afl v. Empelen U vergt 's winters meer van Uw oogen ADR. KAT Laatste Nieuws MOOI VRIJ HUIS TE HUUR HERDENKING VAN DEN LANDSTORM bloemendaal De rede van Sir John Simon DE KATH. ACTIE WAS GEHOORZAAM E.N.A.van MEVERDEN TELEFOONNUMMER 15677 ZONDAG 28 AUGUSTUS 1938 Pater F. Strijbosch öe bekende leeraar van Driehuis 40 jaar geleden geprofest SLUITING GEMEENTELIJKE INSTELLINGEN HOE DE JANSSTRAAT ER UIT ZAL ZIEN Oranje-appeltjes en pyramiden Vraagt tijdig ontwerp en prijsopgave voor Uw gevelversiering aan ACCO U N TANT—LIP VER.V.NED. ACC HAARLEM AMSTERDAM „EENDRACHT DOOR ORANJE" Volksvoorstelling op Maandag avond a.s. CURSUS LEEKENAPOS- TOLAAT ONVOORZICHTIGE METSELAAR POLITIE-VAKOPLEIDING Programma Radio-Centrale BURGERLIJKE STAND VELSEN Burgerlijke Stand Sluiting van Gemeentelijke diensten Ontheffing sluitingsuur IJMUIDEN De Centrale Werkplaats op excursie ZAANDAM (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) De B. V. L. is, volgens dr. Colijn, een demonstratie van de volkseenheid Rede Minister van Boeijen Rede minister Van Dijk VOETBAL ENGELAND—NOORWEGEN Thans op 9 November te New Castle WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOEN. SCHAPPEN 40 jaren scheepvaart Groei der Nederlandsche vloot in verhouding grooter dan de wereldvloot Horthy te Neurenberg Korte berichten RAICHENBACH—KELLER Vaststelling van een aantal partijen Zorg! bijtijds voor een GOEDEN BRIL Onze collectie is met de nieuwste modellen uitgebreid-Matige prijzen Gen. Cronjéstraat 63 „DE OPTICIEN VAN HAARLEM-NOORD" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De reactie in de verschillende hoofdsteden Toespraak van Z. H. den Paus tot een groep pelgrims De havenstaking te Marseille Nieuwe gevallen van kinderverlamming Te Leiden en Giessendam WIELRENNEN Levenslange schorsing voor Van Ingelghem? STAD Het Missiehuis te Driehuis van de Missiona- hssen van het H. Hart neemt in Haarlem en ingeving een bijzondere plaats in. Niet alleen flat het reeds verschillenden jongemannen een Beriegen opleiding heeft gegeven, maar ook is het als het ware het reservoir, van waaruit heeds bereidwillig hulp verleend wordt voor assistentie bij kerkelijke plechtigheden of het leraarschap bij diverse cursussen. Een van de bekendste leeraren nu, pater Fr. Strijbosch, viert op 26 September, a.s. zijn veertig-jarig professiefeest en niet slechts zal dat een gebeurtenis zijn voor het Missiehuis zelve, maar ook voor zjjn vele vrienden, leerlingen en oud-leerlingen in Haarlem, ja tot in Arnhem en Leuven toe. Pater Strijbosch heeft al heel wat jaren van leraarschap achter den rug, waarvan een do- tijn in Driehuis. Geboren op 28 Januari 1878 te Helenaveen, Studeerde hij op de Apostolische school der Mis sionarissen van het H. Hart te Tilburg van 1890 -1897 en werd een jaar daarna geprofest. Zijn hoogere studies deed hij te Borgerhout-Ant- tverpen en te Arnhem (n.l. wijsbegeerte) en te teuven (theologie). Maar zij werden onderbro ken, doordat hij, hoewel nog niet afgestudeerd Sijnde, reeds als leeraar moest optreden aan de Apostolische School te Tilburg, waar gebrek aan Priester-leerkrachten bestond. Reeds jong dus heeft hij „voor de klas" gestaan en aan ande- 'en medegedeeld wat hij zelf door studie had hekomen. Iedere priester is door zijn wijdir.'g tevens leeraar, maar pater Strijbosch heeft deze taak wel heel in het bijzonder vervuld! Na zijn priesterwijding heeft hij aan de Uni- vcrsiteit te Leuven colleges in Kerkgeschiede nis, Archeologie, Kerkelijk Recht en Patrologie Bevoligd, in welke vakken hij in 1906 professor tverd aan het Scholastiaat te Leuven. De wereldoorlog kwam en verwoestte de Leu- fensche universiteit. Pater Strijbosch vlood met het Scholastiaat naar Arnhem en bleef onver- flroten Kerkgeschiedenis en Patrologie docecren tot 1921, toon hij Godsdienstleeraar werd aan de ït. K. H.'b. S. te Arnhem. In deze stad heeft hij ook nog godsdienstlessen gegeven op „Sacré Coeur" en was hij tevens aalmoezenier van de SVansche kinderen, slachtoffers van den wereld brand. Om gezondheidsredenen is de a.s. jubila ris in 1926 naar Driehuis verplaatst. Hij heeft langen tijd het ambt van econoom van het Missiehuis vervuld en hjj is al verschil lende jaren de zeer geziene en gaarne ge hoorde leeraar aan de cursussen voor on derwijzers, Mulo, Volksuniversiteit en van het leeken-apostolaat te Haarlem. Zijn ge degen en tpch zoo ook voor niet-geletterden zeer bevattelijke lessen hebben nu al me nigeen een ruime kennis en alleszins vol doend inzicht gegeven in op zichzelf moei lijke vakken als Godsdienstleer, Kerkelijke en Bijbe'schc geschiedenis. De moeilijkheden rafelt hij in zijn heldere betoogen uiteen tot ze in hoofdtrekken duidelijk en klaar zijn en wat dikwijls als droge kost be schouwd wordt, weet hij met een aardige vergelijking of kwinkslag alleszins verwerk baar te maken. En voor wien b.v.' het verschil tusschen Ka tholicisme, Lutheranisme, Calvinisme enz. op bet stuk van de genadeleer nu niet bepaald een hjgelijk.sche studie is, zijn z'n lessen daar over toch van een zoodanige helderheid, dat ze door iedereen begrepen kunnen worden. Wij behoeven wel niet uiteen te zetten, dat zulks den eigenschap is, die pater Strijbosch in heel bijzondere mate het paspoort voor een goed leraarschap heeft medegegeven. Reeds zes jaar 'ang heeft hij in het bijzonder de cursisten van bet Leeken-apostolaat mee laten deelen in zijn ?roote kennis van den godsdienst en geschie denis. Geregeld is hij present, al moet hij daar door door weer en wind van Driehuis komen Ge cursisten hebben op hun beurt dan ook feeds bij enkele gelegenheden hun erkentelijk heid voor zijn belangeloos lesgeven getoond en Ongetwijfeld zullen zij dit op zijn a.s. professie- feest nog eens in het bijzonder doen. En met ben de vele andere vrienden en oud-leerlingen van den a.s. jubilaris! gejoof te hooren, hetzij op vergaderingen, hetzü in trein of tram, in wachtkamer of waar dan ook. En hoevele Katholieken durven (en kun nen) dan de zaak rechtzetten en den grootspre kers het zwijgen opleggen? Daarvoor behoeft men geen groot redenaar te zijn of de doctors bui in het een of andere vak in zijn zak te Lebben, daarvoor moet men alleen goed op de hoogte zijn van wat het geloof leert. Geloof moet tevens geloofskennis inhouden, weten wat, waarom en op welke gronden men gelooft. Een rsus zooals deze is dan ook een zegenrijke instelling, vooral omdat zij door de leeraren, de paters v. d. Vrande en Strijbosch uit Driehuis, op een voor ieder bevattelijke en te verwerken wijze wordt gegeven en de kosten zijn wel heel gering. Daarvoor althans behoeft niemand weg te blijven, ook al is hij werkloos of minder met aaidsche goederen bedeeld. De vervolgcursus begint Woensdagavond 21 September in het Vereenigingsgebouwop het Bagijnhof. Burgemeester en wethouders van Haarlem doen weten: dat de bureaux op het stadhuis «n alle andere gemeentelijke instellingen op 3l Augustus en 6 September den geheelen dag Sullen zijn gesloten. Geopend blijven echter' le. het gemeentelijk laboratorium voor pa thologische bacteriologie (Zondagsdienst) 2e. het kantoor van het havenwezen aan den Houdcnhom; 3e. de gemeentelijke zwem- en badinrichtin gen (van 7.30 tot 10 uur des voormiddags); 4e. het koelhuis van het openbaar slachthuis (van des voormiddags 7 tot 8 uur). De stads-apotheek is alleen op 31 Augustus geopend en wel van 8 uur des v.m. tot 8 uur des n.m. Op 6 September zal het bureau van den burgerlijken stand geopend zijn van des voor- hiiddags 9 tot 10 uur, doch uitsluitend voor Aangiften van geboorten en overlijden. Op beide dagen zijn de gemeentelijke sport terreinen niet toegankelijk. Werkzaamheden als het ophalen van vuilnis, baardasch enz. zullen niet plaats hebben. De orgelbespelingen op Donderdagmiddag 1 September en Dinsdagavond 6 September in Öe Groote of St. Bavokerk gaan niet door. Op een heel bijzondere manier zal de Jans straat er uit komen te zien in de feestweek. De Jansstraatvereeniging kwam op de origineeie gedachte een dertigtal Oranjeboompjes langs de trottoirs te „planten", waarin talrijke oranje appeltjes zullen hangen. Ongetwijfeld zal de straat daardoor een zeer vroolijk aspect krijgen. Voorts wordt de straat versierd met drie py- ramides, twee op de brug over de Nieuwe Gracht en een aan het einde der straat bij de Groote Markt. Op de Jansbrug worden bloembakken aan gebracht. Ook de gevel van het Diaconiehuis wordt in een feestgewaad gestoken, waarmee het zoowel op den dag als 's avonds zal kunnen pronken. Want verborgen in een zestal pyramides van bloemen, zullen schijnwerpers de versiering in een zee van licht zetten. In de etalage van den heer F. Duyn, Jans straat 16, is de beker te bezichtigen, dien de Kon. Maatschappij voor Landbouw beschikbaar heeft gesteld voor den winnaar van de harddraverij, die voor Woensdag op het programma staat. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG No. 18 HEEMSTEDE - TELEF. 28080 omstreeks 8.45 uur, op den hoek Korten Zijlweg Z-andvoorterpad te Overveen door een post auto is aangereden, zich aan zijn bureau te Overveen te willen vervoegen voor het geven van inlichtingen. Mede wordt den motorrijder, die met den chauffeur van den postauto heeft gesproken, verzocht zich aan het bureau voor hetzelfde deel te willen melden. GED.OUDE GRACHTS2 P.C.HOOFTSTRAAT TELEFOON 1S701 tel. 90361 - 22361 Het Comité deelt ons mede, dat het besloten heeft a.s. Maandagavond een volksvoorstelling van het openluchtspel „Eendracht door Oran je" te laten geven. De aanvang is bepaald op half acht des avonds. De entréeprijs is gesteld op f 1.De kaarten zullen reeds van Maan dagmorgen tien uur af verkrijgbaar zijn aan 't Poortgebouw van het buitengoed Elswout aan de Elswoutslaan. Dinsdagavond 20 September om half 9 wordt Li het gebouw van de St. Elisabethsvereeniging, A&nsstraat 49, de nieuwe cursus van het Leeken- aBostolaat geopend. Dat is een cursus eigenlijk Lestemd en geschikt voor iedereen, ja feitelijk ^fclfs noodzakelijk voor elk, die in den warboel van geponeerde, dikwijls met elkaar strijdige feeeningen en propaganda van leerstelsels vast Li zijn geloof wil staan en zijn geloofskennis Lil uitbreiden en verdiepen. Ieder die in het voile leven staat, krijgt bij tijd en wijle opwer- bingen meestal drogredenen tegen het Een 24-jarige metselaar, die Vrijdagmiddag werkzaamheden verrichtte in een huis aan den Rijksstraatweg, dat verbouwd wordt, wilde zich aan een houten kuip, die op een bijna twee. meter hooge stellage stond, tot op dien stei ger omhoogtrekken. De kuip, waarin zich kalk bevond, kantelde echter en de onvoorzichtige metselaar kreeg „haar" op zijn hoofd (wel te verstaan de kuip, welk woord het vrouwelijk geslacht toegewezen kreeg). De man viel achterover en bekwam wonden aan linkerslaap, mond en handen. Per ziekenauto is hij naar de St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij ter observatie is op genomen. Evenals vorige jaren zal door den Haarlem- schen Politie Cursus 'n mondelinge cursus wor den gegeven voor het examen ter verkrijging van het politie-diploma ingesteld door den R.K. Politie-bond „St. Michael." Blijkens de annonce voorkomende in dit blad is de inschrij ving opengesteld voor personen welken den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt. Programma 1; Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: Parijs Radio 8 30; Keulen 3.50; Fransch Brussel 9.35; Keulen 10.20; Ned. Brussel 1.20; Fransch Brussel 2.20, Ned. Brus sel 3.05; Fransch Brussel 3.50; Keulen 5.20; London Regional 7.55; Parijs Radio 8.10; Keu len 8.20; Ned. E'russel 10.20; Boedapest 10.30. Programma 4: Ned. Brussel 8.30; Droitwich 1.20; London Regional 5.20; Droitwich 7.10; London Regional 10.35; Droitwich 10.50; Frans Brussel 11.00. Programma 5; 8.0024.00 Diversen. Getrouwd: 27 Aug., C. Lassche en H. v. Dijk. Geboren: 25 Aug., E. Zonnevyllev. d Wete ring. z.; 26 Aug., C. A. v. Andelv. d. Laan. d.; 25 Aug., A. Pouw—v. Halst, z. Overleden: W. Immers, 86 j-, Amsterdam- schevaart; 26 Aug., J. a. de BoerKaptijn, 49 j„ Kamperlaan. Geboren: J. M. Donker-Joosen d.; G. Schoone- v. d. Wel d.; C. Kramer-Molenaar z.; G. C. Duineveld-Nicolai d.; G. Mulder-Schuur d. Burgemeester en Wethouders van Velsen bren gen ter algemeene kennis, dat op 6 September a.s., den dag van het 40-jarig Regeeringsjubi- leum van Hare Majesteit de Koningin, alle ge meentelijke diensten, bedrijven en instellin gen gesloten zullen zijn. De Burgemeester van Velsen brengt ter alge meene kennis, dat door hem is bepaald, dat de tapperijen in de gemeente op 6 September 1938 geopend mogen zijn tot des nachts 2 uur. Voor de tapperijen wordt hierbij op dien da tum tot genoemd uur vergunning verleend tot het geven van muziek en dans. Dat de Centrale Werkplaats het aangename met het nuttige weet te vereenigen werd weer bewezen door de excursie naar van Leer's Wals- bedrijven. Hieraan werd door zoowat alle deel nemers deelgenomen. In de tentoonstellingshal werden allen namens de directie hartelijk wel kom geheeten en werd hier aan de hand van verschillende schetsen de verwerking van het ijzer door bovengenoemde bedrijven geëxpli ceerd. Daarna werd een rondwandeling door de fabriek gemaakt. Vervolgens kon een ieder op zijn gemak de expositiehal bezichtigen en werd uiterst voldaan omstreeks 10 uur de terugtocht aanvaard- Wederom blijkt, dat dergelijke excur sies ten zeerste door de deelnemers worden ge apprecieerd en wordt reeds getracht in den loop der volgende maanden meerdere van deze nut tige en aangename uitstapjes te organiseeren van deze nuttige en aangename uitstapjes te Hieruit blijkt weer overduidelijk het nut van de Centrale Werkplaats en kunnen we aan jeugdige werkloozen het geregeld bezoe ken der C. W. niet voldoende aanbevelen, te meer daar door de nauwe samenwerking met de arbeidsbeurs en vele openbare bedrijven de kans tot plaatsing zeer groot is. In de maand Juli werden o.a. 22 deelnemers geplaatst t.w. 11 bankwerkers, 2 timmerlieden, 3 kantoorbedien den, 6 electriciens. Door een uitbreiding op aller lei gebied kunnen nu nog geplaatst worden; a. bankwerkers, b. fraisers, c. draaiers, d. smeden, e. lasschers, f. electriciens, g. timmerlieden, h. meubelmakers, i. teekenaars en j. kantoorbe dienden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt ten kantore van de C. W., Industriestraat 45. Sluitingsuur van de café's gedurende de kermis. De burgemeester heeft ter kennis ge bracht, dat de koffiehuizen en dergelijke inrich tingen gedurende de kermisweek tot des nachts half twee geopend mogen blijven en dat op die dagen aan vergunningen tot het houden van openbare vermakelijkheden en muziek, door hem de voorwaarde wordt verbonden, dat zij geëin digd zullen zijn om des nachts één uur. Tevens wordt ter kennis gebracht dat perso nen, niet in het bezit van een -ergunning tot het innemen van een standplaats, tijdens de kermis zullen worden geweerd. Zuster Ludovica gaat Zaandam verlaten. Wegens overplaatsing naar Nijmegen gaat zus ter Ludovica, het hoofd van de R. K Meisjes school, Zaandam verlaten. Als opvolgster is benoemd de Eerw. Zuster Odilio, hoofd van de meisjesschool te Nijmegen. In de groote herdenkingssamenkomst van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in den Dierentuin te 's-Gravenhage heeft ook Minister Colijn, eere-voorzitter van de Nat. Landstormcommissie, het woord gevoerd. Dr. H. Colijn sprak ongeveer als volgt: Het was stil geworden in Nederland enkele jaren geleden; er was geen gelegenheid voor nationaal feestbetoon en men had er geen lust in. De laatste twee jaar is daarin verandering gekomen. We hebben sinds 1936 herhaaldelijk kunnen jubelen bij groote feesten in ons Vor stenhuis. Thans beleven we eenzelfde periode, nu bij het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. We hebben een gewichtig jubileum voor ons. Bij de herdenking van het 20-jarig bestaan van den B. V. L. gaan mijn gedachten naar den oorsprong, toen er in Nederland krachten werk ten tegen onze staatkundige orde. Zoover is het niet gekomen. We hebben vervolgens reden ons erover re verheugen, dat het bestaan van den B.V.L. en zijn werkzaamheid tot een openbaring van een volksgedachte is geworden. Het ideaal van den B.V.L. is het handhaven van onze geestelijke goederen, van gezag en vrijheid. De B.V.L. was bedoeld als een schutse voor den troon van Oranje. „Aan dit ideaal zijt gij inderdaad trouw ge bleven. De B.V.L. is een demonstratie van de volkseenheid niettegenstaande de verscheiden heid van opvatttingen, welke in ons volk leven." „Gij zijt bereid geweest gehoor te geven aan den roep van het vaderland en uw be staan heeft sterk ertoe bijgedragen, dat orde en recht gehandhaafd bleven. Gij stond met vastberadenheid rond den troon van Oranje, daardoor toonend aan onrustige ele menten dat zij moesten afblijven van Oranje." Dr. Colijn sloot met de bede, dat deze be reidwilligheid ook in de komende jaren moge blijven, opdat zij, die de rust in ons land willen verstoren, weten, dat er nog altijd is een vast beraden B.V.L. Minister van Boeijen zeide in zijn toespraak, dat hij het défilé voor onze Landsvorstinne ziet als een dienen met blijdschap. Maar niet een dienen in den zin zooals dit woord in onzen tijd zoo vaak volkomen mis wordt verstaan. Allen verstaan we diep, dat het een buiten gewoon voorrecht en een groote eer is, dat onze geëerbiedigde Koninginne voor den Bijzonde ren Vrijw. Landstorm de mogelijkheid heeft willen openen, Haar te mogen huldigen. Landstormer zijn beteekent onze bereidheid desnoods volledig af te zien van ons zelf en bezield te zijn alleen met het belang van land en volk. Tenslotte sprak minister Van Dijk de man nen van den B.V.L. toe. Wanneer we hulde willen brengen aan onze Vorstin en onze dankbaarheid willen uiten, dan herdenken we daarbij, aldus spr., dat de B.V.L. 20 jaar heeft gestaan als trouwe wachter rond Oranje. Er zal in deze dagen veel worden gezegd en geschreven aangaande het jubileum in ons Vorstenhuis. Er moge nu gewezen wor den op slechts één punt, n.l. dat H. M. de Koningin de veiligheid van ons land, naar binnen en naar buiten heeft bewaard en de grondslagen met kracht heeft gehandhaafd volgens de tradities van het Oranjehuis. Met geestdrift en trouw zullen wij defileeren voor onze Vorstin, als wilden we zeggen. „De B.V.L. staat onwrikbaar en zal zoo blijven staan rondom den troon, getrouw, omdat wij Neder landers willen zijn en onze Koningin willen navolgen". (Zie verder elders in dit blad) De voetballandenwedstrijd EngelandNoor wegen zal niet, zooals oorspronkelijk was vast gesteld, op 2 November te Liverpool worden ge speeld doch op 9 November te New Castle. Oproeping. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt de dame, die met haar rijwiel op Zaterdag 20 Augustus j.l., des avonds De indeeling van de tweede en de derde serie voor het wereldkampioenschap der stayers is als volgt: Hedenmiddag 28 Augustus tweede serie over 100 K.M.: Lemoïne (Frankrijk), Metze (Duitsch- land)Groenewegen (Nederland)Sze- keres (Hongarije) en Süter (Zwitserland). Derde serie hedenavond 28 Augustus over 100 K.M.: Severguini (Italië), Paillard (Frank rijk), Ronsse (België), Wals (Nederland), fombellida (Spanje). De 40-jarige regeeringsperiode van Hare Majesteit de Koningin is voor de Nederland- sche scheepvaart een tijdperk van grooten vooruitgang geweest. Tegelijkertijd hebben zich, door de steeds voortschrijdende tech niek', zeer ingrijpende veranderingen in dit zoo bij uitstek nationale bedrijf voltrokken, grooter dan ooit te voren in een dergelijke spanne tijds het geval is geweest. In 1898, het jaar, waarin H. M. de regeering aanvaardde, had het zeilschip weliswaar reeds voor een belangrijk deel plaats gemaakt voor het stoomschip, doch in dat jaar telde de Neder- andsche koopvaardijvloot nog 139 zeilschepen met 88.751 bruto reg. tonnen (van 2,83 M3.) en voorts 244 stoomschepen met 355.699 bruto reg. tonnen, totaal: 383 schepen met 444.450 bruto reg. tonnen. Het zeilschip is thans practisch geheel uit de landelsvloot verdwenen en de stoomschepen hebben meer en meer plaats gemaakt voor mo torschepen. Het gebruik van olie in plaats van ste.enkolen> niet alleen door de motorschepen, maar ook door de stoomschepen, is hand over hand toegenomen en dit proces zet zich nog verder voort. Ook de scheepsvormen hebben belangrijke veranderingen ondergaan als resultaat van uit gebreide proefnemingen op snelheid en stabili teit, welke thans aan den bouw van schepen voorafgaan. De Nederlandsche koopvaardijvloot bestaat momenteel uit: 659 stoomschepen met 1.625.018 bruto reg. tonnen, 814 motorschepen met 1.226.994 bruto reg. tonnen, 9 zeilschepen met 3.370 bruto reg. tonnen, totaal: 1482 schepen met 2.855.382 bruto reg. tonnen. De capaciteit der huidige vloot is, dank zij het feit, dat ook de snelheid der schepen sinds 1898 belangrijk is opgevoerd, nog aan zienlijk grooter dan alleen uit het verschil in tonnenmaat kan worden afgeleid. Het stemt tot tevredenheid, dat de groei der Nederlandsche koopvaardijvloot percen tueel grooter is dan die van de geheele wereldvloot. In 1898 vertegenwoordigde de Nederlandsche vlag 1.67 procent der wereldvloot, thans is dit percentage gestegen tot 4.21 procent. Het aantal personen, werkzaam in de scheep vaart en den scheepsbouw liep van 29.855 in 899 op tot 83.230 in 1930, een vooruitgang van 179 procent, terwijl de bevolkingsaanwas 55 procent bedroeg. Het maatschappelijk kapitaal, in de scheep vaart geplaatst, bedroeg in 1898 nog- geen 37 millioen gulden, in 1938 is dit gestegen tot 240 millioen. Het werkelijke kapitaal, in de scheep vaart geïnvesteerd, is, dank zij de reserves, waarover tal van reederijen beschikken, nog be langrijk grooter. Deze cijfers zouden nog met vele andere kun nen worden aangevuld. Volstaan wij echter met tenslotte te vermelden, dat ook de Nederland sche havens in de afgelopen 40 jaar zeer aan belangrijkheid hebben gewonnen. In 1898 bezochten 10.691 schepen, metende netto 24.156.989 M3„ de Nederlandsche havens In 1937 waren het 22.078 schepen metende netto 93.679.731 M3. Door een comité bestaande uit vertegen woordigers van tie bij de Nederlandsche reeders vereeniging aangesloten reederijen, is op den derden omgang in het museum van het Kolo n'aal Instituut te Amsterdam in 4 afdeelingen een tentoonstelling ingericht, welke, naast een terugblik op de achter ons liggende 40-jarige periode, beoogt een beeld te geven van de hui dige positie der Nederlandsche handelsscheep vaart. NEURENBERG, 27 Aug. (D.N.B.) De Hon- gaarsche Rijksbestuurder Horthy is vanochtend hier aangekomen. Hü werd o.m. begroet doo) Rudolf Hess en Julius Streicher. Officieel wordt medegedeeld, dat bij den bom aanslag te Jaffa 23 menschen om het leven zijn gekomen. In de gehouden dagelijksche bestuursverga dering van den Nederlandschen Dambond wer den eenige aangelegenheden betreffende de van 122 Oct. te spelen match om het wereldkam pioenschap dammen geregeld. Vastgesteld werden de volgende partijen: Eerste partij, 1 Oct. te Amsterdam. Tweede partij, 3 Oct. te Arnhem. Derde partij, 4 Oct. te Amsterdam. Vierde partij, 6 Oct. te Amsterdam. Vijfde partij, 7 Oct. te Hengeloo. Zevende partij, 10 Oct. te Amsterdam. Tiende partij, 14 Oct. te Diemen. Elfde partij, 15 Oct. te Amsterdam. Twaalfde partij, 16 Oct. te Maastricht. Dertiende partij, 18 Oct. te Amsterdam. Veertiende partij, 19 Oct. te Amsterdam. Zestiende partij, 22 Oct. te Amsterdam. De zesde, achtste, negende en vijftiende partij zullen nog nader worden vastgesteld. Rustdagen zijn: 2, 5, 9, 13, 17 en 20 Oct. TEGEN OCTOBER A.S. NIEUWBOUW ONMIDDELLIJK BIJ HET SOENDAPLEIN bevattende: voor- en achtertuin met vrije poort en schuur, vestibule, hal, W.C., keuk., alles betegeld, met granietvloeren. Ruime suite met erker. Boven: drie slaapkamers met waseh- tafels, W.C. en complete Badkamer, mooi balcon langs ge heele huis, zolder met logeerkamer. Huurprijs 45.p. md. TE BEVRAGEN: DIETSVELD 17 TELEFOON 23649. BERLIJN, 27 Aug. (Havas) Van semi- officieele zijde wordt medegedeeld, dat de rede van Sir John simon in Duitsche politieke krin gen wordt beschouwd als een nieuwe bevesti ging van de Britsche politiek ten aanzien van Tsjecho-Slowakije, zooals deze reeds door mi nister-president Chamberlain uiteen is gezet Sommige deelen van de rede zijn evenwel teleurstellend en worden beschouwd als een aanmoediging voor „die elementen in Tsje cho-Slowakije, die een crisis trachten te veroorzaken". Te Praag heeft de rede van Simon door dui delijkheid en vastbeslotenheid een kalmeerende uitwerking gehad. Ook te Parijs werd de rede van Simon zeer gunstig ontvangen. De gematigde toon van de verklaringen, van welks inhoud de Fransche re geering reeds op de hoogte gesteld was, sluit, aldus Fransch® kringen, elke gelegenheid tor het voeren van polemieken uit. Te Rome had men groote belangstelling voor de rede van den Britschen minister. De ver oordeeling van de methoden van geweld maak te diepen tndruk. Overigens wijst men op ds vreedzame werking, die uitgaat van de passage, waarin de Britsche minister verklaart, dat sa menwerking tusschen regeeringen van verschil lenden vorm zeer wel mogelijk is. Daar men te Washington geen officieele in lichtingen had over de rede, bewaart men daar een zekere reserve. Overigens wijst men op de parallel tusschen de redevoeringen van Simo.i en van Huil. De besliste formuleering van Si mon's meening en zijn beroep op gematigdheid maakten een buitengewoon gunstigen indru-. CASTEL GANDOLFO, 27 Aug. (Havas). Z. H. de Paus heeft heden een toespraak ge houden tot pelgrims uit Reims en Brescia, waarin Hij de moeilijkheden, welke de Katho lieke Actie in Italië ontmoet, heeft besproken. Z. H. wees erop, dat deze moeilijkheden de aandacht trekken van de geheele wereld, en Hij verklaarde enkele dwalingen recht te wil len zetten. Men heeft te verslaan willen geven, dat de Katholieke Actie zich zou bemoeien met zaken, welke haar niet aangaan, zoo als de rassenleer. De H. Vader wees er op, dat er in deze zaak Iets zoo diep mensche- lijks is, dat het niet mogelijk is, dit los te maken van de moraal-philosophie en den godsdienst, waar deze toont, wat men moet gelooven. Z. H. de Paus herhaalde, dat men onder „Katholieke Actie" moet verstaan „het Katho lieke leven, openlijk beleefd en beleden". Z. H. voegde hieraan toe, dat Hij steeds ge poogd heeft de Katholieke Actie te houden binnen de grenzen van het kerkelijk leven, zoo als overeen was gekomen, en Hij kon zeggen, dat men Hem heeft gehoorzaamd. PARIJS, 27 Aug. (Havas) Op het Fran sche ministerie van Openbaren Arbeid werd vanavond vernomen, dat de havenarbeiders van Marseille erin hebben toegestemd Zondag 28 Aug. te werken op basis van de in het ministe rieel decreet vastgestelde loonen. Bij een tweetal kinderen, behoorende tot een Leidsch gezin, is kinderverlamming geconsta teerd. De patiënten zijn opgenomen in hst Acade misch Ziekenhuis. Vast staat, dat ze niet te Leiden zijn besmet. Te Giessendam is een geval van kinderver lamming geconstateerd bij het 2-jarig zoontje van de familie D. Sluimer. Het kind is naar een ziekenhuis te Dordrecht overgebracht en aldaar opgenomen. Naar wij vernemen hebben de heeren Baudot, voorzitter van de sportcommissie van den Bel gischen Wielerbond en de heer Swaab de Beer van de Nederlandsche Wielren Unie aan het bureau van de U. C. I. voorgesteld den gang maker van Ingelghem, betrokken bü de val partij in de eerste manche om het wereldkam pioenschap achter motoren te Amsterdam, voor levenslang te schorsen.- De toestand van de drie gewonden, Kraus, Meuleman en Philippe, is, naar nader kan wor den gemeld, naar omstandigheden goed. Zelfs mag men wel aannemen, dat Meuleman en Kraus Dinsdagavond as. In de repechages ■zullen kunnen meerijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3