DE POLIEP I' /-Ü- Doe. tn&e, cuut, d&gAoote. PALMOLIVE 'Vö44eAycLcfatr Het congres der Auslanddeutsche WAPENSCHOUW IN DE RESIDENTIE -m IEDERE WEEK 30 GR00TE PRIJZEN Kerkelijk leven VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 Ik geef de voorkeur aan Palmolive Zeep, omdat... Regeling van het vervoer van manschappen en materieel Bloemententoonstelling te Eindhoven Koningin ontvangt de Indische vorsten Neem 'n AKKERTJE OP ZIJN VADER GESCHOTEN Een jaar gevangenisstraf opgelegd OSSCHE KERKDIEVEN Heel wat op hun kerfstok Huldebetoon van den Landstorm Het défilé van den B. V. L. voor H. M. de Koningin JUBILEUM-HERINNERINGEN VOOR DE SCHOOLJEUGD Het goederenvervoer tijdens de feestdagen a.s. Een belangrijke katholieke bijeen komst te Passau Kinderverlamming te Gouda MINISTER STEENBERGHE VOOR DE MICROFOON Openluchtspel Vuysters Audiëntie Aartsbisschop Missio Canonica Museum Amstelkring Een kostbaar kunsthistorisch bezit voor ondergang gered H. H. WIJDINGEN GOUDEN PROFESSIEFEEST Het Nationale Dagblad tracht met zijn anti-nationaal geschrijf dag in dag uit zijn lezers op te zetten tegen het katholieke volksdeel en zijn politieke orga nisaties. Het noemt deze hetze een uiting van den waren nationalen geest, die een heid bewerken wil, maar in werkelijkheid zaait het verdeeldheid tusschen de Neder- landsche katholieken en de andere volks- genooten. Het meent nu weer een nieuwe reden gevonden te hebben om met de botte bijl van zijn gebrekkig onderscheidingsver mogen in te hakken op wat het gelieft te noemen „de volk en kerk ondermijnende po liep van het politieke Katholicisme". De Amsterdamsche correspondent van dit N. S. B.-blad heeft een ontstellende ontdekking gedaan. Hij heeft n.l. bespeurd, dat voor noemde „poliep" thans ook haar grijpar men gaat uitstrekken naar de Nederland- sche jeugd, en meer in het bijzonder „naar de eenige werkelijk nationale organisatie, die, los staande van alle vermeende of Werkelijke verschillen in stand, politieke of godsdienstige opvattingen der ouders, de jeugd van ons geheele Vaderland tot een krachtige eenheid wil samensmeden, den Nationalen -Jeugdstorm". Hij vertelt, dat een Amsterdamsche jongeman „die zich dcor dit bij uitstek nationale streven voelde aangetrokken, en daarom actief deel wilde gaan nemen aan de taak, die de N. J. S. op zich heeft genomen", een brief aan den Bisschop van Haarlem richtte met de vraag: „of hij als goed katholiek, lid van de N. J. S. mocht worden." In opdracht van Z. H. Excellen tie ontving hij een dcor den secretaris van den bisschop onderteekend antwoord, waar in hem werd medegedeeld, dat het niet ge oorloofd is lid te zijn van den 'Nationalen Jeugdstorm. Ten bewijze van de juistheid van zijn verhaal wordt een fascimile van den antwoordbrief in het Nationale Dag blad afgedrukt. Naar aanleiding Van deze bisschop pelijke uitspraak constateert het Nationale Dagblad als feit „dat de Haarlemsche Bisschop zoo maar, zonder meer, zonder eenige opgaaf van redenen, en ook zonder dat er een officieele kerke lijke uitspraak over deze aangelegenheid bestaat, aan één der leden van de Rcomsch Katholieke Kerk verbiedt lid te worden van een jeugdorganisatie, die zich blijkens haar doelstelling en haar gedragingen steeds heeft gesteld op een zuiver nationaal Christelijk standpunt." Na deze constatee ring gaat het blad dan op de bekende wijze te keer tegen de Katholieke geestelijkheid, als zou deze de jeugd met de politieke splijtzwam infecteeren. Tegenover deze constateering van het Nationale Dagblad constateeren wij het volgende: lo. Dat de verontwaardiging van het Mus- sert-orgaan, voorzoover deze niet geveinsd is, alleen maar kan worden toegeschreven aan een volslagen onkunde in katholieke aangelegenheden en denkwijzen. 2o. Dat de N. S. B. en het Nationale Dagblad, welke nog wel bijgestaan heeten te worden door een zgn. „Raad van Ka tholieken", evenals de „goede katholieke" jonge Amsterdammer, die zich tot den Bis schop wendde, hadden kunnen en moeten weten, dat het lidmaatschap van neutrale vereenigingen behoudens eenige uitzonde ringen van niet slechts beweerden, maar wezenlijk algemeenen aard zooals b.v. de Toeristenbonden sinds jaar en dag i n h e t algemeen voor Katholieken ongeoor loofd is en dat vooral de katholieke jeugd Uitsluitend in de katholieke jeugdorgani saties thuis behoort. 3e. Dat de bisschop geen enkele verant woording schuldig is aan den eersten den besten jongeman, die hem wat vraagt, noch ook aan een beweging of organisatie, waar van hij het lidmaatschap krachtens zijn geestelijk gezag en zijn geestelijke verant woordelijkheid voor katholieken ongeoor loofd acht. 4o. Dat de „goed katholieke" jonge man, die door zich tot den bisschop te wenden diens gezag in deze aangelegenheid erkent, al een heel wonderlijke katholieke mentali teit aan den dag legt door, nu dit ant woord afwijzend luidt, het aan de N. S. B. Uit te leveren met het gevolg, dat het N. S. B.-blad weer eens onbekookt van leer trekt tegen de Katholieken in het algemeen en de geestelijkheid in het bijzonder. 5o. Dat de Nationale Jeugdstorm onder leiding van Mussert's rechterhand van Geelkerken een niet zóó neutrale en onpoli tieke jeugdorganisatie blijkt te zijn, dat de verpolitiekte N. S. B. het niet de moeite Waard vindt zich het stroovuur uit de onbehouwen klompen te loopen om haar te verdedigen en aan te bevelen. 6o. Dat de N. S. B. en haar persorganen dagelijks de geesten vooral van de jongeren Vergiftigen met hun politiek, gezagonder- mijnend gedoe. 7o. Dat het nationaal-socialisme in de tractijk een poliep is gebleken, die naar allen, vooral naar de jeugd, haar vang armen tracht uit te strekken om hun de mogelijkheid van vrij adem te halen te ontnemen en tot willige slachtoffers te ma ken van de dwangvoorstellingen van zijn leiders. Allicht behoort U tot de gelukkige winnaars van zoo'n prachtige zilver vos, één der 390 hoofdprijzen, want deze wedstrijd is heel eenvoudig, ledereen kan meedoen en iedereen heeft een kans. MAAKT SLECHTS DEZE ZIN AF S 65 Zilvervossen voor de DIT IS ALLES WAT U TE DOEN HEEFT Deze zin mag hoogstens 30 woorden bevatten. Er wordt niet gelet op mooi proza, gebruikt slechts Uw eigen woorden Er is dus niets moeilijks aan. ENKELE GEGEVENS OVER PALMOLIVE Palmolive is bereid met verzachtende olijfolie daarom werd zij ook gekozen voor de teere huid van de beroemde Vijfling Dionne, die voordien in olijfolie werden gebaad. Duizenden vrou wen danken aan Palmolive zeep de aantrekkelijke teint der jeugd. 1Koop bij Uw winkelier 5 stukken Palmolive zeep van 12 '/2 cent. U ontvangt van hem een inschrijf-formulier met alle bijzonderheden. 2. Stuur hel formulier aan Palmolive, Postbus 635, Amsterdam C. onder bijvoeging van 5 zwarte bandjes der Palmolive-verpakking. Ieder kan zooveel inschrijf-formulieren zenden als hij wil, mits voor ieder formulier 5 zwarte bandjes bijgevoegd zijn. 3. Elke inzender die twee postzegels van 5 cent bijvoegt, ontvangt het in kleuren gedrukte Uitknipboek van de Vijfling Dionne (2* uitgave) waarde 25 cent. Wacht nu niet, haal vandaag nog Uw inschrijf-formulier en maak de zin af. Laat U deze kans om een schitterende zilvervos te winnen, niet ontsnappen. Iemand moet morgen winnen. Het is een ge makkelijke wedstrijd en iedereen heeft dezelfde kansen op de hoofd prijzen. Aarzel niet, doe mee l ELKE DAG een prachtige zilvervos (of hónderd gulden). Een BURGERS E. N .R. rijwiel, model S. K. met ori- gineele Torpedo-remuaaf, jasbe- schermcr, electr. verlichting voor- en achter en controlelicht. Waarde 60.- (of f. 45.- in con- tanten). Vier auto peds, model 1938, met bal lonhanden De generale staf stelde ons vanochtend in de gelegenheid kennis te nemen van de zeer uitgebreide maatregelen voor het ver voer van manschappen en materieel der diverse legeronderdeelen voor de groote wapenschouw op 29 dezer te Den Haag. Dat de oplossing van dit vraagstuk groote moei lijkheden meebracht spreekt te duidelijker, wanneer men weet, dat dit vervoer betreft ongeveer 10000 personen, officieren, onder officieren en minderen, 1300 paarden en 600 rijwielen. De hiervoor noodige extra-treinen moesten worden ingepast in het normale verkeer, im mers waar het geen nationale feestdag is gaat zoowel het personen- als goederenverkeer dien dag op normale wijze door. Een tweede moeilijkheid was het feit om dit vervoer te bewerkstelligen tusschen Zondags avonds 12 uur en Maandagmorgen 10 uur, daar de dienst voor de betrokkenen eerst aanvangt aan het eind van den Zondag en aan den an deren kant de gouverneur der residentie den eisch had gesteld, dat alle deelnemers voor 10 uur Maandagmorgen binnen moesten zijn. Voor het vervoer worden zoowel op de heen reis als de terugreis 17 extra-treinen gebruikt, waarvan 16 aankomen aan de stations Holland- sche Spoor en Staatsspoor, terwijl een trein, speciaal voor het regiment wielrijders, aankomt op station Scheveningen-Kurhaus. Het bureau étappen- en verkeersdienst van den generalen staf, belast met het vervoer in vredestijd, stelde uit de verschillende opgaven de extra-treinen samen, welke voldeden aan de militaire eischen. De derde afdeeling van den dienst vervoer der Nederlandsche Spoorwegen, ender leiding van den heer Posthumus Meyes, verzorgde hierna het technisch gedeelte en ont wierp een regeling aan de hand der opgegeven eischen en groepeeringen. Voor het echter zoo ver was waren nog vele moeilijkheden te over winnen en na vele conferenties werd ten slotte een bevredigende regeling verkregen. Zoo is alles gereed voor de groote krachtproef op 29 dezer. Vertrouwende op de uitstekende voorberei ding, is men er zeker van dat alles vlot zal verloopen. Op de stations zullen dien dag offi cieren en beambten der Spoorwegen aanwezig' zijn om, waar dit noodig mocht zijn, behulp zaam te zijn bij het vlot doen verloopen van alles. Het uitgebreide vervoer was echter oorzaak, dat de vuurmonden voor de wapenschouw niet op denzelfden dag kunnen worden vervoerd. Het betreft hier niet minder dan 7 batterijen, dus totaal 28 vuurmonden. Deze stukken wor den Zaterdag reeds te Den Haag aangebracht en vertrekken den dag na de wapenschouw, dus 30 dezer weer naar de standplaatsen terug. De afdeeling Eindhoven van de Kon. Mij. voor tuinbouw en plantkunde zal van 2 tot en met 6 September in de tentoonstellingshal Nachte gaallaan 2 een groote jubileumtentoonstelling houden, welke gecombineerd wordt met de jaar- lijksche dahliakeuring. In het eere-comité hebben o.a. zitting: Jhr. mr. dr. A. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, de heer A Verdijk, burgemeester van Eindhoven, dr. Ar. F. Philips en de heer F. Valstar, regeeringscommissaris van groenten en fruit. Er zijn circa vijftig gouden en zilveren me dailles beschikbaar gesteld voor de fraaiste in zendingen, terwijl de Nederlandsche dahlia-ver- eeniging twee wisselbekers heeft uitgeloofd. Voor deze tentoonstelling bestaat ook in het buitenland groote belangstelling. H. M. de Koningin zal Zaterdag in Huis Ten Bosch in audiëntie ontvangen de sultans van Deli, Langkat, Pontianak en Boeloengan, allen met gevolg, de afgevaardigden van den Soe- soehoenan van Soerakarta, van den sultan van Djocjakarta, van den Mangkoe Nagoro en van het hoofd van het Pakoe-alamsche huis. Voorts zal H. M. de Koningin Zaterdag ont vangen de ridders Militaire Willemsorde. bij VrouwenpHti. Onbehoaqli{M»«id om. De rechtbank te Den Bosch heeft vonnis gewezen tegen den 23-jarigen schilder A. H. Sch. te Geldrop, thans gedetineerd, tegen wien twee jaar gevangenisstraf was geëischt en ter beschikking stelling van de regeering, ter zake dat hij op 16 Mei j.l. te Geldrop had getracht zijn vader H. Sch. van het leven te berooven, door op dezen met een geladen geweer te schie ten en hem in het onderlijf te treffen. De vader was echter niet doodelijk getroffen. De Officier van Justitie had in zijn requisi toir poging tot moord bewezen geacht. Wegens poging tot doodslag werd verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stel ling van cie regeering. A. J. van E., 20 jaar, koopman en A. N. H., 19 jaar, arbeider, beiden uit Oss, thans gede tineerd, hadden zich voor de rechtbank te ver antwoorden ter zake dat zij in Juli 1938 te Oyen, Macharen. Megen en Grave met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening geld uit offer blokken in kerken hadden weggenomen.' De verdachten bekenden. Hun gewone werk wijze was, dat zij een kerk binnengingen, waai de een met een mes de offerblokken opende en den inhoud in de handen van den ander le digde en zoo was het ook in deze gevallen ge gaan. De Officier van Justitie, Mr. Dubois, ver klaarde met groote ergernis in de dossiers ge lezen te hebben, dat deze heeren wel dertig ge vallen van diefstal op hun kerfstok hadden. Hij achtte dit een dermate ernstig geval, dat hij twee jaar gevangenisstraf tegen beide verdach ten eischte. Verdediger Mr. van Hugenpoth pleitte een geringere straf voor H„ gezien diens gunstig verleden en clementie voor heide verdachten in verband met hun jeugdigen leeftijd. Vonnis over 14 dagen. De hulde aan onze Jubileerende vorstin wordt Zaterdag te Den teaag ingezet met een défilé van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, die van deze gelegenheid ge bruik maakt tevens zijn twintig jarig be staan te herdenken in de zalen van den Dierentuin. De B.V.L. bestaat uit burgers, die als mili tair den eersten militairen oefentijd achter den rug hebben en die verklaard hebben in tijden van revolutionaire woelingen zich ter beschikking van de regeering te stellen, vrij willigers dus, thans reeds tot een getal van 94.000, die verknocht aan het Huis van Oranje in de moeilijkste tijden, die een re geering kan medemaken, op het eerste bevel onder de wapenen komen. Zaterdag komt een vertegenwoordiger van de zen B.V.L. bijeen, 3000 man slechts, dus iets meer dan 3 pCt. van den geheelen B.V.L. Dat zijn uit den aard der zaak alleen de kopstukken van den landstorm; naast de reserveofficieren de leden van den gewestelijke Landstorm commissie en de 1280 plaatselijke leiders uit letterlijk alle plaatsen van ons land. Bij deze gelegenheid zullen de 19 koninklijk erkende vaandels meegevoerd worden, ieder va.andel met de voorgeschreven vaandelwacht. Dit is de tweede maal, dat al deze vaandels bijeen zijn. De eerste maal was in 1932, toen de toenmalige Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, te Ede aan 14 landstormcorpsen een koninklijk erkend vaandel plechtig heeft uitgereikt. Van de zijde der hoogste autoriteiten is groo te belangstelling zoowel voor de samenkomst in den Dierentuin als voor het défilé. Van de Ministers der Kroon geven van hun belangstelling blijk hunne Excellenties Colijn, Van Boeyen, Van Dijk, De Wilde en Slotema- ker de Bruine en van de Ministers van Staat prof. mr. Aalberse en mr. Fock., van de overige hooge autoriteiten mogen we nog noemen baron De Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en luitenant-gene raal baron Van Voorst tot Voorst, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, commandant van het veldleger, enkele commis sarissen der Koningin en tal van de hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten. Om een enkel voorbeeld te geven, hoe de B.V.L. in Nederland vertakt is, behoeven we er slechts op te wijzen, dat ook de vertegenwoor digers van de eilanden in het Noorden des lands aanwezig zullen zijn, van Texel af tot Terschelling en Ameland toe. Van de plaatsen in het oosten noemen we Nieuw-Schoonderbe- kerveld (Drenthe) en in het zuiden Sluis-Anna ter Muiden (Zeeland), welker plaatselijke lei ders eveneens aanwezig zijn. Van het Huis ten Bosch wordt langs, den Be- zuidenhoutscheweg gemarcheerd tot restaurant Carlton, waar afgebogen wordt in de richting malieveld. Het défilé begint om 3 uur. Bij N. Samson N.V., uitgever te Alphen aan den Rijn, is een jubileumsohool-cahier ver schenen dat er zeer aantrekkelijk uitziet. De fraaie omslag in kleuren en verschillende pa- Naar wij vernemen, zullen de Nederlandsche Spoorwegen, ingevolge het door de regeering Verklaren tot nationalen feestdag van den 6en September in verband met het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, de aan neming ten vervoer, het vervoer, de aflevering ®n de bestelling van goederen en levende die- ren op dien dag beperken als op erkende feest dagen. Op dien dag zal de bestelling van expres- Boederen met spoedbestelling slechts geschie den voor zoover dat mogelijk is, terwijl afha- Uhg van goederen niet zal geschieden. (Van een bijzonderen correspondent) PASSAU, 25 Aug. Waar het water van de Inn en van de Izl uit mondt in den Donau, daar ligt als op 'n schier eiland tusschen Donau en Inn de aloude sta,d Passau. Op de stad, en op de hooge heuvels, die haar omringen, slaat een koude regen neer, en troosteloos steken de grijze torens van de dom kerk boven de huizenmassa uit. In de verte gaan de witte kerkjes op de heuvels bijna schuil in de grijze wolken. Passau is een stad, die bij uitnemendheid ge schikt is, om een katholiek Congres binnen haar muren te zien. Het bisdom Passau, welks juris dictie zich vroeger over verre oostelijke gebieden uitstrekte, werd gesticht door den H. Bonifatius, den Apostel der Üuitschers. De stad zelf ademt een door en door katholieke sfeer, al heeft de groet „Heil Hitier" het oude „Grüss Gott" ge deeltelijk vervangen. De kerktorens, oude poor ten en muren zijn nog beschilderd met fijn ge kleurde Beiersche schilderingen met Madonna' 'en heiligen. In de hotels hangt een Christus beeld aan de eene, en een Hitlerfoto aan de an dere zijde. Het is deze stad, die dit jaar is uitgekozen voor de jaarlijksche bijeenkomst van de Duit- sche katholieken in het buitenland, welke van 25 tot 28 Augustus gehouden wordt. Vanavond begint de bijeenkomst met een be- groetingsfeest in de Redoute van Passau. Voor vanmiddag wordt een groot aantal buitenland- sche geestelijken verwacht, die nu nog een re traite meemaken in de abdij Schweiklberg. Morgen wordt de dag begonnen met een plech tige Hoogmis in de Dom, op te dragen door Mgr. Simon Konrad Landersdorfer, bisschop van Passau. Tijdens die plechtigheid wordt de pre dikatie gehouden door Mgr. Hudal uit Rome. Het station van Passau en de straten van de stad worden in alle haast versierd. Ik kon dit idee niet anders dan toejuichen, maar spoedig bleek, dat deze versiering niets te maken had met het katholieke congres. De versieringen worden aangebracht voor het bezoek, dat de Hongaarsche Rijksregent Horthy Zaterdag 27 Augustus aan deze stad zal brengen. Het station zelf is bijna van aanschijn veP- anderd door lichtroode doeken en vergulde ver sieringen aan alle muren. Voor het station be vindt zich een lange rij houten pilaren, waarop afwisselend de wapens van Duitschland en die van Hongarije met de kroon en het scheef staande kruisje zijn aangebracht. Minder mooie gebouwen gaan schuil onder dennegroen en van huis tot huis hangen de guirlandes. Ondanks den regen wordt er doorgewerkt. Men moet de beteekenis van dit Congres niet onderschatten. Niet alleen uit het binnenland komen hier vele kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders bijeen, zooals Mgr. Berning uit Osna- brück, Mgr. Wienken uit Berlijn, Mgr. Geyer uit Banz, Mgr. Rohracher uit Klagenfurt, maar uit vele landen der wereld zijn Duitsche geeste lijken en geloovigen naar Passau bijeengekomen. En het zijn niet alleen afgevaardigden van de Duitsche nabuurstaten als Polen, Tsjecho-Slo- vakjje en Hongarije. Er zijn eveneens priesters en geloovigen uit Argentinië, Brazilië, Roeme nië, Turkije, Denemarken, Canada, Zuid-Afrika en Peru. Het is nu eenmaal een feit, dat een derde van alle Duitschers buiten de Rijksgrenzen leven. En de Duitsche geestelijken hebben niet alleen te zorgen voor hun eeuwig heil, maar ook voor het behoud van hun eigen volksaard. Slechts door de Duitsche taal zal het Woord Gods door dringen tot deze Duitschers, die over vele lan den zijn verspreid. Het aantal deelnemers aan dit Congres zal ongeveer even groot zijn als het vorig jaar, n.l. zes- a zevenhonderd. Het belang van de bevordering van den Duit- schen volksaard in het buitenland werd ook door de Duitsche regeering ingezien, en aldus kon met de voorbereiding van dit Congres op de medewerking van de wereldlijke autoriteiten gerekend worden. Het is echter jammer, dat men de veelvuldig voorkomende kastjes, waar „Der Stürmer" en het „Schwarze Korps" te lezen is, niet heeft verwijderd. Het zal toch niemand aangenaam zijn om te zien, hoe naast de oude stadspoort, waarop een Madonna geschilderd is met de woorden erbij„Salve Regina Coeli, Patrona Bavariae" („Wees Gegroet Koningin des He mels, Patrones van Beieren") in een glazen kastje een blad is uitgesteld met een artikel te gen Duitsche kloosterlingen. gina's, die in kleurenteekenmg, dichtregels en korten tekst enkele belangrijke dingen naar aanleiding van dit jubileum verhalen, maken het tot een aardig bezit voor de schooljeugd. De Vereenigde Fotobureaux te Amsterdam hebben voor de schooljeugd een herinnerings- albumcahier uitgegeven met een keur van fbto's uit het leven onzer jubileerende Koningin. Te Gouda is wederom een nieuw geval van kinderverlamming geconstateerd. Ook is aan gifte gedaan van een geval van diphtheritis. Maandag a.s. van 19.45 tot 20 uur zal minis ter M. P. L. Steenberghe voor de microfoon der N.C.R.V. spreken over „De winkelweek Neder- landsch Fabrikaat". Met steeds stijgend succes wordt eiken Zon dag te Uden het openluchtspel: „Blind Marie- ken" van Jan Vuysters onder regie van Kees van Iersel opgevoerd. Zondag a.s. om 4 uur heeft onherroepelijk de laatste voorstelling plaats. Alleen Zaterdag 27 Augustus laat het comité nog een opvoering geven voor jeugd- vereenigingen, onverschillig uit welke plaats deze zich aanmelden. Wegens overgroot succes met de opvoeringen van „Sibylle" door Jan Vuysters, begin Augus tus j.l. door het Limburgs Volkstooneel in het Openluchttheater te Valkenburg, zal dit ge zelschap op verzoek van de directie een her haling geven van genoemd tooneelstuk op de volgende datums: 1, 3, 5 en 10 September a.s. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Aartsbis schop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Missio Canonica verleend aan de eerw. zusters M. Mariophila en M. Magdala, van de Congre gatie der zusters Ursulinen van het Bisdom Haarlem, te Bergen. Naar eerst thans blijkt heeft de voor Am sterdams historie zoo uiterst merkwaardige Museum Amstelkring in het voormalige schuil en huiskerkje ,,'t Haantje" aan den O.Z. Voor burgwal 40, welks bestuur onlangs door Haar lems Bisschop is gereorganiseerd, aan den rand van den ondergang gestaan. Door groote schul denlasten verzwaard en mede daardoor in ver val, zou 't, bij gebrek aan leven en stuwkracht, moeten verdwijnen indien niet een uiterst krachtige poging gedaan werd dit uniek mo nument van oud-Hollandsche architectuur (met zeldzame zaal, waarvan geen tweede in Amsterdam meer aanwezig is en met het overige kostbare museumbezit) te behouden. De nieuwe bestuursleden, die door het bestuur als gede legeerden zijn aangewezen om een reorganisa tie te ontwerpen, de heeren W. J. R. Drees- mann, voorzitter en L. A. P. M. van den Broeke, hebben met den pas-benoemden conservator, den heer C. W. H. Baard, oud-directeur der gemeentelijke musea van Amsterdam, een voor- loopig plan ontworpen waardoor indien aller medewerking wordt verkregen Museum Am stelkring tot een kostbaar levend bezit wordt, dat een glorie kan worden voor de hoofdstad. Het reorganisatie-plan zal een half jaar tijcis eischen. Moge de nieuwe bestuurderen aller wegen medewerking ondervinden. Zaterdag zal Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens in de kapel van het St. Ignatiuscollege te Val kenburg de H. Priesterwijding toedienen aan de volgende fraters Jezuïeten: J. Daniels, Bre da, R. Stoffels, Amsterdam, F. Bosch, P. Bun- garten, J. Groszstück, J. Hacker, P. Keiler, F. Kempf, L. Maurmann, P. Obergarz, E. Sehmitz, F. Wulf (allen Duitschland), P. Byrne, Ierland, K. Smyth, Ierland, G. Lake, Engeland, V. Mo- nachino, Italië, R. Ramirez, Columbie, B. Fie- kers, U.S.A. Op 8 Sept. zal de eerw. Bi*eder Juventius (Albertus Theodorus van der Meer) van de- Congregatie der Broeders Onbevl. Ontv. te Maastricht den dag herdenken, waarop hij vóór 50 jaar zijn H. Geloften heeft afgelegd. Na achtereenvolgens te Maastricht, Nijmegen, de Pensionaten te Roermond en Weert en te 's-Gravenhage te zijn werkzaam geweest, geniet hij thans een rustigen levensavond in het Pen sionaat St. Louis te Amersfoort. Welwillend daartoe in de gelegenheid gesteld door het Bestuur, zal de plechtige viering van het feest in familie- en vriendenkring plaats hebben op 11 Sept. d.a.v. in Huize „Duinrust" te Overveen bij zijn broer den Em. Pastoor F. van der Meer. Plechtige^ Hoogmis te 9 uur en des namiddags receptie van 2.30 tot 3.30 uur. Het zal velen zijner oud-leerlingen en vrienden een genoegen zijn dit te vernemen, om van hun belangstelling te doen blijken. Op de begraafplaats Kembang Koening" te Soerabaja is het monument onthuld voor de slachtoffers van de ramp der „T 13". Bij deze gelegenheid hield de marine commandant, kapt. ter zee A. C. van de Sande Lacoste een toespraak i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9