Internationaal Katholiek Vredescongres EUGENESE II NAAR ORDE EN HERSTEL NIEUW WERELDRECORD 4x100 M. ESTAFETTE VOOR „OUD WIJF" UITGESCHOLDEN ZONDAG 21 AUGUSTUS 1938 In de zittingen van Zaterdag wer den belangrijke praeadviezen uitgebracht De Staat is een rechtsstaat Ontvangst door het Haagsche gemeentebestuur ATHLETIEK Wooderson verbetert wereldrecords Fraaie prestaties van den Engelsch- man op de 800 M. en halve mijl DRIELANDENWEDSTRIJD TE ROTTERDAM ZWEMMEN WELDADIGHEIDSFONDS- WEDSTRIJDEN Proefnemingen voor league elftallen VOETBAL IR. J. PH. VAN DALSUM Voorzitter van den Zeeuwschen Voetbalbond WIELRENNEN AMATEUR BANKEN IS DUITSCHER In zijn plaats zal nu Engel starten Amerikanen verbeteren Hongaar- sche prestatie aanmerkelijk LAW NT EN NIS NEDERLAND—BELGIË DELFTSCHE POORT WORDT NIET VERROLD VELDWACHTER TINTEL GAAT MARKEN VERLATEN Examen hoofdakte Beklaagde had het niet zoo bedoeld, maar moet er toch voor boeten Ook het slachtoffer ging niet vrijuit De keerzijde van de medaille Als zwagers ruzie hebbed Dienaren van Bacchus, moar daarom nog geen vriendefl De eerste zitting van het Internationaal Katholiek Vredescongres is Zaterdagmor gen in huize Katwijk te Den Haag geopend met een korte rede van prof. mag. dr. J. B. Kors O.P., nadat Vrijdagavond in hotel De Wittebrug een begroetingsavond heeft plaats gehad. In het bureau van het congres werden als vice-presidenten gekozen mgr. J. A. Ryan uit Washington, mgr. E. Beaupin uit Parijs, father Leo O'Hea S.J. uit Engeland, father S. Brown S.J. uit Ierland en prof. A. Muller S.J. uit Bel gië. De heer P. J. S. Serrarens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is secre taris van het congres. Deze eerste zitting was gewijd aan „De poli tieke oorzaken van de internationale wanorde en de middelen tot herstel". Over dit onderwerp brachten prof. J. Delos O.P. van de katholieke universiteit van Rijssel en mgr. prof. John A. Ryan van de katholieke universiteit te Washington praeadviezen uit. Prof. Delos onderzocht in de eerste plaats het begrip: internationale orde, de vrede, die het doel der politiek moet zijn: de rust der orde, die als beginsel en als band heeft de deel neming aan het algemeen welzijn. De gerechtigheid vormt den grondslag der orde, maar zij is niet te verwezenlijken zonder liefde. Het politieke streven heeft het algemeen welzijn tot onmiddellijk doel en het is er in de eerste plaats op gericht een rechtsorde te stich ten: de staat is een rechtsstaat. De liefde is geen rechtstreeksch deel van de staatstaak, maar zij moat de politiek beheer- schen. Prof. Delos gaat dan de oorzaken na, die de vaderlandsliefde hebben doen vervangen door nationalisme en natie, ras of klasse tot beheer- schenden factor van den staat hebben gemaakt. De staatsopvatting, die de taak van den staat ziet in het vestigen van een rechtsorde, boven alle personen en groepen en het scheppen van rechtszekerheid, die dus gebaseerd is op den eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid, maakt in den totalitairen staat plaats voor een opvatting, die alleen de rechten der gemeen schap erkent. Deze totalitaire staatsopvatting maakt de vestiging van een internationale orde onmoge lijk. Prof. Ryan had zijn studie beperkt tot de politieke oorzaken in engeren zin uit de pe riode vanaf het uitbreken van den wereld oorlog. Hij ging de grove politieke fouten na, die o.a. in het verdrag van Versailles en mede door de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van de internationale schulden waren begaan, om dan na te gaan, hoe het politiek regime der totalitaire staten eigenlijk een voor-christe-, lijke, een heidensche staatsopvatting predikt. De rapporteur ging dan ten aanzien van ieder der totalitaire systemen na, welke gevaren zij voor den wereldvrede beteekenen, om daarna de middelen tot herstel te onderzoeken. Onder deze middelen noemde hij, wat de katholieken betreft, het vormen van organisa ties tot bevordering van den wereldvrede. Spr. betreurde, dat de Vereenigde Staten door hun wegblijven uit den Volkenbond dezen belet had den, zich behoorlijk te ontwikkelen. Weigeren, den thans bestaanden Volkenbond te steunen onder voorwendsel, dat men op een beteren wachtte, achtte inleider niet verantwoord. Op de beide inleidingen volgde een uitvoerig debat. Een commissie werkt met de inleiders conclusies uit. In de tweede congreszitting van Zaterdag middag vormden de rapporten van prof. M. Bye uit Toulouse en mr. L. J. van der Valk uit Breda over de economische oorzaken van de internationale wanorde en de middelen tot her stel het onderwerp van bespreking. Prof. Bye wees allereerst op de wisselwer king tusschen economische en niet-economische oorzaken. Tracht men eenerzijds vele politieke daden van ingrijpenden aard met economische argumenten te rechtvaardigen, anderzijds zijn veel factoren, die economische verwarring ge bracht hebben van politieken, zelfs van mili- tair-politieken aard. De voor den oorlog bestaande orde van zaken berustte op een mechanisme, dat spontaan in werking trad en waarvan de voornaamste fac toren waren: het vertrouwen in de overeen komsten, nationaal en internationaal, de soe pelheid van de economische structuur van ieder land en het homogene karakter van de econo mische stelsels der verschillende landen. Die drie factoren werken niet meer. Vooral de nieuwe economische stelsels, waar in het particulier initiatief plaats maakt voor dat der staten, hebben in de economische ver houdingen diepgaande wijzigingen gebracht. Bij de middelen tot herstel kan in afzien- baren tijd van een internationaal corporatief stelsel geen sprake zijn. Er is voorloopig inter nationaal alleen mogelijk een terugkeer tot grootere vrijheid Wan economisch handelen, waarbij de individueele vrijheid van handelen door maatregelen van de staten geremd wordt. Inleider gaat dan de kansen van monetaire ontwapening en tariefsverlaging na. Prof. Bye wenscht in dit verband met mi nister Van Zeeland een verdrag van interna tionale economische samenwerking, daarnaast een internationale grondstoffencontröle met toepassing van de opendeurpolitiek in de ko loniën, hulp door kapitaalverstrekking aan eco nomisch zwakkere landen en ten slotte een be gin van organisatie van het internationale economische leven. Mr. L. J. van der Valk gaat in zijn praead- vies in de eerste plaats na, welke groote be- teekenis de menschelijke arbeid in het pro ductieproces heeft ingenomen en betoogt dan hoezeer de werkloosheid een economisch ver lies beteekent. Hij ziet de voornaamste oor zaken dezer werkloosheid in de industrlalisee- ring der vroegere grondstoffenlanden en daar naast in het wegvallen van de werking van vraag en aanbod op het gebied van prijzen en loonen, hoe heilzaam dit op zichzelf ook mocht zijn. Een derde oorzaak zag inleider op politiek ge bied in den oorlog en de vredesverdragen. Inleider erkent geen permanente werkloos heid, zoolang er nog zooveel behoeften te be vredigen zijn. Ons economisch leven behoort echter georganiseerd te worden, niet alleen na tionaal, maar internationaal. Intusschen is in ieder land reeds veel te doen: openbare werken moeten de werkloozen opzuigen. Industrialisatie is daarnaast een be langrijke factor tot vergrooting der werkge legenheid. In ieder geval zal de werkloosheid niet ver dwijnen tengevolge van een betere verdeeling der werkgelegenheid, maar doordat de werk loozen worden opgezogen door een betere or ganisatie van productie en distributie en de vestiging van den internationalen handel op de grondslagen van wederkeerigheid. Ook hierna werd langdurig gedebatteerd. Het gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft Zaterdagmiddag de deelnemers aan het Inter nationaal Katholiek Vredescongres in het ge meentemuseum ontvangen. Bij deze ontvangst waren aanwezig de burge meester, "mr. S. J. R. de Monchy, de wethou ders Buurman en Vrijenhoek, verscheidene ge meenteraadsleden, Mgr. J. M. van der Tuyn, deken van 's Gravenhage, H. J. Borghols, voor zitter van het comité Katholiek 's Gravenhage en verscheidene anderen. Burgemeester De Monchy heeft de congres sisten in de Fransche taal toegesproken. „Het is mij een buitengewon groot genoegen", aldus de burgemeester, ,,u namens het ge meentebestuur van 's Gravenhage een hartelijk welkom toe te roepen." G-ij zijt naar Den Haag, naar dit middelpunt van internationalisme, ge komen om in een onderlinge, wetenschappelijke sfeer datgene te bestudeeren, wat gedaan moet worden om een duurzamen wereldvrede te ver zekeren. De tegenwoordige generatie is wel gedwongen dit groote probleem uit een geheel ander stand punt te bezien dan de staatslieden aan het be gin van dpze eeuw. Men leefde toen nog in de hoop van een eeuwigen, op het recht gefun- deerden vrede. De vredesconferenties strekten toen om het domein van den oorlog geleidelijk te beperken. Het is niet noodig u te herinneren aan de teleurstellingen, welke de vrienden van den vrede sindsdien hebben ondervonden. De schoone illusies van 1900, na den wereldoorlog weer tot leven geroepen door de pogingen van president Wilson, hebben plaats gemaakt voor een algemeen scepticisme. Bij dezen stand van zaken kan men niet beter doen dan zooveel mogelijk de zedelijke kracht versterken, welke in de harten der menschen leeft. De burgers van de verschillende landen met elkaar, op welk gebied ook, in aanraking brengen en daarbij de denkbeelden van het christendom verbreiden, dat welwillendheid leert tegenover zijn medemenschen, welke ook hun nationali teit, kleur of ras is. Ik ben er zeker van, dat dit ook het doel van uw conferentie is. Wij hebben gemeend in haar geest te handelen, toen wij u in dezen tempel van schoone kunsten uitnoodigden. In dit domein van internationalisme en broederschap, begroet ik nogmaals uw congres, dat zich hier ongetwijfeld in een haar passen de omgeving bevindt en ik verzeker u, dat wij met heel ons hart uw streven toejuichen, een streven, waarvan wij hopen, dat het het heil der menschheid tot voordeel zal strekken. Namens de congressisten heeft Mgr. E. Beau pin, uit Parijs, een der vice-presidenten van het congres, den burgemeester geantwoord, waarbij hij zeide zeer getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst in Nederland en in het bijzonder in Den Haag, welke stad hij de „hoofdstad van den vrede" noemde. Hierna heeft de directeur van het gemeente museum, dr. H. E. van Gelder, eenige bijzonder heden omtrent geschiedenis en indeeling van het museum verteld, ter inleiding aan een rondgang door het museum, welke daarop volgde. Van dezen rondgang terugkomende gebruik ten de congressisten in de benedenzaal de thee. Heden vergaderen de verschillende commis sies, welke in de zittingen van Zaterdag wer den samengesteld. In de derde congreszitting, welke hedenavond wordt gehouden, volgen praeadviezen van prof. A. Muller S.J. en John Eppstein over „De or ganisatie der internationale maatschappij." m Tienduizenden jonge boeren en boerinnen uit alle streken van Polen namen de zer dagen deel aan het congres der lande lijke jeugd te Warschau. De kleeder drachten in allerlei kleur en schakeering maakten deze bijeenkomst een feest voor de oogen. Hierboven de oogstkroon, die aan veldmaarschalk Rydz-Smigly werd aangeboden Sydney Wooderson, de bekende Engelsche middenafstandslooper, verbeterde te Motspur- park het wereldrecord over 800 Meter door de zen afstand af te leggen in 1 min. 48.4 sec. Het wereldrecord stond op naam van Elroy Robin son (V.S.) met een tijd van 1 min. 49.6 sec., gevestigd op 12 Juli van het vorig jaar te New York. Verder heeft Wooderson ook het wereldrecord over een halve mijl verbeterd met een tijd van 1 min. 49.2 sec. Het record op dezen afstand stond eveneens op naam van Elroy Robinson met een tijd van 1 min. 49.6 sec. De Duitsche en Belgische athletiekploeg, die hedenmiddag in het Feyenoordstadion te Rot terdam zullen deelnemen aan 't drielandentour- nooi NederlandBelgiëDuitschland, zijn Za terdagmiddag te Rotterdam aangekomen. De Duitsche ploeg is geheel volledig ver schenen. Bij de Belgen is de polsstokhoogsprin ger Noirhomme uitgevallen en voor hem komt thans Mulkens uit, die ook deelgenomen heeft aan den landenwedstrijd tegen Duitschland te Brussel. In de Nederlandsche ploeg kan Petit op de 1500 meter niet uitkomen. Hij wordt vervangen door den Rotterdammer Kalkman, die tezamen met den Nederlandschen kampioen het zal moeten opnemen tegen den Belgischen record houder Mostert. De Nederlandsche estafetteploeg loopt in de volgorde: H. Baumgarten, Van Beveren, Boers- ma en Osendarp. Slaagt dit experiment, dan zal dit viertal waarschijnlijk voor de Europee- sche kampioenschappen te Parijs worden op gesteld. de onlangs overleden voorzitter, J. P. van Bel, herdacht. Tot zijn opvolger werd gekozen ingenieur J. Ph. van Dalsum, directeur der rijks H.B.S. te Middelburg. (L.), dat de door de N.W.U. voor de wereld kampioenschappen op den weg te Valkenburg aangewezen amateur Banken van Duitsche na tionaliteit is, zoodat hij niet kan starten. Hij wordt nu vervangen door Engel, die als reserve was aangewezen. Banken is door het uitvoerend comité van de sportcommissie geschorst, omdat hij val- schelijk, schriftelijk heeft verklaard Nederlan der te zijn. De Engelsohe Leaguewedstrijden beginnen pas de volgende week, maar reeds Zaterdag waren de 88 clubs, welke in de league spelen in de gelegenheid om in hun elftallen proefne mingen te doen. De F. A. heeft n.l. voor van daag seriewedstrijden georganiseerd ter gele genheid van haar jubileum. De recette van deze wedstrijden zal gestort worden in een wei- dadigheidsfcnds, dat de F. A. tracht te stich ten ten bate van spelers en officials, die in financieele moeilijkheden verkeeren. De paring der clubs is zuiver geographisch verricht, zoodat de naaste buren tegen elkaar speelden. De uitslagen luiden: In de Zaterdag te Middelburg gehouden ver gadering van den Zeeuwschen voetbalbond werd ArsenalTottenham Hotspur Aston Villa—West Bromwich Albion Holton WanderersBury BrentfordChelsea Coventry CityBirmingham Ev er ton—Liverpool Leeds—Hudtfersfield Town Leicester CityDerby County Lincoln CityGrimsby Town Manchester CityManchester United MillwallCharlton PorthsmcuthSouthampton Preston North End—Blackpool Sunderland—Middlesbrough Wolverhampton WanderersStoke City BarnsleyChesterfield BlackburnBurnley Bradford CityBradford Newcastle UnitedGateshead Ncrwich CityIpswich Town Oldham AthleticStockport County Plymouth ArgyleExeter City Sheffield WednesdaySheffield United Swansea TownCardiff City Westham UnitedFulham 0—2 1—1 1—2 2—1 2—9 2—1 1—1 4—2 2—1 2—1 0—1 4—2 0—0 4—2 4—3 0—0 3—2 2—1 2—1 1—1 1—8 5—3 4—1 3—3 4—2 De Ned. Wielren Unie heeft bericht ontvan- van den burgemeester van Ubach-Overworms Tijdens den werelddeelenwedstrijd Euro pa—Amerika slaagde de Amerikaansche estafetteploeg erin een nieuw wereldrecord op de 4 x 4 100 M. estafette te vestigen door dezen afstand af te leggen in den tijd van 3 min. 59,2 sec. Het oude wereldrecord was in het bezit van Hongarije met een tijd van 4 min. 2 sec., ge vestigd op 14 Juli van dit jaar te Boedapest met de zwemmers Zolyomi, Scik, Koeroesi en Grot. De Amerikaansche ploeg bestond uit: Hirose, Jaretz, Wolff en Fick. De 100 M. borstcrawi leverde natuurlijk een Amerikaansche overwinning op, daar ook Fischer, die voor onzen landgenoot Hoving was aangewezen, niet aan den start verscheen, om dat hij in de 'estafette moest uitkomen. Niet Peter Fick, doch zijn landgenoot Jaretz werd eerste met een tijd van 59.3 sec. Op de 200 M. schoolslag werd Europa eerste. Balke, de Duitsche schoolslagzwemmer, legde de eerste 50 M. af met den vlinderslag. Op de tweede 50 M. liep Balke nog meer uit en ten slotte won hij met ongeveer 10 M. verschil op den Amerikaan Werson. De uitslagen luiden: 100 M. borstcrawi: 1. Jaretz (AO, 59.3 sec.; 2 Fick (A.), 59.8 sec.; 3. Dove (E.), 1 min. 1.2 sec.; 4. Koeroesi (E.), 1 min. 1.6 sec. 200 M. schoolslag: 1. Balke (E.), 2 min. 42.8 sec.; 2. Werson (A.), 2 min. 50.9 sec. 4 x 100 M. estafette: 1. Amerika in 3 min. 59,2 sec. (nieuw wereldrecord)2. Europa met Dove, Fischer, Heibel en Koeroesi, 4 min. 3.1 sec De jeugdwedstrijd NederlandBelgië is ge ëindigd in een 96 overwinning der Belgen, nadat zij op den eersten dag reeds een 51 voorsprong hadden behaald. Thans is een beslissing gevallen inzake de verplaatsing van de Delftsche Poort te Rotter dam. Het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bericht gezonden, dat deze verplaatsing kan geschieden, echter niet. zooals de Rotterdamsche Gemeenteraad aan vankelijk besloten, had door verrolling, doch door de Poort af te breken en vervolgens op de nieuwe plaats weer op te bouwen. De heer J. C. Tintel, de bekende veldwachter van Marken en tegenspeler van Sijtje Boes, wiens naam ook in onze kolommen herhaal delijk werd vermeld, gaat het groene eiland verlaten. De heer Tintel is benoemd tot veld wachter te Ammerstol in Zuidholland. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren C. Blaauw en G. K. Boender, beiden te Leiden en J. Montagne te Lisse. Om een gezond nageslacht te krijgen, zijn ge zonde ouders noodig. Dit klinkt heel eenvoudig', maar is toch slechts betrekkelijk waar. Ouders kunnen wel ziek zijn en toch een gezond nage slacht hebben. De zaak zit dan ook zoo, dat het zaad, waaruit het nieuwe geslacht voortkomt, gezond moet zijn. In de praktijk komt het daarop neer, dat er geen aanleg voor erfelijke ziekten in de ouders is. Verreweg de meeste ziekten zijn niet erfelijk; kanker is b.v. heel weinig erfelijk. Nu zal men vragen, hoe zoo iets mogelijk is: weinig erfelijk. Men zou meenen, dat iets erfelijk is of niet erfelijk. Dat is ook zoo; en als wij nu zeggen, dat kanker weinig erfelijk is, dan beteekent dat niets anders, dan dat de kankerlijders wat meer kankerlijders on der hun voorgeslacht hebben dan de niet- kankerlijders; en dan wil dat ook zeggen, dat kankerlijders ook wat meer kankerlijders onder hun kinderen hebben, dan niet-Kankerlijders. Wanneer b.v. de geheele bevolking 6 pet. kan kerlijders heeft komen er onder het nage slacht van de kankerlijders 10 pet. kankerlij ders voor. Nu moet men weer niet denken, dat 6 pet. van de menschen aan kanker lijden, maar 6 pet. krijgt kanker, doch slechts gedurende enkele jaren van hun leven, laten we zeggen gedurende 3 jaar gemiddeld; immers sommigen genezen, anderen sterven er spoedig aan. Wan neer nu de gemiddelde leeftijd van de bevolking b.v. 45 jaar is, en de gemiddelde kankerlijder lijdt 3 jaar aan deze ziekte, dan is dat een vijf tiende deel van het leven. Die 6 pet. moet dan door 15 gedeeld worden, dus dan zijn er 0,4 pet. kankerlijders onder de bevolking, dat is 4 op de duizend. Ik geef deze cijfers slechts als be nadering. Om op de erfelijkheid terug te komen: kan ker wordt dus niet gerekend onder de erfelijke ziekten; zoo is het eveneens met suikerziekte; toch heeft het nageslacht van een lijder aan suikerziekte een kansje meer, om aan een der gelijke ziekte te gaan lijden, dan een ander. Zoo zyn er verschillende ziekten, die in de fa milie rondspoken, maar die toch niet tot de erfelijke ziekten gerekend mogen worden. Dan zijn er een groote massa ziekten, die in 't geheel niet erfelijk zijn; daartoe behooren b.v. vrijwel alle infectieziekten, mazelen, rood vonk, diphterie, typhus, malaria; ook staat het wel vast, dat de tuberculose niet erfelijk is, maar wel is de nakomelingschap van t.b.c- lijders vaak zwak van gestel, en krijgt gemak kelijk tuberculose; maar de ziekte als zoodanig is niet erfelijk. Wel is erfelijk de syphilis; in wetenschappelijke termen noemt men dit ech ter niet erfelijk, maar aangeboren; omdat de syphilis niet is een eigenschap van de kiem, maar een van buiten aangebrachte beschadi ging. Behalve de infectieziekten zijn ook vele andere ziekten niet erfelijk; o.a. Engelsche ziek te, beroepsziekten: nierziekten, longziekten, hartaandoeningen enz. enz. enz. Soms erft men den aanleg voor een groep ziekten: b.v. asthma, netelroos, eczeem, mi graine; de moeder heeft b.v. eczeem, het kind heeft asthma (kinderasthma geneest bijzonder dikwijls). Of de groep: suikerziekte, vechtzucht, jicht, niersteenen. Maar een dergelijke erfelijkheid weegt niet zoo heel zwaar, omdat men door een verstan dige, d.w.z. matige levenswijze deze ziekte vaak in toom kan houden. Onze kennis van de erfelijkheid is op som mige punten groot, op andere punten klein. Wanneer honderd menschen onder dezelfde omstandigheden leven, b.v. kantoorklerk zijn, en vier daarvan krijgen schrijfkramp; waarom die vier en waarom de anderen niet? Nu, dat kan zijn, omdat die, vier door een eigenaardige karakterontwikkeling en een zeker soort haast en vreesachtigheid hun pen te stijf vasthouden. Dit antwoord is waarschijnlijk juist, en dan is het dus een oorzaak, die met de erfelijkheid niets te maken heeft. Maar wanneer er vier van honderd arbeiders op een ijzerfabriek longontsteking krijgen, zou den ze dan niet, vraagt men zich af, misschien zwakke longen hebben, of bijzonder vatbaar zijn voor infectie; en als nu die vatbaarheid voor infectie, of die zwakte der longen een blijvende toestand is van hun constitutie, dan moet toch in den regel de erfelijkheid daaraan ten grondslag liggen. Wij kunnen dus wel zeker zijn, dat er veel meer in de erfelijkheid ligt, dan wij thans nog zien; de toekomst zal het leeren, indien de dokters tenminste ijverig doorstudeeren. Er zijn enkele ziekten en afwijkingen, die bijzonder erfelijk zijn. Onder de afwijkingen behoort b.v. het hebben van zes vingers; maar dat is onbelangrijk. Onder de ziekten zijn er echter zeer ernstige, die bovendien veel voor komen, en wel geestes- of zenuwziekten. In het bijzonder: vallende ziekte, schizophrenie en manisch-depressieve psychose, twee van de meest voorkomende vormen van krankzinnig heid, en. dan de zwakzinnigheid. Ik heb op het oogenblik de cijfers niet tot mijn beschikking in dit kleine dorpje, waar ik schrijf, maar er zijn hieronder ziekten, waarbij 25 pet. van de nakomelingschap van een lijder of lijdster ook weer aan die ziekte lijdt. (Men bedenke echter, dat krankzinnigen, die opgesloten zijn, geen nageslacht krijgen.) Men ziet hieruit duidelijk, dat het van het hoogste gewicht is, om bij de huwelijkskeuze op de gezondheid, niet alleen van man en vrouw, maar ook van beider ouders te letten, en soms ook op de gezondheid van grootouders, ooms en tantes. Want indien enkele gevallen van een dergelijke ziekte in de naaste familie voorko men, is het gevaar voor de nakomelingschap niet denkbeeldig. Het is echter maar, zooals men het opneemt. Laten wij eerst spreken over de zwakzinni gen: daar is de zaak duidelijk: het is een dwaasheid, om met een achterlijken man of vrouw te trouwen. Met een krankzinnige trouwt niemand; maar nu b.v. een dochter van een krankzinnige moeder; laten wij aannemen, dat zij 6 pet. kans heeft op een krankzinnig nage slacht; dus gemiddeld 1 op de 16 kinderen zal krankzinnig zijn. Wanneer nu een jonge man en vrouw vastbesloten zijn, met elkaar te trou wen, zal de bovengenoemde overweging dan een reden zijn, de huwelijksbelofte te breken? ik denk, dat weinig menschen dien raad zouden durven geven. Moet er dan van de gezondheids zorg niets terecht komen? Ook dat is zeer ge vaarlijk. Maar is het dan niet duidelijk, dat geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk weinig waarde heeft; indien althans van den uitslag van dat onderzoek het al of niet sluiten van het huwelijk zal afhangen? Daórvoor komt dit onderzoek veel te laat. (Het onderzoek op zichzelf is natuurlijk zeer nuttig; want in vele gevallen zal hieruit een nuttig inzicht kunnen voortkomen.) Maar wat dan? Op welke wijze zal dan de zorg voor de gezondheid van ouders en nage slacht kunnen worden bevorderd bij het slui ten van het huwelijk? Natuurlijk doordat reeds voor de verloving daarop gelet wordt: m.a.w. het geheele volk dient te weten, dat dit een zaak van groot gewicht is. Het moet een van zelfsprekende zaak worden, dat er op de ge zondheid en op de erfelijke gezondheid gelet wordt. Waarom is dit juist tegenwoordig zoo noodig? Waarom hadden de vroegere menschen daar niet op te letten? Dat het tegenwoordig noodi- ger is dan vroeger, komt daardoor, dat er voor zwakzinnigen en halve gekken niet meer zoo veel plaats in de samenleving is als vroeger. Toen ik klein was, „hadden wij" in Alkmaar Malle Gerrit, die brood bezorgde en, wanneer hij geplaagd werd, wel drie meter ver spuwen kon, waardoor hij een zeker respect inboezem de; en er was nog een gekke vrouw, wier naam ik vergeten ben. Tegenwoordig, met de ratio nalisatie, gaat dat veel moeilijker. Wat de andere vraag betreft: men meene niet, dat er vroeger op de gezondheid minder gelet werd: ik geloof meer. Beschouw eens de vermaningen van de Kerk. Bijna steeds heeft de kerk door den mond van haar priesters de geloovigen vermaand, om hun kinderen een zekere vrijheid te geven bij de huwelijkssluiting, en niet al te zeer te letten op overwegingen van stand en rijkdom. Zoo o.a. de Jezuïet Bourdaloue aan het Hof van Lode- wijk XIV. De Kerk vermaande de geloovigen, liever er op te letten, dat er een ware liefde was tusschen de verloofden. Thans is de toestand anders. De sentimenta liteit is ten top gestegen; het huwelijk wordt een gevoelskwestie (vandaar de vele scheidin gen) het is vaak niet meer een solide verbond voor de stichting van een familie, maar berust al te zeer op de wederzijdsche sympathie alleen. Nu is de Kerk er dan ook toe gekomen, om tot grootere voorzichtigheid en ernst aan te ma nen bij het aangaan van een huwelijk. Tot deze voorzichtigheid behoort zonder twijfel ook het letten op de gezondheid. Waar let men dan wel op bij het sluiten van een huwelijk? Op godsdienst, ontwikkeling, stand, rijkdom, ras, schoonheid, karakter, tem perament, moraal; of wil men het in volgorde hebben: ras, schoonheid, temperament, ont wikkeling, karakter, godsdienst, stand en rijk dom. Dat is in 't algemeen de volgorde, waarin deze dingen worden waargenomen. Over den invloed van het ras op de gezondheid wil ik niet spreken: men kan zeker in 't algemeen niet zeggen, dat de afstammelingen van gemengd ras in gezondheid achterop komen. De schoon heid echter hangt ten nauwste samen met de gezondheid. Iedereen begrijpt, dat de mode hier een geweldigen invloed heeft. Het schoon heids-ideaal, dat door de huidige mode wordt nagestreefd, is te ver van de natuur verwij derd. Dat is voor de gezondheid van het nage slacht een ernstige zaak. Het instinct, door den Schepper in de natuur gelegd, waardoor de schoonheid wordt gekozen, is op deze wijze aan het verzwakken geraakt. Hoe zeer ook het geestelijke hooger staat, deze ontwikkeling van de mode is in elk geval niet goed. Zij heeft een dieperen ondergrond dan men zou zeggen, en berust niet alleen op de winzucht van de mode huizen. De mode maakt een soort type van „ge trouwde celibatair" gewild; het is dan ook geen wonder, dat men in landen als Duitschland en Italië daartegen terstond gereageerd heeft en deze mode van hoogerhand heeft afgeschaft. Dr. TH. H. SCHLICHTING. De machinist H. ter B. te Hengeloo kreeg het op 14 Mei te kwaad met juffrouw Leefferink. Daarbij beleedigde hij die dame, door haar oud wijf te noemen. Nu wil geen enkele vrouw gaar ne „oud" worden genoemd en wanneer daar dan nog „wijf" bij komt, danenfin, bij de juffrouw in kwestie liep de maat over en ze ging naar de politie. Tengevolge daarvan had Ter B. zich nu voor de rechtbank te Almeloo te verantwoorden. Verd. gaf het feit grif toe, maar, zegt hij, „ze bemoeide zich met mijn zaken en zei: „Rotmof, wat doo'j hier?" Rechter: Goed, maar dat geeft u nog niet het recht een vrouw van middelbaren leeftijd oud wijf te noemen. Nee, zegt verd., maar zoo kwaad heb ik dat ook niet bedoeld. Als de juffrouw komt, zegt de rechter: „Het is 5 jaar geleden, dat u hier bent geweest." „Goddank wel," zegt getuige. Rechter: Het is alleen maar jammer, dat er nu weer iets is. Get. 'vertelt dan, dat men haar hond vergif tigd heeft, al kan ze niet bewijzen, dat verd. dit gedaan heeft. Op den bewusten dag zei haar dochter: „Is dat ter B.?" Toen get. bevestigend antwoordde, begon verd. te schelden voor rot- kreng en oud wijf. Het eerste wordt beslist door verd. ontkend. De officier, mr. van der Hoeven, acht ook enkel de uitlating „oud wijf" bewezen en eischt ƒ2 boete of 2 dagen hechtenis. De rechter doet er 'n schepje bij op en maakt er 4 of 4 dagen van. Dan staat de beleedigde juffrouw terecht. BU dezelfde gelegenheid zou ze n.l. P. Leuning. H> ter Brake en A. Geerdink hebben uitgescholden voor rotmoffen. Verd.: Het is niet zoo. Dat zijn geen moffen, hoe kan ik ze dan zoo noemen? Rechter: Nou, als u ter Brake hoort spreken, kunt u toch wel hooren, dat hij Duitscher is en die Geerdink heeft ook wel wat met Duitschland te maken. Get. Geerdink verklaart, dat de verd. geheel zonder reden zei: „Wat hebben jullie hier te ma ken, rotmoffen?" En toen haar zoon zei: „Als jullie niet maakt dat je wegKomt; sla ik jullie weg," zei verdachte: „Ja, en anders sla jullie weg, rotmoffen." En get. heeft geen andere relatie met „das grosze Vaterland" dan dat hij er geboren is. Get. ter Brake verklaart hetzelfde en voeg' er bij, dat 'n paar vrouwen zeiden: „Gaat door jongens, die vrouw kan nu eenmaal niet an ders." Verd.: „Ik heb er niets anders op te zeggen, dan dat ze liegen." Get. Leunink is zeer boos op buurvrouw, want deze zendt de hond achter zijn kinderen. „Och, zegt verd., ik zal mi'j mar stil holden, ik hebbe toch niks te zegg'n." Een dochter van verd. heeft gehoord, dat ter Braak zei: „Oud kreng, oud wijf, kom maat mee naar de straat, dan zal ik je aftuigen-' Wat haar moeder gezegd heeft, heeft get. niet gehoord. Rechter: U weet, dat we al allerlei met uV"' moeder hebben meegemaakt. Dit is het zwakke punt van uw moeder. Get.: Maar ik geloof, dat ze nu geen schuld heeft. Rechter: Goed, maar helpt u zorgen, dat er geen moeilijkheden meer komen. De officier wijst er op, dat het met verd. op verschillende manieren geprobeerd is. Vfth kleine boetes is het naar groote gegaan en zelf3 tot 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf- De maat is nu vol. Spr. eischt nu 14 dagen ge vangenisstraf. Zoo, zegt verd. heftig, ik wel en een ander niet. Rechter: Toen u voor 't eerst kwam, hebt ook maar 3 boete gehad en daarom krijgt 11 ander ook eerst boete. U hebt zelfs 'n voor waardelijke straf later ir eten uitzitten. Toch vind ik het voor u 'n heele prestatie- dat u hier in 5 jaar niet geweest bent; ik za het nu met 3 weken voorwaardelijk probeere® en 12 boete of 12 dagen hechtenis. Maar P®5 u op. Verd.: Ik heb 'n groote schutting laten zei ten. Rechter: Prachtig, u hebt 14 dagen voor be roep. Verd.: Daar slaap ik nog eens over. Daarna stapt ze zwaar geladen de deur Uit- J. M., thans te Wieringermeer, vroeger Ambt-Hardenberg, moest op 16 Juni voor te zijd B- vader geld innen voor zijn zwager G. Daarover zijn, toen het innen niet zoo vlot gidg' woorden gekomen en van woorden kwam het tot handtastelijkheden. Daarbij heeft M. zijd zwager geslagen en gestompt. Verd.: Alleen maar geslagen. f Rechter: Maar mooi was het toch niet onde zwagers. De zwager ontkent dat het over geld j Maar verd. verweet hem, dat hij het l®n verwaarloosde. Get. heeft de boerderij n.l. va zijn schoonvader gehuurd. Zijn zwager beg01 toen te slaan. Rechter: U had die kwestie beter buiten politie kunnen houden. De officier wil den familietwist niet door ee> hooge straf aanblazen en eischt 3 boete cl dagen hechtenis. Kt De rechter vindt dit niet genoeg en m®ak er ƒ5 of 5 dagen van. B. A. F. te Oldenzaal had op 29 Juni S°^ geofferd aan Bacchus en pl.m. 10 biertjes e borrels door het keelgat gegoten. Toen y 's avonds om half elf buiten kwam, ontmoet hij zekeren Tasche, die volgens hem wel biertjes op had en dronken was, welken hij slagen heeft. Verd. geeft wel toe geslagen te hebben. Rechter: U bent later ook flink afgetuigd nu wil ik niet goedpraten wat men deed, m® verdiend had u 't wel. j Wie zal 't zeggen? filosofeert verd. T. ook schuld. „y Deze, als getuige gehoord, geeft toe dat K inderdaad flink gedronken heeft, maar geed biertjes, al heeft hij deze wel betaald. Er ware(. rondjes gegeven. Van de mishandeling weet 6 niets anders, dan dat hij geslagen is. iu,,e café had hij niets met verd. gehad, maar d had eveneens te veel gedronken. g. De rechter merkt op, dat beiden minder 111 ten drinken. Zoo loopt het verkeerd. De officier eischt 25 boete of 25 dagen be tenis. e( Verd. vindt dit veel en de rechter maakt dan 15 of 15 dagen van, doch bovendied dagen voorwaardelijke gevangenisstraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6