Haarlem, 29 Aug. Al herfst? Kort en vollechg MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 Jac. de Jong's 40-jarig organistenjubileum Kerkelijke en profane viering met zang ZOO ZONG DE GOUDEN EEUW Oproep aan de zangklassen van de Mariaschool BLOEMENCORSO IN DE MARIA-GAARDE 55-jarig huwelijksfeest Programma Radio-centrale JEUGDHULDE OP DE MARKT Oproep aan katholieke vereenigingen Avondretours naar Amsterdam Graalsport Exvo Gevonden dieren en voorwerpen WOESTE HOEVE BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK Beverwijk en de jeugd- hulde op 6 September Uitnoodiging voor vergadering ten stadhuize aan alle jeugdveree nigingen op morgen VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG HEEMSTEDE VELSEN Bestuursvergadering R.K. Volksbond ZANDVOORT IJMUIDEN Pater Theodorus Benoemd tot assistent van den Aalmoezenier van den Arbeid in het bisdom s Bosch Afscheidsavond Geen vischafslag op 6 September Benoemd PROVINCIAAL ZIEKENHUIS MEDEMBLIK Voordracht directeur AGENDA Bioscopen 30 Augustus Bioscopen R.K. SCHAAKVERBAND BISDOM HAARLEM RIJKSVISCHAFSLAG STAD Op 1 September a.s. zal het veertig jagen ge leden zijn, dat de geziene en bekwame organist van de kerk van O. L. Vrouw van den H. Ro zenkrans en den H. Dominicus aan het Spaar- he tot directeur-organist van het parochieele Zangkoor werd benoemd. Gisteren werd dit even zeldzame als eervolle jubileum op luiterrijke wijze gevierd. Nadat onder de H. Mis van half acht de le den van het jongenskoor gezamenlijk ter H. Ta fel waren genaderd, tot intentie van den jubi laris. werd om half elf door pastoor J. de Vlieger de plechtige Hoogmis gecelebreerd. As sistentie verleenden kapelaan van Dijk en ka pelaan Desain als diaken en sub-diaken. De jubilaris was met zijn familie voor in de kerk gezeten. Uit den aard der zaak was de muziek voor deze mis uitstekend verzorgd. De jonge orga nist Albert de Klerk bespeelde het orgel, de heer L. H. van Emmerik dirigeerde het zang koor. Voor de H. Mis bracht men een compositie van den jubilaris ten gehoore: het vierstemmig Veni Creator. Tijdens het offertorium vulden de klanken van het Ave Verum van Mozart het feestelijke kerkgebouw. En de mis, die ge zongen werd, was de lievelingsmis van den ju bilaris, de Cantate Domino van Refice. Ten slotte werd na de plechtigheid een speciaal danklied ten gehoore gebracht. Direct hierop werd de heer de Jong in de pastorie ontvangen, waar hij in tegenwoordig heid van de kapelaans, het kerkbestuur, de zangers en familie door pastoor J. de Vlieger voor zijn vele verdiensten gehuldigd en in har telijke bewoordingen gefeliciteerd werd. Namens het kerkbestuur overhandigde hem de pastoor een geschenk onder couvert. Namens de zan gers sprak de heer van Emmerik, die hem een open haard aanbood. De muziekvereeniging „De Spaarnebazuin" liet van de binnenplaats af vroolijke feestmar- schen hooren en o.m. een enthousiast „Lang zal hij leven." Te zijnen huize aan de Rustenburgerlaan 4 werd van drie uur tot half vijf een receptie ge houden. Deze tijdruimte stond althans op de uitnoodigingen. Doch het werd half zes en nog stroomden de gelukwenschen binnen in 't huis, dat herschapen was in een bloemenpaleis. Daar kwamen deputaties van alle kerkkoren uit Haarlem en eveneens van kerkkoren uit den wijden omtrek. Kapelaan dr. L. Kat van de kathedrale parochie zeide in zijn toespraak, dat dit jubileum een sehoone gelegenheid was meer vriendschap tusschen de kerkkoren aan te kweeken. m Namens de Ned. Organisten- en Directeu- renvereeniging bood de heer Ol. Koop den ju bileerenden organist dr. Smijer's „De Muziek geschiedenis" aan. Mej. B. Pielage, het eenige vrouwelijke lid der R. K. O. P. V., bood mevr. de Jong een bloemstuk aan. Bü de talrijke schriftelijke gelukwenschen be vond er zich ook een van Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, oud vicaris-generaal van het bisdom. Het heele jongenskoor kwam ter receptie. Een van de veertig hield een speech en bood een fruitmand aan. Des avonds een feestavond met souper in de kroonzalen van Brinkmann. Natuurlijk vielen ook hier talrijke woorden van huldiging en waardeering. Het zangkoor weerde zich ook des avonds dapper. Veel succes oogstte het met een zevental bekende liederen, gecomponeerd door Jac. de Jong, die weken van tevoren reeds wa ren ingestudeerd. De meisjes van de zangklassen der Maria school, Koningstraat, die vóór de vacantie ge oefend hebben voor het kinderkoor van „Zoo zong de Gouden Eeuw", worden dringend ver zocht op de generale repetitie, Dinsdagavond 8 uur in de Doelen, Gasthuisstraat, bij de Boter markt, aanwezig te zijn. Het was Zaterdagmiddag in en om de Maria- gaarde, die onder de schutse van de Kathedraal een veilig vacantie-verblijf biedt aan de katho lieke jeugd van Haarlem-West, een meer dan gewone drukte. Dat het er feest was, konden wij wellicht al vermoeden toen wij reeds in de vroege ochtend de blauw-witte vlag zagen hijschen. Van overal kwamen zoo omstreeks twee uur de kinderen, die met hun versierde wagens, fietsen, fietsjes, autopeds en poppenwagens aan het bloemencorso zouden deelnemen. Door tal van deelnemertjes was aan de versiering een buitengewone zorg besteed en ook hun aantal was vrij groot. Door het prachtige weer en de goede organi satie liep de beoordeeling, die gedurende een défilé op het voorplein van de Kathedraal plaats vond, waarbij de Kruisvaart voor de „marsch- muziek" zorgde, vrij vlot van stapel en kon den na een uurtje in de Mariagaarde de prijzen worden uitgereikt, waarna met een verfris- schend „ijsje' aan dezen feestmiddag in Moe ders tuin een schoon einde werd gemaakt. ien; 8.20 Fransch Brussel; 9.00 Keulen; 10.20 Ned. Brussel; 11.20 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 12.05 Droitwich; 12.35 London Regional; 4.20 Droitwich; 8.20 Radio P. T. T.; 8.50 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplaten-concert: 1. 2«e Hongaarsche Rhapsodie van Liszt; 2. Sylvia Ballet; 3. Mo ment musical; 4. Cavatine van Raff; 5. Der Schwa.n; 6. Fakkeldans van Meyerbeer; 7. To- "icador et Andalouse; 8. Capricio Italien; 9. Ber ceuse de Jocelijn van Godard; 10. Elegie van Massenet; 11. Liebesfreud van Kreisler; 12. Lie- beslied van Kreisler; 8.0012.00 Diversen. Het echtpaar J. Oerlemans-H. Oerlemans- Klooster, wonende aan den Helmbrekersteeg 8 r., herdenken vandaag den dag, dat zij voor 55 jaar elkaar eeuwigen trouw zworen. Voorwaar een zeldzame gebeurtenis. Meer dan een halve eeuw leefden en werkten de echtelieden in Haarlem. De man was 28 jaar in dienst van de Ge meente Reiniging en geen onbekende onder de oudere Haarlemmers. Nog vele jaren. DINSDAG 30 AUGUSTUS Progr. 1: Hilversum 3. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: 8.00 Keulen; 11.20 Parijs Radio; 12.05 Radio P.T.T.; 12.20 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 3.20 Parijs Radio; 4.20 Keulen; 5.20 Ned. Brussel; 6.50 Fransch Brussel; 7.20 Keu- Rector J. P. van Zon heeft namens de Ka tholieke Jeugdbeweging een circulaire verzon den aan alle Katholieke Jeugdvereenigingen betreffende de hulde, die Haarlems Jongeren op 6 September tusschen 11 en 12 uur op de Gr. Markt zullen brengen aan het gezag, bij gele genheid van het regeeringsjvAileum van H. M. de Koningin. Wij hebben reeds een en ander over deze ralley in ons blad geplaatst en zullen ons dus bepalen tot enkele zakelijke mededeelingen voor de belanghebbenden. Alle groepen van R. K. Jeugdwerk, dus ook alle sportvereenigingen in Haarlem en Omge ving (ook junioren en adspiranten) De deelnemers worden in groeps- of vereeni- gingsverband om kwart voor tien verwacht op de Haarlemsche Dreef, ter hoogte van het Sport- fondsenbad. Iedere tak van jeugdwerk staat onder eigen districtleiders. Gemeenschappelijk marcheert men naar de oude Groenmarkt. De vereenigin gen gelieven zich voor Vrijdag op te geven aan den heer S. Hooij, Marnixplein 10, Haarlem. Aan dit adres zijn ook de nadere mededeelingen ver krijgbaar. De circulaire is verzonden aan alle afdeelingen, aangesloten bij K.J.C. en Sport- centrale, aan de Graal, Francisca Romana, St. Jozefsgezellen vereeniging, K.J.M.V. en Jonge Werkgevers. Op 5, 6 en 10 Sept. zijn de goedkoope avond retours naar Amsterdam geldig vanaf 11.00 uur of later. Men zie de advertentie in dit blad. In verband met den verjaardag van H. M. de Koningin is de oefenavond van dames en meis jes niet Woensdag- maar Dinsdagavqnd op de gewone tijden. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Boeltjes, Verbindingsweg 34, Bloe- mendaal; bril in groen étui, Velp, Oost-Indië- straat 106; ledige olie-bus, Verwelt, Oranje straat 100; duif, Hartkoorn, Overtonstraat 17; doosje inh. geelfilter, Bastianen, Zijlweg 90; hond (geel), v. d. Linden, Tuinstraat la; arm bandhorloge, Dixon, Velserstraat 81; hond (ruigh. fox-terrier), v. Liemt, Hasselaersplein 32; hond (donkerbruin), Merkenstein, Sperwer straat 12; nummerplaat G 70324 en achterlicht, Siewertsen, Verl. Wijk aan Zeeërweg 15, IJmui- den; pakje inh. gummiringen, v. d. Klis, Pa- dangstraat 8; portemonnaie met inhoud, Mok, Groot Heiligland 24rood; rijwielplaatje, Botter, Hyacintenlaan 2; rijwielplaatje in étui, Weber, Wijde Geldeloozepad 15; rijwielplaatje, Politie- OPDEVELUWE bureau Sme'destraat; kindertaschje met inhoud, Paauwe, Pieter Maritzstraat 23; vulpenhouder, Oudman, Kinderhuissingel 54. Geboren: W. J. SchiltmanLouwkamp, d. C. TamTiebie, d. J. C. v. d. VeldtNooij, z. Th. PhilipsGrzeskowiak, d. H. A. C. BorstMathot, d. J. Spoorv. d. Meij, z. A. Petterssonde Boer, z. E. R. M. Heems kerkv. d. Goes, z. A. de DroogSchoffel- meer, z. E. H. OtgerUnger, d. P. M. Kors—Draijer, d. Getrouwd: 29 Augustus: H. W. Wiersma en H. Heyting. Overleden: A. Vreeken, 73 jaar, Vredenhofstr. E. M. Sondaal, 37 jaar, Kamperlaan A. J. Buis, 35 jaar, Tulpenstraat A. Bratv. d. Schalk, 74 jaar, Kleverparkweg F. Swart, 72 jaar, Tetterodestraat W. Roosenhart, 65 j., Djambistraat L. Bekkers, 86 jaar, Jansstraat. Zooals bekend, zal op den nationalen feestdag de Nederlandsche jeugd een hulde brengen aan I. M. de Koningin voor het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam. Ruim tachtig landelijke jongeren-organisaties, van verschillende richting en beginselen, heb ben eensgezind haar medewerking toegezegd. Ook de in de gemeente Beverwijk gevestigde afdeelingen dier landelijke organisaties zullen daaraan deelnemen. Op uitnoodiging van het Centraal Bureau Jeugdhulde 1938, zal in den ochtend van 6 September de gemeentevlag op plechtige wijze aan de verzamelde jeugd worden toevertrouwd. Overwogen wordt dit te doen op het C. H. Moensplein, waar de jongeren met vlaggen, ba nieren en muziek zouden kunnen samen komen om vervolgens te defileeren. Een deputatie van ten hoogste zes personen zal des middags met de stadsvlag per auto naar Amsterdam ver trekken. Ter definitieve bespreking en regeling van een en ander worden hiermede alle plaat selijke afdeelingen van bovenbedoelde lan delijke organisaties uitgenoodigd, een afge vaardigde te zenden naar een bijeenkomst, die ten stadhuize op Dinsdag 30 Augustus des avonds te kwart over acht uur zal wor den gehouden. Oók de andere plaatselijke organisaties kun nen meedoen, op voorwaarde, dat zij onverwijld naar naam en adres opgeven aan het Centraal Bureau Jeugdhulde 1938, javastraat 44 A te Den Haag en ten minste één cent per lid (onder de 35 jaar) storten op postrekening 328.100 van genoemd Centraal Bureau. Tevens gelieven zij haar voornemen even ter kennis te brengen van de Tweede Afdeeling der Gemeente Secretarie (telefoon 3848, kantoor uren 912.30 en 25 uur), waar ook alle ge- wenschte inlichtingen te verkrijgen zijn. Ook van elk dezer plaatselijke vereeni gingen zal de aanwezigheid van een afge vaardigde ter vergadering op prijs worden gesteld. Bovenstaand bericht moge voor alle Be- verwijksche jeugdorganisaties als uitnoodi ging' gelden. Bijzondere uitnoodigingen wor den niet rond gezonden. Het bestuur van de Vereeniging „Koningin nedag" schrijft ons; Hoewel we juist drie dagen feest achter den rug hebben, acht de vereeniging Koninginne-' dag zich verplicht den «verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina niet zonder meer te laten voorbijgaan. Bij inzage van het programma ziet men zelfs dat 31 Augustus er niet onder geleden heeft. De kinderfeesten zullen dit jaar weer buiten plaats hebben. Toen deze verleden jaar vervangen werden door bioscoopvoorstellingen werd nogal eens de klacht gehoord, dat men de fleurige blijdschap der kinderen op straat miste. De ouders en hun huisgenooten moeten de vreugde van hun kinderen kunnen meebeleven. De optocht der kinderen naar het terrein zal dit jaar zelfs iets heel aparts bieden. De kinderfeesten kunnen gelukkig nog gefi nancierd worden en de blijde kindergezichten doen dan bij Koninginnedag wel weer heel wat zorg vergeten. Toch zij het hier nog eens ver klaard; het aantal deelnemende kinderen is toegenomen, als het bedrag aan contributies afnam. Dat dit een overweging moge zijn om als lid toe te treden voor hen, die des morgens hun kinderen blij zien thuiskomen en zich dan afvragen; „Waarvan doet Koninginnedag nat alles toch?" De wedstrijden voor jong en oud, gedurende den dag, geven spanning voor deelnemers en toeschouwers. Het is hier op zijn plaats te vermelden, dat na de „Ronde van Beverwijk" de verleden jaai zooveel volk op de been bracht, op het Sport terrein drie plaatselijke turnvereenigingen zul len uitkomen, terwijl de match tusschen de Kennemers en Alkmaarsche Boys, die een plaats in de tweede klas veroverden, vol ver wachting wordt tegemoet gezien. 's Avonds zal op het C. H. Moonsplein "en festival worden georganiseerd, dat zeker weer een schitterende bekroning van den dag zal vormen, gezien de ambitie, waarmee men zich hiervoor heeft voorbereid. Dankbaar zijn we jegens die vereenigingen, dis den dag doen slagen door hun gulle mede werking. Opbrengst bloempjesverkoop. Ten bate van het R. K. Stationswerk werd Zondagmorgen aan beide R. K. kerken een bloempjesverkoop ge houden welke opbracht 138.67%. Hedenavond half acht wordt in het Patro- naastgebouw aan den Zeeweg een bestuursver gadering gehouden. De agenda' vermeldt o.m.: Verslag Centrale Raad door den heer P. de Jong, bespreking winterprogramma en propa- gandaclub door den heer Straatsburg. Tevens zal het winterprogramma worden besproken voor ontwikkeling en ontspanning der werkloozen. Trogramma Oranjevereeniging Zandvoort. Het programma van de feestelijkheden op 31 Augustus 1938 ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin luidt als volgt: 9.15 uur verzamelen van de schoolkinderen op het terrein bij school D. 9.30 uur vertrek van de schoolkinderen naar het Tramplein. 10 uur zingen door de schoolkinderen op het Tramplein. Daarna optocht naar het terrein van de Voetbalvereeniging Zandvoort. 11 uur op het Zandvoort-terrein kindervoor stelling (artisten en clowns). Kinderen die meezongen op het Tramplein hebben op vertoon van hun deelnemerskaart vrijen toegang. Entrée voor volwassenen en kinderen die niet meezongen f 0.10. Nam. 2 uur wielerwedstrijden op den Boule vard de Favauge. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de Haarlemsche Rijwielvereeniging „De Kam pioen". De deelneming aan deze wedstrijden staat voor een ieder open. De inschrijving kan geschieden ten kantore van V. V. V., Stationsplein alhier, en bij den heer J. Tulleken, Parklaan 64 te Haarlem. Fraaie prijzen zullen beschikbaar worden ge steld. Toegangsprijs f 0.10, Voor kinderen in het be zit van een deelnemerskaart gratis. 's Avonds van 810 uur concert op het Tram plein te geven door de Zandvoortsche Muziek kapel. Na afloop vuurwerk op het strand voor „Riehe". De Zandvoortsche Muziekkapel zal den gehee- len dag hare medewerking verleenen. Vertrek kapelaan N. A. Commandeur Door Zijne H. Exc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haar lem, is de eerwaarde heer N. A. Commandeur tot kapelaan benoemd te Rotterdam, aan de pa rochie O. L. Vrouw van Lourdes. In 1933 ge wijd kwam kapelaan Commandeur in Augustus 1934 van Lutjebroek naar Zandvoort. In de afge- loopen 4 jaar heeft de kapelaan veel goeds ge daan en tot stand gebracht. Wij wenschen hem van harte een zegenrijk nieuw arbeidsveld toe. Het regende. Het waaide. Dat komt dikwijls voor, zult u zeggen, meer dan dikwijls, bijna dagelijks. Bij Pluvius is het nog geen crisis en aange zien zijn milde gaven door geen enkel invoer verbod geboycot worden, deelt hij ze met kwis tige hand uit. Zeldzamer dan het respectabele aantal regenbuien zullen echter de menschen (of is een andere kwalificatie misschien wat duidelijker) zijn, die met een dergelijk hon denweer eeuwig optimist blijven, hun stalen ros uit het schuurtje sleepen en naar het strand trachten te modderen. Enfin, tot de laatste stakkers behoorde mijn persoontje. Be weerde ik daarnet, dat het regende? Het goot gewoonweg Op den Zeeweg, even voorbij den watertoren, werd het te bar. Ik stapte onder een paar be schuttende boomen af,zette me op een bank neer, trok mijn jas over het hoofd en wacht te.... Ik was niet alleen. Op het andere puntje van de bank zat iemand met een geweldig wijde zwart-oranje-geel geruite pantalon, een felbruin colbertjasje (het lijkt wel een politie bericht met signalement), een buitengewoon woesten haardos en een bril-met-montuur. De laatste zweefde ergens tusschen het midden en het uiterste einde van den neus en werd, juist als hij dreigde de reis naar bovenlip en om geving te aanvaarden, met een nijdige bewe ging van het respectabele reukorgaan op de oorspronkelijke plaats teruggebracht. Ik ver moedde met een dichter te doen te hebben (hoe ruik je dat zoo!). Hij zat zoo'n beetje in zichzelf te mompelen en haalde eindelijk een bloc-note-met-potlood van een bekend waren huis uit z'n zak. Nieuwsgierig blikte ik over zijn schouder. „De maan goot haar zilveren stralen Van de „zilveren manestralen" blikte ik door het ondoordringbare regengordijn naar den watertoren, die als een grauwe massa voor mij opdoemde. Vermoedelijk was de dichter niet een van de vlugsten en was hij nog in een avondstemming van drie weken terug (of scheen de maan toen ook niet?) Snikkend van het lachen wierp ik mij op de fiets. Hoe ik in Zandvoort gekomen ben is mij Blaaswier met wulk. Het „spons je" is niets an ders dan 't eier- omhulsel van de wulk tot heden nog een raadsel. In ieder geval; ik was er. Het strand viel mij mee. Dat wil zeggen, dat er aardig veel rommel door de zee was aange spoeld en dat er ook nog een paar menschen waren. De menschen waren de moeite van het bekijken waard, maar ik bepaalde toch aller eerst mijn aandacht tot den rommel. Massa's blaas- en knotswier had de zee naar land ge sleept. Groote hoeveelheden mooi afgeschuurde steenen, stukken hout, schelpen, horentjes, ja, zelfs een balk stoffeerde het strand bij gebrek aan badgasten. Een heremietkrab in doods strijd maaide woest met zijn armen, maar werd bij deze min of meer vreedzame bezigheid plot seling gestoord door een knaap van een Zee meeuw, die geen anderen raad met het mor mel wist, dan 't op te peuzelen, na den harden tepelhoren tijdelijke woonplaats van de heremiet-krab met een slag van zijn snavel verbrijzeld te hebben. Traag en log ging hij op de wieken en verdween in de grauwe luch ten. De regen had opgehouden en van achter een diepblauwe wolk zond de zon haar.... enz., zie hierboven. Ik vlijde me voorzichtig tegen een kletsnat duintje en tuurde „over de wijde zee naar onbestemde verten", zooals de gang bare uitdrukking luidt. Ergens klonk een klok kend geluid. Niet ver van mij zat een spichtig heertje uit een thermosflesch te drinken, Het was een geheelonthouder, want hij dronk melk en bovendien was het een vrijgezel, want zijn das zat scheef en de rand van zijn linkersok hing op tweemaal aangeknoopten veter. Mijn maag knorde behaaglijk bij het zien van dien geheelonthouder-vrijgezel hebben zij niet de reputatie, echte smulpapen te zijn? die zich bovendien nog van een banaan (of was het een, komkommer?) bediende, maar hij, d.w.z. mijn maag, rolde zich weer ineen en zweeg, want het zou nog lang duren, voordat ik nieu we vulling kon laten aanrukken. Treiterend gilde een scholekster mijn voornaam. Als een bonte pijl schoot hij over het strand, landde vlak voor een hooge golf en nam meteen weer gillend de vlucht. Ik vond het nu ook welletjes. Nog even liep ik naar zee, om in een massa schelpen te gras duinen, maar toen ik niets van belang vond en bovendien nog door Neptunus (wat waren de goden mij slecht gezind, dien dag) ten af scheid werd vergast op een geweldige douche, nam ook ik de wijk naar „het lokkende land achter de duinreep", nagejouwd en nagekrijscht door de meeuwen, bij wie mijn onvrijwillig bad een storm van hilariteit verwekte. Nu lig ik onder drie dekens, slik asperine en heete kwast en in de vestibule hangt een stinkende regenjas. Kleine plasjes vormen zich op den steenen vloer. P. K. Zaterdagavond kwam plotseling het be richt, dat onze bekende en algemeen be minde Pater Theodorus van de Parochie v. d. H. Laurentius v. Brindisië, te IJmui- den-Oost op verzoek van Mgr. A. F. Die pen, Bisschop van Den Bosch, door den Provinciaal der Eerw. Paters Capucijnen te Den Bosch, met ingang van Woensdag a.s. benoemd is tot assistent van den aalmoe zenier van den arbeid in het Bisdom Den Bosch, met speciale zorg voor de werkloo zen. Hoewel alle parochianen hem dezen belangrij ken en vertrouwelijken post gunnen, ziet men hem noode heengaan. Want in de 3 jaren, dat Pater Theodorus hier in de parochie is werk zaam geweest, heeft hij zich doen kennen als een zeer eenvoudig, ijverig en sociaal priester, die op uitstekende wijze een hechten band heeft weten te leggen tusschen geestelijkheid en pa rochianen. Het is nauwelijks te beschrijven hoeveel gees telijk en sociaal werk deze priester in dezen betrekkelijk korten tijd heeft verzet, als men bedenkt, dat hij algemeen geestelijk adviseur was van den Volksbond, afd. Velsen. voorts van alle vak- en standsorganisaties, de R. K. Speeltuinvereeniging „Vrij en Blij", waarvoor hij buitengewoon veel heeft geijverd; tooneel- vereeniging K. Z. O. S., R. K. Dam- en Schaak- vereeniging „Gezellig Samenzijn"; voorts di recteur van de jongenscongregaties en vice- praeses der St. Josephgezellen, waaraan hij ook met hart en ziel heeft gewerkt. Gezien zijn onverflauwden ijver en enthou siasme, speciaal voor de jeugdorganisaties, waarvoor hij ontzaglijk veel heeft gedaan, zal dit jeugdwerk dezen fijnvoeligen priester bij zijn vertrek naar Helmond wel het meest aan het hart liggen. Door zijn helderen blik op de geestelijke en sociale vraagstukken van het leven, zal het on getwijfeld wel te danken zijn, dat hij voor deze belangrijke en vertrouwelijke functie werd ge roepen. Wie in hem ook een groot vriend en mede werker verliest is ongetwijfeld Pater Frumen- tius, die met hem steeds in de beste harmonie samenwerkte, zoowel op vereenigings- als orga nisatiegebied. Ook voor vele organisaties is zijn vertrek een gevoelig verlies, en is het voor hen wel te betreuren, dat zij telkens voor het feit komen te staan, dat wanneer hun geestelijk adviseur goed is ingewerkt en dan ook een krachtige steun is, hij weer gaat vertrekken. Intusschen, onze beste wenschen vergezellen pater Theodorus naar zijn geboortegrond Bra bant. Alvorens de scheidende priester tegen fialf negen in het Patronaatsgebouw aankwam, werd hij in het klooster door de besturen van vak- en standsorganisaties toegesproken. Nadat Pater Theodorus achter de groene ta fel gezeten was, waarachter de diverse veree- nigingsvlaggen waren opgesteld, opende de heer C. Hamers als praeses der St. Josephgezellen dezen afscheidsavond en memoreerde het vele werk, dat de vice-praeses voor de afd. IJmui- den Oost heeft verricht. Onder daverend applaus der jongens kondig de spreker het cadeau aan, dat men na veel wikken en wegen aan hun scheidenden direc teur wilde aanbieden. Het moet pater Theodo rus dan ook wel echt uit het hart gegrepen zijn, te vernemen, dat het ditmaal geen stof felijk blijk van waardeering was, maar een gees telijk geschenk, n.l. een jaarlijksche algemeene H. Communie op 6 Januari (verjaardag van Pa ter Theodorus) van de mannelijke jeugd met als intentie een voor hem zegenrijken priester arbeid af te smeeken. Een donderend applaus was het ja-woord op dit cadeau. Hierna was het woord aan pater Theodorus' grootsten en intiemsten medewerker, n.l. Pater Frumentius, die hem in een treffende toespraak hartelijk dankte voor de prettige en vrucht bare samenwerking in de laatste twee jaren, dat ook hij op het vereenigings- en organisa tieleven werkte. Spr. sloot met de belofte hem vele malen in de H. Mis te gedenken, waarop een krachtig applaus volgde. Nadat de heer G. Meyssen, als bestuurslid van de R. K. Dam- en Schaakvereeniging G. S., den geestelijk adviseur in een korte maar krach tige speech dank had gebracht voor het vele werk, dat hij voor de vereeniging had tot stand gebracht, kreeg de heer Van Tongeren 't woord, als lid van den raad van bestuur, die woorden van dank uitte en hem een zegenrijken pries terarbeid toewenschte. Hierna liet de Ambrosius-ban een fluitspel hooren, waarvoor een lofwoord niet mag wor den onthouden. Een vlot en aardig Radio-hoorspel liet hierna de Kruisvaart hooren, waarvoor zij menig keer een applaus in ontvangst mocht nemen. Na een declamatie van den heer C. Hamers dankte de heer H. van Kaam namens de leden der Kruisvaart, waarna baljuw v. d. Pol na mens de leiders een woord van dank uitte. Ook de Kruisvaart uit Driehuis was vertegenwoor digd door baljuw Post, heraut Jorna en twee leden. Hierna dankte Pater Theodorus in treffende woorden allen voor hun groote aanhankelijk heid en prettige samenwerking en niet in het minst voor dit prachtig geestelijk geschenk. Naar wij vernemen wordt door het bestuur van de IJmuider Vischhandelvereeniging het plan overwogen om de vischhal op 6 Septem ber te sluiten. Naar wij vernemen is door de Provinciaal der Eerw. Paters Capucijnen te Den Bosch Pater Majella benoemd tot opvolger van Pater Theo dorus. Pater Majella, die in 1933 tot priester gewijd is en thans 31 jaar is, is afkomstig uit het Ca- pucijnenklooster te Enschede. Zijn arbeidster rein lag evenwel in het naburige Overdinkel (Ov.), alwaar hij geruimen tijd zich op het geestelijk, sociaal en organisatieleven heeft be wogen. Gedeputeerde Staten.van Noordholland stel len den staten der provincie voor den heer dr. Heinrich Hirschfeld, thans tweeden geneesheer, tevens waarnemend directeur, aan de stichting „Beileroord" te Beilen, te benoemen tot eersten geneesheer-directeur van het provinciaal zie kenhuis te Medemblik, in vasten dienst. Gebouw.St. Bavo: Gec. Best. Slagers, 8 uur; Best. Bakkers, half 7; Ver. „Het Raskonijn", 8 uur; Com. Winterhulp, 8 uur; Neutrale Bak kers, 8 uur. H.K.B. Tcmpeliersstraat: Alg. Ver. Voor Bloembollencultuur, 2 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Toonzaal Boskamp, O verveen: Expositie 10 6 uur. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V., kwart over 8. Rembrandt: „Zwerfstertje", 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema: „De schrik van wijk 7", „Het geheim van Dr. Felgentreu", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Enkele reis Hollywood", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Begeerd", 2.30, 7 en 9.15 uur. MoviacDoorloopend uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; afdracht Graf. Bond, 8 uur; Winterhulp, 8 uur. Stadsschouwburg: „Alvata".kwart over 8. Groote Kerk: Orgelbespeling kwart over 8 tot kwart over 9. Toonzaal Boskamp, O verveen: Expositie 106 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: „Zwerfstertje". 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema: „De schrik van wijk 7", „Het geheim van Dr. Felgentreu", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Enkele reis Hollywood", 2.30, 7 en 9.15 uur. 1 Frans Hals: „Mazurka", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogram. De aannemers C. Diependaal te Santpoort en J. Beenen te Haarlem waren de laagste in schrijvers voor het maken van nieuwe kanaal vakken ten Westen en ten Oosten van Kiester- zijl in Friesland. On Zondag 28 Augustus bereikte de heer G. Knaapen den 65-jarigen leeftijd en was toen levens 45 jaar in dienst bij de fa. Böttger al hier, Van den Minister van Sociale Zaken mocht de jubilaris een schrijven ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd, hem de eere-medaille in brons van de orde van Oranje-Nassau te ver leenen. Van verschillende zijden ondervond de jubilaris hartelijke blijken van belangstelling. De bekende booten van Feije zullen op Don derdag 8 September as. de te waterlating van net motorschip „Oranje", waarbij H. M. de Ko ningin aanwezig zal zijn, bijwonen. Kaarten vcor dezen tocht zijn te verkrijgen bij het kan toor der reederij: Ravelingsteeg 13. Het zwemfeest, dat op 31 Augustus in het Sportfondsenbad gehouden zou worden, gaat wegens gebrek aan deelneming niet door. De winkeliersvereniging ,,'t Kleverpark" or ganiseert op 31 Augustus een sportmiddag. Jon gens en meisjes van 917 jaar kunnen aan de zen middag meedoen. Inschrijving staat nog open. De middag staat onder leiding van be voegde leeraren M. O. Lichamelijke opvoeding. Aardige nummers staan op het programma, o. a. autopedrijden, blokjes rapen, verspringen, kogelstooten enz. Er kunnen mooie prijzen ge wonnen worden. Het programma van de orgelsbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Dins dag 30 Augustus 1938, 's avonds van 8.15—9.15 uur, door den heer George Robert, luidt als volgt: 1. Preludium b kl.t., J. S. B'ach; 2. Dies sir.d die heil'gen zchn Gebot. J. S. Bach, a. Can to fermo in Canone, b. Fughetta; 3. Prière, C. Franck: 4. a. Fuga, b Choral, A. Honegger; 5. Abendlied, R. Schumann; 6. Marche gothique, Th. Salomé. Wij vernemen, dat de Mystery Show Alvata de voorstellingen in den Stadsschouwburg met twee dagen verlengt en dus morgen (Dinsdag) en Woensdagavond nog een voorstelling geeft. In aansluiting aan de vorige berichten, aan gaande de door het R. K. Schaakverbond te organiseeren propaganda-wedstrijden, wordt vermeld, dat deze wedstrijden zullen gehouden worden te Haarlem op Zaterdag en Zondag 10 en 11 September a.s. in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23, Haarlem. Voor Rotterdam en omgeving in de groote zaal van het parochiehuis van de parochie „Christus Koning", Adriaan Paauwlaan 5, Hil- legersberg, op Zaterdag en Zondag 17 en 18 September a.s. Er zal in groepen van 4 perso nen worden gespeeld, resp. in hoofd-, eerste-, tweede en derde klasse. Voor iedere groep zijn twee zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Verwacht wordt, dat alle R. K. schakers aan deze wedstrijden zullen deelnemen, in het bij zonder zij, die nog niet in vereenigingsverband hebben gespeeld. Inschrijvingen kunnen geschie den bij de heeren: F. A. Puts, Ripperdastraat 2, Haarlem; bij het secretariaat van het R. K. Schaakverband: Groepstraat 50a en door stor ting op postgirorekening no. 320896 van den heer H. J. v. d. Linden, Kleiweg 41, Hillegers- berg en bij de besturen van aangesloten R. K. Vereenigingen. Inschrijvingen te Haarlem moeten geschied zijn op Dinsdag 6 en voor Rotterdam en omge ving op 14 September a.s. IJMUIDEN, 29 Aug. (Versche visch). Tarbot 1.15—84, Tong 1.90—1.06, Heilbot 1.25—0.94 per kg. Griet 3014, Groote schol 3617, Middel schol 62—26, Zetschol 25—23, Kleinschol 16— 6.70, Schar 74.30, Tongschar 36—16. Poontjes 3.10, Groote schelvisch 2112.50, Middel schel- visch 14.50—10.50, Kleinmiddel schelvisch 11— 5.40, Kleine schelvisch 5.603.50, Groote gul 7.80—5.40, Kleine gul 6—3.30, Wijting 4.10—3.70, Makreel 11.50—2.50, Versche haring 4.503.30; alles per 50 kg., Kabeljauw 36—17 per 125 kg., Vleet 2.301.35 per stuk, Koolvisch 0.600.12 per stuk. Aangevoerd 2259 kisten versche haring. 28 kantjes steurharing ƒ8.808.10 per kantje. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 1 September 8.18 3.54 2 September 9.11 4.42 3 September 10.19 5.39 8.42 4.18 9.39 5.11 10.59 6.19

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5