HHiUMjyiEK Accoord der Kleine Entente met Hongarije ZWIJGEND PROTEST FYNNON SALT AFBROKKELING VAN DE VREDESVERDRAGEN Kerkelijk leven DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 Vreeselijke ontdekking Jongen levenloos in een schuur aangetroffen NEDERLANDSCH CREDIET AAN FRANKRIJK MINISTER STEENBERGHE TE MEPPEL De tentoonstelling „Eigen Land" bezocht SAMENWERKING IN DE BRIDGE-WERELD? Bescherm de natuur! Dit jaar weer groote schade aan gericht door boschbranden BUITENLANDSCH OVERZICHT SLACHTOFFER VAN EIGEN ONVOORZICHTIGHEID Het land der Magyaren op den tweesprong DE HULDIGING IN DE ZOMER RESIDENTIE Ook het prinselijk gezin wordt verwacht KIND DOODGEBLOED Door glasscherf getroffen HET VERDRINKINGSGEVAL TE DELFT Oud-burgemeester van Dwingeloo overleden BENOEMINGEN Bij de paters van het Allerheiligste Sacrament INZEGENING MOERD1JK- BRUGKAPEL UITGESTELD Terug naar de Missie „'s-GRAVENHAGE 1898' Wat er op Houtrust te zien zal zijn Examens nijverheidsonderwijs Ter gelegenheid van het eeuw feest van 't, pen sionaat St. Anna te Oudenbosch, had Woensdag 'n reünie plaats van oud-leerlingen. De zegening van het beeld der H. Anna, het ge schenk der oud leerlingen, door Rector J. Mol. De algemeen overste, Moeder Thomasia, werd door den Belgi schen consul te Roosendaal, den heer Th. Tie- backx, het eere- teeken van de Orde van Leopold II, opgespeld In de gemeente Hoogland is Woensdagavond een merkwaardig sterfgeval aan het licht ge komen. De elfjarige A. Westerlaak uit Amersfoort was voor eenige dagen bij zijn grootouders te Hoog land gelogeerd. Toen Woensdagavond een der zoons, die op den Coehorsterweg woont, wat vroeg thuis kwam en zijn fiets tegen een schuurtje zette, deed hij een vreeselijke ontdekking. In de schuur zag hij zijn elfjarig neefje aan een dun touwtje hangen. Dr. Verbeek uit Hoogland werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch de geneesheer kon slechts den dood constateeren. Hij waarschuwde den veldwachter A., die het parket van deze ont dekking op de hoogte bracht. Omstreeks half zes was de jongen nog bij zijn grootvader op den akker geweest. Vermoedelijk is het ventje spelenderwijs den dood ingegaan. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Rost van Tonningen (N. S.B.) betreffende een cre- diet van 35 millioen, verleend door de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam aan den Pranschen staat, voor den duur van 1% jaar, hebben de ministers van Financiën en van Bui- tenlandsche Zaken geantwoord: De wissels van het onderhavige crediet zijn uitgeschreven voor drie maanden, met het recht voor de Fransche regeering op vijf verlengin gen. De Nederlandsche Bank heeft de wissels, voor de eerste drie maanden en voor drie ver lengingen, in beginsel discontabel verklaard. Ten aanzien van de laatste twee verlengingen heeft de Nederlandsche Bank zich algeheele vrijheid van beslissing voorbehouden. Tot recht begrip van zaken zij vermeld, dat het discontabel verklaren in beginsel wil zeg gen, dat de Nederlandsche Bank het papier, wanneer het haar te eeniger tijd ter discontee ring wordt aangeboden, niet om in den aard van het papier (afgezien van de handteeke- ningen) gelegen redenen zal afwijzen. Daarmede is dus volstrekt niet gezegd, dat de Bank het papier te allen tijde en van eiken gegadigde in disconto zal nemen. Ook ten aanzien van in beginsel discontabel verklaard papier wordt eerst op het oogenblik, waarop het papier ter disconteering wordt aangeboden, beslist of de bank het nfemt. De omvang van eventueele geldbehoeften der Fransche openbare lichamen, voor zoover voor de onderhavige aangelegenheid van belang, is een zaak voor de credietgevende bankiers. Het feit, dat het in 1937 verleende crediet van 150 millioen aan de Fransche Spoorwegen door een Nederlandsch bankiershuis werd ver strekt, brengt geenszins mede, dat het totaal van het thans uitstaande bedrag zich nog in Nederlandsche handen zou bevinden Ontkennend wordt geantwoord op de vraag of de ministers niet van meening zijn. dat een dergelijke vastlegging van middelen in Frank rijk indruischt tegen het belang der Neder landsche volkshuishouding en dat de financie ring der Fransche bewapening met Neder landsch kapitaal indruischt tegen de politiek van zelfstandige onzijdigheid van ons land De Minister van Economische Zaken, mr. M. F. L. Steenberghe, heeft heden een bezoek ge bracht aan de groote landbouw- en nijverheids tentoonstelling „Eigen Land" te Meppel. Omstreeks elf uur arriveerde de Minister op het terrein, waar Z.Exc. door het hoofdcomité werd ontvangen. Na een rondwandeling over de tentoonstellingsterreinen begaf de Minister zich naar het landhuishoudkundig congres, dat te Meppel wordt gehouden. Men verzoekt ons nog even de aandacht te vestigen op jde belangrijke vergadering, welke Vrijdagavond in „De Pool" te Amsterdam wordt gehouden. Daar worden verwacht de afge vaardigden van alle R. K. bridgeclubs in Ne derland, teneinde een beslissing te nemen over de belangengemeenschap, welke de Nederland sche Bridgebond wenscht aan te gaan met de bridgers, die in Katholiek verband spelen. De Kerkelijke Overheid heeft haar goedkeuring aan het voorstel gehecht. Voor Amsterdam is de overeenkomst met den N. B. B. reeds geslo ten door den R. K. Dekenalen Bridgebond. Nu het inmiddels eind Augustus is geworden en de vacanties ten einde loopen en ook mede tengevolge van neerslag hier en daar zelfs zeer overdadig is het brandgevaar voor bosch en heide aan het verminderen. Een spannende tijd ligt achter ons. Nadat in de eerste paar maanden van dit jaar nog al veel neerslag was gevallen, gaf Maart 'n reeks van mooie, zonnige dagen. Al spoedig kwamen toen de eerste berichten over bosch- en heide branden, waaronder zeer ernstige gevallen. De stroom van deze berichten hield aan tot half Mei. Toen kwam er eenige stilstand (ongun stige weersgesteldheid), daarna weder van eind Juni tot midden Augustus. De branden met de grootste schade vonden plaats in het voorjaar (Maart-April). Het groot ste aantal branden daarentegen in de volgen de maanden. Dat is begrijpelijk. Het toeristen verkeer neemt dan geleidelijk toe. Men heeft thans nog niet de beschikking over alle gegevens, doch vrijwel als vaststaand kan worden aangenomen, dat 1938 in totaal weder een belangrijk hooger schadecijfer zal opleveren dan in een aantal voorgaande jaren het geval is geweest. Wij zullen voor vergelij king vermoedelijk moeten teruggaan tot 1929, ofschoon liet zoo erg als toen thans gelukkig niet geweest is. Er kwam toen het nadeel bij van den voorgaanden zeer strengen winter 19281929, waarin veel hout en heide was dood gegaan en daardoor nog maandenlang daarna verhoogd brandgevaar aanwezig bleef. Een dergelijke doode vegetatie is zeer brandbaar. Dat de schade dit jaar niet grooter is, is zeer zeker voor een niet gering deel toe te schrij ven aan de waakzaamheid van velen. Verge lijken wij de belangstelling van tegenwoordig met die van een 10-tal jaren geleden, dan is het zeer verheugend te constateeren, dat er wel iets aan het wijzigen is bij het Nederlandsche publiek ten aanzien van zijn houding tegenover het verlies van natuurschoon als gevolg van bosch- en heidebranden. De waardeering voor het zoo bij uitstek belangrijk, algemeen bezit „bosch en heide" neemt toe. Zij, die over deze materie schier dagelijks contact hebben te onderhouden met het pu bliek, ervaren, dat bij velen de zeer ernstige wil aanwezig is, hun steun aan het streven beperking van bosch- en heidebranden te verleenen. Het baanbrekende werk van de Nederlandsche Heidemaatschappij, Staatsboschbeheer en an deren werpt vruchten af. De in het algemeen belang daarvoor beschikbaar gestelde gelden zijn wel besteed te achten. Het is daarom zoo te betreuren, dat er al tijd nog zijn, die geen waardeering kennen vobr andermans bezit en brandende lucifers en siga retten maar neergooien overal waar het hun goeddunkt en den boschbezitter met het ver lies laten zitten. Het percentage branden ten gevolge van roekeloosheid en onverschilligheid is ook dit jaar weer groot. Men weet, dat in deskundige kringen in het algemeen weinig gevoeld wordt voor een radi caal rookverbod, omdat daarvan niet veel heil Alléén Fynnon Salt is opgebouwd uit 7 ge neeskrachtige zouten. Alléén Fynnon Salt be vat Lithium. Daarom kunt U van Fynnon Salt resultaten verwachten. Kiest daarom Fynnon Salt ter bestrijding van Rheumatiek, Spit, Ischias etc. Laat Fynnon. Salt U afdoende verlossen van die kwellende pijnen. lederen ochtend een half theelepeltje Funnon Salt op de nuchtere maag ingenomen in een glas Warm water zal U ervan overtuigen dat er werkelijk niets beters bestaat dan Funnon Salt. Verkrijgbaar bij lederen apotheker of drogist Fl. I 25 per groote flacon Zooals men weet, heeft het Wereldcon gres van godloozen en vrijdenkers na verschillende vergeefsche pogingen eindelijk een nest gevonden, waar het in internationaal overleg nieuwe plannen voor zijn anti-religieuze acties en campagnes zal kunnen uitbroeden. België bedankte voor de „eer" van deze samenkomst van godshaters en godloochenaars, maar de Britsche vrij heidszin en verdraagzaamheid bezitten vol gens den minister van binnenlandsche za ken geen wettig middel om binnen de gren zen van het Britsche wereldrijk een dergelijk congres te verhinderen. Als het communistische propaganda betrof dan zou de Engelsche regeering er wel wat tegen hebben kunnen doen, als het ging om de afschaffing van de cricketsport of van den hond als het meest geliefde Engelsche huisdier dan zou de zoo machtige publieke opinie gesteigerd hebben van verontwaardi ging en een geweldige pressie op de regeering hebben uitgeoefend om een dergelijke schande te voorkomen, maar nu het al leen maar gaat tegen God, tegen den Schepper van hemel enaarde, tegen Christus, die door Zijn kruisdood het nienschdom verlost heeft uit den greep van den duivel en in onuitputtelijke liefde slechts weldaden en genaden uitdeelt, nu staat de Engelsche regeering machteloos en zont de publieke opinie zich behaaglijk in het valsche kunstlicht van zijn deugdgewaan- de liberaliteit. En zoo zullen dus ongehinderd uit alle Werelddeelen de kinderen der duis ternis te zamen stroomen naar Londen, het hart van het British Empire, om den strijd tegen God straffer te organiseeren en feller te gaan voeren. Datzelfde Engeland dwong Edward Vin tot aftreden, omdat hij het slechte voorbeeld van Hendrik VIII, den stichter van de Engelsche Kerk, al te nauw keurig wilde navolgen en de publieke opinie achtte zich in haar fatsoensopvattingen ergerlijk gechoqueerd door het gedrag van den Koning. De eerbied voor het uiterlijk fatsoen weegt in Engeland blijkbaar zwaar der dan de eerbied voor God. Katholieken en althans in dit opzicht weldenkende andersdenkenden hebben in Engeland getracht een wettelijke bepaling ingevoerd te krijgen om het god- loozen-congres alsnog te kunnen verbieden, maar het maken van zulk een wettelijke be paling duurt lang en het is de vraag, of er een meerderheid voor te vinden zou zijn. In ieder geval zou zulk een wettelijke bepaling eerst tot stand kunnen komen, wanneer het godloozencongres reeds lang zijn zittingen zou hebben gesloten. De goedgeloovigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken ten aanzien van dit congres van on- geloovigen is wezenlijk ongeloofelijk. Hij heeft geen enkele reden om te veronderstellen, dat er communistische propaganda zal wor den gevoerd, terwijl een der meest vehement brandende haarden der godloozenactie toch Moskou is. De strijd tegen God en godsdienst vormt een der belangrijkste programmapun ten van het Russische bolsjewisme, dat over geheel de wereld zijn vertakkingen heeft. De Paus heeft in zijn encycliek „Divini Redemptoris" openlijk het godlooze commu nisme aan de kaak gesteld, maar ja, sinds Hendrik VHI de Engelsche Kerk losscheur de van Rome, schijnt de Paus voor minder betrouwbaar te worden gehouden dan de be leggers en organisatoren van een wereldcon gres, dat door zijn godloozenactie Moskou natuurnoodzakelijk in de vuilste kaart speelt. Dat duizenden en nogmaals duizen den in God geloovende Engelschen door dit congres der van God vrij gemaakte, maar aan den duivel verslaafde gedachte in hun innigste overtuiging en heiligste gevoelens onverdraaglijk* zullen worden gekrenkt en geërgerd, levert voor de officieele Britsche „verdraagzaamheid" blijkbaar geen deugde lijk argument om in te grijpen. Deze mis plaatste verdraagzaamheid ten gunste van de meest onverdraagzame godloochenaars en ten koste van de in God geloovenden spot met de meest elementaire redelijkheid. Intusschen zijn de Engelsche katholieken niet van plan stil te blijven zitten. Op 18 September zal als een daad van eerher stel voor de openbare beleedigingen den Almachtigen God aangedaan een Stille Om gang gehouden worden in de straten van Londen van de St. George Cathedral in Zuid-Londen naar de Westminster-kathe- draal. De geestelijkheid, onder wier leiding deze Stille Omgang zal uittrekken, zal in Zwart gaan en er zullen geen vaandels wor den meegedragen. Kardinaal Hinsley heeft in een herderlijk schrijven het karakter van eerherstel dezer demonstratie nog eens uit drukkelijk onderstreept. Alles wat als pro vocatie kan worden uitgelegd, moet worden vermeden. Geen transparanten met protes- teerende opschriften komen van pas bij dit zwijgende, maar massale, en door zijn waar digheid indrukwekkende protest der katho lieken. Het is niet de eerste keer, dat in Londen een dergelijke katholieke betooging Zal plaats vinden. In 1929 trok een dergelijke processie door Londens straten ter gelegen heid van het eeuwfeest van de Katholieke Emancipatie. Toen namen 30.000 geloovigen eraan deel. Men verwacht thans, nu het niet om de viering van een door de ka tholieken behaald resultaat, maar recht streeks om de eer van God gaat, een nog grootere deelname. Moge het zoo zijn, en moge in de Engelsche wetgeving zoo spoedig mogelijk een bepaling opgenomen worden, Waardoor de gevoelens en de overtuiging der geloovigen en de eer van God beschermd zullen kunnen worden tegen de onverdraag- zamen, die deze niet wenschen te eerbie digen. Een 40-jarige aannemer, die ter hoogte van Zijn woonplaats Rhoon uit de nog rijdende stoomtram sprong, is onder de vóelen terecht Bekomen en werd dood opgenomen. Het accoord van Saloniki, dat Bulgarije van de militaire bepalingen van het vredesverdrag van Neuilly bevrijdde, is gevolgd door het accoord van Bied, een bad plaats in Joego-Slavië, dat Hongarije van de verplichtingen, die de militaire paragrafen van het vredesverdrag van Trianon het oplegden, ontheft, en zoo een eerste en belangrijke schre de doet op den weg, die naar een verzoening van Hongarije met de nabuurstaten van de Kleine Entente leiden moet. Dat opnieuw een hoofdstuk van een der vredesverdragen ter ziele gegaan is zonder dat de Volkenbond de hand in het spel gehad heeft of zelfs maar geraad pleegd is, bewijst opnieuw, dat de Geneefsche Bond geen wezenlijken politieken invloed meer heeft. De bijeenkomsten, die de Bond in de stad aan het Meer van Genève organiseert, blijven haar nut hebben, omdat zij den leidenden figu ren in de verschillende landen een ongezochte gelegenheid verschaffen in persoonlijk contact te treden en de groote gebeurtenissen van den dag op ongedwongen wijze met elkaar te be spreken, maar van den Bond als zoodanig kan men geen belangrijke beslissingen meer ver wachten. Alle hangende vraagstukken worden buiten Genève om behandeld en ook de meest trouwe aanhangers van den Bond, waartoe zeker de staten der Kleine Entente behooren, geven er thans de voorkeur aan de internatio nale vraagstukken, die hen raken, langs recht- streekschen weg op te losse», zélfs als het pro blemen betreft als de vredesverdragen, die den grooten oorlog besloten waarbij ook een groot aantal andere staten betrokken is. Dat deze staten met de besluiten van Bied vrede zullen- hebben, laat zich overigens voorzien. Ita lië, Duitschland en Japan, die geen Bondsleden meer zijn, verheugen zich, uit den aard der zaak, telken male als weer een paragraaf of een hoofdstuk der men kan bijna zeggen „voor malige" vredesverdragen onder de bijl van den slooper valt, en de democratische mogend heden juichen eiken maatregel, die tot vermin dering der spanning leidt, van harte toe. Dat het accoord van Bied betere relaties tusschen de staten van de Kleine En tente en het land der Magyaren mogelijk maakt, lijdt geen twijfel. Ongetwijfeld, met recht kan men opmerken, dat de concessie, die Hongarije ten aanzien van zijn bewapening ge daan is, practisch weinig beteekent, omdat dit land zich, door een éénzijdige verklaring, toch reeds van de militaire dwangbepalingen van het Verdrag van Trianon losgemaakt had en zich, met of zonder goedkeuring van de Kleine Entente, het leger en de bewapening zou ge geven hebben, die het voor zijn verdediging noodig acht. Wat dat betreft is het gebaar van de Kleine Entente een platonische geste, zonder veel waarde. Twee of drie jaar geleden zou het thans te Bied genomen besluit groote beteeke- nis hebben gehad; nü sanctionneert het slechts een feit, waaraan niets te veranderen is. Van belang is evenwel, dat Hongarije, zijnerzijds, non-agressiè-verplichtingen ten aanzien van de drie Kleine-Entente-Staten op zich neemt. Dat beteekent, dat de geschillen tusschen Hon garije eener- en Tsjecho-Slowakije, Joego-Sla vië en Roemenië anderzijds voortaan niet door de kracht der wapenen, maar door het voeren van vreedzame besprekingen bijgelegd zullen worden. Het beteekent óók en dat is van bij zonder gewicht dat het Hongaarschereyisio- nisme, dat de Kleine Entente geboren worden deed, veel van zijn vroegere virulentie verloren heeft. De territoriale aanspraken van Honga rije worden theoretisch door Boedapest wellicht gehandhaafd, maar staan, practisch, een vrucht bare samenwerking van de centraal-Europeesche rijken niet meer in den weg. Wat Hongarije wil, en waarop het recht heeft, is een behoorlijke en zoo liberaal mogelijke behandeling van de Ma- gyaarsche minderheden binnen de grenzen van de staten, die zich na den grooten oorlog een deel van het Hongaarsche grondgebied toege wezen zagen. Op dit stuk is nog geen bevredi gend accoord bereikt, ofschoon onderhandelin gen over deze delicate kwestie reeds langer dan een jaar gevoerd worden. Men heeft den indruk, dat Boedapest met Roemenië, dat zijn minder heden-statuut op de leest gezet heeft en daarbij van groote verdraagzaamheid en veel politiek inzicht heeft blijk gegeven, en met Joego-Slavië vrij gemakkelijk tot een overeenkomst zou kun nen komen, maar een accoord met Tsjecho- Slowakije kan bezwaarlijk tot stand komen, zoo lang niet vaststaat, welken vorm de oplossing van het Sudeten-vraagstuk aannemen zal. Boeda pest zal er, terecht, op blijven staan dat alle concessies, die Praag de Duitsche minderheid zal hebben te doen, óók voor de Magyaarsche minoriteit volle geldigheid zullen hebben. Zoo lang de Tsjechische kwestie een probleem blijft, waarvan de oplossing niet gevonden is, kunnen de onderhandelingen van Boedapest en Praag ten aanzien van de positie der Hongaarsche minderheid niet met een accoord worden afge sloten. Het accoord van Bied vormt een begin. Voor de Kleine Entente gaat het er om met een staat, die langen tijd als een vijand beschouwd werd en wel moest beschouwd worden, een tijdperk van normale en zelfs vriendschappelijke en vruchtbare relaties te openen, maar Hongarije staat op dit oogenblik op het kruispunt van tu'ee wegen. Gaat het den eersten weg, dan bestaat er een goede kans, dat het tot een solide groepeering van de centraal- Europeesche landen komt. Zulk een groepeering zou allen deelnemenden staten garanties van onafhankelijkheid en veiligheid bieden niet al leen, maar hen óók onafhankelijk maken var. de groote mogendheden, die hen op sleeptouw trachten te nemen en wier politiek zij, als kleine state», noodgedwongen moeten volgen. Op de- verwacht wordt. Men ziet meer nut in 't voort gaan met, telkens opnieuw, het publiek te wij zen op de schoonheid der natuur, zich daar als een gast te gedragen en het te vragen, deze schoonheid mede te helpen behouden. Zoo doende worden steeds meerderen opgevoed tot beschermers van de natuur. De slagzin: „Bescherm Neerlands bosch en heide tegen brand", moet algemeen in toepas sing worden gebracht. Welk een schril contrast vormt een bloeiend paars heideveld, zooals wij dit in deze dagen kunnen aanschouwen, met een daarnaast gele gen verbrand, kaal, zwart stuk. De heide is nu op haar mooist. Profiteert er van, maar weest voorzichtig met vuur. Moge het aantal branden in de komende weken zeer gering zijn. Naar wij vernemen, zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard de huldiging van de Koningin op 24 September te Apeldoorn bijwonen. Ver moedelijk zal de Apeldoornsche bevolking dan voor het eerst ook Prinses Beatrix te zien krij gen. Tijdens de afwezigheid van haar moeder heeft, volgens het Handelsblad, het tweejarig dochtertje van het echtpaar De Wilde, wonen de onder de gem. Clinge (Zeeuwsch-Vlaande- ren), toen het alleen in de kamer vertoefde bij het spelen het tafelkleed naar zich toegetrok ken. Hierdoor kwam een karaf die op de tafel stond, te vallen. Een der scherven is bij het kind in den hals gedrongen, en toen de moeder thuis kwam, was de kleine reeds doodgebloed Het onderzoek naar het geheimzinnige ver- drinkingsgeval in de Schie bij Delft heeft uit gewezen, dat men hier te doen heeft met een wanhoopsdaad. De slachtoffers zijn een 38-jarige vrouw uit Den Haag en haar negenjarig zoontje. Op 71-jarigen leeftijd is te Huis ter Heide overleden de oud-burgemeestefr van Dwinge loo, mr. J. G. Weistra van Holthe. Tijdens de trouwplechtigheid van een van zijn zoons met baronesse Sloet van Marxveldt werd de heer Westra van Holthe onwel. Kor ten tijd later trad de dood in. De overledene vervulde zijn burgemeesters ambt van 1 November 1924 tot 30 November 1S36. Examens Apothekers-assistent In de maand September en, zoo noodig, in de volgende maanden van dit jaar zal gelegenheid worden, gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothe kersassistent. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan schriftelijk vóór 17 September 1938 doen blijken aan de voorzitters der examencommissiën en wel aan de heeren: dr. W. A. Goddijn, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; dr. W. C. de Graaff, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. D. van Os, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen (Groote Rozenstraat 15), en P. van der Wielen, hoogleeraar aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam (Hilversum, Utrechtscheweg 31), naar gelang van de plaats, waar zij wenschen te worden geëxamineerd. Voor nadere bijzonderheden zij verwezen naar Stscrt. 164. zen weg kan Hongarije zeker niet verwezenlij king van revisionistische droomen vinden, maar daartegenover wél de mogelijkheid van een vre dige en vreedzame ontwikkeling, waarvan het geheele Magyaarsche volk, binnen en buiter. de grenzen van den huidigen staat, de vruchten plukken kan. Op den anderen weg vindt het, misschien, kansen, maar zeker ook groote gevaren. Slaat het dezen weg in, dan moet het zoo dicht mo gelijke aansluiting bij Duitschland zoeken, in de verwachting, dat het eens profijt zal trekken van de machtspositie, die dit land in Centraal en Zuid-Oost-Europa hoopt te verwerven. In dat geval hangt de Hongaarsche toekomst van het welslagen der Duitsche plannen af. Maar zelfs als Duitschland zijn oogmerken verwezen lijkt, kan Hongarije er nog niet zeker van zijn, dat het de vroegere machtspositie geheel of gedeeltelijk zal herwinnen, want de kans blijft bestaan, dat het Derde Rijk het Magyarenland in bepaalde omstandigheden louter als een econo- misch-waardevolle passage voor zijn „poussée" naar het Oosten benut. Dat Boedapest in een moeilijk dilemma ver keert, laat zich begrijpen. Vele factoren, waar van de waarde en de invloed op het oogenblik niet met zekerheid te bepalen zijn, spelen een rol en verhinderen Hongarije een definitieve keuze te doen. Het accoord van Bied, hoe ver heugend het in vele opzichten ook zijn mag. zal op die keuze geen beslissenden invloed oefenen. Admiraal Horthy en de leiders der Hongaarsche politiek zijn op dit oogenblik in Duitschland en belangrijke voorstellen zullen hun ongetwijfeld worden gedaan. Voor wij we ten welke en hoe die voorstellen door Horthy, Imrédy en de Kanya ontvangen zijn, laat zich bezwaarlijk zeggen in welke richting de Hon gaarsche buitenlandsche politiek zich ontwik kelen zal. Dat het Derde Rijk de mogelijkheid bezit op de Hongaarsche leiders krachtige pres sie uit te oefenen, laat zich niet betwisten, maar dat admiraal Horthy en zijn vertrouwens lieden bi; meer dan één gelegenheid getoonn hebben voor de wezenlijke belangen van hun land een open oog te hebben, evenmin. Dat Hongarije in vrede en vriendschap met het Derde Rijk leven wil, is natuurlijk en begrij pelijk, maar dat het willens is de bevelen van Berlijn blindelings te gehoorzamen niets is minder waar. De Provinciaal der Paters van het Allerhei ligste Sacrament heeft benoemd tot Vicarius te Nijmegen (Brakkenstein) pater C. van der Zandt; tot tweeden Consultor pater J. v. Schui- lenburg; tot Econoom te Baarlo (de Berckt) pater H. Kühne. Pater Kockx is belast met de opleiding der adspirant-broeders in het Novi ciaat te Stevensbeek (gem. Sambeek). De devotiekapel, welke op initiatief van Bra- bantia Nostra aan de Brabantsche zijde van de Moerdijkbrug zal worden opgericht, zal niet worden ingezegend op Zondag 4 September a.s., zooals oorspronkelijk was bepaald, doch op een lateren datum. De reden van dit uitstel is hierin gelegen, dat de afwerking van eenige formaliteiten niet zoo vlot verloopen is, als men gehoopt had. De eerw. broeder Thomas, (J. Vossen), is na een verblijf van een half jaar bij zijn familie te Nederweert, naar de Missie in Zuid-Afrika teruggekeerd, waar hij reeds tien jaren werk zaam was. Leerares-coupeuse, mej. ivj.. uc, Meerkerk, N. v. d. Bergen te Oudeschool, M. Klaren te Gersloot, A. C. Donker, H. v. d. Eng te Gouda, H. v. d. Veen te Amersfoort, O. Hof man te Winterswijk, J. M. de Haas te Noorde loos. Coupeuse: mej. Helder te Winterswijk, G. van Steen te Geldermalsen, P. v. d. Noort te Don gen, P. H. de Schrijver te Dordt, B. Kurvers te Geulle, M. Schroder te Eysden, E. Clermons te Beek, Chr. Collyn te Gulpen, M. Clermons te Beek, P. H. Jerna te Maastricht, G. A. M. Wijnands te Sittard, G. Heuts té Heer. mevr. L. M. J. Woudenberg-Nijhuis te Gouda, A. Posthouwer, W. Arendse te Putten, J. Hofstra te Langezwaag, A. Grunstra te Heerenveen, K. Knijpstrat te Akkrum, J. Bosch te Arnhem, A. v. d. Brink te Oudenrijn, A. de Leur te Nij megen, L. H. Jansen te Wychen, S. M. de Braai te 's Bosch, D. W. M. v. d. Ven te Vught. R. Silvis Richtje te Amsterdam, T. van Veld huizen, J. v. d. Linden te Gouda, M. de Jong te Gouderak. Costumière: mej. J. Hoogjeweg, J. Evers, B. Postema, M. v. d. Zande te Putten, J. Haanstra te Oudeschoot, G. Hols te Oranjewoud, W. Benda te Nijmegen, S. Heelte, C. van Dam, A. v- d. Eng te Gouda, M. P. v. d. Bosch te Rosmalen, A. Burg, M. van Heek, P. Pijnen burg, A. van Zantvoort te 's Bosch, R. Kronen berg. A. van Galen te Amsterdam, M. v. d. Meyden te Groenekan, L. Schook te Gelder malsen, S. J. Verhoeff te Zeist, H. Pellegrom te OfJjjnen. Moderne sierkunst: G. Hendriks te Steyl, H. P. Paalman te Deventer. Allen leerden volgens de methode E.N.S.A.I.D. Naar reeds eerder is aangekondigd, zal in de zalen van het tentoonstellingsgebouw „Houtrust" te Den Haag van Vrijdag 26 Augustus tot en met 6 September een tentoonstelling ,,'s-Gra- venhage 1938" gehouden worden, waar de be zoekers het Den Haag ten tijde van de kroning van onze thans jubileerende Vorstinne kunnen aanschouwen. Tal van Haagsche firma's, welke in 1898 reeds bestonden en ook nu de residentie sieren, wer ken aan deze tentoonstelling mee en men is er inderdaad ingeslaagd de sfeer van de oude re sidentie te herscheppen. Bij het binnenkomen van de zaal zien wij al dra de Gevangenpoort, waar schuin tegenover de Plaats, en verder doorwandelend komen we op de Prinsengracht, zooals deze was, toen zij nog niet was gedempt en daarachter komt de Prinsenstraat te voorschijn. De Oude Scheveningsche weg met den toen- maligen tol, waarvan de pilaren een tijd geleden naar de Kerkhoflaan bij den toegang tot de Kapellaan zijn verplaatst, vormt het fond van de zaal en ons naar links begevende komen we op het Scheveningsche strand terecht, doch niet dan nadat we eenige tuintjes zijn doorgewan deld, welke laten zien, hoe de tuin-aanleg in 1898 met dien van 1938 verschilt. De aanleg geschiedde door de Haagsche bloemisten-pa- troonsvereeniging. Tal van firma's en instellin gen hebben zich overigens toegelegd op het aemonstreeren van het verschil tusschen oud en nieuw, zoo de Gemeentetelefoon, het G.E.B., het Gasbedrijf, de A.N.W.B. en vele andere. Vlag bij den ingang bevindt zich een stand van de koninklijke vereeniging „Oost en West", welke vereeniging de ter gelegenheid van het regeeringsjubileum te Den Haag vertoevende In dische vorsten heeft uitgenoodigd de tentoon stelling te komen bezoeken. Op dezen dag waar van de datum nog niet vaststaat, zal de ten toonstelling geheel in Indische sfeer staan. O.a. wordt dan gamelanmuziek ten gehoore ge bracht. Daar het niet de bedoeling is, dat de winkels goederen zullen verkoopen, zullen de bezoekers eiken dag op een of andere wijze worden be ziggehouden, waarbij men zooveel mogelijk er naar streeft de feestviering, zooals men die in 1898 kende, na te volgen. Op 31 Augustus en 6 September zijn er spe ciale feestavonden. In de tweede zaal van Houtrust is een ouderwetsche kermis ingericht, terwijl men op het buitenterrein meer moderne kermis-geneugten kan genieten. De tentoonstelling wordt Vrijdag geopend en is van 4 uur af voor het publiek toegankelijk. De H.T.M. zorgt dan nog voor een speciale at tractie: de ouderwetsche tramwagen, welke op de tentoonstelling zal worden geëxposeerd, zal dan, voortgetrokken door twee paarden, van het Vredespaleis naar Houtrust rijden. Voor menigeen zal deze tentoonstelling onge twijfeld een herinnering aan lang vervlogen tijden zijn. Bij de examens, gehouden door de Eerste Ne- derl. Modevakschoolvereeniging behaalden de volgende dames het diploma voor: Hoofdleerares directrice: mej. W. Melker te Alkmaar; L. Mostertman te Amersfoort. G. Jut te Arnhem, Harte v. Leeuwen te Bennekom, J. van Vulpen te De Bildt, mevr. W. M. Brink man-Binnendijk te Góuda, mej. M. E. Beusink, te Delft, Boonstrat te Haskerhorne, mevr. Bek- kers-Heins te Heerlen, M. W. Bos-Voorwinden te Hillegersberg, M. V. van Ingen-Arlar te Leeuwarden, H. S. W. Post-de Keyser te Nij megen, mej. J. Pouw te Leiden, M. H. Verlaan te Bussum, Th. van 't Hullenaar te Nijmegen, G. Krosenbrink te Nijmegen, Gelling te Onst- wedde, Th. van Hulst te Rothem. t An„nvnc omnmncoTYioi Tvr r. ripn Har foor te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9