Het Int. Kath. Vredescongres is gesloten New-Yorksche Beurs CONCLUSIES AANVAARD DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 Als oorzaak der internationale wanorde wordt o.m. genoemd het nationalisme, gedena tureerd door rassen kwesties „Ons werk is nauwelijks begonnen" Politieke oorzaken der inter nationale wanorde Organisatie der internationale maatschappij Katholieken en economische wanorde Het congres verklaart, dat er geen vrede kan Drukvatenbesluit Voorontwerp bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend Botsing in de metro te New York Twee dooden en verscheidene gewonden, o.w. 15 ernstig Russisch-Japansche wrijving Nieuw grensincident door Tokio bevestigd De Britsch-Japansche besprekingen Mededeelingen van Japansche zijde De bijeenkomst van de Kleine Entente Moeilijkheden ten aanzien van de regeling met Hongarije Vervolging tegen de oude bondsregeering? Berlijn wil de reactie in het buitenland nagaan De overstroomingen op Korea Het aantal slachtoffers is zeer groot Razzia bij Berlijn 99 Duitsche Joden gearresteerd Verdeelde stemming het slot beter. R. K. Leergangen Notarieel examen Teekenen M.O. akte M.a. Examen Hoofdakte Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 Augustus 8V4 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - - - - - FAILLISSEMENT EN STOOMVAARTLIJNEN Maandagmiddag is in Huize Katwijk de slot zitting van 't internationaal Katholiek vredes congres gehouden. Voordat 't congres in open bare zitting overging werden in besloten ver gadering correcties aangebracht in de redactie der conclusies, welke de verschillende commis sies hadden samengesteld. De definitieve tekst dezer conclusies zal over eenigen tijd in natio nale vergaderingen opnieuw besproken worden. De vrede, aldus het congres, moet zijn het einddoel van de politiek. Het is noodig dei? definitie opnieuw onder de volkeren te bren gen. De vrede is niet het zich handhaven van een staat en evenmin het resultaat van een in dividualistische orde, waarin de volkeren welis waar ongestoord zouden leven, maar ook zon der eenige samenwerking. Hij is daarentegen de rust van een socialen staat, waarin indivi duen en volkeren deel hebben aan het gemeen schappelijk welzijn en daardoor een leven kun nen leiden volgens hun natuurlijke en christe lijke bestemming. Welnu, gemeenschappelijk welzijn tusschen personen en volkeren is hef principe van een rechtsorde, waaria de weder- keerige rechten van menschen en gemeenschap zijn gegarandeerd. De gemeenschap, welke in vrede leeft, is deze, welke in zich heeft gegrond vest een rechtsorde, doordrongen van liefde. Een dergelijke vrede is dynamisch: evenals het gemeenschappelijk welzijn is hij het onderwerp van het streven der volkeren naar meer recht vaardigheid en meer verdraagzaamheid. De meeste oorzaken der internationale wan orde hebben dit karakter, dat zij wel afgaan op de gevoelens en de reëele zorgen van ae menschelijke natuur, maar dat zij deze afzon deren en daarna onnatuurlijk vergrooten om op deze wijze de eenige basis te vinden voor de sociale orde en het eenige doel voor het menschelijk leven. In het vervolg van deze conclusie noemt het congres als oorzaken het nationalisme, gedenatureerd door rassenkwesties, welk gevaar nog grooter is, wanneer de philoso- phie en de politiek samengaan om de natie met den staat te vereenzelvigen. Verder de greep naar de macht door een groep personen, welke tenslotte zal leiden tot to talitarisme. Deze onrechtvaardigheden, aldus het congres, die haat zaaien, hebben ten slotte denzelfdcn oorsprong en wel de ontkenning van de waarde der menschelijke persoon lijkheid. De katholieke leer wijst met nadruk op de vrijheid van den mensch, die begiftigd is met onsterfelijkheid en geroepen is voor een goddelijke bestemming. Deze leer weer spreekt derhalve principieel de internatio nale wanorde. Openstaand voor alles, wat medewerkt aan den vooruitgang van de algemeene civilisatie, weet de christelijke geest ook de bijdragen van rassen of volkeren tot het algemeen welzijn te waardeeren. Het is een werk voor den vrede, wanneer men deze leer brengt op internationaal plan. Allen, die van goeden wil zijn, dienen zich hiervoor in te spannen. En aan dezen arbeid moeten de mannen van de wetenschap en van de practijk eendrachtig samenwerken. Het ideaal van den vrede breidt zich uit over alle klassen, standen en volkeren. Het is drin gend noodig, dat dit ideaal een plaats krijgt in de practische opvoeding, in de jeugdbewe gingen, in de pers en in alle onderdeden van het leven, waaraan de katholieken deel hebben. Het congres, overwegend, dat er een natuur lijke gemeenschap tusschen de staten bestaat als resultaat van de internationale broeder schap en den socialen aanleg van den mensch, afwijzend iedere ideologie en ieder politiek systeem, dat berust op de basis van totalitair nationalisme, omdat deze de natuurlijke af hankelijkheid der volkeren ontkent, bevestigt den oorrang van het algemeen welzijn der menschheid, waaraan alle bijzondere nationale belangen ondergeschikt zijn. Het congres erkent de verplichting voor alle staten, om hun loyale medewerking te verlee- nen om te komen tot verwezenlijking van dit algemeen welzijn en erkent de noodzakelijk heid van sancties tegen de staten, die zouden weigeren hun rechtvaardige en sociale ver plichtingen te vervullen ten opzichte van het algemeen welzijn, of tegen staten, die de orde en den internationalen vrede zouden versto ren. Het congres ziet evenwel zeer goed in, dat de juridische organisatie van de internationale maatschappij der staten slechts zeer langzaam tot stand kan komen, de rechten en plichten afwegend tegenover de psychologische, poli tieke en technische mogelijkheden van dezen tijd. Omdat het congres begrijpt, dat de Volken bond de eerste en zeer verdienstelijke poging Js geweest in de richting van een internatio nale maatschappij en daarbij verklaart, dat de Volkenbond in zijn fundamenteele principe beantwoordt aan de eischen, welke door Paus Benedictus XV werden geformuleerd in zijn vredesboodschap van Augustus 1917, spoort alle katholieken aan, hun internationale plichten te vervullen, de pogingen van den Volkenbond op haar waarde te schatten en zich te ont houden van iedere negatieve critiek. Het con gres spoort hen aan, te bidden en te werken in de sfeer, waarin zij leven. zijn zonder harmonie in de economische betrek kingen tusschen de volkeren; dat het isolement van de nationale economie een der oorzaken van de wanorde is en van de wereld verarming; overwegend, dat de Internationale en nationale rijkdommen in wezen bestemd zijn om te voor zien in de nooden der menschen, drukt als zijn wensch uit: 1) dat de katholieken zoo krachtig mogelijk reageeren tegen de ideologieën, welke ontstaan uit een opgezweept nationalisme; 2) dat zij zich teweer stellen tegen de meening, als zoude de staat alleen voor zichzelf moeten zorgen zonder te letten op het internationaal algemeen welzijn; 3) dat een vrijere circulatie van voortbreng selen, een vrijere uitwisseling van kapitalen, met als basis de restauratie van het internationaal crediet, een hoogtepunt vinden wanneer het be treft voldoende vrijheid bij emigratie en immi gratie; 4) dat ten slotte de katholieken in ieder land, zooveel zij kunnen, hun kennis aangaande de sociale leer van de Kerk verdiepen en daarin naar practische middelen zoeken om de inter nationale economische wanorde tegen te gaan en te overwinnen. Nadat het congres de resoluties had aange nomen, werd de slotzitting gehouden. Tijdens deze zitting sprak de voorzitter van het congres prof. J. B. Kors O.P. een rede uit, waarin hij constateerde, dat het congres gedurende de zit ting-dagen gekomen was tot zeer belangrijke besluiten aangaande het internationale leven. Wij, aldus prof. Kors, hebben den zwaren plicht de dwalenden terug te brengen tot de eenige bron van waarheid en geluk; Christus-Koning. Daarom is ons werk nu niet geëindigd. Het is eerst nauwelijks begonnen. Wanneer de deelnemers zijn terug gekomen in hun land, dan dienen zij zich in te spannen om de christelijke principes te doen herleven. Wij moeten de menschen hun verantwoorde lijkheid tegenover de wereld laten beseffen om tot een samenwerking van allen te ge raken. Wij moeten deelnemen aan het pu blieke, politieke, cultureele, wetenschappe lijke en economische leven en wij mogen geen terrein van het menschelijk leven uit sluitend aan de zorgen van anderen over laten. Alleen wanneer aan deze voorwaarden vol ledig wordt voldaan, zal het congres de resul taten van vele andere bijeenkomsten, waar men vaak aangenaam geconfereerd heeft, overtref fen. Prof. Kors bracht ten slotte dank aan allen, die aan het welslagen van dit congres hadden medegewerkt, in het bijzonder aan den jjverigen secretaris, den heer P. J. S. Serrarens, en zijn beide assistenten, de heeren J. van Welie en Gillot. Spr. besloot met de bede, dat „Christus moge heerschen als de Vorst van den waren vrede: pax Christi in regno Christi". Het schijnt in ieder geval zeker te zijn, dat de Kleine Entente volkomen eensgezindheid zal toonen in deze kwestie, en dat de toekomstige pacten van de drie landen met Hongarije iden tiek zullen zijn. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van een algemeener. maatregel van bestuur, als bedoeld in eenige artikelen der Veiligheidswet 1934 (drukvatenbesluit) Onder de bepalingen van dit besluit zullen in hoofdzaak vallen: a. flesschen voor het vervoer van allerlei gas sen onder druk; b. vast opgestelde vaten, waarin lucht of an dere gassen in samengepersten of in vloeibaren toestand worden bewaard, inrichtingen, waarin lucht of andere gassen onder druk voor hydrau lische doeleinden verkeeren, alsmede sproeitoe- stellen (pulverisateurs) c. verwarmingsketels; d. de zoogenaamde absorptie-koeltoestellen. De te stellen regels zijn nauw verwant aan die krachtens de Stoomwet gesteld. Het ligt dan ook voor de hand met het toezicht op de naleving van dit besluit het Stoomwezen te be lasten. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen omtrent dit voor ontwerp prae-advies uit te brengen. NEW YORK, 22 Aug. (Reuter). In de New Yorksche metro heeft zich een botsing voor gedaan, waarbij volgens een rapport van de brandweer een persoon gedood is en minstens 45 gewond zijn. Een trein reed bij een der stations in op een stilstaanden trein. Een rij tuig werd in elkaar geschoven; een tweede wa gen vloog in brand. Een waar pandemonium brak na de botsing los, toen plotseling het licht uitging in de treinen, welke vol reizigers waren, die zich naar hun werk begaven. Nader wordt gemeld, dat bij het ongeluk, dat zich vanmiddag in den ondergrond- sche te New York heeft voorgedaan, twee menschen om het leven zijn gekomen en 30 tot 50 gewond. De toestand van 15 ge wonden is ernstig. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. TOKIO, 22 Aug. (Domei). De Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft beves tigd, das Zaterdag tot drie keer toe Sovjet-Rus sische bombardementsvliegtuigen over de grens van de Sovjet-Unie en Mandsjoekwo zijn gevlo gen. Tot nu toe is nog niet medegedeeld, welke maatregelen de Japansche regeering denkt te nemen. De leden van de Japansche consulaten te Chabarowsk en Blagowetsjensk zijn voorloopig vandaar vertrokken en op 13 Augustus in Japan aangekomen, in verband met de door de plaat selijke Russsische autoriteiten genomen maat regelen, die hun officieel optreden onmogelijk maakten. De diplomatieke onderhandelingen over deze consulaten, welke sluiting Rusland wenscht, worden nog voortgezet. TOKIO, 22 Aug. (Reuter). De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft vanmorgen toespelingen ge maakt op de besprekingen, die hij de vorige week heeft gevoerd met den Britschen ambas- radeur, Sir Robert Craigie, waarbij ook generaal Oegaki en Horinoetsji betrokken waren, over de behartiging van de Britsche belangen in China, o.m. in Sjanghai. De woordvoerder ver klaarde, dat Japan geen enkele wijziging zal brengen in zijn buitenlandsche politiek betref fende de eerbiediging van de belangen van derde mogendheden. De woordvoerder sprak als zijn meening uit, dat in de meeste gevallen de opgeworpen kwesties ter plaatse zullen kunnen worden geregeld. BLED, 21 Aug. (Havas) De permanente raad der Kleine Entente heeft om vijf uur zijn tweede bijeenkomst gehouden. Van de beraad slagingen is niets uitgelekt. De Hongaarsche gezant te Belgrado heeft zich naar de drie ministers van Buitenlandsche Za ken begeven Hieruit maakt men op, dat reeds vandaag de kwestie der normaliseering van de pacten met Hongarije is ter sprake gekomen. Het schijnt, dat de Hongaarsche voorstellen inzake de discriminatie ten opzichte van Tsjecho-Slowakije, wat de Magyaarsche min derheden betreft, onaanvaardbaar werden ge acht door Tsjecho-Slowakije, dat steun vond bij Roemenië. De sluiting van het pact zou mogelijk vertraagd worden. Joego-Slavië zou er naar streven, een com promis tot stand te brengen, dat de eenheid der Kleine Entente zou moeten waarborgen. Nader wordt gemeld: De permanente raad van de Kleine Entente behandelde vandaag de punten van minder be lang der agenda: De organisatie der interna tionale Donau-commissie, nadat Duitschland zich teruggetrokken heeft, en kwesties betref fende de eerstvolgende Volkenbondsvergadering. Het probleem der onderteekening van de drie normalisatiepacten met Hongarije blijft hangen. De Hongaarsche gezant heeft om instructies geseind, welke niet voor het slui ten der vergadering van vandaag verwacht worden. BERLIJN, 22 Aug. (Havas). De Duitsche bla den hebben nog geen melding gemaakt van het feit, dat binnenkort de vroegere Oosten- rijksche bondsregeering in staat van beschul diging gesteld zal worden. Tot dusverre is dit bericht nog slechts in het buitenland gepubli ceerd. De leidende Duitsche kringen schijnen te willen nagaan, welke indruk door deze aan kondiging gewekt wordt bij de openbare mee ning ter wereld, voordat- de vervolging begint. Zonder twijfel onthoudt men zich om deze re den er zorgvuldig van nader aan te geven, welke „schuldigen" zich zullen moeten verant woorden. SEOEL, 22 Aug. (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat tengevolge van de overstroo mingen in Noord-Korea 363 personen om het leven zijn gekomen; 351 personen worden ver mist. De materieele schade is aanzienlijk; 2629 huizen werden vernield, 19.234 werden bescha digd. 27 schepen worden vermist. BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.) In een badgele genheid aan de Stoepchensee bij Berlijn, die, naar men had waargenomen aldus meldt het Duit sche Nieuwsbureau bijzonder veelvuldig be zocht werd door a-sociale en op crimineel gebied verdachte elementen, is een razzia door de po litie ten uitvoer gelegd. Daarbij werden elf vreemdelingen aangetroffen, die zich niet kon den-legitimeeren. 99 Duitsche joden, die even min legitimatiepapieren bij zich hadden, en die crimineel verdacht leken, werden voorloopig in arrest gesteld. NEW-YORK, 22 Aug. (Part.) De effecten beurs legde heden een weifelende stemming aan den dag. Het feit, dat de verbetering van Vrijdag en Zaterdag niet doorgezet heeft, heeft het kortstondige enthousiasme weer getemperd en heden was de terughouding weer even groot als tevoren, niettegenstaande er geen bepaal de factoren waren op te noemen, die daarvoor direct aansprakelijk konden worden gesteld. Wel laat de politieke situatie in Eurbpa zich weer iets minder gunstig aanzien en hebben de Euro- peesche beurzen heden in verband hiermede ook een lusteloos verloop gehad, doch deze factor is voor New-York per saldo toch niet doorslag gevend. Het bleek echter al direct bij opening, dat men geen enkel initiatief aan den dag wenschte te leggen, doch zooals onder dergelijke bmstandigheden welhaast niet te vermijden is, resulteerde dit in een'koersdaling, daar het aan bod, hoewel op zich zelf niet omvangrijk, vrij wel geen tegenpartij tegenover zich vond. De omzetten waren daarbij uiterst gering. In het algemeen stelden de eerste koersen zich frac- tioneel lager, waarbij de stemming nog het meest geprononceerd was voor staal- en auto mobielwaarden, dit ondanks de verwachting, van een verdere toeneming der bedrijvigheid in de staalindustrie en de over het algemeen zeer optimistische berichten uit de automobielnijver heid. Hier en daar werd echter wat meer weer stand aan den dag gelegd, zoodat de stem ming eerder onregelmatig was. Na de eerste transacties kon zich in de meeste gevallen eenig herstel baanbreken, waardoor de aan vankelijke verliezen grootendeels en in enkele gevallen geheel weer konden worden ingehaald. De handel bleef echter van zeer geringen om vang. In het eerste uur werden slechts 90.000 shares afgedaan. In het tweede uur werd het er trouwens in dit opzicht niet beter op en bleef de handel onbeteekenend, terwijl echter tegelijkertijd weer een daling inzette als ge- vblg van enkele winstnemingen, die door de voorafgaande stijging waren uitgelokt. E!ij het einde van het tweede uur werd de stemming vrij algemeen gedrukt en kwam men zelfs in vele gevallen beneden het openingspeil. De ver koopdruk bleef echter matig, doch ook de vraag vertoonde niet de minste uitbreiding. In het tweede uur verwisselden niet meer dan 100.000 shares van eigenaar. In het verdere verloop was de handel luste loos en de stemming eerder verdeeld; de no teeringen vertoonden hierbij zoo goed als geen fluctuaties. In het laatste uur echter werd de stemming voor de meeste rubrieken weer wat beter en in langzaam tempo konden de ver liezen gereduceerd worden en in sommige ge vallen zelfs omgezet worden in een winst, die echter van kleine afmetingen bleef. Bijzondere berichten waren niet aanwezig. Van de staal- waarden, die op onregelmatige wijze verhan deld werden, wisten Bethlehem Steels per saldo een winst te boeken van 1JZ dollar, welke winst in het laatste half uur geboekt kon worden. De overige .staalwaarden bleven hierbij ten ach ter, hoewel ook hier de vraag grooter was dan het aanbod. De verschillen bleven echter be perkt. De bedrijvigheid in de staalindustrie is met 2.4 pet. (v.w. 40.4 pet.) volgens het Amer. Iron en Steel Institute toegenomen. Voorts wa ren van de kunstzijde-aandeelen Amer. Cela- nese vast na een flauweren inzet. De winst be droeg hier 1% punt, terwijl van de tabakken Amer. Tobacco B. zich van hun goeden kant lieten kennen door een winst van 2 dollar. Sporen, koper-, rubber- en chemische waarden, zoomede public-utilities en oliewaarden lagen verdeeld. Hoewel van de eerstgenoemde rubrie ken de voor- of nadeelige verschillen beperkt bleven, was dit niet het geval met de oliewaar den, waar de verstorende factor was de on zekere prijsstructuur van crude oil in Texas, waar reeds een prijsverlaging was aangekondigd. Shell Union Oil en Texas Corp. verloren resp. Het Curatorium der R. K. Leergangen heeft :net ingang van 1 September a.s. voor het cur susjaar 1938/39 benoemd als docenten aan de cursussen voor het diploma Gemeente-Finan- ciën, de heeren J. A. P. van Domburg, gemeente- seceretaris te Bokstel, en drs. H. v. d. Laar, secretaris van het. Economisch-Technologisch- Instituut te Tilburg. Voor het examen Handenarbeid (akte R) slaagden de volgende cursisten der R. K. Leer gangen te Tilburg: Zr. Henri, Tilburg; Zr. Her- mini en Zr. Clothildis, Veghel; Mère de l'En- fant Jesus en Mère Jeanne Berchmans te Vught; de dames M. v. Heijst te Vlijmen; B. Leijtens te Waalwijk; J. Mallens te Alphen; J. Marij- nen te 's Bosch; Br. Leodegarius te Tilburg en de heer F. v. d. Broek te Herpt. In September a.s. wordt te Tilburg wederom een éénjarige opleiding voor deze akte begon nen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1, de heeren L. M. Schakus te Utrecht en I, G. E. van Leeuwen te Amersfoort. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: de dames C M. Bernsen, 's-Hertogenbosch; C. Bosch van Drakestein, Den Haag en A. M. L. E. Erke- lens, Vlaardingen, en de heer W. N. Bolle te Amsterdam. ARNHEM. Geslaagd; J. Schoonenberg, Groes- beek; G. H. J. van Tongeren, Ede; P. Wardek- ker, Ede; J. F. F. Wittekamp, Eist; één her examen. Koersen voor stortingen op 23 Augustus 1938 tegen verplichtingen luidende in; Reichsmarken 73.31, lires 9.50. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Unilever Aku Anaconda Rep. Steel 157 43 25 9/16 13% Van 4.305.00 uur Kon. Olie Anaconda H. V. A. Rep. Steel A'dam Rubber 339 25 3/8—25 5/16 467 13%13 7/16 228% I en VA punt. Ook Westinghouse konden zich niet handhaven en zakten gedurende het beurs- verloop 1 dollar in, zoodat het verlies bij het slot 1 punt bedroeg. Mijnen hadden te lijden van de teleurstellende bedrijfsresultaten, door de Amer. Smelting behaald in het tweede kwar taal. De netto winst bedroeg in die periode 5.113.000tegen 9.625.000.verleden jaar. Automobielwaarden, warenhuisfondsen, lucht vaartwaarden en equipmentshares verlieten de markt op wat lager niveau, terwijl amusements waarden, canningshares en aandeelen in tele- graafmaatschappijen prijshoudend waren. De omzetten waren opnieuw ingekrompen; in het vierde uur bedroegen deze slechts 40.000 stuks en het totaal gaf een hoeveelheid van 400.000 te zien. Slotkoersen Aug. Allied Chemical American Can Co. \m. Car F.dry Amer. Ro'line Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Tacific Case Treshinjz Chase National B. Ches. Ohio hie ago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deleware G Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric Genera.' Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester intern. Nickel Intern. Tel Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem prel. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod New York Central North Amer. Co. Norfolk c* V\ esters Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Pubi. Serv. N. J. Radio Corporation oears Roebuck Shell Union Oil loeonv Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand, uu 01 N.-J, Tidewater As?.. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp U. S. Leather U. S. Rubber S. Steel Western union Westingh. Electr. Woolvv. 5 ex dividend -f- nieuwe aandeelen Gedaan en laten. T 22 20 19 178 178 179% 1003/4 100 100% 26 27 19% 19% 18% 47% 48% 147% 142% 142 41% 87% 85% 86 9% 10% 10% 34 34% 34% 37 37 36 8% 8 8% 58% 57 56% 6% 6% 6% 90 0% 90 30 30% 30% 30% K/ 30% 30% 72% 73 72% 8 8% 26% 26% 26% 32% 32% 33% 31 21% 24% 24% 21% 21% 47% 47% 48 130 131% 13) 173 173% 17 i 7% 7% 7% 42 42 42% 47% 48% 47% 28% 28 28% 9 9% 9 113/4 11% 113/4 57% 57% 57% 49-A 49% 49% 8% 40% 8% 8% 40% 41% 1% 1 1 2 2% 2% 46% 46% 46% 4 24% 24% 14 14 13% 18% 18% 18% 70% 20% 20% 166% 166-A 166-/4 20% 20% 20% 39% 40 40% 56% 56% 56% 29% 29% 29% 7 7% 7 72% 72% 73 15 16% 16% 14% 14 3/4 143/4 18% 183/4 18 13 13-/4 12% 7% 7% 7% 54% 34-/4 543/4 13% 13% 133/4 88 88 89 263/4 27% 27% 2% 2% 451/4 45% 45% 38'% 59 38% 17% 17% 163/4 101 103 102 3/4 45% 43-/4 45Vs ex coupon. oieden. NEW YORK, 22 Aug Slotkoersen Aug. 22 20 19 Brussel 16.86% 16.85 16.83-% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Bern 22.92 22.92 22.92% Madrid Oslo 24.53 24.52% 24^52% A'dam 54.71 54.70 54.70 Londen 4.88% 4.88 4.88% Parijs 2.73% 2.73 2.73 Berlijn 40.08 40.11 40.11 NEW YORK, 22 Aug. 22 Aug 20 Aug 22 Aug. 20 Aug. Suiker Juli Jan. 1.94-93 1.93-94 Sept 1.83-84 1.82-83 Mrt. 1.97-99 1.96-971 Nov. 1.92-94 1.89 Mei 2.02-03 1 99-20 Dec Juli 2.05-06 2.03-04 Katoen Oct. 8,20-21 8.28-29 Mrt. 8.28- - 8,37- Dec. 8.27 8.35 37 Mei 8.27 8.37- - Jan. 8.27- 8 35- Juli 8.23-- 8.36- Tin -a-- 42.87% 43 00 eimun 42.90 43 05 22 Aug 20 Aug 22 Aug. 20 Aug. Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept 4.43 4.46- Sept 6.42 6 48 Dec. 4.42 4 45- - Dec. 6 63- 6.63- Mrt. 4.45 4.47- - Mrt. 6.73 6.79-- Mei 4.48 4 52- - Mei 6 78 6.83- - Juli 4,49 4.54 Juli 6.79 6.85- Dec Dec. Rubber Standaard Sept 16.39 16.32 Mrt. 16,69 16.61- f Oct. 16.45 16.35-- Mei 16.78 16.68 Dec 16.59- 16.53 Juli 16.83- - 16.72-f Jan, 16.59- f 16.55-f CHICAGO, 22 Aug. 22 Aug 20 Aug 22' Aug. 20 Aug. Tarwe Haver Sept 63%-Vs 63%-64 Sept 2c 22%- Dec. 65 - 65% - 66 Dec. 24%-- 24 - Mei 681/6-'A 68% - Mel 25 25%- Mais Rogge Sept d2%- 52%- - Sept. 41%-- 41% Dec 48%- 49%- Dec. 42% 42%' Mei 3l%. 3l%- Mei 44%-- 45%. Reuzel Sept. b.07 8,12% Dec. 8,15 8.17% Oct. 8.17% 8.17% Jan. 8.15 8,20 WINNIPEG, 22 Aug. 22 Aug 20 Aug. 22' Aug. 20 Aug. Tanwe Gerst Oct. 67%- o7 Oct. 58 - 3?%- Dec. 6.7%-- 67% - Dec 38%- 37% Mei 70%-- 70% Mel 39% 39 Rogge Lijnzaad Oct. 40% -- 40% Oct 141 "A - 141%- Dec. 41 41 Dec. Mei 43%- 43%-- Haver Oct. 31% 31%-- Dec. 29% 30%. Juli gedaan en iaten t Dieden 9 s nominaal Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Surséance van betaling: Namens Thimotheus Henrlcus Silvester, wo nende te Laren (N.-H.), is döor den procureur-, mr H. Pfeffer, kantoorhoudende te Amsterdam1, aan de Leidschegracht 3, ingediend een verzoek schrift om surséance van betaling, 10 Augustus 1938, vooroopig verleend. Bewindvoerder mr. J. L C. van den Hemel, kantoorhoudende te Hilversum aan de Emmastraat 32. Verhoor Woensdag, J> October 1938, des voo'rmiddags te 11 uur, in de Raadkamer van de Arr. Rechtbank te AmsteJ" d'am, Eerste Kamer, In het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. 18 Augustus 1938 definitief surséance van beta ling verleend aan Astoon Smit, grossier in kolo niale waren te Hoorn, Vale Hen 6, aldaar han delende onder den naam Smit en Cö, en haar dluur bepaald op ten hoogste zes maan den. (Bewindvoerder mr. P. S. Winkel te Hoorn) Wilhelm'us Petrus Johannes Wiesman te Amsterdam1, Joh. Verhulststraat 78. Schuldvorde ringen ten aanzien waarvan de surséance werkt, moeten uiterlijk Maandag 5 September 1938 bij de bewindvoerster, mr. Ada Goudsmit. Prinsen gracht 738, Amsterdam, worden ingediend. Ver hoor Maandag, 26 September 1938, des voorniid- dags, 11 uur, ter raadkamer der le kamer van de arr. rechtbank te Amsterdam. Uitgesproken: 19 Augustus: Ragger de Lange, galanterie- koopman, Schoonoord, Sleen. R.c. mr. A. W. L. Bondamm. Curator mr. C. H. Lind, Emmen. J. S. Scheltema Jr., Den Haag, Reinken- straat 12. R.c. mr. J. L. L. Wery. Curator mr. A. Koning, Den Haag. G. van Zuijien, makelaar. Den Haag, Laan van Meerdervoort 296. R.c. mr. F. J. de Jong. Curator mr. P. J. de Kanter, Den Haag. P. Zuidwijk, Houttuinen 4, Delft. R.c. mr. H. van Wageningen. Curator mr. H. P. Benne- wits, Delft. Th. Visser, Kijkduin, Kijkduinschestraat 228. R.c. mr. H. van Wageningen. Curator mT. G. H. Kaufmann, Den Haag. W. Mulder, koopman, Leiden. Hooge Mors- weg 152. R.c. mr. F. J. de Jong. Curator mr. G. W. van Stapele, Leiden. Th. A. Scholtens, Goorstraat, Monster. R.c. mr. J. L. L. Wery. Curator mr. J. B. A. Marcus, Honselersdijk. Opgeheven wegen gebrek aan actief: 4 Augustus: P. Slijkerman, Egmönd. 10 Augustus: C. J. van Wijk, Woudrichem. 17 Augustus: C. L. Souren, Rtterdam. C. v. d. Burg, Rotterdam. 18 Augustus: A. Driessen, Dreumel. BINNENLANDSCHE HAVENS IJ MUIDEN, aangekomem 20 Augustus, Lucisten, s„ De Tyne; Hollmsiaé, s„ Archangel (voor Vel- sen). 21 Aug., Melampus, s., Java; Orpheus, s„ Go thenburg; Virgo, s„ Hull (voor Velsen); Maron, s., Bremen; Merel, s., Londen; Oosterschelde, m.s.> Boston (voor Zaandam. Wachtel, s., Bremen (voor V'elsen) 22 Aug., Rhein, s„ Hamburg; Mars, s., Hamburg: Coen, n.'.s., Memel; Vliestroom, s., Leith; Ek, s.» Oslo; Att S., m.s., Britonferry; Lottie R., m'.s.> Swansea. Vertrokken 20 Aug., Schokland, s„ Goole; Re mark, m.s., Exmouth; Enid Mary, s.. Goole; IJ" stroom, m.s„ Hull; Flandria, s., Gothenburg: Amstelstrooiu', m.s., Londen; Olga, m.s., Lon den 21 Aug., Hontestroom, s., Londen; Reja, ms.. Goole; Hoeiidiep, m'.s., Kingslynn; Maas, sleep boot, Rotterdam, met de hopper M. O. P.; Fer- rum, s., Newcastle; Britanica, s., Antwerpen; Kattegat, s., Weaste; Fantome, Eng. jacht, Kiel; See Teufel, Mowe en Danzig, sleepbooten, Dan zig, met Julianadok. Aangekomen 22 Aug., South America, tank, Port Arthur: Inhambane, s., B.-Aires; Wilno, s„ Gdy nia; Robur VIII, s., idem. Vertrokken 22 Aug., Maaskerk, s„ Hamburg; Islands Fak, Deensch politievaartuig, Noordzee. AMSTERDAM, Aangekomen 20 Aug., Lucisten. de Tyne, ledig, J. P. Coenhaven, d'Arnaud en Co; Atlas, Delfzijl, ledig, Houthaven, Holt Kustvaartbedrijf; 21 Aug., Melampus, Java, stukgoed, Borneo- kade, Meyer Co's Scheepvaart Mij; Orpheus, Gothenburg, stukgoed, LevantKade, Verg. Car gadoorskantoor; Maron, Bremen. edig, BorneO- kade, Meyer Co's Scheepvaart Mij.; Mere. Londen, stukgoed, Handelskade, Gen. Steam- Transp. Comp.; Cornelia IJmuia'en 15, IJmuiden. repareeren, Amst. Dok. 22 Aug., Rhein, Hamburg, stukgoed, De Ruy- terkacië, Van Es en Van Ommeren; Mars, Hamburg, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Coen, Memel, hout, Houthaven, Spiethof's Bevr. kantoor; Vliestroom, Leith, stukgoed, Handels kade, Holl. Stoomboot Mij; Ek, Oslo, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Att S Britonferry, steenkolen, J. P. Coenhaven. Scheept' Bear. Gruno; Lotti R., Swansea, steenkolen, Riet landen', Ruys Co. Aangekomen 22 Aug., South America, Port Arthur, benzine, petroleum, dieselolie en stuk goed, PPPetroleumhaven, Texaco; Robur Vin. Gdynia, steenkolen, J. P. Coenhaven, Nod. Steen kolen Handel Mij.; Inhambane. B. Aires, graan. Eng. Boeien, Furness; Wilno, Gdynia, steenkolen. Ertskade, De Humber Hand Mij. MIJ. NEDERLAND JAN PZ. COEN, toeristemvaari, 21 Aug. te Funchal. BINTANG, thuisreis, 22 Aug. van Port Said. CHR. HUYGENS, thuisreis, 20 Aug. van Pof» Said. SALABANGKA, uitreis, 20 Aug. van Genua- POELAU Tello, thuisreis, 22 Aug. Van Sabang- KON. HOLL. LLOYD ORESTES, thuisreis, 20 Aug. n.nv. 9 uur van Santos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AJAX, Amsterdam naar Kopenhagen, pass. 32 Aug. v.m. 1 uur 30 Holtenau. BODEGRAVEN, 22 Aug. v.m, 3 uur van Ham" burg te Antwerpen. CERES, 20 Aug. van Algiers naar Tunis. EUTERPE, 20 Aug. n.m. 5 uur van Danzig na-tr Amsterdam. IRIS, 20 Aug. n.m. 5 uur van Danzig naaf Amsterdam. NEREUS, 21 Aug. van Bilbao te Oporto. OBERON, 21 Aug. van Constanza te DikilL ODYSSEUS, 20 Aug. van Amsterdam' te K°' penhagen. ORION, Mlddl. Zee naar Amsterdam, pass. 21 Aug. n.m. 11 uur Ouessant. PERSEUS. Stetln nara Amsterdam pass. 22 Aug. n.m. 11 uur Ouessant. RHEA, 21 Aug. van Lissabon te Setubal. SATURNUS, Middl. Zee naar Amsterdam, pa®6, 21 Aug. v.m. 8 uur Finisterre. SOCRATES, uitreis, 20 Aug. te Valparaiso. STELLA, 21 Aug. van Mutzluna te Izmir. THESEUS, Kopenhagen naar Amsterdam, PaS^' 21 Aug. n.m. 6 uur Brunsbuttel. TRAJANUS,, 21 Aug. van Piraeus te Thessaloniki TRITON, 21 Aug. van Izmir te Mytilene. HELDEIR, 20 Aug. n.m. 11 uur van Hamt>ur® naar Izmir. IRIS,, Danzig naar Amsterdam', pass 22 AU3 v.m, 8 uur Brunsbuttel. CRYNSSEN, 20 Aug. van Cristobal naar CsX' tagena. AJMOR, 18 Aug. van Curacao naar Maracalbo. MIDAS. 18 Aug. van Curacao naar Maracafb0 STRABO, 20 Aug. van Curacao naar MaracaiP0' DOURO, 19 Aug. te Curagao. ATLAS, 20 Aug. van Curacao naar Oost- Venezuela. BAARN, 19. Aug. van Cristobal naar EfueO9 Ventura. VESTA, 21 Aug. van Gibraltar naar Amst. JUNO, 21 Aug. n.m'. 5 uur 45 van Amsterdam te Hamburg. COSTA RICA, toerlstenrels, 212 Aug te K0' penhagen. PLUTO, 21 Aug. van Amsterdam te Gdynia. A'TAILLES 22 Aug. van Tripolls naar Cocek. Stetthi Aug. van Kopenhagen 2' uur^Lydd' Amsberdam' P388- 22 Aug. P01' RHEA, 22 Aug. van Portlm'ao naar Olhao. HALCYON LIJN ZAANDAM' 21 Aug. van Bilbao Rotterdam-Vlaardingen. r SJA? ZWOLLE, 21 Aug. van Bilbao na!1 Rotterdam-Vlaardingen. HOLLAND—AMERIKA LIJN BOSCHD'IJK, 21 Aug. van New-Orleans te W1' terdam. DAMSTERDIJK, Pacific Kust naar Rotterd»10' 20 Aug. te Londen. ROTTERDAM, toeristenreis, 20 Aug van NeW" York naar Quebec. STATENDAM. Rotterdam naar New York p9®8' 21 Aug. Lizard. EDAM. 20 Aug. van Norfolk te Philadelphia- DELFTDIJK. 19 Aug. van Seattle te VancouV3 BLOMMERSDIJK, 19 Aug. van New-Orleans Houston. LEERDAM, uitreis, 21 Aug. te Panama City- BINNENDIJK, Uitreis, pass. 21 Aug. BeVe01t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2