K.N.V.B. De wereldkampioenschappen HERRIE? DrHDushkind Jaarvergadering Kimbria-tournooi geëindigd EN DUS NERVEU^ KALMEER! MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 VOETBAL Tot competitie-uitbreiding besloten De amateurskwestie De amateursbepalingen AUTOMOBILISME TWEEDE HEUVELRIT DER K.N.A.C. Samenwerking De officieuze opening van het seizoen Diverse tournooien Joe go-S la vië- -Tsjecho-Slowakije 1—3 17 September in Zuid-Limburg Om 't Duitsche bergkampioenschap WIELRENNEN RONDE VAN HET WESTEN Piet van Nek 26ste in het klassement Arents Duitsch kampioen op den weg Van de Vijver 1 Januari professional Het dubbele succes van Schilling EEN WERELDKAMPIOEN VERTELT „Ik voelde dat het ging," zegt Arie van Vliet MEULEMAN START MORGEN NIET, KRAUS WEL VAN HET KATHOLIEKE KAMP De gastheeren zelf bleven over winnaars door in de finale H.M.S. te slaan Zilveren bal voorgoed in hun bezit ATHLETIEK Goede prestaties op de werpnummers W. Jansen werpt 53.25 M. met de speer; G. West geest 40.22 M. discus neem een DrDUSHKIND -V AMERICAN CICARETTE AMERICAN CIGARETTES DUITSCHLAND SLAAT ZWEDEN Nieuw wereldrecord kogelslingeren PAARDENSPORT CONCOURS-HIPPIQUE TE RUURLO In het Kurhaus-hotel te Scheveningen werd Zondag de bondsvergadering van den K.N.V.B. gehouden, onder voorzitterschap van den bonds voorzitter dr. D. J. van Prooije. Dr. van Prooije begon zijn openingswoord met de competitie van het afgeloopen seizoen in herinnering te brengen, waarbij hij den Feyenoord-voorzitter de kampioensmedaille overhandigde. Bij de bespreking over de wenschelijkheid van de competitie-uitbreiding voerde de heer Bergfelt namens afdeeling I het woord. Spr. zeide, dat afdeeling I in principe tegen com petitie-uitbreiding is. Mocht het bondsbestuur deze toen wenschelijk achten, dan wilde spr. graag w'cten, waar men aan toe is en hoe men b.v. de promotie-degradatie-wedstrijden zal regelen. De heer A. L. M. Schroder (afdeeling TV) verklaarde zich vóór competitie-uitbreiding. Vooral in het Zuiden heeft men behoefte daar aan. De heer J. Burgwal (afdeeling 3D achtte het een schandaal, dat men in het Zuiden wedstrij den aflast vanwege de recette. De heer Schroder meende, dat dit een over dreven voorstelling van de feiten was. De heer K. J. J. Lotsy voerde als sectie-leider der competitie het woord. Competitie-uitbrei ding achtte spr. absoluut geen voordeel voor de clubs. De leiders helpen elkaar zooveel moge lijk bij de samenstelling van het competitie- progiamma. Het komt er echter op aan, gelijk klaar te zijn aan het eind van het seizoen. De laatste wedstrijden beteekenen bijna altijd een recette-vermindering. De groote nadeelen we gen volgens spr. niet tegen dubieuze voordee- len op. In de verdere discussies over dit onderwerp verklaarden de vertegenwoordigers van het Zuiden zich garant voor de tijdige afwikkeling van de competitie, waartegenover van de zijde van het bondsbestuur gewaarschuwd werd te gen programma-overlading. Tenslotte werd het voorstel met 41 tegen 28 stemmen, en een stem blanco, aangenomen. Het voorstel luidt: a. ingaande het seizoen 19391940 de eerste klasse van afd. IV, die vorig seizoen op elf ver- eenigingen Werd gebracht, uit te breiden tot twaalf vereenigingen; b. ingaande het seizoen 19391940 de tweede klassen a., b. en c. van afd. IV uit te breiden tot elf en ingaande het seizoen 19401941 tot twaalf vereenigingen elk; c. bij den aanvang van het seizoen 19381939 in de gebruikelijke „promotie- en degradatie regeling" te bepalen, op welke wijze de sub a. en b. bedoelde uitbreiding zal worden verkre gen, met dien verstande, dat deze bepalingen eveneens van toepassing zullen zijn op de voortgezette uitbreiding (in 19401941) der drie tweede-klasse af deelingen. Het voorstel tot wijziging van de amateurs bepalingen Was vervolgens aan de orde. De heer J. J. Grootmeijer (Amsterdam) vond het onbillijk dat leeraren M. O. wel en voet ballers, die contributies innen en daarvoor geld ontvangen, niet als amateur worden be schouwd. Zonder hoofdelijke stemming werd het voor stel daarna aangenomen. Over het voorstel van „Velox" inzake wijzi ging van de overschrijvingsbepalingen in stelling van een uniformen wachttijd van een jaar, in plaats van minimum zeven maanden werd nog een uitgebreide gedachtenwisseling gehouden. Het voorstel werd met 45 tegen 22 stemmen en 3 stemmen blanco verworpen, zoodat de tegenwoordige toestand gehandhaafd blijft. H. V. V.—B. V. V. 1—1, B.V.V. wint na straf- schoten. Onder groote belangstelling werd op het Quick-terrein te Nijmegen de eerste ronde van het Zilvervos-tornooi gespeeld. De uitslagen luiden hier: VitesseTubantia 25. S. C. H.Xerxes 03. M. V. V.—Willem II 2—1. HerculesQuick 23. De heer Schroder besprak de verhouding van den K.N.V.B. tot andere voetbalbonden in ons land (R. K. Voetbalbond, Ned. Ar beiders Sportbond etc.). Verschillende an dere organisaties in ons land beconcurree- ren(!) thans den K.N.V.B. De F.I.F.A. heeft den K.N.V/B. hier wel absolute macht ge geven, maar zij geeft er geen garantie bij, hoe die macht moet worden gehandhaafd. Spr. bepleitte daarom samenwerking met die bonden. (In welken geest? Red.) De heer Meyer bepleitte lagere toegangsprijzen bij interlandwedstrijden. Nadat nog eenige sprekers zich hadden geuit, sloot dr. van Prooije de vergadering. De officieuze opening van het voetbalseizoen geschiedt altijd door verschillende „groote" tor nooien. Te Amsterdam begon op het A. F. C.-terrein het Arolbekertornooi, waarvan de uitslagen luiden D. W. S.Zeeburgia 20. A. F. C.—A. G. O. V. V. 0—2. H F. C.—N. A. C. 0—7. D. W. V.—H. B. S. 2—2, D.W.V. wint na straf- Bchoten. Blauw WitP. S. V. 14. N. A. C.—A. G. O. V. V. 1—2. Op het Sparta-terrein te Rotterdam werd een aanvang gemaakt jmet het zilveren bal-tornooi. De uitslagen waren: OvermaasA. D. O. 02. Sparta—D. F. C. 1—1, Sparta wint na straf- schoten. D. O. S.K. F. C. 11, D.O.S. wint na straf- schoten. Heracles—C. V. V. 2—2, Heracles wint na Etrafschoten. Te Agram is Zondag voor 8000 toeschouwers de 21ste voetballandenwedstrijd tusschen Joe- go-Slavië en Tsjecho-Slowakije gehouden. Reeds tij de rust had Bradac voor een 20-voorsprong voor Tsjecho-Slowakije gezorgd, terwijl Bican in de tweede helft den stand op 3—0 bracht. Si- pos zorgde ten slotte, dat de eer voor Joego slavië gered werd. De vorig jaar voor het eerst en met veel succes gehouden Heuvelrit der K.N.A.C. zal dit maal opnieuw worden georganiseerd en plaats vinden op Zaterdag 17 September as., natuurlijk weer in Zuid-Limburg, het eenige gedeelte van ons land, dat de organisatrice in staat stelt, den sportieven automobilist over een geaccidenteerd terrein te voeren. Het dezer dagen verschenen reglement is in groote trekken gelijkluidend aan dat van het vorig jaar. Het traject van ongeveer 180 K.M. lengte bevat tal van aardige binnenwegen; het moet met een gemiddelde snelheid van 40 K.M. worden gereden. De route wordt wederom ge- krijt en een aantal tijd- en nummercontröles zullen vaststellen, of de deelnemers het juiste parcours volgen en zich precies aan het voorge schreven gemiddelde houden. De formuleering van de toegestane tijdspeling en de straf voor het overschrijden daarvan, is in meer ratio- neelen vorm gegoten dan verleden jaar het ge val bleek te zijn. Men mag hoogstens één mi nuut te vroeg of te laat een tijdcontróle pas- seeren; buiten deze speling kost elke minuut of gedeelte daarvan 5 strafpunten, terwijl, evenals in 1937 het missen van een contróle 50 strafpunten oplevert. Dit laatste is dus te veel om den deelnemer in aanmerking te doen ko men voor de Heuvelrit-plaquette (max. 30 strafpunten). Als speciale prijs voor de(n)ge- ne met het kleinste aantal strafpunten, die de officieele passeertijden aan de tijdcontröles welke tot op 1/5 sec. nauwkeurig worden op genomen het dichtst benadert, wordt weder om een zilveren Heuvelrit-beker uitgeloofd. Als hoofdkwartier fungeert ook ditmaal hotel „Prinses Juliana" te Valkenburg, waar op Za terdagmorgen 17 September a.s. te 11 uur de eerste rijder zal starten. Wij vestigen de aandacht er op, dat ook dezen keer niet-leden der K.N.A.C. kunnen meedoen, en dat de inschrijving wordt gesloten op 9 Sept. a.s. te 17 uur, of zooveel eerder, als het op 75 bepaalde maximum-aantal deelnemers is bereikt. Op het 12.5 K.M. lange traject dat van Fer- leiten naar Fuschertoorl op den bergpas naar den Grossglockner voert, is voor de eerste maal het Duitsche bergkampioenschap voor automo bielen en motorrijwielen gehouden. Bij de auto mobielen werd in de klasse boven 3000 cc den auto Union-rijder Hans Stuck winnaar met een gemiddelde uursnelheid van ruim 74 K.M. Tweede werd Hermann Lang met Mercedes Benz voor zijn merkgenoot von Brauchitsch. De zesde etappe van de Ronde van het Westen voerde van Lorient naar Brest over een afstand van 190 K.M. Winnaar werd, de Franschman Fournier, die in de eindsprint won van Cloarec, Torfs, Wierinckx en Depredomme. Zijn tijd bedroeg 5 uur 21 min. 17 sec. Piet van Nek zat in een groep, welke ex aequo op de 26ste plaats werd geklasseerd met een tijd van 5 uur 21 min. 36 sec. In het algemeen klasse ment leidt nog steeds Cogan met een tijd van 35 uur 9 min. 54 sec. voor Carini 35 uur 10 min. 16 sec. en Rossier 35 uur 10 min. 41 sec. Piet van Nek schoof weer een plaats op en is thans 27ste met een tijd van 35 uur 49 min. 25 sec. Zondag werd te Chemnitz een wegwedstrijd over 265 K.M. om den grooten Saksenprijs ver reden. Winnaar werd Fischer in 7 uur 8 min. 24 sec. voor Arents en Gerber. Deze wedstrijd was de derde, welke in klassement voor het Duitsche kampioenschap meetelde. Arents be haalde door zijn tweede plaats in dezen wed strijd het Duitsche kampioenschap 1938 op den weg voor beroepsrijder met 61 pnt. Tweede werd Roth met 60 pnt. en derde Scheller met 47 pnt. De overwinningen van Arie van Vliet en Jef van de Vijver zijn een tweevoudig succes voor Guus Schilling, dien we na afloop om zijn meening vroegen. „Ik had het wel gedacht," zei Guus, „maar ik durfde het niet zoo openlijk zeggen." „Wat ga je doen, Jef?" vroegen wij aan van de Vijver. „Ik keer onmiddellijk naar Bergen op Zoom terug, naar mijn ouders en familie, waar men erop rekent, dat ik vanavond pre sent ben." „Wanneer wordt je prof?" „Op 1 Januari ben ik beroepsrenner en ik zal dan laten zien, wat ik tegen van Vliet en Sche rens presteer." „Wat was je zwaarste rit?" vroegen wij Arie van Vliet?" „De tweede manche tegen Richter. Ik zat toen werkelijk even in de put, maar toen ik spurtte en voelde, dat ik er was, verdween meteen mijn angst en was ik meteen weer de oude." Het was tijdens de bijeenkomst in het Ame- rican-Hotel, dat van Vliet ons nog eens haarfijn vertelde hoe het Zondagmiddag was gegaan. Scherens had aldus van Vliet twee nor male ritten achter den rug, terwijl ik drie rit ten heb moeten rijden tegen Richter van heel zwaar allure. In dien eersten rit tegen Sche rens liet de Belg het weer eens op de korte sprint aankomen. Scherens weet heel goed, dat het mijn gewoonte is voor de Marathon-tribune te demarreeren. Hij keek telkens om waar ik bleef, verwonderd dat ik nog niet aanviel. Bn toen ik mijn kans schoon zag, was het ook gebeurd. Van Vliet erkende, dat hij met de loting voor de belle geluk had gehad; nu moest Scherens wederom van kop vertrekken, evenals in den eersten rit. Alles verliep normaal, een razend snelle sprint bij het ingaan van de bocht. Ik lag halverwege de bocht nog zeker op een leng te. Maar in die 40, 50 meter, voordat je de bocht uitkomt, kreeg ik hem te pakken, ik voelde, dat het ging en toen ik de bocht uit was, lag ik in gewonnen positie. De 22-jarige wereldkampioen der professio nals is blij, dat hij zijn overwinning op een phenomeen als Scherens heeft kunnen behalen. Hi; voelt, dat hij in deze middaguren historie in de sprinterswereld heeft gemaakt, hij ge voelt nog meer, wat het verlies van den titel voor een man als Scherens, die zeven jaar ouder is dan hij, moet beteekenen. De toestand der stayers Kraus en Meuleman is bevredigend. Toch zal Meuleman waarschijn lijk a.s. Dinsdag niet aan de herkansing kun nen deelnemen; Kraus daarentegen wel. Het is nog niet bekend met welken gangmaker Kraus zal starten. Ook de gangmaker Philippe maakt het naar omstandigheden goed. Zondag werden de wedstrijden om den Zil veren bal van Kimbria voortgezet. Het was wel iets te warm weer, maar we mogen gerust zeg gen, dat ook deze dag volkomen geslaagd is. Er waren wederom talrijke geestelijke en we reldlijke autoriteiten op het terrein aanwezig, 0.a. de burgemeester van Maastricht, de overste der Paters Minderbroeders, aalmoezenier Rouma, de commissaris van politie en verder talrijke 1.V.C.B. en R.K.L.V.B.-officials. Het resultaat van de 3e en 4e ronde was, dat H.M.S. en Kimbria in de finale kwamen, waar bij Kimbria de overwinning wist te behalen en daardoor definitief bezitter van den zilveren bal werd. Kimbria heeft dit resultaat wel verdiend, hard hebben deze jongens gewerkt en het was een der elftallen, welke technisch bi) de beste wa ren. De uitslagen der gespeelde wedstrijden waren als volgt; 3e ronde R.K.V.V.H.—Kimbria St. Pieter—H.M.S. KerkradeSpartaan KimbriaSantpoort 4e ronde H.M.S.—Kerkrade Kimbria vrijgeloot. Finale H.M.S.Kimbria 0—1 0—1 2—0 3—1 2—0 1—2 Over de wedstrijden het volgende: Allereerst werd gespeeld de Zondag J.I., we gens regen uitgestelde wedstrijd V.V.H.Kim bria. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd, Kimbria wist voor de rust door Coster de leiding te nemen. Het was voor V.V.H. een hard werken tegen de hechte Kimbria-achterhoede, met Kuckelkorn als uitblinker. Mooi opgezette aanvallen standden meerendeel op buitenspel. Rust gaat in met 10 voor Kimbria. Na de rust is Kimbria overwegend in de meer derheid. Tot doelpunten komt het echter niet. Ook V.V.H. kon geen resultaat behalen, zoodat einde komt met 10 voor Kimbria. Dan krijgen we St. Pieter—H.M.S. St. Pieter, dat in de overgangsklasse van den R.K.L.V.B. uitkomt, heeft zich danig geweerd. H.M.S. had zeer veel moeite om voor de rust den stand op 10 te brengen. St. Pieter maakte ook nog een doelpunt, doch wegens buitenspel werd dit ge annuleerd. Pot wordt meermalen aan den tand gevoeld, doch is niet te passeeren. Het einde komt met 1—0 voor H.M.S. Dan krijgen we den belangrijksten wedstrijd, n.l. KerkradeSpartaan. Spartaan krijgt direct een corner te nemen, welke echter op niets uit loopt. Kerkrade is pittiger in den aanval. Rust komt met blanken stand 00. Na de rust is K. weer sterk in den aanval. Sehings geeft den bal keihard door aan Lensen, die onhoudbaar doelpunt. Bij Spartaan is het vooral Mentink, die steeds gevaarlijk voor doel zit, doch hij komt door de achterhoede niet heen, Bij een schitterend opgezetten aanval van Jef v. d. Vijver won Zondag hij de wed strijden in het Stadion te Amsterdam het wereldkampioenschap sprint voor amateurs. De gelukkige winnaar wordt met een krans gehuldigd De uitslagen Halve finales sprint voor amateurs. Ie serie: 1 Derksen 12 1/5 sec.; 2. Van de Vijver. 2e serie: 1. Loatti 12 2/5 sec.; 2. Ooms. 3e serie: 1. V. d Vyver 12 2/5 sec.; 2. Loatti. 5e serie: 1. V. d. Vij ver 12 2/5 sec., 2. Derksen. 6e serie: 1. Loatti 12 3/5 sec.; 2. Ooms. Door deze resultaten be reikte V. d. Vijver en Loatti de finale. Om de derde plaats: :1e rit: 1. Ooms 12 1/5 sec.; 2. Derksen. 2e rit: 1. Derksen 12 4/5 sec.; 2. Ooms. 3e rit: 1. Derksen 12 3/5 sec.; 2. Ooms. Finale: le rit: 1. V. d. Vijver, 12 sec. 2. Loatti. 2e rit: 1. V. d. Vijver 12 1/5 sec. 2. Loatti. Door deze uitslagen werd V. d. Vijver (Nederland) wereldkampioen Halve finales sprint voor profs: le serie: Sche rens 12 2/5 sec. 2. Gerardin. 2e serie: 1. Richter, 12 sec. 2. v. Vliet. 3e serie: 1. Scherens 12 3/5 sec. 2. Gerardin. 4e serie: 1. v. Vliet 11 3/5 sec. 2. Richter. 5e serie: 1. v. Vliet 12 3/5 sec. 2. Rich ter. Door deze prestaties bereikte v. Vliet en Scherens de finale. Om de derde plaats: le rit: 1. Richter 12 1/5 sec. 2. Gerardin. 2e rit: 1. Richter, 12 sec. 2. Ge rardin. Finale: le rit: 1. v. Vliet 12 sec. 2. Scherens. 2e rit: 1 Scherens 12 sec. 2. v. Vliet. 3e rit: 1. v. Vliet 11 4/5 sec. 2. Scherens. Arie van Vliet (Nederland) is dus wereldkampioen. Stayers; tweede serie over 100 K.M. le rit: 1 Metze (Duitschland), 1 uur 25 min. 24 2/5 sec 2. Groenewegen (Nederland) op 510 M. 3. Süter (Zwitserland) 800 M. 4. Lemoine (Farnkrijk) 1790 M. 5. Szekeres (Hongarije) 3750 M. Derde serie: 1. Paillard (Frankrijk), 2. Sever- gnir.i (Italië) 1 ronde; 3. Fombellida (Spanje) 1 ronde, 4. Ronsse (België) 3 ronden. 5. Wals (Ne derland) 5 ronden. „Grand Prix du Monde", le serie: 1. Klink (Nederland), 6 min. 27 sec. 2. Richard (Frank rijk). 2e serie: 1. Schulte (Nederland), 6 min. 38 sec. 2. Archambaud (Frankrijk). 3e serie: 1. Pij nenburg (Nederland), 6 min. 25 sec. 2. Di Paco (Italië). 4e serie: 1. Slaats (Nederland), 6 min, 38 1/5 sec. 2. Kaers (België). Onder de Zondag j.l. te Heemstede door H. B. C. georganiseerde wedstrijden hebben vooral de werpers zeer opmerkelijke prestaties gele verd en zelfs op twee nummers de daarop staande records gebroken. Allereerst slaagde W. Jansen van Holland er in het op zijn eigen naam staande record speer werpen met ruim 1 M. te verbeteren en te bren gen op 53.25 M. Dit record zou zelfs boven de 54 M. gekomen zijn wanneer Jansen bij een zijner worpen niet juist even de werplat had over schreden, waarom deze worp ongeldig moest worden verklaard. Zijn clubgenoot G. Westgeest, die bij het discuswerpen voor het eerst de bij training reeds meermalen bereikte 40 M.-grens over- wierp, werd ook ditmaal de dupe van het feit, dat de werpring niet voldeed aan de daarvoor in het wedstrijdreglement vastgestelde eischen, waardoor dit record niet als zoodanig gehomo logeerd zal kunnen worden. En juist waar Westgeest bij de nationale kampioenschappen in een zeer opwindenden wedstrijd het Ned. record aan W. Hermans van Rood-Wit uit Venlo met 39.32 M. moest af staan, kunnen wij zijn teleurstelling ditmaal zeer goed begrijpen. Kerkrade is het Bremer, die den stand op 20 brengt. Hiermede komt het einde. Kimbria krijgt dan den 2en wedstrijd te spe len tegen Santpoort. In dezen wedstrijd heeft het Kimbria-elftal vooral voor de rust een schitterend spel ontplooid, met Mertz in de voorhoede als uitblinker. Het eerste doelpunt, dat door J. Peeters voor Kimbria werd gemaakt, was een mooi staaltje voetbal van Mertz. Ook het 2e doelpunt, dat door Mertz werd gemaakt, waarbij hij door de geheele achterhoede brak en zelfs den keeper passeerde, was mooi werk. Coster bracht den stand op 30. Santpoort was dit toch te bar. Na hard werken wist men den stand op 31 te brengen, waarmede Kim bria in de finale kwam. In de demi-finale kwam H.M.S. tegen Kerk rade. Naar wat men van beide ploegen gezien had, had iedereen verwacht dat Kerkrade de overwinning zou behalen. De einduitslag was anders. H.M.S. wist door iets steviger op den bal te zitten, steeds overwicht te behouden. De rust ging in met blanken stand. 00. Na de rust wist Sinnige den doelman van K. tweemaal te verschalken. Hoe de voorhoede van K. ook werkte, het hielp niets. De H.M.S.- verdediging, met Pot als uitblinker, hield kra nig stand. Einde kwam met 20 voor H.M.S. Na een kwartiertje rusten begon de finale tusschen H.M.S. en Kimbria. Beide ploegen waren zichtbaar vermoeid, hetgeen op het spel zeer nadeelig werkte. Toch werden nog enkele mooie staaltjes voetbal gegeven. H.M.S. weet het eerste te doelpunten door Hettinga. Niet lang hebben zij daar plezier van, want v. Es van Kimbria wist den stand al spoedig gelijk te maken. Rust gaat in met gelijken stand. Na de rust zien we enkele mooie passes van Mertz. Hfj kogelt een bal op doel, welke tegen den paal vliegt en J. Peeters is er als de kip pen bij om Kimbria de leiding te bezorgen. Pot wordt dan nog eens geducht aan den tand ge voeld, doch is steeds op zijn plaats. Het spel verslapt dan, doordat de spelers te vermoeid raken en met 21 wordt Kimbria winnaar van den bal. Kimbria heeft dezen nu driemaal gewonnen en is definitief bezitter ge worden. Voorts stootte de Beverwijker Chr. Duijn van D. E. M. den kogel 12.76 M., een prestatie, waarmede hij wederom het bewijs leverde van zijn constanten vorm, die slechts meer strijd behoeft om tot nog betere prestaties te worden gebracht. Op de 100 M. ondervond De Lange weinig tegenstand nu zijn zwaarste tegenstanders niet onder de deelnemers behoorden. Hoewel de 200 M. in den matigen tijd van 24.4 sec. werd gewonnen, was de overwinning van B. Bosdijk op Wennekendonk een verras sing, die Bosdijk zeker tot „van klasse" stem pelde. De tijden op de loopnummers kwamen dezen middag trouwens over het geheel niet boven het middelmatige. Zoo won Smit de 1500 M. in 4 min. 36.2 sec. en Van Rooden de 3000 M. in 9 min. 44.5 sec., waarmede hij echter ditmaal Coblens achter zich wist te houden. Ook op de springnummers werden geen bui tengewone prestaties geleverd. De tijd, noodig om het hoogspringen in 4 klassen te verwerken, deed het polsstokhoogspringen zoo laat aanvan gen, dat dit nummer ver over den vastgestelden tijd eindigde. Wanneer men geen aparte spring- gelegenheid voor de junioren kan vinden, is het beter het hoogspringen voor hen te laten ver vallen. Nu kwam hierdoor de 400300200100 M. estafette in het gedrang, waarop vooral Jong Leven uit Amsterdam zich bijzonder had gespitst. Vermelden wij ten slotte de volledige uitsla gen: 100 meter, klasse A: 1. H. de Lange, Jong Le ven, 11.3 M.; 2. W. Hoven, Jong Leven, 11.8 M.; 3. Bosdijk, D. S.S. 200 meter, klasse A: 1. B. Bosdijk, D.S.S., 24.4 sec.; 2. G. Wennekendonk, Spartaan, 24.5 sec.; 3. H. Endenburg, Holland, 25.6 sec. 1500 meter, klasse A: 1. Smit, H. S. V., 4 min. 36.2 sec.; 2. J. Burger, D. E. M., 4 min. 53.9 sec.; 3. Vessies. 3000 meter, klasse A: 1. J. v. Rooden, Docos, 9 min. 44.5 sec.; 2. H. Coblens, Holland, 9 min. 52.5 sec.; 3. C. Smit, H. S. V., 10 min. 44.5 sec. Hinkstapsprong, klasse A: 1. G. Wenneken donk, Spartaan, 12.78 M.; 2. Nic. Al, Swift, l'J.57 M.; 3. L. Rengenhart, Spartaan, 12.25 M. Polsstokhoogspringen A: 1. A. Rombouts, Hol land, 3.15 M.; 2. A. Gieske, Docos, 3.10 M.; 3. B. Krjjnen, D.W.S., 2.90 M. Hoogspringen m./a., klasse A: 1. J. v. Rooden, Docos, 1.60 M.; 2. B. Krijne, D. W. S., 1.60 M.; 3. J. Oosterveer, Holland, 1.55 M. Kogelstooten, klasse A: 1. Chr. Duin, D.E.M., 12.76 M.; 2. W. Kaptein, D.E.M., 11.96 M.; 3. De Graaf. Discuswerpen, klasse A: 1. G. Westgeest, Hol land, 40.22 M.; 2. Chr. Duin, D.E.M., 35.78 M.; 3. J. Oosterveer, Holland, 28.40 M. Oude record was 39.33 M. Nieuw record 40.22 M. Speerwerpen, klasse A: 1. W. Jansen, Holland, 53.25 M.; 2. J. Oosterveer, Holland, 45.65 M.; 3. E. de Graaf, D. W. S., 39.90 M. Oude record 51.81 M. Nieuw record 53.25 M. 100 meter, klasse B: 1. Wauben, Sitt. Boys, 12.2; 2. W. Reukers, Holland, 12.4; 3. G. Ruyer, J Leven. 800 meter, klasse B: 1. J. v. d. Kant, D. I. O., 2.16.4 sec.; 2. T. Preijde, H. B. C., 2.19.4 sec.; 3. C. v. Bakelen, Jong Leven, 2.23.5 sec. 3000 meter, klasse B: 1. M. Knape, Holland, 10 min. 12 sec.; 2. S. v. Rooden, H.B.C., 10 min. 26.6 sec.; 3. J. Wurzur, Docos, 10 min. 37 sec. 4 x 100 meter estafette B: 1. Holland 50.7 sec.; 2. Jong Leven 51.6 sec. Verspringen, klasse B: 1. B. Rijksen, D.I.O., 5.45 M.; 2. M. Blonk, Holland, 5.42 M.; 3. G. Henscy, H. B.C., 5.39 M. Polsstokhoog B: 1. E. de Graaf, D. W. S., 2.70 M.; 2. H. v. Bakelen, Jong Leven, 2.55 M. Speerwerpen, klasse B: 1. N. de Zwager, Hol land, 38.70 M.; 2. H. Endenburg, Holland, 36.90 M.; 3. B. Krijnen, D.W.S., 36.30 M. Kogelstooten, klasse B: 1. D. Kaptein, D.E.M., 1002 M.; 2. J. v. d. Hoeven, Docos, 9.79 M.; 3. C. Hencscy. 100 meter, klasse C: 1. E. Alders, D. S. S„ 12 4 sec.; 2. L. Rietbroek, D. O. S., 12.6 sec.; 3. N. v. Giescn, V. V. Z., 12.7 sec. 400 meter, klasse C; 1. T. v. Zeist, H. S.V., 59.8; 2. J. Houkes, D. S. S.; 3. B. Alders. 1000 meter, klasse C: 1. Th. Luyben, B.S. M., 3 min. 0.5 sec.; 2. Van Galen, G. D. A., 3 mm. 3.2 sec.; 3. J. Willemse, V. V. Z., 3 min. 4 sec. 4 x 100 meter estafette C: 1. V. V.Z. 49.7; 2. D. S. S. 50 sec.; 3. Swift 51.2 sec.; 4. Lisse. Kogelstooten C: 1. J. Houkes, D. S. S., 9.57 M.; 2. A. Huisman, V. V. Z., 9.56 M.; 3. Looman, G.D.A., 9.51 M. 60 meter, junioren A: 1. G. Smit, G. V. O:, 8.4 sec.; 2. Matla, G. D. A„ 8.8 sec.; 3. P. Straat hof, Holl. Verspringen m/a., junioren A: 1. G. Smit, G.V.O., 4.66 M.; 2. W. Dekker, G.V.O., 4.34 M; 3. J. Neele, G.V.O., 4.18 M. Hoogspringen m/a., junioren A; 1. G. Smit, GV.O., 1.30 M.; 2. J. Neele, G.V.O., 1.30 M.; 3. J. Molenaar, G.V.O., 1.30 M. 4 x 60 meter estafette, junioren A: 1. G.V.O. 35 sec.; 2. Holland 36.6 sec.; 3. H.B.C., 37.4 sec. 80 meter, junioren B: 1. K. Willemse, K.D.O., 10.2 sec.; 2. N. Stikvoort, Docos, 10.2 sec. Hoogspringen m/a., junioren B: 1. J. W. Kramp, K.D.O., 1.55 M.; 2. W. Berkhout, G. V.O., 1.50 M.; 3. M. Sneijders, K..D.O., 1.45 M.; 4. G. v. d. Meij, Holland, 1.45 M. Verspringen m/a., junioren B: 1. Willemse, E.53 M.; 2. N. Stikvoort, G.V.O., 5.40 M.; 3. G. v. d. Meij, Holland. 4 x 80 meter estafette, junioren B; 1. K.D.O. 1 41.8 sec.; 2. V.V.Z. 44.8 sec.; 2. K.D.O. 2 46.8 sec. Verspringen m/a., klasse C: 1. N. v. d. Gie- sen, V. V. Z., 5.73 M.; 2. P. Maas, V.V. Z„ 5.69 M.; 3. A. Huisman, V.V.Z., 5.62 M. Het is Duitschland eindelijk, na drie mislukte pogingen, gelukt, om in den athletieklanden- wedstrijd tegen zweden de overwinning te be halen. Zaterdag, na den eersten dag, hadden de Zweden een kleinen voorsprong genomen, welke echter Zondag in een achterstand werd omgezet. Het hoogtepunt vormde toch wel het kogel slingeren en dat voornamelijk door de schitte rende prestatie van den jongen Erwin Blask. Deze slaagde er n.l. in het wereld- en Euro- peesch record op zijn naam te brengen met een worp van precies 59 meter. Het oude record stond met 5824 meter op naam van zijn landgenoot Hein, acht dagen geleden te Osnabrück gevestigd. Het concours hippique van Ruurloo ving Zondag aan met de wedstrijden om den titel voor dressuur door achttallen. De Groningsche en Drentsche kampioenen waren niet opgeko men. De uitslag was: 1. L.r. de Neude Ruiters, Nij- kerk, het 48.80 punten; 2. L.r. Siegfried, Berg ambacht (Z.H.), 48.70 punten; 3. L.r. St. Stef- fenrfjders, Laren (G.), 47.80 punten. Bij de individueele dressuurproef was de uitslag: 1. Th. ter Beest, L.r. Varsseveld en om streken, op Present, 7.4 punten; 2. W. Weningen, idem, op Juliana, 6.8 punten; 3. G. Haring, L.r. De Graafschap, Vorden—Ruurloo, op Rosa, 6.7 punten. Het middagprogramma werd aangevangen met een keuring van type landbouwrijpaard, waarvoor zich elf deelnemers aanmeldden. De uitslag werd: 1. A. Ruiterkamp, L.r. Hameland- sche Ruiters, Geesteren, op Ecko; 2. A. H. Was- sink, L.r. IJsselruiters, Brummen, op Tonny; 3. A. J. Klumpers, L.r. Markelo, op Wilson. Voor het concours eenspannen warmbloed hengsten was weinig belangstelling. Eerste werd F. Tuitert, Exel bij Lochem, met Edel man; tweede J. G. Kelholt, Geesteren bij Bor- culo, met Coster. Voor het concours landbouwtuigpaarden, waarbij hengsten uitgesloten waren, was door de V.V.V. een wisselbeker aangeboden. Voor den eersten keer werd houder, B. Beunk uit Enschede met Lorton; tweede J. G. Kelholt, Geesteren, met Odine en derde J. H. Schuur man, Varsseveld, met Gree van Wittenstein. Daarop volgde een springconcours voor de onderofficieren van het 4e halfregiment huza ren uit Deventer. De wachtmeester Mensinck was de eenige, die foutloos over het parcours ging in een snellen tijd. Hij zegevierde voor de vijfde maal in successie bij dit soort wedstrij den. De uitslag was: 1. Wachtmeester Mensink op Oehoe, 0 fouten, tijd 1 min. 112/5 sec.; 2. Wachtmeester Gernaat op Hiske, 4 fouten, 1 min. 18 sec.; 3. Opperwachtmeester ter Alles op Rika, 4 fouten, 1 min. 18 sec. Vier tweespannen meldden zich aan voor het concours tweespannen landbouwtuigpaard. De uitslag was: 1. B. Beunk, Enschede, met Wilson en Lorton; 2. E. J. van Binsbergen, Lochem, met Lucie en Castor; 3. A. Schouten, Enschede, met Liesje en Albina. Toen volgde het handicapspringconcours voor landelijke ruiters. De uitslag was: 1. H. Var- vik, L.r. LonnekerEnschede, op Nelle, 0 fou ten, stijl 8% pnt.; 2 en 3 B. Mensinck, L.r. Win- terswijksche Ruiterclub, op Krillie, en Th. Hui- tink, Gaanderen, beiden 0 fouten en 8 pnt. 4. E. C. van Beek, Barneveld, 0 fouten, 7% pnt. De veelzijdigheidsproef, waarbij de winnaar den titel van kampioen van Nederland ver kreeg, werd gewonnen door den Winterswijk- schen ruiter B. Mensinck op Krillie; tweede werd de kampioen van het vorige jaar Hein Varvik, Lonneker, op Nella, met 54 pnt.; derde werd Th. Huittink uit Varsseveld op Max 2, met 53.75 pnt. Het hippisch feest werd besloten met de prijsuitreiking, waarbij de individueele kam pioen van Nederland na het Wilhelmus de me daille in ontvangst nam. Het kampioensacht tal uit Nijkerk ontving de medaille van H. M. de Koningin uit handen van jhr. H. W. M. Coehoorn van Sminia, voorzitter der Neder- landsche federatie van landelijke rijvereenigin- gen. O* arm van fletser It gaan too- verstaf: vóór het veranderen van richting maat hij zich ervan over tuigen af de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10