c Victoria-Water Naar Kevelaer Haarlem, 26 Aug. Kort en volledig VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 Een toeristen-steiger te IJmuiden Afscheid kapelaan Luken Velen drukten den scheidenden zielzorger voor het laatst de hand DE HAWET Show van historische costuums VERBETERING NOORDZEE KANAAL Aanbesteding van eenige werken MOORE'S SCHOOL OF COMMERCE Programma Radio-Centrale BURGERLIJKE STAND Tournooi om den Zilveren Molen van Groenendaal De Haarlemsche processie trok voor de honderdste maal naar het pelgrimsoord 473 deelnemers TENNIS VAN LENNEP-BEKER EN KEA BOUMAN-COUPE Wedstrijden voor de rijpere jeugd Centraal Verband S.F.L. Interessante feiten en cijfers over 1937 HONKBAL Het programma VOETBAL Nederlaagwedstrijden „Stormvogels" U.V.V.—E.D.O. WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles H.R.C. „Excelsior" DUIVENSPORT P. V. De Luchtbode WATERPOLO Het polo-tournooi bij H.P.C. dansleeraar! H.KWEKKEBOOM NieuweGracht98 Telefoon 13525 AGENDA Bioscopen 27 Augustus Bioscopen ZANDVOORT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD Onlangs heeft de vertegenwoordiger in Ne derland van de Scheepvaartmaatschappij Com pagnie Generale Transatlantique geklaagd over den toeristensteiger te IJmuiden. Het gebeurt herhaaldelijk, dat groote passa giersschepen met toeristen, die IJmuiden aan doen om Holland te laten zien, niet aan de kade te IJmuiden kunnen meren, doch aan den anderen kant van het Noordzeekanaal, nabij de Noordersluis, moeten blijven liggen. De passagiers worden met één van de booten Van de Alkmaar Packet of een andere gele genheid van boord gehaald, wat niet alleen lastig is, maar ook extra kosten voor de bui tenlanders medebrengt, want dat geïmprovi seerde overzetveer moet door de bezoekers zelf Worden betaald. De reden is, dat de bestaande toeristenstei ger te IJmuiden volkomen onvoldoende is. Wanneer men de passagiers uit groote boo ten, die daar aanleggen, ziet klimmen en klau teren om aan land te komen, denkt men eerder aan een haven in Arabië dan aan een der best geoutilleerde havens van Europa. En dat vol komen gemis aan accommodatie voor hen, die de beste propagandisten voor Nederland zouden kunnen zijn, is zeker merkwaardig in een om geving, waar tientallen millioenen worden uit gegeven om sluizen en toegangswegen zoo goed mogelijk bij de behoeften van de moderne scheepvaart te doen aanpassen. Een flinke toeristensteiger te IJmuiden is noodzakelijk voor de goede reputatie van ons land als up to date zeevarende natie en zal groote voordeelen kunnen afwerpen voor de bevolking Van IJmuiden. Want als een groot schip dicht by de kom van de gemeente ligt, wordt er ge passagierd en, waar door toeristen gepassagierd Wordt, daar wordt geld uitgegeven. IJmuiden is het beginstadium van zijn ont wikkeling voorbij. Amsterdam dient het te be schouwen als zijn voorhaven en te bevorderen dat het voorzien wordt van de beste outillage. De reputatie van IJmuiden is de reputatie van Amsterdam. Het zou jammer zijn als de toe ristenschepen om een kleinigheid, onvoldoende gelegenheid om de schepen aan te leggen, IJmuiden voorby zouden varen. Bovendien is het niet onmogelijk, dat IJmui den binnen niet te langen tijd een vry belang rijke rol als marine-basis gaat spelen, doordat een gedeelte van de vloot daar zal worden ge- stationneerd. In dat geval zal het gemis van goede aanlegplaatsen wel zeer sterk worden gevoeld. Kapelaan Luken gaat weg! Ais een donderslag bij helderen hemel klonk die tijding den parochianen van St. Liduina in de ooren, een voor de parochianen geen prettige tijding. In de acht jaren, die kapelaan Luken te mid den van de parochianen van St. Liduina heeft doorgebracht, heeft hij zich een plaats in hun harten weten te veroveren, die moeilijk door een ander te vullen is. Op de huisbezoeken was de kapelaan, een gezellige prater, dan ook een graag geziene gast. Maar vooral en dit is het ÓUist waarom zijn heengaan voor de Liduina- Parochie zoo'n zware slag beteekent het jeugdwerk had zijn bijzondere zorgen. En als kapelaan Luken zijn bijzondere zorgen aan iets gaf, dan kon men ervan op aan, dat het af zou zyn. En zoo is het ook met het jeugdwerk in Zijn parochie. Boven de St. Petrus Canisius- School is onder zijn leiding een juweel van een jeugd-afdeeling verrezen. De Kruisvaart heelt er zijn Burcht en de Verkennerij haar hoofd kwartier. Onder zijn leiding groeide en bloeide de Kruisvaart en raakte de Verkennerstroep ..vol". Voor de jongens, zoowel in die vereenigingen als in de Maria-Congregatie was hij een nauw gezet leider, die het groote van zijn taak vol komen in bleek te zien. Noode ziet de jeugdbe weging in Haarlem-Noord hem dan ook ver trekken. Dat bleek dan ook wel uit den tot in de Puntjes verzorgden afscheidsavond, die de heele jeugdbeweging hun vertrekkenden leider be reid had. In den burcht van de Kruisvaart waren ver kenners, voortrekkers, kruisvaarders en zelatricen van de jeugpenning (een stichting van kape lan Luken) bijeen, te zamen met de overige geestelijkheid der parochie: Pastoor L. J. Schal- ke, en de kapelaans G. van Dijk en W. P. Nijs- sen. Achtereenvolgens voerden het woord, de heer van Schaick, penningmeester van den jeugdnen- Ping, de leiders van Kruisvaart, verkennerij en voortrekkers en de pastoor der parochie, die het groote leiderstalent van kapelaan Luken roem den en zijn heengaan betreurden, stuwende kracht als hij was. Namens alle aanwezigen bood de heer Alles, kopman der verkenners, een cassette met tafel- z'lver aan. Hierna nam de kapelaan persoonlijk afscheid van allen, na hen eerst hartelijk be dankt te hebben voor dezen afscheidsavond. In het clubhuis aan de Raadhuisstraat nam kij afscheid van de parochianen. Oud en jong haakte gebruik van de gelegenheid, den kape lan voor het laatst de hand te drukken. O.m. 2agen wij den dirigent van het zangkoor, het koofd van de Petrus Canisiusschool, leden van de Maria-congregaties, een deputatie van de hristus heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig- heid, want hunner is het Koninkrijk J der Hemelen. EUWS propagandaclub en een van de misdienaars, die geschenken aanboden. Van allen nam de scheidende kapelaan af scheid met een hartelijk en opgewekt woord. Maar hoe opgewekt dat ook mocht zyn, uit alles kon men merken, dat hij het betreurde, uit de parochie van St. Liduina weg te moeten gaan. Wij wenschen kapelaan Luken veel succes op zijn nieuwe standplaats! De tentoonstelling van voeding en hygiëne, van 21 t.m. 27 September 1938, „Haarlem Aan schouwt Wat Eendracht Toont", belooft een groot succes te worden. Het dagelijksche bestuur heeft als een bui tengewone attractie voor het publiek op 22 en 23 September a.s., des namiddags van 2 tot 3.45 uur en van 4.15 uur tot 6 uur een groote Mode-show georganiseerd, waaraan een bekende firma ter plaatse haar medewerking zal verleenen. Voor een historische show, die vooraf gaat, is een tiental japonnen vervaardigd uit de navolgende perioden: Middeleeuwsch Damescostuum, Oud- hollandsch Damescostuum, Costuum tijdperk Lodewijk XIV, Costuum tijdperk Lodewijk XV, Costuum tijdperk Lodewijk XVI, Costuum tijd perk Directoire, Costuum tydperk Biedermeyer, Toilet tijdperk van 1880, Toilet tijdperk van 1893, Toilet tijdperk van 1910. Deze show, welke in de koffiekamer gehouden zal worden en die daarvoor geheel aangepast zal worden, belooft iets zeer aparts te zullen worden. Teneinde het Haarlemsche publiek, dat niet in staat is deze show overdag te bezoeken, toch in de gelegenheid te stellen ze te zien, heeft het dag. bestuur besloten om op Vrijdagavond 23 September a.s. om 8.30 uur een reprise te geven. Entrée-bewyzen zijn een dag voorafgaand aan de Show, aan de loketten van de Concert-zaal verkrygbaar. De hoofdingenieur-directeur van den Ryks- waterstaat te Haarlem" heeft aanbesteed het uitvoeren van grond-, oeververdedigirugs-, kunst-, bagger- cn verdere werken tusschen de ki.'omcterraaien 2.600 en 5.700 van het Noord zeekanaal, behoorende tot de werken voor ver betering van het Noordzeekanaal, verkeers- fondsbegrootingsdienst 1938-'40. Hoogste inschrijver was I. C. Kooyman te Heerlen voor f 808.900. Het laagste werd inge schreven door de N.V. Bagger My. Bos en Kalis te Sliedrecht voor f 346.800. Voor de laatst gehouden Praktijk Examens Mercurius, Vereeniging van Leeraren en voor de Examens Stenografie en Machineschrijven, slaagden de 18 aangemelde candidaten van Moore's school, Frans Halsstraat No. 1, Haarlem, en wel voor: Engelsche Handelscorrespondentie: De heeren A. Langeraar, M. Kuipers, G. Tapke Lokenberg en H. M. de Bilt. Duitsche Handelscorrespondentie: De heer G. van Driel. Steno-typiste: De dames A. L. Kooi en E. M. Hensgens. Machineschrijven: Dames A. H. Th. Paasman, C. M. Hupkens, C. H. T. Lutterman, G. Pesman en G. E. van Looy en de heeren J. Broerse, Th. F. Oldenburg, R. W. B. Köller, H. W. Franken en H. R. van der Leek. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3. Keulen 8.00, Parijs Radio plm, 10.20, London Regional 11.50, Ned. Brussel 12.20, Keulen 2.20, Fransch Brussel 3.50, Keulen 4.20, Deutschlandsender 5.10, Ned. Brussel 5.20, Lon don Regional 6.20, Ned. Brussel 7.40, Deutsch landsender 7.50, Fransch Brussel 8.20, Keulen 8.30, London Regional 10.20, Keulen 10.50. Programma 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich plm. 11.20, London Regional 3.40, Fransch Brussel 5.00, Diversen 5.20, Droitwich 5.35, London Re gional 8.20, Droitwich 8.40. Programma 5: 8.007.00 diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert verzoekprogramma, 8.0012.00 diversen. Geboren: I. v. Beekv. Westen, z. M. Joostenv. Woensel, d. W. J. CardolDam, z. S. C. v. d. GroefHill, z. W. Rusman v. Noorloos, d. M Broekhofv Dijk, d. J. J. H. BurgerMeeusen, d. A. Zekveld Klokkemeijer, d. Overleden: M. C. BarnerEngeln, 76 j., Rijks straatweg G. Colpade Vrind, 60 j„ Romolen- straat J. B. Giebels, 26 j., Kamperlaan A. v. WoerdenSchünlau, 71 j., Bosch en Ho- venstraat J. R. HinzeVodegel, 63 j., v. Dort- straat F. Baas, 76 j., Zomervaart. Deelnemers: Velox (houder van den molen); Z.F.C., P.E.C. (Zwolle), R.C.H. A.s. Zondag organiseert R.C.H. wederom haar tournooi om den zilveren Molen van Groenen daal. De Utrechtsche vereeniging Velox is mo menteel houder van dit prachtig kleinood en zal zeker alles in het werk stellen om het ook dit jaar weer mee naar de Domstad te nemen, zoodat er» ongetwijfeld eenige spannende wed strijden te wachten staan. Het programma is door loting als volgt vast gesteld 11 uur R.C.H.—P.E.C.12 uur Z.F.C Velox: 1 uur R.C.H. junioresP.E.C. juniores; 2 uur Verliezersfinale; 3 uur Winnaarsfinale R.C.H. zal met het volgende elftal trachten de zilveren molen dit jaar eens in Heemstede te houden. Verkaaik v. Thiel Kors Slot v. Dansik v. d. Bel Geloven Brandse v. d. Horst Biesbrouck v. Rooden VOOR MAAG, NIEREN EN INGEWANDEN Voor de honderdste maal is Katholiek Haarlem ter processie naar Kevelaer ge trokken. Ruim 470 pelgrims het percieze aantal was 473, belangrijk hooger dan vorige jaren vertrokken Dinsdagmorgen om 8 uur met den trein die hen over de grenzen naar de bedevaartplaats zou voeren. Het eeuwfeest had vele echte oude Keve- laergangers, waarvan verschillende reeds op hoogen leeftyd, er toe gebracht nogmaals mee te reizen. Om 12.22 Duitsche tijd arriveerde men in Kevelaer en nog geen 2 uur later werd de plech tige intocht gehouden, de grootsche entrée van de Haarlemsche processie in de kleine Duitsche stad. Zij was ditmaal ter gelegenheid van het jubileum schitterender en massaler dan ooit te voren. Daar liepen mee een dertigtal bruidjes, een twintig dames-vlaggendraagsters en meer dan een dozijn engeltjes jonge meisjes van het zangkoor te Nieuw-Vennep, in het wit ge kleed en met diadeem in hun haar. Voorts wer den meegevoerd een groote bloemenmand en de bij de pelgrims welbekende paramenten. Langs de straten stond het rijen dik van stedelingen en pelgrims van andere processies. Boven de fanfaremuziek uit luidden de basiliek- klokken, luid en indrukwekkend, alle geluid overheerschend. In de basiliek werd direct na het zingen van het Adoro te allereerst het woord gevoerd door den prelaat van Kevelaer, die vooral deed uit komen het medeleven van de Haarlemmers met het pelgrimsoord. Bij het gouden bestaansfeest van de processie hebben zij daar duidelijk blijk van gegeven door het cadeau-geven van een prachtige kapel, die der 14e statie. En deze 14e statie is thans de rustplaats van twee prelaten, die daar begraven wilden worden. De wrnd. directeur, pater Bertels, heette de pelgrims van harte welkom, waarna zooals ge bruikelijk de processiekaars werd geofferd. Om half zeven werd het 100-jarig bestaan der processie plechtig gevierd. Een voltallig knapen koor met orgel- en muziekbegeleiding luisterde het geheel op prachtige wijze op. Pastoor Wenne uit Nieuw-Vennep hield een feestpredikatie, die klonk als een klok in de hem eigen gloedvolle bewoordingen. Het glanspunt van de kerkelijke viering was wel de speciale Mariahulde onder het Lof. Het groote Mariabeeld was door de Haarlemmers schoon versierd. Op den bepaalden tijd kwamen bruidjes, engelen en vlaggendraagsters door middenpad en zijpaden naar voren getreden en schaarden zich rond het Mariabeeld. Onder lei ding van pastoor Wenne uit Nieuw-Vennep hielden zij een spreekkoor. Hierna werden vijf jubilarissen gehuldigd, n.l. de heer P. J. Rooden uit Heemstede, die 25 jaar als broeder-meester naar Kevelaer is meegegaan, een gouden en drie zilveren jubilarissen. De huldiging werd besloten met een door allen gezongen Magnificat. Het was een plechtigheid, waarvan velen onder den indruk kwamen. Ook de volgende dag slaagde uitstekend. Zoo als gebruikelijk werd de Sacramentsprocessie gehouden. En hierna volgde de Hoogmis, een der mooiste plechtigheden van de bedevaarts dagen. De Mis werd gecelebreerd door den waarnemend directeur pater Bertels. Als sub diaken fungeerde de weleerw. heer de Rooy, als diaken pater Goemans. Presbyter-assistens was pater Pex, terwijl een der theologanten van het groot-seminarie als ceremoniarius fungeerde. Met begeleiding van orgel en groot sympho- nie-orkest zong het jongenskoor de kerkelijke gezangen. Op het altaar waren een dertigtal misdienaars van de processie. Des middags werd de gebruikelijke processie naar het kerkhof gehouden, waar pater Goe mans een predikatie hield. De processie naar het Roode Kruis, des avonds met lampions ge houden, leverde een wondermooi gezicht op. Ditmaal preekte pater Pex. Den volgenden morgen, op den laatsten dag van deze prachtige bedevaart, werd in groepen traditiegetrouw de Kruisweg gebeden. Om kwart over elf hield pater Bertels een afscheids- predikatie. Ook de uittocht werd begunstigd door schit terend weer. Meer dan voldaan ging men weer op huis aan. Voordat men in de wagens stapte, hield pater Bertels nog een laatste afscheids woord, waarbij hij dank bracht aan de functio narissen van deze processie, in het bijzonder aan pastoor Wenne, voor het medebrengen van zijn zangkoor, aan' den koster Leeflang voor de versiering van het Mariabeeld, aan de Am sterdammers voor het aanbieden van een prach tig wapen van Haarlem, en aan de verschil lende meesterbroeders. Donderdagavond om kwart voor acht was men weer in Haarlem terug. 55 nieuwe leden voor de Broederschap gaven zich op. Van de Duitsche douanen ondervond men niet den minsten last. Dank zij 'n perfecte orga nisatie was alles tot in de puntjes in orde. De Haarlemsche processie, een der grootere, die jaarlijks naar Kevelaer trekken, heeft haar lOOsten pelgrimstocht gemaakt, een, die van begin tot einde uitstekend is verloopen, die velen geestelijk gesterkt heeft en waaraan hon derden nog lang in blijde herinnering zullen terugdenken. Donderdag zyn op het banen-complex van het Kennemer Lyceum te Overveen de jaar- lijksche wedstrijden voor de rijpere jeugd om den Van Lennep-beker en de Kea Bouman Coupe aangevangen. Deze wedstrijden worden dit jaar geleid door den heer D. Nieman, lid van het Dagelijksch Bestuur van den Neder- landschen Lawn Tennis Bond. Aan deze wed strijden wordt deelgenomen door de dcor de verschillende districten in het geheele land aangewezen sterkste jeugdige spelers en speel sters. Voor de wedstrijden om den Van Lennep- beker komt slechts een speler uit het district Haarlem uit n.l. A. de Roos, die door het te rugtrekken van den Amsterdammer Heyblom gemakkelijk in de volgende ronde kwam. Door een 3 sets overwinning op den Noordelijken speler C. Cort v. d. Linden heeft de Roos zich in den halven wedstrijd geplaatst waar hij te gen den sterken Haagschen speler J. Bouman moet uitkomen. Beide deelneemsters uit het district Haar lem werden reeds in de eerste ronde uitge schakeld vcor 't hoofd-toumooi. Mej. F. Kerk hoven verloor wel wat onverwacht van mej. Jolles (Utrecht). Mej. L. de Roos verloor, even eens in 3 sets van mej. Rinkel (Utrecht). Bij een 51 achterstand in de 3e set wist mej. De Roos keurig op te halen en zelfs een 65 voor sprong te nemen om ten slotte toch met 86 te verliezen. De wedstrijden werden o.m. bijgewoond door den heer G. Leembruggen, bestuurslid van den Nederl. Lawn Tennis Bond en de bekende tennis-export G. J. Scheurleer, die de ver schillende partijen met belangstelling volgde er. de spelers na afloop nuttige aanwijzingen gaf. Heden (Vrijdag) worden de wedstrijden voortgezet en beëindigd. De uitslagen van Donderdag zijn: Van Lennep-beker: le ronde: R. Houwink (Drenthe) sl. W. van Heel (Den Haag) 6—1, 75. B. van Meegeren (Den Haag) sl. H. Hor jus (N. Holland) 62, 62. H. van der Straa- ten (Den Haag) sl. R. v. d. Berg van Saparoea (Gelderland) 60, 86. A. A. ten Oever (Drenthe) w.o. 2e ronde: J. Huynen (Gelderland) sl. R. Houwink (Drenthe) 64, 63. I. Rinkel (Utrecht) sl. R. van Dillen (Den Haag) 6—2, 61. B. van Meegeren (Den Haag) sl. L. P. Akkersdijk (Rotterdam) 62, 62. S. Haak (Gelderland) sl. H. M. Voetelink (Amsterdam) 36, 63, 86. C. Cort van der Linden (Gro ningen) sl. H. v. d. Straaten (Den Haag) 86, 16, 64. A. de Roos (Haarlem) w.o. D. Knap pert (Den Haag) sl. A. A. ten Oever (Drenthe) 60, 61. J. Bouman (Den Haag) sl. W. Poe- rink (Noord Brabant) 60, 61. Kwart eindstrijd: I. Rinkel (Utrecht) sl. J. Huynen (Gelderland) 62, 62. A. de Roos (Haarlem) sl. C. Cort van der Linden (Gro ningen) 26, 61, 64. J. Bouman (Den Haag) sl. D. Knappert (Den Haag) 75, 75. Kea Bouman Coupe, le ronde: Mej. M. Bol huis (Groningen) sl. mej. E. Staal (Gelder land) 62, 62. mej. I. Jolles (Utrecht) sl. mej. F. Kerkhoven (Haarlem) 64, 68, 63. mej. B. Thonus (Amsterdam) sl. mej. G. Knap pert (Den Haag) 64, 6—2. mej. R. Rinkel (Utrecht) sl. mej. D. Honing (Gelderland) Begin 1938 heeft het bisdom Haarlem 'n groot aantal cijfers gepubliceerd over het Kerkelijk leven in 1937! Licht en schaduw De donkerste schaduwplek vormde de 20 pet. Katholieken uit genoemd diocees, die hun Paaschplichten niet meer vervullen en het aan tal kinderdoopsels, dat geen gelüken tred houdt met den vooruitgang in het aantal Katholieken! Man en macht, priester en leek, stellen zich te weer, om den geloofsafval tegen te houden! Het S. F. L. heeft in dezen titanenstryd 'n taak Hoe het zich daarvan gekweten heeft in 1937, moge blijken uit het volgend verslag van ons Centraal Verband van Sint Franciscus Liefde werken, schrijft de secretaris. Twee nieuwe af- deelingen werden genoteerd: Rotterdam-Ka ten drecht en Den Haag-St. Theresiaparochie. Van de 26 afdeelingen zijn 18 interparochieel, 8 pa rochieel. Jongens beneden 13 jaar troffen we in 1937 in alle 26 afdeelingen. Stonden ten vorige jare, over 24 afdeelingen, 1763 dusdanige jon gens ingeschreven, waarvan afgeteld dienden te worden 423 afzwaaiers, zoodat 1340 trouw komende jongens te vermelden vielen in 1937 bedroeg deze rubriek, over 26 afdeelingen, 1709 ingeschrevenen met 365 af te tellen af zwaaiers, zoodat overbleven 1344 trouw komen de jongens beneden 13 jaar. Jongens van 13 tot 17 jaar waren tijdens 1937 ondergebracht in 23 afdeelingen: Was hun aantal ten vorigen jare, over 21 afdeelingen, 898 ingeschrevenen met 215 af zwaaiers, zocdar resteerden 683 trouw komende jongens in 1937 telden we over 23 afdeelin gen 972 ingeschrevenen met 201 afzwaaiers zoodat te vermelden vielen 771 trouw komen de jongens van 13 tot 17 jaar. Ook de jongens boven 17 jaar vertoonen 'n tamelijk stationnair beeld! Bedroeg hun aantal ten vorige jare, over 16 afdeelingen, 349 ingeschrevenen met 53 af zwaaiers, zoodat overbleven 296 trouw komende jongens, in 1937 stonden in 17 afdeelingen. 358 dusdanige jongens ingeschreven, die, na aftrek van 59 afzwaaiers, 'n trouw komend contingent vormden van 299 jongens boven 17 jaar. Totaal dus 3039 ingeschrevenen, waarvan 2414 trouw komenden. Met alle middelen wordt er naar gestreefd den S. F. L.'er niet langer uit het Parochie verband te houden, dan strikt noodig is. De „nazorg" mag daar echter niet bij worden Ver geten. Van extremistische agitatie onder de jon gens is zeer weinig gebleken. Het meerendeel der pupillen werd verkre gen via de parochiegeestelijkheid, de K. J. C.- airecteuren, de St. Vincentiusvereenigingen en Hoofden van Scholen. Er zijn thans 252 (223) leiders en 57 (39) ad- spiranten. Het aantal leiders steeg tot 141, verdeeld over 18 afdeelingen. De suprematie der dames vordert langzaam maar zeker en begrijpeiyk. De secretaris voorspelt een rustige emanci patie t.a.v. het S. F. L. Van de 85 parochies hebben volgens de ant woorden op vrageniy'sten 41 een parochiale K. J. C. Deze cüfers zyn aanmerkeiyk lager dan het vorige jaar. In totaal werden in 1937: 42 S. F L.'ers ge doopt (vorig jaar 61)175 plus „velen" nader den voor de eerste maal ter T. Tafel (vorig jaar 310); 104 plus „velen" ontvingen het H. Vormsel (vorig jaar 335). De daling is hier wel aanmerkelijk. De secretaris bespreekt dan de verhouding tot Kruisvaart, verkennerij, St. Jospephsgezeller, etc. Er werden 55 (47) ouderavonden gegeven, eenige bekeeringen konden geboekt worden Het verslag dat zoo nu en dan aan de film doet denken, voor zoover het tastbare coupures bevat eindigt met een krachtiger oproep tot intens gebed voor het prachtige maar moeilyke werk. 63, 61. mej. I. Kiek (Amsterdam) sl. mej. P. W. Felix (Den Haag) 16, 63, 64. mej. T. van Rijssel (Utrecht) sl. mej. M. van Gef- fen (Noord Brabant) 86 46, 64. 2e ronde: Mej. I. Jolles (Utrecht) sl. mej. M Bolhuis (Groningen) 62, 62. mej. A. Hartog (Den Haag) sl. mej. B. Thonus (Amsterdam* 61, 75. mej. R. Rinkel (Utrecht) sl. mej. L. de Roos (Haarlem) 64, 36, 86. mej. I. Kiek (Amsterdam) sl. mej. T. van Rijssel (Utrecht) 2—6 6—1, 6—1. Het programma vermeldt vor de eerste, tweede en Haarlemsche derde klasse de vol gende wedstrijden: Eerste klasse Zaterdag: Ajax IEDO I. Zondag: Haarlem IBlauw-Wit I; HHC I VVGA I. Promotie-degradatie Zaterdag: AFC I—RCH I. Tweede klasse Zaterdag: DECRCH II. Zondag: Schoten IZRC. Kampioenschap 3e klasse Zaterdag: KinheimHHC III. Derde klasse Zaterdag: EHSSchoten III. Zondag: Schoten IITHB I; RCH IV SDO V. De vier Haarlemsche eerste klassers komen dus deze week alle in touw. Voor EDO, Haarlem en HHC gaat het alleen om een wat betere of slechtere plaats op de ranglijst. Voor RCH hangt er echter meer van af. De Racing ver dedigt n.l. Zaterdagmiddag op het terrein van Ajax in Amsterdam de plaats in de eerste klasse, die zij nu een jaar bezet heeft en graag nog wat langer bezetten zou. Schoten behaalt Zondag natuuriyk het kam pioenschap van de tweede klasse B, daar we ZRC niet in staat achten voor een verrassing te zorgen zooals verleden week WGA II. De afdeelingskampioenen der Haarlemsche derde klasse, Kinheim en HHC III ontmoeten elkaar Zaterdagmiddag in het Noorder Sport park. No nog zoo'n wedstrijd is dan uitge maakt wie zich kampioen van de geheele derde klasse mag noemen. Zaterdag speelt Stormvogels met het volgen de elftal tegen B.M.T.: Hollenberg Visser Haak Jr. Bravenboer Tol Gerrits Van Pel Schoorl Prins Woudenberg v. d. Laan E.D.O. speelt a.s. Zondag tegen U.V.V. in Utrecht een vriendschappelijken wedstrijd met het volgende elftal: J. Wille J. v. d. Born J. Steffens J. Koene K. Zandstra H. Oomen H. Nottrot S. Spek H. Schijvenaar B. Tim merman P. v. Zaanen E.D.O. 2 speelt vriendschappelijk tegen Scho ten 1 op het terrein van Schoten om 2 uur. H. de Waard A. v. d. Sluis T. Bos W. Augustinus C. Zandstra A. v. Norde J Leenaarts J. Bijvoets A. v. Es Jac. Bos P. Spek Met het oog op de te houden Oranje-Ronde te Haarlem-N. op 31 Augustus, ryden de leden van bovengenoemde Vereeniging aa. Zondag een trainingsrit. De afstanden bedragen, A-kl. 100 K M., B-kl. pl.m. 75 K.M., C-kl. en junioren 40 K.M. Vertrek voor deze fit: 9 uur uit de Koning straat. Enkele leden die deelnamen aan de wedstrij den op de Alkmaarsche Wielerbaan, boekten aardige succesen. C. Siebeling bezette de 1ste plaats, in een rit voor amateurs en onafhan- keiyken over 50 ronden. In de koppelcourse eindigde hij als 4e met J. v. Marls als koppel- genoot. Bovengenoemde vereeniging hield een trai ningsrit voor A, B en C-kl. over een afstand van 3T/S K.M. De uitslag werd 1 J. Smit, 2 J. Banken, 3 H. van Dyk. De junioren reden 25 K.M. De uitslag werd: 1 E. Zekveld, 2 P. Gelandie, 3 Tavenie, 4 Ter stal. A.s. Zondag ryden de A en B-kl. 45 K.M.; de C-kl. 35 K.M.; de Junioren 25 K.M.; de ve teranen A-kl. 37)4 K.M.; de veteranen B-kl. 25 K.M. Wedvlucht vanaf Roosendaal. A. Kramer 1 7 22 23 26; A. Groen 2; T. van Gelder 3, 14; B, C. v. d. Meer 4, 20; H. v. Olden- mark 5 15 16 18 24; J. v. d. Reep 6 8 9 25; J. F. Koedyk 10 12; H. Lasschuit 11 19 21; H. Keevel 13; J. Lasschuit 17. Wedvlucht vanaf St. Kath. Waver. B. C. v. d. Meer 1 6 10 15; A. Kramer 2 7 8 11 13 14; A. Groen 3 4; J. v. d. Reep 5 20; H. v Oldenmark 9 12 17; H. v. d. Broek 16; T. v. Gelder 18; F. v. Kleef 19. Wedvlucht vanaf Oilvoorde, A. Kramer 1 14; F. v. Kleef 2; A. Groen 3 7; B. C. v. d. Meer 4 10 12 15; T. v. Gelder 5; J. v. d. Reep 6 9; H. v. Oldenmark 8 11 16 17; H. Lasschuit 13; H. Reuve< 18. Zondag 28 Augustus wordt in den Zwemvijver in Groenendaal, Glipperweg even voorby het eindpunt der tram HaarlemHeemstede, het jaarlijksche Waterpolotournooi gehouden om het kampioenschap van Haarlem en O. Was er vorige jaren niet zoo groote spanning, doordat HPC eigenlijk iets te sterk was voor Haarlem en DWR, nu HPC iets zwakker is, zyn de ploegen wel op geiyke kracht, of is Het Instituut voor den R.K. M i dd e n s ta n d Aanvang der lessen medio September Vraagt prospectus Gebouw St. Bavo: Schaakclub, 8 uur; Best. Overheidspersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg: „Alvata", kwart over 8. „Elswout", Overveen: „Eenheid door Oranje", half 8. Toonzaal Boskamp, Overveen: Expositie 106 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: „Zwerfstertje", 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema: „De schrik van wijk 7", „Het geheim van Dr. Felgentreu", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Enkele reis Hollywood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Episode", 2.30, 8 en 9.15 uur. Mo viae: Doorloopend uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: Geel Wit 6 uur; Gewone Zittingen 4 en 7 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Toonzaal Boskamp, Overveen: Expositie 106 uur. Elswout, Overveen: „Eenheid door Oranje", half 8. Rembrandt: „Zwerfstertje", 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema: „De schrik van wijk 7", „Het geheim van Dr. Felgentreu", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Enkele reis Hollywood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Oké Mr. Deeds", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. B. en W. hebben aan C. Slobbe te Haarlem vergunning verleend tot oprichting van een worstfabriek in het benedengedeelte van het perceel aan de Houtmarkt no. 65, het daarin plaatsen van een electromotor van 5 P.K., voor het aandrijven van een „cuter met wolf" (vleeschmachine)benevens het plaatsen van een kookfornuis en een rookkast. B. en W. hebben aan de Haarlemsche Voe dingswaren Fabriek, te Haarlem, vergunning verleend tot oprichting van een fabriek tot be reiding van voedingswaren in het perceel aan de Lorentzkade no. 58, en waarby gebezigd zullen worden een stoomketel met een verwar mend oppervlak van pl.m. 4 M2. en pl.m. 6 at- mospheer, benevens verschillende werktuigen, welke gedreven worden door 2 electromotoren elk van 3 P.K. Op verzoek van de Haarlemsche politie heeft de politie te Hillegom aangehouden een 19- jarigen Haarlemmer, die ervan verdacht werd een accordeon te hebben verduisterd. De man heeft bekend en wordt heden aan de justitie voorgeleid. zelfs DWR misschien een tikje sterker, zoodat de .spanning nu zeer groot is. Deelnemende vereenigingen zijn DWR, Haar lem, beiden uit Haarlem, VVZ uit IJmuiden en twee zeventallen van HF-C, terwijl in de dames klassen uit zullen komen DWR, Haarlem en HPC. 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin. In verband met het a.s. jubileum van H. M. de Koningin stellen B. en W. voor, aan de Oranje-vereeniging ter beschikking te stel len een bedrag van ten hoogste 415 en wel voor tractaties e.d. aan schoolkinderen 325 en voor versieringen e.d. 90. Kleedlokaal sportterrein Nicolaas Beetsstraat. In verband met de gehouden inschryving, waarbij door den laagsten inschrijver was inge schreven voor 1677, vragen B. en W. aan den raad het verleende crediet ad 1500 te verhoo- gen tot 1700. Muziektent. In verband met de a.s. feeste lijkheden heeft men de oude muziektent, welke reeds jaren niet werd gebruikt en gedoemd was om een roemloos einde te vinden op de „Entos", weder te voorschijn gehaald en geplaatst op het Tramplein. Een zee-avond. Dins tl ag 30 Augustus a.s. zal in cabaret „Modern" aan het Stationsplein een zeer bijzondere avond worden georganiseerd, ten bate van N.Z.H.R.M. en Z.R.B. Als artist voor dezen avond heeft men Koos Speenhof Sr. geëngageerd, die liedjes zal brengen betrekking hebbende op de zee. De kellners zullen als zee lieden de bezoekers bedienen, kortom, alles, ook de aankleeding van de zaal, zal staan in het teeken van het zeewezen. IJMUIDEN, 26 Aug. Vcrsche visch. Tarbot 88 98 cent. Tong 1.222.25, Helbot 11.12 per kg. Griet 20.00—36, groote Schol 33.00, middel Schol 21.0024, Zetschol 21.0028, kleine Schol 6.60 18. Schar 3.304.60, Tongschar 24.0038, kleine middel Schelvisch 12.5015, kleine Schelvisch 5.5011, groote Gullen 810.50, kleine Gullen 4.70—8.50, Wijting 2.40—3.80. Makreel 2.20 10.50, versche Haring 3.153.95 per 25 kg. Ka beljauw 27.00—48 per 125 kg. Koolvisch 23—33 cent per stuk. Aangevoerd aan den afslag 925 kisten versche haring. van de heden aangekomen TRAWLERS IJm.: 98 350 manden 1770.—, 167 600 manden 1640.—. 86 160 manden 1280.—, 73 1270 manden 3480.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5