We luisteren naar... FINANCIEN NÊERLANDS WEERMACHT DEFILEERT VANDAAG Dagfilm MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 Jean Batten landde op Ypenburg Voorloopig geen plannen voor nieuwe recordvluchten Geen nieuwe recordplannen VERGADERING VAN DEN VOLKSRAAD Regeling inzake de heerendiensten aangenomen „Hari balk" BURGEMEESTER VAN GOUDA OVERLEDEN Verdienstelijk leven van den heer E. G. Gaarlandt JONGEN ONDER ZWAREN VRACHTAUTO Het slachtoffer verkeert in levensgevaar HET GEVAARLIJKE „SNIJDEN" OP DEN WEG Ernstig verkeersongeval te Koedijk Diploma ziekenverpleging HOE DE STAAT NEW-YORK HAAR GROOTSTE INDUSTRIE HELPT Ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin De militairen komen Congregatie der Dochters van den Allerh. Verlosser, Würzburg Wielrijder aangereden en zwaar gewond Motorrijder tegen taxi gebotst Spoedig aan zijn verwondingen bezweken STEUN AAN INDUSTRIE Ministerieel schrijven van 1932 vervallen ERNSTIGE BOTSING TE LAREN Motorrijder zwaar gewond Inbraak bij onderwijzer te Zenderen Dinsdag 30 Augustus Bloembollencultuur Exportverruiming het eenige middel geacht tot bedrijfs- verbetering Jef van de Vijver gehuldigd Een enthousiaste ontvangst van den wereldkampioen te Roosendaal De Nivas verkocht 1010 ton superieure suiker en 203 ton bruine suiker voor con sumptie. De bekende Nieuw-Zeelandsche vliegster Jean Batten is Zondagmiddag om 5.32 uur met haar toestel, de Percival Gull. G-A.DJP.R, op het vliegveld Ypenburg geland, nadat zij om 4.06 uur (Ned. tijd) van het vliegveld Lympne in Engeland was vertrokken. Daar haar aankomst reeds een uur eerder was verwacht, waren op het vliegveld de vele bezoekers, die met dit mooie weer een uitstapje naar Ypenburg hadden gemaakt, langen tijd in afwachting van haar komst. Toen om onge veer kwart over vier het bericht kwam dat zij uit Engeland was vertrokken, besloten de mees ten van hen op het vliegveld te blijven om de aankomst van de vliegster af te wachten. Gespannen tuurde men naar de lucht, waar in zich tal van motor- en zweefvliegtuigen van Ypenburg bevonden. Tegen half zes ontwaar de men eindelijk een sierlijke, zilveren machi ne, welke men aan de groote snelheid, die het ontwikkelde, dadelijk als dat van Jean Batten herkende. Met een grooten boog zwenkte de laagdekker over het vliegveld om ten slotte daarop neer te strijken. Dit toestel is van het zelfde type als de op Ypenburg thuisbehooren- de PH-HGA doch van een later bouwjaar. De Percival Gull taxiede in de richting van de Aercclub, waar verscheidene autoriteiten op luchtvaartgebied ter begroeting aanwezig wa ren. Daar waren de heer en mevrouw Plesman, de heeren kolonel Walaardt Sacré, secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, C. Kolff, voorzitter van de N.L.S.. D. H. Reynders, gedelegeerd commis saris van Ypenburg, de burgemeester van Rijs wijk, mr. Van Hellenberg Hubar, havenmeester Schmidt Crans en verscheidene anderen. De deur van den zilveren vogel werd geopend en. gekleed in een donkerblauw mantelpak, stapte miss Batten uit het toestel. Mevrouw Plesman bood haar een bouquet donkerroode anjers aan en na eenige hartelijke begroetingen zette het gezelschap zich op het terras van de Aeroclub neer. Na een kopje thee Verklaarde Jean Batten zich bereid een en ander aan de aanwezige journalisten te vertellen. Men weet, dat Jean Batten recordhoudster is, niet alleen van vele vrouwelijke, doch ook van absolute vliegrecords. In 1934 vloog zij in veertien dagen en twee en twintig en een half uur van Engeland naar Australië, in 1935 maak te zij deze vlucht in 17 dagen en 15 uur, in hetzelfde jaar vloog zij ook van Engeland naar Brazilië in ruim twee dagen, maar haar groote jaar was tenslotte 1936, toen zij in wereldre cordtijd van Engeland naar Nieuw-Zeeland vloog in 11 dagen en 45 minuten, hetgeen de eerste directe vlucht EngelandNieuw-Zeeland was. Daarbij maakte zij tevens een record En gelandAustralië, door dezen afstand in 5 dagen en 21 uur te vliegen. De terugweg vloog zij in 5 dagen en 18 uur en dit was de eerste tocht in deze richting door een vrouw onder nomen. Natuurlijk vroegen we haar allereerst of ze plannen had voor nieuwe recordvluchten, doch daar kregen wij een ontkennend antwoord op. Voorloopig dacht zij er niet aan om nieuwe records te gaan breken. De vlucht naar ons land is een vacantiereisje. Zij is hier de gast van den heer en mevrouw Plesman, die haar een en ander van ons land zullen laten zien. Jean Batten was nog nooit in ons land ge weest, maar zeide toch vele vrienden in Neder land te hebben. Ten eerste heeft zij vier maal onze Oost gepasseerd en op de landingsplaat sen van onze Indië-route sprak zij dikwijls met de K.L.M.-piloten. Zij vertelde nog iets over haar vlucht naar Zuid-Amerika, waar zij verscheidene landen bezocht. Haar vliegtuig draagt daar ook de sporen van, want op de staart zijn, onder de „Union Jack" de vlaggen geschilderd van Bra zilië, Uruguay en Argentinië. Na haar bezoek aan Holland gaat zij met haar vliegtuig naar Le Touquet om daar vrien den te bezoeken, eveneens een vacantiereisje. „Maar u komt in het najaar toch beslist te rug om in Holland lezingen over uw vluchten te houden?" vroeg de heer Plesman. Jean Batten wilde hierover geen definitieve belofte geven, maar weigeren deed zij de uit- noodiging evenmin. In Engeland houdt zij ook veel lezingen over de vliegsport en van Jean Batten iets te hooren over haar vluchten zul len de Nederlandsche vliegenthousiasten zeker op prijs stellen. Haar eerste kennismaking met Nederland was goed uitgevallen, want nadat zij in Engeland met regen was gestart, daalde zij op Ypenburg in vollen zonnenschijn. BATAVIA, 29 Augustus (Aneta) In de ver gadering van heden heeft de Volksraad de be handeling voortgezet van de regelingen in zake de heerendiensten, welke behandeling niet zon der emotie verliep. De regeeringsgemachtigde, de heer Dros- saers, directeur van het departement van Bin- nenlandsch Bestuur, beantwoordde de sprekers in eersten termijn. Hij verklaarde, dat hij het betreurd zou hebben, indien thans geen verge lijk met den Volksraad mogelijk zou zijn. De regeering is zoover gegaan als dit onder de huidige omstandigheden mogelijk was. Over eenstemming is onmogelijk, wanneer leden, die vroeger bezwaren hadden, niet eveneens bereid zijn, om deze zooveel mogelijk te herzien. Vervolgens werd aangevangen met de behan deling in tweeden termijn van deze regelingen, waarvoor geen sprekers worden opgegeven. De heer Wirjopranoto (Nationalist) stelde daarop voor, de stemming uit te stellen tot X September, welk voorstel met 20 tegen 13 stem men werd verworpen. Hierna werd het ontwerp inzake de ordon nantie voor inlandsche gemeenten in stemming gebracht en zonder eenig debat en zonder hoof delijke stemming aangenomen. Hierna werd de behandeling van de regeling der heerendiensten hervat. De heer Datoek Toemenggoeng verklaarde, de amendementen welke hij heeft ingediend terug te trekken. Bij de stemming over het geheele ontwerp verklaarde de heer Soetardjo (Ver. v. Inh. be stuursambt.) dat hij, nadat de regeering con cessies heeft gedaan, zijn goeden wil, om tot overeenstemming te komen, wil toonen en daarom zal voorstemmen. De heer Wirjopranoto constateert, dat de regeering een „hari baik" (een gunstigen dag) heeft en de regelingen erdoor zal krijgen. De heer Drossaers: „Is u dan zoo zeker van het standpunt der niet aanwezige leden?" Het ontwerp wordt hierop me! 29 tegen 2 stemmen aangenomen, terwijl de ontwerp- ordonnanties die daarbij hooren, geacht worden met dezelfde stemverhouding aangenomen te zijn. De inheemsche leden geven hierna hun te vredenheid met het succes der regeering te ken nen door te roepen: „hari baik." Zondagmorgen is te Gouda op 58-jarigen leef tijd overleden de heer E. G. Gaarlandt, burge meester van Gouda. Sinds een paar weken had burgemeester Gaarlandt zich wegens ongesteldheid aan zijn werkzaamheden onttrokken. Op medisch advies zou hij gedurende eenigen tijd rust nemen. In de afgeloopen week is in zijn toestand een on gunstige wending gekomen, die den behandelen den geneesheeren het ergste deden vreezen. Na dat- Vrijdag eenige verbetering was ingetreden, is de patiënt daarna zoodanig achteruitgegaan, dat hij Zondagmorgen is overfeden. Egbert Gerrit Gaarlandt werd geboren te Groningen op 12 Juni 1880. Hij genoot zijn oplei ding aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, waar hü in 1902 bevorderd werd tot twee den luitenant bij de infanterie O.I.L. op 23-jari- gen leeftijd, in 1903, werd hij naar Nederlandsch Oost-Inöië uitgezonden, waar hij eerst op Java in garnizoen kwam. De jonge officer verzocht verplaatsing naar Atjeh, waarheen hij spoedig werd gedirigeerd. Slechts één jaar is hij daar gebleven. Bij de omsingeling van een huis, waar in zich kwaadwilligen ophielden, werd luitenant Gaarlandt in het daarbij ontstane gevecht zwaar gewond. Hoewel hij van zijn verwondin gen geheel herstelde, heeft hij één zijner oogen moeten missen, waardoor hij voor verderen mi litairen dienst werd afgekeurd en den dienst met pensioen moest verlaten. Voor zijn heldhaf tig optreden werd hij eervol vermeld. In 1904 gerepatrieerd, zoch hij hier te lande een werkring bij de gemeentelijke administratie. Op 7 Juli 1911 werd hij benoemd tot burgemees ter van Texel, welk ambt hij vier jaar heeft vervuld. 25 Januari van 1915 volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Gorinchem, waar hij tot 1927 bleef. In de moeilijke periode der oor logsjaren, eerde de bevolking dier gemeente zijn burgemeester door hem op 7 November 1919 een gouden gedenkpenning aan te bieden voor de wijze waarop hij in den tijd der distributie van brandstoffen en voedingsmiddelen de bevolking had bijgestaan. 1 Mei 1927 werd de heer Gaarlandt burgemees ter van Gouda. Gedurende elf jaar heeft hij dit ambt bekleed onder zeer moeilijke omstandig heden en verhoudingen. Met zijn geheel per soonlijkheid heeft hij zich ook in Gouda aan zijn ambt gegeven en zich in dienst gesteld zij ner gemeente en van de Goudsche bevolking. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Het Nederlandsche Roode Kruis schonk hem het kruis van verdienste. Naast het burgemeestersambt, vervulde de heer Gaarlandt talrijke funcies in he maat schappelijk leven. De openbare feestelijkheden, welke vandaag en Dinsdag zouden worden gehouden zijn afge last. Het overlijden van burgemeester Gaarlandt is Zondagmorgen in alle kerken te Gouda her dacht. De gemeenteraad is in speciale zitting bijeen geroepen tegen hedenavond. Zaterdagavond, ongeveer zeven uur Is te Hoogkerk de tien-jarige P. Stuivenwold, die per rijwiel den weg aldaar overstak, aangereden door een truck met trailer van de firma Wester broek ter plaatse. Het ventje kreeg beide wie len over het lichaam en werd met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen naar het R. K. ziekenhuis te Groningen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Zondagavond omstreeks acht uur is op den rijksweg AlkmaarSchoorldam, juist tegenover Koedijk, een ernstig ongeluk gebeurd In de richting Schoorldam fietste de familie Kemper uit Amsterdam, de heer en mevrouw K. op een tandem, een zoon en dochter elk op een rijwiel, toen uit tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde, welke op dat oogenblik werd gepasseerd door een personenauto. De be stuurder van laatstgenoemden auto haalde daar bij te veel naar links uit, met het gevilg, dat de 17-jarige K. door dezen auto werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. Zijn zuster kon door tijdig van haar fiets te springen een botsing voorkomen De jongeman bieek er erg aan toe te zijn. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke door dr. Den Hertig uit Koedijk werd verleend Het slachtoffer had een dubbele dijbeenbreuk opge- loopen en daarbij een ernstige vleeschwonde aan een der beenen bekomen. De gewonde is per ziekenauto naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht De gemeentepolitie uit Bergen maakte proces-ver baal op en stelde een onderzoek naar de schuld vraag in. Geslaagd voor diploma A groote ziekenver pleging te Velsen IJmuiden-Oost, Antonius Zie kenhuis, de eerw. zusters: Bernarda, Blanca en Adehelma en de verpleegsters: Nijssen van IJmuiden, Stappershoefuit Valkenswaard Meerman uit Haarlem en v. d. Staak uit Bos koop. De zuivelindustrie is de grootste industrie in den Staat New-York. Het is dan ook te be grijpen dat hiervoor een krachtige verbruiks- ontwikkelende reclame wordt gemaakt. Onlangs besloot de Commissie, hiermede be ast, tot haar vijfde campagne, waarvoor 310.000 bijeen werd gebracht en wel door een heffing van dollarcent per 100 Lb verkochte melk. Tot op heden heeft het Bureau voor Melk- reclame ongeveer 1.000.000 aan het primaire reclame-middel, courantenreclame, besteed en blijkens de continuatie der campagne, niet zonder resultaat. De Residentie is vandaag anders wakker ge worden dan op andere dagen. In de vroege ochtenduren reeds klonk het rumoer de huizen binnen: het verre slaan van trommen, de muziek van corpsen, welke door den wind van veraf werd meegevoerd, het ge daver van de militaire auto's, het geronk van motoren. Hoe kan het anders, wanneer vandaag on geveer 15.000 manschappen voor H. M. de Ko ningin zullen defileeren, waarbij dan gerekend de huzaren, de artillerie, de wielrijders. Vijf tienduizend militairen zullen vanmiddag op de Van Alkemadelaan stram voorbij marchee- ren, terwijl 90 vliegtuigen vanuit de hoogte hun saluut brengen, om de Koningin te eeren bij Haar regeeringsjubileum. De feesten ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin zetten vandaag in den lande in met de groote troepenrevue van het Nederlandsche leger te land en ter zee, waarvoor duizenden en duizenden hun belangstelling toon den. Nog nauwelijks was de zon door de nacht wolken heengebroken of de eerste enthousiasten begaven zich op weg naar de Van Alkemade laan, om een goede plaats uit te zoeken. De eerste militaire trein reed vanochtend om 6.50 uur het station binnen, zij het met eenige vertraging, omdat een as het gedurende de reis begeven had. Maar daarna liepen de extra- treinen binnen met de regelmaat van een klok en om precies 9.50 uur werd het laatste con tingent militairen aan het station afgeleverd. In totaal hebben de beide Haagsche stations vanochtend 10.000 manschappen, 1000 paarden en 600 rijwielen verwerkt. Tevreden stonden de stafofficieren bij het uitladen der verschil lende militaire onderdeelen. De overige verplegingsplaatsen waren het Alexanderveld, het voertuigenpark Raamweg, Houtrust, de dr. Lelykade en de v. d. Burch- laan. Het gemotoriseerde gedeelte van de weer macht had zich in de ochtenduren in Scheve- ningen opgesteld. Het groote en kleine geschut met motor - tractie, de motor-afdeelingen, de luchtdoelar tillerie. de tanks, de pantserwagens alles ver heugde zich in een geweldige belangstelling. Maandag 19 September zal in de Industrieele Club te Amsterdam een vergadering gehouden worden van obligatiehouders van de 7/5 pet. le hypothecaire obligatieleening, groot 600.000, ten laste van de Congregatie der Dochters van den Allerheiligsten Verlosser, Würzburg. Het doel van deze bijeenkomst is de behan deling van een voorstel van de debitrice: a) den looptijd der leening met een termijn van 5 jaren te verlengen. b) de rente der leening, gedurende dezen ter mijn vast te stellen op 4 pet. Zondagmiddag is op den Rijksstraatweg te Alphen aan den Rijn de 27-jarige opperman J. de Heij, die met zijn verloofde fietste, aange reden door een personenauto, waarvan de be stuurder, zekere N. uit Amersfoort, door tot dusver onbekende oorzaak, geheel op het lin kergedeelte van den weg geraakte. De Heer De H. kwam daarbij te vallen en liep ernstige in wendige verwondingen op. Hij is in zorgwek- kenden toestand naar het St. Elisabeth-zieken- liuis te Leiden overgebracht. Op den rijksweg Heerlen-Sittard, onder de gemeente Doenrade-Oirsbeek, is Zondagavond laat de motorrijder Beekman uit Douvergen- hout, gemeente Merkelbeek, met zijn motor tegen het linker-achterspatbord van de taxi van den heer G. uit Sittard gebotst. Beekman werd zoo ernstig gewond, dat hij twintig minuten later ter plaatse is overleden. Zijn echtgenoote, die op de duo zat, kreeg een beenbreuk en is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft de gemeentebesturen bericht, dat bij schrijver van 24 Juni 1932 werd gevraagd, zooveel mo gelijk bij den bouw van werken Nederlandsch cement te gebruiken. Het motief, hetwelk aan bedoeld verzoek ten grondslag heeft gelegen, n.l de wenschelijkheid, om de Nederlandsche in dustrie te steunen, heeft inmiddels grooten- deels zijn waarde verloren door de totstandko ming van het zgn. „Vijflanden-contract", waar in het aan de Enci-Cemy toekomend deel van de Nederlandsche markt wordt gegarandeerd. De minister voornoemd heeft nu aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat in verband hiermede geen reden bestaat voor handhaving van bovenvermelde aanschrijving van zijn toenma-ligen ambtsvoorganger. Bedoelde aan schrijving kan mitsdien als vervallen worden beschouwd. Zondagavond te kwart over acht is op den rijksweg ter hoogte van Laren een botsing ont staan tusschen een wielrijdster en een motor rijder. Mej. van der Hoop uit Laren wilde dicht bij de Drift per fiets den rijksweg oversteken. Te gelijkertijd naderde uit de richting Baarn een motorrijwiel, bestuurd door den 26-jarigen H. C. Hoyer uit Rijswijk. De motorrijder kon de wiel rijdster niet meer ontwijken, waardoor een bot sing ontstond. Beiden vielen tegen den grond. De motorrijder sloeg eerst tegen een kilometer- paal en bleef bewusteloos liggen. Een passee- rende geneesheer uit Overijsel en een medicus uit Laren verleenden de eerste hulp en lieten de slachtoffers overbrengen naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren. Hier bleek dat de wielrijd ster niets mankeerde, terwijl de motorrijder een bloedende hoofdwonde en een schedelbasisfrac- tuur had opgeloopen. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. In de woning van den onderwijzer T. in de buurtschap Zenderen heeft een inbreker een nachtelijk bezoek gebracht. Een aanzienlijk be drag aan bankpapier is gestolen. Tevens wordt een gouden ketting vermist, terwijl de onge- wenschte gast ook enkele eetwaren had aange sproken. Vermoedelijk houdt deze inbraak ver band met andere inbraken, welke den laatsten tijd in Twente zijn gepleegd. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-Uitzending (8.00—11.00; 11.30—6.30 en 7.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.15 Orgelspel. 1.30 Ensemble Jetty Cantor. 2.15 Declamatie. 2.40 Ensemble Jetty Cantor. 3.30 Aeollanorkest. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor kinderen. 5.30 Kovacs Lajos-orkest. 7.00 Baarn's M'annen- en Meisjeskoor. 7.30 Causerie „40 koninklijke Jaren". 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest m. m. v. solisten. 9.15 Reportage. 9.40 Reno va-kwintet. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Sportreportage. 11.00 Berichten ANP. Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten m. m. V. solist. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Pianovoordracht. 5.00 KRO-Kamerorkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.10 KRO-Orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Boerhaave. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Melodisten m. m. v. solist. 8.30 Radiotooneel. 9.15 Vervolg concert. 9.45 Causerie „Aan den vooravond van Koninginnedag". 10.05 KRO-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Kwintet m. m. v. solist. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.20 BBC-Northern-Ireland Orkest. 3.20 Populair concert. 4.20 John McArthur Kwintet. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Klarinetvoordracht. 5.40 Leslie Bridgewater Kwintet. 6.50 Viool en piano. 7.40 Orgelspel. 8.50 Amusementsreportages. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.55 BBC-Theater-orkest m. m. V. soliste. 11.45 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 9.00, 10.10 en 12.20 Gramofoonmuz. 12.40 Cantrelle-orkest. 2.35 en 3.05 Gramofoonmuz. 4.20 Zang. 4.35 Pianovoordracht. 5.20 Ellis-orkest. 6.20 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 10.35 Trio Charron en soliste. KEULEN, 456 M. 12.20 Orkest van den Stadsschouwburg te Konstanz. 2.30 Vrooljjk concert. 4.20 Omroeporkest. 6.30 Zang en fluit. 7.20 Orkest m. m, v. solisten. 8.50 Fritz Weber's dansorkest en soliste. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Vervolg dansmuziek. 12.20 tyeensch Kamerorkest en volksmuz. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 en 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaretprogramma. 9.20 Symphonie-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 8.20 Orkest en solist. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Llederenconcert. 8.30 Salzburger Mozart-orkest, 10.50 Piancvoordracht, 11.20 Orkest m. m. v. soliste. 1.26 Nachtconcert. De heden te Haarlem gehouden 188e (buiten gewone algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, dr. A. J. Verhage, geopend met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Hoewel de maand Augustus een zeer drukke maand is in het bloembollenbedrijf, heeft het hoofdbestuur gemeend toch in deze maand een algemeene vergadering bijeen te moeten roepen, omdat het juist in dit handelsseizoen gebleken is, dat de omstandigheden zoo zijn, dat een be drijf als het onze het nog niet zonder maatre gelen kan stellen. Dit handelsseizoen valt overigens wel in een tijd van politieke spanningen en an een scherp tot uiting komen van omstandigheden, die er duidelijker dan ooit op wijzen, dat de structuur der maatschappij zich aan het wijzigen is. Het is dan ook niet alleen de groote oogst, die ons doet beseffen, dat het ontbreken van regelen tot zware verliezen zou leiden, het zijn ook de wijzigingen in de geestesgesteldheid en in de economie der volkeren, waardoor afzetuitbreiding op een bepaald moment zooveel moeilijker en gevaarlijker wordt dan vroeger. Een vrijere wereldhandel in agrarische pro ducten zou niet alleer in het belang van het bloembollenbedrijf zijn en nu noodige maatre gelen kunnen doen missen, ook de welvaart der bevolking zou er door vergroot worden. Maar we hebben er rekening mede te houden, dat wij alleen den wereldhandel niet vrijer kunnen ma ken en de geestesgesteldheid waaruit afweren de maatregelen volgen of dreigen, niet kunnen veranderen door te doen, alsof de wijzigingen, waarover ik sprak, niet bestaan. Wij hebben ons aan te passen bij de omstandigheden, zooals zij zich ontwikkelen, in het andere geval zouden wij tegen éen zoo sterken stroom moeten op roeien, dat groot krachtverlies daarvan het ge volg zou zijn. Ook wil ik hiermede niet zeggen, dat de han del in ons product steeds meer beperkt zal wor den, maar wij moeten er voor waken, dat we de buitenlandsche markten niet overprikkelen, door tegen te gaan, dat tegen prijzen, die de buitenlander dumpingprijzen zal noemen, onze bloembollen verkocht zullen worden. Helpen wij niet zorgen voor een zekere stabi liteit, dan wordt de kans, dat het streven naar afwerende maatregelen zich nog meer tegen s richt, veel grooter. Wij zien het dit seizoen; het zou niet mogelijk zijn een zoo grooten oogst op de buitenlandsche markt te plaatsen, zonder de prijsverhoogingen volkomen te verstoren, en daardoor zouden wij afwerende maatregelen uitlokken. Onze taak is om in de wereld, zooals zij de laatste jaren groeit, dit zooveel mogelijk te voorkomen, daar hieruit blijvend schadelijke gevolgen zouden kunnen voortvloeien. De uitvoering der maatregelen is dit jaar bij een abnormaal grooten oogst zijn tulpen, moei lijker dan ooit. Alle mogelijke maatregelen zijn getroffen om de uitbetaling door het surplus- fonds zeker te stellen. Hierdoor is voorkomen, dat de markt verder inzakte dan de minimum prijzen. Hiervoor waren echter noodig een korting van 24 pet. van de nota's en een mogelijkheid om tot een zware inlevering te komen. Alhoewel men door deze maatregelen uiteindelijk meer zal besommen, dan zonder maatregelen het géval geweest zou zijn, moge men zich in de kringen der overheid toch realiseeren, welke strenge maatregelen in en door het bloembollenbedrijf worden toegepast. Zoowel bij mogelijkheden om den afzet te ver- grooten, als in het geval, dat de omstandighe den hulp van de regeering eischen, bedenke men, dat nagenoeg geen enkele bedrijfstak financieel zoo zelfstandig blijft staan. In het bij zonder bedenke men dat, wanneer onderhande lingen gevoerd worden met het buitenland. Ik ben er van overtuigd, aldus spr., dat hierin vele en groote moeilijkheden schuilen, maar een bedrijfstak, die zelf nagenoeg geheel de maat regelen financiert, die voor dien bedrijfstak ge troffen zijn, verdient toch in de eerste plaats, dat de export van zijn artikel zooveel mogelijk verruimd wordt. Vooral Omdat exportvergunning het eenige middel is om ons bedrijf gezonder te maken, terwijl het bloembollenvak reeds naar verhouding veel middelen beschikbaar stelt om het artikel te propageeren. Ik denk in het bijzonder aan het contingent voor export naar Duitschland. De ontwikkeling van de clearingrekenmg is niet gunstig, maar nu deze ontwikkeling juist valt in een tijd van het jaar, dat de bloembollen worden geëxpor teerd, is er naar mijn meening toch alle reden, om voor het vierde kwartaal de bloembollen export daarheen wat te verruimen, temeer, om dat de Duitsche afnemers er op gebrand zijn, om wat meer te ontvangen. Nauwelijks was in den loop van den middag het nieuws van Jef v. d. Vijver's hernieuwd en daarmee bevestigd wereldkampioenschap door de plaatselijke pers te Roosendaal gebulletineerd of het ging als een vuurtje door de stad, waar het vooral in de Stationswijk waar in de Vin- centiusstraat de wereldkampioen bij zijn ouders inwoont de wijkbewöners in geestdrift bracht. Spontaan werden schier huis aan huis de vlaggen uitgestoken en de bestuurders van het wijkcomité staken dadelijk de hoofden bijeen om den favoriet van deze wijk met den heftig bestreden doch onoverwonnen wereldtitel een glorieuze ontvangst te bereiden. Muziekcorpsen werden opgeroepen en auto's gerequireerd om bij de aankomst van den trein te 9.54 op het Stationsplein gereed te staan, ten einde Jef den wereldkampioen in een zegetocht door de stad naar het gemeentehuis te voeren, waar het ge meentebestuur bereid werd gevonden den kra- nigen stadgenoot officieel te ontvangen. Niettegenstaande het late avonduur waren duizenden en nog eens duizenden inwoners op het Stationsplein samengestroomd om van den zoo spontaan opgezetten huldigingstocht ge tuige te zijn. Een delegatie van het Wijkcomité was den wielrenner-kampioen en diens ouders en famiile tot Rotterdam tegemoet gereisd om hem bij het binnenkomen op het station te vergezellen, waar honderden belangstellenden zich op het perron hadden opgesteld voor een eerste be groeting. Hier waren ook aanwezig de overige bestuursleden van het organiseerend comité en een delegatie van de Vereen. Voor Vreemdelin genverkeer „Roosendaalsch Bloei". Onder luid gejuich reed de trein binnen. Op het plein buiten het station stonden drie mu ziekkorpsen opgesteld, die tegelijk het „Wilhel mus" deden hooren, gevolgd door een overwel- Op 9 September a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 2250 gewone aandeelen van f 100 tot den koers van 120 pet. ten laste van de Cultuur Mij. „Bodjang Datar". Aan deelhouders kunnen met f 500 nominaal oude op f200 nominaal nieuwe aandeelen inschrijven. De nieuwe aandeelen deelen reeds ten volle in de winst over 1938. De voortdurende onzekerheid ten aanzien van den toestand in Tsjecho-Slowakije ver oorzaakt nog steeds kapitaalvlucht uit Eu ropa naar Amerika. In verband hiermede staat het pond sterling te Londen onder verkoopsdruk. De goudprijs is verder ge stegen met 1 d. tot 142/8. Van 1 Januari tot en met 13 Augustus werd in Nederl. Indië 599.503 ton suiker ver kocht. Van oogst 1937 en vorige oogsten is nog 5.027 ton te verkoopen. Japan voerde in het eerste half jaar aan kunstzijde uit 10.15 mill, lb., tegen 25.70 mill. lb. in het eerste half jaar 1937. De uit voer van kunstzijde-weefsels bedroeg 172.35 mill, tegen 239.63 mill, vierkante yard. Economische en financieele kringen te Parijs koesteren de meening, dat tusschen Daladier en de vakorganisaties overeen stemming zal worden bereikt, ook met de socialisten en de communisten, omtrent de verlengde werkuren-week. De I.G. Farbenindustrie A.G. heeft te Weenen de Donau A.G. opgericht met een kapitaal van M. 200.000 voor den verkoop van chemische producten. De Londensche rubberprijs steeg met 1/16 d tot 8 1/16 d. per lb. als gevolg van spe culatieve aankoopen van verbruikers. Hier mede werd het hoogste punt bereikt sedert October '37, toen de prijs 8 3/16 d. bedroeg. Men rekent niet op een verdere stijging al vorens het Internationaal Rubber-Restric tie-Comité op 12 September a.s. zijn beslui ten zal bekend maken. De Union Pacific keert op de gewone aan deelen een dividend uit van doll. 1.50 en op de preferente aandeelen een halfjaarsdivi dend van doll. 2. De General Moto-rs plaatste belangrijke orders voor automobiel-onderdeelen bij haar eigen fabrieken. Waarschijnlijk zal reeds op 15 September a.s. met de productie der 1939-modellen een aanvang worden ge maakt!. De Atchison Topeka boekte in Juli aan netto-ontvangsten doll. 5.23 mill, tegen doll. 4.55 mill, in Juli 1937. In de eerste ze ven maanden doll. 7.47 mill, tegen doll. 13.51 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. 4 De New-York Central boekte in Juli aan netto- ontvangsten doll. 970.000 tegen doll- 3.20 mill, in Juli 1937. In de eerste zeven maanden doll. 1.07 mill., tegen doll. 25.77 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De Pennsylvania Rrd. boekte in Juli aan netto-ontvangsten doll. 970.000 tegen doll- doll. 7.32 mill, in Juli 1937. In de eerste ze ven maanden doll. 24.63 mill, tegen doll- 44.91 mill, in het zelfde tijdvak van het vorig jaar. De Southern Railw. boekte in Juli aan netto-ontvangsten doll. 1.06 mill, tegen doll- 1.16 mill, in Juli 1937. In de eerste zeven maanden doll. 4.63 mill, tegen doll. 10.43 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Texas-Corporation boekte in het eer ste half jaar een netto-winst van doll. 1.27 per aandeel, tegen doll. 2.48 p. a. in het eerste halfjaar van 1937 en doll. 0.71 p. a. in het tweede kwartaal tegen doll. 0.58 p. a. in het tweede kivartaal 1937. De American and Foreign Power Co- boekte in het tioeede kwartaal een netto winst van doll. 1.58 mill, tegen doll. 1.89 mil}- in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De uitvoer van grondstoffen door de Ver. Staten bedroeg in Juli doll. 32.81 mill, tegen doll. 34.50 mill, in Juni; van zelf fabrikaten doll. 37.27 mill, tegen doll. 37.02 mill, en vein geheel bewerkte producten doll. 117.00 mill- teg en doll. 123.45 mill. De invoer van grond stoffen bedroeg doll. 43.23 mill, tegen doll- 38.00 mill., van halffabrikaten doll. 29.61 mill, tegen doll. 30.36 mill, en van geheel bewerkte producten doll. 30.89 mill, tegen doll. 32.43 mill. De Amerikaansche wagon-verladingen zijn in de week van 21 Augustus ten op zichte van de voorafgegane week met 8300 wagons gestegen tot 597.900 wagons en ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorig jaar met 171.800 wagons gedaald- Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.9VA8.92a (V- slot 8.92); de Dollar op 1.83—1.83Vf (1.83 1/16); de Frank op 4.99'A500'A (500Va); de Belga 30.92VZ—30.97% (30.92) en de Zwitsersche Frank op 41.9041-99 (41.96Va). digend hoerageroep van' de duizendkoppiSe menigte. Met twee muziekkorpsen voorop, waarachter de auto's aansloten en gevolgd door het derde muziekcorps, werd de wereldkampioen, die rne6 een krans omhangen op den kap van de tweeae auto had plaats genomen, tusschen de dik op gedrongen en luid juichende menigte door naar het stadhuis op de Markt gevoerd, waar weder om 'n groote menigte zich voor het gemeente huis verdrong. In de raadszaal wachtte het college van B- en W. den kampioen op. Het eerst werd hij hier toegesproken door burgemeester mr. Claudius Prinsen, wien oef- een genoegen was hem hier voor de tweede maal officieel te ontvange en te huldigen mej het behalen van het wereldkampioenschap. Spr. besloot zijn toespraak met de beste wen- schen voor de toekomst en gelukwenschen aai1 de ouders, waarna hij onder luid applaus mevr- v. d. Vijver, de moeder van den kampioen, ce bloemstuk aanbood. Hierna voerden nog vele sprekers het woora- Nadat de eerewijn was rondgediend en daar na de muziekkorpsen ieder een nummer tc" beste hadden gegeven, terwijl Jef met zijn milie in het gezelschap van het gemeentebe stuur en de vertegenwoordigers der huldigen^ vereenigingen op het bordes had plaats SeT*"! men, werd de kampioen naar zijn ouderlU^ huis, in de Vüncentiusstraat, gereden, waar mede de feestelijke ontvangst werd gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6