300 schepen V Laatste Nieuws Trekjes De roem van Haarlem E.N.A.van MEVERDEN ZONDAG 21 AUGUSTUS 1938 Plechtige tewaterlating van het nxotorschip „Prins Bernhard", bestemd voor Suriname Oude medische instrumenten Schenking voor het Frans Hals- museum NIEUWE SCHOOL IN HET RAMP LAAN KW ART IER Thans meldden zich reeds 60 leerlingen aan VERBETERING VERKEERS- TOESTAND OP WAGENWEG JUBILEUM-SCHILD Centrale Werkplaats v. jeugdige werkloozen PLOTSELINGE DOOD AC CO U N TA NTLID VER.v.NED. ACC HAARLEM AMSTERDAM 40-JARIG JUBILEUM VAN JAC. DE JONG Een echte promotor voor den waren kerkzang De school aan de Nieuwe Gracht Voorstel tot beschikbaarstelling ten behoeve van R. K. School voor gewoon l.o. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD SCHAKEN R.K. Schaakver. „Het Witte Paard" Bergschuïving in Mexico De grond rondom Huejucan gescheurd VALSCHE RIJKSDAALDERS TE DELFT Ernstig verkeers ongeval Notaris-zoon uit Amsterdam zwaar gewond Jhr. Repelaer van Drieï Gaat heen als thesaurier van H. M. de Koningin Louis Rothschild Volledig Pension gevr. Een losgeld voor zijn bevrijding geweigerd Fransch L.O. De andere STAD Het was een gedenkwaardig moment voor Reheel Haarlem, toen gisterenmiddag om Vijf minuten voor half een 't driehonderd ste schip van de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij in het rustige Spaarnewater gleed. Op een speciaal gebouwde en met vlaggen versierde tribune had éen aantal autoriteiten plaats genomen, maar aan den overkant van het Spaarne wachtten honder den en opmerkelijk was vooral de be langstelling van de mannelijke jeugd om dit schouwspel waar te nemen. Toen dan ook de „Prins Bernhard" statig en in dubbel opzicht gesmeerd van de helling gleed, ging er een luid gejuich op aan beide oevers en verschillende sirenes loeiden er bovenuit. Mevrouw Cop poolse, ecntgenoote van den directeur der N.V. Gemengd Bedrijf Vaartui- ®eUdienst Suriname, ketste de .gebruikelijke Hesch champagne tegen de hardstalen wanden vati het trotsche zeeschip en verrichtte daar mede een doopplechtigheid, die prettige gedach- mn voor de toekomst moest opwekken. Haar *erd een fraaie bouquet anjers geschonken. Prachtig draaide het schip in het midden Van het water en enkele minuten later lag het al veilig aan den oever, terwijl brutale golfjes er em heen spoelden. He „Prins Bernhard" is bestemd voor vracht- ®b veevervoer in Suriname, maar er is tevens bassagiersaccommodatie. Een zescylinder Krom hout Dieselmotor, met 450 P.K. en een snel- -idsvermogen van tien mijl is ingebouwd. Het mhip heeft een inhoud van 710 ton en in bijna 05 meter lang en 8 meter breed. In 't achter- ^hip kunnen gemakkelijk 80 koeien geplaatst '■orden, in het voorschip is safe gelegenheid tot bet vervoer van explosieve stoffen. Na afloop kwamen de genoodigden bijeen rn ruime teekenkamer der Maatschappij. De president-commissaris van de Haariemsche Scheepsbouw Maatschappij, de heer Vlielander hein, wenschte den directeur geluk met deze hleuwe aanwinst. Na de „Koningin Emma" nu 06 „Prins Bernhard" en, laten we hopen, straks 5p8 vele schepen met namen onzer Koninklijke homilie. Spr. dankte commissarissen voor hun -'angelooze medewerking en de opdrachtgeef ster voor het opnieuw geschonken vertrouwen. Spr. herinnerde er aan, dat dit, sindu het '•«Staan der werf, het 300ste schip is en hij boodigde het gezelschap uit om „binnenkort" •"eer aanwezig te willen zijn by de tewater- 'Mihg van het 600ste! Namens de genoodigden sprak de heer M, Honing, oud-directeur van de Maatschappij "Nederland". Hij was vol lof over het werk van directeur, den heer Van Dijk, die bij dit ^hip een moderne wijze van bouwen heeft ge- j!%d en op prachtige resultaten mag bogen. °or Paramaribo en omgeving was dit tweede Schip noodzakelijk en ook de regeering heeft j^hoipen om den bouw mogelijk te maken. Luk- de plannen, dan zuilen ongetwijfeld meer fbhepen de Haarlemsche hellingen sieren. Bij geven van de namen van een der leden van bet Koninklijk Huis wordt een traditie ge legd sinds Willem III en daarom was Prins jemhard onmiddellijk bereid zijn toestemming - geven. Het schip moge behouden in Parama- r'bo aankomen! Zich tot den directeur wendend, wees spr. *jr nadrukkelijk op, dat deze zijn maatschappij ^°°r den zwaren crisistijd laveerde en glansrijk °°r ondergang gered heeft. Haarlem is mede daardoor in het bezit ge steven van zijn klassieke industrie. Spreker stelqe voor het glas champagne te ledigen op "te welvaart van de Haarlemsche scheepvaart en 'b het vertrouwen, dat de bouw van steeds ^Ootere schepen mogelijk zal zijn. v He heer Simons, hoofd van het departement K.an Onderwijs in 'Suriname, liet een stem uit .bh omgeving hooren. Door dit schip, aldus spr., "bb'dt de nood in Suriname weer iets gelenigd ,b daarom zijn we zeer dankbaar. Tachtig jaar hebben we het G. B. of Gouvernementsblad, laatste jaren hebben we een nieuw G-. B. of het Gemengd Bedrijf, moge de derde phase zijn: een Gelukkig Bedrijf! Tot slot sprak wethouder E. v. d. Wal na mens het gemeentebestuur van Haarlem. Voor de tweede maal ben ik in dit jaar tegenwoordig bij de tewaterlating van een in onze stad ge bouwd schip, aldus spr. Het gemeentebestuur is den bouwers veel dank verschuldigd en we ho pen van ganscher harte, dat de toekomst veel nieuwe en groote opdrachten moge brengen. Hiermede was deze niet-alledaagsche plech tigheid geëindigd. B. en W. deelen den raad mede, dat dr. A. Melchior te Haarlem aan de gemeente ten ge-, schenke heeft aangeboden, ter plaatsing in het Frans Halsmuseum, een verzameling oude me dische instrumenten. Onder verwijzing naar de hierover uitge brachte adviezen stellen B. en W. voor deze verzameling onder dankbetuiging voor de ge meente in eigendom te aanvaarden. In de vergadering van 25 Mei j.l. besloot de Raad tot stichting van een nieuwe openbare lagere school op een terrein aan de Gillis Schoolmeesterlaan (Ramplaankwartier) en tot voorloopige huisvesting van de met September a.s. voor deze school aan te geven leerlingen in het houten hulpgebouw, te plaatsen op het aan de gemeente behoorend terrein aan de Croesenstraat. Er hebben zich thans voor deze nieuwe school 60 leerlingen (voor het le, 2e en 3e leerjaar) aangemeld, welk aantal in den loop van den cursus waarschijnlijk sterk zal toene men. Vermoedelijk zullen bij den aanvang van den cursus 19391940 vier goed bezette klas sen kunnen worden gevormd. B. en W. hebben daarom aan den Directeur van Openbare Wer ken opdracht gegeven zoodanige maatregelen te treffen, dat het nieuwe schoolgebouw den len September 1939 gereed zal zijn. Zij zullen binnenkort de uitgewerkte bouwplannen aan den raad ter goedkeuring overleggen. In verband met het groot aantal ingeschre ven leerlingen komt het B. en W. gewenseht voor om de met ingang van 1 September a.s. te vormen klassen niet als parallel-afdeelingen aan de O. L. School no. 25 (Leidscheplein 33) toe te voegen, doch er reeds dadelijk een zelf standige school van te maken en hieraan thans een hoofd te benoemen. Dit hoofd kan dan de noodige voorbereidin gen treffen ter verzekering van een goeden gang van zaken aan de nieuwe school, welke B. en W. als „Beatrix-school" zouden willen aan duiden. In overeenstemming met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem hebben B. en W. onderstaande voordracht ter benoeming van een hoofd opgemaakt, waaruit B. en W. den raad voorstellen een keuze te doen: 1. de heer W-. Koutstaal, onderwijzer aan de O. L. School no. 36 (Soendastraat) alhier, 2. de heer L. Alles, onderwijzer aan de Open bare Centrale School voor gewoon 1. o. no. II (Linschotenstraat) alhier, 3. de heer W. P. J. Ente, onderwijzer aan de Openbare Centrale School voor gewoon 1. o. no. Ill (Friesche Varkenmarkt) alhier. In verband met den gevaarlijken verkeers- toestand op den Wagenweg, ter hoogte van het Wees- en Oudeliedenhuis der Evangelisch Luthersche Gemeente te Haarlem, zijn door B. en W. met Regenten van deze inrichting onderhandelingen gevoerd over den afstand aan de gemeente van een strook tuingrond, ter verbreeding van dien weg, daar ter plaatse. Het resultaat van deze onderhandelingen is geweest, dat Regenten zich bereid hebben ver klaard, de strook grond, ter grootte van 55 m2 aan de gemeente om niet over te dragen, met de bestemming van openbaren dienst. Door den weg ter plaatse 2 m te ver- breeden, kan een belangrijke verbetering tot stand komen. De kosten, verbonden aan de uitvoering van de gestelde voorwaarden en van de bestrating van den ter beschikking ko menden grond, zijn geraamd op f 930, B. en W. stellen den raad voor het ontwerp besluit te bekrachtigen. De Centrale Werkplaats voor jeugdige werk loozen aan de Spaarnwouderstraat zal in de jubileumweek niet achterblijven, waar het de versiering van haar gebouw betreft. In den voorgevel wordt een prachtig jubi- leumschild aangebracht, dat nu eens niet door vaklieden met een 20-jarige ervaring is ge maakt, maar door den leerling-monteur der af- deeling electriciteit der werkplaats, natuurlijk onder leiding, van den desbetref f enden leeraar. Het schild werd ontworpen op de teekc-n- kamer, het geraamte maakte men op de tlm- merafdeeling. De schilderafdeeling zorgde voor de kleuren en de afdeeling bankwerken maakte de noodige constructiemodellen en schijven. Tot in de kleinste onderdeelen is alles van het schild op de werkplaats zelf vervaardigd. Contactarmen, aansluitklemmen. koperen con tacten, snaarschijven, enz. Het schild heeft een loopende lichtomlijsting. Lampjes in de nationale kleuren begrenzen het. In het midden licht een oranje W. Het schitterend stuk handwerk meet 1.2-5 M. bij 1.50 M. Gisteravond zat de 57-jarige chauffeui M. voor de garage van de Citytax aan de Rosen- straat op wacht, toen hij plotseling in elkaar zakte. Toegeschoten hulp waarschuwde een genees heer, die een hartverlamming constateerde. De man was reeds overleden. GED.CX.IDEGRACHT82 P.C.HOOFTSTRAAT 7 TELEFOON 18701 TEL. 90361-22361 Zondag 28 Augustus a.s. viert onze stadge noot, de bekende musicus Jac. de Jong, zijn 40-jarig jubileum als directeur-organist van de kerk van Onze Lieve Vrouw Rozenkrans en den H. Dominicus, de z.g. Spaarnekerk. Jac. de Jong, geboren te Nes-Zwaluwenbuurt aan den Amstel, genoot zijn opleiding aan de kerkmuziekschool te Regensburg, nadat hij door zijn broer, den bekenden organist Klaas de Jong uit Amstelveen en later door Hubert Cuy- pers reeds ingewijd was in de geheimen van de gewijde kunst. Kort na het behalen van zijn diploma te Regensburg werd hij als directeur aangesteld in de Spaarnekerk. Later, bij het aftreden van den heer Wiegant als organist, nam hij ook deze functie waar. Jac. de Jong is in de Spaarneparochie, maar ook in geheel Haarlem en wijde om geving geen onbekende. In de Spaarnekerk heeft hij het koor steeds in den waren geest Het bestuur van de R.K. Jongensschool voor M.U.L.O. te Haarlem verzoekt in een voor den Raad ter inzage gelegd adres (ingekomen 26 Juli 1938) de medewerking van de gemeente overeenkomstig art. 72 der Lager-onderwijswet 1920 voor de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in de om geving van zijn school voor UL.O. aan de Ged. Oude Gracht 120. Uit het adres blijkt, dat de te stichten school ruimte moet bieden voor 160 leerlingen, dat zij 6 klassen zal hebben en dat per klasse ten hoogste 48 leerlingen zullen worden toegelaten. De bij de aanvrage overgelegde stukken, waaronder een lijst van méér dan 125 leerlin gen, die de nieuwe school zullen bezoeken, vol doen aan de bepalingen der wet. Deze aanvraag is een gevolg van overleg tusschen adressant en het bestuur van de St. Jozefschool aan de Nieuwe Gracht 16. De school voor gewoon lager onderwijs van adressant is sedert enkele jaren tijdelijk ondergebracht in het door de gemeente beschikbaar gestelde ge bouw aan het Klein Heiligland 12. Deze huis vesting is onvoldoende, zoodat het verlangen van het bestuur naar verbetering zeer ver klaarbaar is- Deze kan worden verkregen, doordat, als resultaat van het tusschen de schoolbesturen gepleegd overleg, het bestuur der St. Jozef school heeft besloten zijn school met ingang van 1 Januari 1939 op te heffen, waardoor het gebouw aan de Nieuwe Gracht 16 ingevolge art. 205ter, 3e lid der Lager-onderwijswet 1920 aan de gemeente in eigendom overgaat. Door aanbieding van dit gebouw na het aanbrengen van eenige verbeteringen is de gemeente in de mogelijkheid het bestuur een schoolgebouw te verschaffen, dat geheel, wat ligging en inrichting betreft, voldoet. Bovendien wordt een oplossing verkregen, welke uit financieel oogpunt voor de gemeente zeer aannemelijk is. De kosten van verbetering van het gebouw, waaronder die voor aanleg van centrale verwarming, verbetering privaten, enz., worden geraamd op 18.550- Het bij raadsbesluit van 27 April j.l. no. 15 voor verbetering van privaten en urinoirs toe gestane crediet ad 1.847.— komt hierdoor te vervallen. Het schoolbestuur heeft bereids in zijn ver zoek medegedeeld, met aanbieding van dit van den kerkzang geleid. Dit openbaart zich niet alleen in den zang, maar ook in de wijze van begeleiden. Ondanks de wis selingen van leden en ledental heeft hij het koor steeds op peil kunnen houden. Zijn grootste zorg besteedt hy aan den Gregoriaanschen zang, daarnevens hebben ook de uitvoeringen van meerstemmige kerkmuziek onder zijn leiding een goeden naam. Waar' het volkszang geldt (kleine communi cantjes, Graalleden, de gansche parochie),weet hij door zijn artistiek verantwoord orgelspel de zangers of zangeressen precies in het juiste gareel te houden. Uit zijn spel voelt men den waren geest aan. Dit is allen organisten nog lang niet gegeven Als bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat door zijn toedoen indertijd in de dagen van het 40-jarig priesterfeest van pastoor Schrandt het orgel werd gerestaureerd en het koor boven den ingang van de kerk werd geplaatst, hetgeen de acoustiek ten goede kwam. In Haarlem is De Jong zeer bekend door zijn ijveren voor den volkszang. Veel heeft hij ge daan voor de verspreiding van het goede volks lied. van zijn hand verschenen ook vele liede ren in echt volkschen trant. In den tijd van de invoering van den niieuwen Gregoriaanschen zang en van de goedgekeurde meerstemmige muziek heeft Jac. de Jong in de omgeving van Haarlem talrijke koren hervormd en vele jongelieden opgeleid tot degelijke koordirecteuren en organisten. Buiten de kerk is hij dikwijls en steeds met succes opgetreden met zijn jongenskoor. Reeds eerder is de heer De Jong Koninklijk onderscheiden voor zijn veie verdiensten op het gebied van den volkszang. Vroeger was hij directeur van Arti en Reli- gione, terwijl hij de oprichter was van een bloeiende afdeeling voor den volkszang. Op 28 Augustus zal het een klinkend feest worden in de Spaarneparochie. Nu reeds is vastgesteld, dat een plechtige Hoogmis des morgens om half elf de kerkelijke feestelijk heden zal openen. Onmiddellijk daarna wordt de jubilaris in de pastorie ontvangen. Des middags van drie tot half vijf wordt een receptie te zijnen huize gehouden en des avonds is er een feestelijke bijeenkomst in een der zalen van café-restaurant Brinkmann. Moge het den verdienstelijken musicus gege ven zijn nog vele jaren zijn krachten in dienst te stellen van de „musica sacra." gebouw, als beslissing op zijn verzoek om me dewerking tot stichting van een nieuwe school, genoegen te nemen, terwijl de Inspecteur van het Lager onderwijs heeft verklaard, dat bij hem daartegen geen bezwaar bestaat. B. en W. stellen den Raad daarom voor dien overeenkomstig te besluiten. De Commissie van Bijstand in liet beheer der Openbare Werken kan zich hiermede ver eenigen. Voorgesteld wordt in handen van B. en W te stellen om prae-advies: een verzoekschrift van het bestuur van de St. Theresiaschool aan den Kleinen Houtweg om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaf fing van leermiddelen; een verzoekschrift van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van leermiddelen (School no. 37 Nassaulaan) een verzoekschrift van het bestuur van de Vereeniging „De Haarlemsche Montessori school" om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van eenige schoolmeubelen (School Louise de Colignylaan) een beroepschrift van W. Geerts tegen een besluit van B. en W. tot weigering van een bouwvergunning voor het bouwen van een loods aan de Dubbele Buurt. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van de samenwerkende onderwijzersorganisaties om adhaesiebetuiging aan hun adres d.d. 6 Juli 1938 gericht aan de Regeering, inzake verlaging van de leerlingen- schaal; een verzoekschrift van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters om tijdens de feestweelc in verband met het Regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin ontheffing te verleenen van een even tueel alhier bestaand tapverbod en van de sluitingsuren voor café's en vermindering van de voor vermakelijkheden verschuldigde be lasting (en) een verzoekschrift van mevrouw Boers en 6 anderen om verbetering te brengen aan een verwaarloosd hoekje grond behoorende bij per ceel Bleekenbergstraat 2. Uitslagen van Donderdag j.l.: le klas: Fromotie-degradatie-wedstrijden: J. ReeuwijkTh. de Looze ViV2H. Stolvoort J. de Lange 0—1, J. v. d. Kamp—P. Hooge- werf 10. 2e klas: C. HoogewerfTh. Grootjen 10, Th. Grootjen—G. Th. v. d. Stoop 1—0, J. Wijf jesG. Post 10. Zomerwedstrijden: N. J. W. HooglandA. C. Hablout P. T. v. Deyzen—G. HaackO—1. Onderlinge competitie 3e klas: A. G. R. Kap persG. v. d. Reep 01. Het bestuur brengt nog even in herinnering van belangstellenden den propaganda-avond op Woensdag a.s. 8.15 uur In café-rest. Suisse, Rijksstraatwesr. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag) MEXICO, 20 Aug. (Havas)Uit Guadalajara in den Staat Jalisco werd gemeld, dat een duizend meter hooge berg, de Cerro Cant eras, gelegen bij het dorp Huejucan, is gaan schui ven. Reeds verscheidene dagen had men een onderaardsch gerommel gehoord. Rond het dorp is thans de grond gescheurd en de weg tusschen Guadalajara en Zacatecas is ver nield. Bijzonderheden omtrent het aantal slacht offers en de aangerichte schade zijn nog niet bekend. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Te Delft worden den laatsten tijd herhaal delijk valsche rijksdaalders in omloop gebracht.. Zij zijn lichter van kleur en gewicht dan de echte, terwijl het randschrift geheel of gedeel telijk ontbreekt. By de politie zijn er reeds verscheidene ge deponeerd. Zaterdagavond omstreeks negen uur heeftop den Rijksweg tusschen Haarlem en Halfweg ter hoogte van de Vinkebrug een zeer ernstig on geluk plaats gehad, waarbij een notariszoon uit Amsterdam weer zwaar werd gewond. In de richting Haarlem reeds een luxo-auto, toebehoorende aan een verhuurinrichting uit Amsterdam, waarin vier jongelui waren geze ten, drie heeren en een dame. De auto werd bestuurd door den heer W. uit Amsterdam en volgens verklaring van den bestuurder bedroeg de snelheid circa 70 a 80 K.M. per uur, toen plotseling de linkerachterband sprong. Als gevolg hiervan raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijte waardoor de auto begon te slingeren en, met omver rijden van een betonnen paaltje, in de naast den weg ge legen trambaan terecht kwam. Hier sloeg het voertuig om, waarbij het een klap kreeg en daarna weer op zijn vier wielen terecht kwam. Bij deze manoeuvre werden twee der inzit tenden, mej. v. d. B. uit Overveen en de heer S. uit Amsterdam uit den wagen geslingerd, terwijl de andere inzittende, de heer C. uit Amsterdam, door glasscherven aan hoofd en armen werd gewond. Het bleek, dat mej. v. d. B. er met een schaafwond aan één der beenen «og vrij goed afgekomen was. Erger was het echter gesteld met den ande ren inzittende, die uit den wagen was geslin gerd, den notariszoon S. uit Amsterdam. Deze bleef bewusteloos naast de trambaan liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen, welke werd verleend door dr. van Beek, den plaatsvervanger van dr. Baumann uit Half weg. Deze verleende den zwaargewonden jonge man medischen bijstand, waarbij bleek, dat hij een zeer ernstige schedelbreuk had bekomen en in levensgevaar verkeerde. Met een, Inmiddels gerequireerden ziekenauto van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst uit Amsterdam werd hij naar het Wilhelmina-Gasthuis over gebracht. De andere gewonde, de heer C. uit Amster dam, werd later ten huize van dr. Baumann te Halfweg verbdnden en daarna per luxe-auto naar zijn woning in Amsterdam vervoerd. De gemeentepolitie uit Halfweg, die eveneens ter plaatse was verschenen, stelde een uitge breid onderzoek in, waarbij de zwaar gehavende auto in beslag werd genomen en met een kraanwagen naar Halfweg gesleept. Naar wij vernemen zal jhr. H. J. Repelaer van Driel zijn functie varr thesaurier van H. M. de Koningin en die van intendant der konink lijke paleizen te 's-Gravenhage binnen afzien- baren tijd op medisch advies neerleggen. in een beschaafd gezin door 17-jarig jongfnensch te Haarlem, tegen 1 Sep tember e.k. of later. Maximum 50 60 p. m. Brieven onder No. 88557, aan het bureau van dit blad. LONDEN, 20 Augustus. (Havas). De „Daily Herald" bericht, dat een losgeld van 120.000 pond sterling aangeboden voor de invrijheidstel ling van baron Louis Rothschild, die te Weenen gevangen wordt gehouden, door de Duitsche autoriteiten is geweigerd. Het aanbod werd ge daan door de Oostenryksche bank, terwijl het Fransche kantoor zich bereid heeft verklaard, het grootste deel bij te dragen. UTRECHT Geslaagd de dames: M. Vink, Maasland en H. J. M. Witlox, Moerdijk; de heeren: C. A. Pieterse, Zoeterwoude; J. H. Pon- sioen, IJmuiden; W. L. Pouw, Utrecht; P. Prins, Nieuwendam; J. W. Rebel, Bussum; P. B. Re- nes, Den Haag; R. C. E. Roemers, Den Haag; N J. Roggeveen, Rotterdam; C. Roos, Hilver sum; M. Polderman, Middelburg; W. van Prooijen, Numansdorp; H. H. M. Ramakers, Thorn; H. Rast, Franeker; B. H. J. Rikkink, Zevenaar; M. B. J. Roijen, Nuth; J. A. Rijn berg, Schoonhoven en C. de Zeeuw, Klundert. "Mola! Wat is dat nou?" «Narend Heinzen remde en keek nieuwsgierig, k wat bezorgd naar de jongen, die daar op rliwielpad zoo juist over z'n stuur geduikeld en nog even bleef liggen. Heinzen gooide Portier open en vroeg belangstellend: „Be- jongen vijftien of zestien kon ie zijn ^as alweer zoowat overeind gekrabbeld, (J^'achte kiespijnachtig, wreef zich 'n arm 'ft knie en zei: ,,'t Loopt goed af, meneer a\Vam precies in 't gras terechtdat was (-„L^ffiemaar wat 'r nou eigenlijk precies Vrd is...." ik zie 't alje bent door je frame ge- j- Da's nou weer géén bof f ie...." ïi?at ziet er mooi uit." Ven st°nd op, maar zwikte bij de eerste stap. pijnlijk z'n gezicht en greep zich vast spatbord van de auto. "M'n knie doet pijn...." t, a> 't begint wat te zwellen daar It^rend Heinzen bevoelde de dikke knie en j^e geruststellend. zal wel losloopen, jongemanwacht, 4 ,.al die knie even zwachtelenen dan doe «f thuis zelf nog maar es over met wat water U^jn." J nam z'n verbandtrommel en na 'n paar aten was de knie stevig ingepakt. winnet IA TIOQi» t/\n Invii-fon ta '^erBens, meneerzoo maar 'n fietstocht- maar nou ga ik maar weer terug.. aar moest je naar toe, jongen. met de beenen wagen als 't kan „Waar woon je?" „In Beekveld, meneer Sakkerlootda's meer dan drie uur loó'penWeet je watwe binden je kar retje achter op m'n wagen en jij gaat naast me zitten." „Waar moet u dan naar toe?" „Ook nergens.... mijn vacantie is vandaag begonnen.... maar 'n bepaald doel heb Ik niet.Daar sta je van te kijken, hè? Ja, zoo n type ben ik nouik maak nooit vaste plan nen als ik vacantie heb kijk, die twee riemen van je bagage-drager komen al goed te pas en hier heb ik nog 'n mooi stuk touw Samen maakten ze de fiets vast. „Ziezoo, jongeheer.... dat zit als *n muur.' „Zegt u maar Dolf, meneer." „Ook goedstap in, Dolfeerst 'n ci- garet?" „Graag, meneer." ,,'n Bekend gezicht heb jenet of ik je al es meer heb gezien.... hoe is je achter naam?" „Vlietstra, meneer." „Hédie naamNeeik geloof toch nietZit je goed zoo? Hoe gaat t met 't knietje?" „Best, meneer.... dank u voor de moeite en voor 't mee mogen rijden.... 'n ander zou dat zoo maar niet doen „Onzindat doet iedereen die er voor in de gelegenheid isnou, daar gaan we dan...' „Fijne wagen, meneer.... loopt lekker „Dat moet ookik heb 'm dagelijks noo- dig.... ik reis er 't heele land mee door voor m'n zaakMaar twee weken per jaar neem lk er af voor vacantie.die zyn toevallig van daag weer begonnen „En doet u dat altijd zoo op dezelfde ma nierzonder 'n vast plan?" „Al jaren.... ik stap uit waar ik wilen ik vertrek weer wanneer ik wil.... verleden jaar kwam ik zoo vanzelf in 't Zuiden van Frank rijk terecht." „En.... zoo heelemaal alleen doet u dat?" „Ja, waarom nietjij was toch ook alleen aan 't fietsen?" „Jawel, maar geen veertien dagen" lachte Dolf „dat zou me gauw gaan vervelen, denk ik.... Willen ze bij u thuis dan niet es mee?" „Mijn thuis Is 'n zit- en slaapkamerbij 'n hospita van negen en zestig jaardie voor geen honderd gulden toe in 'n auto gaat zit ten niet eens in 'n stilstaande Dolf schaterdeEn Barend Heinzen kreeg schik in de jongen, die met hem praatte alsof ze elkaar al 'n heele tijd kenden. „Ik vind u niks geen man om vrijgezel te zynzei Dolf na 'n kwartiertje prettig boomen. „Mooi is dat! Hoe kom je da&r nou opeens bij?" „Nouzóó maarals u kinderen had, dan zoue die 'n fijne vader aan u hebben waarom heeft u nooit willen trouwen?" „Willen?" schraapte Heinzen z'n keel „ik zeg toch niet, dat ik nooit heb gewild Even keek ie stug voor zich uit en begon over iets heel anders. „Nou moesten we afsprekenehDolf, dat ik je niet heelemaal tot je huis rijwant als ze zien, dat je in 'n auto wordt thuis ge bracht en die kapotte fiets en die verbon den knie...." „O.... ja.... voor de schrik bedoelt u.... Maar 't zal de vraag zijn of me moeder thuis is., die moest de deur nog uit en ze verwacht me natuurlijk nog lang niet.Maar als u liever niet voor de deur wil stoppen".... „Denk je zelf ook niet, dat 't beter is?" „Als ik nou zeker wist, dat u me achterna kwam en 'n poosje binnen wou komenu heeft de tijd aan uw eigen, Is 't niet zoo.... en als me moeder hoort wat er gebeurd is en ik heb u zóó maai' laten doorrijden.... nou, dan krijg ik t op me boterham, dat ik onbe schoft ben geweest. „Wel nee, dat vindt je moeder heel gewoon. net als lk „Maar ik zou 't zelf toch ook wel leuk vinden, als u even binnen kwamen als me moeder niet thuis is, dan zet lk vast thee en laat u de tuin zien en mijn kamerdus u doet 't?" „Goedik ben buitengewoon benieuwd naar je thee-zetterijMaar moet jij dat juist doen? Is er niemand anders?" „Neeik ben maar alleen met me moe derme vader Is twee jaar geleden gestor ven." „Zoodat ishm „Ja, dat was heel erg voor onshij was directeur van de zuivelfabrieken als ik 't volgend jaar m'n einddiploma haal, dan kan ik daar op 't kantoor komen „Wat heeft je vader gescheeld?" „Longontsteking.... 't ging al de goeie kant opmaar toen kwam er weer wat anders bii en toen werd 't misJaen 'n paar da gen voor z'n sterven heeft ie ons nog iets heel vervelends verteldik wou, dat le dat maar niet gedaan hadwant 't was 'n fijne vader voor meen als ik nou nog aan 'm denk dan denk ik ook aan dat vervelendemaar hij moest 't vertellen, zei-ieU zal 't gek vindenmaar ik had ook 'n andere vader kunnen hebben..,." „Hè?" „Jadat kwam zóó „Nee, jongenzulke intieme dingen moet je niet aanaan anderen vertellen „Dat heb ik ook nog nooit gedaan, meneer tenminstebij ons in Beekveld weet niemand 't.... Maar me moeder zegt: als ik ooit es aan de weet kan komenze heeft 'r last van, ziet u.... en ze zou die eerste verloofde nog zoo graag es willen zeggendat zedat ze.... Dat moet eene Barend Heinzen geweest zijn.... Pas op, meneer!" „Hola! Goed dat je me bijtijds waarschuwt... ik zou waarachtig haast in de vaart gereden zijn „Wil ik maar liever niet meer tegen u pra ten?" „Hè? Och.... 't kan geen kwaad hoor „Nou dan.... me moeder was eerst verloofd met die Barend Heinzenof eigenlijk nog niet heelemaal, ziet uze scharrelden nog zoo watmaar me vader wou óók met 'r gaanen ze wist niet zoo gauw wie van de twee ze nemen moesten toen heeft ms vaderik bedoel natuurlijk toen ie nog on getrouwd wasdie heeft van die Barend Heinzen iets leelijks gezegdtegen me moe der.... niet zoo rechtstreeks.... maar langs 'n omwegget jeiets, dat heelemaal niet waar was.... en me moeder geloofde daten dat vindt ze nou zoo akeligze had moeten in- formeeren of 't waar was.... maar dat heeft ze niet gedaanen die Barend Heinzen af geschreven.... En toen me vader voelde, dat ie niet lang meer zou leven.... toen heeft le 't ons gezegddat ie Barend toen had belas terd, om me moeder te krijgenen als we die Barend nog es konden vinden, of we hem dan vergiffenis wilden vragenWel akelig, hè, meneer, als je zooiets door je vader hoort zeggen.... en die dan altijd zoo'n beste vader geweest is.... want dat was ie.... ik heb nooit 'n onaangenaam woord van 'm gehaden moeder ook niet.Kijk, we zijn al haast in Beekveld.... Nou, meneer.... blijft 't dan zoo afgesproken?" „Hè? Nee.... ik.... ik bedenk daar opeens., ik heb nog 'n getrouwde zuster inin din gesdie heb ik in geen halfjaar gesproken en „Hè, da's nou vervelend't komt 'r toch op geen uurtje op aan ,Ik beloof je, dat lk schrijven zal.... en mis schien „Schrijven? Nee, meneer, da's 'n smoesie.... u moetHo, deze straat inen als u nou even stopt bij nummer 34dan „Goedwelk nummer woon jijo, daar hebben we 34 alwat staat daar op de deur? Vlietstra!" Dolf lachte weer „Heb ik u effe fijn te grazen? Ik heb u bij óns huis laten stoppenen nou komt u bin nen, of ik ga voor uw wagen liggen Heinzen stapte bevend uit en Dolf liep al naar de bel. Maar de deur werd al door Dolf's moeder geopend. „Moeder, niet schrikken, hoorik heb...." Maar hij zag z'n moeder bleek worden.... en met groote oogen naar meneer kijken.... „BaBarend.... jij?" „Als je me nóu" hikte Dolf„Is dat.... bent uis hij.... die andere? Dan heeft ie me zitten te belaO, neem me niet kwa lijk, meneerikWe moesten maar naar binnen gaan, hède buren kijken óók al zoo raar Dolf ging thee zetten *n Paar uur later stapten ze met hun drieën in de wagen van Barend Heinzen.... En iedere dag kwam ie hen halen voor 'n lange rit.... en dan gingen ze ergens fijn eten en zoo Bij de tiende rit zei Dolf onverwachts: „Zeg, moederik geloof dat vader 't me heele maal niet kwalijk zou nemen, als ik 't nou óók es met déze vader probeerdeof dat hóéft eigenlijk al niet meer ,Nou jongen" zei Barend „als 't jou werkelijk geen moeite zou kosten, om vader te gen me te zeggen „Moeite, zegt u? 't Zou me veel meer moeite kosten om 't niet te zeggen.... Ja, lachen jullie nou maar niet zoo geheimzinnig, want ik heb al lang gemerkt, dat 't zakie oké is!" G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3