R MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 HONKBAL HAARLEM I—BLAUW-WIT I H.H.C. I—V.V.G.A. I AJAX I—E.D.O. I Uitslagen tweede en derde klasse CRICKET HAARLEM—H.C.C. II H.C.C. Ill—C.V.H. C.V.H. II—V.R.A. III Gewonnen door C.V.H. met 105 runs Haarlem 2R. en W. 2 HAARL. CRICKETBOND Bloemendaal kampioen C.V.H. 3Rood en Wit 4 R.C.H.Haarlem 4 VOETBAL HET DRIEHOEKSTOURNOOI VAN „DE MEER" De Meer wint den v. d. Valk-beker De Meer 1D.O.S.S. 1 32 De Meer-comb. R.K.A.V. 2 31 D.O.S.S. 1Onze Gezel len 1 12 De Meer 1Onze Gezel len 1 5—3 De vitamine en mineralen De belangrijkheid van de juiste voedersamenstelling voor het pluimvee Mineralen OM DEN ZILVEREN MOLEN VAN GROENENDAAL Velox wint wederom; R.C.H. speelt tweemaal gelijk en eindigt toch als laatste De vitaminen P. Lafère WIELRENNEN H.R.C. Excelsior HENGELSPORT Vischclub „De kleine Kwak" R.K.V.C. De Forel edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. UIT DEN OMTREK HILLEGOM SPAARNDAM ZAANDAM ZILK In het veldwerk der beide partijen was groot verschil. Boekten wij bij BI.-Wit geen enkele föut, bij Haarlem namen we er zeven waar. Daar kwam nog bij dat Blauw-Wit bij het slaan erg ongelukkig was, daar de bal vrijwel steeds bui ten het bereik der spelers terecht kwam. De twee door Beets en de eene door Corster ge miste vangkansen zijn daarbij natuurlijk niet inbegrepen. Na dat missen van Corster werd de bal zoo onbesuisd heen en weer gespeeld dat Damman Zonder eenig gevaar een rondje liep. Alle pogingen van Haarlem om wat verbe tering in het spelpeil te brengen, mislukten. Het vlotte dezen keer niet en het einde kwam dan ook met een verdiende overwinning voor Blauw-Wit. Uitslag in innings: Blauw-Wit: 0—0—2—0—1—0—3—4—1 11 Haarlem: 022000004 8 Aan de verwachting werd echter niet voldaan. Mcenhorst, de VVGA-werper, had nogal eens succes met drie slag, zij het dan ook dat som mige HHC-ers wel eens wat onvoorzichtig sloe gen. Door anderen werd hij echter ook geducht geslagen. We memoreerden den homerum van Hartyal. Later volgden driehonkslagen van A. Oosterveld, Mulder en Panman. Ook op andere wijze kreeg HHC nog wel eens kans. Verwey, D. Oosterveld en Baas sloegen den bal hoog het verre veld in en daarwerd de vangkans gemist Nadat Meenhorst in de vijfde beurt ook een homerun geslagen had, gevolgd door een twee- honkslag van Kreuger werd D. Oosterveld als werper vervangen door Van Dijk. Die bleef ech ter maar kort want al spoedig ging Pijnakker werpen. De VVGA-ers vreesden echter hem ook niet, getuige o.a. de tweehonkslagen van Pronk en Schaling, en waar het veldwerk van HHC ook maar zwak was, kreeg VVGA nog heel wat puntjes binnen. HHC probeerde door verandering in de op stelling verbetering in het veldwerk te bren gen, maar dat was vergeefsche moeite. Uitslag in innings: V. V. G. A.: 0—0—2—2—3—5—1—0—4 17 H. H. C.: 1—0—0—1—3—3—0—2—1— 11 EDO begon Zaterdagmiddag, dank zij het uit vorm zijn van Blomvliet, met een zeer pro ductieve inning. Honkslagen van Van der Scha lie, KI. Zandstra, Van der Putten en Van Leeu wen, gevolgd door een driehonkslag van Kr. Zandstra, zorgden dat liefst acht spelers thuis kwamen. Na deze beurt ging het echter zoo gemakkelijk niet meer. Geslagen werd er niet zooveel meer en de punten die nog door EDO behaald werden, waren voornamelijk ge volgen van door Ajax gemaakte fouten. Langen tijd was het niet erg dat de EDO-score maar langzaam steeg. Maar toe Schijvenaar ophield met werpen en Hofstra voor EDO' wierp, zag het er niet te best uit. Vijfmaal achtereen viel een vrije loop door vier wijd. In de volgende beurt ging het op dezelfde manier, ook toen Schijvenaar weer op de plaat terugkeerde. Door vier wijd stonden steeds alle honken bezet, waardoor de honkslagen van Van Genderen (tweemaal) en van Blomvliet, ieder twee spelers thuisbrachten. Het werd een beurt van negen runs voor Ajax en in eens was de stand 1716 voor EDO. En dat terwijl nog maar één innings te spelen was. Dank zij een paar fouten en een honkslag van C. Zandstra wist EDO echter nog tweemaal te scoren, terwijl Ajax voor nul aan den kant ging. Het einde kwam dus met den stand 19—16 voor EDO. Uitslag in innings: Ajax: 2—0—0—3—0—0—2—9—0 16 E. D. O.: 8—1—1—0—0—1—3—3—2 19 Schoten kreeg ZRC op bezoek en had met de verwinning niet de minste moeite. Vele kee- ren vier wijd, afgewisseld met goede slagen, zorgden voor een groot verschil in den uitslag. Van Riemsdijk en Verkerk sloegen elk een homerun. De uitslag in innings is: Schoten: 1—7—6—8—14—0—3 39 Z. R. C.: 2—0—0—0—2—0—0 4. Door deze overwinning is Schoten kampioen van afdeeling IIB en kan het met AFC mee dingen naar de plaats in de eerste klasse, die door RCH moet worden verdedigd. RCH speelde Zaterdagmiddag den eersten degradatiewedstrijd. De tegenpartij was AFC, kampioen van IIA. Het zag er voor RCH lan gen tijd donker uit, maar hoe vreemd het ook klinkt, de duisternis heeft RCH voorloopig nog gered. Nadat AFC acht innings en RCH zeven innings geslagen had, was de stand 18—15 voor AFC. Toen vonden de scheidsrechters het ech ter gewenscht den strijd te staken het was toen omstreeks acht uur geworden en den competitieleider te verzoeken den wedstrijd op nieuw vast te stellen. Kinlieim en HHC III streden den eersten strijd om het kampioenschap van de Haarlem- sche derde klasse. HHC III bleek in verschil lende opzichten de meerdere en won dan ook welverdiend met 2416. Vooral het werpen was bij Kinheim op het laatst zeer zwak en dat bezorgde HHC III een paar vruchtbare innings Uitslag in innings: H. H. C. III: 3—0—1—4—1—2—7—6 24 Kinheim: 00043072 16. D. E. C. 15—0—1—2—0—3 21. R. C. H. II 3—11—1—1—2—10 28. E. H. S. 0—0—6—1—0—1 8 Schoten III: 6—2—5—4—4—11 32. Schoten II: 4—3—1—2—0 10. T. H. B. I: 00—2—810 20. Zooals te verwachten was, hebben onze stad- genooten hun laatsten wedstrijd verloren, doch het verzwakte elftal der Hagenaars kan het niet verder brengen dan een overwinning met 15 runs. Haarlem begon te batten, doch had op 17 reeds drie wickets verloren, n.l. van Wessei voor 6, Voogd voor 4 en AUart voor slechts 2 runs. De gebroeders De ia Mar wisten echtei de bowlerij gedurende eenigen tijd weerstand te bieden, waarbij vooral H. de la Mar uitste kend batten liet zien en dan ook voor de runs zorgde. Een o.i. foutieve beslissing van de um pire maakte aan zijn goede innings (20) een einde. Op 56 werd J. de la Mar te wild op een bal van Sodderland, waardoor hij voor 9 runs gecleaned werd. Rijpma en De Ruig werden kort hierna eveneens een prooi van den uit stekend bowlenden Sodderland en moesten voor resp. 1 en 0 verdwijnen. Hartog en Kleefstra wisten de collapse echter weer te stuiten en brachten het van 7 voor 59 tot 8 voor 90, op welk totaal Hartog voor een goede 17 gevangen werd. Middelink scoorde hierna 5 runs alvo rens ook hij gevangen werd. Met den laatsten man op de mat, werd Kleefstra voor een goede 24 door Hagedoorn gevangen, daardoor Abcn- danon met 5 not out latend. Met inbegrip van 18 extra's werd het totaal tenslotte nog 111. Sodderland was verreweg de beste bowler en nam in 23 overs 5 wickets voor 37 runs. Gallois 2 voor 48 en Sillevis 3 voor 8 bowlden bepaald slecht H C.C. verloor reeds op 0 het wicket van Dankelman, die uitstekend door Hartog in de gully gevangen werd. Neuerberg en Hagedoorn brachten echter verandering, waarbij voora: Hagedoorn forceerend trachtte te scoren, wat hem eenigszins gelukte ook. Op 59 deed De Ruig een vang op het bowlen van H. de la Mar, waardoor Hagedoorn (33) verdwijnen moest. Op dezelfde wijze ging ook Gallois uit voor 0, terwijl het wederom dezelfde combi natie was, die op 74 een eind maakte aan de innings van Neuerburg voor een goede 26. Sil levis en Wttwaal van Stoetwegen scoorden in snel tempo resp. 19 en 17, doch met uitzonde ring van Sodderland was alle weerstand ge broken, alhoewel gezegd dient te worden, dat de laatste batsmen van H.C.C. trachtten te free hitten, wat echter niet gelukte. Met inbe grip van 7 extra's sloot de innings tenslotte op 126. De scores der laatste batsmen luidden: Sodderland run out 14, Jalink 6, Duetz 1, Rek kers 3 en Theeuwissen 0 not out. H. de la Mar bleek bij Haarlem de beste bowler en nam 6 wickets voor 38 runs. Verder bolwden nog: O. Abendanon 0 voor 27, P. de Ruig 1 voor 14, J. Middelink 1 voor 27, J. Al- lart 0 voor 13 en K. Rijpma 1 voor o. De Hagenaars winnen met 13 runs op de eerste innings. CVH gaat het veld in. HCC opent met Mr. A. F. van Manen en Smeele. De eerste gaat reeds spoedig door een mooie ingooi van F- Jacobs run out, doch dan komt er eenige ver betering. De stand tusschen de batsmen wordt echter verbroken als Seveke op le slips een keu- rigen vang doet. Een tiental runs later willen de Hagenaars weer scherp runnen en weer is het cover point die zijn plicht doet. Zeeuwe veroorzaakt dan een collapse en bij 755 lijkt het er hopeloos voor de gastheeren uit te zien. Dit is echter een kolfje naar de hand van een oude rot als -de Klerk, die de bowlery begint af te matten en gelijkertijd zijn medespelers de kans geeft het totaal nog flink op te voeren. Het is vooral v. Musscher die hiervan gebruik maakt. Op 125 is de innings tot een einde. v. Duin 12, L. de Villeneuve 23, E. van Muuscher 21 en Th. de Klerk 15 n. o. G. Zeeuwe bowlde verreweg het beste en kwam met de mooie en verdiende cijfers 440 uit de strijd. Verder A Roodt 358, C. Feitz 07 én F. Seveke 11. Ook bij CVH vallen de wickets met koite tusschenpoozen. Hoewel Gustehoven als ope ningsbat eenige keurige offslagen geeft en ook Roodt eenige punten op het bord weet te bren gen. Als deze echter uit zijn is het Seveke, die een tijd lang als een rots in de branding staat en de bowlery geen kans geeft. Alles wordt ge probeerd en zoowaar lukt het aan de Klerk met zijn slows om van Loenen en Zeeuwe uit te krijgen. Met de thee staat het 8—65 en dus vrij wel hopeloos. De staart denkt er echter anders over en als Kievit en Kuenen zijn ingesteld be gint er zoowaar weer kans te komen. Met goed uitgevoerde strokes over het geheele veld komen er eenige tientallen op het bord. Kuenen wordt dan goed op point gevangen, doch ook Krom als laatste man geeft zich niet zoo gemakkelijk gewonnen en geeft eveneens harde off drives. Als het totaal opgeloopen is tot 112 en er juist een gezellige spanning in het pavillcen heerscht, raakt Kievit een bal van de Villeneuve maar half en doet v. Manen op le slips zijn plicht. Krom blijft met 5 n-o. F. Gustenhoven 15, A. Roodt 10, Seveke 17, Th. Kunen 20 en E. Kie vit 26. Bowlingcijfers HCC: J. Dubru 4—39, W. Wal- ther Boer 0—10, L. de Villeneuve 4—31, J. v. d. Koek 0—6 en Th. de Klerk 2—10. Na het winnen van den toss ging CVH eerst batten. Hoewel het bowlen van VRA niet bij zonder sterk was, ging de score toch eerst lang zaam omhoog. Ook de beide openingsbats waren vrij spoedig verdwenen. Van Orden en de Vos wisten echter het totaal wat op te voeren, ter wijl even later J. de Wit er lustig' het hout op legde en een score van 35 runs maakte, waar onder 1 zes. De staart was ook nog vrij levendig, zoodat tenslotte een behoorlijk totaal van 151 runs werd behaald, v. Orden 24, de Vos 18, de Wit 35, v. d. Pas 19, Klitsie 10, II want es 11. Bowlingcijfers VRA: P. J. Glerum 7—89, W. v. Breukelen 1—13, H. Worries 0—7, A. Rottenberg 246. VRA was wel gehandicapt door slechts met 8 spelers te verschijnen, wat bij het' fielden ge compenseerd kon worden door eenige substitu tes. Het battingteam was nu uit den aard der zaak zeer zwak, terwijl ook de persoonlijke prestaties zeer gering waren. Alleen A. Rotten berg wist de bowlerij van CVH behoorlijk te weerstaan en scoorde van de 46 runs, wat het totaal werd, 26 runs not out. De bowlingcijfers van CVH waren A. v. Roon 219, Th. v. d. Pas 116, A. Eelman 34, D. de Vos 10. Rood en Wit 1ste innings 71 (a. J. de Haan 30 en mr. A. H. v. d. Berg 14). Bowlingcijfers: ir. J. de Boer 3—20, H. Hurk- mans 2—16, A. v. d. Bergh 1—17 en J. Fort- gens 412. Haarlem 1ste innings 37 (J. Mulder 14). Bowlingcijfers: J. W. Francken 5—25 en M. J. Bruin 58. R. en W. 2de innings 70 voor 2 (A. Berend- sen 15 x, J. L. Sanders 44 X) opgegeven door Haarlem. Bowlingcijfers: J. Fortgens 1—29, A. v. d. Bergh 14. R. en W. wint dus met 34 runs. Bloemendaal trok het eerst naar de wickets en scoorde 99 punten. G. van de Meij de Bie 17. J. Beijk 19 en L. van der Meij 25. C. Feitz 3 voor 34. Van de Pas 3 voor 39 en J. van der Sluijs 4 voor 24. C.V.H. 4 bracht het tot 74. Kuenen 10. Feitz 18 en van de Pas 32 not out. Van der Meij 4 voor 35 en J. Beijk 5 voor 21. Rood en Wit 4 faalde op het uitstekende bowlen van A. van Roon en zat voor 60 aan den kant. Sanders 18. Nijhuis 10 en J. Berend- sen 11. A. van Roon de uitstekende cijfers van 7 voor 22. Van Langeraar 3 voor 30. C.V.H. sloot op een totaal van 83 voor 7. Van Roon 32. Langeraar 24. Berendsen 3 voor 12. c. störmann 1 voor 8 en Nijhuis 3 voor 15. Een volledig Haarlem 4 faalde volkomen en op 23 hadden allen een beurt gehad. Zonneveld bowlde uitstekend en veroverde 7 wickets voor 12 punten. Van Musscher 4 voor 9. R.C.H. sloeg 80 punten bijeen. Siegerist 37 en G. Veen 16. R. J. Ton 1 voor 29. Hetem 4 voor 19. Van der Lijke 3 voor 14 en W. Onkenhout 2 voor 2. Stand der Comp. tot en met 27 Aug.: Bloemendaal 9 0 8 0 0 1 16 R. C. H. 10 0 7 0 0 3 14 Rood en Wit 5 9 0 5 2 0 2 12 C. V. H. 3 10 0 4 2 0 4 10 Rood en Wit 4 10 0 4 2 0 4 10 Haarlem 5 8 0 2 3 0 3 7 Haarlem 4 10 0 2 0 0 8 4 C. V. H. 4 10 0 1 X 0 8 3 Begunstigd door fraai weer, vingen deze wed strijden allereerst aan met de partij Bij De Meer waren eenige nieuwe gezichten w.o. Kuijpers (ex-India) en v. d. Woude en H. Knaap (ex-Ajax), terwijl voorts invallers ston den opgesteld voor keeper en back. Het begin gaf al direct een veldmeerderheid voor De Meer te zien, waarbij vooral het positie spel zeer goed uitkwam. Speciaal de linkervleu gel, waarbij H. Knaap en Kloosterman een bij zonder goede wing vormde, bracht geregeld ver warring in de D. O. S. S.-achterhoede, waar Tiel een goede backpartij vertolkte. Bij een corner plaatst Kloosterman den bal keurig voor doel, waar Kuijpers gereed staat den bal op te vangen, 10. Een enthousiaste aanval van D. O. S. S. bracht Mom in het bezit van den bal, die De Heij passeerde. Even later lost Zwerver een ver schot, dat De Meer-doelman laat glip pen. 12. Na de pauze een krachtig offensief van De Meer; een voorzet van Kloosterman laat v. d. Woude handig loopen voor Kuijpers, die onhoudbaar scoort. 22. Het is nu de rech tervleugel van De Meer, die geregeld opbrengt en Jorna geeft goede voorzetten. D. O. S. S. speelt bijzonder enthousiast, doch komt haast niet meer aan bod. Een trekballetje van Knaap plaatst Jorna in het D. O. S. S.- doel, 32. Hiermede kwam het einde. Beide partijen speelden vrij lusteloos. Het trainerswerk van Hoeboer is echter ook bij de reserves van De Meer duidelijk merkbaar, waar men veel tactischer gaat spelen. De Meer overspeelde R. K. A. V. dan ook en won ver diend met 31. Wiewei redde voor R. K. A. V. de „eer". De Haarlemmers waren met 22 spelers op dit tournooi verschenen en lieten allereerst de re serves aantreden, hetgeen hun bijna noodlottig was. Weliswaar hadden de D. O. S. S.'ers over het algemeen het beste van het spel, maar toch m5esten zij, zij het op het nippertje, nog verlie zen. Mom, die goede met slechte oogenblikken afwisselde, wist een aangegeven bal van Zwer ver te benutten. 10. Onmiddellijk hierna ving W. Massa den bal op en maakte gelijk, 11. Krachtige aanvallen van O. G. stranden op het solide backspel van Tiel, die, wanneer hij ook links leert trappen, een behoorlijke back kan worden. Rust ging in met 11. Daarna een groote veldmeerderheid van D. O. S. S., welke maar geen succes opleverde. Een uitval van O. G. stelde Massa in staat er 21 van te maken, zoodat de finale ging tusschen Onze Gezellen verscheen met 10 andere spe lers en De Meer stelde daartegenover precies hetzelfde elftal, dat tegen D. O. S. S. was aan getreden. De Haarlemmers traden onmiddellijk krachtig op en waren geruimen tijd op De Meer-helft. Langzaam-aan herstelde De Meer XIH In onze artikelen betreffende de voeding heb. ben wü dus gezien, dat deze absoluut volledig moet zijn. Zéér in het kort zullen wij hier be handelen de mineralen en vitaminen, vetten, eiwitten en koolhydraten. Even zij er echter nog aan herinnerd, dat ontbreking van de één of andere stof aanleiding kan geven tot diverse gebreken, bijgevolg ziekten. Dit wordt bovenal geconstateerd bij eene gebrekkige toevoeging der Deze komen voor in vrijwel alle lichaams- deelen, in het bloed, in de bloedserums, in het maagsap enz. enz. Ze zijn fosfor-calcium, na trium, kalium, ijzer, chloor, enz. Nu dient vooral in het oog te worden gehou den, dat de meeste dezer minerale verbindin gen op elkander inwerken, elkaar neutraliseeren en elkaar doen verdwijnen. Daar zij echter aan wezig moeten blijven, is het duidelijk, dat het een noodzakelijkheid is, dat zij ook weer aan gevuld worden. Houdt men hiermede niet vol doende rekening, dus zijn er in het voer te weinig of gebrekkige vitaminen aanwezig, dan zal men zelf de schade hiervan ondervinden, zal de constitutie van het dier er in zéér erge mate door benadeeld worden en zal dientengevolge de productie er onder lijden. Er zijn te veel ochtendvoeders in den handel, samengesteld door zich noemende deskundigen, die absoluut voor een goed productiedier schadelijk zijn. En te weinig heeft de huidige wetgeving nog vat meente uit puur winstbelang kunnen blijven uit- op die lieden, zoodat zij ongehinderd, de goê-ge- buiten. Men zij er nogmaals voor gewaarschuwd. Koopt uitsluitend van bona-fide en vertrouwde adressen. De mensch kan zijne mineralen niet missen en even zóózeer is het met ons pluimvee, dat noodig heeft een toevoer van mineralen, ver- eischt in de juiste verhoudingen. Bij het kuiken begint het reeds. Voor een yoorspoedigen opfok Vóór u het gaspedaal flink Intrapt moet u er altijd éven aan denken, dat de remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/u is de remweg 16 meter bij 80 km/u echter 64 meter!) zich en zuiver ging de bal van man tot man. Kuijpers benutte een aangegeven bal van v. d. Woude, 10. Knaap plaatste naar Kloosterman en deze schoot onhoudbaar in, 20. Hierna liet v. d. Woude een voorzet van Kloosterman listig loopen voor Jorna, die er 3—0 van maakte. Na de pauze een inzinking bij De Meer, waarvan O. G. dadelijk profiteerde. Een aanval van O. G. stelde Bouma in het be zit van den bal en het was 31. Dezelfde spe ler loste een fraai schot, dat goed door De Heij werd gehouden. Na een flinke spurt plaatste Nolet den bal naar Harten, die den achterstand verkleinde, 32. Hierna kwam De Meer weer in den aanval. Knaap brengt met tal van schijn bewegingen den bal op en geeft op het nipper tje af aan v. d. Woude en de stand is 4_2. O. G. beantwoordt dit fraai stukje spel on middellijk door Nolet, die er 43 van maakt. Kloosterman liet nog even zien dat hij een uitstekend linksbuiten is, passeerde enkele spe lers en gaf van de lijn voor aan v. d. Woude, die met een kopbal den eindstand op 5—3 bracht. Door den voorzitter van De Meer, den heer Van Breukelen, werden hierna de prijzen uitge reikt. De wedstrijden vingen aan met de ontmoe ting tusschen P. E. C. en R. C. H. Aanvanke lijk hadden de Zwollenaren door hun agressief optreden eenige meerderheid, doch de verde diging van R. C. H., waarin Van Ede voor Kos stond opgesteld, hield zich de felle aanvallen flink van het lijf. Langzamerhand kwam er eenig verband in het elftal der thuisclub, dat, behou dens v. d. Horst, met een geheel nieuwe voor hoede speelde en dreigde er menigmaal gevaar voor het Zwolsche doel, zonder dat echter ge scoord werd. Tegen het einder der eerste helft, wist de rechtsbuiten van P. E. C. zijn club de ieiding te geven, na een uitstekenden voorzet van links. Deze 1O-voorsprong bleef behou den tot de rust. Direct na de hervatting, maakte rechtsbuiten Geloven uit een voorzet van Van Roode gelijk, waarna door forsch op treden v. d. Horst geblesseerd raakte, doch later toch zijn elftal kwam completeeren. Juist toen hij weer binnen de lijnen verschenen was, kreeg hij een afgemeten voorzet van Van Roode op zijn hoofd en het was 21 voor R. C. H. Het bleek echter, dat verder spel voor v. d. Horst niet mogelijk was en Mulder viel voor hem in R. C. H. behield nog geruimen tijd de overhand, doch vlak voor het einde maakte de linksbinnen van P. E. C. weer gelijk en waar het einde kwam met dezen 2—2-stand, moesten strafschoppen beslissen. Van de tien, die geno men werden, benutte P. E. C. er 2, terwijl R. C. H. er slechts 1 in een doelpunt omzette, zoodat P. E. C. in de finale kwam. Over het algemeen had R. C. H. wel wat beter gespeeld. Zij nog vermeld, dat de R. C. H.-doelman drie van de vijf strafschoppen wist te stoppen. De volgende wedstrijd ging tusschen Velox en Z. F. C. Hierin bleek van stonde af aan dat Velox de beste papieren op de overwinning had. Weliswaar was het spel der Utrechtsche zijn zij niet te missen, bijgevolg ook niet bij den uitgroei van het straks sterke, volwassen dier. Is het dier éénmaal volwassen en gaat het over tot het produceeren van eieren, dan ontstaat vanzelfsprekend door de schaalvorming van het ei een groot verlies aan kalkhoudende bestand- deelen, dat weer moet gecompenseerd worden of teruggebracht. Bevat de voeding een te wei nig aan kalk, dan geschiedt dit natuurlijk niet. Dikwijls is hiervan dan het gevolg: Het leggen van dunschalige eiren, ook zelfs absoluut schaal- looze eieren. Een gebrekkige minerale voeding kan echter ook nog nadeelig zijn tijdens de rui-periode, die daardoor onnoodig verlengd wordt. En last not least, is vast komen te staan, dat door een gebrek aan mineralen de broedeieren van minder kwaliteit zijn, slechter uitkwamen en de vruchtbaarheid van het ei er zéér nadeelig door wordt beïnvloed. De vitaminenleer is wel zeer uitgebreid, doch nog heeft men ze nog niet geheel onder de knie. Er komen steeds vitaminen bij en gaat het zoo door als de laatste 10 jaren, dan zal spoedig het geheele alfabet benoodigd zijn om de diverse vitaminen aan te duiden. Voor zoo ver betreft het pluimvee, hebben wij echter nog maar te doen van vit. A tot en met vit. E, daar de andere vitaminen voor het pluimvee niet zóózeer van belang zijn. Had men in vroeger jaren eene ziekte onder het pluimvee (ik spreek hier nog maar slechts van 15 a 20 jaar terug), dan wist men voor deze ziekten geene verklaring te vinden. Wij kregen verschillende soorten ziekten, die geleidelijk aan door de jaren heen door deze of gene vita mine genezen werden. De vitaminenleer is nog véél ingewikkelder dan die der mineralen. Zij vormen de functie voor het levend organisme. Z(j zijn te verge lijken met de planten, die ook in den grond de noodige, levendige bacteriën moeten vinden om te gedijen. (De kunstmeststoffen, die de levende bacteriën ontnemen aan den grond. De natuurmeststoffen, die door haar samen stelling de levende bacteriën weer aan den grond toevoegen). Vitamine A of ook genoemd de groei-vita- mine. Zij bevindt zich vooral in deugdelijkè levertraan en rauwe melk. Vitamine B. Deze bevindt zich in de gist (onuitgetrokken)Tekort heeft oorzaak eene zenuwstoornis. Zij is voor de kuikens vooral on ontbeerlijk. Vitamine C. Brengt genezing bü eenzijdige voeders. Zij bevindt zich in de versche groente. Vitamine D. Gebrek aan vit. D. veroorzaakt de Engelsche ziekte. Levertraan, met groot ge halte aan vit. D. is hier de genezing. Vitamine E of onder meer gewonen naam: de vruchtbaarheidsvitamine. In de volgende bijdrage zullen wij het hebben over de vetten, eiwitten koolhydraten. voorhoede niet productief, doch de Utrechte naren waren vrijwel geregeld in den aan val en de stugge Zaansche defensie met Dijkstra aan het hoofd, hield stand, al bleek ten slotte nog voor de rust een hard schot van den goed en snel spelenden rechtsbuiten dezen emi- nenten doelman te machtig. De rust kwam met 10 voor Velox. Ook in de tweede helft wa ren de Utrechtenaren in de meerderheid en hoewel de productiviteit te wenschen overliet, er was toch weinig twijfel wie winnen zou, temeer toen gl spoedig de middenvoor na een fraaien dribbel met een prachtig schot ten tweede male Dijkstra het nakijken gaf. Met dezen voorsprong was Velox veilig en inderdaad kwam het einde met 20 voor dit elftal, dat zich in de eerste helft nog de luxe gepermitteerd had een toe gestane strafschop onbenut te laten. In de rustperiode, die nu volgde, werd een wedstrijd gespeeld tusschen R.C.H.- en P.E.C.- junioren, die door de R. C. H.-ers met 61 werd gewonnen. Vervolgens kwam de verliezersronde tusschen R. C. H. en Z. F. C., waarin al spoedig Z. F. C. door middel van haar rechtsbinnen de leiding nam. v. d. Horst, die wel dezen wedstrijd als rechtsbinnen begon, moest al spoedig uitvallen en wederom kwam Mulder het elftal comple teeren. Verder had Hoogendoorn de plaats van Geloven ingenomen en speelde Prevost mplaats van Van Eek. Hoewel het spel van R. C. H. aanvankelijk weinig hoop gaf op succes, was het Van Roode, die na een snellen doorbraak den bal voor het doel bracht, waarna Muider hoog in de touwen schoot, 11. Dit was ook de rust stand. De tweede helft bracht al direct succes voor R. C. H„ doordat Biesbrouck met een kop bal uit een voorzet van rechts nummer twee voor R. C. H. scoorde en vanaf dat moment is het R. C. H. dat den boventoon voert- Echter wordt vergeten dit in cijfers om te z*ten en kort voor het einde laat Verkaaik zich o. i. on noodig voor de tweede maal verschalken en zijn partijen weer op gelijken voet. Het draait weer op strafschoppen uit en weer moet R. C. H. zich tevreden stellen met de tweede positie, om dat Z. F-, C. er twee, de Racing er slechts een weet te benutten. R. C. H. is daarmede vierde, Z. F. C. derde in het tournooi. De eindwedstrijd tusschen Velox en P. E. C. is door Velox met 31 gewonnen. Wel heeft P. E. C., dat in hoofdzaak uit jeugdige spe lers bestaat, zich tot de laatste minuut inge spannen en verdedigd om zoo gunstig moge lijk resultaat te verkrijgen, waarvoor het uiter aard allen lof verdient, het bleek toch niet op gewassen tegen het beter verzorgde spel van de meer geroutineerde Utrechtenaren, die ook nu weer een vrij behoorlijk spel lieten zien. De linksbinnen maakte na een kwartier den eerst: n goal; het elftal kreeg nog verschillende kan sen, de P. E. C.-keeper bleek zijn vak goed te verstaan en hield tot de rust verder zijn doel schoon. In de tweede helft begonnen zich tee kenen van vermoeidheid te toonen, vooral aan Zwolsche zijde. Velox bleef superieur cn al spoe dig maakte de rechtbinnen er 20 van. Toen daarna de midvoor nummer drie voor Velox op 't scoringsbord deed verschijnen. was het met P. E. C. gedaan. Uit een strafschop scoorden de Zwollenaren, die over een uitstekenden center- half beschikten, hun eenige tegenpunt, doch Velox behield de overhand, zonder nochtans de score verder te verhoogen. Met 3—1 kwam het einde van dezen strijd, waarna jhr. Van Doorn, burgemeester van Heemstede, de prijzen uitreikte aan de verschillende winnaars, nadat eerst de voorzitter van R. C. H. aan alle deel nemers en medewerkers dank gebracht had. Bovengenoemde vereeniging hield een trai ningwedstrijd over een afstend van 45 K.M. voor A- en B-kl. 35 K.M., voor de C-kl. 25 K.M., voor de Junioren. De Veteranen reden 37)4 K.M Allereerst starten de A-kl. en B-kl. Er werd direct na de start gedemarreerd door H. v. Es, De Gier, Smit, Schell, Handgraaf. Er werd ge weldig hard gereden. Jammer was het dat ve len met pech te kampen hadden. Bij de C-kl. waren het de renners Hagen, G. v. Dijk, Fr. Jan sen, die den toon aangaven. Bij de Jun. wisten Boersma en Terstal uit te loopen op 100 M. gevolgd door Taverne. Hier achter de anderen renners. Bij de Veteranen viel de verrasing van den dag, daar philippo op het laatste moment wist te winnen met een Scherens-sprongetje. Uitslag A-kl.: 1. J. Smit, 2. met klein ver schil B. Schell Jr., 3. J. Lasschuit, 4. J. Banken, 5- H. v. Es, 6. J. J. Jas, 7. C. de Gier, 8. T. Hand- graaf, 9. H. Jansen, 10. H. v. Dijk. Uitslag C-kl.: 1. B. Kleinhout, 2. K. Verbeek, 3. Fr. Jansen, 4. E. Zekoeld, 5. P. Gelandrie, 6- W. Kleef, 7. G. v. Dijk, 8. Baak (Hagen pech). Uitslag Junioren: 1. Boersma, 2. Terstal, 3. Taverne, 4. Jonkhof, 5. H. Jas. Overigen uitge vallen. Uitslag der Veteranen: 1. W. Phillippo, 2. P. Gelandie, 3. W. Jas Sr, 4. Kroonberg. Heden, Maandag-avond, inschrijven voor het kampioenschap op den baan Sprint en lange af stand. De kampioenschappen worden a.s. Zon dag verreden op de Halfwegsche Wielerbaan. Bovengenoemde club, uit personeel van druk kerij „De Spaarnestad" bestaande, hield haar tweeden kaswedstrijd in het Zuider-Buiten- spaame te Schalkwijk. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. H. Scheffer, 2. A. Honkoop, 3. W. van Tunen, 4. A. v. d. Putten, 5. J. Moors, 6. H. van Oijen, 7. C. Nieuwenhof, 8. K. Reemers, 9. H. Keer- wolf, 10. C. van Galen, 11. w. Passchier, 12. G. de Droog, 13. P. de Groot, 14. A. Diependaal, 15. C. Biere, 16. W. Mathot, 17. J. Oling, 18. C. van Poppelen, 19. N. Biere, 20. F. Essers, 21. P. van Amsterdam, 22. Esser, 23. A. Pas schier, 24,A. de Vries. Kampioen over het seizoen was A. v. d. Put ten, terwijl A. Honkoop nog een medaille ont ving voor de grootste. Bovengenoemd college hield Zendag 28 Aug. een wedstrijd op witvisch in de Hoofdvaart. De vangst was zeer goed. In totaal werden 628 stuks gevangen. De uitslag van dezen wedstrijd luidt als volgt: le pr. F. Hogeboom, groot 18.7 c.M., 59 st.; 2e pr. N. Balk, meeste, 78 st.; 3e pr. H. J. v. Os 74 st.; 4e pr. C. Koek 69 st.; 5e pr. L. J. Duits 58 st.; 6e pr. P. Huis in 't Veld 56 st.; 7c pr. F. Huis in 't Veld 55 st.; 8e pr. H. Koek 52 st.; 9e pr. F. Steggink 45 st.; 10e pr. P. Hartman 38 st.; lie pr. H. J. Rijs 35 st.; 12e pr. A. Selhorst 9 st. Mevrouw A. G. v. Staveren Alhier over leed in den ouderdom van 59 jaar mevrouw van StaverenVan Galen, penningmeesteresse van den R. K. Vrouwenbond. Met groote accuratesse vervulde zij haar taak en met liefde en toewij ding heeft zij veel bijgedragen tot den groei en den bloei dezer mooie en nuttige organisatie. De winkels Voor deze gemeente zal ont heffing van de Winkelsluitingswet worden ver leend op 31 Augustus en op 5 en 6 September. Op die dagen mogen de winkels geopend blijven tot 12 uur des nachts, de vischwinkels tot y. uur na 't sluitingsuur der cafés. Nog wordt ons medegédeeld, dat de vermake lijkheidsbelasting is vastgesteld voor 5 en 6 Sept. op 10 pCt., anders 20 pCt. Gemeente-secretarie De gemeente-secre tarie is voor 't publiek open gesteld van 91 uur. Dit is niet iets nieuws, doch dateert al jaren. Toch vervoegt zich nog menigeen in den na middag ter secretarie. Dit is storend voor de werkzaamheden, die in den namiddag rustig moeten worden verricht. De ambtenaren zijn zoo welwillend, de menschen onverplicht te hel pen, doch men behoort zelf wijzer te zijn. Daar om wijzen we hier nog eens op. Zwemsport Het zwemdiploma A. werd be haald door de heeren D. Enthoven, H. Entho ven, K. Litjens, W. van Wonderen, D. v. Zijver- den, K. Evers, D. Möhlman en G. Warmenho- ven. Door de volgende dames w'erd het zwemdiplo ma A. behaald: M. J. Veldh. van Zanten, A. P. Buiks, H. Blokker, A. M. Walraven, M. C. Nieu- wenhuis, H. Tent, L. Buurman, E. Veldh. v. Zanten, A. B. Grullemans en D. Wekking. Het diploma B. werd behaald door mej. J. H. Nieuwenhuis, Burgerlijke Stand. Geboren: Hester Alida Maria, d. van N. D. Heemskerk en M. P. van Haaster; Johanna Barbara, d. van J. J. van de Loo en C. de Rooij; Cornelia Anna, d. van E. A. M. Ziegler en C. E. M. de Boer. Ondertrouwd: B. S. van der Steen en A. M. Hoogmoed. Getrouwd: Th. L. van Heumen en A. M. Ver duin. Overleden: A. Verboom, wed. van H. Spieren burg, 92 j. Het slot van de feestweek. Tot voortzetting van de concertweek bij gelegenheid van het ju- bïleerende „Crescendo" concerteerde Zaterdag avond de „Beverwijksche Harmoniekapel", on der leiding van H. W. Hofmeester. Na opening met een frisschen marsch, kwam „Ouv. de Ita- lienne a Algar", Rossini, naar voren, goed in rhytme, de bassen iets te scherp. Dan als no. 3 werd Loisa de Montfort uitgevoerd, een klarinet solo met begeleiding van het geheel. Dsolist was beheerscht en toonde zich meester van zijn instrument, de begeleiding was zuiver. Als no. 4 kwam nog eens de Ouv. Sigurd Jorsalvar van Edw. Grieg, arr. Dupont, met uitstekende voor dracht en behoudens een klein dissonantje, in een goede stemming. Na de pauze volgde de Egmond-Ouv. van L. v. Beethoven, een zware technische compositie, waarin het lage koper moeite had het tempo te volgen. Toch mooi ver tolkt. No. 6 bracht ons „Violette-Wals" van Waldteufel, met een geestig tempo en zuiver voorgedragen. In wijziging van het programma volgde nu „Czardas" van Groosmann, welke in zijn geplaatst genre goed voldeed. Met de „Man- dora-marsch" van S. W. Ord-Hume werd dit mooie concert bij mooi zomerweer gesloten. Als slot dan der feest-concertweek concer teerde Zondagavond het fanfarecorps „Wil- helmina" uit Santpoort. Na de openingsmarsch waar pit in zat, volgdre „Oreste" van Sam Vles- sing. Met het kleine korpsje wist de dirigent veel te bereiken, gezien de mooie voordracht in dit dramatisch openingsstuk. No. 3 vermeldde „Chant Druidique" van H. Villette, in het be gin even onzuiver, overigens naar moeilijke be werking goed uitgevoerd. Dan volgde „Cortège Nuptial" van Gaudefroy, waarvan de eerste partij in 't begin te langzaam voordroeg, overi gens aardig van stemming. Na een aardige Marsch-potpourri van Maas, speelde het korps „Fêts de Noit", ballet-suite, mooi van tempo, met. bedeesde stemming van iets te lichte eerste partij. Met „Thetis" Ouv., Jules Watelle, gaf zij met gedragen melodie, een mooie sluiting aan het concert. De „Florentine-marsch" als finale bood, na een zwaar concert, een verkwikkende herademing. Ook dit korps kreeg als herinnering de steeds gebruikelijke oorkonde in ontvangst, welke iedere concerteerende vereeniging na beëindiging ont ving. Dan nam de heer Meier, voorzitter der tentcommissie het woord, om namens het co mité van aanbeveling een rede uit te spreken, waarin hij memoreerde de plsats van uit voering, die zoo'n prachtige acoustiek bezit en het mooie weer gedurende heel deze feestweek. Tenslotte verklaarde spr. het festijn met een „Lang zal zij leven" aan het adres van de ju- bileerende vereeniging gesloten. Burgerlijke Stand Geboren; Ada, dochter van J. H. Zwart en J. de Jong; Marjory, doch ter van J. Kopper en M. M. W. Mawatt, wo nende te Koog aan de Zaan; Maria Francisca, dochter van J. H. Nijhof en H. W. Goldhorn; Annie, dochter van A. Kef en A. Huisman; Ca- tharina Margaretha, dochter van C. Bleeker en C. Vredenburg; Cornelia Johanna, dochter van B. Pas en C. Beets; Dirk Lolle, zoon van W. Algera en M. Schenk; Willy, dochter van J. Blosch en T. A. Canton; Theodora Andrea, dochter van T. A. Jonker en J. Gouweleeuw; Maria Anna Catharina, dochter van H. F. van Stein en P. J. Hendrikse. Overleden: Jansje Hekhoff, oud 74 j. geh. m. S. Hammer; Frederik Gerrit Jan Brinkman, oud 9 dagen, zoon van A. Brinkman en M. Rustenburg: Maria Antonia Franken, 47 j., geh. met A. Hendriks. Albert Bergers, 43 j, geh. met L. Matthesius; Albert Beumer, 68 j., geh. met M. Breedt; Wilhelmina Ridder, 28 j. geh. met E. W. de Jong; Geertruida de Vries, 70 j., geh. met K. Veniet; Jakob Veen, 82 j„ wedn. van A. Zeulevoet; Jan Jonker, 61 j., geh. met W. Dieckman. Gehuwd: J. Kanis en J. M. Lakemond; V. van Bijleveld en C. G. Paap; J. Hottentot en G. Bierman; G. Leuning en C. van den Hroek; B. Rozema en T. Gongriep. Ondertrouwd: H. J. Kanis en A. G. Heisla ger; K. Grobt en N. Groot; J. J. van den Bos en A. de Haas. op het terrein van Vogelenzang den tweeden van de door deze vereeniging uitgeschreven beker wedstrijden. Met een 30 overwinning op „DEK" I heeft v. Nispen zich een zeer goede positie weten te geven. Tevens is deze overwinning met het oog op de aanstaande competitie belovend te noemen daar DEK tot een der leiders behoorde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 11