m fï Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 I Plaats dan een „Omroeper' I voor 80.000 gezinnen mamm MEISJESSCHORTJE A 1 DE FUCHSIA GEMAKKELIJKE DINGEN IN DE HUISHOUDING MILLIONNAIRE ZONDEI? HET TE WETEN ffliniHiiiiiinimiiiimiiiiHHiirmHniininnnnminnnnniiTninmninnTTTTiiTnimTmnnTiiiiiiiniiiimiiiiiiHiiiiTa ÏJiiiimniiinniimiiiiiiiiiHiniiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiniiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiimniiiiiiii MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 fliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHHiiniiiiiiinniniiminiininmiTiTnmminimnnnTTmmrrniT? iuuuuiniiuiiimnuiiuumiiuiiuuiiuuiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiiiiuuiiiuiiiiiiuiuiiiiiiiuiiurauirainuniu *|PfiiIf§l T m mmm. MiM&im iïï&ï'i 77~ï- //*- 4 a dgylj d* Als ze maar eerder op het belasting' kantoor geroepen was FOTO REPORTAG E Ii.i.i'"fflCTT Het „Hekkepoortje", dat vroeger bij de Muiderpoort te Amsterdam stond, is Zaterdag als toegang tot het Zuiderree- park in gebruik genomen. Evenals 150 jaar geleden trokken de .Kozakken door de poort Prinses Juliana en deelneemsters aan De sultan van Langkatverlaat met zijn echt- genoote en dochters Huis ten Bosch te den Haag waar Z. K. H. Prins Bernhard in gesprek hij Zaterdag de finales van het tennistournooi te door H. M. de Baarn Koningin in audiëntie werd ontvangen H. K. H. met de W WW w ïl&a» mmm ,0$, -iy De Australische pilote Jean Batten arriveerde Zondagmid dag op Ypenburg, om eenige dagen in Nederland door te brengen. Een snapshot na aankomst Het monument ter nagedachtenis van den luchtvaartpionier Henri Bakkier, is Zaterdagmiddag te Den Bosch onthuld De Ridders der Militaire Willemsorde werden Zaterdag door H. M. de Koningin ten paleize Huis ten Bosch te Den Haag ontvangen. Na de audiëntie verlaten de Ridders het paleis V&RT- aVETJIJI! Als moeder haar dochtertje dit aardige schortje aangeeft, dan zal er wel geen en kel meisje zijn, dat moppert over: „die nare schort". Voor dit schortje, dat heel eenvoudig te maken is, heeft u noodig: 55 c.M. geruite zephir van 100 cM. en 25 c.M. effen zephir van 80 c.M. breed in één van de kleuren, die in de ruit voorkomen, b.v. een rood witte ruit krijgt hard-roode bretels en zak jes. vouwt de stof dubbel en .maakt aan de hand van de werkteekening even een knippatroontje. Zooals u daarop ziet, wor den naden van 2 c.M. aangeknipt. U zoomt het schortje om, evenals de zakjes, stikt den halsband (b.) en draait dezen om. Boven aan den hals wordt deze band met een roode bies (a.) aan den achterkant vastgezet. Het schortje sluit met een knoop en een knoopsgat. Het patroon is bedoeld voor een leef tij a van pl.m. 8 jaar, maar u kunt het makke lijk grooter of kleiner maken. C. W. ft.**:*-'*:#*? *-«*X Mik,.*., ,,'t Gemak dient een mensch". In de keuken treft men steeds weer prac- tische nieuwigheden aan die de huisvrouw het werk vergemakkelijken. Wanneer u b.v. van die prettige lijntjes wilt spannen in een hoekje van uw keuken, tusschen twee wanden, van hoek tot hoek of waar dan ook, dan kimt u daarvoor de nieuwe veerende gordijnroede gebruiken. Dit spiraal-materiaal kunt u op elke ge- wenschte lengte afknijpen en aan beide einden schroefhaakjes indraaien die er juist schroevend in passen. U draait een paar oogjes in een hoek van de keuken, eenige een eindje van elkaar, wanneer u dan iets vlug wilt drogen, maakt u de stukjes spiraal aan de oogjes vast, zoodat ze gespannen komen en u heeft zoo een handig droogrekje, dat weer verwijderd kan worden, wanneer de stukjes droog zijn. Dat men wat uitdenkt op 't gebied van droogrekken welke ons niet in den weg staan, toont u het rek op fig. 2. Het kan gehangen worden aan een deur of aan een lat of plank, tegen den muur, aan een balconlijst enz. Het is geheel in klapbaar en neemt weihig ruimte in wan neer het opgeborgen wordt. Fig. 3. Van practisch nut is zeker het tweedeelige mouwplankje. Het neemt niet meer ruimte in dan de gewone mouwplank jes, echter is hier een kleiner onder het be staande aangebracht, hetgeen vast zit op de onderplank en waaronder het tweede mouwplankje scharnierend valt. Het kleine plankje is speciaal voor het strijken van mouwtjes in kinderjurken. Fig. 4. Het eierkloppertje geschikt voor het kloppen van één ei, in een kopje of be ker lijkt ons onmisbaar in de keuken. Fig. 5 laat u een bizonder handig stalen hakmes je zien. Men kan er groenten mee hakken, terwijl het tevens ook voor ander gebruik geschikt is. Het heeft n.l. 'n gewonen snijkant en een snijkant voor tomaten en in 't midden is het geschikt voor het schaven van bieten, komkommer enz. Fig. 6. De Grill-pan is een nieuwigheid speciaal om vlug iets te bakken en te bra den. Door het hooge deksel is het mogelijk er zelfs een groot stuk vleesch in klaar te maken. De pan sluit geheel over de gas vlam zoodat alle warmteverlies wordt voor komen. De gegolfde bodem voorkomt aan zetten. Men kan de pan voor gas en vuur en in een andere uitvoering voor electr. kookfornuizen verkrijgen. De pan heeft dit voordeel, dat de spijzen in ongelooflijk kor ten tijd klaar zijn. Fig. 7. „Een practische specerij enpot". We hebben daarin de kruiden voor dage- lijksch gebruik voorhanden. De glazen pot is verdeeld in 6 vakjes, bovendien zijn de spe cerijen aan den buitenkant zichtbaar. De opening in het deksel kan versteld worden, tot boven het vakje waaruit u gebruiken wilt, en de kruiden kunnen er uitgestrooid worden. Door de spéciale sluiting behouden de kruiden tevens hun geur. Fig. 8 laat een van die nieuwe dingen zien, welke niet onvermeld mogen blijven. Het zoutvaatje kan met gewoon keukenzout gevuld op tafel gebruikt worden. Het ra dertje bovenaan n.l. maakt het zout al strooiende zoo fijn als het fijnste tafelzout. W. Er zullen weinig planten zijn aan te wij zen, welke, en vooral bij de bevolking van het platteland, in zoo'n hoog aanzien staan als de Fuchsia of „Belletjesbloem". Het is een eenvoudig struikje maar toch vol beko ring, als het zich den ganschen zomer tooit met bevallige neerhangende kelkjes. De kweekwijze der plant is zeer eenvoudig. Men kan ze haast te allen tijde uit stek vermeerderen. Om sterke planten te krij gen, doet men dit het beste in Juli en Au- gustüs. Men snijdt de stekken van jonge, nog min of meer kruidachtige scheuten, welke spoedig wortelen. Is de stek goed aan den groei, dan nijpt men den top weg, waar door rijkvertakte, bossige planten gevormd worden. Wil men een stam-fuchsia kwee ken, dan stekke men een langen, rechten stevigen scheut eener sterk groeiende soort, waarvan de zijtakjes aan het onderste ge deelte telkens worden verwijderd, zoodat alleen aan den top een vertakte kroon wordt gevormd. Deze kroonscheuten worden tel kens tot op twee oogen teruggesneden, ten einde een mooie regelmatige vertakking te' krijgen. Als grondmengsel geve men half blad- aarde, half tuinaarde. Deze aarde mag niet al te stijf zijn, want dan blijven de planten zwak. De standplaats moet licht, maar niet te zonnig zijn; in de volle zon vallen de bloe men spoedig af. 's Zomers verlangen de planten veel water en elke week wat bloe- menmest of verdunde gier. Gedurende de zomermaanden kan men de Fuchsia's ook zeer goed buiten zetten, b.v. op een perk onder een hoogen boom, zoodat ze 's morgens of 's avonds voldoende zon krijgen, 's Winters kunnen groote plan ten in den kelder worden bewaard, doch jonge planten houdt men het liefst op de vensterbank, waar ze ir den herfst nog lang bloeien en in het voorjaar al weer gauw haar eerste bloemen ontwikkelen. De standplaats in den winter, moet dan echter zoo koel mogelijk zijn, want in de warme huiskamer groeit ze uit haar krachten en krijgt dan lange, slappe scheuten. De in den kelder bewaarde planten verliezen haar blad geheel, doch dit hindert niet; men be hoeft dan ook haast geen water te geven. Zoo vroeg mogelijk in 't voorjaar haalt men de planten weer te voorschijn; ze worden dan verpot en tegelijk meer of minder te ruggesneden, waarna ze spoedig den groei hervatten. Niet alleen door stekken, ook uit zaad laat de Fuchsia zich gemakkelijk vermeerderen. Voor wie van zaaien houdt, is deze kweek wijze zeer interessant, doch het duurt aan merkelijk langer voor men een bloeiende plant heeft. Behalve de als kamerplant gekweekte Fuchsia's heeft men ook soorten, welke zoo goed als winterhard zijn en die als tuin- beplanting dienst kunnen doen. Tegen den herfst, na den bloei, snijdt men de sten gels even boven den grond af en geeft een bedekking met turfstrooisel. Overigens be hoeft men aan deze vollegrond-Fuchsia's niet veel zorg te besteden, hoewel ze in den zomer voldoende bevochtiging en af en toe een bemesting noodig hebben. Maar deze kleine attentie beloonen ze dan ook door 'n rijken, langdurenden bloei. Het is ondoenlijk een opsomming te geven van de Fuchsia-soorten. Er zijn enkel- en dubbelbloemige verscheidenheden met vio lette, blauwe en roodgekleurde kroon en ook enkel- en dubbelbloemige soorten met wit ten kelk en roode kroon. X. X. Een arm oud vrouwtje in een dorpje in Cala- brië beleefde een dezer dagen 'n aangename ver rassing. Vincenziha Critelli is 85 jaar oud en leidt een kommervol bestaan in het dorpje Pon- tegrande, waar ze is komen wonen, dertig jaar geleden, toen de edelman, bij wien ze als dienst bode in betrekking geweest was, stierf. Eenige dagen geleden werd haar verzocht op het be lastingkantoor te Catanzaro te komen, om daar een groot bedrag aan belasting te voldoen. Maar waarvoor moest zij belasting betalen? Haar inkomen is te schamel, om te belasten. Ze moet belasting betalen, omdat ze de eigenaresse is van uitgestrekte gronden en deze belasting in vele jaren niet voldaan heeft. De oude vrouw meende, dat men een flauwe grap met haar uit haalde, maar men vertelde haar, dat haar vroe gere werkgever, baron Henri de Nobili haar zijn geheele vermogen bij testament nagelaten had. Dit testament, dat 16 October 1907 gedagteekend was, had hij in bewaring gegeven aan een no taris, die evenals de erflater spoedig daarop overleden was. De gelukkige erfgename betreurt het alleen, dat men haar niet dertig jaar eerder op het oe' lastingkantoor geroepen heeftl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4