b; D De groote kloof Haarlem, 22 Aug. HAARLEM KOCHT RIJWIELPLAATJES Kort en volledigj NEDERLANDSCHE HAN DEL-MAATSGHAPPLJ N.V. VACANTIE-SEIZOEN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 G. en W. VEERTIENDE ZOMER- CONCERT H.O.V. Soliste: Annie Hermes, alt 'Honden-tentoonstelling Comité samengesteld Programma Radio-Centrale Ruim 65.000 rijksdaalders vloeiden in de kassen der postkantoren KONINGINNEFILM VAN POLYGOON Première te Haarlem *00 ZONG DE GOUDEN EEUW Haarlem en het adresboek Thans is er een in de maak, die een punt zal zetten achter de tot nu toe geleden misère Een nette inbreker Alvata in den Stadsschouwburg AGENDA Bioscopen 24 Augustus Bioscopen Bewonder uw eigen stad Haarlems Bloei organiseert rond ritten in open touringcars NA DE RETRAITES Een stedelijke fotowedstrijd in het vooruitzicht BURGERLIJKE STAND STAD Alhoewel de zomer nog in het land is en de vacantiestemming nog lang niet geweken, kon digt het winterseizoen zich reeds aan in de herfst-étalages met bijbehoorende advertenties van winkeliers en in de programma's van cul- tureele en sociale vereenigingen. Met groot genoegen hebben wij weer kennis Benomen van de agenda der katholieke vereeni- 6ing Geloof en Wetenschap. Het bestuur weet het aantrekkelijke aan het huttige en noodige te paren. Dat ons intellectueel katholieke verenigings leven in Haarlem bloeit, is ongetwijfeld te dan ken aan het feit dat het bestuur niet star vast houdt aan de beoefening van de wetenschap en het belijden en verdedigen van het Geloof al léén, maar dezen zwaren kost voorziet van een aromatisch en toch kruidig licht sausje. Voor de wetenschap komt G. en W. op met haar cursus in de wijsbegeerte, te geven door Pater P. J. v. d. Vrande; voor het Geloof door hen cursus van denzelfden spreker over de dwa lingen van onzen tijd. Maar van niet minder belang voor de ont wikkeling van de Haarlemsche katholieken is de gelegenheid, welke het bestuur opent om ken- his te maken met het beste, wat er op tooneel- Bebied in Nederland gedurende den a.s. winter zal worden vertoond. Daarvoor zijn de beste gezelschappen geëngageerd, zoodat gezegd kan Worden, dat na afloop van het seizoen de leden een vrij goed beeld van de prestaties onzer Ne- Öerlandsche gezelschappen zullen hebben. Dat ®r geen geweldige gebeurtenissen in de tooneel- Wereld te wachten zijn, ligt niet aan het be stuur van G. en W. Ook wordt de filmactie biet vergeten en voorts staan eenige aardige Wetenschappelijke onderwerpen op het program ma. Zoo de bespreking van de strategische po sitie van Nederland, door jhr. Alting van Geu- sau, commandant der eerste divisie te Den Haag, die zich door deze soort lezingen een ze kere vermaardheid heeft verworven; een in teressante causerie van den bekenden Vlaming Prof. dr. Frans van Cauwelaert uit Antwerpen, °ver den strijd om de persoonlijkheid; een voor bracht van Huib Luns over de beeldende kun sten in den tijd van Lodewijk XIV; een cau serie over den voorhistorischen tijd van pater Henusse S.J. (geen onbekende voor G. en W.) Over den grotmensch; van prof. Buytendijk uit Groningen over dierenpsychologie enz. Zelfs de muziek is niet vergeten, zij het, dat zij met mate vertegenwoordigd is. De mensch leeft niet van brood alleen. En zoo heeft het bestuur van G. en W. begrepen, bat de droge wetenschappelijke kost dient te Worden afgewisseld. Het groote aantal leden van G. en W. be wijst, dat het bestuur de dingen op hun juiste Waarde weet te schatten. ruws het kinderkoor) en het volledig orkest in de Doelen. Zaterdagnamiddag half drie is er in de Doe len repetitie voor de suppleanten van het or kest, en om 4 uur voor de trommelslagers. De generale repetitie wordt op Dinsdag 30 Augustus om 8 uur in de Doelen gehouden. Dames en heeren en ook de kinderen, ver geet dus niet, dat er thans absoluut op u ge rekend wordt. De uitvoering op Donderdag 1 September be gint stipt om 8.15 uur, zoodat de medewerken den zeker uiterlijk om vijf minuten over acht aanwezig moeten zijn. Marinus Adam opende ditmaal het wederom goedbezochte zomerconcert met de Symphonie van Mendelssohn in A gr. t., die, om haar typi sche thema's en vooral natuurlijk om het Salta- *ello-slotdeel, de Italiaansche wordt genoemd. Heeds in het eerste deel viel het op hoe fraai he musici onder zijn rustige leiding metrum en fhythme behandelden, en hoe zeker van zet alles klonk. Als een hymne vol zangerigheid kwam bet 2e deel, het andante con moto tot ons, vol innigheid tevens, met fraai afgewogen dynami sche schakeeringen. Het derde deel werd ge kenmerkt door een bijna mozartesk legiero, en bet vierde deel door het kantig gemarkeerde springende rhythme van den Italiaanschen hans. Slechts een enkel oogenblik ontstond er eenige wrijving tusschen de strijkers. De aanwe nen toonden blijkens het spontane applaus, biet gretigheid te hebben geluisterd naar het werk van dezen romanticus, wiens muziek im- bjer zoo vlot en vertrouwd klinkt, en zoo ge makkelijk te verstaan blijft. Annie Hermes trad dezen avond als soliste oor het voetlicht. Men zal het wel met ons eens tin, wanneer we haar voordracht van Rossi's bria „Ah! Rendimi" prijzen als het beste staal ab haar zangtechnisch kunnen. Haar sonoor b sterk dragend altgeluid vervulde hier de toch j et gemakkelijke taak met groote verdienste. *b de liederen van Hugo Wolf, welke zij na de P«Uze voordroeg trof wel de innigheid van haar accent en haar conceptie van het Wolf-sche 'cdkarakter, maar vooral in het laatste „In der bühe" bleek ze toch wat den omvang harer 'tem betreft, haar krachten even te hebben verschat, zoodat ze een enkel oogenblik tot Cfceeren zich gedwongen zag. De aanwezigen °°bden zich evenwel opgetogen en terecht over haar fraaien zang en voordracht en de °üste kreeg bloemen en een hartelijk applaus, p t ze met het even fraai begeleidende orkest b deszelfs leider welverdiend deelde. °P verzoek gingen in de tweede concerthelft bekende Acht Russische Volksmelodieën pb Liadow, terwijl Marinus Adam sloot met, m;eneens op verzoek, het tegen de op handen b-'bde nationale feestdagen wel toepasselijke bfb'k van Peter van Anrooy: De Piet-Hein bapsodie. Vestigen we er nog de aandacht op, dat op et volgende concert van 25 Augustus het con- crt jn p.jjur voor twee pianoês, door Else Cbipen en Annie van Buuren ten gehoore zal orden gebracht. Het zal voor dit bijzondere |,erk zeker dien avond ook niet aan belangstel - r'g ontbreken. J. S. Voor de op 4 September as. in het Krelage- huis, aan de Leidschevaart, te houden Nationale Eéndaagsche Hondententoonstelling voor alle rassen, georganiseerd door de Nederlandsche Kennel Club „Cynophilia", in speciale samenwer king met hare afdeeling voor Haarlem en Om streken de Kynologen Club „Kennemerland", hebben de volgende heeren zich bereid verklaard in het Comité der Tentoonstelling zitting te ne men: Eere-voorzitter der Tentoonstelling: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Burge meester van Haarlem; Eere-comité der Tentoonstelling: H. van Alphen, Burgemeester van Zandvoort; J. J. W. Boerrigter, Directeur Nieuwe Haar lemsche Courant, Haarlem; A. C. A. Baron van Dedem, Aerdenhout; Jhr. J. P. van Doorn, Burgemeester van Heemstede; H. Ph. Groskamp, Eerelid der Kyn. Clu?b „Kennemerland"; Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek, Burge meester van Bennebroek; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-lid der Eerste Kamer van de Staten Generaal, Haarlem; Mr. M. M. Kwint, Burgemeester van Velsen; H. Lewin, Lid van den Raad van Beheer op Kyn. Gebied in Nederland; Ph. A. Mees, Directeur-Hoofdredacteur N.V. Oprechte Haarlemsche Courant, Haarlem; Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken, Haarlem; Jhr. Mr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, Burgemeester van Hillegom; Robert Peereboom, Directeur-Hoofdredact. Haarlem's Dagblad, Heemstede. L. H. Simons, Burgemeester van Haarlemmer - liede en Spaarnwoude. Mr. H. J. J. Scholtens, Burgemeester van Be verwijk; Jhr. E. A. Stratenus, Lid v. d. Raad van Be heer op Kyn. Gebied in Nederland, Diepenveen; E. Tenkinck, Commissaris van Politie te Haar lem, Haarlem; A. Tuyll, Lid van den Raad van Beheer op Kyn. Gebied in Nederland, 's Gravenhage; H. Th. de Weert, Lid van den Raad van Be heer op Kyn. Gebied in Nederland, Blaricum; Mr. Th. A. Wesstra, Gemeente-Secretaris van Haarlem, Haarlem; Dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen, Bur gemeester van Lisse. Elke hond kan op deze tentoonstelling worden ingeschreven. Inlichtingen en inschrijfbiljetten worden gratis verstrekt door L. P. Knapen. Vos- maerstraat 49, Haarlem; F. M. Heerkens Thijs sen, Spieg'elenburghlaan 13, Aerdenhout, Tel. 27050. Onherroeplijke sluiting der inschrijvingen Vrijdag a.s., 26 Augustus. WOENSDAG 24 AUGUSTUS Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: Keulen: 8.00. Parijs Radio pl.m. 10.20. Radio P. T. T. Nord. 12.05. Ned. Brus sel 12.20. Keulen 220. Parijs Radio 3.20. Keu len 4.20. Ned. Brussel 6.20. Fransch Brussel 6.35. Keulen 7.20. Deutschlandsender 8.05. Fransch Brussel 8.20. Keulen 8.30. Fransch Brussel 920. Ned. Brussel 10.20. Keulen 10.35. Progr 4: Ned. Brussel 8.00. Diversen 9.20. London Regional 10.35. Droitwich 1.05. Lon don Regional 1.20. Pauze 3.15. Droitwich 3.20. London Regional: 3.50. Parijs Radio 5.20. Droitwich 6.20. London Regional 6.45. Droitwich 7.40. London Regional 10.25. Droitwich 11.35. Progr. 5 8.00—7.00 Diversen 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Populair. 1. Graf Zeppelin's Weltreise. 2. Mon Bel Amigo. 3. Don 't ever leave me. 4. Aufzug der Stadtwache. 5. Mexican Yodel. 6. Die Klosterglocken. 7. Love everlasting. 8. Steyer Landler. 9. Ouverture „Leichte Cavallerie". 10. De Neurenberger speeldoos. 11. Dans ses bras. 12. Sweet Mu sic. 13. My Swiss Miss. 14. Der Rosenkranz. 15. Adoree. 16. Tegernseëer Landler. 8.0012.00 Diversen. Agentschap HAARLEM Croote Houfsfraat/Groofe Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Wij leveren U tegen scherpe noteeringen bankbiljetten voor ALLE vreemde landen Het groote verschil tusschen beklaagde en kantonrechter zit hem niet hierin, dat de kan tonrechter een toga draagt en de beklaagde een colbertje. Natuurlijk, het is een verschil. Een toga verleent een zekere waardigheid aan den persoon van den drager, maar het is niet zoo, dat een kantonrechter uitsluitend en alleen in toga zijn levensweg volgt; hij trekt dat ding bij den aanvang zijner ambtelijke bezigheden aan over een dikwijls zeer alledaagsch colbertje. En het groote verschil tusschen beiden is ook niet, dat de kantonrechter achter de groene tafel zit en de beklaagde er voor moet blijven staan, noch het feit, dat de kantonrechter het laatste woord heeft en de beklaagde het op een na laatste. Het specifieke verschil schuilt ergens anders. En wel in de waardeering van de objectiviteit der politioneele macht. „Kan de politie wel zeggen", beweert een beklaagde als de ambtenaar voorleest hoe links hij heeft ge reden, althans links van het midden van den voor het verkeer openstaanden rijweg, althans niet op de rechterzijde van dien weg. „Maar ik weet zeker, dat ik rechts hield, geen meter van het trottoir." Het is in zulke gevallen, dat het groote ver schil tusschen den eenen en anderen kant van de groene tafel duidelijk naar voren komt. Want de kantonrechter overpeinst, dat een proces verbaal immer en altijd ambtseedig is, dat de mensch tegenover hem wel niet zoo vreeselijk graag 3 of 5 gulden boete zal willen betalen en dat een politie-agent geen persoonlijk belang heeft bij het links of rechts rijden van ingezete nen. Dat verschil blijft bestaan. Nooit zal be klaagde. erkennen, dat hij meer dan een meter van het rechtertrottoir was en nooit zal de kantonrechter dat voetstoots aannemen. Er is een kloof tusschen beiden, die echter onmogelijk te overbruggen valt. Daar was gisterenmorgen weer een Bever- wijker, die zooveel weken terug in open baren staat van dronkenschap had verkeerd volgens het ambtseedig proces-verbaal. En die deswege ter ontnuchtering was ingesloten. De man had deze behandeling niet prettig gevonden, vertelde hij. Hij zou het ook niet leuk hebben gevonden om ingesloten te worden als hij werkelijk dronken was geweest. Maar dat was nog tot daaraan toe. Maar nu was het heelemaal te gek. Zelden in zijn leven was hij zoo nuchter geweest als juist op dien avond. Hij was toen zelfs zoo helder geweest, dat hij begreep de menschen, die toen achter hem lie pen niet te moeten vertrouwen. Daarom had hij wat raar geloopen. Wat voorzichtig, wat schommelend, wat haastig af en toe. Als hij dronken was geweest had hij zich dat nu toch niet meer kunnen herinneren Maar hij her innerde het zich nog als den dag van gisteren. Bovendien had hij maar drie glazen bier ge dronken. En tenslotte was hij om één uur des nachts ingesloten en om twee uur had uien hem weer op straat gezet, omdat zelfs de politie hem toen weer nuchter genoeg achtte de reis naar huis voort te zetten. Maar al deze argumenten vermochten slechts een toegevenden glimlach op het gelaat van den rechter te tooveren. En de ambtenaar zei, dat er menschen zijn voor wie drie glazen veel te veel is en dat hij ten aanzien van dat eene uur insluiting ver onderstelde, dat beklaagde een korten maar hevigen dronk had. Hij eischt een boete van f 5.—. ..Heeft u nog iets op te merken ten aanzien van de straf", vroeg de kantonrechter? „De straf laat me koud", zei beklaagde, „maar ik heb nog heel veel te vertellen." Doch dat was blijkbaar zooveel, dat de man niet wist waar mee te beginnen. En na een stilte van twee minuten veroordeelde de kantonrechter con form. 1 edenk in uren van beproeving en i smart, dat ied're mensch wel iets j te boeten heeft en het leed zal I lichter te dragen worden. Tot nu toe verkochten de ambtenaren achter die loketten der postkantoren in Haarlem en wijde omgeving, waar een klein bordje den wiel- rijdenden Nederlander er op opmerkzaam maakte, dat er naast postzegels en giroformu lieren, ook belastingplaatjes verkocht werden, globaal genomen 65.000 belastingmerken. Dat beteekent op de eerste plaats, dat er vanuit het rayon Haarlem, waaronder ook de gemeenten Bloemendaal, Zandvoort, Halfweg en Heemstede ressorteeren, ruim 150.000 gulden in 's rijks schatkist ge stort kon worden. Maar het beteekent ook, dat op iedere drie menschen in deze om geving er een is, die een fiets de zijne kan noemen. Practisch gesproken heeft nu wel iedereen zijn rijksdaaldertje zij het met tegenzin geofferd om een jaar vrijelijk de straten der stad en de wegen daarbuiten te mogen berij den. Zij, die dat nog niet gedaan hebben, fiet sen ongetwijfeld vandaag of morgen in de ar men van een belastingambtenaar, welke ont moeting hem' op meer dan f 2.50 zal komen te staan. In het net, dat rond den vaderlandschen belastingbetaler is gespannen, valt zelden of nooit een gaatje te ontdekken. Dat weten wij, die de penningen moeten neer tellen, zeer goed. En daarom leggen wij een rijksdaalder apart en tijgen daarmee ter post kantore. Maar de ambtenaren zullen ons nooit kun nen nageven, dat wij er als de kippen bij wa ren, om ons nieuwe plaatje te koopen. Niet al leen, dat het meerendeel der wielrijders wachtte tot den eersten Augustus, men hield ook de „vrije" week zijn rijksdaalder bij zich, om pas op den laatsten dag, zich van zijn plicht te kwijten. Zaterdag 6 Augustus liep het storm op het hoofdpostkantoor te Haarlem en de drukte op dien dag werd slechts benaderd door den stormloop op de loketten den vroegen Maandagmorgen daaropvolgende. Van de gelegenheid om tegen een luttel bedrag in het nieuwe plaatje naam en adres te laten ponzen, maakten alleen al bij het hoofdpostkantoor een 12.000 menschen ge bruik. Dit blijkt dus wel een doelmatige bescherming tegen diefstal te zijn. Droevig daarentegen was de verkoop van den werklooze, die de bekende stuurbeugeltjes aan den man trachtte te brengen. Hij verkocht er slechts 50. De draadtangetjes van de plaatjes- dieven hebben dit artikel niet in aanzien doen toenemen. Er zijn alweer ettelijke nieuwe plaatjes ver loren, er zijn er ook, al is dit aantal bescheide ner, reeds meerdere bij de politie als gevonden aangebracht. En tenslotte zullen er wel zeker eveneens verschillende gestolen zijn. Naast de betaalde rijwielplaatjes werden nog bijna 6000 kostelooze verstrekt. 5100 Haarlem mers vroegen bij het belastingkantoor een plaatje met een gaatje aan, in Heemstede wa ren het er 363, in Zandvoort 209, in Aerden hout, het villadorp, slechts 2! Het eigenaardige is, dat er voor deze koste looze plaatsjes veel meer werk wordt verricht, dan voor de betaalde. Om mee te beginnen is daar het gaatje, dat extra geboord moet wor den en vervolgens zijn vele belastingambtena ren doende de aanvrage te registreeren, na te gaan of deze wel gemotiveerd zijn er zijn altijd nog menschen, die het probeeren een voorloopig bewijsje uitreiken, kaartsystemen doorzoeken, stukken afteekenen enz. Maar dank zij al deze maatregelen wordt het ook den werklooze mogelijk gemaakt zich Nederlander te voelen. Wij allen tezamen vormen immers de fietsende natie. Voor een kleine schare autoriteiten, waar onder de heer A. G. Boes, wethouder voor On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te Haar lem, is' hedenmorgen in het Frans Halstheater de première gedraaid van de film „Veertig jaren Koningin", die Polygoon bij gelegenheid van het regeeringsj ubileum heeft samengesteld. Hoewel het geheel geen aanspraak mag ma ken op voledigheid (de duur der documentaire film is 30 minuten) mag toch gezegd worden, dat op knappe, prettige en vlotte wijze beant woord is aan den opzet: een impressie te geven van den groei en de ontwikkeling van het Koninkrijk der Nederlanden gedurende de 40 jaren van de regeering van Koningin Wilhel- mina. Hedenavond om 8.15 uur heeft in de Doelen laatste koorrepetitie (zonder orkest) plaats. R 6 Organisatoren doen een beroep op alle zan- 1 essen en zangers van het gemengde koor om avond vooral niet te verzuimen. iVo-°0r W°ensdagmiddag 2 uur in de Doelen ke fC*eri a"e kinderen opgeroepen, ook dezen wel- ;,p reeds vóór de vacantie geoefend hebben. De- °Proep is ook zeer dringend. O /i'dagochtend 9 uur repeteert het orkest (H. Ij;,' Piet in de Doelen, maar in de Gemeente- Y ..Concertzaal, rijdagavond 8 uur repeteeren de koren (ook Een paar maanden geleden publiceerden wij reeds, dat de heer G. Eikelenboom, uitgever te Bloemendaal, die de laatste uitgave van het Haarlemsche adresboek in samenwerking met Joh. Enschede Zonen Grafische Inrichting N.V. tot stand bracht, reeds een begin maakte met de nieuwe uitgave. Het kwam ons gewenscht voor om het een en ander over deze stads-vraagbaak mede te deelen, waarvoor wij ons met genoemden uit gever in verbinding stelden. Er is in den loop der jaren al heel wat te doen geweest met het adresboek, het wilde niet ■Vlotten met de rendabiliteit en als noodzakelijk gevolg werd de betrouwbaarheid 'er ernstig door geschaadt. Aan een goed adresboek zijn nu eenmaal nooge kosten verbonden; de geregelde verschijning er van is maar niet een kwestie van schrijven, drukken en geld ontvangen, er zit veel meer aan vast; er is in de allereerste plaats belangstelling voor noodig; bovendien moeten de gegevens betrouwbaar zijn en serieus worden bijgehouden, en het eerstgenoemde is noodzakelijk om het tweede te kunnen uitvoe ren. De laatste uitgave (1936) is over hét geheel genomen behoorlijk samengesteld met betrouw bare gegevens, hetgeen vooral door den uitge ver, die van voren af aan moest beginnen, en daardoor groote kosten maakte, met voldoening mocht worden geconstateerd, doch het groote veelomvattende werk werd niet beloond, inte gendeel er werd een aanzienlijk verlies geboekt. Dat dezelfde uitgever nu opnieuw aan het adresboek begonnen is, getuigt niet alleen van een groot doorzettingsvermogen, maar er moet toch tevens een lichtpunt door hem gevonden zijn, waardoor hij de mogelijkheid ziet de uit gave nu wèl rendabel te maken. En inderdaad is dit het geval. Een van die lichtpunten is, dat de uitge ver de gelegenheid heeft geopend om in het adresboek tegen een geringe vergoeding meervoudig te worden opgenomen, zoowel in den namenlijst als in den beroepenljjst, evenals zulks in gebruik is bij den telefoon gids, waar men ook slechts eenmaal wordt vermeld, en voor meerdere opnamen moet bijbetalen. Deze methode heeft twee groote voordeelen: ten eerste wordt de inhoud veel uitgebreider, inzonderheid de beroepen- lijst en ten tweede is bijna elke branche gaarne bereid om van dit aanbod gebruik te maken, hetgeen de exploitatie ten goede komt. Het is onnoodig om te zeggen, dat voor de zen arbeid veel tijd noodig is, doch dit is slechts voor eenmaal, aangezien voor volgen de uitgaven, welke in kaartsysteem worden bij gehouden, de herhalingen reeds in bezit zijn. Zoodra dit adresboek gereed is, kan wor den verwacht, dat periodieke verschijning volgt, en de stad Haarlem geen adresboe kenmisère meer behoeft te vreezen. Door het dagelijks bijhouden van het kaartsysteem moet een geregelde verschijning (zoo mogelijk met een tijdsruimte van 114 jaar) plaats vinden, omdat deze arbeid niet loonend zou zijn zonder periodieke verschijning. Er zullen uitsluitend officieele gegevens wor den gebruikt van gemeente en P. T. T„ welke laatste instelling sinds 1936 alle mutaties we kelijks inzond, terwijl bovendien op- en aan merkingen van ingezetenen (alleen schrifte lijk in te zenden) welkom zijn. De beroepen van de particuliere ingezetenen zijn nooit volkomen betrouwbaar, omdat men niet verplicht is aan het bevolkingsregister der gemeente opgave te verstrekken van beroeps veranderingen en het komt dus helaas maar al te vaak voor, dat personen, die b.v. 10 jaar ge leden van beroep veranderden, hetzij door pro motie, tijdsomstandigheden of anderszins, nog met dit verouderde beroep in het adresboek worden opgenomen, hetgeen alleen te verklaren is uit het feit, dat zij aldus bij de gemeente staan ingeschreven. Wie er prijs op stelt om dit te voorkomen, geven wij in overweging om hiervan kennis te geven aan het bureau van het adresboek te Haarlem, Dr. D. Bakkerlaan 18, te Bloemendaal. Het is nog niet precies te zeggen wanneer het adresboek gereed zal zijn. dat hangt nog van verschillende omstandigheden af, maar er wordt dagelijks aan gewerkt en dus mag wor den aangenomen, dat de omvattende arbeid ge stadig vordert. De prijs van het adresboek is aanmerkelijk verlaagd en de uitgever mocht met voldoening constateeren, dat dit door velen aanleiding werd nu reeds hun bestellingen in te zenden. Rest ons tenslotte nog te melden, dat er een regeling getroffen is met den boekhandel, die nu voor de eerste maal alle boeken afle vert. Uit een en ander mogen wij de conclusie trekken, dat het adresboek van Haarlem spoe dig zoo „populair" zal zijn, dat elke zaak een trouwe afnemer is. De film vangt aan met beelden van een groep bezoekers aan een museum. De leider van het gezelschap geeft naar aanleiding van een schilderij van ten Kate, voorstellende de eeds aflegging op de grondwet door H. M., de vol gende toelichting: en nu ziet u het bekende schilderij van Ten Kate, een levendig tafereel, dat de eeds aflegging op de Grondwet door de jonge Ko ningin Wilhelmina voorstelt. Dat was op 6 Sep tember 1898. Nu juist veertig jaar geleden. Nu juist veertig jaar geleden besteeg een jonge vrouw den troon van Nederland. Veertig jaar geleden ving het zegenrijke be wind van Koningin Wilhelmina aan. In Haar teedere jonge handen werd de zware scepter over een groot rijk gelegd. Met welk een prach tige plichtsbetrachting, een scherp verstand en een kloeke wijsheid heeft Zij die groote taak vervuld. Met welk een dankbaarheid mag haar Volk, zoowel hier als overzee, een terugblik werpen op wat, onder Haar leiding, in vier maal tien jaren gewrocht is. Alle levensgebieden van Staat en Volk hebben een groeiproces doorgemaakt van groote inten siteit en 'n ontwikkeling doen zien, die gelijken tred hield met de zeldzame ontplooiing, die deze veertig jaren voor de geheele menschheid heb ben meegebracht." Wat de staatkundige ontwikkeling van Ne derland betreft, wordt de aandacht gevestigd op de staatslieden: dr. A. Kuyper. Goeman Bor- gesius, Schaepman, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, mr. P. W. A. Cort v. d. Linden, P. J. Troelstra, mr. Th Heemskerk, Mgr. mr. dr. W. H Nolens, prof. mr. M. W. F. Treub, Wibaut, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, dr. de Visser, ir. Lely, jhr mr. D. J. de Geer, mr. D. Fock, 'mr. Oud dr. H. Colijn. H. M. de Koningin bij de opening der Staten- Generaal. Men ziet verder eenige flitsen van de spoor wegstaking en van de mobilisatie. Ten aanzien van de ontwikkeling en den groei van ons staatkundig stelsel, wordt gewezen op het vrouwenkiesrecht, kiesstelsel der evenredige vertegenwoordiging, gelijkstelling openbaar en bijzonder onderwijs, Invaliditeitswet, Ziektewet, Ouderdomswet, Achturenwet, Radiowet, Vloot wet Enkele beelden van H. M. de Koningin bij diverse bezoeken accentueeren het geheel. In de rubriek voorheen en thans domineert een snelle montage van ontwikkeling en groei op elk ge bied. Steeds ziet men de tegenstelling tusschen veertig jaar geleden en thans. Getoond worden: wegenbouw, automobilisme, paarden-autotractie, brandweer, sport (voetbal, tennis), de fiets, spoorwegen, tram, vliegtuig industrie telefoon, bruggen, woningbouw. Van de' belangrijke werken verschijnen op het doek: sluizen (IJmuiden, Borgharen, Vrees wijk), bruggen, havens, scheepsbouw, de Zui derzee, IJselméer, Wieringermeer. De .wetenschap" brengt verschillende groote figuren: drie Nederlandsche Nobelprijswinnaars, de professoren van 't Hoff, Einthoven, Lorentz, Kamerlingh Onnes, Zeeman, Van der Waals, Asser en Debye. H. M. de Koningin doctor honoris causa in Groningen en Leiden. De godsdienstvrijheid wordt o. a. getoond door het bijzondere en openbare onderwijs. De kunst wordt naar voren gebracht in de portretten en actie-foto's van prof. dr. W. Men gelberg, dr. Peter van Anrooy, mevr. Jo Vin cent mevr Theo Mann—Bouwmeester, mevr. Jo van Ammers—Küller, Jan Sluiters, Hildo Krop, Louis Davids. Natuurlijk ontbreken sportprestaties niet m zwemmen, wielrijden, hardloopen, paardrijden, schaken etc De industrieën zijn vertegenwoordigd door gloeilampen, zuivel, mijnbouw, hoogovens, textiel. De radioverbinding NederlandIndië en de ontwikkeling der vliegverbindingen worden in treffende montages naar voren gebracht. Nederlandsch-Oost-Indië heeft ook een be langrijk aandeel in deze herdenkingsfilm door: vestiging gezag, orde en rust, opbouwenden ar beid, onderwijs, spoorwegen, irrigatiewerken, rijst- en tabakscultuur. Bij de beelden van West-Indië, Suriname en Curacao, ziet men onderdanen luisteren naar de stem van H. M. de Koningin. „Wij moeten onszelf zijn en blijven." Nadat de diverse karakteristieke beelden van Nederland naar voren zijn geschoven, komt vanzelf de overgang naar het Koninklijk Huis via huldigingen en bezoeken. Lief en leed in het Koninklijk Huis culmi neert in: verloving H. M. de Koningin, huwe lijk H. M. de Koningin, geboorte Prinses Ju liana, zilveren huwelijksfeest, begrafenis Prins Hendrik, diverse scènes van H. M. de Koningin- Moeder diverse scènes van Prinses Juliana, verloving Prinses Juliana, Prinses Beatrix. Zon en schaduw wisselden elkaar tijdens deze 40 jaren af Na den arbeid kwam de stilte. Dan ziet men beelden van de huldiging van H. M. de Konigin bij het 35-jarig regeeringsjubileum, waarbij de „backspeaker" wijst op den band tusschen Nederland en het Huis van Oranje. In Oranje eeren wij de vrijheid, In Oranje eeren wij de verdraagzaamheid. H. M. de Koningin spreekt dan enkele woor- den: De slotbeelden zijn zeer pakkend door de foto's van H, M. de Koningin met de Neder landsche vlag, geïllustreerd met het gezongen couplet van het Wilhelmus. De muzikale illustratie werd verzorgd door een symphonisch orkest onder leiding van Max Tak, terwijl de toelichtende tekst werd uitge sproken door Kommer Kleyn. De film vangt haar roulatie door Nederland aan met een 30-tal copieën, gedeeltelijk op 26 Augustus en gedeeltelijk op 2 September, terwijl j 1 Zaterdag een drietal copieën per vliegtuig naar Nederlandsch-Oost-Indië werd verzonden. Om kwart voor twaalf gisterenavond kwam een particuliere nachtwaker tot de ontdekking, dat er was ingebroken in een huis aan het Duinroosplantsoen no. 15, waarvan de bewo ners met vacantie waren en buiten de stad vertoefden. Aan den achterkant van het huis was een ruit stuk geslagen. De nachtwaker waarschuwde de politie en deze hield een inspectietocht door het huis. Niets, maar dan ook niets was door den in breker overhoop gehaald. Wat er vermist wordt is, zoolang de bewoners niet van va cantie teruggekeerd zijn, niet te zeggen. De directie van den Stadsschouwburg te Haarlem is er in geslaagd den grooten illusio nist Alvata, die het vorige jaar met buitenge woon veel succes in Carré te Amsterdam op trad, vóór zijn vertrek uit Holland te engagee- ren van 26 tot en met 29 Augustus. Alvata, die op zijn tournée door Holland overal veel succes gehad heeft, zal zich ook in Haarlem niet over belangstelling te beklagen hebben. Zijn gezelschap bestaat uit een groot aantal assistenten en een omvangrijk aantal requisie- ten. Ademloos tempo, snelheid, aldoor nieuwe ver rassingen, nieuwe verbazingen, dat is Alvata, de man van de groote illusies. Bij prachtige decoraties en een altijd wisse lende pracht van de tooneeldécors vertoont Al vata in een non-stop tempo de wonderen uit de sprookjes van 1001 Nacht. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van kwart over 8 tot kwart over 9 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Toonzaal Boskamp, O verveen: Expositie F. v. d. Wijngaerdt. Rembrandt; „Zwerfstertje", 2.30, 7 en 8.15 u. Cinema: „Quitte of dubbel", „Avontuur in hotel Excelsior", 2 en 8.15 uur. Luxor: ,(Broadwa.vmelodie 1938", 2.30, 7 en 9.15 uur. „Frans Hals: „Eenmaal yes en eenmaal no" 2.30, 7 en 9.15 uur. MoviacDoorloopend uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: Best. Transport, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Toonzaal Boskamp, Overveen: Expositie P. v. d. Wijngaerdt, 106 uur. Rembrandt: „Zwerfstertje", 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema: „Quitte of dubbel", „Avontuur in hotel Excelsior" 2 en 8.15 uur. Luxor: „Broadwaymelodie 1938", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eenmaal yes en eenmaal no", 2.30, 7 en 9.15 uur. Mc viae: Doorloopend uurfilmprogramma. Op Donderdag 25 Augustus zal de heer P. Hal- sma in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal om 8.15 uur een orgelbespeling geven, waarbij medewerking wordt verleend door Dini van Daalen, sopraan. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat het post agentschap annex Telegraaf en Telefoonstation te Oud-Schoten, (Rijksstraatweg 403) ten huize van J. v. d. Wiel op Donderdag 25 Augustus e.k. voor het publiek gesloten zal zijn. Het is een bekend verschijnsel, dat schoon heid van eigen omgeving heel dikwijls over het hoofd wordt gezien en dat slechts land streken en steden, die honderden kilometers ver, liefst over de grenzen, liggen, wonder schoon en onvergetelijk mooi gevonden wor den. Haarlem is een prachtige stad, al vinden vele Haarlemmers dat nu niet zoo direct en Haarlem heeft een omgeving, zoo rijk aan na tuurschoon, dat het moeilijk zou zijn een stad met een dergelijke ligging, zelfs over de gren zen, te vinden. „Ken -uw eigen stad", luidt thans het pa rool van Haarlems Bloei. En om u de kennis making te vergemakkelijken, zal zij in het najaar rondritten door de stad organiseeren, die twee en een half uur duren. Men zal voor het luttele bedrag van f 0.30 in open touring cars naar de mooiste plekjes van onze stad ge voerd worden. Een gecyclostileerd overzicht van alle bijzondere gebouwen en monumenten en overzichten zal deze tochten tot uren van waar genot maken. De commissie van geestelijke belangen voor de leden van den R.K. Volksbond heeft heden middag de laatste retraite gesloten. Dezen zo mer zijn zooals men weet drie retraites voor de leden gehouden. Eén in Noordwijkerhout en twee in Bergen. Het aantal deelnemers was groot. Allen zijn nu teruggekeerd met het voor nemen God méér te gaan dienen en meer aan zelfheiliging te doen. Men heeft in de stilte van het retraitehuis zich zelf weer eens beter lee- ren kennen, ook de vele onvolmaaktheden aan schouwd en besloten alles te verbeteren. Zoo zijn 100 mannen, leden van den R.K. Volks bond, weer teruggekeerd van de retraite, allen propagandisten voor het schoone en mooie re- traitenwerk. Wij gaan dus weer een nieuw jaar beginnen, maar nu met een grooter aantal. Wij gaan weer sparen voor de retraites die het vol gende jaar gehouden zullen worden. Men geve zich nu reeds hiervoor op en iedere week of maand worden de gelden aan huis bij u ge haald. Aan onderstaande adressen kan men zich opgeven: Zomervaart 134; Rollandstraat 37; Ripperdastraat 2; Bantamstraat 54; Voor duinstraat 40; Nachtegaalstraat 52; Merovin- genstraat 64 en aan het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Leden van den R.K. Volksbond maakt nu allen het besluit, om ook eens een retraite mee te maken. Het ligt in de bedoeling van de stichting „Haarlems Bloei" om in het volgend voorjaar een foto-wedstrijd te organiseeren. Thans wordt nog de weg gezocht om 'n dergelijken wedstrijd tot stand te brengen. Men zal foto's kunnen maken op ieder ter rein, Samenwerking met de Haarlemsche Ama teur Fotgrafen Vereeniging, de H.A.F.V. en den Kennemer Fotokring werd reeds bereikt. Ver der valt over dit originéele plan momenteel nog weinig te zeggen. Daarvoor zijn de besprekingen nog te veel in staat van allereerste voorberei ding. Geboren: 21 Aug. J. E. Hulsbergen—Strem ming, d.; 22 Aug. W. SuidgecstNieuwen huizen, z.; 20 Aug. J. EngelbertsMulder z.; 20 Aug. E.' J. Maarleveld—Jordan d.; 19 Aug. G. C. Ma thotHoogendijk d; 20 Aug. M. A. Nelissen— Baumeister z.; 22 Aug. M. J. Eckhard Voete link z.; 22 Aug. C. J. Wempe—de Graaf z. Overleden: 22 Aug, M. C. Scholte—Krabbe, 75 j. r. Kruistochtstr.; 22 Aug. A. A. Bakker, 40 j.r. Voorhelmstr. e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5