbestrijding den vorm van een algemeen en welgeordend of fensief over gansch de industrieele en agra rische linie zal gaan aannemen, dat het bankwezen gedwongen zal worden niet uit sluitend naar een zoo groot mogelijke liquidi teit, maar ook naar het vervullen van zijn sociaal-economischen plicht te streven, dat het wel aanwezige, maar zich angstig afzijdig houdende kapitaal op eenigerleiwijze tot deel name aan de activeering van het bedrijfsleven zal worden gebracht, dat een al te voorzichtig en berekenend geoordeeld beleid zal gaan plaats maken voor meer moed, meer durf, en meer doortastendheid. Zij, die dit alles verwachten, hebben hun hoop gevestigd op den derden Dinsdag van September, als wanneer de Kamers der Staten Generaal luisterrijk geopend zullen worden en de nieuwe Troonrede wel geen nieuwe lente van economischen opbloei zal aankondigen, maar misschien een hieuw en de werkloozen bemoedigend geluid zal laten hooren. Zullen zij in deze verwachting bedro gen worden? In enkele anti-revolutionnaire persorganen is erop gezinspeeld, dat ons volk „harde waarheden" zal voorgezet krijgen om zich er met zelfbeheersching op te bezinnen, als ware de hardheid van de dagelijks ervaren hardheid nog niet hard genoeg. Op de Sociale Studiedagen te Rolduc zijn vele woorden van waardeering gesproken aan het adres van onze regeering en vooral aan dat van de katholieke ministers, terwijl er verklaard is, dat niet de politiek, maar een dieper beleven van het Christendom ook in de economische en sociale levenspractijk slechts redding bren gen kan. Wij willen niet veronderstellen, dat de wijze, waferop daar in Limburg stelling genomen werd tegen het nog altijd liberaal zwaar geïnfecteerde kapitalisme als den groo- ten vijand, de bedoeling zou hebben gehad de verantwoordelijkheid van de huidige politiek en haar bedrijvers te verlichten met het oog op mogelijke teleurstellingen in de derde week van September, want inderdaad is het liberale kapitalistische denken, ondanks de vele wij zigingen, welke zich vooral in de practijk reeds hebben voltrokken, nog geenszins over wonnen, niet alleen niet in het bedrijfsleven, maar ook niet in de politiek. Tegen dit libe rale kapitalisme moet een sterk georgani seerde actie gevoerd worden en een regeering, die wezenlijk positief christelijk wil zijn, moet zoo noodig met wetten en overheidsmaatre gelen een dergelijke actie steunen. Het com munisme voert strijd tegen het kapitalisme zonder meer en komt in de Russische prac tijk neer op een staatskapitalisme, dat in vele opzichten even verderfelijk of nog verderfelij ker is dan het ergste liberale kapitalisme. Ook de nationaal-socialisten zeggen te strijden te gen het kapitalisme als stelsel „an sich", maar in het Derde Rijk heeft hun strijd nog niet veel meer opgeleverd dan een sterkere over heidsbemoeiing in het planmatige bedrijfs leven, welke echter vele bezwaren tegen het groot-kapitalisme niet heeft weten te onder vangen. Te Rolduc is gepleit voor een chris telijke corporatieve-maatschappij-ordening. Door het doorvoeren van zulk een ordening kan het liberale kapitalisme, dat op groote dividenden uit is, onverschillig op welke wijze en ten koste van wat en wien die worden verkregen, dat, mammonistisch ingesteld, zich niets aan sociale plichten gelegen laat liggen, wanneer er geen geld aan te verdie nen is, dat met financieele overmacht een moorddadige concurrentie aandoet aan het op zich zelf levenskrachtige zelfstandige, maar minder kapitaalkrachtige bedrijf, overwonnen worden. En deze overwinning is noodzakelijk, opdat de christelijke rechtvaardigheid, die den mensch een menschwaardig bestaan waar borgt, kan vervuld worden. Het zou echter schromelijk overdreven zijn 'erover nu reeds te gaan juichen aangezien Afschillende factoren aanleiding geven tot de Rechtvaardigde vrees dat op het eind van 't Rr van dit fraai overschot niet veel meer zal tol overgebleven. öaar is vooreerst het feit dat de bronnen Va" de Dividend- en Tantièmebelasting, na de ^toelcopgn uitbetalingsmaanden, spoedig zullen 'Jh opgedroogd en het zal waarschijnlijk niet ^'Makkelijk blijken in de komende periode het totoag van ƒ3.361.083, dat nog op de totale tohiug achter is, te bereiken. Verder blijven e Invoerrechten nog' steeds beneden de ver achting en doordat in Juli de gewone maand- Ciing niet eens gehaald werd ontstaat hier a zeven maanden een achterstand van de overige Juliopbrengsten bleven veel- 1 °nder de raming waarbij natuurlijk de ac- «1 cÜhZ( Kun ■en op bier, gedistilleerd en suiker een 'sMge uitzondering vormen. ®en vergelijking met Juli 1937 valt in bijna j le opzichten uit in het nadeel van de afge- maand. Uto Dividend- en Tantièmebelasting bracht et Cn totaal van ƒ6.896.938, bijna anderhalf millioen minder op. De accijns op wijn bleef ƒ12.223 achter. Ook de rookers betaalden min der. want de accijns op tabak liep 102.327 achteruit. De Couponbelasting verminderde met ƒ316.012 en ook de erfenissen schijnen m Juli van dit jaar veel minder lucratief geweest te zijn dan in 1937, want de opbrengst van de Successierechten was 1.129.845 lager. Ondanks de in de laatste weken verhoogde activiteit ter beurze bleven de inkomsten uit de Zegelbelas ting nog uitermate bedroevend n.l. 1.394.395. minder dan vorig jaar. Het zou dan ook nog niet zoo heel dwaas zijn, wanneer men uit de aanmerkelijk ver hoogde opbrengst van den Bieraccijns ging con- cludeeren dat men zijn verdriet is gaan ver drinken, maar de kwellingen van de overda dige zonnewarmte liggen ons nog maar al te zeer in het geheugen, zoodat men de toename van deze belasting met 138.659 rustig aan de hittegolf kan danken. Het verschil in opbrengst over Juli 1938 en Juli 1937 was echter te groot dan dat men het met bierdrinken zou kunnen aanzuiveren, zoodat de afgeloopen maand wel zeer ongun stig tegenover het vorige jaar afsteekt. Met ƒ4.262.093 bleef men bij 1937 achter. Men ziet, er is allerminst reden tot juichen en het is zeer de vraag of er van het overschot boven de raming dat nu na zeven maanden nog vrij groot is, op het eind van dit jaar nog iets over zal zijn. Buiten de reeds gememoreerde Dividend- en Tantièmebelasting is het slechts de Tabaksac cijns die na zeven maanden een behoorlijk ver schil tusschen opbrengst en raming vertoont n.l. 1.001.706, terwjjl zooals gezegd ook de bieraccijns voortreffelijke resultaten oplever de hetgeen in een overschot van ƒ631.748 dui delijk tot uiting komt. Doordat de Omzetbelasting met ƒ4.814.256 in Juli 1938 niet alleen aanzienlijk beneden de maandraming bleef maar ook lager was dan de opbrengst in Juli 1937 vertoont de op brengst na zeven maanden een achterstand van 1.352.361 op de raming. Wat de Directe Belastingen betreft kan men constateeren dat het zuiver bedrag der kohie ren 87.204.853 bedraagt, hetgeen 7.473.739 meer is dan in juli 1937. Het is vooral de In komstenbelasting die hier met ƒ6.215.552 den doorslag geeft. Het Vcrkeersfonds mag zich in de laatste maanden van Juli steeds in de onverdeelde be langstelling van het fietsend deel der natie ver heugen, een belangstelling die wel niet van harte is. maar die toch 3.595.697 aan Rij wielbelasting opbracht en men mag rustig aannemen dat in de eerste weken van Augus tus dit bedrag ruimschoots verdubbeld wordt. Hm T Snel en goed oofdpijn, .Bmiespijn.helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mtfnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. Woensdagmiddag is de woning van M. Thoonen te Oploo door nog niet bekende oor zaak in vlammen opgegaan. Het grootste deel van den inboedel ging verloren. Het huis was niet verzekerd, de inboedel wel. De vindingrijkheid der Duitsche scheikun digen, die „goud uit slijk" maken, ver dient ongetwijfeld bewondering. Niet temin is het den leiders van het Derde Rijk duidelijk, dat een volkomen autarkie langs dezen weg niet te bereiken is. Grondstoffen, die geen chemische, maar natuurlijke producten zijn, blijven noodzakelijk, wil Duitschland in geval van oorlog niet te lijden hebben van de controle, die de Westelijke mogendheden op de zeewegen zouden uitoefenen. Die grondstoffen vindt Duitschland, althans gedeeltelijk, in het Oosten en Zuid-Oosten van ons werelddeel, en zoo wordt het volkomen begrijpelijk dat het Derde Rijk zijn invloed daar met alle middelen tracht uit te breiden. De aanhechting van Oos tenrijk is de eerste schrede geweest, die naar het groote doel, Duitschlands economische on afhankelijkheid en daarmee Duitschlands on overwinnelijkheid, leiden moet. Wie begrijpt waarom het Duitschland te doen is, ziet ook onmiddellijk naar welke richting het Derde Rijk expansie zoekt. Duitschlands belangen liggen niet in de lijn Belgrado- Triest al blijft de Joegoslavische export een factor van belang maar gaan, via Hongarije, veeleer uit naar Roemenië, naar Bulgarije en naar de Oekraine. Daaruit volgt, dat niet Joe goslavië in de eerste plaats gevaar loopt, maar wel het land der Magyaren. Men begrijpe wel dat hier uitsluitend van een economisch gevaar sprake is. Het Derde Rijk denkt niet aan een militaire bezetting van de vruchtbare Hongaar- sche laagvlakte; het wil de Hongaarsche onaf hankelijkheid, in staatkundigen zin, ongerept laten, maar op economisch gebied het Magya- renland zóó innig aan zich binden, dat het in feite deel van Groot-Duitschland uitmaakt. Het gevaar, dat Hongarije loopt, is allerminst denkbeeldig. Een landbouwcrisis, die de prijzen van de producten van den bodem al te laag houdt, dompelt de boerenbevolking in armoede. En armoede is een slechte raadgeefster. De el lende op het Hongaarsche platteland leidt er toe, dat drie millioen boeren, die er het slacht offer van zijn een derde deel van de geheele bevolking zich steeds sterker tot de natio- naal-socialistische leiders en hun beloften van voorspoed en welvaart aangetrokken voelen. En de intellectueele jeugd der groote steden, de jeugd, die, ondanks het bezit van vele diploma's, geen werk vinden kan, luistert maar al te graag naar de inblazingen van anti-semieten, die ook, voor het meerendeel, nationaal-socialisten zijn, en die van het: Weg* met de Joden! een leuze, een politiek en een levensdoel hebben gemaakt. Het moreele gevaar, dat Hongarije loopt, synchroniseert zich met het economische. Daar twee-derde van den Hongaarschen export uit levensmiddelen bëstaat, vult deze uitvoer de economie van DuitschlandOostenrijk wonder lijk goed aan. Dat Duitschland Hongarije's beste klant is behoeft dus niet te verwonderen. In 1937 ging 41 pet. van den geheelen Hon gaarschen export naar Duitschland en dit per centage is, na Oostenrijks verdwijning, nog in belangrijke mate gestegen. Op dit oogenblik ver- koopen de Hongaarsche exporteurs 44 pet. van hun wijn en hun maïs aan het Derde Rijk, 47 pet. van hun groenten, 49 pet. van hun gevogel te, 60 pet. van hun meel, 69 pet. van hun vruch ten, 74 pet. van hun paarden, 79 pet. van hun varkens en 83 pet. van hun eieren. Is het overdreven te zeggen dat Hongarije van Duitschland economisch reeds thans afhankelijk is? De controle, die Duitschland op den Hongaarschen export uitoefent is zóó omvattend, dat een Duitsch-Hongaarsche „Zoll- verein" binnen het kader der mogelijkheden, zoo niet der waarschijnlijkheden, treedt. Men houde in het oog, dat de Duitschers den Hon gaarschen import niet met gereed geld betalen, maar met bewerkte producten van allerlei aard, die Hongarije in de bestaande omstandigheden alléén van uit Duitschland betrekken kan. Ex port en import houden elkaar in evenwicht en de Duitsche economische heerschappij op de Hongaarsche markt effent den weg voor samen werking op politiek en militair terrein. Het be zoek, dat Regent Horthy Berlijn brengen gaat, krijgt in dit licht bezien bijzondere beteekenis. Van verschillende zijden is verzekerd, dat het Derde Rijk de formeele tot-stand-koming van de Duitsch-Hongaarsche „Zollverein" reeds thans zou willen realiseeren. Vermoedelijk moet de vrucht eerst nog wat rijpen, maar dat het bezoek van den Regent belangrijke economische, en wellicht politieke, gevolgen kan hebben, is niet uitgesloten. Een Hongaarsch-Duitsch tol verbond zal het Derde Rijk in rechtstreeksche economische aanraking met Roemenië bren gen. Het rijk van koning Carol onderhoudt eveneens met Duitschland uitgebreide en drukke handelsbetrekkingen en een gemeenschappe lijke economische grens met het Derde Rijk kan die alleen bevorderen. Slaagt men er in, Hon garije in economisch opzicht aan zijn wil te on derwerpen, dan is Roemenië's lot vrijwel beze geld. Het door de IJzeren Garde ontketende offensief heeft Roemenië weten af te slaan, maar deze zege kan geen definitieve victorie heeten, als Duitschland er in slaagt, op de mach tige economische hulpbronnen, waarover Roe menië beschikt, de hand te leggen. De Roe- meensche petroleum werkt op Berlijn als een magneet. En niets zal den Duitschen bewind hebbers beletten, de Hongaarsche manoeuvre met Roemenië te herhalen. Daarna zijn de graanschuren van de Oekraine en de landbouw producten van Boelgarije onder onmiddellijk be reik. De regeeringen van de betrokken staten zijn voor het gevaar, dat hen bedreigt, volstrekt niet blipd. Zij zopden er zeker voor te vinden zijn, hun export naar Duitschland en daarmee den Duitschen import tot een redelijk peil terug te brengen, als zij slechts de zekerheid hadden, hun producten elders te kunnen afzet ten en als zij credieten konden krijgen, die hun de kans gaven, aan de Duitsche economische al te innige omhelzing te ontsnappen. Dat afzet gebied en die credieten zullen zij alleen bij de groote democratische mogendheden van het Westen kunnen vinden. Deze zijn zich dat, eindelijk, ten volle bewust geworden. En zij haasten zich, op het econo mische schaakbord van Centraal en Zuid-Oost Europa zetten te doen, die met welhaast mathe matische zekerheid de Duitsche plannen ernstig zullen dwarsboomen. Een zwaar figuur is hinderlijk en onaangenaam. Bestrijdt daar om overtollig vet met Fynnort Salt. Fynnon Salt verwijdert en voorkomt op eenvoudige wijze iedere vetaanzetting. Bestelt vandaag nog een groote flacon Fynnon Salt a 1.25. Verkrijgb. bij iederen drogist of apotheker. Wiss Op den Proeftuin Z.-H„ Glasdistrict te Naald wijk, is de directeur en rijkstuinbouwconsulent, ir. Riemens, begonnen te trachten de vraag op te lossen, welke meststoffen voor de druiven- cultuur de meest gunstige zijn. Tot nu toe is die vraag nog niet opgelost en thans zijn voor de eerste maal in ons land proe ven opgezet, waardoor men hoopt het antwoord te kunnen verkrijgen. Dit is niet alleen een be lang uit het oogpunt van cultuur-productie, doch vooral ook om geleidelijk de kwaliteit van het product nog op te voeren. Tevens kan dan worden nagegaan de werking van de meststoffen ten behoeve van de houd baarheid van het product, nu de noodzakelijk heid van het bewaren der druiven zich steeds meer doet gevoelen. Voor het nemen der proeven is een groot wa renhuis op den proeftuin ingericht. In bakken, met een inhoud van pl.m. 1/8 kub. M. zijn het vorig jaar Mei de druivenstekken van gelijke grootte uitgezet, nadat eerst gezorgd was voor absoluut armen, d.wS. mestloozen grond. Onder volkomen gelijke omstandigheden zijn de drui venstekken van de Frankenthaler uitgezet, waar na de bemesting in verschillende verhoudingen is toegediend. Hierbjj is gebruik gemaakt van stikstof, fos- forzuur en kali. Behalve de proeven in verhou dingen der meststoffen, is als voorbereidende proef, die later zal worden uitgebreid, een test opgezet ter controle van de meest gewenschte hoeveelheden. Enkele voorloopige resultaten zijn wel ver kregen. Zoo is komen vast te staan dat de bewering van sommige oude tuinders, dat druiven ook wel zonder meststoffen groeien, volkomen on juist is. Slechts door het feit, dat de druiven- boomen geweldig lange wortels schieten, die dqp in grooten omtrek het voedsel weghalen, is het te danken, dat in kassen, waar een tuinder geen mest bracht, de druiven toch groeiden! Met vaardige hand worden de heerlijke druiven geplukt Verder staat wel vast, dat de stikstof het leeu wenaandeel levert bij de bemesting en geen stik stof ook geen oogst beteekent. Opvallend is ook, dat bij druivenboomen, die te kampen kregen met gebrek aan fosforzuur, het zoozeer gevreesde „lam", het uitdrogen van de korrels, optrad. Wanneer door deze proeven als gevolg van bemesting tegen dit euvel zou kunnen worden opgetreden, zou dit voor de drui- venkweekers van groot belang zijn, daar dit „lam" vaak groote schade teweeg brengt. Er zijn bij de thans opgezette proeven typi sche verschillen verkregen, die zich niet alleen lieten gelden door ontwikkeling van den boom, doch ook door den rijpheidsgraad, kleur, smaak enz. van de druiven. Voor de verdere ontwikkeling der druivencul- tuur zullen deze proeven ongetwijfeld van veel beteekenis zijn. Gisteren zijn te 's-Gravenhage de besprekin gen tusschen de Nederlandsche en de Duitsche delegaties over een nieuwe transfer-overeen komst met Duitschland hervat. Deze besprekingen waren in Juni aangevan gen, doch in verband met het feit, dat niéuwe vraagstukken onder de oogen moesten worden gezien, was het toen nog niet mogelijk, overeen stemming te bereiken en werd, in verband daar mede, overeengekomen, dat de bestaande trans fer-overeenkomst tot 31 Augustus 1938 zou wor den verlengd. Het bestuur van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmpl. „St. An tonius" vergaderde ter bespreking van de toe passing van het ingevoerde werk- en rusttijden- besluit voor jeugd en volwassenen en de moge lijkheid van verdere toepassing der Arbeidswet. Sommige werkgevers wenschen uitvoering van werktijden voor de volwassenen in plaats van rusttijden. Daarnaast werd het fooienstelsel als loonstelsel opnieuw besproken, alsook het vraagstuk vrouwelijke bediening in zaken, waar gelagen kunnen worden gezet, waarvoor men wering van vreemde werkkrachten vraagt. Voor het fooienstelsel zal men trachten garantie- loonen te verkrijgen. Mede in verband met de groote werkloosheid zal men trachten verdere verkorting van werktijden te verkrijgen. Woensdagavond omstreeks kwart voor tien is tengevolge van hooibroei brand ontstaan in de boerderij van den heer G. Klooker, bewoond door den landbouwer S. Verbree, te Landsmeer. Het vuur greep cnel om zich heen en aan blus- schen viel niet te denken. Het huis brandde ge heel af. De inboedel en de boerderij inventaris gingen geheel verloren. Door nog niet bekende oorzaak is Woensdag brand ontstaan in een boerenbehuizing te Cuyk, bewoond door den landbouwer Thelosen. In een oogwenk stond het huis, dat met riet gedekt was, in lichter laaie. De motorspuit uit Cuyk was spoedig ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Alles ging verloren. De postzegelvereeniging „Breda" herdenkt op 26, 27 en 28 Augustus haar 45-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan organiseert de ver- eeniging op 27 en 28 Augustus in „Concordia" te Breda een groote nationale propaganda-ten- toonstelling, terwijl de Nederlandsche Bond van vereenigingen van postzegelverzamelaars zijn 29ste Nederlandsche philatelisten-congres te Breda zal houden. De tentoonstelling belooft zeer uitgebreid en interessant te worden. Het zal de grootste post zegeltentoonstelling zijn, welke sedert 1924 in Nederland werd gehouden. Het Nederlandsch Postmuseum komt met een schitterende, ge specialiseerde verzameling van Nederland, uit gifte 1864, terwijl de bekendste Nederlandsche verzamelaars hun collecties exposeeren. Ook een vijftal Amerikaansche verzamelaars zullen met op internationale tentoonstellingen be kroonde inzendingen deelnemen. Een zeer bij zondere, keurig opgezette verzameling, getiteld: „Volkenbond en philatelie" in eigendom toebe- hoorend aan een Bredasch verzamelaar, zal on getwijfeld zeer de aandacht trekken. De gelegenheidszegels, welke voor het veertig jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin door de posterijen voor Nederland en .de over- zeesche gewesten worden uitgegeven, zullen voor het eerst Zaterdag en Zondag aan het tijdelijk postkantoor in Concordia te Breda ver krijgbaar zijn. BATAVIA, 18 Augustus. (Aneta). De regee- ringsgemachtigde voor Justitie antwoordde na mens de regeering in eersten termijn op de opmerkingen gemaakt by de behandeling van de werkloosheid en de kolonisatie. Mr. Enthoven, directeur van het departement van Justitie, wijst er op, dat, nu de overheid de lasten van de geheele steunverleening draagt, niet kan worden gevergd, dat zy meer doet dan voorgesteld is. De werkloozensteun is duur. Voor elke groep is de juiste vorm ge kozen. Omtrent de bestrijding van de werk loosheid in Nederlandsch-Indië kan worden ge zegd, dat deze een vergelijking met de omrin gende landen en met Britsch-Indië kan door staan. De Volksraad nam vervolgens de motie-Boe len aan, om, in gevallen van preventieve hech tenis waarop geen veroordeeling volgt en in gevallen van artikel 89 der Nederlandsche straf vordering, een schadevergoeding toe te kennen in den geest als by genoemd artikel in Neder land kan worden toegekend. De motie-van Lonkhuizen c.s., waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken, in Indië een instantie in het leven te roepen voor bemidde ling bij arbeidsgeschillen wordt met 37 stemmen tegen 8 aangenomen. De motie-Thamrin, waarbij overlegging wordt gevraagd van gegevens in zake nominale loonen, welke door verschillende ondernemingen wor den betaald, wordt met 27 tegen 19 stemmen aangenomen. Bij de stemming over de begrooting van het departement van Oorlog verklaart de heer Soe- roso, dat de nationale fractie haar stem daar aan niet kan geven, nu de regeering afwijzend staat tegenover verschillende belangrijke wen schen betreffende deze begrooting, zooals een officiersopleiding in Nederlandsch-Indië en de militie. Onder aanteekening van deze bemer king wordt de begrooting van het departement van Oorlog aangenomen. De verdere voorgestelde moties zullen morgen in behandeling komen. Bij den Volksraad is ingediend een motie, voorgesteld door den heer Soeroso c.s., om de richtlijnen voor het centraal steuncomité in zake verleening van steun aan werkloozen, in dien zin te wijzigen, dat voor steun tevens in aanmerking komen alle inheemsche en Chinee- sche hoofdarbeiders, die niet meer in het desa- verband opgenomen kunnen worden. Men meldt ons van officieele zijde, dat H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard op hun reis in Venetië zijn aangekomen en af gestapt zijn in het Grand Hotel aldaar. Het reisseizoen 1938 is nu, omstreeks half Augustus, over zqn hoogtepunt heen, zoodat het mogelijk is, met behulp van de cijfers betref fende het toeristenverkeer, een indruk te krijgen van de ook dit jaar weer gebleken gestadige toeneming daarvan en van de voorkeur van het reizend publiek voor de verschillende landen. Op de vraag: „Waarheen reist de Nederlan der?" kunnen de cijfers betreffende de diensten van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. ten behoeve van het toerisme verleend, een ant woord geven. Een groot en steeds grooter wor dend aantal toeristen reist immers tegenwoordig per auto naar het buitenland en aangezien de overgroote meerderheid van de Nederlandsche automobilisten gebruik maakt van de grens- documenten van den A.N.W.B., kunnen de cij fers van de verstrekte triptieken, carnets, enz. en die van de door den Bond gegeven reisin lichtingen dienen als barometer voor het ge heele toeristisch verkeer. Het blijkt dan uit die cijfers, dat in de maan den Januari tot en met Juli van dit jaar door de zeven kantoren van den A.N.W.B. werden afgegeven 68.561 grensdocumenten. waarvan in de maand Juli niet minder dan 21.833. of ruim 840 per dag (de Zondagen niet meegerekend). In datzelfde tydsverloop van zeven maanden bedroeg het aantal door den Eond verstrekte reisinlichtingen 55.763, waarvan in Juli 18.720. Het totaal over de eerste zeven maanden was 4.192 hooger dan in 1937, een toeneming dus van ruim SpCt. De inlichtingen voor reizen per auto waren wederom verreweg het talrijkst en bedroegen circa 60pCt. van het totaal. Het aan tal personen door wie deze reisinlichtingen werden gevraagd was ruim 6.000 hooger dan verleden jaar. Van het totaal van 55.763 reisinlichtingen waren er 13.574 verstrekt voor Nederland en 42.189 voor het buitenland. In 1937 bedroegen die cijfers resp. 12.601 en 38.970 over de maan den Januari tot en met Juli. Was verleden jaar de meeste vraag naar Duitschland en Oostenrijk, dit jaar was de trek naar België het grootst; het aantal reisinlich tingen voor België steeg van 6.712 tot 10.504, ruim 56pCt. méér. Daarna volgen Duitschland met 9.785 reisinlichtingen, Frankrijk 8.864; Zwit serland 4.830; Italië 2.308; de Scandinavische landen 1.704; Engeland 1.485 en verschillende andere landen tezamen 2.709. Voor alle landen toonen de cijfers een voor uitgang, behalve voor Duitschland (inclusief het voormalige Oostenrijk), waarvoor het aantal reisinlichtingen, vergeleken met het vorige jaar, met 2.721 terugliep, van 12.506 tót 9.785, een vermindering van circa 22pCt. Voor Frankriik steeg het cijfer van 7.989 tot 8.864. voor Zwit serland van 4.139 tot 4.830, voor Italië van 2.127 tot 2.308. voor Engeland van 1.232 tot 1.485 en voor de Scandinavische landen is het met ruim 46pCt. gestegen, van 1.161 tot 1.704. Over het geheel was het reisseizoen drukker dan verleden jaar. Zooals reeds werd medegedeeld, organiseert het Nationaal Verband van de K.J.M.V. een cultureel kamp voor jonge middenstanders in de K.J.V.-Centrale, Ulvenhoutschelaan 7 te Ginneken bij Breda. Dit kamp vangt aan Maandagmiddag 22 Augustus en eindigt Zaterdag 3 September. De deelneming is geheel kosteloos en speciaal opengesteld voor jonge onderwijzers en overige werklooze jonge middenstanders. Er zyn nog enkele plaatsen in dit tweede kamp der K.J.M.V. open. Degenen die alsnog aan dit kamp wenschen deel te nemen, moeten zich hiervoor uiterlijk Vrijdagavond 19 Augustus aan het Verbondssecretariaat. Pelikaanstraat Ibis a. Utrecht opgeven. Men ontvangt dan tij dig bericht hierover terug. Directe opgaaf is dus noodzakelyk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9