De Wapenschouw te Den Haag Ongekend militair schouwspel China meldt overwinningen; maar Japan ook Nederlands weermacht, te land, te water en in de lucht, defileert langs onze jubileerende Vorstin Ruim 13.000 man marcheeren voorbij de Koninklijke Familie Het nieuws van heden VEEL BELANGSTELLING IN DE RESIDENTIE Fransch kabinet bijeen SOESOENG HEROVERD, ZEGT HANKAU DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21350 Infanterie marcheert. Cavalerie draaft langs. Caissons, kanonnen, rups pantserwagens ratelen voorbij, motoren van transportauto's zoemen, motor rijwielen roffelen tot ook de lucht zich vult met den daver der vliegtuigen, die, eskader na eskader, overvliegen. En dit gerucht, dreigend en onheilspel lend, de gescandeerde pas der soldatenlaarzen, het hoefgetrappel, de dreu nende gang der zware kanonnen, het gonzen en ronken der gemotoriseerde afdeelingen verstilt slechts dan, als een bij uitstek vaderlandsche groep pas seert: de bataljons wielrijders, die geruischlpos voorbij glijden over den gladden asphaltweg. Zoo hebben de strijdkrachten van leger, vloot en luchtmacht Maandag middag te 's-Gravenhage in een massale wapenschouw hulde gebracht aan Hare Majesteit de Koningin bij Haar veertigjarig regeeringsjubilé: een mili tair krachtvertoon der herboren Nederlandsche weermacht, zooals onze historie nog niet heeft gekend. 659 officieren, 12.631 onderofficieren, korporaals en manschappen, 1817 paarden, 115 kanonnen, 40 caissons, 245 personen- en vrachtauto's, 30 pantserwagens en rupspantserwagens, 8 zoeklichten, 231 motorfietsen, 558 rijwielen en eindelijk 87 vliegtuigen hebben aan de wapenschouw deel genomen. Anderhalf uur onafgebroken duurde het défilé. Feestelijk bevlagde en versierde stad leeft heel het ge beuren mee Alles vlot en ordelijk verloopen Het Weer rvmsw? Een uitgebrand bankgebouw in Hebron. Voor het gebouw een Britsche politie- pantserwagen, die door de Arabische opstandelingen onklaar werd gemaakt Voorbereiding van de besprekin gen in den volledigen ministerraad It aliaansch-J apansch handelsverdrag Ook Mandsjoekwo erbij betrokken Japansche colonnes naderen Hankau in een omsingeling, meldt Tokio Japans begrooting wordt hooger Dagorder commandant van het veldleger Oostenrijk moet zich zelf voorzien Walter Darré over het voedselvraagstuk De havenstaking te Marseille Arbeiders toonen zich nog niet tevreden. Besmettelijke ziekte in kazerne Een zestigtal gevallen van dysenterie te Utrecht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., (ngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen specialen verslaggever) Fuitengewoon groot is de belangstelling geweest voor dit bijzonder gebeuren. In de duinen rondom de van Alkemadelaan, langs de straten en wegen, die naar het defileerpunt voerden, stonden tienduizen den reeds lang te voren opgesteld. En de groote drukte aan de stations bewees, dat niet alleen uit Den Haag, maar ook uit wijde omgeving zeer velen zijn gekomen, om in de feestelijke Residentie getuige te kunnen zijn van deze demonstratie van Neerlands weerbaarheid, die op allen groo- ten indruk heeft gemaakt. Het was dan ook een schouwspel om niet licht te vergeten. Het Nederlandsche publiek is niet bijster verwend met militaire parades, het ziet doorgaans weinig van onze weermacht Groot militair vertoon kent het feitelijk slechts van het filmbeeld uit het buitenland. En daar rukt opeens een macht van meer dan 13.000 man, modern bewapend en uitgerust, met dis cipline en volmaakte orde door de eigen straten. Was het wonder dat men de oogen uitkeek naar die schier eindelooze gelederen, die rijen na rijen, onafzien baar, van groene helmen en blin kende bajonetten, dat men met stil ontzag de cavalerie zag naderen in wolken van stof, met deinende berenmutsen en flitsende degens, dat men zich beklemd voelde toen het leger van vandaag, de gemoto riseerde en gemechaniseerde een heden, somber en grimmig langs schoven met den sterken reuk van verbrandingsgas, als iets van hun eigen wezen. De vroolijke marsch- muziek, die ononderbroken weer klonk, harmonieerde nauwelijks meer met dit oorlogsapparaat, dat eigen lijk slechts door het ronken en rof felen van den motor, het knarsen der raderen en rupsbanden, op de eenig juiste wijze wordt begeleid- Dit monotone, strakke en dreigende in het uiterlijk van het hedendaagsche leger onder gingen zjj het sterkst, die nel verst van de Koninklijke Loge en de offlcieele tribunes ver wijderd waren. Op de Van Alkemadelaan, waar het langs den weg schitterde en flonker de van gala-uniformen, gevederde kolbakken en steken, waar de weermacht van adelborsten stond opgesteld en de militaire kapel met blinkende schelleboomen en feestelijke muziek elkaar afwisselden, was het een beeld vol leven, kleur en gloed als in de romantische dagen van voorheen. Ook het komen en gaan der Koninklijke Familie in een open calèche, bespannen met vier paarden, was indrukwekkend als steeds. De Koningin was in zeegroen toilet met bruine bont, de Prinses in het wit met witte bont, in het gelaat nog licht ge bruind van het Zuidelijke vacantiezon- netje. Prins Bernhard droeg het groot tenue van kapitein der grenadiers. Eén open rijtuig volgde met den chef van het Militaire Huis der Koningin, vice-admiraal Bauduin en twee hofdames. Toen de Koninklijke Familie in het Vorstelijk Paviljoen had plaats genomen, werd aan een mast terzijde de Koninklijke stan daard geheschen. In het koninklijk paviljoen hadden zich de leden van H. Ms. Militair Huis opgesteld en ook de chef van den generalen staf, luitenant-ge neraal Reynders en de chef van den marine staf, vice-admiraal Furstner. Naast het pavil joen had H. Ms. eerste stalmeester, jhr. Ver- heyen, den koninklijken stoet afgewacht. De tribunes voor de genoodigden boden, zooals wij reeds schreven, een kleurrijken aanblik. De Indische zelfbestuurders wa ren, voor zoover zij niet een rang in het leger bekleedden, in hun inheemsche hof- gewaden gestoken. De sultan van Pontia- nak reed in een groote glanzende limousine met een gouden pajong voor en had ieders belangstelling. Ook vele leden van het corps diplomatique, militaire en marine-attaché's woonden de wapenschouw bij. Op de tribune der autoriteiten bevonden zich o.m. de ministers dr. H. Colijn, van Dijk, Wei ter, Patijn, Goseling, Slotemaker de Bruine, de Wilde, van Buuren, Steenberghe en Romme, de deken en tal van leden van het Corps Diplo matique, de Ned. Gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, vice-president en leden van den Raad van State, president, vice-presidenten en leden van den Hoogen Raad, Procureur-Generaal en Advocaten-generaal bij den Hoogen Raad, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-ministers, de com missaris der Koningin in de provincie Zuidhol land, jhr. mr. dr. van Karnebeek, de commis sarissen der Koningin in de provincies Lim burg, Noordbrabant en Utrecht, verscheidene opperofficieren en oud-opperofficieren, o.w. ge neraal Snijders, vlagofficieren, leden van de hofhouding, de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht en van ver scheidene andere groote gemeenten, leden van den Raad van Defensie, Kamerleden, wethou ders, Staten- en raadsleden, secretarissen-gene raal van departementen van algemeen bestuur, enz. de meesten vergezeld van hun dames. Luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst- tot Voorst, commandant van het défilé, die met zijn staf de Koninklijke Familie had be groet, nam na het laatste bevél plaats tus- schen Koningin en Prinses. (Voor vervolg zie pag. 2) Bamboestokken als beschutting tegen bo maanvallen. Deze foto uit China laat zien hoe een vijfvoudig bamboe-vlechtwerk een gebouw tegen beschadiging moet behoeden §f Verwachting: Meest matige wind uit Noordelijke richtingen, nevelig tot be- trokken of zwaar bewolkt, later op- klarend, waarschijnlijk in den nacht nog eenige regen, vooral in het Oosten, overdag weinig of geen regen, iets koeler. Verdere vooruitzichten.- Wind uit Noor- H deiijke richtingen, mogelijk enkele lichte regenbuien, koeler. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiml 't 'f. i&vl- PARIJS, 29 Aug. (Havas). Vanmiddag is de Fransche kabinetsraad bijeengekomen. Om half zes vertrokken de vice-premier, Chautemps de minister van Openbare Gezondheid, Mare Rucart en de minister van P.T.T., Julien, naar het gare de Lyon om daar den president der- republiek, Lebrun, te verwelkomen, die terug keerde van zijn vacantie. De kabinetsraad werd in hun afwezigheid voortgezet. Na Lebrun verwelkomd te hebben, zijn Chau temps, Rucart en Julien teruggekeerd naar den kabinetsraad. Na de beraadslagingen is een communiqué uitgegeven, luidende: „De kabinetsraad heeft de problemen be studeerd, die in de zitting van morgen het onderwerp zullen vormen van besluiten van den ministerraad. ROME, 29 Aug. (Stefani). Het Italiaansche staatsblad publiceert den tekst van het han dels- en betalingsverdrag tusschen Italië, Japan en Mandsjoekwo. Het verdrag is niet van toe passing op de koloniën en bezittingen van Italië, wel op die van Japan en op het geheeie gebied van Mandsjoekwo. LONDEN, 29 Aug. (Reuter) Een offi cieel Chineesch telegram meldt de herove ring van Soesoeng, op 40 K.M. ten Noor den van Kioekiang. Naar het Chineesche persbureau meldt, zijn de Japansche troepen te Hwdhgmei geheel van de achterhoede afgesneden, nu de Chineezen na Taihoe en Tsjensjan ook Soesoeng hebben genomen. De Chineesche troepen rukken van verschil lende kanten op Hwangmei aan en de herove ring van die stad kan van oogenblik tot oogen blik verwacht worden. Door het succesvolle tegenoffensief is de militaire toestand aan den noordelijken oever van den Jangtse aanzien lijk gewijzigd. De Japanners hebben versterkingen ge zonden naar Hofei, om een omsingelende beweging tegen de Chineesche troepen in het Zuidwesten van Anhwei te maken. De Japanners trachten Matausjen te bereiken, doch hun aanvallen zijn afgeslagen. Aan het front langs de lijn Kioekiang—Nan - tsjang is de toestand niet veranderd. De Japansche pogingen om door te dringen tot Fenglintoe aan de Gele Rivier zijn ver ijdeld door een verrassenden Chineeschen aan val. De Japanners verloren 1000 man dooden en gewonden en vluchtten in verwarring. De Japansche luchtmacht heeft Toengkwan ge bombardeerd. Volgens de berichten van het Japansche persbureau Domei blijven de Japansche troepen vanuit het Oosten en Noorden naar Hankau oprukken. In de provincie Anhwei zou een Japansche colonne zich meester gemaakt hebben van Lioean, op 250 K.M. van Hankau. Een andere colonne meldt, dat zij zich op het oogenblik op minder dan 2 K.M. van Hoesjan, ongeveer 30 K.M. ten Z.W. van Hankau, be vindt. Deze twee steden vormen belangrijke bases aan den voet der bergen van Tapieh, die de eerste verdedigingslinie van Hankau vor men. Ten Zuiden van den Jangtse rukken de Ja panners eveneens op. Volgens een ander telegram, dat echter nog niet bevestigd is, zou een Japansche afdeeling, die de provincie Hoepeh is binnengedrongen, zich op slechts 140 K.M. Noordelijk van Han kau bevinden. Langs den spoorweg, die ten Zuiden van Kioekiang loopt, bestoken de Japansche strijd krachten de achterhoede van de Chineesche troepen, die samengetrokken zijn op nog geen 2 K.M. ten Noorden van de stad Teian en 70 K.M. ten Noorden van Nantsjang, de hoofdstad van Sjansi, die het eerstvolgende belangrijke objectief aan dit front is. De omsingeling van Hankau, aldus Do mei, is zoo ver gevorderd, dat na drie da gen van geslaagde operaties een halve cir kel is gevormd rondom de stad. De berichten in de Japansche bladen doen verder uitkomen, dat de Japansche vloot ge stadig stroomopwaarts trekt, en de belemme ringen in den stroom opruimt, terwijl de Chi neesche stellingen aan: beide kanten der rivier tot zwijgen worden gebracht. De stalen brug van Jintsjangjau op 35 K.M ten Noorden van Kanton zou door Japansche luchtaanvallen zijn vernield, waardoor de spoorwegverbinding KantonHankau verbroken is. Hankau zou thans van de buitenwereld ge ïsoleerd zijn, omdat ook de luchtdiensten zijn stopgézet na het gebeurde met het postvlieg tuig op 24 Augustus j.l. tusschen Macao en Kanton. T De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Oorlog heeft het bericht, als zouden de Chineezen Soesoeng in het Zuid westen van Anhwei heroverd hebben, be lachelijk genoemd. De cholera-epidemie, die op 26 Juli te Kioe kiang was uitgebroken, is volgens de „Asahi Sjimboen" onderdrukt, dank zij de verplichte inenting van 7500 Chineezen. De „Asahi Sjimboen" meent, dat de Japan sche begrooting voor het komende belasting jaar, welke op het oogenblik in studie is, sterk verhoogd zal worden, tengevolge van de uit gaven voor de landsverdediging, in verband met de spanning tusschen Japan en de Sovjet- Unie en de versterking van de vloot van En geland en de Vereenjgde Staten. Ook de uit gaven, welke een gevolg zijn van de overstroo mingen te Tokio en Kobe, zullen zwaar op de .begrooting drukken. Na afloop van het défilé der weer macht heeft de luitenant-generaal Van Voorst tot Voorst, adjudant in b. d. van H. M. de Koningin, commandant van het Veldleger, de volgende dagorder tot de deelnemende troepen gericht: „Officieren, onderofficieren, kor poraals, matrozen en soldaten. Hare Majesteit de Koningin droeg mij als commandant van het Veldleger en belast met het algemeen bevel over de onderdeelen, die aan de wapenschouw deelnamen, op, aan alle commandanten en onderdeelen Hoogstderzelver groote ingenomenheid en buitengewone waardee ring te betuigen voor de uitnemende wijze waar op de onderdeelen van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht, zoo te land als in de lucht, zoomede de Koloniale Reserve, ver tegenwoordigende het Koninklijk Ned.-Indische Léger, hebben gedefileerd. Hare Majesteit verzocht mij daaraan toe te voegen, dat de door de gezamenlijke troe pen op zoo indrukwekkende wijze tot uiting gebrachte hulde een onvergetelijk oogen blik van Haar leven heeft gevormd. Ook voor de uitvoering van de getroffen voor bereiding, welke leidde tot een onberispe- lijken voorbijmarsch had Hare Majesteit niets dan lof. Terwijl ik mij van deze hoogst eervolle op dracht kwijt, noodig ik u uit u ten volle te doordringen van de beteekenis voor ieder uwer en voor de korpsen en de onderdeelen, welke gij hebt vertegenwoordigd, van dezen op zoo waardeerende wijze uitgesproken dank van Haar, die gedurende veertig jaren aaneen op konink lijke wijze het oppergezag over zee- en land macht heeft gevoerd. Verplaatst u, officieren, onderofficieren, kor poraals, matrozen en soldaten, in gedachten te zamen jiog eenmaal terug naar het oogenblik, waarop gij ten aanschouwe van de hoogste militaire en burgerautoriteiten en van duizenden van ons volk op het defileerpunt uwe Koningin uw eerbewijs bracht en vereenigt u dan in den uitroep: „Lang leve Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin". Deze dagorder is voor het front der troepen voorgelezen. WEENEN, 29 Aug. (Havas) De Duitsche minister van Landbouw, Walter Darré, heeft gisteren te Wels een redevoering uitgesproken, waarin hij de vraag besprak, of Oostenrijk in voedingsopzicht Duitschland ten laste is. Hij concludeerde, dat dit niet het geval is, maar legde den nadruk op de noodzakelijkheid voor Oostenrijk om volledig zijn landbouwmogelijk- heden uit te buiten, zooals men dit in Duitsch land zelf heeft gedaan. De minister liet ver volgens het licht vallen op de ongerustheid, die hij gevoelt ten aanzien van de ontvolking van het platteland: „Ik ben er zeker van, al dus spr., dat de gouwleider van Oostenrijk, Buerckel, niets zal verwaarloozen om dit tegen te gaan. Oostenrijk, zoo besloot Darré, moet als eerste doel stellen zelve te voorzien in eigen voedselvoorziening; het bezit de moge lijkheid daartoe". MARSEILLE, 29 Aug. (Havas) Vanochtend hebben de havenarbeiders te Marseille een groote vergadering gehouden op de kade. De vergadering duurde een half uur en verliep zonder incidenten. Zooals gisteravond werd aangekondigd, werd vanochtend normaal gewerkt. Toch blijven de havenarbeiders zich verzetten tegen zekere nieuwe wijzen van organisatie van het werk, overeenkomstig het ministerieel decreet, en derhalve zou vanmiddag niet op alle kaden gewerkt worden. De Fransche kabinetsraad hield een be spreking. Praag verwacht thans een initiatief van Lord Runciman. Te Londen wordt druk geconfereerd over de Tsjechische crisis. De havenarbeiders te Marseille toonen zich nog niet tevreden. Zoowel de Chineezen als de Japanners melden overwinningen in den strijd om Hankau. Z- Em. Kard. Piazza protesteert tegen opvoering van een stuk van d'Annunzio in Venetië. Het rapport van de Britsche onder zoekingscommissie over het bombar dement op Algeciras is te Londen ont vangen. De groote Wapenschouw te 's Graven hage. Dysenterie-epidemie in kazerne te Utrecht- Radio-rede van minister Steenberghe over de winkelweek van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Voortgezette vergadering van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. De staking onder de ijsventers van de firma Jamin geëindigd. Jubileerende ambtenaren en beambten van het Vredespaleis gehuldigd. Het gerechtelijk onderzoek naar de te Buren opgehaalde kinderlijkjes heeft uitgewezen, dat het hier kindermoord betreft. Vluchteling uit Cayenne in Rotterdam als verstekeling aangekomen. Beurs van New York: Druk van den politieken toestand in Europa. Nazomer Elke levenszomer heeft zijn teleur stellingen. Van eiken zomer verhopen we dagen die niet komen als wij ze verwachten. Deze zomer in 't bijzon der heeft wel velen teleurgesteld. In- tusschen bracht hij ons aan 't einde nog mooie, heerlijke dagen. Deze leeren ons, dat iedere zomer ons niet alge heel teleurstelt. Elk zomertij houdt mooie uren voor ons in en al mogen aanvankelijk vele etmalen droevig ons schijnen, te verblijdender zijn de mooie nazomersche dagen die ons als een vergoeding in het leven worden gegeven. Laten we die in eere houden en te dankbaarder genieten wat er nog aan schoons in ons leven komt, al is het ook ietwat laat en al zijn we ontmoedigd door hetgeen eerst niet kwam. Het kan in ons leven stormen en kil zijn; aanvaarden we te erken- telijker nog de oogenblikken waarin de zon alles vermooit en de aarde den hemel nadert. Naar wij vernemen heerscht er momenteel een dysenterie-epidemie onder de manschappen van de derde batterij luchtdoelartillerie in de Hojel- kazerne aan de Croeselaan te Utrecht. Hoewel de patiënten er niet ernstig aan toe zijn. heeft de epidemie toch aanleiding gegeven om alle verloven in te trekken. In verband met de besmettelijkheid van de ziekte zal de derde batterij aan de parade op Koninginnedag haar medewerking niet verleenen. Bovendien zal er zeer waarschijnlijk van moeten worden afgezien om aan den marine- en scheepvaartdag te Sche- veningen op 3 September deel te nemen. I V u inniiimiiiM jf f m -i//? Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 755.2 Vorige stand: 755.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1