Frankrijk en Duitschland en Frankrijk en Italië SCHUDT UW LEVER WAKKER IN SEPTEMBER Mexican Eagle veroordeeld STERKE VERSCHILLEN IN TEMPERAMENT DE WAPENSCHOUW VAN DE WEERMACHT Ook iels voor U! REISBUREAUX °nder een truck geraakt Kerkelijk leven DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 Oude man verongelukt Met draden van electrisch licht in aanraking gekomen HARINGEXPORT NAAR BELGIË kleinhandelaren doen een beroep op den minister ^9-jarige arbeider ernstig gewond BUITEN LANDSCH OVERZICHT Een Fransch bezoek aan Duitschland Neem 'n AKKERTJE R. K. Bakkerspatroons protesteeren Verhooging van de monopolie heffing funest geacht WOLLENSTOFFEN- CONVENTIE Commissie voor de naleving der overeenkomst In beslag genomen benzine wordt vrijgegeven Werkloosheid in onze Oost Kosten der steunverleening sedert 1934 geregeld gedaald Ook het Prinselijk echtpaar zal het défilé in de residentie bijwonen Prof. Berger spoedig hersteld Hij zal binnenkort zijn werkzaam heden, ook op internationaal gebied, hervatten BENOEMINGEN In het Aartsbisdom MISSIOLOGISCHE WEEK IMKERS VERGADEREN TE ENSCHEDE De bijenteelt in Twente, vroeger en nu Verslagboek verschenen PASTOOR H. WILLEMS GAAT RUSTEN VOOR DE ARIËNS-KERK OPGRAVINGEN TE STEIN In de heuglijke maand September zal geheel het weldenkende deel der natie met enthousiasme en diepe ge negenheid en erkentelijkheid het veer tigjarig regeeringsjubileum vieren van H. M. de Koningin. Ook het katholieke volksdeel zal dan' tegen allen lasterpraat en verdachtmaking in bewijzen, hoe het in geen enkel opzicht voor wie dan ook onderdoet in trouw aan en waar deering voor ons vorstenhuis en in er kenning van de hooge verdiensten, wel ke H. M. gedurende de vele lange jaren van Haar regeering voor land en volk heeft verzameld tot een schoonere en rijkere kroon dan die, welke -Haar hoofd bij luisterrijke gelegenheden pleegt te tooien. Maar ons katholieken staat in de maand September nog iets anders te wachten dan alleen de vie ring van dit regeeringsjubileum. „De Vrijdenker", het blad van „De Dage raad", staat daarvoor borg. Dit blad heeft een oproep gedaan om een bewe ging te beginnen „tegen de in ons land zich steeds meer bemerkbaar makende Roomsch-Katholieke of positief-christe lijke terreur, die van de straat en die Van Boven". Volgens het blad heeft de ze oproep zooveel succes gehad, dat het voort zal gaan met links en rechts te trachten belangstelling te wekken Voor zijn plan: de vereeniging van allen, die tegen de Roomsch-Katholieke en positief-christelijke terreur zijn, geloo- vigen en ongeloovigen, in een groote afweerbeweging. Begin September hoopt het „tot de gewenschte actie te kunnen overgaan." Indien er in ons land van een terreur zou moeten gesproken worden, dan zijn het den laatsten tijd toch zeker de katholieken, die daarvan de dupe zijn geweest. De Ossche affaire en alles Wat daar los en vast aan was werd uit gebuit voor een antipapistische pers- terreur, waaraan werd deelgenomen door allen, die den katholieken hun door hen zelf moeizaam veroverde en recht matige positie in ons land benijden. Het praten over een Roomsch-Katholieke of positief-christelijke terreur zoowel in kringen van uiterst linksch als uiterst techtsch schijnt hoofdzakelijk de bedoe ling te hebben te camoufleeren, welk een terreur er uitgeoefend zou worden, in dien zij zelve het alleen voor het zeggen zouden hebben. De keuze van de Septem bermaand voor den aanvang van haar anti-christelijke afweer-actie werpt een eigenaardig licht op de Vrijdenkersbe weging hier te lande en haar verbindin gen elders en haar mentaliteit. Zooals men weet, zal in die zelfde maand het groote internationale godloozen-congres i& Londen worden gehouden en deze Coïncidentie is te merkwaardig om daar aan geen beteekenis te hechten. Even eens opmerkelijk is het dat de nieuwe campagne tegen alle positief-christelij- ken beginnen moet in den tijd, waarop onze geloovige, positief-christelijke Vor stin Haar regeeringsjubileum zal vieren. Het nationale karakter van het Vrij den - kersgedoe krijgt zoodoende een al heel Opvallende kleur, welke moeilijk voor oranje aangezien kan worden. Intus- schen, wij zijn gewaarschuwd. Tegen over elk offensief, gericht tegen het christendom, zullen allen, die in Chris tus en het Christendom gelooven, een onverbrekelijke eenheid moeten stellen, een eenheid positiever en sterker en berustend op een diepere en strijdbaar der overtuiging dan die van hen, die al leen maar negatief als anti-christelij- ken een eenheid kunnen vormen. Be 80-jarige timmermansknecht M. Marinus te Ureterp was op het dak van een werkplaats bezig met herstellingswerkzaamheden. Hierbij Ss hij in aanraking gekomen met de draden van ket electrische net. Hoewel de oude man spoedig vrij was, moch ten de pogingen om de levensgeesten weer op Wekken, niet gelukken. He Nederlandsche bond van kleinhandelaren m het visch- en haringbedrijf heeft telegrafisch den minister van Economische Zaken mede- ge«!eeld, dat door het besluit van 10 Augustus der Belgische regeering veel visch-kleinhan- Celaren zijn gedupeerd. De Bond verzoekt drin- 6ehd de bemiddeling van den minister in deze. ■Maandagmiddag is te Enschede voor de tim- j ^Werkplaats van den heer W. A. Thomassen op den hoek van de Brinkstraat en den erikweg, een ernstig ongeluk gebeurd. Men was bezig een truck aan een trailer te beves- 'Sen. op het moment dat de truck achteruit erd geduwd, sloeg de steun van den oplegger aar beneden, met het gevolg dat een der ar- hders, de 59-jarige Kamphuis, wonende in de °oienhofstraat, onder den zwaxen trailer ge bakte. Coppes, die de eerste hulp verleende, con- ateerde een beenbreuk en beschadiging van wervelkolom. In zorgwekkenden toestand is slachtoffer per ziekenauto naar „Zieken- r8" overgebracht. De Fransche minister-president Daladier heeft Zondag 1.1. een moedige rede ge houden, die ten deel had de noodzake lijkheid van werken voor het Fransche volk aan te toonen. Zooals men weet, was het ge volg, dat twee ministers van zijn kabinet, de heeren Frossard en Ramadier, behoorende tot de Socialistische Unie, aftraden, omdat zij niet accoord konden gaan met de critiseerende passage in de rede van den premier betreffen de de veertig uren-week. De crisis werd nog denzelfden dag opgelost in beginsel. De poli tieke lijn van het kabinet-Daladier blijft de zelfde. De vorige week heeft de president van het ministerie eveneens een rede gehouden voor de journalisten. Deze rede was van groot belang. Zij hield zich bezig met de spanning, die zich weer eens op de internationale wisselmarkten voordeed en waarvan de Fransche franc voor al te lijden had.. Als gedeeltelijke oorzaak noemde hij de internationale moeilijkheden. Waarvan men, zoo zeide hij, den ernst overi gens overdrijft." Het is niet de eerste maal sinds hij aan het hoofd der huidige regeering staat, dat Dala dier zich tot de „overdrijvers" richt, zoowel de overdrijvers, die het goed als die het kwaad meenen, maar die beiden evenveel onheil kun nen aanrichten. De vermaning van Daladier viel zoo onge veer samen met het officieele bezoek, dat ge neraal Vuillemin, chef van den generalen staf van de Fransche luchtvloot, aan zijn Duit- schen collega, vlieger-generaal en intiem me dewerker van maarschalk Göring, generaal Milch heeft gebracht. Zooals men weet, was deze visite de verschuldigde tegenbeleefdheid van het bezoek, dat generaal Milch in den zo mer van het vorig jaar aan Parijs had ge bracht. Het bezoek van generaal Vuillemin viel juist na het bezoek, dat Balbo, Italië's luchtmaar- schalk, bij de hoogste autoriteiten van het nazi-regiem had afgestoken, en heeft er zoo doende toe bijgedragen den min of meer on- behaaglijken indruk daarvan te verzachten. De Fransche pers heeft in het bezoek van generaal Vuillemin en aan de ontvangst, wel ke hem in Duitschland ten deel viel, weinig stof tot politieken commentaar gevonden. Er was dan ook te verstaan gegeven, dat aan het bezoek geen precieze, politieke beteekenis moest worden toegeschreven, wijl het deze niet had. Voor een luchtpact van drie of vier, waarvan wel sprake is geweest, is de tijd niet rijp, en mocht hij dit ooit worden, dan zal de regeling daarvan op de eerste plaats het werk van de politici en diplomaten zijn. Het was zuiver een hoffelijkheidsbezoek en, voorzoover het de vliegers betrof, een vriend- schapsbezoek van vliegers van het eene aan vliegers van het andere land, aangezien het bekend is, dat de vliegerij over de scherpste grenzen heen de hartelijkste verstandhouding kan doen ontstaan tusschen de menschen, die morgen geroepen kunnen worden elkaar op leven en dood te bestrijden. Solidariteit vaneen beroep, dat onder alle omstandigheden de meeste gevaren meebrengt en derf grootsten persoonlijken durf vereischt. Niettemin heeft het bezoek van generaal Vuillemin toch een beduidende politieke betee kenis gehad van meer algemeene strekking. Het feit, dat zulk een bezoek kon plaats heb ben en het feit, dat het zoo gelukkig is ver- loopen als maar mogelijk was, zijn de boven vermelde vermaning van Daladier kracht komen bijzetten. Dat b.v. de legermanoeuvres, welke thans in Duitschland op exceptioneele schaal worden gehouden, met oproeping van reserve klassen en gedeeltelijke mobilisatie van den handenarbeid, in Frankrijk, naar het schijnt, over het algemeen minder verontrusting heb ben veroorzaakt dan in Engeland, is voor een deel het gevolg ervan. met Italië? Het antwoord is niet onverdeeld gunstig voor het Italiaansche karakter. Men denkt aan de perscampagne, welke het fascis tische Italië heeft ontketend tegen Frankrijk, en welker heftigheid van toon, zooals de Temps opmerkt, zonder precedent is in de geschiedenis der betrekkingen tusschen de beide landen. Deze perscampagne beperkt zich allerminst tot de Fransche politiek of onderdeelen daarvan, waarop men het niet heeft begrepen, „maar wij citeeren de appreciatie van genoemd me nigmaal door den Quai d'Orsay geïnspireerd blad het ziet er naar uit, alsof men syste matisch den haat van het Italiaansche tegen het Fransche volk wil opzetten. Er wordt een voortdurende ophitsing gepleegd tegen alles, wat van verre of van nabij met Frankrijk te maken heeft; men heeft te doen met een voort- durenden w'il te reageeren tegen alles, wat tot sympathie voor ons land zou kunnen doen nei gen." Het blad haalt dan de melodramatische woorden aan, welke Gayda in het „Giornale d'Italia" deed afdrukken over „den grafsteen, die geplaatst is op de FranschItaliaansche vriendschap" en citeert het hier alreeds be rucht geworden Bologneesche orgaan „II resto del Carlino", dat Frankrijk afschildert als „har telijk en eensgezind verafschuwd" aan den an deren kant der Alpen. „Men moet, zou „II Resto" geschreven hebben, alles uitbannen, wat Fransch riekt; men moet zeggen en het her halen, dat Frankrijk de vijand is van vandaag en van morgen. Deze woorden moeten hun weg vinden in alle geesten." De kunstmatig opgewekte perscampagne wordt door de Fransche pers van haar kant over het algemeen tot dusverre met groote kalmte ge signaleerd. „Het zal wel weer overdrijven" denkt men. Maar zooveel is toch wel zeker, dat Italië's reputatie er zichzelf in Frankrijk meer mee benadeelt, dan het waarschijnlijk de Fran sche in Italië wordt gedaan. Zooals bekend mag worden geacht, is de ver bindendverklaring der overeenkomst „Neder landsche Wollenstoffen convent" reeds met ingang van 10 Augustus van kracht geworden zoodat vanaf dien datum door alle fabrikanten wollen en halfwollen stoffen slechts mogen wor den verkocht en geleverd op de verkoops-, be- talings- en credietvoorwaarden der Nederland sche Wollenstoffenconventie en met inachtne ming van de verdere bepalingen, die in de over eenkomst „Nederlandsche Wollenstoffen-conven tie" zijn vastgelegd. bil Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. bakkers patroonsbond heeft telegrafisch geprotesteerd tegen de nieuwe verhooging der monopoliehef fingen op granen, aangezien deze maatregel z. i. funest moet geacht worden voor het bak kersbedrijf. Dringend heeft het den minister verzocht de verhooging niet in rekening te brengen op de loopende verkoopen van bloem en meel daar deze voorkoopen reeds eenige malen door ver hooging der monopolieheffing werden getroffen en daardoor de prijs der grondstoffen van het brood veel hooger is komen te liggen, dan in overeenstemming is met de heden geldende broodprijzen. Tevens wijst het hoofdbestuur erop, dat een economisch verantwoorde inkoop-politiek voor de bakkers-ondernemers door de telkens plaats, vindende wijzigingen der monopolie-heffingen, onmogelijk wordt gemaakt. Er is echter nog iets anders. De hartelijke wijze, waarop Vuillemin en zijn gevolg allerwegen werden ontvangen en waaruit hoogachting sprak, hebben hier groote voldoe ning gewekt. Men heeft het b.v. zeer gewaar deerd, dat voor de vlucht, welke de Fransche luchtvaartchef van Berlijn naar Maagdenburg maakte, het Condor-vliegtuig en de twee pilo ten zijner bemanning ter beschikking werden gesteld, die zoo even nog maar de kranige raid heen en terug naar en van New York hadden voltooid. Het was voor de Fransche gasten een verrassing van de aangenaamste soort, door Vuillemin overigens spontaan beantwoord met de eere-benoeming der beide Duitsche piloten, terstond en op de plaats zelf, tot vliegers der Fransche luchtvloot, Waarvan hij de distinctie ven van de revers van twee officieren uit zijn gevolg plukte, om ze meteen den beiden Duit- schers op te spelden. Een tooneeltje, waarbij Duitschers en Franschen elkaar beslist, wat de Franschen noemen, „chic" gevonden zullen hebben. Kortom, de Duitschers hebben hier nu eens een goede beurt gemaakt door te bewijzen, dal zij, ondanks de grootste geschillen en verschil len, genoeg realiteitszin hebben om ook den tegenstander hoogachting te betoonen, waar •deze hem toekomt. Ehre, wem Ehre gebührt' Men kan de realiteit der Fransch—Duitschc- tegenstelling niet ontkennen. Zij is waarschijn lijk dieper dan de FranschItaliaansche. En toch, zoo vraagt men zich af, zou een uitwis seling van hoogachtende beleefdheden als nu met Duitschland plaats had, ook denkbaar zijn Dezer dagen is te Tilburg de installatiever gadering gehouden van de Nederlandsche Wol- lenstoffencommissie (Newoco), de commissie, die is belast met de zorg voor een juiste uit voering en handhaving der algemeen verbindend verklaarde ondernemersovereenkomst „Neder landsche Wollenstoffen-conventie.'' De commissie heeft in deze vergadering in het leven geroepen de stichting „Bureau van de Newoco"? welk bureau belast zal zijn met de dagelijksche' leiding bij de handhaving en uit voering van de verbindend verklaarde overeen komst. Als directeur van het bureau is benoemd mi'. J. B. G. M. Peters, terwijl het bureau gevestigd is te Tilburg, Willem U-straat 4749. De president van de rechtbank te Dordrecht, Mr. Bentvört van Valkenburg, heeft vanochtend in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van de Propetrol en Petrolest tegen de Mexican Eagle, over de in beslagneming van duizend ton benzine. De president- was van oordeel, dat de Mexican Eagle haar eigendomsrechten op deze benzine niet voldoende aannemelijk had gemaakt en dat in kort geding geen onderzoek kon worden ingesteld naar de door de Mexican 'Eagle aangevoerde schijn- onteigening. Voorts was de president van Oordeel, da de Propetrol en Petrolest met connossementen voldoende hun voorloopige eigendomsrechten op deze benzine hadden bewezen. Daarom vorderde de president onmiddellijke opheffing van het beslag en veroordeeling van de Mexican Eagle in de kosten van het geding. In de tweede zaak, namelijk den eisch van de Algemeene Rotterdamsche Maat,schappij voor Handel en Crediet, reedster van de beide lichters „Centrust 1" en Centrust 3", waarin ae benzine werd vervoerd, was de president van oordeel, dat de eisch tot vrijgeving van de schepen, het opheffen van het beslag en het betalen van een schadevergoeding door de Mexican Eagle van honderdvijftig gulden per dag, niet ontvankelijk was. De eischeres werd veroordeeld in de kosten van dit geding. Den Indischen Volksraad is aangeboden een samenvattend overzicht betreffende den stand van het vraagstuk der werkloosheidsbestrijding in Nederlandsch-ïndië. Het volgende is eraan ontleend: Zooals bekend, is thans de steunverleening aan werkloozen, wat betreft de crisis-werkloos heid, geheel getreden in het teeken van de liquidatie. De kosten der steunverleening zijn sedert 1934, toen de top bereikt werd met een bedrag van f 1.900.000, regelmatig gedaald en indien de verwachtingen worden vervuld, zal over 1938 slechts een bedrag van pl.m. 7 ton voor dit doel benoodigd zijn. Waarschijnlijk zal in den loop van 1938 dit bedrag nog verder dalen indien althans de conjunctuur geen ongunstige wending neemt in welk geval met een blijvende uitgave voor de steunverleening voor de eerstvolgende jaren van f5 a 600.000 zal moeten worden rekening gehouden. Deze steunverleening- zal dan omvatten eener- zijds de groep blijvende steuntrekkers, af komstig uit de crisisjaren, welke naar verwacht mag worden ongeveer 1500 Europeesche werk loozen zal omvatten, en anderzijds een groep zoogenaamde „nieuwe werkloozen", onder wie dan verstaan worden zij, die onder de thans als normaal te beschouwen arbeidsverhoudin gen buiten hun schuld ontslagen worden. Er moet nog steeds mede gerekend wor den, dat er minstens 3000, misschien nog wel 4000, jeugdige werkloozen op de In dische arbeidsmarkt aanwezig zijn en dat derhalve de toestand op dit gebied nog vrijwel even ongunstig is als in de crisis jaren. Dat zulks inderdaad het geval is, komt tel kens weder aan het licht, wanneer door een van xie landsdiensten oproepingen geplaatst worden voor ambtelijke betrekkingen. Aanmel dingen van 1000 en meer sollicitanten zijn dan geen uitzondering. Wij kunnen thans mededeelen, dat ook Prinses Juliana en Prins Bernhard op 29 Augustus te Den Haag aanwezig zullen zijn bij het défilé van de verschillende onder deelen der weermacht voor H. M. de Ko ningin ter gelegenheid van haar veertig jarig regeeringsjubileum. Hare Majesteit zal te twee uur aankomen op het paradeterrein op het punt waar de Van Alkemadelaan den Pompstationsweg kruist. Het eigenlijke paradeterrein strekt zich uit ter weerszijden van de Van Alkemadelaan en van den Pompstationsweg tot 450 meter daar van, d. i. waar het bosch van Klein Zwitserland be gint. Op het paradeterrein staan opgesteld aan de zijde van den spoorweg van rechts naar links: deputaties van militaire vereenigingen, de niet ingedeelde onderofficieren en de niet ingedeel de officieren, zoodat de linkervleugel daarvan het dichtst bij het defileerpunt komt. Behalve de niet bij de troepen ingedeelde of ficieren en onderofficieren, behoorende tot het garnizoen der residentie, vinden de in uniform aanwezige reserve-officieren en van elders ko mende niet-ingedeelde officieren en onderoffi cieren uitsluitend behoudens zij, die een uit- noodiging voor een der tribunes ontvingen opstelling in vorenbedoeld eerefront. De tenue is de ceremonieele (groote) tenue dan wel ge- kleede of dagelijksche tenue met sabel en mo del decora tiën. Voor, d. w. z. aan de zijde komende van den Pompstationsweg van het defileerpunt b'evinden zich ter rechterzijde van de van Alkemadelaan twee gereserveerde gedeelten, zoomede een drie tal tribunes. Het publiek wordt langs de van Alkemade laan toegelaten aan de zijde van de nieuwe ka zerne tot ter hoogte van het boschperceel van Klein Zwitserland, d. i. ongeveer 150 meter van het defileerpunt. Achter aan de zijde van den Tapijtweg van het defileerpunt wordt het publiek toegelaten tot een gebogen lijn op korten afstand van de van Alkemadelaan, deze is ter hoogte van het defileerpunt op ongeveer 50 meter hiervan ver wijderd, ook omdat op dit gedeelte van de van Alkemadelaan de tribunes en het koninklijk pa viljoen komen en het uitzicht beletten Tegenover het defileerpunt kunnen de dui nen tot op zeer korten afstand van de spoorbaan worden betreden. De muziekkorpsen van de defileerende troepen niet minder dan elf vangen ter hoogte van de nieuwe kazernes weder aan met spelen. Vijf kwartier nadat het défilé is ingezet, d. i. te 3 uur 25 min., nadert het commando-esca drille (Oranje-wimpels) van de ongeveer 95 deelnemende vliegtuigen van de oostzijde van het Pompstation het paradeterrein. In een onafgebroken reeks vliegen de vlieg tuigenescadrilles achtereenvolgens dwars over de van Alkemadelaan in Z. Z. W.-richting op een hoogte van 400 meter. Italië, 15 dagen, vertrek 3 en 17 Sept., van 139. af (per trein); Parijs, 7 dagen, vertrek 5 Sept., 65,- (per auto); Ardennen, Luxemburg, 4 degen, vertrek 5 Sept., ƒ32.50 (per auto). De hoofdinspecteur van de volksgezond heid en directeur van het veeartsenijkun- dig staatstoezicht, prof. dr. H. C. L- E. Berger uit Den Haag, die eenige weken ge leden bij een autobotsing op den Amster- damschestraatweg in de gemeente Maars sen werd gewond en ter verpleging in he St. Antoniusziekenhuis te Utrecht werd op genomen, is thans in zooverre hersteld van zijn kwetsuren, dat de behandelende ge neesheer dr. Klinkenberg hem heeft toege staan het bed te verlaten. In verband hiermede grepen wij deze gelegen heid aan den professor onze gelukwenschen aan te bieden met zijn voorspoedig herstel, dar hij voor een groot deel volgens zijn eigen over tuiging te danken heeft aan de goede verzorging in het ziekenhuis en de niet minder goede be handeling van den geneesheer. Wie professor Berger kent, weet hoe hij zijn gasten ontvangt. En ook al was het dan nu niet op zijn bureau in het Bezuidenhout, doch in de le klasse zie kenkamer, de begroeting was er niet minder hartelijk om, te meer, daar de professor zich er bijzonder over verheugde, dat het genezings proces zoo voorspoedig was verloopen. Het is onbegrijpelijk, aldus verklaarde professor Ber ger, hoeveel belangstelling ik bij dit ongeluk heb mogen ondervinden. Dat heeft mij ten zeer ste verrast. Verheugd ben ik dan ook tegenover u te kunnen verklaren, dat het ongeluk ge lukkig niet alleen voor mij, doch ook voor de overige inzittenden bijzonder gunstig is afgeloo pen. Hoewel het er aanvankelijk niet erg roos kleurig uitzag, heeft de behandelende genees heer verklaard, dat niemand onzer er eenig blijvend letsel van zal overhouden. Het eenige wat mij persoonlijk zeer ter harte gaat. dat ik ten gevolge van dit ongeluk thans niet in staat ben als regeerings-gedelegeerde op het Internationaal Veeartsenijkundig Con gres te Zürich-Interlaken in Zwitserland aan wezig te zijn. Men behoeft er zich evenwel niet ongerust over te maken. Onze belangen zijn daar in handen van eenige deskundigen, die tegelijk met mij in de commissie werden gekozen, vol komen veilig. Het was niemand minder dan professor Flueckiger, de organisator van dit congres, die mij tijdens mijn ziekte persoonlijk schreef, dat hij van ganscher harte hoopte, dat ik als voorzitter van het internationaal advies bureau voor besmettelijke veeziekten, persoonlijk dit congres zou bijwonen, daar belangrijke be sprekingen zouden worden gevoerd, die mijn aanwezigheid als het ware noodzakelijk maak ten. Wat mijn werk in Genève bij den Volkenbond betreft, kan ik U verklaren, dat ik op den dag van het ongeluk een schrijven ontving van den secretaris van den Volkenbond, waarin mij werd verzocht mij wederom beschikbaar te stellen in de maanden September en October om als des kundige van advies te dienen bij het tot stand komien van andere internationale conferenties op veterinair gebied. Men heeft mij verzocht in verband hiermede vast een voorontwerp gereed te maken. Zooals u ziet zullen mijn internationale werk zaamheden in geen enkel opzicht er onder lij den, dat ik mij noodgedwongen eenigen tijd daarvan afzijdig heb moeten houden. Spoedig hoop ik volkomen hersteld dit ziekenhuis te ver laten om dan na een korte vacantie met fris- schen moed mijn bureau op het Bezuidenhout te Den Haag te betreden. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht heeft benoemd: tot kapelaan te Utrecht (H. Antonius) den weleerw. heer A. B. J. B. van Rhijn; tot kape laan te Zeist den weleerw. heer W. J. A. Ruij- ters; tot kapelaan te Bomerbroek den weleerw. heer J. H. J. Groothuis; tot kapelaan te Utrecht (H. Joseph) den weleerw. heer P. J. M. Lutz; tot kapelaan te Vleuten den weleerw. heer A. J. van der Nap; tot kapelaan te Achteveld (U.) den weleerw. heer H. J. Timmer (Neom.); tot kapelaan te Amersfoort (H. Franc. Xav den weleerw. heer b. H. Bongers; tot kapelaan te Mijdrecht den weleerw. heer G. A. Schop- man (Neom.); tot kapelaan te Arnhem (H. Joseph) den weleerw. heer P. J. C. Krijnen; tot kapelaan te Ulft (H. Antonius) den weleerw. heer A. Th. A. Wouters; tot kapelaan te Huissen (O. L. V. ten Hemelopneming) den weleerw. heer Th. W. de Kruif; tot kapelaan te Wegdam den wel eerw. heer J. C. van Rooijen (Neom.); heeft voorts aan den weleerw. heer J. L. A. Heinink om gezondheidsredenen tijdelijk eervol ontslag verleend uit de geestelijke bediening en heeft benoemd tot kapelaan te Hilversum (H. Hart) den weleerw. heer G. J. Platvoet; tot kapelaan te Velp (G.) de weleerw, heer J. W. A. van Veenendaal; tot kapelaan te Hoogland den weleerw. heer H. B. Doodkorte; tot kape laan te Enter den weleerw. heer G. J. Becker (Neom.); tot kapelaan te IJsselstein den weleerw. heer R. Poodt; tot kapelaan te Veendam den wel eerw. heer A. E. F. G. Wolfs; tot kapelaan te Oud-Zevenaar den weleerw. heer E. Th. A. Bos; tot kapelaan te Enschede (H. Joannes Evang.) den weleerw. heer P. P. G. Pierik; tot kapelaan te Vaassen den weleerw. heer J. W. Bos; tot kapelaan te Eibergen den weleerw. heer P. J. Soethof (Neom.); tot kapelaan te Montfoort den weleerw. heer J. J. van Rossum; tot kapelaan te Ootmarsum den weleerw. heer J. P. C. Tempel; tot kapelaan te Wolvega den weleerw. heer C. J. M. Rond; tot kapelaan te Duiven den weleerw. heer G. J. Terpstra (Neom.); tot kapelaan te Gendringen den weleerw. heer Ch. P. G. Schaepman; tot kapelaan te Bel trum den weleerw. heer P. J. Russcher; tot kapelaan te Glanerbrug den weleerw. heer M. A. Dijkman; tot kapelaan te Lutten of Slag haren den weleerw. heer B. H. J. Lokin (Neom.); tot kapelaan te Uithuizen den weleerw. heer G. P. Versteeg; tot kapelaan te Herveld den weleerw. heer J. M. Goes (Neom.) heeft belast met de verzorging van de gees telijke belangen der R. K. verpleegden in de Rijksasyls voor Psychopathen te Avereest den weleerw. pater Th. van den Hurk O. Carm. en heeft benoemd tot assistent te Nieuw-Wehl den weleerw. heer H. G. J. Scholten (Neom.); tot kapelaan te Hamersveld den weleerw. heer G. W. H. A. van der Voort (Neom.); tot kape laan te Kamerik den weleerw. heer A. A. Je Willigenburg (Neom.)tot kapelaan te Over- dinkel den weleerw. heer G. C. M. van Leer (Neom.); tot kapelaan te Vreeswijk den wel eerw. heer A. W. Hansen (Neom.)tot assistent te Maarssen den weleerw. heer P. Th. van Oos ten (Neom.); en heeft op verzoek van den hoogeerw. Pater Provinciaal van de Congregatie der Missionaris sen van de H. Familie eervol ontslag verleend aan den weleerw. pater G. Verheugd M. S. F. als rector van het Jeugdwerkloozenkamp „Ons Jeugdhuis" te de Steeg en heeft op voordracht van den zeereerw. rector van het Missiehuis Huize Vrijland" der Missionarissen van Mill- Hill benoemd tot zijn opvolger den weleerw. Father P. N. M. Schouten. De weleerw. heeren P. H. C. van der Laan en J. H. A. Vermeulen zullen hun studies voort zetten respectievelijk te Rome- en te Nijmegen. Maandag werd te Enschede de 16e Nederland sche Imkersdag gehouden, waaraan bijna 900 Nederlandsche bijenhouders deelnamen. Te on geveer half elf werden de officieele begroetings woorden gesproken door den voorzitter van de Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, mr. L. J. R. Ridder van Rappard en den burgemeester van Enschede, den heer J. J. G. E. Riickert. Eerstgenoemde herdacht het overlijden van den heer G. van den Brink, lid van het hoofd bestuur. De vereeniging tot bevordering der bijenteelt is in één jaar tijds met 1000 leden tot 14.000 gestegen. Aanwezig waren o. m. de rijksbijenconsulent de heer Minderhoud uit Wageningen, en dr. F Becker, leider van het Rijksbijenproefstation te Münster. Deze hield een korte begroetingsrede in het Duitsch, daarin wijzende op de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Twente en het Munsterland. Hierna hield de heer B. H. Lammerink een interessante causerie over: „Bijenteelt in Twen te, vroeger en nu." Spr. vertelde van het oude ymenrecht, voorkomende omstreeks 1550 in het Landrecht van Overijsel, en wees er op hoe hoog gewaardeerd in dien tijd de honing was, omdat zij het eenige verzoetingsmiddel was, dat men bezat. Maar ook de was bracht groot ge win, omdat men het zonder waskaarsen in het geheel niet kon stellen. In de 19e eeuw, toen Enschede een vergeten landstadje was, omgeven door onafzienbare hei develden en groote boekweitlanden, werd de imkerij druk beoefend. Bij iedere boerderij was een bijenstal, een z.g. iemenschoer. Later, toen de kunstmest kwam en het bedrijf op de boerderij veranderde, verminderde de bijenhouderij. Spr. ging tenslotte uitvoerig na welke bedrijfsmethod.en men toentertijd had, hoe zwermen behandeld werden, om daarna te ver tellen van de ontwikkeling van deze methoden tot op onze dagen. Na een korte wandeling vereenigden de im kers zich aan een gemeenschappelijke Twent- sche koffietafel en daarna werd een bezoek ge bracht aan eenige textielfabrieken. De namid dag werd besteed aan een autotocht door Twente. Onder zeer veel belangstelling is in Augustus van verleden jaar te Nijmegen de vijftiende Missiologische Week van Leuven gehouden. Thans is het verslagboek der Missiologische Week verschenen. Een kloek boekdeel, ook wat het uiterlijk betreft keurig verzorgd en waarin men vindt alles wat over het zoo eenvoudig lij kende, doch in werkelijkheid zoo ingewikkeld en veel-omvattend onderwerp, „het godsdienst onderricht in de "Missie", verhandeld werd. Het boek bevat de volledige inleidingen door de ver schillende sprekers gehouden, die het vraagstuk ieder van een verschillend standpunt uit beke ken hebben, alsmede een verslag der zeer ge animeerde gedachtenwisseling, welke daardoor werd uitgelokt. Geen der deelnemers aan de Missiologische Week, maar ook niemand, die in missievraag stukken belang stelt, zal dit boek willen mis sen. Het is thans te verkrijgen bij het Missie huis, Bredascheweg, te Tilburg. Pastoor H. Willems te Buggenum heeft tegen 1 October ontslag gevraagd. De 82-jarige her der heeft 35 jaren lang het pastoraat te Bugge num vervuld. Voor de dr. Ariëns-kerk is thans in totaal f 694.20 ontvangen. Men kan zijn bijdrage storten op giro 230745 van mej. Fé Haije, Amsterdam, penningmeesteresse van het Ariëns-comité. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v»elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75, Bjj de voortgezette opgravingen in de ge meente Stein, onder leiding van dr. Beckers uit Beek, zijn weer verschillende hutvloeren opge graven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9