Herderlijk schrijven van het Duitsche Episcopaat Ontsnapte leeuw in een kerk WANDGEDIERTE „SINT PETRUS" FELLE AANKLACHT TEGEN DE VIJANDEN DER KERK Chineezen melden successen Het nieuws van heden De verbanning van Mgr. Sproll DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21349 „Er wordt ons een catacomben- leven toegedacht, wat 't begin van het einde moet zijn Gebed voor de jeugd gevraagd De strijd gaat tegen het Christendom mm Men wil een „Duitschen God" Een fraai beeld van de auto-racesdie op den Grosz-Glockner zijn gehouden Katholiek in woord en daad Het Weer Paniek onder de geloovigen der St. Michiels-parochie te Sittard Een tegenoffensief ingezet Geen ongelukken te betreuren DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Door de Gestapo naar Freiburg overgebracht VERDRONKEN Ernstig vliegongeluk in Zwitserland Escadrille vliegt tegen de bergen te pletter Vliegtuig door midden gebroken „RADICAA L" MALIEBAAN 50 UTRECHT HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inoez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zondag werd in alle Diocesen van Duitschland met uitzondering van het Diocees Rottenburg, waaruit Mgr. Sproll qp 24 Augustus op bevel van de Geheime Staatspolitie van Wür- temberg, verbannen werd, vanaf den kansel voorlezing gedaan van het Gezamenlijk Herderlijk Schrijven, te Fulda opgesteld op 19 Augustus. Wij laten hieronder de belangrijkste passages van dit schrijven volgen: Wanneer wij, katholieke Duitsche bisschop pen, ons vanaf het graf van den Heiligen Do- nifatius in een gemeenschappelijk herderlijk schrijven tot onze diocesanen wenden, dan betuigen wij allereerst onze geestelijke een heid in Christus, wiens mystiek Lichaam ook de innigste eenheid schept tusschen al Zijn ledematen. Wij zenden dan een hartelijken broedergroet aan het Hoogwaardige Episcopaat en alle ge- loofsgenooten van het vroegere Oostenrijk. He laas is het dezelfde geestelijke strijd der we reldbeschouwingen, die aan deze en gene zijde van de vroegere grenzen openlijk en in het verborgen wordt gestreden, en het gelijke doel, dat onze tegenstanders hier en ginds na streven, gelijk ook de toegepaste middelen en strijdwijzen dezelfde zijn. Wij, katholieke Duitsche bisschoppen, heb ben dezen strijd, die ons werd opgedrongen, reeds eerder in herderlijke brieven geken schetst. Ook nu moeten wij weer uit velerlei ervaringen vaststellen, dat de aanvallen niet draaglijker en meer gematigd, maar nog vij andiger en heftiger, en daarmede natuurlijk ook nog doelbewuster geworden zijn. Zij streven naar een verhindering en aderlating van het katholieke leven; meer nog: naar de vernietiging van de katholieke Kerk in ons volk, ja zelfs naar de uit roeiing van het heele christendom en de invoering van een geloof, dat met het ware geloof aan God en het Christelijk geloof aan een hiernamaals niet het geringste meer te maken heeft. Wat de belemmeringen van het katholieke leven uit den jongsten tijd betreft, aldus gaat het schrijven voort, brandt duizenden katho lieken Duitschen menschen in hun religieuzen nood de vraag op de lippen, of zij dan, onge acht de volksgemeenschap en trouw aan den staat niet meer dezelfde rechten hebben als de overige volksgenooten en bij beschuldigin gen geen gehoor noch geloof, geen verdediging noch verzoening verdienen. Wanneer men een Duitschen bisschop zelfs den onbegrfjpelijken eisch gesteld heeft, zijn bisdom te verlaten, en hem na zijn plichtsge trouwen terugkeer, zonder dat de overheids organen ingrepen steeds weer met ongehoord schandelijke oploopjes en gewelddaden lastig viel, dan kan het katholieke volk moeilijk de vrees van zich afzetten, dat wij bisschoppen binnen afzienbaren tijd alle aan zulke syste matisch op de been gebrachte massa's worden overgeleverd. Tot ons groot leedwezen hebben wij zelfs ge hoord en ondervonden, dat de persoonlijke eer van den H. Vader op bijzonder kwetsende wijze is aangetast. Wij, Duitsche bisschoppen en ka tholieken, deelen de verontwaardiging der ge- heele katholieke wereld. Wij staan met des te meer eendracht en trouw achter Hem, nu Hij om onzentwil lijdt en bitteren ondank oogst voor zijn jarenlange, oprechte welwil lendheid. Tegenwoordig streeft men op vele plaatsen de volledige vernietiging van het katholieke ge loof in Duitschland na. Men werpe niet op, dat dit een ongegronde vrees is of zelfs een lasterlijk verwijt, voort vloeiend uit anti-volksche gezindheid. Toon aangevende persoonlijkheden hebben het im mers zelf openlijk voor de massa verkondigd, dat in den ondergang van het Duitsche katho licisme het doel hunner wereldbeschouwing ligt. Men stelle daar niet tegenover, dat aan de katholieke godsdienstoefeningen toch geen enkele belemmering in den weg ge legd wordt. Over het algemeen is dat nog wei zoo. In werkelijkheid echter streeft men ernaar, om de jeugd en hen die in de kampen verblijven afkeerig te maken van het kerkbezoek en dit te beletten. Men streeft ernaar, om alles wat met het ge loof te maken heeft, te veroordeelen, om dat het verdeeldheid zou brengen onder het volk; en al het kerkelijke uit het openbare leven te verdringen. Daarmee wordt ons een catacombenleven toegedacht, dat het begin van het einde zijn moet. Om dit te motiveeren en te rechtvaardigen, wordt in de geschiedenis van onze Kerk, (zelfs in de leermiddelen der school) het groote en heilige over het hoofd gezien of onderdrukt of in „rassischen" zin uitgelegd, het afkeurens waardige en slechte echter wordt in het volle lichtgeplaatst en opgeblazen, zonder dat het oordeel der onbevooroordeelde wetenschap ge vraagd en aan de natuurlijke rechtvaardigheid voldaan wordt. Daarnaast speurt men voortdurend en over al, dikwijls, met toepassing van dubieuze mid delen enwerktuigen, naar eventueele zeden misdrijven van geestelijken en religieuzen en stelt processen, die reeds lang gehouden moes ten worden, voortdurend uit. Intusschen verwijt men de Kerk geheime be trekkingen van persoonlijken en politieken aard met het Russische bolsjewisme. En men houdt daar halsstarrig aan vast, ofschoon zoo wel ,uit de pauselijke encyclieken en toespra ken en de ondubbelzinnige katholieke geloofs leer, alsook uit de verklaringen der bolsjewis ten blijkt, dat hun politiek systeem en hun wereldbeschouwing geen grooteren en meer on- verzoenlijken vijand kent dan de Katholieke Kerk. Ook ieder vriendelijk woord of iedere door het politiek fatsoen en de traditie vereischte of door de godsdienstige tijdsomstandigheden ingegeven houding en handeling van het Op perhoofd onzer Kerk tegenover andere staten en volken wordt als een partij-kiezen tegen Duitschland en zelfs als een geheim bondge nootschap met zijn tegenstanders uitgelegd. Binnen de Duitsche grenzen worden bewe gingen opgezet en bevorderd, die ten doel heb ben de menschen te bewegen, uit de Kerk te treden en trouw-katholieke ambtenaren, be dienden en de katholieke studenten van mid delbare en hoogescholen worden in steeds ster kere mate met economische benadeeling be dreigd en een en ander wordt zelfs met alle hardheid uitgevoerd. In de huwelijkswetgeving wordt een princi- pieele opvatting gehuldigd, die wy zonder ge meenschappelijk plechtig probest niet kunnen aanvaarden. In de motiveering van de wet over testamentsopmaking werd zelfs over de geld zuchtige erfenisjagerij der geestelijkheid met schandelijke uitbuiting van den doodsnood ge sproken. In zooverre men misschien beweert, dat veel van datgene, wat wij tot nog toe beklagen en dulden moeten, slechts een door eigen schuld veroorzaakte reactie en afweermaatregel is, om dat wij, Duitsche bisschoppen en katholieken, geen zuivere houding ten opzichte van het nieu we rijk hebben gevonden, antwoorden wij het volgende Wij Duitsche bisschoppen hebben her haalde malen en op ondubbelzinnige en oprechte wijze onze trouw aan volk en vaderland ook in zijn nieuwen vorm betuigd en wij hebben onze burgerlijke plichten nauwgezet vervuld. Wij voegen er echter ook vrijmoedig aan toe, dat het met het voortschrijden der wereldbe schouwelijke beweging steeds duidelijker schijnt te worden, dat zelfs leidende kringen geen ware en blijvende overeenstemming met ons en de katholieke kerk willen. Dit echter zij nu eens en voor altijd met alle beslistheid gezegd, dat wjj, Duitsche bisschoppen, de welwillende houding of zelfs het feit van geduld-worden en onge- m oei d-gelaten-worden noch door eenigen afstand van ons religieus geloofsgoed, noch door prijsgeving van kerkelijke rechten, noch door verlies van persoonlijken moed of karakter willen koopen. i Dat de strijd echter niet alleen tegen de Kerk, maar tegen het christendom als zoodanig gaat, hebben wederom ondubbelzinnige verkla ringen bewezen. Dit blijkt reeds uit de ver werping van het Oude Testament. Daarbij heeft men het christendom een vergrijsd ver kalkt overblijfsel van een verouderde periode en absoluut waardeloos en machteloos voor den tegenwoordigen tijd genoemd. Afgezien daarvan werd door de theorie van ras en bloed beweerd, dat de persoonlijkheid en het leven van Jezus Christus in tegenspraak zijn met den aard van den Duitschen mensch, zooals ook de voornaamste leerpunten van het door Hem verkondigde geloof, in het bij zonde: het dogma van de erfzonde en de Verlossing, van loon en straf na den dood, Voor-Aziatisch bijgeloof zouden zijn, dat men aan de Ger- maansche stammen heeft opgedrongen, toen men ze op achterbaksche wijze overviel. Ook de zedelijke christelijke beginselen en voorschriften worden voor ouderwetsch en krachteloos uitgemaakt. boor zulke opvattingen gedreven gingen in sommige streken vooral jeugdige personen ertoe over, de kruisbeelden, onverschillig of zij hooge kunstwaarde bezaten of niet als kenteekenen In Oost-Europa heeft men op vele plaat sen van hoog water te lijden. Een kijkje in het plaatsje Glatz (Silezië) van den christelijken godsdienst uit het open bare leven te verwijderen of zelfs tot bitter leedwezen van het christelijk volk te vernieti gen. Alles tezamen een buitengewoon droevig beeld vol tegenstellingen! Terwijl het katholieke Spanje zich in heldhaftigen strijd den onover- winbaren vijand van den bolsjewlstlschen anti christ toont; terwijl de christenen en katholie ken in Duitschland hun plichten als burgers en soldaten in nauwgezette trouw vervullen en de hun aangedane beleedigingen en het aan gedane leed aan de volksgemeenschap steeds weer vergeven en vergeten, trachten niet wei nigen in het Duitsche volk het geloof aan Christus als zijnde vijandig aan het volk te on dermijnen en in doelbewuste, niets ontziende afbraak te vernietigen. Daartegenover leggen wij allen waarheidslie- venden volksgenooten, die nog kunnen denken de volgende vragen ter beantwoording voor: Of men zichzelf niet logenstraft, wanneer men van den eenen kant beweert, dat het christendom in Duitschen bodem heelemaal niet meer verworteld is, maar door den stroom des tyds werd onderspoeld, door den bliksem van het Duitsche geloof vernietigd werd en tot in het diepste merg verrot is, en toch van den anderen kant een ontzaglijke macht bijeen- trommelt, om dezen vermolmden ceder van den Libanon te vellen? Of het verder niet tot nadenken stemmen moet, dat millioenen en millioenen, waaronder eminente denkers en exegeten, bijna vijftien eeuwen lang nooit gevoeld hebben, dat het christendom en zyn goddelijke Stichter geheel vreemd waren aan onzen volksaard, maar het veeleer beschouwden als geheel overeenkomstig onzen volksaard en als de laatste, gelukkige vervulling van hun diepste godsdienstige ver langen naar waarheid en verlossing? Of het niet een onwrikbaar vaststaand feit is, dat christendom en Germanendom de Duitsche hoog-cultuur van de Middeleeuwen in geeste lijke gemeenschap schiepen? Of het niet evident is, dat ook de huidige Duitsche cultuur tot in haar uiterste vertak king niet alleen uit „rassische", maar op de eerste plaats uit christelijke wortels opbloeide? Denkt men soms, dat de christenen en ka tholieken zoo kortzichtig en ouderwetsch zijn, dat zij, als lichtgeloovige kinderen, de leer stukken van hun godsdienst als onderhoudende bakersprookjes aanvaarden of zelfs in den ban van toovenaars en medicijnmannen liggen, evenals de primitieve volken van onbeschaafde werelddeplen? Zien degenen, die do Kerk vervolgen in hun hartstocht misschien niet, dat de strijd om het christendom nu reeds een angstwekkende split sing van het Duitsche volkswezen ten gevolge heeft gehad, die het tegendeel van volks gemeenschap beteekent en allesbehalve opbou wend werkt? Is men werkelijk zoo verdoofd en verblind, dat men denkt de christelijke zon in het Duit sche volk spoedig geheel te kunnen uitdooven door dictaten en machtsmiddelen? Men moet om de veroudering van het chris tendom te bewijzen, niet alleen wijzen op ge bieden, die het christendom in sommige deelen der aarde verloor, maar ook op datgene, wat deze landen met het christendom verloren. Men vergete daarbij ook niet, dat tegenover den betreurenswaardigen afval in Duitschland ook Duitschers staan, die tot den Verlosser terug keerden. In den loop der eeuwen is het telkens weer bewaarheid, dat de afval van het christendom en de Kerk ook den afval van den waren God voorbereidt! Dat geldt ook voor den tegenwoor digen tijd. Men spreekt weliswaar van de „God- geloovigheid" die voor het Duitsche volk be- waard moet blijven. Wanneer men echter den inhoud en de waarde van deze „Godgeloovig- heid" eens nader onderzoekt, blijkt terstond, dat deze „God" zelf door een moderne zoo, door een ander weer anders gedacht wordt, zoo dat een heele staalkaart van Duitsche Godsbe grippen ontstaat, die vaak even onverzoenbaar tegenover elkaar staan als water en vuur. Men wil den christen-God verdringen en er een „Duitschen God" voor in de plaats zetten. Maar wat wil dat eigenlijk zeggen: „Een Duitsche God"? Verschilt deze God misschien van den God van andere vol ken? Zoo ja, dan zijn er evenveel goden als rassen en volken, dus in den grond geno men Géén. Want de ware God is slechts Eén, het volmaaktste aller wezens, de zui verste Geest, de onbeperkte Heer over alle volken en tijden, de eeuwige Schepper van alle dingen en het laatste verlangen van alles, wat onstoffelijk en God gelijkvormig is. In het bewustzijn van onze verantwoordelijk heid verheffen wij tegen de uitsluitende verma- terialiseering van den mensch en de loochening van een voortbestaan van de ziel na den dood luide onze stem, om ons Duitsche volk voor zulke noodlottige dwaalleeren te beschermen en van den ondergang te redden. Ook hier herhalen wij: Niet tegen volk en ,taat gaat onze strijd, maar vóór den staat en het volk en daarom tégen hen, die wij met den moed van het apostolische karakter als vijanden van ons volk moeten kenmerken. Men zal ons daarvoor miskennen en smaden. Er is echter een rechtvaardigheid, die geen rumoerig slagwoord kan overstemmen en geen overmoed kan bedwingen. Wij hebben in apostolische eendracht gespro ken en verzoeken onze eerwaarde geestelijkheid en het geheele katholieke volk, onze woorden met den ernst, dien de tijd van ons eiseht, in geloofstrouw te aanhooren volgens het woord: „Wie u hoort, hoort Mij" (Luc. 10, 16). Wij vragen u, te belijden door het woord en door de daad, te belijden door een christelijk voorbeeldig leven, door de chris- telijk-katholieke opvoeding der jeugd, door een dapper opkomen voor het christelijk- katholieke erfgoed. Diep bedroeft het ons, te weten, hoe geweldig moeilijk dit belijden voor niet weinige volksgenooten wordt. Wy roepen daarom op tot katholieke hulp, op dat geen enkele van onze broeders om wille van zijn geloof honger moet lijden. Wy vragen u, in de trouw en liefde voor volk en vaderland te volharden. Want het on recht, dat sommigen in ons eigen volk en va derland ons aandoen, mag het vaderland niet boeten. Wij vragen tenslotte om het gebed, om de christelijke macht, die sterker is dan alle ge weld. „Veel vermag het krachtdadig gebed van een rechtvaardige" (Jac. 5, 16). Wij vragen om het gebed voor onze op groeiende jeugd, die wordt overgeleverd aan in vloeden, die het ergste voor het geloof doen vreezen, voor onze jeugd, die echter ook tot onze groote vreugde zij het gezegd met vele duizenden heerlijk trouw en heldhaftig is. Moge Christus haar zegenen en beschermen, Hij die de beste jeugdvriend en alleen de waarheid en eeuwigheid is. VERWACHTING: Meest zwakke later tot matig toenemende Oostelijke tot Noordelijken wind, betrokken tot zwaar 5 of half bewolkt, aanvankelijk regen, later H opklarend; aanvankelijk weinig veran- j= dering in temperatuur, later koeler. S Hoogste barometerstand 767.3 te Vestmanoer Laagste barometerstand 754.8 te Perpignan Zon op 6.06 - onder 7.55 - Licht op 8.25 Maan op v.m. 11.18 onder nam. 9.11 1 Sept. E.K. PillllllilllllilililillillllllliiillliillliiilllliiiiiiinilllllllllllllilllillliiiiliB TSJOENTKING, 28 Aug. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen, die in het Zuid-Westen van Anhwei opereeren, gisteren een alge meen tegenoffensief ingezet, de Japanners bij verrassing aangevallen en de steden Tsjenssjan en Taihoe na korten strijd her overd. De zegevierende Chineesche troepen achter volgen de Japanners, die zich terugtrekken in de richting van Wantsjiang en Anking. Het be richt van deze successen heeft het moreel der Chineesche troepen aan de andere fronten ge stimuleerd. De Japanners hebben zeer zware verliezen geleden. De Chineesche stellingen in den sector- Joeitsjang zijn, ondanks de Japansche aanval len, intact gebleven. Een Japansche poging tot het bestormen van de stellingen bij Sjaho werd verijdeld. Japansche vliegtuigen hebben Tehan ernstig gebombardeerd. Aan het spoorwegfront hebben de Japanners weer gifgassen gebruikt. In Sittard wordt op het oogenblik kermis gehouden, de St. Rosakermis, zoodat de markt uit den aard der zaak vol met kramen e.d. staat. Hier is ook het circus „Friso" opgesteld. Twee uit dit circus ontsnapte leeuwen hebben Zondagochtend groote consternatie teweeg ge bracht. Om half acht was een temmer van het circus bezig 't hok van twee leeuwen schoon te maken. Hij had hierbij het hek in de tralies op een kier laten staan. Hierdoor wisten beide leeuwen te ontsnappen. Een van de leeuwen liep het circus in, daar over de banken, vervolgens kroop hij onder het doek van het circus door naar buiten en wan delde op het buitenterrein rond, steeds achter volgd door den temmer. De leeuw sprong over een schommel en kroop onder wagens door, waarna men hem tenslotte met touwen kon grijpen en hem naar zijn hok terug kon brengen. De tweede leeuw is regelrecht de St. Mi chielskerk, die op de markt staat, ingeloopen. In deze kerk, die stampvol was, werd juist de hoogmis gecelebreerd. De leeuw stootte met zijn kop de menschen opzij, liep eerst naar het middenschip, toen even naar rechts naar den kant van den biechtstoel, vervolgens naar het middenschip terug en zoo naar het altaar en het koor op, waar hij eenige kandelaars en kaarsen omstootte. Begrijpelijkerwijs bracht deze vreemde be zoeker een groote consternatie teweeg. De men schen vluchtten de kerk uit. De geestelijke, die de hoogmis opdroeg, vluchtte, toen de leeuw in de buurt van het altaar kwam, de sacristie in. Ondertusschen hadden menschen van het circus ook naar dezen leeuw een achtervolging ingezet en men slaagde erin het dier met tou wen te grijpen en het zoo uit de kerk te slee pen, iets wat de vluchteling gewillig toeliet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Slechts zijn eenige personen van schrik flauw gevallen. Herderlijk schrijven van het Duitsche Episcopaat. Runciman heeft wederom een onderhoud gehad met Henlein; de atmosfeer schijnt iets verbeterd; Chamberlain confereert met zijn ministers. Mgr- Sproll, de verbannen bisschop, is door de Gestapo naar Freiburg overge bracht. Chineezen hebben in Anhwei een tegen offensief ingezet. Escadrille Zwitsersche vliegtuigen tegen de bergen te pletter gevlogen. Franco verklaarde in een interview, dat hij de oplossing van» de vrijwilligers- kwestie niet onmogelijk acht- Hitier naar N. W. Duitschland om de manoeuvres bij te wonen en de grensver- sterkingen te inspecteeren. In verschillende plaatsen zijn weer ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd- De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur vergaderde te Haarlem. Jongeman te Reuven pleegde moord aanslag op zijn moeder, die ernstig ge wond werd. Het prinselijk paar te Den Haag; Prin ses Beatrix bleef te Soestdijk. Burgemeester van Gouda, de heer E. G. Gaarlandt, is overleden. Groote drukte in Den Haag in verband met het défilé van de Nederlandsche weermacht voor H. M. de Koningin. De Volksraad heeft de regelingen in zake heerendiensten aangenomen. Jean Batten op Ypenburg geland. Geen nieuwe recordplannen. Twee leeuwen uit een circus te Sittard ontsnapt. Paniek in een kerk. Benoemingen in het bisdom Haarlem- Gevallen van dysenterie in Heer-Hugo- waard Jef van de Vijver wereldkampioen der wieleramateurs, Arie van Vliet titelhou der bij de professionals. De K.W.P. meldt ons: In verband met de weigering van Mgr. J. B. Sproll om zijn diocees te verlaten vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: In overleg met het Domkapittel was Mgr. J. B. Sproll besloten om het bevel niet na te komen. Daarop is Mgr. Sproll door de Gestapo tegen zijn wil in een auto geplaatst en op het Münsterplein van Freiburg i. Br. op straat gezet. Mgr. Sproll heeft z'n intrek genomen in het Bisschoppelijk paleis van den Aartsbis schop van Freiburg en wacht daar op het bevel van Rome. Naar verwacht wordt zal Rome Mgr. Sproll bevel geven naar zijn diocees terug te keeren, aangezien zijn benoeming destijds eveneens door het Vaticaan is geschied. Mgr. Johan Baptist Sproll werd 2 October 1870 in Schweinhausen geboren en is dus thans bijna 68 jaar. In 1895 tot priester gewijd werd hy in 1912 tot Domkapitular en een jaar later tot Vicaris- Generaal benoemd. In 1916 volgde zijn benoe ming tot Wijbisschop en in 1927 werd hij aan gesteld om het bisdom Rottenburg, dat 850.000 katholieken, telt, te besturen. Zondagnacht Is de gepensionneerd machinist van 't waterschap den Noordt-, Toren-, Oost en West-Meerenpolder te Zevenbergen op weg naar zijn woning misgestapt, te water geraakt en verdronken. Zondagmorgen heeft men zijn lyk uit het water opgehaald. BERN, 28 Aug. (Havas) Gistermiddag is een escadrille van vijf vliegtuigen, dat op weg was naar Lugano, waar een luchtvaartdag werd gehouden, in het kanton Schwyz in een dikken mist geraakt, ten gevolge waarvan vier der toestellen tegen de bergen te pletter vlogen. De zes inzittenden van drie dezer machines werden gedood en de beide inzittenden van het vierde toestel ernstig gewond. Reuter meldt uit Londen, dat de „Albatros", een vliegtuig dat een tocht over den Atlanti- schen Oceaan zou maken, vandaag in tweeën is gebroken bij een daling op het vliegveld Hatfield. De Albatros had juist de laatste proef vlucht gemaakt voor een tocht over den Oceaan. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Het toestel had een lading benzine aan boord, welke ongeveer het dubbele was van de hoeveel heid, welke als maximum was toegestaan. Wij garandeeren U absolute verdelging onder geheimhouding en schriftel. garantie, volgens speciale beproefde methode. ZUIVER1NGSONDERNFM1NG GEN. CRONJéSXRAAl 135 - TELEF. 11657 HAARLEM Stand op Maandag 1 uur n.m. 755.4 .Vorige stand: 755.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1