BH ■BI. I I Marine - vliegtuig slaat in IJ-dijk i De Stefansgasse te Praag is een „Foreign Office" in het klein WANDGEDIERTE WANDGEDIERTE DIJJERS a— RUNCIMAN'S VERBLIJF IN HOTEL ALCRON Een opzienbarende uitvinding ZANDVOOBT-BAD Het nieuws van heden DE BAROMETER PWBif Éliiliil VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21339 Bestuurder weet zich- ongedeerd uit het zwaar beschadigde toestel te bevrijden Twee vliegtuigen in botsing Het Weer Kinderverlamming te Boskoop Burgemeester neemt voorzorgs maatregelen Demonstratie van de Duitsche vloot te Kiel In tegenwoordigheid van den Führer en Horthy In de kanselarij-kamers wordt van den vroegen morgen tot den laten avond onder hoog spanning gewerkt Goede verstandhouding met de pers Banditisme in Sjanghai Auto zonder versnellingsbak Mgr. Sproll nog steeds lastig gevallen GROOT VUURWERK Geheime radiozender te Danzig Oude Bondsregeering voor de rechtbank? Fa. H. v. LOON Tel. 23037 ■STACK'» enJaladejauj DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Treinbotsing nabij Antwerpen Zesentwintig personen gewond Verdachte dood van vier gevangenen „RADICAAL" Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.. Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een vliegtuigongeluk, dat bijzonder goed is afgeloopen, is vanochtend om negen uur gebeurd op den IJdijk te Schellingwoude. Het marinevliegtuig L. 1 van het type C.VII.w., bestuurd door den leerling-onder- officier-vlieger, den ongeveer twintigjari gen Wassenberg, is bü het dalen door het afslaan van den motor terecht gekomen in een opslagplaats, behoorende bij het Zee burger-stoomgemaal. Het vliegtuig sloeg daarbij over den kop en werd zwaar beschadigd. De bestuurder wist nochtans ongedeerd uit het wrak te klimmen en had daarbij nog de tegenwoor digheid van geest om de benzineleiding af te sluiten, zoodat erger voorkomen werd. Het verongelukte vliegtuig nam deel aan oefe ningen, welke door den marine-vliegdienst van uit het vliegkamp Schellingwoude worden ge houden. Het was even voor negenen, toen het Personeel van de Oranjesluizen en opvarenden Van naburige schepen werden opgeschrikt door een zwaren slag. Tot aller ontsteltenis zag men een vliegtuig aan de binnenzijde van den IJ dijk, even voorbij het stoomgemaal Zeeburg, teet den staart in de lucht in den grond steken. Van alle kanten snelde men toe, daar terecht het ergste werd gevreesd. De bestuurder van het toestel bleek echter volkomen ongedeerd en kon een regelmatig relaas van het gebeurde geven. Hij had, zoo verklaarde hij, met zijn 'toestel vliegende in de richting der Oranjesluizen op het water van het Buiten-IJ willen neerkomen. Daar hem echter bleek, dat hij te ver in de richting der sluizen zou doorglijden, gaf hij op het laatste oogenblik opnieuw gas om te trach ten over den dijk weer voldoende hoogte te krijgen. Juist op dit moment sloeg echter zijn motor af. Het toestel, dat nog maar geringe hoogte had, raakte bij het scheren over den dijk met een der schuitjes een lantaarnpaal. Daar door sloeg de machine over den kop en rukte daarbij een deel van een houten schutting, die ter plaatse een opslagplaats van kolen en ma teriaal aan de binnenzijde van den dijk afsluit, Uit zijn verband. Met een hevigen slag kwam de L. 1 terecht in een stapel hout, waarin zij met den neus omlaag bleef vast zitten. De schade aan het toestel is vrij ernstig. De beide schuitjes zijn afgebroken. De bo- venvleugel is gebroken, van den ondervleugel is een der toppen afgerukt. Bij het neerkomen is een lantaarnpaal dwars door den bovcnvleugel gestooten. Vanzelfsprekend hebben ook de propeller en de motor, die den zwaarsten schok kregen op te vangen, ernstig geleden. Ook op het vliegkamp had men het ongeluk zien gebeuren. De officier-vlieger tweede klas Vaarzon Morel, die met de leiding van de vlieg- oefeningen is belast, alsmede de marine-dokter dr. Creighton, begaven zich onmiddellijk naar de plaats des onheils. Ook van Schellingwoude en van de Oranjesluizen kwam hulp opdagen. Gelukkig echter bleek de bestuurder niet het geringste letsel te hebben bekomen. Met dat al is het vliegongeluk wel bijzonder goed afgeloopen. Pal over den dijk, enkele me ters verder, op het Buiten-IJ lagen enkele beurtschepen. Wanneer deze geraakt waren, zouden de gevolgen heel wat ernstiger zijn ge weest. Wassenberg vloog reeds eenigen tijd alleen. Hij was werkzaam op het vliegkamp Schelling woude. Reeds een half uur later behoorde Wassen berg tot degenen, die met benzine-vaten en slangen van het marine-vliegkamp naar het verongelukte toestel kwamen om de benzine af te tappen. LYON, 23 Aug. Gisteravond omstreeks tien dur zijn twee bommenwerpers nabij het mili taire vliegveld alhier, op een hoogte van dui zend meter, tegen elkaar gebotst. De toestellen stortten neder en werden door brand volkomen Vernield. De uit zes personen bestaande beman ningen kwamen in de vlammen om. m In den afgeloopen nacht is de verbinding geplaatst voor de reusachtige eerepoort aan het Damrak bij den Dam te Amsterdam VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Oostelijken wind, heldere coude nacht met dauw, overdag licht tot tialf bewolkt, droog weer, iets warmer. Hoogste barometerstand 766.7 te Rochefort E Laagste barometerstand 747.8 te Vestmanoer E Zon op v.m. 5.56 onder n.m. 8.08 uur. Licht op n.m. 8.38. Maan op v.m. 3.19 onder n.m. 6.36. Nieuwe Maan 25 Aug. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiir Op vijf verschillende plaatsen in de gemeente Boskoop hebben zich gevallen van kinderver lamming voorgedaan. De patiënten zijn naar ziekenhuizen overgebracht. Enkele gevallen blijken van lichten aard te zijn. De burgemeester heeft in overleg met den geneeskundigen inspecteur van de volksgezond heid bij wijze van voorzorgsmaatregel de sluiting van de bewaarscholen en de twee laagste klas sen der scholen voor gewoon lager onderwijs tot en met 3 September gelast. Ook heeft hij het verzoek gedaan tot de direc tie van het Noorder- en het Zuiderbad alhier om geen kinderen, beneden den leeftijd van 13 jaren tot deze inrichtingen toe te laten. KIEL, 23 Aug. (D.N.B.) Gisterenavond is op de reede van Kiel in tegenwoordigheid van den Fuehrer en den Hongaarschen Rijksregent admiraal Horthy, een demonstratie van de Duitsche vloot gehouden. Onderzeeërs deden aanvallen en de zware luchtdoelartillerie van de oorlogsbodems trad in werking. Vervolgens werd een oefening gehouden, waarbij torpedo-motor booten aanvielen en geschoten werd met de ar tillerie van de kruisers en torpedojagers. De beide staatshoofden woonden de oefenin- en bij aan boord van het adviesjacht „Grille". Het adviesjacht „Grille" met den Fuehrer en admiraal Horthy aan boord, is vanochtend het Kaiser Wilhelmkanaal binnengevaren. Vanmid dag zal het schip voor Helgoland voor anker gaan. Maandagmorgen is de Hongaarsche Rijks bestuurder, Admiraal Horthy, te Kiel aangekomen, waar hij door den Führer hartelijk werd verwelkomd. Onder het gejubel der menigte begaven de beide staatshoofden zich naar de Bellevue-brug, Waar zij aan boord gingen van het jacht „Nixe", om de vlootdemonstraties bij te wonen el:.:':::" Tot slot van de manoeuvres, welke het Belgische leger in de Ardennen heeft gehouden, hebben de troepen langs Koning Leopold gedefileerd Runciman is in PraagZal zijn werk slagen? Of staat hij onmachtig tegenover een probleem, dat de gemoederen reeds al te zeer verhit heeft? Zal de autoriteit van Engeland groot genoeg zijn om vrede te brengen in den heksenketel van Centraal- Europa? Een ding staat vastDe geheele wereld ziet uit naar Praag, waar Lord Runciman in de Stefansgasse zijn intrek heeft ge nomen. Het asfalt van de Stefansgasse is in de gloeiende Augustuszon een weeke massa ge worden. Het plakt aan de zolen, en groote ge kartelde sporen geven aan, hoe vrachtauto's gereden zijn. in de straat zijn nu maar enke le deftige auto's te zien, met het kenteeken „CD" d.w.z. Corps Diplomatique. In de scha duw patrouilleeren enkele politie-agenten. De vensters van de eerste verdieping van hotel „Alcron" zijn gesloten. De hal van het hotel biedt geen bijzonder aspect. In de hokjes met de kamemummers 104107 liggen vele brie ven en kranten. Dat is de post voor de kan selarijkamers van Lord Runciman. Boven in de gang van de eerste verdieping staan ver schillende boys gereed, om de heeren en da mes van de missie zooveel mogelijk op hun wenschen te bedienen. Toch is de post niet bovenmate groot, ongeveer 30 brieven per dag. Daarbij komen nog de belangrijke Tsjecho-Slo- waaksche dagbladen, die door mr. Peto en mr. Stopford, zijn secretarissen, gelezen worden en voor den Lord vertaald. In de Praagsche Stefansgasse is een „Foreign Office" in het klein gevestigd, waar van den vroegen morgen tot den la ten avond onder hoogspanning gewerkt wordt. Kamer Nr. 104 is de ontvangkamer voor de journalisten, die bereidwillig alle gewenschte inlichtingen verkrijgen. Daar naast Nr. 105, is de kamer van Lord Run ciman zelf, waarop volgens den uit- drukkelijken wensch van den Lord zelf, geen telefoon is aangebracht. In kamer 106 zitten de vier medewerkers van Lord Runciman: mr. Stopford, mr. Peto. mr. Asthon-Gwatkin en mr. Henderson. Daar naast, op nr. 107, is de werkkamer van de bei de secretaressen, Miss Miller en Miss" Tillard. De Lord dineert in het hotel en geeft als een echt Engelschman de voorkeur aan de Fran- sche keuken. Als hij uitrijdt, geschiedt dit niet in een wagen van de Britsche legatie, maar in den wagen van den hoteleigenaar, mr. Ing. Krcfta, een verre bloedverwant van den Tsje- cho-Slowaakschen minister van Buitenland- sche Zaken; om deze redenen heeft de wagen het kenteeken „CD" ontvangen. Er wordt wei nig getelefoneerd. Wanneer dit toch geschiedt, dan komt Miss Miller aan de telefoon, en als het Duitschsprekenden zijn Miss Tilford, die deze taal goed beheerscht. Lord Runciman hecht veel waarde aan goe de relaties met de pers; men heeft weliswaar het plan opgegeven, om een eigen persbureau te stichten, maar iedere journalist wordt op zijn wenschen geholpen, en men vraagt hem Cm mede te werken aan het welslagen van de missie van Lord Runciman. Van tijd tot tijd wordt een communiqué gepubliceerd. Lord Runciman is van plan in Bchemen en kele dagen ontspanning te gaan nemen. Hij houdt evenzeer van sport als Neville Chamber lain. Misschien gaat hij ook wel voor een korte vacantie met Lady Runciman naar Mariënbad, waar de eigenaar van het beroemde hotel Klinger den illustren gast een appartement ter beschikking heeft gesteld. De eerste weken gaat hij echter nog niet cp vacantie, en be woont hij met zijn echtgenoote nog de kamers 218, 219 en 220 op de tweede verdieping. Terwijl in het kleine „Foreign Office" we reldgeschiedenis wordt gemaakt, en mannen beraadslagen over het lot van Centraal Euro pa, hebben enkele dames van de Engelsche kolonie van Praag zich tot taak gesteld, om Lady Runciman de schoonheden van de stad te laten zien. Van het eerste weekend op het slot Saar bij graaf Kinski vertelt men in Praag een aardige geschiedenis: Toen bij het diner water geser veerd werd, vroeg Lord Runciman om een glas wijn. Lord Kinski voelde zich ontdaan, want hij had in de krant gelezen, dat Lord Runci man geheelonthouder en niet-rooker was, en daarom had hij geen dranken laten serveeren. Lachend hief Lord Runciman zijn glas omhoog en zeide: „Jammer, dat ik de kranten niet ge lezen heb! Dan zou ik aan deze schoone legen de geen einde gemaakt hebben". Maandagochtend hebben acht gewapende bandieten te Sjanghai zich meester ge maakt van een transportauto met een geld transport van 20.000 dollar voor rekening van de Britsche autobusmaatschappij in Sjang hai. Zy wisten met den puit te ontkomen, Prof. F. C. Lea, van de Technische Hoo- geschool van Sheffield, heeft gisteren de uitvinding van den Italiaanschen ingenieur Piero Salerni, n.l. een auto, voor welks voortbeweging geen inschakeling in versnel lingen met kamraderen of anderszins noodig is, te Cambridge gedemonstreerd voor de technische afdeeling van de British Associa tion, de vereeniging van wetenschappen, welke aldaar haar jaarlijksch congres houdt. Prof. Lea legde uit, aldus lezen wij in het „Handelsblad", hoe de uitvinding de turbine en de centrifugale pomp combineert in een ma chine-onderdeel, dat fungeert als overbrenging van de kracht van den motor op de as. De proeven werden genomen met een gewone 21 PK auto, en de prof. bracht vrijwel den ge- heelen middag door met rondrijden door de straten van Cambridge, om de inzittenden in den auto te laten zien, hoe hij zonder overscha kelen en met een enkele beweging, den auto van stilstand aan het rijden kon krijgen en de snel heid gaandeweg opvoeren. Het nieuwe systeem zal zeer zuinig zijn, en een gallon zou 21 mijl duren. De slijtage van den motor zou er door verminderen. Na twee uur rijden was de motor nog steeds koud. Het systeem is voornamelijk bedoeld voor auto's, maar het kan ook op alle mogelijke andere motoren worden toegepast, ook op groote sche pen. Commendatore Salerni en zijn staf hebben jarenlang te Londen met inachtneming van de grootste geheimhouding gewerkt en niemand had er eenig idee van, wat er gaande was, zelfs niet de groote autofabrikanten. Pas einde vorige week werden de eerste berichten gepubliceerd. De auto, waarmede de proeven zijn genomen, heeft met dat nieuwe onderdeel 65.000 mijl af gelegd en is ook onderworpen aan proefnemin gen met belasting met passagiers. De snelheid kan zoo hoog opgevoerd worden, als men zelf wil. By de demonstraties van' gistermiddag in Cambridge werd gereden met een gemiddelde snelheid van 40 mijl per uur. De uitvinder heeft verklaard, dat hij geen patent zal nemen op zijn uitvinding en er geen monopolie van zal maken. Het systeem zal be schikbaar worden gesteld aan de geheele transport-industrie. De bisschop van Rottenburg, Mgr. Dr. Sproll, staat nog voortdurend bloot aan allerlei be schimpingen en aanvallen van de zijde der Nationaal-Socialisten. Toen de kerkvorst on langs in het klooster te Heiligenbronn in het Zwarte Woud aan een priesterretraite wilde deelnemen, en reeds ter plaatse was aangeko men, werd hem medegedeeld, dat de Nationaal- Socialisten voornemens waren om des nachts het klooster te overvallen. Daarom vertrok de bisschop nog denzelfden avond naar elders. Tegen middernacht trokken de Nazi's naar het genoemde klooster, waar ze een ontzettend ge brul aanhieven en tegen den bisschop demon streerden. Het tumult duurde voort tot 4 uur 's morgens. De bisschop bracht den nacht door in een naburig dorp en keerde later naar het klooster terug, om daar de H. Mis op te dra gen. Teneinde verdere moeilijkheden te voor komen, heeft Mgr. Dr. Sproll later het klooster weer verlaten. De schade die bü den laatsten aanval op het bisschoppelijk paleis werd aangericht, bedraagt meer dan 15.000 Rijksmark. Het kerkblad van het diocees dat onder preventieve censuur staat, heeft nog met geen woord over al deze gebeur tenissen gerept. Ondanks het stilzwijgen van de dagbladpers leeft het volk ten zeerste mee met het leed, dat hun kerkvorst wordt aangedaan. Een S.A.-man heeft schriftelijk den bisschop zijn verontschul digingen aangeboden. Hij deelde mede, dat hij slechts noodgedwongen aan de actie tegen den kerkvorst had deelgenomen. WOENSDAG 24 AUGUSTUS VOOR HET ZUIDERBAD Aanvang 10 uur. Reist op Avondretours. DANZIG, 23 Aug. (Reuter). De politie te Danzig zoekt ijverig naar een geheimen anti- nationaal-socialistischen radiozender, welke in de omgeving van Danzig werkt. Het station werkt op een golflengte van 23 tot 27 Meter en zendt regelmatig in den nacht van Zondag op Maandag berichten uit. Men veronderstelt, dat deze uitzendingen wor den georganiseerd door communisten en dat het station ofwel in Polen aan de grens van Danzig ligt, ofwel zich aan boord van een schip bevindt, dat in genoemden nacht voor de kust vaart. Het station kondigt zich aan met de woorden: „hier vrijheidszender Danzig". BERLIJN, 22 Aug. (Havas) De „Völkischer Beobachter" schrijft in zijn Weensche uitgave, dat de vroegere Oostenrijksche machthebbers, die voor het hooggerechtshof zullen worden ge daagd, beschuldigd worden van „separatisme". Namens de geheele Duitsche natie en onze Duitsche geschiedenis zal het hooggerechtshof hen, die politiek verraad pleegden, dagvaarden, aldus het blad. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT no. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen Te Lyon zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen, zes per sonen werden hierbij gedood. In de omgeving van Danzig werkt een geheime anti-nat-soc. radiozender. Bij een treinbotsing nabij Antwerpen lie pen 26 personen verwondingen op; drie moesten in een ziekenhuis worden opge nomen. Marine-vliegtuig bij Schellingwoude in IJ-dijk geslagen; bestuurder ongedeerd- Gevallen van kinderverlamming te Bos koop. R.K. bakkerspatroons protesteeren tegen de nieuwe verhooging der monopolie heffing op granen. Benoemingen in het Aartsbisdom. Zestiende Nederlandsche Imkersdag in Enschede. Prof- dr. Berger zal spoedig hersteld zijn van de bij een auto-ongeluk opgeloopen verwondingen. v De president van de Dordrechtsche rechtbank heeft, inzake de inbeslagname der Mexicaansche benzine, de Mexican Eagle veroordeeld. Consentgelden met ingang van 1 Sep tember verlaagd. Dreigend conflict in de textielindustrie te Aalten. DE FMMOBOEVER GE6PUIKT a 1/A fcj U i |{P wam a a rlATUnNAI/C BRUSSEL, 23 Aug. (Belga) Vanochtend omstreeks half vijf is de trein van Termonde naar Antwerpen-Zuid bij het station van Boom in botsing gekomen met een leegen goederen trein, welke van Antwerpen-Zuid kwam. Een rijtuig werd omver geworpen, 26 personen wer den gewond, waarvan drie in een ziekenhuis moesten Worden opgenomen. De overigen konden hun reis voortzetten. PHILADELPHIA, 23 Aug. (Havas) Vier ge- angenen, die Vrijdag j.l. in hongerstaking wa- en gegaan om te protesteeren tegen het voed- el, dat hun in de Holmesburg-gevangenis werd verstrekt, zijn dood in hun cel gevonden. De wettelijke lijkschouwer heeft een autopsie gelast, aangezien hij van meening is, dat de mannen om het leven zijn gekomen tengevolge van ge welddaden. De directeur van de gevangenis heeft ver klaard, dat de mannen ruzie hadden gehad, doch hij wist niet, dat er gevochten was. Wij garandeeren U absolute verdelging onder geheimhouding en schriftel. garantie, volgens speciale beproefde methode. ZUIVERINGSONDERNFMING GEN. CRONJéSXRAAT 135 - TELEF. 11657 HAARLEM Stand van Dinsdag n.m. 12 uur 767.6 Vorige stand 766.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1