Autovervoer voor personen RAPPORT VERSCHENEN VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 Militair vliegerscorps Kerkelijk leven Hedenochtend te 's Gravenhage vertooning voor een select gezelschap Jongeman is vermoedelijk uit een boom gevallen Commissie, ingesteld door den Bond van Bedrijfsauto houders, zet haar ziens wijze uiteen Eigen vervoer HULDE VAN DE RIJPERE JEUGD VREUGDEVUREN LANGS GRENS EN KUST Lijst van plaatsen, waar zij S Sept. ontstoken zullen worden Ook Suriname doet mede Dr. Ir. J. SCHROEDER VAN DER KOLK UITVINDING VAN TELEFOON Oud-rijkshoofdmgenieur van Spoorwegen overleden Een wereldverovering zonder weerga Kort-verband-vliegers in vasten dienst? LOUIS DE VRIES Taxi's en huurauto's Verhuurbedrijf zonder chauffeur TWEEDE TUNNELSTUK VERSLEEPT Belgische onderscheiding verkregen Transport te Rotterdam had weer een vlot verloop ARBEID IN HOTELS EN KOFFIEHUIZEN MAN VERGIFTIGD Bepalingen voor de feestweek Zes jaar gevangenisstraf voor de daderes WAARNEMEND DIRECTEUR VAN DE K.N.I.L.M. PRAEHISTORISCHE VONDST Donderdagmiddag in ons land Armbanden van onbekend type UIT DE STAATSCOURANT SURINAME-LIJN OPLEIDING VAANDRIGS TOT BEROEPSOFFICIEREN Onderscheiding De K.N.S.M. brengt wijziging in het vaarplan Benoemingen Cursus van twee jaar aan K.M.A noodig gebleken GIRODIENST OP DE A.S FEESTDAGEN Cubaansch bezoek aan minister Colijn Sterfte aan mond- en klauwzeer EERW. ZUSTER MARIA NELLA t viezen alleen zin hebben, voor zoover de advie zen des ochtends bij den aanvang van den dienst, 5.30 uur, ten girokantore aanwezig zijn. Ten aanzien van later binnenkomende adviezen treft het zenden aan de postkantoren van telegrafi sche machtiging tot uitbetaling geen doel, omdat de telegrammen dan de postkantoren niet meer voor het bovengenoemde tijdstip van sluiting kunnen bereiken. Op dergelijke adviezen zal spoedbehandeling zonder meer worden toe gepast, waarmede wordt bereikt, dat de chèques op 1 resp. 7 September des ochtends betaalbaar zijn. Amsterdam zal vestigen, ziet als belangrijke taak voor de naaste toekomst het uitbreiden van de luchtlijnen in Ned.-Indië tot een lucht net, dat alle deelen van ons overzeesch gebied overcpant en het tot stand brengen van ver bindingen van dit gebied naar alle nabije lan den, „want luchtlijnen behooren niet bij de grenzen op te houden en zeker niet in het Verre Oosten, waar allen zooieer op elkaar zijn aan gewezen". besloten, dat aan deze ondernemers een bord zal worden uitgereikt met den tekst „Verhuur zon der chauffeur, erkend door en onder controle van den B.B.N.". Hedenochtend half 12 zal In de studio van „Filmstad" te 's-Gravenhage de nationale film vertoond worden voor een groot aantal auto riteiten. Aanwezig zullen zijn de ministers Co lijn, Patijn, Van Boeyen, Slotemaker de Brui ne, De Wilde, Van Buuren. Steenberghe, Welter en Romme, voorts de vice-president van den Raad van State, jhr. Beelaerts van Blokland, de president van de Nederlandsche Bank, mr. Trip en de sultans - van Boelengan, Langkat, Pontianak en Deli. De sectie, die op het lijk van den op Rhynau- wen dood gevonden 19-jarigen J. W. T. uit Groenekan is verricht, heeft uitgewezen, dat aan misdrijf niet gedacht behoeft te worden. Men heeft geen enkel spoor van geweldpleging gevonden. Aangenomen wordt, dat de jongeman uit een boom is gevallen. Aan een vriend had hij verteld, dat hij naar Rhynauwen ging fiet sen. Natuurlijk weet men niet, hoe hij ertoe gekomen is in een boom te klimmen, doch al licht is daar iets geweest, wat zijn aandacht heeft getrokken. Door plaatsing van dit bord is de onderne mer gebonden al zijn wagens aan een regelma tige keuring te doen onderwerpen, terwijl dit bord alleen wordt uitgereikt, indien de onderne mer kan aantoonen, dat zijn wagens tegen wet telijke aansprakelijkheid zijn verzekerd. Voorts meent de commissie, dat verkeers- veiligheidseischen dienen te worden vastgelegd, waarbij het gewenscht is de eischen van perio dieke keuring alsmede de verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid algemeen te stellen, ter wijl verder eischen gesteld moeten worden, welke direct correspondeeren met de betrouwbaarheid van de voertuigen uit het oogpunt van algemeen belang voor de bevolking. De commissie heeft zich beraden of het ge wenscht is, het eigen vervoer vrij te stellen van inschrijving. Zij meent echter, dat het aan beveling verdient de inschrijving te behouden. De inschrijving voor het uitvoeren van eigen vervoer geschiede op daartoe tot de commissie voor de vergunningen gerichte aanvraag inge volge besluit van die commissie. Ten slotte wordt de wensch geuit, dat de nieuwe wet het bedrijf zal verlossen van den wankelen overgangstoestand en dat zij het de vastheid zal geven, waaraan het juist in dezen tijd van de talrijke vervoersmogelijkheden zoo dringend behoefte heeft. Het Centraal Bureau van de jeugdhulde voor H. M. de Koningin heeft bericht ontvangen, dat ook Suriname (naast Nederlandsch-Indië en Curacao) deelneemt aan de hulde van de rij pere jeugd ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H.M. de Koningin en dat ook uit Suriname een vlag komt. Suriname noch de hoofdstad Paramaribo heeft officieel een wapen. Er is daarom vol staan met op de vlag een embleem te plaatsen. Voor het vaststellen van het embleem is ge volgd het schild, zooals dat voorkomt op het voetstuk van het standbeeld van H. M. de Ko ningin op het gouvernementsplefn te Parama ribo, welk embleem een historisch karakter heeft. De vlag is in den middag van 5 Augustus na mens de verschillende jeugdorganisaties aan den gouverneur van Suriname aangeboden, bij welke gelegenheid op het gouvernementsplein een 2000-tal jongeren waren opgesteld. De aanbieding is geschied mede uit naam van de jeugdvereenigingen in Nickerie en Coronie. Bij de aanbieding zijn, zooals in het officieele schrijven van den gouverneur wordt vermeld, weder duidelijk naar voren getreden de trouw en aanhankelijkheid van de Surinaamsche be volking, niet het minst van de Surinaamsche jeugd, aan H.M. de Koningin en het Oranje huis. Zooals reeds is gemeld, zal op den avond van den vijfden September de Nederlandsche jeugd ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin langs de geheele Neder landsche grens en kust en in de provinciale hoofdsteden vreugdevuren ontsteken als een sein, dat de dag van den zesden September, de nationale feestdag, op welken dag ook des avonds de hulde van de Nederlandsche jonge ren aan de Koningin plaats heeft, nadert. Verschenen is het rapport van de commissie voor het auto-vervoer personen, onder voorzitter schap van den heer mr. P. J. Oud, ingesteld door Cen Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land (commissie-Oud) Wij menschen accepteerenHet is voor ons de gewoonste zaak van de wereld, als wij het licht aandraaien, de radio „aanzetten", het gas aansteken. Wij kijken op ons' horloge hoe laat, op de thermometer hoe warm het is en op de barometer hoe mooi of leelijk het weer wordt. Wij gebruiken 1001 dingen en denken daarbij geen oogenblik aan de ontdekkers en uitvinders en nog minder aan den moed en de wanhoop, waarmee zij voor hun ideeën hebben „gevochten". Zoo doen wy nog meer.Wij telefoneeren. Dat is heel eenvoudig, een kind kan het doen, alleen is het vervelend als je dengeen met wien je spreken wilt herhaaldelijk in gesprek vindt, dan denk je, die telefoon-uitvinders moesten er nog maar wat bij uitvinden, b.v. de automati sche stem, die kon zeggen „schiet een beetje op" of iets dergelijks, waaruit de opgebelde te weten kon komen, dat er op hem werd ge wacht. Menschen worden veeleischend,Soms ech ter kan zoo'n veeleischend mensch wel eens tot inkeer én in een milde stemming komen en tot zich zelf zeggen: „eigenlijk toch een prachtige uitvinding die telefoon. Wat zou ik moeten beginnen als zij niet bestond? Onzin niet aan denken. Zij is er" en dan prevelt hij misschien: „dank zij...." Ja, dank zij wien? En dan moeten wij antwoorden, dat het niet meer is vast te stellen, wie de eerste bruikbare telefoon heeft geconstrueerd. De geschiedenis noemt in dit verband ver schillende namen, maar men neemt algemeen aan, dat de Amerikaan, Alexander Graham Bell, de eerste was, die slaagde met een prac- tisch bruikbare toepassing van overbrenging van menschelijke stem langs een draad. Toen de proefneming slaagde wierp Bell in dolle vreugde zijn hoed in de lucht en de geschie denis vermeldt, dat het nog wel een hooge hoed was! Dat was in 1876 en het gebeurde te Boston. Het jaar daarop bezat deze stad als eerste ter wereld een telefoonlijn en slaagde Bell er reeds in over een afstand van 96 K.M. te spreken; vijf jaar later bezat vrijwel iedere stad van eenige beteekenis in de Vereenigde Staten een telefoonnet. Europa bleef niet achter. In 1878 en 1879 kre gen resp. Londen en Parijs hun stadstelefoon- net, de hoofdsteden in andere landen volgden en het telefoonnet groeide en groeide, in snel tempo veroverde de telefoon de wereld. Natuurlijk werden steeds nieuwe verbeterin gen aangebracht, totdat eindelijk het kleine, fraai gevormde en zoo eenvoudig schijnende toestelletje is ontstaan, waarvan er thans al leen in Nederland reeds meer dan 382.000 in gebruik zijn. Wij zullen het nu niet hebben over de ontwikkeling van de centrales tot „au tomatische" apparaten en over de ontzaglijke organisatie, welke aan het telefoonverkeer he den ten dage ten grondslag ligt. U heeft een toestel thuis en dat is u genoeg. U kunt, wan neer u wilt, spreken met elk lid van de wereld omvattende telefoon-familie, welke meer dan 35.000.000 leden telt. Wij ontleenen aan dit rapport, dat vele door het bedrijfsleven wenschelijk geachte wijzigingen >n het R.A.P. bevat, het volgende: Zonder ook maar iets te kort te doen aan de bestaande R. A. P.-commissie, meent de Com- Jnissie-Oud, dat het gewenscht is, dat zoowel de commissie voor de vergunningen als de rijks verkeersinspectie voorgelicht wordt door een be- dryfscommissie. Zij stelt zich voor, dat de leden von deze commissie door den minister benoemd worden op voordracht van de organisaties, ter- Wijl de wenschelijkheid naar voren treedt, dat ook een bedrijfseconoom in deze commissie be noemd wordt. Als algemeene regel geldt zoowel bij het ver- lfcenen eener geregelde als eener tijdelijke ver gunning, dat niet meer dan één ondernemer hetzelfde traject bedient, tenzij de exploitatie van dien ondernemer aanleiding is, om ook nog ten ander tot het vervoer op het reeds bezette traject toe te laten. Op 86-jarigen leeftijd is te Oosterbeek over leden dr. ir. J. Schroeder v. d. Kolk, oud-rijks hoofdingenieur van de Spoorwegen. De heer Schroeder v. d. Kolk werd geboren te Utrecht. Hij bezocht de H.B.S. te Zutfen en Deventer, studeerde aan de polytechnische school te Delft en werd in 1874 civiel ingenieur. In 1919 werd hij eeredoctor in de technische we tenschappen aan de Technische Hoogeschool. Hij is als ingenieur werkzaam geweest bij den aanleg van den spoorweg ZaandamEnkhuizen en de spoorwegbruggen over het Merwedekanaal, voorts bij den raad van toezicht op de spoor wegdiensten voor het onderzoek van de spoor wegbruggen in Nederland. In 1919 is hij als rijkshoofdingenieur uit den dienst getreden. Van zijn hand zijn publicaties verschenen in het tijdschrift van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en in De Ingenieur over spoorweg bruggen enz. De begrafenis is 27 Augustus om 2 uur op de nieuwe begraafplaats te Oosterbeek. Deze vuren zullen des avonds om negen uur worden ontstoken en wel in de navolgende ge meenten: Den Helder, Callantsoog, Petten, Schoor], Bergen, Egmond aan Zee, Castricum, Wijk aan Zee, Anna Paulowna, Velsen, Zandvoort, Noord- wijk, Katwijk, Wassenaar, 's Gravenhage, Mon ster, Hoek van Holland, Oostvoorne, Rockanje, Goedereede, Ouddorp, Eikerzee, Renesse, Haam stede, Wissekerke, Vrouwenpolder, Domburg, Westkapelle, Cadzand, Sluis, 'E'ede, Sint Kruis, IJzendijke, Philippine, Sas van Gent, Koe wacht, St. Jansteen, Hulst, Ossendrecht, Putte, Heijbergen, Roosendaal en Nispen, Rucphen en Vorenseinde, Zundert, Rysbergen, Chaam, Baarle Nassau, Goirle, Hilvarenbeek, Hoog en Laag Mierde, Reusel, Bladel en Netersel, Berg- eyk, Valkenswaard, Dudel, Weert, Stramproy, Neeritter, Ittervoort, Stevensweert, Ohe, Roos teren, Papenhoven, Urmond, Stein, Elsloo, Bun- de, Borgharen, Maastricht, Eysden, Mheer, Noorbeek, Snenaken, Vaals, Wittem, Bocholtz, Kerkrade, Ubach over Worms, Brunssum, Schinveld, Jabeek, Broeksittard, Nieuwe Stad, Echt, Posterholt, St. Odelienberg, Melick en Herkenbosch, Maasniel, Swalmen, Beesel, Biel- field, Venlo, Arcen- en Velden, Bergen, Mook en Middelaar, Nijmegen, Ubbergen, Millingen, Herwen en Aerdt, Zevenaar, Bergh, Gendrin- gen, Dinxperloo, Aalten, Winterswijk, Eibergen, Haaksbergen, Enschede, Losser, Denekamp, Tubbergen, Vriezenveen, Hardenberg, Grams- bergen, Coevorden, Nieuw Schoonebeek, Em- men, Vlachtwedde, Bellingwolde, Nieuwe Schans, Beerta, Nieuw Wolde, Termunten, Delf zijl, Blerum, 't Zandt, Uithuizermeeden, Uit huizen, Usquert, Eenrum, Kloosterburen, Ui- rum, Kollemerland, Oostdongeradeel, Westdon- geradeel, Ferweradeel, St. Anna Parochie, Earadeel, Harlingen, Wonseradeel, en op den afsluitdijk. Naar het A.I.D. vernam, wordt overwogen de voorwaarden voor de kort-verband-vliegers dus danig te verbeteren, dat de animo voor dienst neming bij de L.A. aanzienlijk wordt gestimu leerd. In overweging is n.l. om kort-verband-vliegers in aanmerking te brengen voor opname in vas ten dienst. Van welingelichte zijde vernemen wij nader, dat er gereede aanleiding bestaat om te ver wachten, dat, naast de in de toekomst te ver wachten bepalingen, waardoor het beste ge deelte van de kort-verband-vliegers de kans wordt geboden, in vast militair verband over te gaan, er voor hen uitzicht bestaat op de mogelijkheid in de toekomst een hoogeren rang te verwerven dan luitenant. Eveneens wordt overwogen, voor het overige deel der kort-verband-vliegers een zoogenaamd capitulantenstelsel in te voeren, d.w.z., na be ëindiging van den actieven militairen dienst geplaatst te worden in een passende ljurgerbe- trekking, waarnevens zij als reserve-vlieger be schikbaar blijven. Bezwaar bestaat tegen het beroepsreeht van den rijksinspecteur. Wat betreft het concurrentie aandoen van een interlocalen dienst aan een localen (dus z.g. Stadsdienst), zou het raadzaam zijn indien, wan neer dit mogelijk is, beide niet langs dezelfde route in de stad rijden. Nu alom het bezwaar wordt gehoord, dat richtlijnen voor de rijksinspecteurs ontbreken, 'Wordt voorgesteld, dat na advies van de bedrijfs- commissie de algemeene richtlijnen worden Vastgesteld, volgens welke de rijksinspecteurs deze vergunning moeten geven. Wat de incidenteele toerwagenritten betreft, diene het volgende: Zoowei bij organisatieritten, als bij de z.g Eezelschapsritten wordt den laatsten tijd wel afwijzend beschikt. Dit standpunt is volgens de commissie onjuist, Omdat het streng doorgedacht alle groote toer wagenritten onmogelijk maakt. Wanneer het vaststaat, dat men te doen heeft het het verhuren van den geheelen autobus aan een gezelschap, waarbij dan de ondernemer lij delijk is en men tot hem komt met een aan vraag. dan ware steeds de toerwagenrit toe te s..aan. De commissie zou voor de toerwagens wenschen Voor te stellen: geen verandering in de bestaan de negatieve definitie, onderscheiding in regel matig wederkeerende toerwagenritten en inci denteele toerwagenritten en vergunningverlee- iung door de rijksinspecteurs. De commissie meent een suggestie naar voren te moeten brengen inzake het weren van die bedrijfsvormen, welke zich kunnen onttrekken aan alle sociale voorschriften, zooals chauffeurs combinaties. Deze bedrijfsvorm zal steeds een bron van moeilijkheden blijven opleveren bij eiken te treffen maatregel, ter ordening en sa- beering van den bedrijfstak in zijn geheel. Ook wenscht de commissie er op te wijzen, dat het haar gewenscht voorkomt, dat op de een of andere wijze per onderneming een minimum aantal wagens wordt voorgeschreven in verband •net de grootte van de gemeente, waar het be drijf wordt uitgeoefend. Het zou gewenscht zijn artikel 17 van het tl A.P. zoo te redigeeren, dat de verleende ex ploitatievergunning recht geeft op het innemen Van standplaats op den openbaren weg, waarbij B. en W. dan de bevoegdheid hebben stand- Plaatsen te bepalen. De bepalingen inzake de keuring, zooals deze thans bestaan en worden uitgevoerd, hebben Sroote moeilijkheden gebracht, welke opgehe ven kunnen worden door uniforme, voor het Beheele land aangenomen regelen. Dit principe mag als van eerste orde be schouwd worden, waarbij men de vraag wie de keuringen verricht, als een van de tweede erde kan achten. De B.B.N. heeft als onderdeel van zijn com missie voor het beroepspersonenvervoer een commissie voor het verhuurbedrijf zonder chauf feur ingesteld, welke commissie reeds verschil lende maatregelen heeft getroffen. Deze commissie heeft een keuringsreglement Bocdgekeurd. Reeds heeft een aantal ondernemers zich aan heze keuring onderworpen en de B.B.N. heeft Na de ontvangst in de Belgische legatie van de Belgische parlementsleden, deelnemers aan de Interparlementaire Conferentie, heeft de Bel gische gezant Donderdagavond het eereteeken van officier in de orde van Leopold II uitge reikt aan den tooneelspeler Louis de Vries. De Belgische gezant bracht hierbij hulde niet alleen aan het herhaaldelijk optreden van den heer De Vries ten voordeele van de liefdadig heidsinstellingen in België, maar eveneens aan den grooten Nederlandschen tooneelspeler per soonlijk. Na hartelijke woorden van dank uitte de heer De Vries den wensch, nog dikwijls in België voor deze instellingen te kunnen optreden. Nadat men Woensdag het transport van de drie tunnelstukken van de Heyschehaven naar de Waalhaven te Rotterdam in verband met de minder gunstige weersomstandigheden had moeten stopzetten, waren deze Donderdag van dien aard, dat de waterstand hooger was, zoo dat het mogelijk was het betonnen gevaarte, dat 7500 ton weegt, over den drempel van de Heyschehaven te sleepen. Circa twee uur werd met het leegpompen van het tunnelstuk begonnen, waarna zes sleepboo- ten van P. Smit en Co's Internationalen Sleep dienst vastmaakten. Het transport had ook dit maal weer een zeer vlot verloop. Even over half vijf zwenkte het gevaarte de Waalhaven in en het was ongeveer kwart over vijf, toen ook het tweede tunnelstuk veilig aan den langen steiger gemeerd lag. Het derde en laatstè tun nelstuk moet nu nog versleept worden. De minister van Sociale Zaken heeft goed gevonden, in verband met feesten ter viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, ten aanzien van mannen en vrou wen, die arbeid verrichten in een koffiehuis of een hotel, gedurende het tijdvak van 29 Augus tus tot en met 10 September het volgende te vergunnen: Indien in een gemeente des rijks in verband met feesten als bovenbedoeld op één of meer dagen in bovengenoemd tijdvak voor koffie huizen of hotels een later sluitingsuur is toe gestaan, mag de aan dit verlate sluitingsuur aansluitende dagelijksche onafgebroken rust tijd zooveel korter zijn dan 10 uren als de be trokken inrichtingen langer geopend mogen zijn, echter met dien verstande, dat die rust tijd niet minder dan zeven uur mag bedragen. Het vonnis van den raad van Justitie te Se- marang, waarbij de beklaagde vrouwe J. W. N. W., terzake van moord veroordeeld werd tot de straf van 6 jaren gevangenis, is door het hof in revisie bekrachtigd. Beklaagde is ten laste gelegd, dat zij te Ma- gelang na kalm overleg en na rijp be raad C. L. Lawson opzettelijk van het leven heeft beroofd, door hem in hun gemeenschap pelijke woning aldaar op 7 Februari 1938 en/of op een of meer tijdstippen omstreeks dien datum telkens het z.g. warangan toe te dienen, ten gevolge waarvan Lawson is overleden. Met het Indië-vliegtuig „Pelikaan" van de K.L.M. is Donderdagmiddag in Nederland te ruggekeerd de heer H. Nieuwenhuis, hoofd vertegenwoordiger van de K.N.I.L.M. in Neder landsch-Indië, die naar ons land is terugge keerd, om het directeurschap waar te nemen in verband met de ziekte van den tegenwoor- digen directeur, jhr. H. K. B. Rendorp, dien hij waarschijnlijk in de naaste toekomst als directeur zal opvolgen. In de omgeving van Goendi (ten noorden van Solo), aldus meldt Aneta uit Bandoeng, heeft dr. G. H. R. von Koeningswald verschillende praehistorische voorwerpen gevonden. Behalve steenen bijlen kon een aantal armbanden van een tot dusver op Java onbekend type worden verzameld. Deze armbanden zijn namelijk uit tridacna- schelpen vervaardigd. De meeste dezer armban den zijn glad, enkele echter zijn met horizon tale strepen versierd. Deze armbanden moeten volgens een zeer gecompliceerde techniek zijn uitgevoerd, aangezien zij zoowel aan den bin nen- als aan den buitenkant de sporen van boren vertoonen. De meeste dezer armbanden vertoonen een sterke verwering. De ouderdom wordt geschat op 2 5, 3 duizend jaar. Behalve de?e armbanden werd voorts een groot aantal kralen, uit hetzelfde schelpen materiaal vervaardigd, gevonden. Soortgelijke armbanden worden nog heden op verschillende Zuidzee-Eilanden vervaardigd. De door dr. Von Koeningswald gevondene ver toonen groote verscheidenheid. Sommige er van zijn zeer smal, andere weer zeer breed en manchetachtig. De heer Nieuwenhuis heeft Indië verlaten, nadat hij daar tien jaar in dienst van de K.N. I.L.M. heeft vertoefd. Tevoren was hij in Nederland werkzaam ge weest als chef van den vliegdienst en sta tionschef der K.L.M. op Schiphol en daarvooi als stationschef en havenmeester op Waalha ven. Lang voor dien tijd, thans dertig jaar gele den, kwam hij voor het eerst naar Indië als marine-officier. De goede naam, waarin de K.N.I.L.M. zich in het Verre Oosten mag verheugen, blijkt uit de altijd prettige samenwerking met Australië en te Singapore, dat thans geheel een ver sterkte vesting is, maar waar de Nederlanders overal toegang hebben, terwijl men in Saigon, waarheen de volgende week de lijn naar Sin gapore wordt doorgetrokken, met vreugde wordt begroet. De heer Nieuwenhuis sprak waardeerend over het K.L.M.-personeel, waarmede men de beste ervaringen heeft opgedaan, dank zij de eigen opleiding, die de K.L.M. aan haar technisch personeel heeft gegeven, waarbij o.a. gebleken is, dat het inheemsche grondpersoneel zijn werk uitstekend verricht, terwijl de inheemsche me caniciens prima werkkrachten zijn en een zeer fijne hand voor montage- en contrölewerk hebben. De heer Nieuwenhuis, die zich voorloopig te De Kon. Ned. Stoomb. Mij. zal met ingang van 1 November eenige wijziging in het vaar plan van de Suriname-Lijn brengen. Op de uit reis gaan de schepen van Amsterdam via Do ver, Barbados en Trinidad naar Paramaribo, terwijl Madeira niet meer wordt aangeloopen. De thuisreis gaat via Trinidad, Barbados, Ma deira, Plymouth en Havre naar Amsterdam. De schepen zullen Dinsdags inplaats van Vrij dags van Amsterdam vertrekken. Als eerste schip in den gewijzigden dienst vertrekt het s.s. „Van Rensselaer" 1 November van Amster dam naar West-Indië. Verleend de eer-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver aan: J. Toornvliet, hoofd van een Zondagsschool van de vereeniging „Evangelisatie-arbeid Dient el kander door de Liefde", te Rotterdam-Feyen- oord. Van deskundige militaire zijde wordt aan het Handelsblad verzekerd, dat de proef, om reser ve-officieren in één jaar tot beroepsofficier op te leiden, als mislukt moet worden beschouwd. Het bleek niet mogelijk den vaandrigs in dat korte tijdsbestek die wetenschap en geoefend heid bij te brengen evenwaardig aan die van een beroepsofficier. Men heeft daarom besloten, dat de zeventig vaandrigs van de scholen voor reserve-officieren, die in October a.s. naar de K.M.A. zullen gaan om een cursus te volgen voor beroepsofficier, aldaar een tweejarige opleiding zullen ontvangen. Met ingang van 15 September 1938 is be noemd tot burgemeester der gemeente Heeze: jhr. mr. Th. W. Serraris. De nieuw-benoemde burgemeester der ge meente Heeze, jhr. mr. Th. W. Serraris, is 12 Juni 1908 te Oirschot geboren en is thans als volontair werkzaam ter gemeente-secretarie van Etten. Op 31 Augustus en 6 September is het cen trale postgirokantoor te 's Gravenhage den ge heelen dag gesloten, behalve voor de boeking van stortingen op girobiljetten en chèque-advie- zen, waarvan spoedbehandeling of telegrafische spoedbehandeling wordt verlangd. Deze op drachten worden uitgevoerd, voor zoover zij uiterlijk te 14 uur ten girokantore worden ont vangen. Opdrachten, welke later binnenkomen, blijven liggen tot den volgenden ochtend. Aangezien op de genoemde dagen de postkan toren niet later dan tot 10 uur zijn geopend, kan telegrafische spoedbehandeling van chèque-ad- In de week van 14 t/m. 20 Augustus stierven tengevolge van het mond- en klauwzeer 34 runderen, 25 kalveren en 9 varkens en biggen. In totaal zijn sedert de weck 1926 Septem ber 1937 aan deze ziekte gestorven: 3308 runde ren, 4187 kalveren, 3137 varkens en biggen, 253 schapen en 65 geiten. De heer dr. José Garcia Bay Lleres, oud secretaris van Landbouw der republiek van Cu ba, heeft Donderdagnamiddag een bezoek ge bracht aan den minister-president, dr. H. Co- lijn, waarbij hij werd vergezeld door den heer Gomez Garriga, zaakgelastigde van Cuba hier te lande. Dr. Garcia Bay Lleres zal hedenochtend per vliegtuig naar Parijs vertrekken. In den Belgischen Congo is op 40-jar. leeftijd overleden de eerw. zuster Maria Nella van de Franciscanessen van Heythuizen, in de wereld mej. Catharina Groen. aan zijn wandelstok, naar het behangsel te sta ren. Het denkbeeld, dien lieveling voor onbe- paalden tijd te moeten herbergen, joeg mij de stuipen op het lijf. Ik wilde juist gaan zeggen, dat mijn huis geen toevluchtsoord voor dakloo- zen was, dat ik haar spruit voor geen geld wilde logeeren en dat, indien het het hard had zich in mijn gezellig huis te komen nestelen, ik de politie er bij zou halen. Zy echter ging maar rustig door met redeneeren, alsof ik niets te beweren had. „Ik vertrek met den middagtrein van hier, want ik moet de Sing-Sing-gevangenis gaan be zoeken. Ik ben sterk geïnteresseerd voor het Amerikaansche gevangeniswezen. Daarna zet ik mijn werk geleidelijk voort in de richting van de kust, om de belangrijkste instellingen te be- studeeren. U ziet dus, mijnheer Wooster, dat ik hoofdzakelijk voor zaken op reis ben. U heeft zeker mijn boek „Indië en de Indiërs" wel ge lezen? Mijn uitgevers dringen er op aan, dat ik een dèrgeiyk werk over Amerika zal schryven; daarom zal ik niet meer dan een maand be schikbaar hebben, om hier te vertoeven, want ik moet voor de „season" weer terug zyn. In een maand kan ik echter wel de noodige gegevens verzamelen, want in Indië ben ik nog eens «en maand geweest en mijn vriend Sir Roger Cre- morne schreef zijn „Ziel van Amerika" na een verblijf van slechts twee weken. Ik had Motty wel graag mede willen nemen, maar de goede jongen kan niet tegen treinreizen, dus kom ik hem weer oppikken als ik terug ga." (Wordt vervolgd) Amerika was, ik toch voor de rest van myn on- dermaansch bestaan niet uit Engeland wilde verbannen biyven. Britanje is echter veel te klein om er te wonen als tante Agatha op 't oorlogspad is. De woorden van Lady Malvern deden mij dus begrypelijkerwijze aan als melo dieuze muziek en ontlokten een vriendeiyken glimlach mijnerzyds aan het adres van de vi site. „Uw tante verzekerde mij, dat u alles in het werk zoudt willen stellen, om mij en Motty van dienst te zijn." „Zeker! Natuuriyk. Graag zelfs!" „Dank u zeer. Ik zou het zeer vriendeiyk van u vinden, als u mijn besten Motty onder uw bescherming wilde nemen voor een poosje." „Bescherming? O, u bedoelt, dat ik hem in m(jn clubs zal introduceeren?" „Neen, neen, dat bedoel ik niet. Motty is een echte huismusch, nietwaar Motty?" Motty, die op den knop van zijn wandelstok zat te zuigen, ontkurkte zichzelf. „Ja, moeder," zei hy en toen ging de kurk er weer op. „Ik zou niet graag willen, dat hij de clubs bezocht. Mijn bedoeling is, dat hij hier zou lo geeren; gewoon met u op- en neergaan, terwijl ik op reis ben." Deze verschrikkelijke woorden vloeiden als honig langs haar rammelende tanden haar mond uit. Dat vrouwmensch scheen het afschu- weiyke van haar voorstel niet te beseffen. Ik keek stcelsgewijze naar Motty en deze Üle spruit van robuusten stam zat nog steeds, mummelend oogsluiting te zijn opgenomen. Om kort te gaan, hy scheen een zachtaardig, sluw, schaapachtig soort slungel. „Blij, dat u mij eens is komen opzoeken," zei ik, ofschoon dit mijlen bezijden de waarheid was, want er waas reeds een soort gevoel bij mij aan het ontwaken dat er onweer op til was. „En is u zoo komen overwaaien? Blijft u lang in Amerika?" „Ongeveer een maand. Uw tante gaf mij uw adres en zei, dat ik u stellig een bezoek moest brengen." Het deed mij genoegen, dat te hooren, want het scheen er op te wyzen, dat tante Agatha al eenigszins met mij verzoend was. Ik geloof, dat ik reeds eerder verteld heb, dat er een eenigszins gespannen verhouding tusschen ons was ontstaan, naar aanleiding van de mij toe vertrouwde opdracht, om neef Gustaaf uit de strikken van een café-chantant-dametje te ver lossen. Wanneer ik nu zeg, dat na afloop van myn ingrijpen Gustaaf niet alleen met het meisje was getrouwd, doch zelf ook als muzi kale kracht in genoemd variété optrad en met succes dan zal het geen verwondering wekken, dat de gelegenheid van tante tegenover neef eenigszins verstroefd was. Dat ik niet naar Engeland was teruggestoomd, vond z'n oorzaak in het feit, dat ik haar niet durfde ontmoeten en het was een verlichting voor my, dat de tijd de wond voldoende had geheeld, om haar vriendin aan te bevelen, my met een bezoek te vereeren. Wat ik bedoel is, dat hoe prettig het ook in „Nu, leg maar mooie spullen voor mij klaar, dan zal ik my komen kleeden." „Ons bruine wandelcostuum ligt klaar, myn heer." „Goed, dan zal ik dat aantrekken." Terwijl ik my aankleedde, bepeinsde ik, wie die Lady Malvern toch kon zyn. Juist had ik myn hoofd in mijn overhemd gestoken en was mijn eene arm bezig, de mouw te doorklieven toen ik mij herinnerde, wie zy was. „Ik heb haar al thuis gebracht, Jeeves; zij is een vriendin van mijn tante Agatha." „Zoo, mynheer?" „Ja, ik heb haar eens ontmoet; dat was den Zondag voor mijn vertrek naar hier, toen ik bij tante Agatha lunchte. Een kwaadaardig soort. Schrijft boeken. Zij heeft een verhandeling ge schreven over sociale verhoudingen in Indië; dat was na haar thuiskomst, toen zij op een re ceptie was geweest by een Indisch vorst." „O ja, mijnheer? Pardon mynheer, niet die das." „Hè?" „Niet die das by het bruine costuum, myn heer." Daar begon die vent weer! Het gaf my een schok. Ik meende, dat ik het hem voorgoed had afgeleerd! Ik begreep, dat indien ik nu eenige zwakheid toonde, al mijn werk van den vorigen dag tevergeefs zou geweest zyn. Ik zette my dus schrap. „Wat mankeert eraan die das? Ik heb wel gezien dat je er zoo leclyk naar keek. Spreek op! Wat scheelt er aan?" „Lady Malvern is daar, mynheer." „Hè?" „Lady Malvern, mijnheer. Zy zit te wachten bi de zitkamer, mynheer." „Hoor eens Jeeves, geen aardigheden," zei ik pri- gszins streng, want vóór mijn ontbyt duld geen moppen. „Er is natuurlijk niemand in zitkamer. Wie zou er kunnen zyn; 't is nau welijks tien uur?" „Ik vernam van de dame, dat zij met een boot Was aangekomen en al vroeg in de stad was." Deze omstandigheid maakte de zaak meer Verklaarbaar. Ik herinnerde mij dat, toen ik een taar geleden in Amerika aankwam, het ook ?°o'n onmogelyk uur was, zooiets van even over Ï6ssen. „Wie, voor den drommel, is die Lady Mai- Jeeves?" ,De dame heeft mij niet in haar vertrouwen benemen mijnheer." „Is zy alleen?" „De dame wordt begeleid door Lord Pershorc, Wh.inheer, en het komt mii voor. dat hil haar *oon is."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3