UIT DEN OMTREK De jubileum feesten D VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 De groote houtaanvoer De toestand van baas Voorhout Een extra-vacantiedag IJMUIDEN DE JEUGDHULDE AAN H. M. DE KONINGIN Tweede bijeenkomst ten raadhuize DE SPRINTWEDSTRIJDEN TIJDENS DE FEESTEN Nadere bijzonderheden Leelijke val Aangereden Gemeenteraad van Zaandam BEVERWIJK Harddraverij op de Breestraat uitstekend geslaagd AFSCHEID KAPELAAN DR. HOLTHUIZEN Door Katholiek Beverwijk Verontschuldiging aangeboden Burgerlijke Stand BENNEBROEK Openluchtspel te Zaandam Een zeer geslaagd geheel HEEMSTEDE SPAARNDAM VELSEN-NOORD Een ploeg arbeiders minder Het weer op Zondag Ambassadeur door stopteeken gereden Zeer groote belang stelling NATIONALE HULDE- BETOOGING Tuinders zullen aardbeien embleem dragen VERBETERING VAN ARBEIDERSWONINGEN Bijdrage van het Rijk 4 Ten einde de groote hoeveelheid papierhout te bergen, is men thans nabij de binnenhaven van het hoogovenbedrijf bezig, een partij hout neer te zetten. Men vraagt zich hier af, hoeveel terrein men wel ncodig zal hebben om alles te bergen. Naar wij vernemen is de toestand van baas Voorhout, die zooals wij gisteren meldden in een 2i^ M. diepen put was gevallen, bevredi gend. Zouden de arbeiders aan de papierfabriek alhier den 6en September een verplichten va- cantiedag moeten nemen, dit is thans gewij zigd, zoodat die dag als vacantie beschouwd wordt. Ten raadhuize is een vervolgvergadering be legd ter bespreking van de wijze waarop de de putatie uit de gemeente Velsen zou worden samengesteld voor de op 6 September in Am sterdam te houden Jeugdhulde aan H.M. de Koningin. In tegenstelling met de eerste bijeenkomst was de belangstelling zeer bevredigend. Vertegenwoordigd waren vereenigingen van alle gezindten, verder het Nederlandsch Pad vindersgenootschap, de Nederlandsche padvin ders, de Padvindersafdeeling van het leger des Heils, de Nationale Jeugdstorm en de Vrijzin nig Democratische Jongeren-organisatie. In zijn openingswoord memoreerde de heer Blok, voorzitter van het comité, wat alzoo aan de vergadering was voorafgegaan, waarbij hij erop wees, dat alles op korten termijn moest geschieden. Het is de taak van hedenavond, al dus spr. een deputatie te benoemen, die moge lijk de verschillende organisaties in de gemeente vertegenwoordigt. Na uitvoerige besprekingen werd een deputatie samengesteld. Nadat nog eenige bijzonderheden waren gegeven, volgde sluiting. Zooals wij gisteren reeds hebben medegedeeld worden tijdens de feestweek ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin sprintwedstrijden gehouden. De lei ding is toevertrouwd aan den heer A. Nieuw koop, die op dit gebied zijn sporen heeft ver diend. Hij wordt bijgestaan door een uit des kundigen van verschillende wiëlrennersvetiéeni- gingen samengestelde ■commissie. Om verzekerd te zijn van een klinkend einde der feestelijkheden heeft men besloten deze wedstrijden op Zaterdag 10 September te hou den. Evenals de vorige maal is de keus gevallen op den uitstekend geSchikten straatweg langs het Noordzeekanaal, waardoor men de beschik king heeft over een baan van 800 meter. De start zal wederom plaats vinden aan het einde van de kerkstraat, de finish op het Sluisplein, zoodat voor een behoorlijken uitloop kan worden gezorgd. Het laat zich aanzien dat ook ditmaal duizenden toeschouwers op de hellingen een ge makkelijk plaatsje zullen zoeken, te meer waar in tegenstelling met elders in het geheel geen entrée zal worden geheven. Wü zijn thans reeds in staat verschillende namen van bekende sprinters waarvan het de finitief vaststaat dat zij zullen deelnemen, te publiceeren. De grootste belangstelling zal na tuurlijk uitgaan naar den bekenden Nederland- schen kampioen ."-t. Ooms, die ook de vorige maal met den eerepalm ging strijken. Maar behalve deze Haarlemmer nemen nog vele andere „ster ren" deel, als de sprintkampioen van leiden R. Riethoven, onze plaatsgenoot B. Glas, terwijl wij verder kunnen noemen F. Ooms, Fn. de Langen en A. F. Terburg allen uit Haarlem; F. J. Gelder en G. J. Pruis uit Amsterdam; B. Koekoek en R. Venema, Overschie; J. Boer- kool, Assendelft enz. Evenals twee jaar geleden zullen de wed strijden dus zeker een groote attractie vormen. Bjj het spelen van de padvindsters in het gebouw van het Leger des Heils alhier, is een der padvindsters komen te vallen waardoor zij een sleutelbeenbreuk heeft bekomen. Na ter plaatse te zijn verbonden is zij per auto naar haar woning vervoerd. Ten gevolge van het niet verleenen van voor rang is een wielrijdster uit IJmuiden op het kruispunt Havenkade-Fultonstraat aangereden door een vrachtauto, waardoor de kleeding van de wielrijdster en haar rijwiel werden bescha digd. Donderdagavond kwam de gemeenteraad on der voorzitterschap van burgemeester in 't Veld in openbare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken bevonden zich: Een adres van het comité van de Internatio nale Vredes-campagne, houdende verzoek ad- haesie te willen betuigen aan het verzoek van H.M. de Koningin, inzake het uitschrijven van een derde vredesconferentie. B. en W. zijn van meening, dat dergelijke adressen hier niet thuis hooren. Dit is een in ternationaal belang. B. en W. staan hier dan ook blanco tegenover. De raad zag echter gaarne adhaesiebetuiging, hetgeen dus zal ge schieden. Adres van den Nederl. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, hou dende verzoek om gedurende de a.s. feesten alle belemmeringen, als tapverboden, sluitings uren en dergelijke, voor het welslagen van deze feesten op te heffen. Wordt als kennisgeving aangenomen. Adres van de samenwerkende onderwijzers organisaties, houdende verzoek adhaesie te wil len betuigen aan het adres inzake verlaging der leerlingenschalen. Op voorstel van B. en W. zal er adhaesie be tuigd worden. Adres van het bestuur van de afd. Zaandam van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland, houdende verzoek over te gaan tot invoering van kindertoeslag voor het politie personeel. B. en W. stellen vor dit adres in te dienen bij de ingestelde salariscommissie teneinde hier over advies te geven. De raad ging hiermede accoord. Tot herschatter en herschatter-plaatsvervan- ger worden resp. benoemd de heeren C. Tjaden en J. G. Leyel. Tot leerares aan de vakschool voor meisjes mej. J. de Boer. Tot leeraar aan de Handelsavondschool dr. D. de Vries. Tot tijdelijke leeraren aan de Handelsavond school D. Yskes, J. C. Aufenacker, C. van Baa- ren en L. A. Hes. Tot tijdelijke leeraren aan het Lyceum R. G. Ch. van Beek en dr. A. W. Groenman. B. en W. wenschen een beschikbaarstelling van een bedrag van f 6000 ten behoeve van de verandering en de inrichting van enkele loka len in het gemeentehuis. De heer FLENTROP (V.D.) vindt dit een tamelijk hoog bedrag en vraagt of dit niet ver minderd kan worden. Verder wijst spr. op de publieke tribune en de beschikbare plaatsen voor de pers, die noo- dig verbeterd dienen te worden. De VOORZITTER zegt, dat het bedrag in derdaad een beetje hoog is, doch dit is te wijten aan den ouden toestand van het Gemeente huis. Van een luxueuze inrichting is geen sprake. Goedgekeurd wordt de verordening betreffen de de winkelsluiting. Vaststelling van een verordening, regelende de toekenning van uitkeeringen aan gewezen personeel der gemeente en aan weduwen en weezen van personeel en gewezen personeel der gemeente. De heer BOSMAN (R.S.A.P.) kan zich met den inhoud van het stuk niet vereenigen. Een verlaging van het percentage tot bijdrage in het fonds zou spr. voor de werknemers billijker vinden. Spr. dient tevens een tweetal voor stellen in. De heer KAMPHUIJS (R.K.) vindt het eenigszins vreemd, dat naast een Rijkspensioen fonds er tevens een klein Gemeentepensioen fonds komt. Voor de betrokken personen is het een 10 pet. loonsverlaging, waartegenover wel een groot recht staat, doch er zijn soms men- schen die een half jaar of een jaar slechts voor de gemeente werken. Spr. zou het verstandiger vinden deze voordracht in haar geheel terug te nemen. De heer TILKEMA (A.R.) heeft waardeering voor deze voordracht, daar er naast los perso neel toch ook tijdelijke crisis-ambtenaren in gemeentedienst zijn, die vele dienstjaren heb ben en na beëindiging hiervan toch maar niet aan hun lot kunnen worden overgelaten. De heer M. PLOOIJER (S.D.A.P.) lichtte het voorstel uitvoerig toe en beveelt de aanneming hiervan aan den raad ten zeerste aan. Wethouder HALLIE (V.D.) vindt na het uit voerig betoog van den heer Plooyer het vrijwel onnoodig er nog meer van te zeggen. Tegen over het vaste personeel vindt spr. een bijdrage zeer zeker billijk. De VOORZITTER licht nog toe, dat de men- schen in kort dienstverband hun gestorte bij drage kunnen terugvorderen, waarbij het pen sioenrecht dan vervalt. De amendementen van den heer Bosman (R.S.A.P.) worden verworpen, waarna de voor dracht wordt goedgekeurd. Verdere straataanleg tusschen het Schier monnikoog en den Provincialenweg en overne ming hiervoor van grond, worden goedgekeurd. Het voorstel van den heer Bosman inzake brandstoffentoeslag wordt door hem nader toe gelicht. Na de toelichting van B. en W., ziet spr. wel in, dat het gewenschte resultaat toch niet verkregen kan worden, maar hij doet een ander voorstel n.l. om aan degenen, die met cokes stoken en niet kapitaalkrachtig genoeg zijn om een wintervoorraad in te slaan, toch gedurende den winter de gelegenheid te geven de cokes tegen de normale zomerprijzen be schikbaar te stellen. Wethouder KAN (A.R.) antwoordt hierop, dal B. en W. steeds hebben gedaan wat noodzake lijk is. De winterprijzen zijn nog niet bekend, evenals de toeslag, dien het Rijk zal geven. Bij het nieuwe voorstel zullen dezelfde bezwaren naar voren gebracht worden. Het nieuwe voor stel acht spr. dan ook niet uitvoerbaar. Het voorstel-Bosman wordt verworpen. Hierna volgt sluiting. (Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag) een schitterend vuurwerk afgestoken, waarvan een enorme menigte bewonderend heeft geno ten. Tot laat in den nacht heerschte er in de mooi verlichte Breestraat en in het Lunapark een opgewekte feeststemming. En toen tenslotte ook de laatste feestklanken verstoord waren, kon Beverwijk op een succesvolle feestweek terug zien. deel van de kosten van verbetering met een maximum van f 165 per woning. In geval van zeer ingrijpende verbetering kan dit bedrag tot f240 worden verhoogd. De aandacht wordt er op gevestigd dat uit sluitend voor arbeiderswoningen deze premie kan worden verleend. Bovendien mag de soort van de woning door de verbeteringen niet wor den veranderd. De aan te brengen verbeteringen moeten voorts zoodanig zijn, dat deze de ge maakte kosten rechtvaardigen. Het gemeentebestuur van Beverwijk is in prin cipe bereid medewerking tot deze proefneming te verleenen. Inlichtingen hieromtrent kunnen ter gemeente-secretarie, le afdeeling, worden verkregen. Het bestuur van de Harddraverijvereeniging .Prins Bernard" heeft aan het gemeentebe stuur zijn verontschuldiging aangeboden wegens het op Zaterdag 1.1. veroorzaakte incident met de feestverlichting op de Breestraat. Geboren: z. van P. C. Molengraaf-Schipper; d. van B. Nijman-de Haan; d. van T. Balder- Brouwer; d. van J. van J. Mossinkoff-Stet; d. van S. E. M. Kuilman-Rijnders; z. van D. Zonneveldt-Snijder; d. van A. Bosman-Kolle; z. van A. van der Meij-van der Meije; z. van G. J. Blom-Grapendaal; z. van I. M. Kors-van Kampen. Getrouwd: H. J. de Wit en P. J. Gelderman; A. Brakenhoff en M. Teeling; J. A. van Rijs wijk en J. M. Beentje; W. Bastiaan en A. M. de Ruijter; J. Lustig en G. Daalderop; E. H. Koopman en G. Eskes; W. van Straten en G. Ch. Poppen; A. Kleijn en P. Maas. Overleden: B. van der Weg, 45 jaar, echtgenoot van G. H. J. Derksen; P. Maks, 56 jaar, echt- genoote van E. Loocks; Y. Blokker, 73 jaar, echt genoot van D. Nol; S. Sliggers, 22 jaar, echtge- noote van D. Goedhart, IJmuiden; M. Bleeker, 78 jaar, ongeh. Ondertrouwd: J. van Rookhuizen en H. van der Kolk; C. P. de Boer en K. M. M. van Leeu wen; H. den Hoed en A. M. van der Veldt; G. van der Kolk en A. Aafjes; Th. G. van Zon en J. van Leeuwen. Vergadering Oranje-comité Woensdag avond hield het Oranje-comité in café Oud Berg en Dal een gecombineerde vergadering met afgevaardigden van alle plaatselijke orga nisaties, ter bespreking van de plannen voor de a.s. feestelijkheden. Van de vele organisaties waren slechts wei nige door een afgevaardigde vertegenwoordigd. Wegens afwezigheid van den voorzitter, den heer J. v. Lierop, werd de vergadering geleid door den heer J. Vernooij. Op de vraag van den heer Eeversluis, waar om Koninginnedag in Bennebroek niet op 31 Augustus gevierd kan worden, antwoordt de voorzitter, dat in verband met de seizoen- drukte in het bollenbedrijf velen in Benne broek op dien dag geen vrij kunnen krijgen. Vervolgens wordt besproken de nationale zang, welke op 6 September door de gezamen lijke zangvereenigingen van Bennebroek uitge voerd zou worden. Twee leden van het Oranje comité, die nu op de vergadering niet aanwezig waren, hadden reeds eenigen tijd geleden de organisatie hiervan op zich genomen. Het Oranje-comité was echter niet weinig verbaasd te vernemen van de afgevaardigden van de zangvereenigingen,. dat zij'wel iets over 'n plan, maar nog steeds niet over een definitief pro gram gehoord hadden en nu achtten zij den tijd te kort om voor dien dag nog een behoor lijk program in elkaar te zetten. Na een lange discussie doet dan tenslotte de heer De Jong het voorstel om alsnog te trachten om onder leiding van directeur Arisz een zanghulde te organiseeren met medewerking van alle bij een zangvereeniging aangesloten zangers en van ieder uit Bennebroek, die zingen kan. Getracht zal worden om dan eind volgende week een ge zamenlijke repetitie te houden. Aldus werd be sloten. Naar aanleiding van enkele algemeene op merkingen van den heer HOogedoorn over de samenstelling van het Oranje-comité en de wijze van feestvieren, stellen enkele afgevaar digden voor om het Oranje-comité te doen vervangen door een Oranje-vereeniging met betalende leden. Hiermee zou dan ook de finan- cieele moeilijkheid zijn opgelost en zou men een ander feest kunnen organiseeren dan thans het geval is. Enkele afgevaardigden van Anti Rev. richting zouden het zeer op prijs stellen, als de kermis zou vervallen. Aan 'n eventueelen optocht, welken men voorstelde op 20 September bij de opening van het feest te organiseeren, zouden dezelfde afgevaardigden om principieele bezwaren geen medewerking kunnen verleenen, daar zij den optocht niet als opening van het Koninginnefeest, maar als opening van de ker mis zien. Na lange debatten wordt tenslotte besloten den optocht op 20 Sept. als Opening van het feest niet door te laten gaan, daar de heeren Lommerse en van Lierop als afgevaardigden van den R.K. Volksbond en St. Jozefgezellen opmerken, dat vele arbeiders en jongelui wel één dag, maar geen twee dagen vrij kunnen krijgen en dus op aller medewerking niet te rekenen is. De heer Lommerse stelt dan nog voor om het traditioneele ringsteken eens te doen ver vangen door en blomencorso. De voorzitter moet hierbij weer opmerken, dat het idee wel goed is, maar dat ook hiervoor de kosten weer veel te hoog zijn. In ieder geval wordt dit jaar het programma afgewerkt, zooals het thans is vastgesteld. Do heer De Jong, die eveneens principieele bezwaren heeft tegen een kermis, betoogt ten slotte, dat hij het standpunt van het comité De Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer, die, aangemoedigd door het groote succes met de opvoering van Shakespeare's Midzomernachtsdroom in het vorige jaar, het initiatief heeft genomen opnieuw een open luchtspel te brengen, verdient lof voor den daarbij aan den dag gelegden ir/oed, en hulde voor de wijze waarop zij het denkbeeld wer kelijkheid deed worden. De aanleiding lag in de viering van het vèer- tigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. De Vereeniging vond dr. P. H. Schroder uit Haarlem bereid een stuk te schrijven, waarin de belangrijkste gebeurtenissen uit de vader- landsche geschiedenis sedert 1550 werden be licht, waarbij niet verzuimd is er den klemtoon op te leggen, hoe in den loop der vier eeuwen het Vorstenhuis en het vaderland steeds inni ger zijn samengegroeid. Als verbindingsfiguur werd gekozen Chronos, het symbool van den Tijd, welke ons den spiegel voorhoudt, waarin wjj het verleden kunnen zien. De verhandeling is bij de eerste opvoering, die gisteren (Donderdagavond) in het fraaie kan billijken maar geeft het Oranje-comité in overweging al het gesprokene van dezen avond nog eens nader te overwegen, om dan op een volgende vergadering tot de oprichting van een contribueerende vereeniging te kunnen over gaan. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Feestvreugde bij „Kindervreugd" In het verslag van den feestmiddag voor de kinde ren der R.K. Speeltuinvereeniging „Kinder vreugd" is een fout geslopen. De heer Schoen makers, die op ijs tracteerde, trad niet als muzikale clown op, doch de heer Van Duinen, die geassisteerd werd door alle kinderen. Dammen bjj St. Bavo. Dinsdag 30 Aug. des avonds 8 uur zal de Belgische kampioen dammen, de heer Karei Bardon uit Antwerpen, in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Hee- renweg een simultaan-séance geven. Deze si- multaan-séance is toegankelijk voor iederen dammer, zonder eenige financieele kosten. Wie hieraan echter deel wil nemen gelieve zich op te geven tot uiterlijk Maandagavond 6 uur, adres Raadhuisstraat 36. Deelnemers worden echter verzocht bord en schijven mede te bren gen. Het bestuur rekent er op dat vele ernstige liefhebbers, ook niet-leden der club, zullen deelnemen. Dammen, en schaken om den St. Bavo-beker. De loting van de in September a.s. aan te vangen wedstrijden om den St. Bavo-beker, welke wedstrijden gehouden worden in het Clubgebouw van St. Bavo, het R. K. Vereeni gingsgebouw aan den Heerenweg, hadden het volgende resultaat: Dammen le klas: 13 September aanvang 8 uur St. Bavo I (Heemstede)D.C.H. (Heems kerk) 2e klas: St. Bavo II (Heemstede)O.D.I. I (Hillegom)St. Jozef (Haarlem)-Adolf Kolping (Bennebroek) 20 September: le kl. schaken: St. Bavo (Heemstede)Gezellig Samenzijn (IJmuiden); Het Witte Paard (Haarlem)St. Bavo (Haar lem) Finale 2e klas Dammen. 27 September: Finale le klas schaken. le kl. dammen: Gezellig Samenzijn (IJmui den)—H.R.K.D. (Haarlem). De finale le kl. dammen wordt op een nader te bepalen dag gespeeld. RÜwieldief aangehouden. Hedenmorgen om kwart over zes werd bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een rijwiel, dab een der arbeiders van de gemeente-reiniging even op de terreinen aan den Qruqiusweg onbeheerd had laten staan. Direct na aangifte trok de motor- brigae er op uit en mocht het genoegen smaken dief en rijwiel in te halen op den nieuwen ver keersweg voorbij Hoofddorp in de richting Am sterdam. Het bleek te zijn de 35-jarige K. v. d. M., een Amsterdammer. Dief en rijwiel werden meegenomen naar het bureau van politie te Heemstede. Een concert, dat er zijn mocht. Gisteravond concerteerde tot voortzetting van de concert- week „Soli Deo Gloria" te Driehuis, o.l.v. J. de Groot. Dat deze jonge dirigent zijn plaats waardig is en nog waardiger zal worden, konden we bij den inzetmarsch „Le chadets de Brabant" van Furine al waarnemen en gedurende dit concert zijn we daarvan overtuigd geworden. Met „Madchen an der Spule" van Suppé als tweede nummer deed „Soli" een goede intrede, het gaf een goede afwerking, vooral in de bege leiding. Als 3e en 4e gaf zij Danse Hongroise No. 5 en 6 van Joh. Brahms, zwaar genoeg, waarin het temperament ontbrak, vooral in het le, het 2e was beter. Dan volgde een fantasie over mo tieven uit de opera „Martha" van Von Flotow, waarin de eerste partij nogal onzuiver klonk. Hier kon de begeleiding beter tot zijn recht ko men. Na de pauze werd „Ballet Egyptiènne ver tolkt, in 4 deelen, het eerste was wat noncha lant, het allegretto liep vlot, over het geheel was dit wel het fijnste gerecht van den avond. Als laatste „Ouverture Fantastique" van A. Govaert, dat een mooi slot was. De stemming en het tempo waren hierin heel goed. Met de finale gaf zij ons naar we hopen een tot weerziens. Vrijdagavond van 8 tot 10 uur verzorgt de Gem. Zangvereeniging „De Stem des Volks' onder leiding van den heer A. Krelage Jr., het voigende programma: 1. Zigeunerliederen naar het Hongaarsch door Hugo Conraad, comp. Joh. Brahms. 2. Onirjams liebesgesang van Fr. Schubert, soliste Corry Bijster. Aan den vleugel C. Olthuis. 3. a. Morgenrood, D. Troelstra, b. Eens, Otto W. de Nobel, c. Bruder Sur Sonne, Russische volksmelodie, bewerkt door A. Krelage Jr. 4. Zigeunerliederen, naar het Hongaarsch, bew. door Hugo de Groot comp. Joh. Brahms. Aan den vleugel C. Olthuis. Vanaf Woensdag 29 Aug. zal in de Cellu- losefabriek in plaats van met drie met twee ploegen gewerkt worden, zoodat de nachtdienst komt te vervallen. De vrij komende arbeiders zullen in andere afdeelingen te werk gesteld worden. wandelpark te Koog a. d. Zaan plaats had, mei groote belangstelling gevolgd, niettegenstaande uit den aard der zaak, spanning naar het einde geheel ontbrak. In plaats van mevr. RoijaardsSandberg. aan wie de leiding was toevertrouwd, doch die deze taak wegens gezondheidsredenen moest opgeven, heeft de heer Lau Ezerman zich be reid verklaard deze taak over te nemen. Hij heeft dit met veel toewijding gedaan. Tot het succes van den avond heeft mede bijgedragen de omgeving, waar de opvoering plaats had. Het mooie wandepark is voor dit doel uit nemend geschikt. Op den achtergrond boom groepen, gescheiden door vriendelijk geheim zinnige laantjes en in het midden de muziek tent, die door de zorg van de Zaandamsche jeugdige werkloozen was herschapen in het his torische Haagsche Binnenhof. Voeg daarbij de zeer mooie verlichting en men heeft een too- neel, dat nergens beter zou zijn te vinden. Ook mej. M. de Goye, de leidster van het danskoor, mag zich een belangrijk deel van het welslagen toeschrijven. Aan het einde van deze openluchtvoorstel ling, die door mooi windstil en niet te koel weer werd begunstigd, werden de schrijver, de spelleider en mej. de Goye gehuldigd en de voorzitter van de Zaansche V.V.V. bracht ook een hartelijk compliment aan de 160 mede werkenden. Na deze première volgen nog vijf voorstel lingen. In de Kennemerlaan heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een 4-wielig motorrijtuig en een motorrijwiel. Beide motorrijtuigen ston den aan den kant van den weg en een parkee- rende auto stond daartusschen. Bjj het gelijk tijdig wegrijden merkten de bestuurders elkaar te laat op, waardoor de aanrijding ontstond. Beide wagens werden licht beschadigd. Onze weerkundige medewerker schrijft: Wij moeten thans nauwkeurig acht geven op den barometer. Een verdere daling krijgt de be- teekenis van ongunstige vooruitzichten, n.l. toe nemende bewolking met kans op buiig weer. Gunstig worden de vooruitzichten bij stationnai- ren of stijgenden barometer. Alles bijeen geno men acht ik de kans op goed weer voor den Zondag nog ongeveer drie tegen een, maar niet zoo groot, dat wij vast mogen rekenen op droog en mooi weer. Na het voorbijtrekken van de storingen kan het mooie nazomerweer nog terugkeeren. (Nadruk verboden) BAYONNE, 25 Aug. (Havas) Uit betrouw bare bron verneemt men nadere bijzonderheden over het incident, waarbij op den auto van den Italiaanschen ambassadeur te San Sebastian geschoten is. Twee leden van de civiele garde gaven een teeken, dat de wagen moest stoppen. De ambassadeur reed echter door, ervan over tuigd, dat het teeken niet voor hem bestemd was, omdat de auto het kenmerk van het di plomatieke corps droeg. De beambten losten daarop verscheidene schoten, en de ambassa deur en zijn vrouw liepen lichte verwondingen °P door glasscherven. toedenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. Beverwijk heeft gisteren de herdenkingsfees ten beëindigd en zij heeft dat goed gedaan. Het was een dag, begunstigd met stralend zomer weer, dat duizenden menschen heeft aangelokt om dezen laatsten feestdag opgewekt mede te Vieren Na het bloemencorso van Vreemdelingenver keer en de volksspelen van Koninginnedag op de beide voorgaande dagen, vormden gisteren de groote handicapdraverijen, georganiseerd door de Beverwijksche harddraverijvereeniging „Prins Bernard", het slot. In dichte rijen, onderbroken door even dichte bezette tribunes, stonden de toeschouwers langs de Breestraat geschaard, die nog altijd een ideale baan vormt, waarop de harddraverij vereeniging met recht trotsch is en tegelijker tijd dankbaar jegens Waterstaat, die de Bree straat ter beschikking stelt.. Onder de toeschouwers merkten wij ook op de leden van het gemeentebestuur, w.o. de burge meester, Mr. M. J. J. Scholtens, beschermheer van de harddraverijvereeniging terwijl ook de burgemeester van Zandvoort, waar het bestuur van .Prins Bernard" dezen zomer de draverijen technisch verzorgd heeft, het concours eenigen tijd heeft bijgewoond. De organisatie was volmaakt in orde, zoodat de courses een zeer vlot verloop hadden. De Beverwijksche Harmoniekapel verzorgde, als al tijd, de muzikale opluistering. Van de 34 ingeschreven paarden verschenen aan den start: Fatima, eig. J. Haan, ber. J. Ver- gay; Mac Gregor, eig. A. Makken, ber. K Mak ken; Zonnestraal, eig. en ber. F. Knijnenburg; Rose Morgan, eig. K. Wijk ber. A. Witteveen; Xuthus, eig. v. d. Sande, ber. W. Geersen; Nora Scott, eig. J. Vrijland, ber. P. v. Bennekom; Xiphi'as, eig. en ber. J. van Twisk; Uilenspiegel, eig. J. Haan, ber. F. Broers; Aruba, eig. C. Stam, ber. C. Vergay; St. Bernard, ber. J. van Leeuwen Jr.; Determinaion, eig. en ber. J. de Vlieger; Glossy Silk, eig. en ber. L. Combee; Maya Toddington, eig. Mevr. Arbous, ber. J. v. Leeuwen Sr.; Fanfare, eig. en ber. J. Knij nenburg; Anzolor, eig. en ber. J. Vlieger; prin cess, eig. M. S, W. v Renswoud, ber. L. En- singh; Betty Worthy, eig. K. Wijk, ber. A. Wit teveen; Zoo Doorlooper, eig. v. d. Pol, ber. W Geertsen; Johanna M., eig. J. Vrijland, ber; P. v. Bennekom; Gretchen H., eig. Silver, ber. J. v. Leeuwen Jr.; Sister Bond, eig. F. A, Bos veld, ber. K. Bakker; Guria Porta, eig. A. Mak ken, ber. K. Makken,; Yade, eig. en ber. C. Ver gay; Welkom, eig. M. J. Kout, ber. K. Schreu- der; Aura V-, eig. J. Haan, ber. J. Vergay. De courses verliepen zeer vlot. Bij den eersten omloop vilen uit: Fatima, Rose Morgan, Nora scol, Xiphias, Ariba, Glossy silk, Maya Tod dington, Anzóteor, Betty Worthy, Gretchen H., Gria Porta en Yade. In den tweeden omloop verloren de paarden Princess, Welkom, Sister Bond, Uilenspiegel, St. Bernard en Xuthus. Het ging er nu om wie in den prij zenomloop zou worden geplaatst en dus 'n kans kreeg om naar den hoofdprijs te dingen, die ditmaal niet minder dan 600 bedroeg. Van de 7 overgebleven paarden zouden er 4 geplaatst worden. Johan na M. had het gemakkelijk; zij had geen te genstander en kwam dus vanzelf in de prijzen- klasse. Zoo Doorlooper, die tegen Aura V. liep, moest het dezen keer afleggen, terwijl Deter- miniation in Mac Gregor haar meerdere moest erkennen. Fanfare tenslotte verloor van Zonne straal. In den beslissenden omloop, die hierna volg de ontbrak het niet aan spanning. Aura V-, die tegen Johanna M liep, werd reeds bij den eersten rit gedisqualificeerd, omdat zjj door het lint liep Zij won echter den tweeden rit en vervolgens ook den kamprit, zoodat zij om den eersten prijs kon loopen. Mac Gregor die tegen Zonnestraal liep, ver loor den eersten rit, maar werd daarbij kreu pel, zoodat hij moest worden uitgeschakeld. Hij kreeg daardoor den 4en prijs ƒ25.—, terwijl Jo hanna M. den derden prijs ad 100.had. Anna V. en Zonnestraal liepen daarna om den eersten en tweeden prijs. Beiden wonnen 'n rit, zoodat de kamprit aardig was. Het werd een spannende kamp, maar op het laatste raakte Aura V. ,,haar beenen kwijt", zooals de vakterm luidt (d.w.z. galloppeeren). Zonnestraal won dus op dezen zonnigen middag den zonnigen prijs van 600.Bovendien kwam de geluk kige eigenaar in het bezit van de medaille, aan geboden door Z. K. H. Prins Bernhard, terwijl hij tevens de bronzen paardengroep van de Heinekes Brouwerij en een gouden dasspeld, ge schenk van hotel Terburg, ontving. De tweede prijs, ad 250.—, was voor Anna V. De winnaar van den hoofdprijs, den heer Knijnenburg, gaf aan zijn vreugde uiting, door tijdens het eererondje met kwistige hand cho- coladereepen uit te strooien. Na afloop werden in hotel Terborg de prij zen uitgereikt door den voorzitter der hard draverijvereeniging, den heer A. Blom. Deze bracht bank aan den Rijkswaterstaat, die de Breestraat wederom beschikbaar had willen stellen. Spr. zeide dat de Breestraat voor de vereeniging een angstig bezit is; zij is een voorrangsweg en de harddraverijvereeniging heeft het voorrecht gekregen hem te mogen af sluiten. Intusschen hoopte spr. dat de veree niging nog vele jaren over de' Breestraat zal mogen' beschikken. Vervolgens bracht spr. dank aan het gemeen tebestuur voor zijn medewerking, die op hoo- gen prijs gesteld wordt. De heer Blom dankte verder de V.V.V. en (Koninginnedag", die met de harddraverijver eeniging de feesten hebben georganiseerd. Spr. constateerde met voldoening, dat de feesten schitterend geslaagd zijn. Tenslotte dankte spr. den starter, den heer A. Commijs en allen die medewerking verleenden, in het bijzonder de politie en de harmonie-' kapel. De heer Blom stelde dan voor aan h. M. de Koningin een telegram te zenden, waarin aanhankelijkheid aan het Koningshuis wordt betuigd. Onder luiden bijval werd daartoe be sloten. Hierna werden de prijzen met een toepasse lijk woord overhandigd. Door verschillende personen werd nog het woord gevoerd, waaronder de wethouder, den heer W. v. Dok, die zeide, dat het gemeente bestuur zich gelukkig mag prijzen, dat de or ganisatie van dit traditioneele sportfeest in goede handen is. Spr. wenschte het bestuur van harte geluk met den prachtig geslaagden dag. Tot besluit werd des avonds op de Oostkade Onder auspiciën van het Comité „Katholiek Beverwijk" heeft in het K.S.A.-gebouw een bijeenkomst plaats gehad, waarbij de veree- nigingsbesturen afscheid hebben genomen van hun geestelijken adviseur, kapelaan Dr. F. C. J. HPlthuizen, die door Z. Hoogw. Exc. den Bis schop naar Amsterdam is overgeplaatst, om daar de functie van centraal adviseur te ver vullen. De voorzitter van Katholiek Beverwijk, de heer W. de Groot, sprak een kort inleidend woord, waarbij hij er alvast op wees, dat Ka tholiek Beverwijk, een instelling van kapelaan HPlthuizen, en door dezen het meest voortge stuwd, den scheidenden priester ook het meest zal missen. Door een groot aantal afgevaardigden wer den hierna woorden van dank en afscheid ge sproken, waarbij het belangrijke werk van Dr. Holthuizen in «en helder licht werd geplaatst. Wat hij deed voor de standsorganisatie, voor het ontwikkelingswerk en voor de werkloozen, zijn ijveren voor de geestelijke belangen van alle organisatie-leden, voor de viering van den eersten Vrijdag, zijn gedegen voorlichting op elk gebied, het werd alles met groote erkente lijkheid in herinnering gebracht, en men het niet na de waardeering Dok in stoffelijken zin te uiten, door de aanbieding van een geschenk. Het woord werd gevoerd door de heeren A. v. d. Plas, namens den R.K. volksbond, N. J. de Groot, namens het Missie-actie-comité en de ARKA, J. v. d. Zon, voor de werkloozen, J. Baltus, voor „St. Petrus", T. Boon voor de fa brieksarbeiders, J. Pel, namens den 3-jarigen cursus van het R.K. Werkliedenverbond, Ver- zijlberg, namens de R.K. Technici, v. Kleef, voor de metaalbewerkers, Mevr. Habers, na mens den R.K. Vrouwenbond, v. Hulst voor de onderwijzers en anderen. Tenslotte sprak de heer W. de Groot, die meende dat niet onder woorden te brengen is, wat kapelaan Holthuizen voor Katholiek Be verwijk heeft gedaan. Het comité, dat een nieuwe instelling is, vereischt zeer veel werk, maar wat van het grootste belang is, is wel dit, dat met het totstandkomen van Katholiek Beverwijk een band gevestigd is tusschen al onze katholieke organisaties. Hierna werd nog het woord gevoerd door den Deken, den Hoogeerw. Heer P. J. Simons, die er op wees, dat men in dit heengaan den wil moet zien van God. Dr. Holthuizen heeft hier met zijn mooie, hem door God geschonken talenten gewerkt, hij heeft anderen geleerd te werken en dat is een mooie taak. De Deken zeide tenslotte, dat hij nog lang in Beverwijk hoopt te blijven en dientengevolge nog langen tijd de vruchten zal mogen pluk ken van het werk, dat kapelaan Holthuizen hier gedaan heeft. Dr. Holthuizen beantwoordde hierna de har telijke afscheidswoorden,Hij verklaarde blijde te zijn, dat hij gedurende zijn verblijf hier, Gods genade bij zijn arbeid heeft mogen ont vangen. Want bij alles, wat in herinnering wordt gebracht, moet niet vergeten worden dat het God is, Die wasdom heeft gegeven. De eerw. spr. was dankbaar ook voor de vele medewerking, wellje hij ondervonden had. Zon der den zegen van God en zonder veler me dewerking, ware het onmogelijk geweest, iets tot stand te brengen. Ofschoon de scheidende priester bij het uiten van diens dank geen namen wilde noemen, wenschte hij een uitzondering te maken ten opzichte van de heeren W. de Groot en H. J. de Groot, om hun werk respectievelijk voor Katholiek Beverwijk en de Missietentoonstel ling, welke straks in Beverwijk wordt gehouden. De Eerw, spr. riep thans reeds de medewer king in van alle besturen voor den nieuwen adviseur. Hij dankte tenslotte voor de stoffe lijke waardeering, maar vroeg daarnevens van allen ook een gebed. Op 6 September a.s. zal te Amsterdam op de Dam een nationale betooging plaats hebben ter huldiging van H.M. de Koningin. 10.000 Neder landers uit het geheele land zullen daaraan deelnemen. Na een vaanaelgroet voor het paleis zullen de deelnemers vervolgens provinciege- wjjze voor de hooge Jubilaresse defileeren. Uit de gemeenten Beverwijk en Heemskerk zullen tezamen 18 personen aan de betooging deelnemen. Zij vormen daar een groep. Deze groep zal uitsluitend bestaan uit tuinders, die een groot aardbeien-embleem alsmede de twee gemeente-vlaggen zullen meedragen. De samen stelling is aldus gekozen teneinde beide gemeen ten te karakteriseeren. Zoo zal Alkmaar uitko men met de kaasdragers. De deelnemers zullen omstreeks kwart voor een per extra-trein naar de hoofdstad worden vervoerd, waar de betooging te drie uur plaats vindt. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat een proef zal worden geno men met het verleenen van bijdragen voor de verbetering van bestaande arbeiderswoningen. By vele woningen wordt de verhuurbaarheid bemoeilijkt doordat zij niet ten volle aan de tegenwoordige eischen van bewoonbaarheid vol doen. Door het verleenen van een bijdrage voor het verbeteren van deze woningen zal getracht worden den voorraad van goedkoope bewoon bare arbeiderswoningen te vergrooten. Hierbij is gedacht aan het verbeteren van de Inrichting van verouderde woningen, het tref fen van voorzieningen tegen vochtigheid of brandgevaar, het verbeteren van de sanitaire installatie, aansluiting aan de rioleering en het aanbrengen van' gas, water of electriciteit. Kortom dus zulke voorzieningen welke nood zakelijk zijn om woningen van eenigszins ver ouderd type met de huidige etachen in over eenstemming te brengen. De bijdrage wordt slechts verleend indien van de zijde van het hypothecair crediet terzake van de op het perceel rustende lasten een tegemoetkomende houding wordt aangenomen. De bijdrage of premie zal bedragen een derde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2