tart DE DUITSCH-TSJECHISCHE CRISIS VAN OSS EN EZEL Zoon schoot op zijn moeder Mnt GEBRUIK PEPSODENT LONDEN IS BEZORGD DYSENTERIE IN HEER- HUGOWAARD? MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 Kerkelijk leven Slachtoffer in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht Dader meldde zich bij de politie aan J^egeennösjubileum va.rj Ji. 77?. cfe Koningin ï<*- ^^ndgenoolen r geeft uiting röjg uk liefde voor> ons Oronjehuis. *Zgndt een geluf^vensch- helegrojn op het daarvoor» ontworpen formulier, De nehbo op bf 'engst fèmt ten goede aan 7eu£istdles heb Tlederl&ndsche Jeugd- leidersinstiiuul en de Cicddemfe voor ^Lch&roelyKp Opvoeding Runciman onderhandelt in wer kelijkheid tusschen Praag en Berlijnvertegen woordigd door de Sudeten Wenscht Duitschland 'n oplossing? Groote ongerustheid over een aan tal zeer ernstige ziektegevallen Een der patientjes overleden IR1UM geeft aan millioenen de sensatie van ongekende schittering der tanden! PEPSODENT, de tandpasta, die IRIUM bevat, verhoogt op verrassende wijze de natuurlijke glans der tanden. IRIUM is de nieuwe moderne manier om de doffe, verkleurende tandfilm te verwijderen - de tanden te glanzen en de mond schoon en frisch te houden. Zóó doeltreffend is IRIUM, dat reeds éénmaal flink borstelen met Pepsodent Tandpasta het glazuur schooner en glanzender maakt dan ooit tevoren mogelijk was. De groote tube is voordeeligerl de tandpasta met IRIUM Het Prinselijk paar in Den Haag Prinses Beatrix bleef te Soestdijk Bezoek aan tenniswedstrijden Ir. DE KOK NAAR INDIË Wellicht ook naar Australië of de Philippijnen Kinderverlamming Eerste geval te Schoonhoven en vermoedelijk te Nijverdal INTERPARLEMENTAIRE UNIE TENNISTRAINER IN ARREST Verdacht van verschillende diefstallen MOTORBOOT OP DE WAAL GEZONKEN Rivierventer gedupeerd Slot-diner in het Kurhaus te Scheveningen De monopolieheffïngen op graan Geen enkele nieuwe toezegging van den minister GOUVERNEUR VAN SURI NAME MET VERLOF BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem PATER E. VERHOEVEN S.J. JUBILEERT Wanneer men als buitenlander zich verstout zijn eritische aandacht te wijden aan den binnenlandschen toestand van 't Derde Rijk, krijgt men al heel gauw niet alleen van over de Oostgrens maar cok van binnen die grens, n.l. van de zijde van de N.S.B. het woedende verwijt te hoo- ren, dat men zich zou schuldig maken aan ongeoorloofde politieke inmenging in de bin- nenlandsche aangelegenheden van een vreemde en bevriende mogendheid. Wanneer echter Berlijn rechtstreeks of door middel van zijn knechten een schier onhoudbare pressie uitoefent op de Tsjecho-Slowaaksche regeering te Praag om het 'oinnenlandsch bestuur zóó te regelen, dat Berlijn en zijn Henlein er genoegen mee nemen, dan is dat natuurlijk niet zulk een onduldbare en on geoorloofde inmenging. Wat aan Jupiter ge oorloofd is, is immers nog niet geoorloofd aan zijn ossen, om nu van zijn ezels maar heelemaal niet te spreken. Het is dus geen onbehoorlijke politieke inmenging, wanneer het blad van Jozef Goebbels (wij zijn be nieuwd of hij binnenkort niet Siegfried Goebbels zal heeten) „Der Angriff" zijn aandacht w'ijdt aan Oss en zijn affaire en daaraan een commeptaar toevoegt, dat in meer dan een opzicht aan den nu eenmaal beter trappen dan denken kunnenden ezel herinnert. Het fel-antikatholieke Duitsche nationaal- socialistische blad van den pers- en propa ganda-minister begint met te vermelden al, wat de „neutrale" Nederlandsche pers als „feiten" heeft opgedischt en prijst in het bij zonder de houding van de Telegraaf in de Ossche affaire aangenomen. Met dezen lof Vaui deze zijde moge de Telegraaf „vereerd" zijn, zij is er óók mee gekarakteriseerd. Vol gens de r.ationaal-socialistische „Angriff", die het „pour besoin de la cause anti-catho- lique" dezen keer hartroerend eens is met de neutrale, liberale, en zelfs marxistische pers in Nederland, welke zij anders zoo graag van lasterlijke „Greuelmarchen" beschuldigt, heeft de Ossche affaire „een diepgaande splitsing" geopenbaard, die niet alleen de be stuursmacht van Nederland in twee werelden van verschillende wereldbeschouwing scheidt, maar die ook haar autoriteit verlamt. De kneep van de Ossche affaire zit hem volgens Goebbels' orgaan „in de clericale partij- macht, die in geen enkel land zoo groot is als in Holland". (Was die in Duitschland maar wat grooter geweest!). „Daarom is ook de tegenstelling tusschen het katholieke bloc en de andere partijen grooter dan el ders, en deze tegenstelling maakt de Oss- affaire tot een staats-affaire." Hoe groot de tegenstelling tusschen de katholieken en de anderen in ons land ook moge voorgesteld worden, zoo groot als die tusschen de katho lieken in Duitschland en de Nazi's is zij toch zeker niet. Een staatsaffaire is de Ossche kwestie in het geheel niet geworden, ondanks de meerzijdige en mateloos heftige campag ne, die er dat van trachtte te maken. Om die met een bruin beslagen ver grootglas waargenomen tegenstelling tusschen het katholieke bloc en de andere partijen in ons land te verklaren gaat de „Angriff" als de Karimata baggeren in de Nederlandsche historie, maar het is al evenmin goud, wat zij ophaalt. „Holland is van oudsher een protestantsch land geweest. Het voerde een tachtigjarigen vrijheidsoorlog tegen het katholieke Spanje, en hiermee houdt ook verband, dat de ka tholieke provincies eerst zeer laat in 1795 het kiesrecht en daarmede politieke be wegingsvrijheid verkregen. De uitbreiding van de katholieke hiërarchie viel zelfs nog later, namelijk in 1853, en daardoor kreeg, wat van het grootste belang is, het Episcopaat die alles overtreffende macht, die het nu onbestreden in Holland bezit. Juist de omstandigheid, dat de Hol- landsche katholieken zoo langen tijd zonder politieke rechten Waren geweest, bracht mede, dat zij na het verkrijgen van deze rechten onmiddellijk doelbewust een orga nisatie opbouwden, die de grootst mogelijke politieke macht moest verkrijgen en ook verkreeg. Alleen in deze atmosfeer is het mogelijk, dat een affaire als die van Oss zulke afmetingen kon aannemen. In het historisch protestantsche Holland bestaat nu een vrij constant blijvend marxistisch bloc en een door de bevolkingstoename begun stigd, betrekkelijk jong, maar daarvoor zeer dynamisch katholiek bloc, dat innerlijk zeer heeht aaneengesloten is. Deze diepgaande partijverdeeling werkt verlammend op het binnenlandsche politieke leven, omdat de noodige overeenstemming die noodig is voor het bereiken van groote dingen alleen in den vorm van zwakke compromissen te bereiken is, terwijl anderzijds afzonderlijke affaires als die van Oss onmiddellijk het geheele staatswezen schokken. Oss op zich v/as een ondergeschikt ver- Schijnsel, Oss als symptoom bewees de on juistheid van een partijsysteem met partij strijd, waaronder de algemeene staatsbelan gen te lijden hebben." Aldus doceert en commentarieert de „Angriff". Wij zullen over deze voor stelling van zaken niet te veel zeggen. Alleen willen wij er op wijzen, dat na eeu wenlange verdrukking de katholieken in ons land hun emancipatie en de hun rechtmatig toekomende evenredige plaats in de natio nale zon hebben bevochten. Van overmacht kan geen sprake zijn, omdat ons land geen machtsstaat, maar een rechtsstaat is. Van daar dan ook, dat in tegenstelling met wat in Duitschland mogelijk is, een van haar vrijheid ruimschoots gebruik makende open bare critiek naar aanleiding van de Ossche affaire loskwam. Had de R. K. Staatspartij in ons land de overmacht en de mentaliteit van de N.S.D.A.P. in Duitschland, dan zou het Ossche relletje en zijn aanstichters in den doofpot van een concentratie-kamp zijn ge smoord. In ons land is nog openbare critiek op de regeering en haar daden mogelijk. Dank zij partijsysteem met partijstrijd is het binnenlandsche politieke leven in ons land niet zoozeer verlamd als elders, waar het een-partij-systeem zonder partijstrijd zóó groote dingen bereikt, dat heel een volk onder de lasten daarvan gebukt gaat en heel Europa erdoor in spanning en gevaar Wordt gehouden. De 58-jarige weduwe Van der V., te Reuver, had zich eenige dagen geleden in ondertrouw begeven met een 31-jarigen jongeman, hetgeen haar zoon A. niet wel gevallig was. Zondagavond was de vrouw alleen op weg naar haar kosthuis. Op den Keulscheweg heeft de jongen zijn moeder opgewacht en eenige schoten op haar gelost. Ernstig ge wond viel het slachtoffer neer. Omwonen den waren op het geluid der schoten naar buiten gekomen en vonden de vrouw in deerniswekkenden toestand. Nadat geneeskundige hulp was ontboden, is het slachtoffer naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. De dader heeft zich na zijn daad bij1 de marechaussee aangemeld. Hü is ingesloten. (Van onzen Londenschen correspondent) Lord Halifax, de minister van Buitenland- sche Zaken, die zijn vacantie op zijn land goed in Yorkshire doorbrengt, onderbreekt deze wekelijks een of twee dagen, om te Lon den „loopende zaken" af te doen. feehalvë hij bevonden zich dezer dagen ook Chamberlain en Sir John Simon, de Kanselier der Schatkist, in de hoofdstad. Deze drie ministers hebben op het departement van buitenlandsche zaken besprekingen gehouden, waaraan ook deelge nomen werd door Sir Robert Vansittart, den diplomatieken, en Sir Horace Wilson, den in- dustrieelen adviseur der regeering. De twee voornaamste onderwerpen, welke be handeld werden, waren de toestand in Spanje, in verband met Franco's antwoord op het „vrij- willigers"-plan der Niet-Inmengings commissie, en de ontwikkeling van het Duitsch-Tsjechi- sche probleem. Omtrent de resultaten van de bijeenkomst der drie ministers, welke in journalistieke krin gen eenig opzien baarde, werd niets uitgelaten. En toch lekte er, met welwillende medewer king van de betrokken magnaten, genoeg uit om ons te doen begrijpen, dat de besprekingen van iets meer dan gewoon belang waren. Niets wordt gezegd omtrent hetgeen de Britsche re geering zal doen of voorstellen om generaal Franco en de Niet-Inmengingscommissie nader tot elkaar te brengen, maar er worden dan ook geen pogingen aangewend om het te doen voorkomen, alsof de Spaansche crisis, en de hier mede nauw verband houdende kwestie der En- gelschItaliaansche betrekkingen, het voor naamste onderwerp van gedachtenwisseling ge weest is. Integendeel heeft men laten door schemeren, dat het Duitsch-Tsjechische pro bleem de eigenlijke oorzaak is, waarom de drie toonaangevende ministers zich op hetzelfde oogenblik te Londen bevonden hebben. Te ken nen gegeven is, dat „de algemeene toestand, in verband met dit probleem, waakzaamheid ver- eischt." De waarheid schijnt te zijn, dat men in re- geeringskringen alles behalve gerust is wat be treft de mogelijke ontwikkeling der verhou dingen in Tsjecho-Slowakije. Mr. Ashton-Gwat- kin, een van Lord Runciman's assistenten, is in verband met „particuliere aangelegenheden" te Londen aangekomen, en heeft, na de be sprekingen tusschen de drie ministers, een „in formeel" onderhoud gehad met Lord Halifax. Wij mogen aannemen, dat hij den minister inlichtingen verstrekt heeft; wij mogen ook aannemen, dat hij den minister zekere instruc ties gevraagd heeft, ook al vertegenwoordigt Lord Runciman te Praag de Britsche regeering niet. Het onderhoud moge dan al informeel ge weest zijn, het was ongetwijfeld van belang, en in diplomatieke kringen gelooft men dat de regeering diep teleurgesteld is over den gang van zaken in Tsjecho-Slowakije. Men wist, dat Lord Runciman's taak een moeilijke zou zijn. Thans begint men zich in regeeringskringen af te vragen of er wel eenige mogelijkheid bestaat dat hij een vreedzaam vergelijk tusschen de Tsjechische regeering en de leiders der Sudeten Duitschers tot stand zal brengen. Toen Lord Runciman naar Praag vertrok, werd erop gewezen, dat zijn positie als bemiddelaar in ieder geval een valsche moest worden. Formeel moest hij bemiddelen tusschen de Tsjechische regeering en de Sude ten Duitschers, dus tusschen een meerderheid, die des te sterker is daar zij de officieele macht in handen heeft, en een minderheid, die be weert dat haar rechten als zoodanig niet ge ëerbiedigd worden. Met andere woorden: Run ciman moet bemiddelen tusschen een sterkere en een zwakkere. Dat in werkelijkheid de zwak kere verreweg de sterkste was; dat achter hem de heele macht van Duitschland stond dit was de alles beheerschende factor, waarmede officieel niet rekening gehouden mocht worden. Runciman wist dat de Britsche regeering die te Praag wilde bewegen tot de verst-gaande concessies, ten einde een conflict te vermijden. Maar de omvang dier concessies werd niet be paald door de meerdere of mindere rechtvaar digheid van Henlein's eischen; maar door den steun, dien Henlein van Hitier kreeg. In de gemeente Heer Hugowaard heerscht' sedert Zaterdag groote ongerustheid over een aantal ziekteverschijnselen van zeer ernstigen aard. Een kind uit het gezin Tesselaar, dat in den loop der vorige week plotseling ernstig ziek werd, is Zaterdag begraven. Naar vermoed wordt, had het kind geleden aan dysenterie. In het laatst van dezelfde week is een kind uit hetzelfde gezin eveneens ernstig ziek ge worden en Zaterdagochtend moesten er zelfs drie naar het ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd, terwijl Zondagochtend de overige drie kinderen uit hetzelfde gezin naar het zieken huis zijn overgebracht. In den loop van Za terdag bleken ook twee kinderen uit het gezin van de familie Doodeman uit Heer Hugowaard door een ernstige ziekte te zijn aangetast, zoo dat hun opneming in het ziekenhuis noodza kelijk was, terwijl Zondagavond uit een derde familie ter plaatse een 17-jarige jongen en een 20-jarig meisje in het ziekenhuis werden opge nomen. Aan twee van de kinderen der familie T. en een van de familie D. zijn de sacramen ten der stervenden toegediend. Hun toestand is zeer ernstig. Bij de zes andere patiënten zijn de ziekteverschijnselen van minder ernstigen aard en bestaat er geen direct levensgevaar. Naar verluidt zouden het hier gevallen van dysenterie betreffen. Anita Louise, star of Warner Brothers Pictures, appearing in „THE GO-GETTER" Zoo bemiddelt Runciman in werkelijkheid tusschen de regeering te Praag en de regeering te Berlijn, met dien verstande, dat laatstge noemde formeel vertegenwoordigd wordt door de leiders der Sudeten Duitschers. Toen besloten werd dat Runciman naar Praag zou gaan, hoopte de Britsche regeering dat ter zelfder tijd eenig overleg zou kunnen plaats hebben tusschen haar en de regeering te Ber lijn, met het doel den algemeenen toestand in Middel Europa te verlichten. Het bezoek, de vorige maand door kapt. Wiedemann, als per soonlijk vertegenwoordiger van Hitier, aan Lon den gebracht, scheen die hoop te wettigen. Een tweede bezoek, dat Wiedemann aan Londen brengen zou, werd plotseling afgewimpeld on der omstandigheden, die nooit ten volle bekend geworden zün. Alleen weet men dat Hitier plot seling te verstaan gegeven had, dat hij weinig vertrouwen stelde in de resultaten, welke Run ciman te Praag zou kunnen bereiken. Eenig Engelsch-Duitsch overleg heeft sinds dien niet plaats gehad. Van samenwerking tus schen deze beide landen, om 'n op geven-en-ne- men steunend compromis in Tsjecho-Slowakije te bevorderen, is geen sprake geweest. En toch kan over een algemeen accoord tusschen En geland en Duitschland niet definitief onder handeld worden, alvorens de moeilijkheden met en in Tsjecho-Slowakije opgelost zijn. De vorige maand nam men te Londen aan dat de Sudeten Duitschers minder geestdriftig dan zij aanvankelijk geweest zijn waren over de positie waarin Oostenrijk als Duitsche pro vincie geraakt was, een van Berlijn onafhan kelijk beleid wilden voeren, en geneigd waren hun zaak uitsluitend te behandelen van het standpunt eener nationale minderheid en dus met veronachtzaming van de Nationaal-Socia- listische eischen, die sinds eenigen tijd een zoo belangrijk deel van hun program vormden. Was dit inzicht juist, dan zou Hitier ook niet langer ce overwegende factor behoeven te zijn in de pogingen om den vrede tusschen Tsjechen en Duitschers te bewaren. Vreesde men te Berlijn dat een volkomen bevredigende regeling tusschen Hodza en Henlein tot stand zou komen, waarbij evenwel Duitschland volkomen uitgeschakeld werd? Dit leidde men te Londen hieruit af dat Runciman, sinds zijn aankomst te Praag, voort durend tegenwerking ondervonden heeft van Duitsche zijde. Het rapport, uitgebracht door Mr. Ashton-Gwatkin, heeft, naar men beweert, grootendeels hierop betrekking. Het werd uitgebracht nadat weken lang te Londen berichten ingekomen waren, die het op timisme van vele leden van het kabinet totaal vernietigden. Wij doelen niet alleen op de felle perscampagne in Duitschland tegen Tsjecho- Slowakije, maar ook op die inlichtingen, welke iedere regeering ontvangt van haar vertegen woordigers in het buitenland. Wij kennen deze inlichtingen niet, maar het is niet zoo heel moeilijk haar aard af te leiden uit de „stem ming" aan het Foreign Office. Er heerscht wantrouwen tegen Berlijn. Dit wil niet zeggen dat men Berlijn noodzakelijkerwijze ervan verdenkt een „coup" tegen Tsjecho-Slo wakije voor te bereiden. Maar het volmaakte gebrek aan Duitsche medewerking, de hardnekr kige pogingen om Lord Runciman's missie te doen mislukken, vervullen thans Britsche mi nisters van bezorgdheid. Het onbeduidendste incident in Tsjecho-Slo wakije wordt door pers en radio in Duitschland tot het uiterste uitgebuit, overdreven en ver wrongen voorgesteld. Op groote schaal wordt datgene gevoerd wat de Duitschers, wanneer het tegen hen gericht was, zouden aanduiden als „Hetze". En er zijn dan ook twee moge lijkheden, waarvoor men thans in Londen be ducht is: 1. Dat Duitschland zoekt naar een voorwend sel, om de Sudeten Duitschers daadwerkelijk te „bevrijden"; 2. Dat de regeering-Hodza, indien zij tot de uiterste concessies overgaat, de gunst van de Tsjechisch-Slowaaksche meerderheid verliezen zal en plaats moet maken voor een openlijk anti-Duitsch kabinet. Hiertegenover staat dat, afgezien van kleine incidenten, de Sudeten Duitschers volkomen ordelijk zijn; dat het hun gemakkelijk zou val len botsingen uit te lokken en aldus Duitsch land het voorwendsel aan de hand te doen krachtdadig in te grijpen en dat het klaarblij kelijk niet in hun bedoeling of in hun taktiek ligt het voorbeeld der Nazi's in het Oostenrijk van Dollfuss en Schuschnigg te volgen. Toch lijdt het geen twijfel dat de Britsche regeering zich ernstig ongerust maakt. Zij had gehoopt, en hoopt nog steeds, dat overeenstem ming tusschen Hodza en Henlein bereikt kan worden vóór het Nazi-partijcongres te Neuren berg bijeenkomt. Dit congres wordt beschouwd als een kritiek tijdstip, tenzij het Tsjechische probleem geregeld is vóór de opening der Neu- renbergsche jamboree. Wenscht Duitschland dat Runciman's taak slagen zal? In de best ingelichte Britsche kringen gelooft H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn Zondagavond om even over half negen per auto van het paleis Soestdijk ver trokken. Naar wij vernemen, zal het prinselijk paar tot na den verjaardag van H. M. de Koningin in de residentie blijven. Prinses Beatrix is kort geleden van den Rui- genhoek weer naar Soestdijk overgebracht en is ditmaal niet naar Den Haag meegekomen. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Zondagmiddag te Baarn de eindstrijden van het A. tournooi dat de Baarn- sche Lawntennisclub deze week op haar banen heeft georganiseerd, bijgewoond. Prins Bernhard heeft persoonlijk aan de win nares van het dames-enkelspel, mej. A. Kerck- hoff, den wisselbeker overhandigd, welke hij verléden jaar als beschermheer van de Baarn- sche lawntennisclub heeft beschikbaar gesteld. Een aardige attentie viel mej. A. Knottenbelt ten deel, die verleden jaar op den prinselijken beker beslag had gelegd. Als aandenken aan dit bezit overhandigde de Prins haar een klein her- innerings-bekertje. Naar wij vernemen zal ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de „Koninklijke", me dio September met zijn vliegtuig een tocht maken naar Britsch-Indië, Singapore en Ned.- Indië. Wellicht zal hij ook een bezoek brengen aan Australië of aan de Philippijnen. Zooals gewoonlijk zal hij ook op deze reis vergezeld zijn van den heer H. Schmidt Crans. bevestigd was, brak. De boot schepte water, maakte slagzij en verdween geheel in de daar (er plaatse acht meter diepe Waal. Vele ar tikelen van den drijvenden winkel-voorraad ver schenen aan de oppervlakte. De schipper van de sleepkaan, waarop zich v. d. B. bevond, maakte den sleepboot-kapitein opmerkzaam op het ongeval. Deze legde den sleep stil en kwam langszij. Hij nam v. d. B. aan boord en bracht hem naar Tiel. De Rijkswaterstaatsboot voer direct uit om de noodige maatregelen te nemen voor de vei ligheid der scheepvaart, daar de boot midden in het vaarwater was gezonken. Nadat de juiste plaats van de gezonken boot was vastgesteld, werden boeien gelegd ter waar schuwing van de scheepvaart. Des middags heeft men nog getracht met behulp van enkele lieren de boot te lichten, welke pogingen ech ter faalden. Bij deze werkzaamheden kwamen verschillende winkelgoederen en houtwerk naar boven, die door enkele kano-vaarders ter plaat se werden opgepikt. Behalve de groote voorraad winkelgoederen bevond zich in de boot een vrij aanzienlijk be drag aan wisselgeld, waarvan men vreest dat het verloren zal zijn gegaan. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. Te Schoonhoven is het eerste geval van kin derverlamming geconstateerd en wel bij de 8- jarige Adriana Bons. Het kind wordt nog in de ouderlijke woning verpleegd. Haar toestand laat zich op het oogenblik vrij gunstig aanzien. Vermoedelijk doet zich ook bij eén kind van den heer A. T., wonende op den Eversberg te Nijverdal, onder de gemeente Wierden een ge val van kinderverlamming voor. Het kind, dat ruim een jaar oud is, is naar het R. K. Ziekenhuis'te Almelo vervoerd. Te Losser zijn twee gevallen van kinderver lamming geconstateerd. De kinderen zijn in het ziekenhuis te Enschede ter verpleging opgeno men. Naar aanleiding van deze gevallen zijn de lagere scholen te Losser voorloopig geslóten. De Alkmaarsche recherche heeft Zondagoch tend. op verzoek van de politie te Amsterdam gearresteerd den tennistrainer C., verdacht van diefstallen in Amsterdam gepleegd. Er zouden in zes verschillende tennisparken in de hoofd stad diefstallen zijn gepleegd. Ook te Alkmaar, waar de vorige week een tennistournooi werd gehouden, kwam men tot de ontdekking, dat een bedrag van 40.— was ontvreemd. C. ont kende iets met deze diefstallen te maken te hebben. Zondagmiddag is hij gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Zondagmorgen voer de rivierventer W- v- d. Boogaard te Tiel uit om de verschillende op varende schippers van levensmiddelen te voor zien. Stroomafwaarts legde hij bij een opvarend schip aan. Nadat hij zijn zaken had afgedaan begaf hij zich vanuit zijn motorboot naar den stuurstoel van het schip. Tegelijk kwam een snel afvarende sleepboot langs, waardoor een zeer sterke strooming werd veroorzaakt en de tros, waarmede de motorboot aan het schip men thans dat Duitschland het tegenoverge stelde wenscht. En het is in de hoop geweest, dat ondanks Hitier toenadering tot stand ge bracht kan worden tusschen Hodza en Hen lein, dat gisteren de drie ministers zoo ernstig overleg gepleegd hebben. Zaterdagavond heeft de Nederlandsche groep der gedelegeerden op de 34ste conferentie der Interparlementaire Unie in het Kurhaus te Scheveningen aan de buitenlandsche gasten een diner aangeboden, waaraan ongeveer 700 gedelegeerden aanzaten. De Nederlandsche groep was voltallig aanwezig, terwijl ook de buitenlandsche gasten vrijwel allen de uitnoo- diging voor dit galadiner hadden aangenomen. De groote dinerzaal van het Kurhaus was dan ook volkomen gevuld. Onder de aanwezigen zagen wij o.m. Z. Exc. Ch. J. I. M. Weiter, mi nister van koloniën, Z. Exc. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, den heer R. Zuyderhoff, pre sident van de Algemeene Rekenkamer, mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië, mr. J. H. R. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van Staat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat, en vele andere autoriteiten. Toen alle aanwezigen hun plaats hadden in genomen, nam de voorzitter van de 34e confe rentie der Interparlementaire Unie, ir. M. C. E. Bongaerts, het woord om een toast uit te bren gen op de staatshoofden van de landen, welke door een delegatie ter conferentie vertegen woordigd waren. De voorzitter van de Inter parlementaire Unie, graaf H. Carton de Wiart, beantwoordde daarop met een dronk op het welzijn van H. M. Koningin Wilhelmina. Onder het diner nam de voorzitter van de conferentie nogmaals het woord. Ir. Bongaerts bracht dank aan de Nederlandsche groep, welke gastvrouwe van dezen avond was, maar vooral dankte hij de gedelegeerden van 25 landen, die ieder speciaal hadden meegewerkt om deze conferentie der Interparlementaire Unie te doen slagen» Spr. hief ten slotte het glas en noo- digde de aanwezigen uit een dronk uit te bren gen op het welzijn van de Interparlementaire Unie. Graaf Carton de Wiart sprak hierna namens de buitenlandsche gasten, die allen diep onder den indruk zijn van de ontvangst hun in Ne derland bereid. Spr. dronk op het welzijn van de Nederlandsche gastheeren. De leider van de Hongaarsche groep, °a^on B. Lang, voerde nog het woord en vertolkte nogmaals den dank der buitenlanders, die in Nederland zoo voortreffelijke dagen hebben mogen beleven. Naar aanleiding van de berichten over een audiëntie bij den minister van Economische Zaken deelt men ons van zeer bevoegde zijde het volgende mede: Vrijdag 26 Augustus heeft het Kamerlid Schilthuis een reeds voor de laatste verhooging der monopolieheffingen aangevraagde en vast gestelde Audiëntie gehad bij den minister van Economische Zaken. Bij deze audiëntie heeft de minister over de toekomst der graanpolitiek geen enkele nieuwe toezegging gedaan, doch verwezen naar het perscommuniqué, gegeven bij de laatste ver- hocging der monopolieheffingen, waarin o.m. de volgende passage was opgenomen: „uitdrukke lijk zij er op gewezen, dat niet vaststaat, dat een verdere daling der graanprijzen door een overeenkomstige verhooging der monopoliehef fingen zal worden opgevangen. Moet verder worden ingegrepen, dan zal te zijner tijd wor den nagegaan, welke maatregel het meest in aanmerking komt. Hierbij kan dus mede ge dacht worden aan denaturatievergoeding of di-1 recte toeslag op den oogst, zooals ook In het verleden heeft plaats gehad.". r-t De heer Schilthuis heeft in bedoelde audiën tie de bezwaren van den graanhandel tegen de heffingen op de voorraden naar voren ge bracht. De minister heeft hierop medegedeeld, dat hij het systeem der restituties en heffingen op voorraden nader in studie heeft genomen. Ten slotte vroeg de heer Schilthuis de bijzondere aandacht van den minister voor de positie van de herst. De minister verklaarde zich bereid ook deze kwestie nader te onderzoeken. Toezeggingen over schadeloosstellingen heeft de minister niet gedaan. Aan prof. dr. J. C. Kielstra, gouverneur van Suriname, is, met ingang van den dag in cie maand September waarop hij Suriname zal verlaten, in 's lands belang vier maanden ver lof naar Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal na het ver trek van den heer Kielstra, optreden mr. J. C. Brons, voorzitter van het Hof van Justitie te Paramaribo, tevens onder-voorzitter van den Raad van Bestuur. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd. tot pastoor te Edam den weleerw. heer H. M. J. van Houten, thans Rector te Amsterdam (R. K. Lyceum voor Meisjes) tot kapelaan te Rotterdam (H. Jozef) den weleerw. heer A. C. J. van Houten; tot kapelaan te Haarlem (O. L. Vrouw van VII Smarten) den weleerw. heer M. H. van der Togt; tot kapelaan te Rotterdam (H. Familie) den weleerw. heer B. W. Kloes; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jozef) den weleerw. heer N. Th. J. van Schaik; tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Nicolaas en Barbara) den weleerw. heer A. R. M. van Beij- nen; tot kapelaan te Rotterdam (O. L. Vrouw van Lourdes) den weleerw. heer N. A. Commandeur; tot kapelaan te Zandvoort den weleerw. heer J. A. M. ten Hengel; tot kapelaan te Warmond den weleerw. heer G. Jongkind; tot kapelaan te 't Veld den weleerw heer H. J. van Nobelen (Neom.). Zondag heeft pater E. H. Verhoeven S.J. ka pelaan der H. Petrus Canisiuskerk te Nijmegen zijn veertigjarig priesterfeest gevierd. In de rijkgetooide kerk droeg de jubilaris te elf uur een plechtige H. Mis van dankbaarheid op met assistentie van pastoor E. Verhoeven uit Velthoven en Rector Verhoeven uit St. Oeden- rode, resp. broer en neef van den jubilaris. Na de H. Mis werd er in de pastorie van de St. Canisiuskerk een zeer druk bezochte recep tie gehouden, waarop velen den jubilaris hun gelukwenschen kwamen aanbieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2